FINANCIËLE POSITIE VAN BEVERWIJK NIET ONGUNSTIG Misverstanden over pedofilie Bewoners Relweg in gelijk gesteld Parkeren bij het raadhuis BORST Ten onrechte vergunning verleend voor zomerhuisje VEILINGEN IS NIET GESJOEMELD” „IN DEZE BEGROTING V I r i WETHOUDER VAN FINANCIËN F. KAEBISCH JR.: cord Yoga en kruiden bij Vrouwengilde Buitengewoon GEWEIGERDE BOUWVERGUNNING «mWMBIBEVERWIJK Tegenvaller bij verbouwing gasthuis O a 8 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS V. ,EM ren. :an- nz. (Van onze stadsredactie) Personeel Inkomsten Uitgaven (Van een onzer verslaggeefsters) WONINGINRICHTING Impasse GM Planetenweg 38-42 IJmuiden, Tel. 1 59 91 BEVERWIJK De financiële positie van Beverwijk ziet er niet on gunstig uit, zo menen B. en W. Er is structureel veel verbeterd. Uitgangs punt van het nieuwe college was niet in de concept-begroting te schrap pen, geen bezuinigingen aan te brengen, die het verzorgingspeil van de stad zouden aantasten. Om tot de sluitende begroting te komen zijn er wel verhogingen van de gemeentelijke belastingen, retributies en tarieven voorgesteld. Ja, dit is inderdaad apart in klassiek en mo- dern en de prijzen 6.95 vanaf Bevolkingsverloop „BRANDENBURG” licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. BIJLAGEN W' "g Bfl X (Van onze stadsredactie) kunnen noe- 74 50 D. lid. 11 procent omhoog Belastingen met Aan personeelskosten geeft de gemeen- meer (ADVERTENTIE) om binnen te hangen Wethouder van financiën F. Kae- bisch jr.: „Het college heeft niet ge kort. Het zou onverantwoordelijk zijn een post te verlagen zonder dat je je beleid er op afstemt. Nogmaals in deze begroting is niet gesjoemeld.” 75 4 afe- •M- De nieuwe kollektie gor dijnstoffen is binnen. Door zeer selektief uitzoe ken zijn wij er in geslaagd een assortiment aan te bie den waarvan TJ zult zeg gen HEEMSKERK. B. en W. zullen een verder onderzoek in laten stellen naar de mogelijkheid om nog meer parkeer ruimte te creëren in de omgeving van het raadhuis. Vooral op de vrijdagen - marktdag - blijkt de beschikbare ruimte te beperkt te zijn. In de uitgavensector van het gemeen telijk huishoudboekje slorpt het voor 1975 geraamde onderwijstekort van ruim 2,1 miljoen een flink stuk van de be schikbare ruimte op. bekend, dat het huisje de maximum tot 1 oktober 1975, met dien verstande oppervlakte overschreed en dat kan men de heer Boelen dus ook achteraf moei lijk verwijten. Om uit de thans ontstane impasse te komen zou het volgens de raadscommis sie denkbaar zijn, dat B. en W. hun Het omstreden zomerhuisje in het duin gebied, datnu toch na de zomer van 1975 moet verdwijnen. f 13.000 ploitaties, 80.000 meer opbrengst in verband met de inwerking treding van de wet op het bibliotheekwezen. k I Ten opzichte van vorig jaar is dit tekort met f 756.000 gestegen. Beverwijk wil volgend jaar 3.829.394 aan subsidies toekennen, hetgeen maar liefst een stijging met 36,07 pct. ten opzichte van CAY (297.000) met het tuut OVO 123.615) deuntje meeblazen. Tenslotte wordt op de begroting van 1975 bijna een half miljoen meer dan geraamd uitgetrokken voor de dienst gemeentereiniging. Deze verhoging vloeit voort uit onder meer een stijging van de personeelskosten, maar ook uit een fikse verhoging van de aankoopkosten van de plastic vuilniszakken. Van een extra schoonmaakbeurt kan in 1975 in Bever wijk dan ook geen sprake zijn. BEVERWIJK. Burgemeester en wethouders waren van plan de ge meenteraad een sluitende begroting aan te bieden. Het is gelukt. Maar om dat te bereiken zag men zich wel gedwongen de gemeentelijke belastin gen te verhogen met het maximaal toelaatbare: 11 percent. De burger van Beverwijk dient in 1975 dus 11 procent meer uit zijn portemonnee aan de gemeente te be talen. Wethouder F. Kaebisch jr. had hier geen moeite mee. „Je mag het niet als een verhoging van de belas tingdruk zien, althans niet reëel. Wij volgen liever de trend dan achter een jaarlijkse verhoging aan te lopen. De verhogingen van de belasting zou je ten (wordt 15 percent meer), rechten wegens het gebruik van de reinigings dienst en opcenten personele belasting. Het tarief van de straatbelasting wordt 50 percent van de belastbare opbrengst wegens gebouwde eigendommen en 13 percent van de onbebouwde eigendom men. besluit intrekken. Overeenkomstig het aanvankelijke besluit wordt de aanwe zigheid van het huisje dan voor de termijn van maximaal een jaar gedoogd dat het in het winterseizoen niet mag worden bewoond. De tijdelijke vergunning werd name lijk verleend voor de termijn van een jaar, die telkens met een jaar zou kun nen worden verlengd tot maximaal vijf jaren. Verplaatsing van het huisje achter een duin, waar de bewoners van de Relweg dus genoegen mee zouden nemen, is volgens het bestemmingsplan niet toege staan. te in 1975 ’n bedrag van ruim 20 milj. uit een stijging met 4,5 milj. wegens te ver wachten salarisverhogingen, waarbij re kening is gehouden met ’n kostenpercen- tage van zo’n 11,5 pot. Het college merkt hierbij op, dat hoewel de gevolgen van de algemene salarismaatregelen in de over heidssector in principe via de algemene uitkering uit het Gemeentefonds worden gecompenseerd, dit voor Beverwijk niet opgaat. Rekening wordt dan ook gehou den met een tekort van circa 6 ton. WETHOUDER F. KAEBISCH JR. rode potlood niet gepakt Beverwijk kan zich vergenoegd in de handen wrijven, want voorts vallen er vele duizenden guldens extra in de ge meentelijke kas op grond van de rege ling verfijning van het ongewoon bevol- kingsverloop, de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is wat verbe terd en de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in de stad mocht omhoog. Ook de strandexploitan- ten in Wijk aan Zee zullen in 1975 meer aan de gemeente moeten gaan betalen. Beverwijk is van een 8-percents-groei- norm uitgegaan, want ook de gemeente moet aan derden uitbetalen. Voor de begroting 1974 werd een norm van 5 percent gehanteerd. Eventueel noodzake lijk hogere stijgingen zullen worden op gevangen door onder andere op andere kosten te besparen. Op woensdagavond 20 november komt drogist J. de Boer uit Volendam in de St. Jozefzaal aan de Arendsweg 59 een lezing houden over vele soorten kruiden en het gebruik daarvan. Ook het ongewone bevolkingsverloop is voor Beverwijk financieel gezien niet ongunstig. Via allerlei ingewikkelde be rekeningen schrijven B. en W., dat Be verwijk vanwege het dalend inwonertal een extra uitkering van 443.000 ont vangt. In 1974 was hier al rekening mee gehouden, maar slechts met een stelpost van f 150.000, zodat er nu een voordeel van 293.000 is te verwachten. Het aan tal inwoners op 1 januari 1974 bedroeg 38.848 en op 1 september 38.348. In de korte tijd van voorbereiding hebben burgemeester en wethouders niet de gelegenheid gevonden om de begroting over 1975, door de ambte naren onder verantwoordelijkheid van het oude college opgesteld, tot in alle details te overwegen of een an dere opstelling ook verantwoord zou zijn. het afgelopen begrotingsjaar betekent, toen de gemeente een dikke 2,8 miljoen aan de diverse instellingen toestopte. Deze verhoging wordt onder meer veroorzaakt door een stijging van de geraamde subsidie aan het Beverwijkse Sportfondsenbad, dat in 1974 voor f 150.000 op het subsidielijstje prijkte, maar nu voor zes ton staat genoteerd. Wethouder Kalebisch spreekt in deze van een aanpassing aan de reële situatie, want ook over 1974 zal het zwembad al een tekort van rond de zes ton te zien geven. Overigens is het college voorne mens, volgend jaar het gemeentelijk subsidiebeleid aan een grondig onderzoek te gaan onderwerpen. De inkomstenbladzijde van de ge meentelijke huishoudkas laat de volgen de extraatjes zien: opbrengst strandex- BEVERWIJK. De heer E. G. Snij ders heeft bij de raad beroep aangete kend tegen de weigering door B. en W. hem een vergunning te verlenen voor het vergroten van zijn woning Relweg 14 in Wijk aan Zee. Dat was dë derde weigering. De commissie voor beroep- en be zwaarschriften uit de raad is het even wel met het college eens, want deze commissie geeft de raad in overweging het bezwaarschrift ongegrond te verkla ren. een inflatie-correctie men.” De belastingverhogingen brengen 440.000 extra in het laatje, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 12,02 per inwoner meer dan vorig jaar. Beverwijk heeft het reinigingsrecht met een extra verhoging van 4 per cent belast. Dit houdt verband met de sterke kostenverhoging ten aanzien van de vuilverwerking. Het gloednieuwe rooms-rode colle ge is niet in staat geweest een eigen stempel op de sluitende begroting te drukken. Beverwijk beschikt volgend jaar over ruim 46,5 miljoen gulden om het reilen en zeilen in de stad in goede banen te leiden. In vergelijking met het vorig jaar betekent dit een stijging met 9,5 miljoen. Tariefsverhoging met 10 tot 11 per cent. Meeropbrengst van 440.000. Het betreft hier: leges ter secretarie, rechten woonwagen- en woonschepenwet, hef fing voor het gebruik van openbare grond en water, havengelden, marktgel- den, straatbelasting (meer 95.000), be- graafrecht, rioolbelasting, reinigingsrech- BEVERWIJK Zoals wij des tijds uitvoerig meldden hebben zes tien bewoners van de Relweg bij de raad bezwaar aangetekend tegen de plaatsing van een tot zomerhuis omgebouwde woonkeet in het duin- terrein van Heliomare door het voormalig raadslid M. A. J. Boe len. Men acht het bouwwerk ont sierend en niet passend in de om geving, terwijl daarbij wordt opge merkt dat aan andere ingezetenen geen vergunning voor een verbou wing wordt verleend. Indien de woonkeet aan het gezicht zou worden onttrokken door het achter een duin te plaatsen zou in het alge meen aan het bezwaar zijn tegemoet gekomen. Dat liet men althans weten aan de commissie voor beroep- en be zwaarschriften uit de raad, die het be zwaarschrift in eerste instantie behan delde. Daarbij is de commissie tot de conclusie gekomen, dat het besluit van B. en W., waarbij aan de heer Boelen een bouwvergunning is verleend, geno men werd in strijd miet de wettelijke voorschriften. De begroting op zich geeft in 1975 een ruimte aan van 183.382 wegens onvoor ziene uitgaven en van f 522.475 als alter natief aanwendbare ruimte, wat met „vrij te besteden” vertaald zou mogen worden. Voor 1974 bedroegen deze cij fers respectievelijk 154.955 en f 307.000, of te wel 3,6 miljoen reserves in ’74 tegen zo’n 7 miljoen nu. Over pedofilie bestaan hardnekkige misverstanden. Onderstaande uitlatingen worden er mee in verband gebracht „Je neemt niets aan van vreemde meneren hoor”. „Die onderwijzer zit steeds aan de kinderen”. „De oom die altijd cadeautjes meebrengt voor zijn neefjes en nichtjes”. „Iemand van dertig die trouwt met een meisje van zestien jaar”. „Kindermoor denaars”. „Kinderverkrachters”. Wat hebben dergelijke opmerkingen nu werkelijk met pedofilie te maken. Op die vraag wil de werkgroep zondagavond 10 november een antwoord proberen te vinden. Voor inlichtingen is de werk groep bereikbaar via telefoonummer 32651. 1.050.000 winst gasbedrijf, 150.000 meer dan in 1974. De totale geraamde winst bedraagt anderhalf miljoen gul den.) Besparing personeelskosten 270.000 (regelmatig voorkomende personeelsmu- taties). BEVERWIJK Pedofilie - wat is dat eigenlijk? De werkgroep Rivendel, IJs- selstraat 35, in Beverwijk houdt zondag 10 november, beginnend om acht uur, een voorlichtingsavond over dit onder werp. Men verwacht dat vooral ouders van jonge kinderen geïnteresseerd zullen zijn, maar iedereen is van harte welkom. Richard de Vries van de werkgroep pedofilie van de NVSH zal een inleiding houden. B. en W. merken in de toelichting nog op, dat hier in feite geen sprake is van een reële verhoging van de belasting druk, maar slechts van een aanpassing aan het gestegen kostenpeil. Het rijk stopt de gemeente natuurlijk ook heel wat centen toe- Bij het bepalen van de uitkeringen over 1975 is het rijk uitge gaan van een stijging van het prijspeil van 8 percent. De grenzen die tot nu toe gelden met betrekking tot de factor 24,3 pet. belastbare opbrengst gebouwd mogen worden verruimd en dat brengt Bever wijk 1,1 miljoen meer in het laatje. Volgens de commissie kan het dus niet worden gehandhaafd. Maar de Woning wet biedt ook geen mogelijkheid het besluit ongedaan te maken, omdat de aanvrager van de bouwvergunning geen beroep heeft aangetekend bij de raad, afgezien van de vraag of een intrekking van het besluit redelijk zou zijn ten opzichte van de heer Boelen. De beslissing dat hem vergunning voor het zomerhuisje is verleend, is hem mondeling door een lid van het college meegedeeld. In verband met uitlatingen van andere leden van het college mocht hij redelijkerwijze aannemen, dat hij het huisje kon plaatsen. Het was B. en W. bij het nemen van hun beslissing ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Beverwijk, houdt op dinsdag 12 november om 10 uur een koffie-uurtje in het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan. Mevrouw N. Bovenschen-Beets heeft zich bereid verklaard een uiteenzetting te geven over hata-yoga. De PvdA- en CDA-wethouders staan in de komende tijd open voor eventuele suggesties, die uit de raad naar voren komen. J I 1 BEVERWIJK. De noteringen aan de Beverwijkse veiling waren woensdag: anjers 20-55, tros anjers 200-310, anthu- rium 60-240, chrysanten 125-275, jaar- rond 200-310, per stuk 35-75, fresia 75- 325, irissen 125-240, lelie per tak 30-10,0 liatrus 125, nerine 30-120, crispa 24, or chidee 50-250, roos 30-80, per tak 30, baby roos 20-50. Planten: Achmea 520- 730, anthurium 250, begonia 60-220, cy clamen 200-800, poistettia 180-240, ficus 230. hedera 60-300, kalanchoe 35-65, st. paula 60-150, gem. planten 60-160-1650. Groenten: 58-78, bospeen 65-103, was peen 45-57, breekpeen 30-42, groene kool 28-35, spinazie 110-195, kroten 24-26, ui en 28-38, snijbonen 495, sla 20-43, bloemkool 110-159, andijvie 40-96, sper ziebonen 440, tomaten 250-600, per kistje. Een rentevoordeel van 350.000 op woningwetwoningencomplexen (rente- omslagpercentage berekenen) Een voor Beverwijk nieuwe maatregel. Aan de gemeenschappelijke regelingen zal Beverwijk in 1975 ruim 1,7 miljoen moeten afdragen: een verhoging met bijna 4 ton ten opzichte van de vorige begroting. De grote slokop is in dit hoofdstuk de regionale onderwijsbegelei dingsdienst (van 45.000 naar 250.000), terwijl ook de schoolartsendienst 110.458), het sociografisch bureau 160.000), het sociaal werkvoorzienings- schap „De Tunnel” 436.638) en het Regionaal Insti- hun financiële WIJK AAN ZEE. —In maart 1973 heeft de raad 50.000 beschikbaar ge steld voor de verbouwing van het voor malig Gasthuis te Wijk aan Zee tot twee volwaardige woningen. De totale kosten blijken nu f 76.000 te hebben bedragen. - - S.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9