I Deel MPLA Angola wil weer tegen Portugezen vechten in 1 ■lh Kwig* I 1 I6'i F f a K i ■fWl ■Cl Acties door Theo Klein Vestiging FNLA i! Toenadering Be i - Tot 1972 was de MPLA eigenlijk de enige belangrijke Angolese vrijheidsbeweging. Pas daarna deden de door president Moboetoe van Zaire gesteunde FNLA en de door de blanken in Angola naar voren geschoven UNITA van zich spreken. De verdeeldheid van het verzet in Angola werd nog verergerd door de onderlinge onenigheid binnen de MPLA, die ondanks de inspanningen van de staatshoofden van de omringende Afrikaanse landen en de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid niet kon worden weggewerkt. De versnippering van de krachten betekende bij de onderhandelingen met de Portugezen een verzwakking. Dit in tegenstelling tot de vrijheidsbewegingen van Mozambique (Frelimo) en Guinee Bissau en de Kaap Verdische Eilanden (PAIGC), die als een eenheid met de Portugese regering konden onderhandelen. Vorig jaar kwam het in Zambia tot een openlijke breuk tussen MPLA-voorzitter Neto en vice-voorzitter Chipenda, die door ideologische verschillen en om persoonlijke re denen nooit goed met elkaar overweg konden. President Kaoenda van Zambia koos daarbij partij voor Chipenda, wiens aanhang voorname lijk afkomstig is uit zijn eigen geboortestreek in het zuiden van An gola. Nadat ook de Angolese bevrijding door de omwenteling in Por tugal dichterbij was gekomen nam de pressie van de buurlanden toe. Zodra Daniël Chipenda zijn gezicht laat zien in de hal van zijn hoofdkwartier in Kinshasa springen alle aanwezige militairen en aspirant-leden als door een speld gestoken op. Stram in de houding groeten zij deemoedig hun hoogste chef. Chipenda reageert nauwe lijks. In zijn kleurige shirtje lijkt de 42-jarige bebaarde guerrilla leider in niets op de ervaren vrijheidsstrijder, die al sinds 1959 bij de oorlog tegen Portugal betrokken is. Aanvankelijk als activist in Portugal en later als strijder aan het front in Angola. Binnen de MPLA (de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola) werkte hij zich door de jaren heen op naar de top. Als tweede man in de organisatie achter president Agostinho Neto, was hij de laatste tijd nauw betrokken bij de onderlinge twisten in de MPLA. In juli besloten de MPLA en de FNLA tot de vorming van een gemeenschappelijk front, waarvan tot op heden in de praktijk weinig terecht is gekomen. Daarna belegde de MPLA voor het eerst in haar 13-jarig bestaan een congres om de interne moeilijkheden op te los sen. Op deze bijeenkomst in Loesaka werden de controverses echter slechts toegespitst. Neto en zijn aanhang verlieten de vergadering, waarop Chipenda tot voorzitter werd gekozen. Echter slechts voor kort, want in werkelijkheid werd hij slechts door een klein deel van de vergadering in het zadel geholpen. Enkele weken later riepen de presidenten Kaoenda, Moboetoe, Nyerere en Ngouabi de drie par tijen (naast Neto en Chipenda is er nog een derde stroming binnen de MPLA, de Revolte Activa) in Brazzaville opnieuw bijeen. Neto werd bij die gelegenheid in ere hersteld als voorzitter en Neto en Pinto namen genoegen met het vice-voorzitterschap. Half oktober tekende Neto namens de MPLA een wapenstilstand met het Portu gese bestuur. Voor Chipenda was dat aanleiding Neto niet langer als wettig leider te erkennen. Hij benoemde zichzelf tot opvolger en kondigde op een persconferentie de hervatting van de strijd tegen de Portugezen aan. - JNI i 1 ijEï - Sa- **j| DANIEL CHIPENDA if Chipenda blijft niet toekijken hoe Portugal tweespalt zaait 3 De FNLA heeft in Kinshasa een grote vestiging. Aan de Avenue Plateau, even buiten het centrum heeft men de kale den hebben aangemeld. Voor onze komst moesten zij in Zaïre noodgedwongen on dergronds werken”. IF”" Chipenda: „We zijn intussen al met de voorbereidingen begonnen. Binnen korte tijd hopen we met de acties te starten. We betreuren het dat het zo moet gaan, maar we kunnen niet toestaan dat de Portugezen doorgaan met hun plannen nog meer verdeeldheid te zaaien in onze gelederen. Wij zijn altijd bereid tot pra ten, maar dan wel op een democratische manier. Onze organisatie wil betrokken worden bij het dekolonisatieproces van ons land. De Portugezen kunnen ons niet zomaar passeren”. Terwijl de drie Angolese bevrijdings- bewegingen (FNLA, MPLA en UNITA) 1 hun tijd niet langer aan de guerrilla spenderen, maar zich bezig houden met de voorbereiding van hun landgenoten op de komende onafhankelijkheid, treft Daniël Chipenda, vice-voorzitter van de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) niettemin voorbereidin gen om de strijd tegen de Portugezen binnen afzienbare tijd te hervatten. Pre cies de dag dat de MPLA als laatste van de drie organisaties een kantoor in de An golese hoofdstad Loeanda opende, kon digde Chipenda in Kinshasa heropening van de guerilla aan het oostelijk front aan. In zijn hoofdkantoor in de Zaïri- aanse hoofdstad trekt hij zich weinig aan van het staakt het vuren dat Agos- I tinho Neto, voorzitter van de MPLA en derhalve Chipenda’s directe chef, vorige maand met de Portugezen afsloot. Chipenda: „Nee, vergeet niet dat ook FNLA troepen nog steeds hun posities in Angola niet verlaten hebben. Wan neer de Portugezen hun beloften niet nakomen zijn ook zij gereed voor de strijd. Voor wij besloten om de wapens tegen de Portugezen op te nemen, heb ik daarover gesproken met Holden Rober to. Het is beslist niet zo dat we door onze nieuwe acties in conflict met de FNLA zouden komen”. lage gebouwtjes door een hoge muur beschermd. Voor de grote stalen deur staan dag in dag uit groepjes vrouwen, die inlichtingen over familieleden in ko men winnen. Naast de ingang, een per manente fototentoonstelling met de gru welijkste afbeeldingen van de Portugese slachtoffers uit de voorbije oorlogsjaren. Nog geen vijf kilometer verderop heeft Chipenda begin oktober een kantoor be trokken. Het goed onderhouden gebouw staat in de wijk Kasavoeboe, een gigan tische verzameling van krotten, waarbij het MPLA-kantoor wel zeer gunstig af steekt. Aan de voorgevel een levensgroot bord dat de bezoeker moet overtuigen dat hier toch werkelijk de echte MPLA gevestigd is. En ook hier weer vele wachtenden, voor de stoep en in de hal. Over de omvang van de te verwachten acties doet Chipenda allerminst geheim zinnig. Hij zegt na enige voorbereidingen tienduizend man op de been te kunnen brengen, bewapend met materieel dat via de Organisatie voor Afrikaanse Een heid wordt geleverd. Hierbij rekent hij echter op de steun van alle MPLA- strijdkrachten. In werkelijkheid zal hij echter slechts kunnen steunen op zijn uit Zuidelijk Angola afkomstige aan hang, die bovendien vanuit het noorde lijke Zaïre bijzonder moeilijk te leiden zou zijn. Lijkt dat niet tegenstrijdig nu u her vatting van de oorlog hebt aangekondigd en de FNLA deze week een kantoor in Loeanda heeft geopend? Chipenda: „Het belang van onze aan wezigheid hier blijkt uit het feit dat zich in de eerste maand na de opening van dit kantoor al drieduizend militante le lijks bezig met de inschrijving van nieu we militante leden. In Zaïre wonen meer dan een half miljoen Angolezen. De meerderheid daarvan sympathiseert echter met de FNLA van Holden Rober to, die al jarenlang vanaf Zaïriaans grondgebied in Noord-Angola opereert. Holden heeft altijd vast kunnen rekenen op de steun van Zaïres president Moboe toe. In het buitenland werd die relatie immer met argusogen bekeken. Pas de laatste twee jaar is de FNLA zich daad werkelijk met de strijd gaan bemoeien. Velen zien Holden dan ook slechts als een stroman, die de op macht beluste Moboetoe met zo min mogelijk inspan ning aan zo veel mogelijk invloed in een vrij Angola moet helpen. De protectie van Zaïres dictator ging zelfs zo ver dat hij leden van de met de FNLA concur rerende MPLA in Kinshasa jarenlang gevangen heeft gehouden. De troepenmacht van Portugal in An gola is sinds de overname van de rege ring in Lissabon niet verminderd. Chi penda en de zijnen kunnen derhalve op superieure tegenstand rekenen. Chipen da: „Dat is één van de vreemde dingen. Ondanks alle beloften heeft Lissabon nog geen soldaat uit Angola terugge trokken. Wij strijden nu echter niet meer met het idee de Portugezen in de zee te kunnen drijven. Onze instelling is veranderd. Aan de komende acties lig gen politieke motieven ten grondslag”. werkelijk willen dekolonialiseren. Ze proberen slechts misbruik te maken van de bestaande verdeeldheid in onze be vrijdingsbeweging. De Portugezen willen op een burgeroorlog in Angola aanstu ren door ons tegen elkaar uit te spelen. Wij kunnen dat niet accepteren”. „Vorige maand heb ik hier in Kinsha sa gesproken met een delegatie van het Portugese bestuur in Angola. Ik heb hun onze zienswijze uiteen gezet. Ze toonden er veel begrip voor. Na afloop van het gesprek kwamen we overeen dat ik de zaken o.a. met Neto zou bespreken. Op dat moment dacht ik werkelijk dat alles in orde zou komen. Ik zag de mogelijk heid dat we als één organisatie tot een overeenkomst met de Portugezen zouden kunnen komen. Vóór ik Neto had kun nen bereiken, vernam ik echter al dat de Portugezen nadien buiten ons om naar Neto waren gegaan en buiten ons medeweten een overeenkomst met hem alleen hadden gesloten. Wij kunnen dat niet anders uitleggen dan als een poging de verdeeldheid binnen onze beweging verder te stimuleren”. Als antwoord daar op volgde vorige week Chipenda’s oor logsverklaring. In Kinshasa houdt hij zich nu dage- „Neto ondertekende die overeenkomst op eigen gezag”, verklaart hij, „hij was door het uitvoerend comité van de I MPLA niet gemachtigd een accoord met I de Portugezen te sluiten. De overeen komst is daardoor onwettig. Neto is voor ons als voorzitter niet meer acceptabel. I Er bestaat geen wapenstilstand tussen de MPLA en de Portugezen”. Nu Neto zich in de ogen van Chipenda buitenspel heeft gezet, beschouwt hij I- In deze situatie kon een verdere toe nadering tussen Chipenda en Holden, leider van de FNLA niet uitblijven. De 42-jarige MPLA-leider erkent dan ook volmondig dat hij vrijwel dagelijks overleg voert met zijn FNLA-collega. Een verdere verwijdering van Chipenda Dat Chipenda naar Zaïre is uitgewe ken mag op zijn zachtst gezegd vreemd worden genoemd. Officieel mag er dan onder druk van de presidenten Kaoenda (Zambia), Nyerere (Tanzania), Ngouabi (Kongo-Brazzaville) en Moboetoe (Zaïre) een verzoening tussen FNLA en MPLA tot stand gekomen zijn, in de praktijk was er van een werkelijke samenwer king geen sprake. De MPLA prefereerde immer de samenwerking met de overige buurlanden, boven de hulp van de in hun ogen onbetrouwbare Moboetoe. Chi penda vond dat echter geen onoverko melijk bezwaar meer. Hij trok met ze venhonderd trouwe leden vanuit Brazza ville Kinshasa binnen en maakte .dank baar gebruik van Moboetoe’s aanbod een basis in Kinshasa te vestigen. Chipenda: „Het idee om vanuit Zaïre te gaan opereren was voor de MPLA niet nieuw. In 1972 besloot Neto al dat we een vestiging in Zaïre moesten krij gen. We zagen toen al het belang van Zaïre in. Niet alleen door de strategische ligging aan onze noordgrens, maar ook door de aanwezigheid van veel Angolzen in Zaïre. We konden Zaïre niet blijven negeren”. I zichzelf als diens opvolger. In die func- I tie belegde hij vorige week een perscon- I ferentie, waarop hij nieuwe oorlogshan delingen aankondigde. In werkelijkheid sprak de 42-jarige rebellenleider echter r niet namens de hele MPLA, maar verte- I genwoordigde hij zijn eigen groep bin- I nen de organisatie. Het grootste deel van de beweging staat nog altijd achter Ne- 1 to, die inmiddels al in drie Angolese steden kantoren van de MPLA heeft geopend. Chipenda denkt er niet over om onder de huidige omstandigheden ook zijn administratie naar Angola te verplaatsen. „Wij zijn er van overtuigd”, J vervolgt hij, „dat de Portugezen niet en Neto en een toenadering van eerstge noemde tot de oude vijand, de FNLA, lijkt dan ook voor de hand te liggen. Chipenda lonkt in die richting, wanneer hij vertelt: „De verhouding tussen onze partijen is in jaren niet zo goed geweest. Als gevolg daarvan zijn er al MPLA- gevangenen losgelaten uit Zaïriaanse ge vangenissen. Ik heb zeer recent het pro gramma van de FLNA bestudeerd. Wan neer men dat inderdaad uit gaat voeren zoals het daar staat, dan wijkt dat niet zo veel meer af van onze plannen. In dat geval gaat een gezamenlijk front tot de mogelijkheden behoren”. MPLA-transport door een deel van Angola. Chipenda doet alle moeite zijn bezoe ker te overtuigen van het feit dat de opening van een kantoor in de Zaïriaan se hoofdstad niet betekent dat hij nu voortaan naar de pijpen van Moboetoe zal dansen. „Nee, ik heb vorige maand bij de opening van dit kantoor nog duidelijk gezegd dat we hier niet geko men zijn om de politiek van Zaïre te volgen. Tijdens le besprekingen die aan onze komst vooraf gingen, heeft Moboe toe veel begrip getoond voor de moei lijkheden binnen de MPLA. Wij krijgen van hem dezelfde mogelijkheden en de zelfde hulp als de FNLA. Hij heeft daarvoor niets teruggevraagd” Bij de grens met Angola ligt in Zaire het kamp Kinkzu van de Angolese be vrijdingsbeweging FNLA. Hier worden vluchtelingen opgevangen en wapen- onderricht gegeven. h* r* I gfc ,x„ :S,f! HF - -A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15