'V er in. OPPASSEN VOOR GROOTHANDELAREN IN MORAAL Sociaal zwakke jongeren lopen grootste kans gepakt te worden Alleen zijn ze niets, samen de Superman ak ik? door Pieter van der Vliet J //Wl ZATERDAG dr. de jubilair. abel, ispen solar iabelo ader !UM raat 52 ;en. „Als de politie nog meer zou gaan letten op bijvoor beeld de Hoog Catharijne- jeugd. Als de politie inder daad zou ingrijpen bij grove overtredingen op de voetbal velden. Dan stijgt het aan tal door jongeren gepleegde delicten. Dat cijfer stijgt ook als de officieren van justitie besluiten meer jongeren te vervolgen, minder te sepone ren. En wie worden er ge pakt? De sociaal lageren lopen een aanzienlijk grotere kans. In de hogere milieus kunnen ze zich er misschien gemakke lijker uitpraten”, zegt Beyaert, directeur van Psychiatrische Observatie Kli niek (POK) van het gevange niswezen aan de Gansstraat in Utrecht. Aantallen kan je naar believen laten stijgen of dalen. Maar niet alleen daar om vindt hij cijfers griezelig. Je kunt ze ook gebruiken, manipuleren. 19 PP? *1 -“7 r *- ig- ivan laris Jlgt I monde- Jeugd is agressief. mstede nt vooi De jongens vinden kleding, hebben, bezit nemen van die club huizen.” ite oij denken. Van de agressieve crimi naliteit stijgt vooral de vernie ling.” Ja mag er naar kijken maar aankomen niet. „De een ramt met fietskettingen de ander met woorden. Je kunt Volgens het rapport hebben de volgende normen voor deze groeperingen grote waarde: De meisjes worden als der derangs burgers behandeld en gezien als gebruiksvoorwerp. O Ze houden veel schijnge vechten. De „sterkste” wordt hierdoor niet bekend. Ze willen als groep niet bij een boksclub, omdat hierdoor de verschillen in spierkracht duidelijk wor den. Als er garanties zijn dat ze alleen de instructeur als te genstander krijgen, willen ze soms wel. Als ze van hem ver liezen, wordt dat niet als pres tigeverlies gezien. kunnen dat niet altijd waarde ren”, aldus het rapport. lergieke ie talen. ssing luis, nelle :antoor, ter maken. Want welke jongere die bezig is voor zich en zijn generatie een plaats te veroveren zal zich wat aantrekken van de bezorgdheid van een gezeten bur ger zoals een staatssecretaris?” Je kunt cijfers ook zo verta len dat de ernst van de situatie wordt verdoezeld. Van 1970 tot 1974 steeg het aantal kinderen van twaalf tot achttien dat een agres sief misdrijf pleegde, met ruim 20 percent. Die stijging was onder volwassenen ruim 10 percent. Dat lijkt toch wel wat. Wat betreft hun maatschap pelijke mogelijkheden laten ze zich fatalistisch uit: „Je hebt toch niks te vertellen”, waarbij ieder zicht op mogelijke alter natieven ontbreekt. „Je bent keienlegger en je blijft keien legger.” 0 Hun woordgebruik is door spekt met „slang”. Zoals je bent een lauwman (aanbren ger), ik ben wel mooi leip (ik ben niet gek), een keertje eraan prikken (geslachtsgemeen schap). „De aantallen zeggen in dit ver band meer dan de stijging. Het aantal jeugdigen dat een dergelijk misdrijf pleegde, is gerelateerd aan de ouderen niet zo groot, ze ker niet als je bedenkt dat 40 percent van de Nederlandse bevol king beneden de 25 is. De naoor logse geboortegolf is van grote in vloed. Die kinderen hebben nu de leeftijd bereikt waarin criminali teit een rol gaat spelen. En bij agressieve delicten moet je beslist aiet alleen aan moord en doodslag Is er misschien een verband tussen die toenemende vernieling en onze wegwerpcultuur? De groepen bestaan voorna melijk uit jongens (80 percent). Hun leeftijd varieert van 14 tot 25 jaar, met de 18-jarigen als grootste groep. De meisjes zijn 13 tot 17 jaar. Ze treden altijd in groepen op; het komt zelden voor dat ze er alleen op uit „Die White Wheels. Die meten zich een eigen identiteit aan, die va'n superman, althans de uiterlij ke kenmerken ervan. Nou zijn die Hell’s-Angelsachtige groepen niet nieuw. Elders in Europa heb je z< al gehad. De blousons noirs, de mods, noem maar op. Je zou kun nen zeggen dat Nederland er dus ook een tik van meekrijgt. Het lijkt me niet iets blijvends.” Deze agressieve jongeren ko men volgens het rapport uit de lagere milieus (weinig onder wijs, weinig inkomen) wonen in slechte huizen in kinderrijke wijken met weinig groen en nauwelijks recreatieve en soci- aal-culturele voorzieningen. Sommigen zijn afkomstig uit eenvormige nieuwbouwwijken, waarin de bewoners onvoldoen de geworteld zijn. Een aantal is werkloos, daardoor in conflict geraakt met de ouders en van huis weggelopen. „Hij baseert zijn bezorgdheid op enkele rapporten. In de kranten is vooral de nadruk op die bezorgd heid gelegd. De bezorgdheid kan best terecht zijn. Maar juist door zo bezorgdheid uit te spreken, kun je de kloof tussen generaties gro- .Precies. De jeugd is afhanke lijk. Ze hebben niet de macht en het geld waarover de ouderen be schikken. De wijze waarop dal relatief gering aantal ouderen met die macht en dat geld omspringen maakt hen agressief. Ook de sfeer van klein houden, bevoogden waaraan de jeugd zich langzaam aan probeert te ontworstelen Jeugdloon is toch eigenlijk ook onzin. Waarom zou een jongere die kwalitatief en kwantitatief hetzelfde werk doet, minder ver dienen dan een oudere?” 0 Ze proberen elkaar te slim af te zijn in „handel”. Kaarten en dobbelen zijn geliefkoosde bezigheden, waarbij de nadruk op blufspelletjes ligt. Behendig- heidsspelletjes als tafelvoetbal en gokautomaten zijn erg in. Ze kunnen in het algemeen moeilijk tegen hun verlies, om dat dit prestigeverlies geeft. CRM is bezorgd. Het Salco de organisatie van jeugd- en club- huiswerk aan de Maliebaan, zegt van staatssecretaris Meijer: hij heeft z’n kinderen mooi speelgoed gegeven en nou is hij boos dat ’t stuk wordt gemaakt. „Ik zet ook een vraagteken bij die zorg. We moeten oppassen voor groothandelaren in moraal. Instituten hebben de neiging zich belangrijk en daardoor onmisbaar te maken door randverschijnselen op te blazen tot ernstige proble men. Ik denk maar aan de manier waarop het COND, de commission on narcotic drugs rapporteerde (op dat rapport baseerde de vroegere staatssecretaris van Volksgezond heid Kruisinga (CHU) zijn even fel toegejuichte als uitgefloten kruistocht tegen drugs)”. „Het weinige jongerenwerk dat is opgezet met de bedoeling tege moet te komen aan kansloze naamloze jongeren mislukt "ogal eens doordat net weer die andere jongeren, die het niet zo nodig gaan. „Als je een lid van zo’n groep toevallig alleen treft, ge draagt hij zich plotseling erg gedwee en schuw, zelfs berucht staande vechtersbazen”, aldus het rapport. De nieuwsmedia zouden volgens hem moeten onderzoeken of ze wat de agressie betreft soms niet te veel als versterkingsmechanis- me werken. De wijze warop som mige journalisten de ontvoering in Waalre hebben verslagen, had vol gens dr. Beyaert weinig construc tiefs. Het maakte juist agressieve reacties los. „Sommige journalisten zouden zich moeten afvragen waar ze mee bezig zijn, waarom ze dat bloederige verhaal schrijven, wie ze daarmee een plezier doen en waarom.” Ook het jeugd- en jongeren werk is het mikpunt van groepen agressieve jongeren. In Amster dam bijvoorbeeld opereren de White Wheels, ’n Hell’s-Angels achtige groep. In Eindhoven is het een groot aantal kleine groe pen die onderlinge vetes het liefst in willekeurige clubhuizen uit vecht. 0 Het tonen van durf, iets wagen (politie provoceren, soms levensgevaarlijke kracht- en behendigheidstoeren uithalen). „Muscaliteit” is erg belangrijk. De kleding is zo gekozen, dat de spierbundels goed zichtbaar zijn. Armen en borst zijn vaak voorzien van tatoeëringen. Uit een door de Eindhovense jeugd- en jongerenraad gehou den enquête onder 50 huizen voor jeugdwerk (de helft stuurde het enquêteformulier terug) blijkt dat acht geen last hebben van agressieve jonge ren. De gemiddelde schade per instelling per jaar bedroeg 1.300. Sommige huizen zwich ten voor het geweld en sluiten hun deuren. vervoermiddelen (brommer en auto) en veel geld belangrijk. Voor de meisjes zijn dat kle ding en het begeerd worden. De groepen bestaan meestal uit groepjes die vaak vijandig te genover elkaar staan. Alleen als een buitenstaander zich met hen bemoeit, treden ze een drachtig op en wordt wat als een indringer wordt gezien, met z’n allen in puin geslagen. Om deze jongeren op te van gen is volgens de Eindhovense jeugd- en jongerenraad een stichting streetcornerwork no dig, die tot taak krijgt hen op te zoeken en samen met hen op pad te gaan Daarvoor zal het jeugdwerk mogelijk anders van opzet moeten worden. „De stichting zal ervoor moeten wa ken dat ze niet het probleem van de club- en buurthuizen in haar schoot geworpen krijgt. Het moet een gezamenlijke op dracht worden”. Overigens vindt dr. Beyaert niet dat dan maar niet moet worden geprobeerd die jongeren op te zoe ken in een poging hen te helpen (streetcornerwork). Belangrijker nog is volgens hem dat in de wijken zo wordt gewerkt dat ge poogd wordt het ontstaan van der gelijke groepen te voorkomen. Hij is voorstander van een soort „geestelijke gezondheidscentra” waarin specialisten en leken sa menwerken: wijkagenten, maat schappelijke werkers, wetswinke- liers, sociale raadslieden, JAC’s maar ook MOB’s. „Daarvoor heb je één groot beleid nodig. Het mag geen instituut worden dat ver strikt raakt in zijn eigen structuur en daardoor vervreemdt van de mensen, van de hulpzoekenden.” ooms irektie- „Materiële schade is in een wel varend land als Nederland niet iets waar mensen zich erg druk om maken. Alles is te vervangen. Door de welvaart springen sommi gen makkelijker met hun bezit om. Auto’s, brommers, fietsen worden vaak niet afgesloten. Het aantal diefstallen stijgt daardoor Een steeds agressievere reclame praat je aan dat er van alles in overvloed is en dat je daar recht op hebt. Maar je moet er wel geld voor hebben, al wordt dat er doorgaans bewust niet bij verteld. Dat geld is er niet in voldoende mate bij het toenemend aantal werkloze jongeren, bij het groei end aantal dat van huis wegloopt. Ook zij worden met de roltrap d< gigantische luxe van de warenhui zen ingedragen, maar ze mogen ei niets van meenemen. De ongelijk heid wordt hun opgedrongen.” „Als je wilt dat er op de jeugd wordt ingeramd, tel je alle door jeugdigen gepleegde misdrijven bij elkaar en zorgt dat dit cijfer voortdurend met de opgeheven vinger in de openbaarheid wordt gebracht. Dat kan natuurlijk het best gebeuren als een jeugdige een ernstig delict heeft gepleegd. Op zettelijk kun je dan andere cijfers weglaten.” „Je kunt met cijfers polariseren. Je kunt er twee kampen mee maken. Die van de delinquenten en van de niet-delinquenten. Het ongenuanceerd interpreteren van cijfers kan angst en agressie op wekken. Zo kun je de mensen aanpraten dat ze ’s nachts niet meer veilig over straat kunnen, dat ze elk moment gegijzeld of aangera’nd kunnen worden. Zo kun je ook een sfeer scheppen waarin het mogelijk wordt politie korpsen onevenredig te versterken. Te veel politie wekt agressie op.” erover twisten wat de meeste schade veroorzaakt, wat het ge vaarlijkste wapen is. In ieder ge val komt een fietsketting hard aan en kunnen er doden vallen. De groepen, die tot dit' geweld over gaan, voelen zich niet thuis in de officiële clubhuizen. Ze voelen zich in wezen buitengesloten, ge ïsoleerd, in de steek gelaten. Ze vervelen zich. Er wordt vaak pas wat voor hen gedaan als mensen last van ze krijgen.” „Dat is zo. Dat heeft met jeugd te maken. Je gracht onderzoeken, je kracht tonen en toetsen. De krachtmeting. Als dat in banen wordt geleid, gebeuren daarbij be trekkelijk weinig ongelukken. Als dat in banen leiden bestaat uit brood en spelen vind ik dat een zoethoudertje. Het in banen leiden hoeft niet indammen, inperken van de agressie te betekenen. Met een beetje fantasie is er in een tolerante samenleving heel wat speelruimte. Maar als jongeren vergeten, verloren of in de knel raken. Het zijn vrijwel alleen jon gens die agressieve delicten plegen. „Vrijwel alle jongens wordt thuis geleerd: als ze je een klap op je bek geven, geef je een hengst terug. Als een kind huilend thuis komt met de mededeling dat hij een pak voor zijn donder heeft gehad spreekt zijn vader hem be straffend toe: ben jij mijn zoon?! Meisjes spelen met zachte dingen. Jongens met dingen van staal en hout. Maar speelgoed stuk maken is er merkwaardig genoeg niet bij. Dat is eigenlijk dezelfde onredelij ke eis die de prestatiemaatschappij stelt. Je moet wel prestaties leve ren maar je mag geen brokken maken. Maar hoe kan je prestaties leveren zonder brokken te maken? Hoe kan je iets bereiken zonder dat dit ten koste van anderen gaat? En slaan als straf is in veel gezinnen nog vrij gebruikelijk. Slaan is normaal zou je kunnen zeggen. Sommige ouders geven een kind een pak slaag om ze agressief of destructief gedrag af te leren. Onwillekeurig doen ze twee din gen. Ze laten weten dat het niet mag. Maar ze laten ook merken dat je juist agressief moet zijn om iets gedaan te krijgen.” Een aantal leden van deze „gangs” vertoont volgens het rapport haast criminele neigin gen (door Ardon als sociopa- thisch omschreven; door gebrek aan invoelingsvermogen en schuldgevoelens staan ze als het ware buiten de door hen aangerichte destructieve hande lingen). „Gesprekken met deze figuren zijn nauwelijks moge lijk. Het enige waar je met hen over kunt praten is: vechten, inbreken en neuken. Zo gauw je het ergens anders over hebt, kijken ze je niet begrijpend aan. Ze zoeken voortdurend naar mogelijkheden om hun aggressiviteit te botvieren. De overige leden van de groep Het uitgangspunt van staats secretaris Meijer is toch meer in de trant van: er valt veel jeugd uit de boot en die moet worden geholpen. Hij is er niet op uit strenger politie-optreden tegen hen te bewerkstelligen. Sommige groepen stropen de jeugdcentra af en lokken vechtpartijen uit met de vaste bezoekers. Volgens het aan CRM gestuurde rapport van de jongerenraad wordt dit „elders vertier zoeken” veroorzaakt doordat deze jongeren niet meer in de jeugdhuizen in him eigeh woonomgeving worden toegelaten. „Agressie is niet abnormaal. Al heeft het in de volksmond een ongunstige betekenis. Destructie en constructie zijn beide elementen van agressie. Het gaat erom dat het constructieve de meeste kan sen krijgt. Zonder agressie zou het een dooie boel zijn in de maat schappij. Het is alleen de vraag of jonge mensen in die toenemende opeenhoping van mensen, zoals in de Randstad, wel voldoende kans krijgen hun eigen plaats, hun ei gen rol, te ontdekken. Je kunt verdwalen in de mierenhoop. Vooral in de nieuwbouwwijken van de steden. De hoogbouw werkt wat dat betreft bepaald niet positief.” ffa» Veroordeelden voor mishandeling en vernieling vindt men (relatief) vooral veel in de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar. Vernieling geschiedt vooral door 15- tot en met 17-jarigen, mis handeling vooral door 18- tot en met 21-jarigen. Delicten worden gepleegd door jongeren uit alle sociale milieus. Het is echter waarschijnlijk dat juist de agressieve delicten relatief vaker voorkomen onder arbeiderskinderen en dan met name onder de ongeschoolden. De zogenaamde witte- boorden-criminaliteit (belastingontduiking, fraude) blijkt een veel grotere omvang te hebben dan vroeger werd vermoed. Alleen worden deze delicten veel minder vaak opgespoord. Agressie tegen zaken vindt vrij regelmatig over het hele jaar verspreid plaats. Agressie tegen personen vertoont een piek tijdens de zomermaanden en vertoont een sterke concentratie in de late avonduren en de vroege nacht. Ongemotiveerd geweld (de daders geven het motief niet, al kan het er wel zijn) komt het meest voor onder jongeren. Dit geweld richt zich vooral op zaken. Maar ook in het geweld tegen personen is de „ongemotiveerde” agressie bedenkelijk hoog. Het criminologisch instituut in Groningen is begonnen aan een drie jaar durend onderzoek naar jeugdcriminaliteit. In persoon lijke gesprekken met daders zal worden getracht het hoe en waarom van het delict te achterhalen. Enkele conclusies uit het rapport van R. W. Jongmans (crimino logisch instituut Groningen). Mishandeling en vernieling komt onder vrouwen veel minder voor dan onder mannen. f f (T® PU L /I IVffl

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19