met schorsing GARDISTEN VRIJGESPROKEN PUZZELACTIE: F 1,4 MILJOEN Van Agt betreurt kwestie rond monnik Wiebeltax omlaag Oudijzer Chipenda Drie artsen gaan na of Nixon kan getuigen Ruilhartpatiënt overleden Qroeispaarbewijzeif Pi Calley komt vandaag vrij Agressie /paarbank Rente oplopend totji JL /O Wwï Het woord is aan NACHTELIJK KABINETSBERAAD BEZWEERT CRISIS WEGENS HOUDING IN METRO-DEBAT AGENDA pagina 4 Buien en wind ROZIJNENBOLLEN v.d.Vooren bakt ze Uw geld blijft O/ direkt beschikbaar g 1 gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken ‘SU Regering bezorgd over luchtvaartgesprek WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I A E. H. C. O. b.v. M. Assur.kant. W. F. Budding Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij” 2 11 Sport 12, 13 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 65e jaargang nummer 6 Ziektekostenverzekering voor ambtenaren BERENDSEN B.V. Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Nog 1-1 */2 jaar studie w 1 IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post I 141, Losse nummers 50 ct. Oosterschelde krijgt toch Riethoff bedreigd storm - stuwcaissondam (Van onze correspondent) negentien tegen (Van onze parlementsredactie) en Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 4 Radio en televisie 9 Strips 9 Economie Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Warschaustraat 25 - Haarlem Tel.: 023 - 33 85 62 (ook ’s avonds) Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 05 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Baruch de Spinoza: Alles wat bestaat is' noodzake- Ifjk; het toeval is een vinding van ons gebrek aan verstand. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Door deze keuze is een kabinetscrisis afgewend. Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat (PPR) had gedreigd, op te stappen als een andere beslissing uit de bus was gekomen. Het kabinet heeft het erg moeilijk gehad met de zaak, want de ministers uit de confessionele hoek' tilden zeer zwaar aan het veiligheids- en kostenaspect en ga ven daarom de voorkeur aan volledige afsluiting. Het hoofdbestuur van de PPR gewaagde vanochtend in een verklaring van „opluchting” over het besluit rond beveiliging van mensen en milieu. „Wij hechten grote waarde aan het voortbe staan van dit kabinet en het thans gevonden compromis draagt hiertoe bij”, aldus de PPR. In politiek Den Haag wordt aangeno men, dat de aanvankelijke voorstanders van afsluiting van de zee-arm op het punt van de veiligheid gerustgesteld zijn, te meer omdat de drempel, waarop de stormstuwcaissondam komt te staan, op korte termijn gebouwd kan worden en DEN HAAG. Miniiter Van Agt van Justitie betreurt het in hoge' mate dat de Oosterhoutse monnik, die heeft bekend de pistolen te hebben binnengesmokkeld waarmee de Schevemngse gijzeling werd uitgevoerd, misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen dat Van Agt in hem heeft gesteld. De monnik heeft via mi nister Van Agt toestemming weten te krijgen gevangenissen te bezoeken hoe wel hem bij een eerdere gelegenheid het bezoekrecht tot de Bredase gevangenis was ontzegd. Minister Van Agt had ech ter geen enkele aanleiding te vermoeden dat de monnik strafbare feiten zou ple gen, aldus premier Den Uyl gisteren na afloop van het kabinetsberaad'. De minister-president verklaarde dat de regering de zaak hoog opneemt om dat de gijzelingzaak, die nu goed is afgelopen, ook veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Het is een heel ernstig feit dat iemand die toegang had tot de gevangenis, de pistolen heeft ver strekt. Hij ontkende evenwel dat minis ter Van Agt te lichtvaardig heeft gehan deld. Van Agt heeft de monnik alleen maar, toen deze daar om vroeg, verwe zen naar de instantie die het toegangs recht tot gevangenissen regelt, aldus Den Uyl. DEN HAAG (ANP). Het kabinet- Den Uyl heeft zich gisteren intensief bezig gehouden met de aangekondigde maatregelen Ier bevordering van de werkgelegenheid. Het is de bedoeling volgende week een pakket maatregelen aan de Tweede Kamer aan te bieden. premie per l-l-’75 69,78 p.m. voor: a. 100% ziekenhuis enz. b. 100% specialist en huisarts enz. c. 100% medicijnen d. 1000,massages e.d. Ook bijzonder geschikt voor ambtenaren, die vrijwillig in een ziekenfonds verz. zijn Na tel. afspraak bezoek aan huis AMSTERDAM. Drie bestuursleden van de PSP hebben een schorsing aan hangig gemaakt tegen hun partijlid de Amsterdamse wethouder Huib Riethoff. De partijbesluursleden H. Brenderhorst, H. Riga en R. Steinbouch, zijn het niet eens met het stemgedrag van de wet houder, die in het metro-debat van afgelopen woensdag 6 november tegen een motie stemde van het PvdA-raadslid Treuman om de metrowerkzaamheden bij het Waterfooplein op te schorten voor nader onderzoek. Dit in tegenstel ling tot zijn fractiegenote in de raad, Els Agtsteribbe, die vóór stemde. Hij mensen Het stemgedrag van de PSP-wethou- der was er de oorzaak van dat de stem men in de raad met negentien staakten. Het bestuur van het PSP-gewest Am sterdam heeft ook een verklaring uitge geven over de verdeelde stemming in het metro-debat. Hierin wordt geëist dat de fractie eensgezind stemt wanneer op 20 november de motie opnieuw in de raad komt. Verandert de wethouder zijn stand punt? „Nee”, zegt Riethoff beslist. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse ex-luitenant William Calley, veroordeeld wegens moord op 22 Zuid- vietnamese burgers van het dorp My Lai in 1968, komt vandaag op vrije voe ten, zo heeft minister voor het leger Howard Callaway bekendgemaakt, gevangenisstraf veroordeeld, maar mi- Calley werd destijds tot twintig jaar nister Callaway bekortte de straf tot tien jaar en daarvan heeft Calley er één derde opzitten. Hij behoeft geen borg te storten. WASHINGTON (DPA en Reuter). Ex-president Richard Nixon van de herenigde Staten zal door gerechtelijke artsen worden onderzocht om vast te •tellen of hij inderdaad om gezondheids redenen niet in de getuigenbank kan verschijnen. De voorzitter van het Wa- «ergate-proces in Washington, rechter John Sirica, heeft gisteren een verzoek «net deze strekking goedgekeurd van verdachte John Ehrlichman, eens advi seur van Nixon in het Witte Huis. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, maar morgen ook enkele opklaringen afgewisseld door buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuid en west. Minimum temperaturen rond 7 graden, maxima morgen ongeveer 9 gra den. DEN HAAG. Het kabinet heeft besloten de Oosterschelde af te sluiten met een storm-stuwcaissondam, waarvan de bouw in 1985 gereali seerd kan zijn. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld na beëindiging van het kabinetsberaad, vanochtend om drie uur. Om voor de realisering van de dam een zo goed mogelijke veiligheid te verkrijgen wil de regering in overleg met de waterschappen en de Provinciale Waterstaat van Zeeland de zwakste dijken rond de Oosters schelde laten verhogen. Dit zal nog in de zeventiger jaren gebeuren. Over de indeling van het Oosterschelde-bekken zal de minister van Verkeer en Waterstaat in overleg treden met de provincie Zeeland. Tijdens het weekeinde zal minister Westerterp de Tweede Kamer schriftelijk van de besluiten op de hoogte stellen, aldus de RVD. Jopie Huisman is een oudijzer- koopman in Friesland, die tussen zijn roestige negotie tekent en schil dert. Hij brengt oude spullen in beeld, omdat die hem iets zeggen. Ze zijn gekoppeld geweest aan mensen van vlees en bloed: afg?- trapte schoenen, versleten kleren, zelfs een vele malen herstelde di rectoire. Huisman is een fel levende man, die houdt van de grond waar op hij woont en in begraven zal worden en die houdt van de échte mensen van die grond, arme sloe bers, tobbers en ruige vrienden. Geweld en agressie nemen toe, ook in ons land. Het Criminologisch Instituut in Groningen is bezig aan een driejarig onderzoek over jeugdcriminaliteit in Nederland. R- Jongman heeft de leiding van dat onderzoek. Hij wilde al een aantal opmerkingen maken, die men terug vindt in het artikel „Sociaal zwak ke jongeren lopen veel meer de kans gepakt te worden”. Zo laat hij we ten, dat mannen vernielzuchtiger zijn dan vrouwen; dat jongeren uit alle socale milieus niet voor elkaar onderdoen bij het plegen van delic ten. J (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is ernstig bezorgd over de eisen die Amerika heeft gesteld bij de onderhandelingen over het vliegverkeer tussen Nederland en de Verenigde Staten. Na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad zei premier Den Uyl dat het Amerikaanse standpunt een vorm van protectionisme is, die Nederland volstrekt afwijst. Hij voegde er wel aan toe dat de regering-Ford hem op dit punt we! mee gevallen was. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat vertrekt dit week einde naar Amerika om persoonlijk de luchtvaartonderhandelingen te leiden. Vijf Amerikaanse gardisten kijken vro lijk toe als hun advocaten elkaar felici teren: de gardisten zijn vrijgesproken in het proces over het doodschieten van vier studenten op de universiteit van Ohio. (Zie ook pagina 2). Drs. Den Uyl zei vrijdag, tijdens een onderbreking van de ministerraadszit- ting, dat hij al bij de algemene beschou wingen in oktober duidelijk heeft ge maakt hoe zeer hij vreesde dat de ra mingen van het Centraal Planbureau niet zouden worden gehaald. Volgens de bewindsman overschatte de Kamer de effecten van de meer opbrengsten van het aardgas. Het is nog altijd zo dat Nederland aanzienlijk meer aan de gestegen olieprijzen heeft uitge geven dan het terugontvangt uit het aardgas. „Ik heb de Kamer voorgehou den dat hier sprake was van een te rozige voorstelling van zaken”, aldus Den Uyl, die hiermee reageerde op ver wijten uit de oppositie volgens welke hij in oktober een te zonnige voorstelling van zaken had gegven. De bedoeling is nu de aangekondigde werkgelegenheidsnota een paar weken naar voren te halen omdat de conjunc turele teruggang zich duidelijk manifes teert. Want er is sprake van een duidelijk conjunctureel' karakter van de recessie met toenemende werkloosheid en terug lopende wereldhandel. Het ligt voor de hand dat de wiebeltax het enige conjuncturele instrument dat voorhan den is niet buiten beschouwing wordt gelaten, aldus drs. Den Uyl. direct al een getij dedempend effect heeft. Daar komt de dijkverhoging bij. Politici in Den Haag taxeerden, dat over het kostenaspect geen onoverkome lijke problemen zullen ontstaan. Aange nomen wordt dat de ministers, die zich het meest hebben ingezet om in de Oosterschelde een getij debe weging te houden, bereid zijn daarvoor ook een aanzienlijke financiële bijdrage te leve ren. Na puzzel 7 is reeds f 1.402.351,96 bijeengebracht met de Nationale Puz- zelaktie „Geven voor leven” ten bate van het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds (voor de kankerbestrijding in ons land). De extra-prjjzenpot werd nog groter. Na puzzel 7 bevat deze nu 26.332.79. Notaris J. H. Birkhoff heeft een aantal geheime data vastgesteld, waarop hij de pot van dat moment gaat uitloten onder de puzzelaars- (sters) van die week, in ronde be dragen van f 1000, Oplossing puzzel no. 7: Helpt het fonds aan goede fondsen. Weekhoofdprijzen: een Peugeot- auto: mevr. H. J. Geers, Roosendaal. Een Philips kleurentelevisie: S. M. J. U. van BuulMarijnen, ’s-Hertogen- bosch. Een Solina elektronisch orgel: mevr. Stolk, Barendrecht. Een Olga- springboxcombinatie: C. van Brero, Leiden. Een Bauknecht-vaatwasauto- maat: C. E. J. Bakker, Zaandam. Een waardebon van 1000 van Witteveen: A. FrumanHoogendoorn, Berkel- Enschot (N.-Br.). Een Peugeot-dames- bromfiets: mej. H. F. van der Honing, Zwolle. Een Petri-fotocamera plus tas: mevr. E. Allersvan Eeden, Amers foort. Een Singer Starlet-naaimachine ing. P. F. Veltman, Arnhem. 4 Conti TS-autobanden: G. v. d. Bosch—Nico lai, Venray. In ons verspreidingsgebied vielen nog de volgende weekprijzen: Irisette-donsdeken: mevr. L. Duijndamvan Schagen, Korte Kle- verlaan 50, Bloemendaal. Hooghoudt- drankenpakket: A. L. Wolff, Robert Kochlaan 242, Haarlem. Birdy-tafel- garnituur: W. J. Engelberg, Schu- mannstraat 2, Heemskerk. Jago- shawl: Th. van Egmond, Lijsterbes laan 36, Beverwijk. Gieme-autowas- handschoen: mevr. M. G. Otte, Zonne- bloemstraat 11, Haarlem; idem: A. G. Mintholts, Donkerelaan 28 A, Bloe mendaal. Een trekkingslijst waar alle week prijzen op vermeld staan, dus ook die prijswinnaars buiten ons verschij- ningsgebied, ligt ter inzage op al onze kantoren, alsmede bij de VW te Hil- legom en ,,’t Haasje”, Bennebroeker- weg 85 te Bennebroek. Aan onze kantoren en bij deze adressen kunt u ook voorbedrukte briefkaarten kopen ad f 1,35, zodat u alleen nog maar de oplossing en uw adres behoeft in te vullen. Theo Klein was vorige week in Kinshasha om de bokswedstrijd ClayForeman te verslaan. Hij nam de gelegenheid te baat om gesprekken te voeren met Angolese verzetsbewegingen, die van uit Zaire opereren. Zo had hij een interview met Chipenda, een van de leiders van de MPLA. Chipenda is van mening, dat de Portugezen nu pro beren om tweedracht te zaaien tus sen de activisten, verzameld in de organisaties MPLA, FNLA en Unita. Hij neemt dat niet en kondigde aan, dat MPLA de wapens weer gaat opnemen tegen de Portugezen. In de drie overblijvende stroomgaten van de Oosterschelde dam, (Hammen, Schaar van Roggenplaat en Roompot worden nu naast elkaar doorlaatcaissons afgezonk’en, die bij hoge stormvloeden kunnen worden dichtgezet. In de cais sons worden weerstandsroosters en me chanische kleppen of schuiven gebouwd, die van een centraal punt uit worden bediend. Een stormstuwcaissondam is nog weer vele fracties ingewikkelder dan een dam van „open caissons zonder kleppen of schuiven”. De kosten liggen tussen ƒ1,3 miljard en ƒ2 miljard en het zal tot 1985 duren voordat het ding operationeel in de Oosterscheldedam staat. Rijkswater staat heeft nog 1 tot l’/i jaar nodig voordat men daar uit alle problemen rondom deze oplossing voor de Ooster schelde is. In de overgangsperiode tot 1985 is een beperkte verhoging van de dijken in het achterliggende Ooster- scheldegebied nodig om alvast een grotere veiligheid te bereiken en om later een goede „tweede kering” te heb ben voor het geval de kleppen of schui ven op het kritieke moment zouden weigeren. De stormstuwcaissondam is een oplos sing, waarin de methodes van afsluiting die de commissie-Klaasesz destijds advi seerde zijn gecombineerd. Deze commissie kwam met het idee om eerst een doorlaatbare dam te bou wen (betonblokken of open caissons in de gaten) en vervolgens een grote stormvloedkering, waarna de lekke dam weer zou kunnen worden dichtgemaakt. Om de kosten te drukken (de oplossing Klaasesz kwam namelijk op ƒ5 miljard) heeft de Rijksplanologische Commissie het kabinet geadviseerd om „alles-in- één-keer” te bouwen. was een van de langstlevende i met een ruilhart. Recordhouder is Louis Russell, een onderwijzer in Indiana. LOS ANGELES (Reuter). De Joe goslaaf Dusan Viaco is deze week in Los Angeles overleden, zes jaar en 47 dagen nadat hij bij een transplantatie een ander hart had gekregen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1