Zelf kleuren mengen Met de neus boek op een wonderlijke wereld Dieren hebben duidelijk meer dan vijf zintuigen ft V aan Nylon-klem voor ORIËNTATIE DOOR MIDDEL VAN ZONNESTAND Weer een kruiden Begin Profiel-aangever voortreffelijk hulpmiddel Vleermuizen HUISDIER APEN NIET ALS De touwtjes elkaar verbindingen „ZWERFTOCHT DOOR HET INSEKTENRIJK" tips voor vrije tijd F J \1K ES Ml 21 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 Op het gebied van de weten schappelijke studie van zintuigen bij dieren zou men het jaar 1949 bijna kunnen beschouwen als de grens tussen de oude en de nieuwe kennis. In dat jaar begon men, al dus de zoöloog Maurice Burton in zijn boek „Het zesde zintuig van dieren”, ten volle te beseffen wat de implicaties waren van de ont dekking, dat vleermuizen gebruik maken van echolokatie. en van die verrassende ontdekkingen van Von Frisch over het gebruik dat bijen maken van de positie van de zon aan de hemel. Het was ook het jaar dat vooraf ging aan de ontdekking van de manier waarop vogels bij het vliegen gebruik maken van ge polariseerd licht. Deze ontdekking heeft grote invloed gehad op de hele wereld van de natuurlijke his torie. WARD Wanneer het boek „Zwerftocht door het insektenrijk” je te pakken heeft en dat gebeurt eigenlijk di rect, als je het openslaat dan gaan er wonderlijke dingen gebeu ren. Je ontdekt een wereld, die je elke dag om je heen hebt, maar waar je in de hurry van het leven geen oog voor hebt. Vaag herinner je je wel van school nog iets van het sociale leven van de mieren. Als je een enthousiaste biologie leraar had of een meester, die graag wat met torren en spinnen rommelde, dan is je wellicht nog iets bijgebleven van die kleine kruipers. rpLgx* Wil 8 Een sprinkhaan met venijnige doorns aan zijn poten. Een wants met poten als complete bladeren. lie 5= Weefmieren rijgen met zijn alle twee bladeren aan elkaar. H.R. bo- l L 1 Een werkelijk voortreffelijk stukje gereedschap is de Mimic profiel-aan gever. Het is het handigste hulpmid del, dat we de laatste tijd voor de hobbyist onder ogen gekregen hebben. van Het den moet worden en de vorm van de buis overbrengen op het materiaal. Dat kun je met de meest bizarre vormen doen. ige ;ie. m. en tel )k. ge nze aas wil gen de rei- in- H. in iw- •1de i leze in tr ad n- op Pg op is de 55 ne ïls m. Er zijn natuurlijk enorm veel mo gelijkheden met deze Mimic, die en dat is belangrijk veel ergernis en kosten bespaart en de afwerking van een karwei meer dan professioneel maakt. Je kan denken aan model bouw, reparaties aan auto’s, houtbe werking e.d. De Mimic, een Engels produkt, wordt op de markt gebracht door handelsonderneming Ankor b.v., Piet Heinstraat 74. Den Haag). aal kan niet roesten (zeer belangrijk, omdat je met slangen toch altijd met vocht te doen hebt) en dus niet vast kan gaan zitten. De door Isolectra BV (Dovenetelstraat 25, Rotterdam) geïm porteerde en voor de ijzerhandel door Ankor BV (Piet Heinstraat 74, Den Haag) gedistribueerde Snapper is dé oplossing voor alle problemen. Het is een hard-nylon klemring met vertan- dingen. De Snapper kan gemakkelijk aangebracht worden en ook weer even eenvoudig verwijderd. De nylon is van een dergelijke kwaliteit, dat het niet rekt of barst. Men kan de ringen, die in vierentwintig formaten verkrijgbaar zijn, voor allerlei doel einden gebruiken, van tuinslang tot waterslang in de auto, of van plan- tengeleider fot apparaatsnoerbinder. Het was er al wel voor de professio nals. Wat is namelijk het geval? Ie dere doe-het-zelver kent het pro bleem van het uitsteken of knippen van een juist patroon van bijv, vloer bedekking, als het gaat om een ruim te, waarin nogal wat obstakels voor komen zoals verwarmingspijpen, gas of waterleidingen, vreemde uitbouw sels enz. Je kunt nog zo goed rekenen Walter Linsenmaier, een in Zwitser land levende Duitser, die faam heeft als entomoloog, zet je met zijn boek als voor een mikroskoop, waarin je de die ren, die normaal voor je verborgen blij ven, duidelijk ziet. Linsenmaier is niet alleen een deskundig kenner van de insektenwereld, maar ook een boeiende verteller, een uitstekend tekenaar (van minitieuze dierenillustraties) en bekwaam fotograaf. De tijden, dat een (tuin-) slangver- binding provisorisch met een touwtje of ijzerdraad werd aangebracht, lig gen al weer enige tijd achter ons. „In” zijn de ijzerverbindingen met schroefdraad. Maar de toekomst lijkt aan de nylon-klem. Want dit materi- gevallen zien komen (en daarna van ellende zien gaan, voorgoed dan). Het boekje is dan ook zeer leerzaam. Ook aardig, omdat de liefde tot het dier en in dit geval de aap er duidelijk uit spreekt. Tot slot dit citaat uit het voorwoord van dr. Van Bemmel, oud- directeur van Diergaarde Blij dorp: „Wanneer dit boekje er toe zou bij dragen om de lezers bewust te maken van het feit, dat wie een aapje koopt even schuldig is aan dierenmoord als de Canadezen, die zeehondjes knup pelen, dan is het niet voor niets geschreven”. Uitgeverij: Ons Huis. Pr is een assortiment van 402 kleu- ’■én. die de klant kan uitzoeken aan de hand van een kleurenmolen, een ronde zuil met een draaibaar boven stuk. waarop stalen van die 402 kleu ren zijn bevestigd. De koper kan zelf een lamp bedienen, zodat hij de kleur bij dag- en kunstlicht kan zien. On der de stalen bevinden zich losse stroken van alle kleurenseries. Men kan die meenemen om thuis de kleur nog eens rustig te vergelijken met de omgeving, waarin ze wordt aange bracht. De kleuren zijn onderverdeeld in kleurseries en schakeringen. Tussen twee haakjes: Sygma Coa tings, (Vervetal en Histor), dat een met de droge wetens waardigheden. Een aar dig apartje' achterin vormen de uitgebreide hoofdstukken over kruiden in de keuken (recepten voor het ma- Wanneer de keus bepaald is geeft men serienaam en schakeringscijfer op en kan men wachten op de verf, die door de winkelier wordt gedo seerd en gemengd. Dat doet hij door gebruik te maken van de mengrecep- ten, op basis van kleurpasta’s en basis verven. Op eenvoudige wijze kan de kleurpasta, in precies de juiste hoeveelheid, in de bus met basisverf worden gebracht. Als de pasta’s zijn toegevoegd wordt de bus in de schud- machine geklemd. Na dertig seconden is de gewenste verf klaar. Er zijn drie verftypen, die ih de kleuren- mengmachine kunnen worden ge maakt: hoogglanslak, zijdeglanslak en acryllatex-muurverf. Dat alles in die 402 kleuren. De voordelen voor klant en winkelier zijn duidelijk: je krijgt de kleur, die je hebben wilt (en die je exact hetzelfde later weer kunt krijgen) en de winkelier kan het met minder ruimte af, omdat zijn sorte ring nu niet zo groot meer hoeft te zijn van orthodoxe verf bussen. in zijn nieuwste werk „Het zesde zintuig van dieren” uitvoerig en aan de hand van enorm veel interessante voorbeelden en verhalen van onderzoekingen en re- search-werk, in op de ontdekkingen van de laatste tijd. Hij laat overigens duide lijk blijken, dat de menselijke kennis, de wetenschap, nog maar aan het begin staat van nu nog fantastisch lijkende onthullingen van de natuur. Tot omstreeks het jaar 1940 was de bewering dat er vijf zintuigen zijn: tast zin, smaak, reuk, gezicht en gehoor, afdoende. Er bestonden echter altijd al vage vermoedens omtrent het bestaan van een zesde zintuig, hoewel niemand er enig idee van had, wat dit zintuig zou kunnen inhouden. Men ging er een vorm van communicatie mee bedoelen, die niet in verband gebracht konden worden met de vijf andere zintuigen. Tegen woordig, aldus Burton in zijn door de Dit is een mannelijke nachtvlinder. Men ziet de veervormige antennen, de reuk organen, boven de ogen uitsteken. Eén heel klein geurdeeltje van het vrouwtje stuurt miljoenen moleculen vrij de lucht in. Er hoeven maar een paar moleculen een minimaal aantal (van de tiendui zenden) ontvangst-cellen, die over de antennen verspreid liggen te bereiken om het mannetje zo te prikkelen, dat hij het vrouwtje weet te vinden. Het is een afbeelding uit „Het zintuig van dieren”. Het is een dun boekje voor wie de touwtjes stevig aan elkaar wil kno pen. De titel: „Knopen en steken voor watersporters’.’, samengesteld door Floris Hin, uitgegeven door Unieboek, Bussum. Veel hoeven we er niet over te zeggen. Het spreekt voor zich. Het is een handig boekje met alle knopen en steken, die je aan boord (en na tuurlijk ook aan de wal) nodig kunt hebben. Tekeningen geven precies aan hoe je bepaalde knopen moet leggen. Bovendien is het ook nog eens fotografisch verbeeld. Grapje: er is een koordje bij het boekje om direct te beginnen. De auteur besteedt uiteraard vrij veel aandacht van de vleermuizen. De weten schappelijke jacht op „Het geheim” van de vleermuizen om in het pikkedonker door de lucht te schieten wordt verhaald (de Nederlander Dijkgraaf was er in 1932 al dicht bij). Ook het computerach tige opnemen van alle wendingen en vluchtroutes ten opzichte van de zon door bijen krijgen volop de aandacht, evenals bijv, de oriëntatie door een mier door middel van de zonnestand. Het boek staat vol met interessante proeven en waarnemingen. Je krijgt bij het lezen steeds meer de indruk dat we nog maar heel weinig afweten van wat er in de natuur gebeurd buiten onze waarneming om. H. R. Hij laat zien, wat voor wonderlijke miniwereld er om ons heen krioelt, woelt en groeit. Bij het lezen van al die niet-vermoede, merkwaardige bijzonder heden uit de insektenmaatschappij, krijg en schatten, helemaal precies (vooral bij ronde obstakels) krijg je de uit sparingen nooit uitgesneden De Mi- mic-profiel-aangever nu is een pro baat hulpmiddel. De werking is ei genlijk vrij simpel: er is een soort lineaaitje, waaruit aan weerszijden zeer dunne staafjes steken. Die staaf jes kunnen strak op en neer bewogen worden. Wanner je dus het apparaat je tegen een buis aandrukt, duw je de staafjes in de vorm van die buis. Je trekt de Mimic terug en je hebt tot op de millimeter precies de om vang van de buis. Je kunt de Mimic op het materiaal leggen, dat uitgesne- die begiftigd zijn met wapens als angels en afschrikwekkende geuren, waardoor ze oneetbaar zijn voor belagers. De wel- eetbare dieren voegen zich onder die on eetbare soorten ze gaan er ogenschijn lijk hetzelfde uitzien en zijn zo veilig. In dat verband is ook het onderwerp camouflage natuurlijk een interessant gegeven. Insekten drukken zich plat neer en de haarfranjes breken elke slagscha duw; insekten zoals vele groene rupsen zitten omgekeerd, dus met de buik naar boven, op takken en bladeren; insekten, die optisch bedrog toepassen, laten an dere vormen zien dan ze in werkelijk heid bezitten; insekten vormen, samen slapend of rustend, een soort bloemen- tros; insekten. die de kleur en de vorm van de omgeving aannemen. Linsemaier vertelt er uitgebreid over. Het boek „Zwerftocht door het insek- tenrijk” (uitgeverij Het Spectrum, Utrecht) is schitterend uitgevoerd: een royale bladspiegel, enorm veel tekeningen en kleurenfoto’s. Bij elke beschrijving van dier of diersoort wordt naar de illustra ties verwezen. Maurice Burton, jarenlang verbonden aan het British Museum of Natural History in Kensington en auteur van veel boeken over het dierenleven, gaat Wetenschappelijke uitgeverij in Amster dam uitgebrachte boek, vragen we ons niet meer af of er al dan niet een zesde zintuig bestaat, maar alleen hoeveel Wanneer je het boekje „Apen op je hoofd” van mevrouw A. P. Sicherer- Frijlink hebt gelezen, dan weet je, wat al jarenlang is betoogd en toch door velen niet aangenomen, dat apen houden als huisdier een slechte zaak is. Aap noch mens heeft er veel plezier van. Het lijkt allemaal zo leuk en aardig: een vriendelijk' aapje op de schouder, maar in werkelijk heid is het heel anders. En mevrouw Sicherer weet daar bepaald van mee te praten. Ze is de verzorgster van de Stichting Apenopvangcentrum. Ze heeft al heel wat kneusjes en zielige soortgelijk systeem al enige tijd in gebruik heeft, heeft de presentatie van de apparatuur voor de klant nog wat aantrekkelijker gemaakt. Om te rug te komen bij Sikkens: men heeft daar een nieuwe collectie Red Point wandbekleding (ander woord voor veredeld behang) met 480 moderne en klassieke dessins. Die wandbekleding omvat structuurbehang, vinyl, ve lours, wandweefsel en voorgelijmd behang. En bij dat behang kun je dan precies passende of fraai contras terende verven krijgen met die mengmachinerie. De gebruikelijke vooronderstelling (van zo’n vijftig jaar geleden) dat de wereld, die bestreken wordt door onze zintuigen de énige wereld is, heeft moe ten wijken voor het nieuwe besef, dat er zintuiglijke werelden liggen buiten de onze, waarvan sommige haast ongeloof waardig zijn. We weten, dat er dingen te zien, te horen en te ruiken zijn, die wij niet kunnen waarnemen, en de begren zing daarvan wordt steeds verder terug gedrongen. De technische mogelijkheden van onderzoek zijn zo ver ontwikkeld, dat we de volle omvang van de grotere gevoeligheid van de zintuigen van dieren nu pas begrijpen en kunnen bestuderen. In bepaalde perioden wordt de ene ontdekking na de andere gedaan zodat men in de verleiding komt voorbarige conclusies te trekken. Er verschijnen nogal wat boeken over krui den en kruidëntuintjes. Een nieuwe loot in de boekenkruidenhof is de „Kleine kruiden-ency- clopedie” .van de Engel se Audrey Wynne Hate field, een uitgave Hollandia, Baarn. wijkt niet af van het gebruikelijke patroon: een alfabetische behan deling van allerlei krui den. Audrey Wynne doet dat op een lezens- waardige manier, ze mengt allerlei aardige snufjes (zoals folklore, het gebruik in de keu ken of als medicijn, het voorkomen van kruiden op schilderijen enz.) Sikkens - producent van de verf- merken Valspar en Flexa - heeft nu ook een kle'urenmeng-machine voor zijn winkels. Wanneer een klant een bepaalde kleur wil hebben, stapt hij binnen met bijv, een monstertje van een stuk hout, dat al geverfd is en waarbij hij iets precies passends wil hebben: met bijv, een stukje gordijn stof. waarbij hij muurverf wil heb ben; met bijv, een stuk behang, waarbij hij verf voor de deurposten wil hebben. Dat kan allemaal. ken van speciale soor ten brood, jam, boter, azijn enz.), kruidenloti- ons en het zelf kruiden kweken in de tuin. Een opmerkelijke vergissing maakte vertaalster dé Wit-Boonacker het dankwoord van de schrijfster aan het adres van The Obser ver (waarvan ze toe stemming kreeg om door haar gemaakte artikelen voor dat blad in het boek te mogen verwer ken). Ze noemt de uit gever van The Observer redacteur, maar dat zijn natuurlijk geheel ver schillende figuren. Dat doet uiteraard niets aan het boek zelf af. meer zintuigen er precies zijn. De voor uitgang, die men de laatste tijd op dit gebied bij dieren heeft gemaakt is zeer veelzijdig te noemen, gebruikelijke je direct de neiging naar buiten te stap pen en met je neus op de grond te gaan speuren naar die kruipers; naar die mie renleeuwen, die een kuil graven voor een ander, naar die graafwespen, pop penrovers, bladluizen, mestkevers en noem maar op. Neem een eenvoudig beestje als de oorworm. Als je het ziet schuiven in de buurt van de dahlia’s, waar ze gek op zijn, dan heb je er geen idee van, wat er zich in zijn familie allemaal af speelt (het liefdeleven van de oorworm is bepaald niet on-interessant; aan drama ook geen gebrek, want de jongen vreten tenslotte hun vermoeide eigen moeder op). Wanneer je met je neus en je ogen gedrukt wordt op die insektenwereld dan ontdek je hoe mooi die dieren alle maal zijn: rupsen, vlinders, wespen, wandelende takken enz. Je wordt je er dan weer eens van bewust, hoe precies dat raderwerk van de natuur in elkaar grijpt. In het boek lees je de wonderlijk ste zaken daarover. Bijvoorbeeld over het verschijnsel van de mimicry. Dat wil zeggen, dat bepaalde dieren de kleur en het uiterlijk aan gaan nemen van dieren, GE2ÉNÉORMATIE Kleur in'n handomdraai

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21