Onrust onder Rapport parlementaire enquêtecommissie *1 fit DAG NIETS ETEN GEEN SUCCES Losgeld Japanse terroristen nog niet terug Kabinet voor educatief verlof van Jordanië begint De grote Uhuru-spoorweg Ongewone kritiek op generaal Haig Drie jaar voor vervalsen van handtekening Ontpalestinisering” „GEBAAR VAN GOEDE WIL CHINEZEN” achtergrond 3 Chinees voorstel verrast Moskou VE WERELDKAMPIOEN Mariniers bewaken LANG-SCHAKEN vliegvelden op Antillen Arrestatie na brand ABORTUS- in woonwagencentrum MAATREGEL DEINING IN NAV0-KR1NGEN Gratie gevraagd voor oorlogsmisdadigers 0 FREEDOM LINE OP CYPRUS Hoesseins bedoelingen duister **^1 I jJKx ’I a BINNEN- EN BUITENLAND 9 NOVEMBER 1974 ZATERDAG Voedselconf eren tie (Van onze speciale verslaggever) (Van een speciale verslaggever) Wilsons makelaar Afsprakenpakket fes 'te (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) NAIROBI Binnenkort kan men dwars door Kenia en Tanzania per trein van Uganda naar Tanzania reizen. Dat wordt mogelijk wan neer de spoorverbinding wordt opengesteld die de Chinezen aanleg gen tussen Dar-es-Salaam, de hoofdstad van Tanzania, en Kapiri Mposhi in Zambia. Men ligt nu ongeveer twee jaar voor op het aan- legschema van zes jaar. De regeringen van Rhodesië en Zuid-Afrika geven geen toestemming voor het doortrekken van deze lijn; anders zou men van Oost-Afrika per trein naar Kaapstad kunnen reizen. 4 M - -Jbl. l l, r ie. (Van onze redacteur in Bonn) in ie n e 19 Bfidgcs r 5 a 1 i i s ROME (AFP en AP) Prof. René Dumont, landbouwdeskundige en kandi daat bij de jongste presidentsverkiezin gen in Frankrijk, heeft besloten op 13 november de hele dag niets te eten. De Fransman, die een van de belang rijkste organisatoren is van het „Forum van Rome inzake voeding" dat de werk zaamheden van de VVereldvoedselconfe- rentie volgt, betreurt het dat een oproep tot tal van deelnemers aan het congres een dag niet te eten, geen gehoor heeft gekregen. len, tunnels, krachtcentrales, technici, opzichters, architecten en 10.000 man geschoold personeel, die zij aan zij met werkkrachten uit Tanzania en Zambia de spoorlijn hebben helpen aanleggen. van de spoorlijn worden momenteel op grote schaal mensen opgeleid. Het waren echter niet alleen de transportmogelijkheden die beide lan den deden besluiten over te gaan tot de aanleg van de spoorlijn. Zowel in Tanzania als in Zambia kunnen nu WEESP (ANP). Door onafgebroken honderdrie en driekwart uur te schaken tegen een lange rij tegenstanders heeft de 25-jarige heer Henk van Huisstede zich gisteravond om kwart voor acht in het bezit gesteld van het officële werel drecord lang-schaken. grote stukken land in cultuur worden gebracht. Dit was economisch alleen mogelijk als men de oogsten op de wereldmarkt zou kunnen brengen. F V Lc. in de den als een gebaar van goede wil van de Chinese leiders. of de officieren Haig wel geschikt ach ten voor zijn post, en of de generaal zijn functie door bekwaamheid of door zijn betrekkingen met het Witte Huis heeft gekregen. ti r 1 1 it n g ;e le !t is Sr ss d n l- n ir NICOSIA (UPI). Vrouwen die in de periode van de gevechten op Cyprus in juli door Trukse militairen werden aan gerand. zullen geaborteerd mogen wor den. De spoorlijn is 1859 km lang. Met vereende krachten wordt nu gewerkt aan de laatse „ruk” van 200 kilome ter in Zambia. Men' hoopt het enorme project begin volgend jaar te voltooi en. ,In le- ich in- se ?n ie lar en. ad in- al en an :r- sld iet ad rs LÜBECK (DPA). De Westduitse or ganisatie van voormalige krijgsgevange nen heeft de regeringen van de Sovjet unie, Nederland en Italië verzocht, „op menselijke overwegingen” gratie te ver lenen aan de laatste Duitse oorlogsmis dadigers. PARIJS. Een parlementaire enquêtecommissie die van de zo mer op initiatief van de communis tische partij werd ingesteld, heeft tegen de grote Franse petroleum- maatschappijen drie zware beschul digingen geuit. Van belastingontduiking kan officieel dan ook nauwelijks worden gesproken omdat het fiscale systeem in Frankrijk nu eenmaal grote maatschappijen de mogelijkheid geeft zich vaak goeddeels langs velerlei wegen aan hun belasting verplichtingen te onttrekken. In dat licht bezien stelt het rapport vooral het Franse staatskapitalisme aan de kaak. Ten eerste betaalden ze geen cent belasting, voorts maakten ze illegale on derlinge afspraken om de prijzen hoog te houden en ten slotte waren de kosten die ze zelf voor de bruto-olie betaalden veel lager dan ze opgaven. Het rapport bevestigt voorts ook nog eens dat de oliecrisis, waardoor de prij zen binnen een jaar verviervoudigd wer den, ook de Franse petroleummaat- schappijen geen windeieren heeft gelegd. Hun winsten zijn nog nooit Zo hoog geweest doordat die gelijke tred kon houden met de verhoging van de prijzen. Onder dagelijks medische begeleiding van twee artsen, speelde de heer Van Huisstede 160 partijen. Hij won 60 per cent, verloor 30 percent en speelde de rest remise. Hij mocht zijn wedstrijden slechts onderbreken om te eten, te dou chen, of naar het toilet te gaan. Bovendien willen de samenstellers van de vragenlijst weten of door de benoe ming van Haig ook Europese belangen zijn geschonden. De laatste van de zeven vragen luidt: "Gelooft u dat Haig op de een of andere wijze in de Watergate affaire verstrikt is?” De vragenlijst heeft in NAVO-kringen nogal wat deining veroorzaakt, omdat hij door de ondergeschikten van Haig in omloop is gebracht. De commissie, die voorgezeten werd door het gaullistische kamerlid Chwartz, had op grond van talrijke verhoren die directieleden en andere hoge functio narissen van de oliemaatschappijen zijn afgenomen, een lijvig rapport opgesteld van ruim 300 pagina’s waaraan boven dien nog vele documenten waren toege voegd. Opmerkelijk is intussen wel dat alle oliemaatschappijen in Frankrijk zijn ge nationaliseerd zodat, op zijn zachtst ge zegd, mag worden geconstateerd, dat ook de controle van de regering wel wat te wensen heeft overgelaten. Volgens het communiqué heeft de An tilliaanse regering.de -gouverneur ver zocht mariniers beschikbaar te stellen nadat onlangs van de zijde van Pales tijnse bevrijdingsorganisaties was ge dreigd met terreuracties in het carai- bisch gebied. Sind vorige week wordt ook de lucht haven Sanderij in Parima- ribo bewaakt. Op dit moment is het voor Zambia aantrekkelijker zijn koper via Lobito Bay in Angola te exporteren. De kosten om het kopererts via de weg naar Dar-es-Salaam te transporteren worden door de inflatie steeds hoger. Het plan is echter om voor de totale Zambiaanse in- en uitvoer gebruik te maken van de nieuwe spoorweg. In feite is de gehele toekomstige Zambi aanse economie gebaseerd op deze verbinding. Binnen de West-Europa „Frankfurter (jJp/JïüÖQ/ï 11 Dit heeft een regeringswoordvoerder meegedeeld. Naar schatting zullen 700 vrouwen van de maatregel gebruik ma ken. De spoorweg zal worden beheerd door de Tanzania-Zambia Railway Authority (Tazara), die haar hoofd kwartier zal krijgen in Dar-es-Sa laam. De spoorweg zal werk bieden aan 12.000 Uit beide landen afkomsti ge werknemers. Aan beide einden Vanuit Tanzania en Zambia ver trok toen een missie naar Peking. De Chinezen waren meteen enthousiast en grepen de geboden kans om het onderontwikkelde Afrika de helpende hand te bieden en tegelijkertijd de wereld te tonen dat men. op technole gisch gebied bepaald niet achtergeble ven was, met beide handen aan. Railway built by the i Dar-es-Salaam. Tanzania and imbia. is nearly ready two years Op die westoever blijft alles overigens zoals het is. De bruggen blijven open en koning Hoessein blijft ambtenarensala rissen betalen. Alles precies volgens af spraak. Koning Hoessein voert een mo- delactie, maar of hij alle hoop, ook voor een verre toekomst, heeft laten varen, is de vraag. Iets dergelijks is nog nooit eerder gebeurd. Bij de overdracht van het eer ste deel van zijn tweeledige functie namelijk opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten in Europa vorige week in Stuttgart bleef zijn voorganger generaal Goodpaster weg. De benoeming van Haig veroorzaakte veel kritiek in enkele NAVO-landen, waaronder Nederland. Haig heeft nooit grote legereenheden gecommandeerd en de indruk bestaat dat hij door president Ford uit het Witte Huis naar Europa is weggepromoveerd. Haig was voor zijn benoeming staf chef van het Witte Huis onder oud- president Nixon- Hij zal op 15 december het opperbevel van de NAVO-strijd- krachten overnemen. Een Amerikaanse NAVO-woordvoerder heeft in Brussel verklaard dat hem niets is gebleken van een enquête over Haigs bekwaamheden. MOSKOU (DPA). Het door Peking voorgestelde gesprek met Moskou over een niet-aanvalsverdrag moet volgens Chinese kringen in Moskou gezien wor- Het was niet eenvoudig om deze plannen in werkelijkheid om te zet ten. Toen men met het project naar de Wereldbank stapte voor een le ning, werd het kortweg afgewezen. Als reden gaf men dat een dergelijk project economisch niet haalbaar was. DEN HAAG (ANP). De regering meent dat als onderdeel van het kabi- netsprogramma tot spreiding van bezit, kennis en macht nagegaan moet wor den op welke wijze in de niet al te verre toekomst bevorderd kan worden dat de werknemenr meer dan tot nu toe het geval is betaald educatief verlof krijgt. De regering is van oordeel dat nog in deze kabinetsperiode een aanzet tot de uitbreiding van dit verlof moet worden gegeven. WILLEMSTAD. De drie Antilliaan se internationale luchthavens op Aruba, Curacao en St. Maarten worden door mariniers bewaakt in verband met drei gementen geuit door Palestijnse bevrij dingsorganisaties. Dit blijkt uit een com muniqué dat gisteren is uitgegeven door de Antilliaanse regeringsvoorlichtings dienst in Willemstad. Het is juist deze stap, die de wire bedoelingen van de koning duister maakt. Zoals hij in Rabat heeft beloofd, onttrekt hij de westoever aan zijn ver antwoordelijkheid. Maar de aangekon- digde maatregelen zullen tot gevolg heb ben, dat Palestijnen die een Jordaans paspoort hebben, geheel in de kou ko men te staan: terug kunnen ze niet, want de bezetting duurt voort. Zij wor den in hun „nieuwe vaderland” staten- loos. De situatie is zo gecompliceerd omdat Jordanië het enige Arabische land is dat de Palestijnen in 1948 na hun vlucht een nieuwe nationaliteit heeft toegekend. Dat heeft ertoe geleid dat er een soort vermenging van Jordaanse en Palestijnse identiteit is ontstaan voor de bewoners van de westoever, een proces dat is versterkt bij Palestijnen die in 1967 van de westoever naar Jordanië zijn ge vlucht. Ongeveer één miljoen Palestijnen le ven op het ogenblik in Jordanië. Zij worden nu voor de keus gesteld rechte loos in eigen huis te worden of „terug te gaan naar de westoever”. Terugkeer is echter onmogelijk en de nieuwe politie ke situatie maakt het waarschijnlijk dat de westoever nog geruime tijd bezet zal Wijven. De man was tot de daad gekomen nadat hij geen bijstand kon krijgen. De gemeentepolitie van Hardenberg werd bij het onderzoek geassisteerd door de technische recherche uit Arnhem. Krachtens een „afsprakenpakket”, hebben de Chinezen letterlijk alles geleverd wat men voor de aanleg van een spoorlijn nodig heeft, zelfs de bouten en moeren. Ze stuurden de spoorstaven, locomotieven, rollend materieel, bruggen, stations, seinpa- De deelnemers aan de Wereldvoedsel- conferentie in Rome hebben gisteren het verzoek gekregen belasting te betalen voor hun overtollige vet, zodat dit geld kan worden gestuurd naar de hongeren den op de wereld. In de gang buiten het restaurant van het congresgebouw kunnen de afgevaar digden zich laten wegen- Naast de weeg schaal hangt een bord met de tekst we nodigen alle afgevaardigden uit om een belasting van drie dollar voor iedere twee overtollige ponden vet te betalen. Nog niet veel delegatieleden hebben zich laten wegen. Het is een uitstekend idee, zo vond een diplomaat uit Bangla- desj. De Zweedse Christine Hogmark, die niet in aanmerking kwam om belasting te betalen omdat zij niet zwaar genoeg was, is echter van mening: „Ik geloof niet dat we het wereldvoedsel probleem zo moeten oplossen.” Het idee van de belasting op zwaarlij vigheid is afkomstig van Pan, een on dergronds blad dat de conferentie dage lijks verslaat en dat wordt gepubliceerd met behulp van contributies van vrijwil ligersorganisaties. militairen hebben gisteren in de Turkse hoofdstad Ankara twee universiteitscomplexen be zet, nadat daar gevechten waren uitge broken tussen linkse studenten en aan hangers van ’n neo-nazistischè jongeren organisatie, de „bozkurts” (Jonge wol ven). In Ankara staakten de studenten van Universiteiten en hogescholen uit protest tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, Henry Kissinger, hoewel de dag tevoren al was meegedeeld dat dit bezoek niet doorging. Volgens studenten begonnen de onge regeldheden aan de twee universiteiten, nadat „bozkurts” enige linkse studenten hadden afgetuigd. Bij de gevechten vie len ook enkele schoten. De „bozkurts” „Hitler-Jiigend”Zij steunen de uiterst doen denken aan de voormalige Duitse rechtse Turkse „Nationale Beweging”. In Istanboel staken 30.000 leerlingen bij het hoger beroepsonderwijs- Zij wil len dezelfde status als studenten aan een universiteit. Ongeregeldheden gebben zich daar niet voorgedaan. Op de foto een studentendemonstratie in Istanboel. Van het allergrootste belang voor Tanzania zijn ook de in het zuidwes ten van dit land aanwezige hoeveel heden ijzer- en kopererts, alsmede steenkool. Met het oog hierop hebben de Chinezen Tanzania een extra le ning verstrekt van 26 miljoen dollar voor de gezamenlijke exploitatie van dit ertsrijke gebied. Voor dit doel krijgt de Uhuru-spoorweg een zijtak naar dit gebied. STAFFORD (Reuter). De verzeke ringsmakelaar Ronald Milhench, die be kend heeft de handtekening van premier Harold Wilson te hebben vervalst om 25.000 pond los te krijgen van een Britse krant, is gisteren tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zijn raadsman, James Comyn, zei voor de rechtbank dat Milhench ook een politiek motief gehad heeft. Hij wilde de Labourpartij een ernstige slag toebren gen bij de toen ophanden zijnde verkie zingen. De zaak tegen Milhench werd aanhan gig gemaakt na een artikel in de „Daily Mail” over een valse handtekening van Wilson in een brief over speculaties met grond. Het kabinet kwam vrijdag ovéréen dat de minister van sociale zaken nu mede zijn ambtgenoot van onderwijs en de staatsseceretaris van CRM een „interde- partmentale vooroereidihgscommissie be taald educatief verlof” instellen. AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft vandaag het Jordaanse parlement bijeen geroe pen, om een begin te maken met de „ontpalestinisering” van Jor danië. Sinds de koning in 1969 zijn federatieplan lanceerde, waarin de oostelijke en westelijke Jordaan- oever verenigd werden in federa tief verband, bestaat het Jordaanse parlement voor de helft uit Palestij nen en voor de andere helft uit Jor- daniërs van de oostoever. Het aan tal Palestijnen zal nu aanzienlijk worden ingeperkt. Alleen Palestijnen die voor het Jor daanse staatsburgerschap kiezen, zullen nog deel uit kunnen maken van het bestuursapparaat. De Palestijnen zullen daartoe voor de keus gesteld worden: ofwel Jordaniër blijven, of kiezen voor de niet bestaande Palestijnse nati onaliteit. De grote Uhuru(vrijheid)-spoorweg zal, wanneer hij in gebruik is geno men, Zambia in staat stellen het voor het land uitermate belangrijke ko pererts naar de haven van Dar-es- Salaam te vervoeren. Daarmee zal het land niet langer afhankelijk zijn van het door blanken geregeerde Zuid-Afrika voor toegang tot de vrije zee. De grote Uhuru-spoorweg kost Tanzania en Zambia samen 143 mil joen dollar. Deze kosten zullen wor den gedekt uit een door China ver strekte renteloze, langlopende lening. Bij de ambassades van betrokken lan den zijn verzamelingen handtekeningen ingediend die dit verzoek steunen. Het beroep op de Sovjet-Unie heeft vooral betrekking op de 80-jarige Rudolf Hess, voormalig plaatsvervanger van Hitler, die in de gevangenis Berlijn- Spandau zit. Oliemaatschappijen in studenten Frankrijk beschuldigd in Turkij HOOGEVEEN (ANP). De politie in Hardenberg heeft een 22-jarige man ge arresteerd. Hij heeft bekend donderdag het centrumgebouw in het regionale woonwageneentrum in Kollendoorn in brand te hebben gestoken De bewoners van het regionale centrum werd ingeslo ten. De spoorweg symboliseert de vriendschap en nauwe samenwerking tussen president Kaoenda van Zambia en Nyerere van Tanzania. KOJRI MMISMI rm- The Great Uhuru Chinese between Kapiri Mposhi. Zar ahead of schedule DEN HAAG (ANP). Er zijn nog steeds geen vorderingen gemaakt in de poging om de 300.000 dollar, die destijds aan de Japanners werden meegegeven aan het slot van het gijzelingsdrama op de Franse ambassade, uit Syrië terug te krijgen. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond meegedeeld. Hij zei desgevraagd dat zo wel de Nederlandse als de Franse am bassadeur in Damascus proberen het geld terug te krijgen. Dat heeft in de Syrische situatie nogal wat voeten in de aarde. Maar ik heb nog steeds vertrou wen in de goede afloop, al is hier sprake van een ingewikkelde juridische struk- tuur aangezien het duidelijk om een Nederlands eigendom gaat, waarvoor de Franse ambassadeur een ontvangstbewijs heeft getekend. De Volksrepubliek wil met dit gebaar de wereld haar oprechte wens tonen te komen tot een normalisering van de verhoudingen met de Sovjet-Unie. Het verrassende Chinese voorstel heeft diplomatiek Moskou groot opzien geb aard. De tekst ervan is overigens nog niet door de Russische pers gepubliceerd. Evenmin is er een officiële reactie uit het Kremlin vernomen. Noch in Peking, noch in Moskou verwachten politieke waarnemers een sensationele ommekeer in de betrekkingen tussen de sinds Niki ta Kroesjtsjev vijandig tegenover elkaar staande communistische landen. China heeft aan zijn voorstel de steeds door Moskou afgewezen- voorwaarde verbonden van een wederzijdse terug trekking van troepen in de omstreden grensgebieden- In sommige gebieden staan de Chinese en de Russische mili taire letter lijk tegenover elkaar. De Söv- jet-Unie heeft er zich de laatste jaren herhaaldelijk over beklaagd dat Peking op haar aanbod voor een normalisering van de betrekkingen nooit heeft geant woord. Met het telegram wil China, naar men aanneemt, Moskou nu tot de volgende zet dwingen. BONN. Amerikaanse officieren in West-Europa hebben op ongewone wijze kritiek geuit na de benoeming van Nixons vroegere stafchef. generaal Alexander Haig, tot opperbevelhebber van de NAVO en bevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Europa- Amerikaanse staven doet, zo onthult Rundschau”, momenteel een vragenlijst de ronde, waarin zeven vragen worden gesteld over generaal Haig. Er wordt onder andere gevraagd Tut les p en

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3