KINDERFEEST VAN LICHTJES EN LIEDJES hoge rente! groeispaarbewijzen spaar selekt rekening spaardeposito’s met vaste looptijd spaarbiljetten aan toonder 10% Verenapngsroeuws o® (ite taató] 1 /paarbank ua/t nedcrland „Nu is alles in één klap weg 8% 9% 10% N R als extra voordeel: rente over elke dag! lh 7 GEDUPEERDE GELOOFT NIET IN BRANDSTICHTING DOOR ANDERE TUINDER T) Kort IJmondnieuws |1’ PLAATSELXJK NIEUWS 1974 ZATERDAG 9 NOVEMBER MAANDAG IS HET WEER SINT MAARTEN (Van een onzer verslaggevers) 6 Heidens Ineens verslagen Spullen teruggevonden Traditie I Oogstfeest looptijd u stort u ontvangt Velsen-IJmuiden Heemskerk 4jaar „Ouwe wijf’ gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken ==j >g n 2jaar 4jaar 6 jaar rente op rente f865, f708, f564, f1.000 f1.000 f1.000 Wijk aan Zee uw geld blijft direkt beschikbaar “4^ O/ rente in vijfjaar oplopend tot Zq U betaalt 1 van de bedragen die u tussentijds opneemt •4 3jaar Beverwijk Velsen-Noord Si Lichtjes Naamgever 71/2% 9 10 r V F F si|P aass- 'ADVERTENTIE) aan Huygens- Huygens- I Zij vertelt dat bijna alle spullen, waar van eerst gedacht was dat ze gestolen wa ren, weer tussen de restanten van het huisje zijn terug gevonden. „Stel je voor” zegt zij dan, „dat er iemand geslapen had, die was er nooit levend uitgekomen. In zo’n houten huisje ben je reddeloos verloren”. In de kantine zit ook mevrouw Buding. Zij kant zich tegen de wijze waarop de WETHOUDER van Sociale Zaken, Th. C Witte en de wethouder van financiën, H. van der Werff, houden op maandag 11 november geen spreekuur. ONDERWIJSwethouder, drs. M. Roes- singh, houdt op woensdag 13 november spreekuur van twee tot drie uur. heeft er erg emotioneel op gereageerd. Al z’n hengels lagen daar. Het verdrietige is, dat hij ’t zich al goed realiseert. M’n dochtertje van vijf veel minder; Die vroeg wel het eerst of haar zandbak er nog was”. In maart wil de familie Van den Brug beginnen met de opbouw van het nieuwe huisje. Mevrouw Van den Brug: „Alleen de buitenkant vast. Maar wel met een beetje angst. Want wie garandeert dat ’t niet weer gebeurt". Gronsveld, Etteren, Linne, Stein, Te- gelen en Vreeland. ZATERDAG 9 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. MAANDAG 11 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a volwassenen en jeugd 19-21 u. Nou ja, versnapering, dat woord hoeft u tegenwoordig niet meer per definitie met „koekje”, of „snoepje”, te symboliseren. Ook minder letterlij ke vertalingen zijn toegestaan: een appel, een ballonnetje, een goed ver pakt stuk kaas of worst, alles wordt door de kinderschare in dank geac cepteerd. U kunt er op rekenen dat uw vrijgevigheid met fraaie verzen zal worden beloond: van meneer Verkerk. Die was vrijdag ochtend al om zeven uur op de tuin. M’n man gaat altijd met hem vissen. Hij kwam ons vertellen dat alles plat lag. We gingen zo gauw mogelijk kijken. Er was niets meer over. Een paar minuten nadat wij er waren kwamen er drie be stuursleden. Ook van de actiegroep kwa men er verschillenden. Ze hebben ons echt geholpen. Op de vergadering van afgelopen maandag heeft de voorzitter nog een beroep op de andere tuinders gedaan om ons te helpen. Financiële steun willen we niet. Daar vechten we zelf wel voor, maar voor de opbouw kun nen we alle hulp goed gebruiken". Als zovele zogenaamd christelijke feestdagen, is ook Sint Maarten officieel de naamdag van Sint Marti- nus een vermenging van religieuze gewoonten met een aantal heidense tradities, die tot ver in de geschiede nis teruggrijpen. MAANDAG 11 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 19-21 u. ZONDAG 10 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const, straat, Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. ZATERDAG 9 NOVEMBER Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. 19.15 u. gezamenlijke dienst van KGIJ en Hervormde Wijkgemeente Oos- terwijk-Meenstein (thema: huwelijk en gezin). Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 10 NOVEMBER Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. MAANDAG 11 NOVEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 Terug in het „praathuis” krijgt me vrouw Van den Brug er de tranen van in de ogen. „We hebben de laatste jaren alleen neg maar voor het huisje gewerkt. We zijn gewone arbeiders. Mijn man heeft echt wel een goed salaris, maar soms kan je dat tientje wat er dan weer nodig is eigenlijk niet missen. Met vakantie gin gen we niet. Ons vakantiegeld, het tan tième van m’n man en andere kleine meevallertjes gingen allemaal hier naar toe. Je bent er zuinig voor geweest en nu is alles in één klap weg. Verschrikke lijk. Je bent ineens verslagen”. Het houten huisje was gelukkig wél verzekerd. Maar dat betekent zeker niet dat de schade in z’n geheel wordt ver goed. De houtprijs is de laatste tijd enorm gestegen en de schade is geraamd op on geveer dertienduizend gulden. Mevrouw Van den Brug: „Dit voor jaar hebben we allemaal nieuwe spullen gekocht om het huisje in te richten. Van de zomer was het eindelijk allemaal klaar. De hele inboedel, de bedden, alles was nieuw. We hoorden van de brand ZATERDAG 9 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, 19.30-22 uur: gemengd zwemmen. Sporthal „Zeewijk”, tot 16 uur: BC „Velsen” (jeugd); 16.15-22.30 uur: basket- balcompetitie; zondag, 10-13 uur: zaal- handbalcompetitie. Speeltuin „In veilige haven”, Heeren- duinweg, tot 16.30 uur geopend. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Noodweg, Velsen-Noord: geopend tot 18 uur. „Hier woont een rijkman, die veel geven kan, veel zal hij geven, lang zal hij leven, met honderdduizend lichtjes aan, hier komt Sintre Maar ten aan”. MAANDAG 11 NOVEMBER Centrale bibliotheek en filialen. Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Wijkerstraatweg en Zeewijkplein 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Gebouw Velserduin, Velserduinweg, 20 uur repetitie „De Stem van IJmuiden”. Velserbad. Briniostraat. 6.30-8 en 16.40-18 uur, gemengd zwemmen. Gymnastiekzaal Ossendorpschoot, Wijk aan Zeeërweg 20 uur les en conditietrai ning boksclub „De Ring”. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, 14 uur: filmvoorstelling Algemene Bond van Bejaarden. MAANDAG 11 NOVEMBER Openbare bibïiotheek. Wijkerstraat weg 14.30-17.30 u. Het in tal van Sint Maarten-liedjes voorkomende „ouwe wijf” kan als een verzinnebeelding van het oude jaar worden gezien: het lichtjesfeest wordt per slot van rekening op de drempel van het nieuwe seizoen ge houden. Resumerend kan dan ook worden gesteld, dat Sint Maarten een heidens- christelijke traditie heeft, die nog altoos in de Zaanstreek, in Noord- Holland boven het IJ en elders in het binnen- en buitenland (in Dusseldorf trekt bijvoorbeeld de jeugd ook met lampions zingend de huizen langs) stand houdt. Mevrouw Van den Brug met een team van helpers in haar geblakerde volks tuin: „Voor ons gevoel kan het toch nie mand van de tuin geweest zijn”. IJMOND. Voor het geval het u door ’t hoofd was geschoten: maandag de elfde van de elfde, is het Sint Maarten. Traditiegetrouw^ kunt u ze bij het vallen van de schemering weer in drommen aan uw deur verwachten, die glunderende kindertjes met hun lam- pionnetjes en met hun zakken of tassen waarin u vriendelijk doch dringend wordt verzocht een versnapering te deponeren. meeste huisjes gegroepeerd staan: „Ons huisje staat in een groep van vijf. Die huisjes staan rug aan rug. Als er één van in brand vliegt, zijn de andere vier ook verloren. Ik vind dat ze zo verkeerd staan”. „We hebben ’t ons erg aangetrokken”, zegt mevrouw Van den Brug. M’n man kan er nog niet over praten. De kinde ren hebben het nu ook gezien. In begin hebben we ze van de tuin gehouden, toen alles een beetje opgeruimd was, zijn ze toch gaan kijken. Ons zoontje van tien Waarom de kinderen met lichtjes lopen op 11 november, wordt in een legende uit de doeken gedaan: „De heilige Martinus, die onder het volk zeer was gezien, predikte eens in een dorpje aan de zee. Ondertussen werd zijn ezel het wachten moe en ging aan de haal. Toen Martinus zijn rij dier wilde bestijgen, was zijn grauw tje nergens meer te bekennen. Vele dorpelingen trokken in de schemering met fakkels de duinen in, waar het beestje werd gevonden”. Reeds in de dertiende eeuw koos de stad Utrecht St. Maarten tot zijn beschermheilige en een afbeelding van de bisschop werd in het stadsba nier opgenomen. Nog steeds siert de heilige Utrechts stadswapen, terwijl hij ook door het Noordhollandse plaatsje Sint Maarten in de stadsvlag is opgenomen en zijn beeltenis even eens prijkt in het wapen van de gemeenten Maartendijk, Borgharen, Sint Maarten, innig aangedaan, bleef voor de arme bedelaar staan. Hij trok zijn slagzwaard uit de schee, en sneed zijn mantel fluks in tweê”. Dat in de St. Maartenviering ook de heidense tradities een belangrijke rol spelen, blijkt eigenlijk alleen al uit de datum: elf november. In de kringloop van de natuur wordt die dag beschouwd als het begin van een nieuw seizoen de midwinterwende, dat door de oude Germanen met offervuren werd ingeluid. Het stoken van vuren duidde bij de Germanen op een reinigingsrite (het louterende vuur) terwijl offers werden gebracht als voorbehoedsmiddel tegen plagen, ziektes en kwalen in de donkere win tertijd. Na afloop van het rituele gebueren op de avond van de elfde november wandelden de Germanen door de uit gestrekte wouden naar huis, waar zij zich tegoed deden aan bouten van pluimvee en ander gedierte. Die ge woonte is door hun verre nakomelin gen overgenomen: in Bazel werd bij voorbeeld in vroeger eeuwen op 11 november een kinderomgang gehou den waaraan een latijns hekeldicht uit 1553 herinnert. Toen gingen de kloosterscholieren met hun meesters de huizen langs, zingend om een gan- zeboutje, dat allerminst als „christe lijk” kon worden gezien. „Een oude man zat langs de baan, en sprak de ridder smekend aan: „Ach help mij toch uit mijnen nood, ik sterf bijkans van kou de dood”. VELSEN-NOORD Behulpza me handen van mede-tuinders ruimden donderdagochtend de ver koolde resten op van wat tot vorige week vrijdag de trots was van het gezin Van den Brug uit Velsen- Noord: een fraai tuinhuis met toe behoren. „Voor ons een klein para dijs”, zegt mevrouw Van den Brug. Vorige week, in de nacht van don derdag op vrijdag, brandde het tuinhuisje tot op de grond toe af. Niets bleef er gespaard. Zelfs het koperen uurwerk van de klok smolt samen door de hitte. De oorzaak is onbekend, al deden spoedig na de brand geruchten de ronde dat een andere tuinder op het copmlex „Wijkeroog” er mogelijk uit wraak neming de brand in zou hebben gestoken. Als we op donderdagochtend bijna een week na het onheil in het „praat huis” van Wijkeroog met mevrouw Van den Brug over het verdrietige voorval praten, wijst zij die geruchten beslist van de hand. „De brand is wel op een erg ongelegen moment voor de tuindersvereniging uit gebroken”, zegt zij, „maar we kunnen eenvoudig niet geloven dat er opzet in het spel is van een tuinder zelf. Ieder een weet hoe hard je er voor moet wer ken om iets moois tot stand te brengen. Ik kan niet geloven dat iemand zo laag zou reageren en ik wil het ook niet. Waarvoor zouden ze trouwens wraak moeten nemen? We zitten niet in het bestuur, we horen ook niet bij de actie groep die veranderingen wil. We hebben ons bewust overal buiten gehouden. Acht jaar lang komen we hier met ons gezin We hebben er altijd geweldig veel ple zier in gehad en dat willen we ook zo houden”. Even tevoren zijn we bij haar tuin ge weest. Haar man kan het allemaal nog maar moeilijk verwerken. Wat bruusk rijdt hij een kruiwagen vol afbraak naar een container aan de rand van het volks- tuintjescomplex. Die puilt al helemaal uit. De plaats waar het huisje heeft ge staan wordt nu gemarkeerd door een zwartgeblakerde fundering. Het strakge- schoren gazon kleurt nu voor meer dan de helft verschroeid. Een wip van de drie kinderen van de familie Van den Brug werd ook prooi van de vlammen. Alleen de schommel staat nog wat aangeslagen overeind. Bepalen we ons eerst tot de naam gever, Sint Martinus, in 316 in Hon garije geboren en in 397 als bisschop van Tours „een zalige dood” gestor ven. De laatste coupletten van een Gronings St. Maartenlied herinneren aan het dienstbetoon, dat hij als krijgsman (later werd hij priester) aan een bedelaar verleende: Waarop is deze licht- en liedjestra- ditie nu eigenlijk gebaseerd? Onze Zaanse college G. Grandiek heeft er zich al weer een poosje geleden gron dig in verdiept en aan zijn historisch relaas ontlenen we de volgende pas sages: Blijft de deur ecther gesloten of valt de gift de zangers zwaar tegen, dan kunnen luidkeelse variaties op het thema „Hier woont een kikkeröil, die niks geven wil” wprden verwacht. Het lijkt dan ook raadzaam, bij het opstellen van het wekelijkse bood schappenlijstje even rekening met de kritische Sint Maarten-gangers te houden. u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44; volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110 a: jeugd 15.30-17.30 uur. Verder waren bij de oude Germa nen de oogstfeesten in zwang ter ere van de vruchtbaarheidsbegrippen. In een overbekend Sint Maarten-liedje, eindigend met de strofe „Geef me een appel of een peer, dan kom ik ’t hele jaar niet meer” kan een spoortje daarvan worden teruggevonden. November slachtmaand. Ook zo’n historisch gegroeide naam. Daar op slaat het nog altijd gebruikte lied: „Sintre Maarten had een koe, die moest: naar de slager toe, was ie vet of was ie mager, evengoed moest ie naar de slager”. Vroeger was het immers in de slachtmaand de ge woonte, dat de boer een poot van een koe, genaamd een „kwartkoe”, zijn knechten schonk. Vaak was die gift in het loon opgenomen, maar het was voor de knecht nog maar af wachten of zijn baas in november met een vlezige, welgedane poot over de brug kwam of dat hij hem een scharminkel cadeau deed, met nau welijks iets te kluiven eraan. Eveneens daarop kan worden te ruggevoerd het in vele versies voor komende gezang: „Sintre Sintre Maarten, de kalven dragen staarten, de koeien dragen horens, de kerken dragen torens, de torens dragen klokken, de meisjes dragen rokken, de jongens dragen broeken, ouwe wijven, die kunnen kijven, dragen schorteldoeken”. Mgjr 1 1 ff o

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7