Eerste zege AFSCHEIDSWEDSTRIJD NOG ONZEKER Wim Koene Ajax eerst uit Tweede zege v. d. Wereld GEEN BLESSURES TEGEN ANTWERP Haarlem ziet af van nieuwe HANS KRAAY OVER DE „KWESTIE-KEIZER”: aankopen SPORWÜ» Opstelling van Italië voor Rotterdam Ritter gaf op Van Praag: „We zijn Keizer erg erkentelijk” BP k 99 99 De lichtgewicht Singer Starlet een miljoen gulden aan prijzen BM t en 3 Uitmuntend Een kapitein Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— "^3 si# i -- Piet Keizer: geen zin meer om te voetballen. Ook de reden maakte Keizer enkele (Van onze sportreactie) Het was nu buigen of barsten nog zijn Amoldy, (ADVERTENTIE) u 1 Amoldy: geen dure aankoop. Ajax geeft Piet Keizer een „platina handdruk Harm Wiersma heeft in de negende ronde van het kandidatentoernooi in Ti flis gewonnen van de Joegoslaaf Lepsic. Wiersma deelt de derde plaats met An dreiko. goed heen recht op de opbrengst van een af- scheidswedstrijd hoewel de ondoor grondelijke Keizer gistermiddag al liet doorschemeren (Keizer: „Dat is een reële mogelijkheid, maar dan hoef ik niet eens zelf mee te doen”) daar toch niet zo gek veel voor te voelen. meer stellen want je ziet wat er in Amsterdam van terecht is gekomen. Praktisch niets”. Hans Kraay. „Het draait allemaal om het geld". Wellicht speculeert Ajax er nog op dat Keizer over enkele maanden bij zal draaien zodat hij alsnog een func tie in het technisch apparaat zal ac cepteren maar veel kans is daar vooralsnog nog niet op aangezien ook voorzitter Van Praag zich realiseerde: „In de besprekingen die wij met Kei zer hebben gevoerd hebben wij hem voorgesteld om hem op te nemen in het technisch apparaat. Zoals bekend heeft hij dat inderdaad toen gewei gerd.” De wedstrijd in Antwerpen begint woensdagavond om acht uur. Omdat de Belgische radio en televisieomroep (BRT) geen overeenstemming met Antwerp heeft kunnen bereiken over de uitzending van een directe of ge deeltelijke televisiereportage zullen er woensdagavond door Studio Sport zelfs geen flitsen van dit duel kunnen worden uitgezonden. AMSTERDAM Ondanks de bles sures die Ajax-doelman Piet Schrij vers, Gerrie Mühren en Horst Blan kenburg in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht opliepen ziet het er niet naar uit dat Ajax gehandicapt is voor de tweede wedstrijd tegen FC Antwerp. Zoals het er momenteel voorstaat kunnen alle spelers woensdagavond in Antwerpen meespelen. Mühren en Blankenburg hebben maandagochtend alweer licht meegetraind en in het Het Nederlandse (heren) bridgeteam heeft in de veertiende ronde van de EK met 16-4 verloren van Oostenrijk. Ne derland staat op de 11e plaats. De dames nemen na een 6-14 nederlaag tegen Griekenland de 10e positie in. De internationale Tennis Federatie heeft besloten ook GP-toernooien voor dames te gaan organiseren. Twente-doelman Volkmar Gross, die langer dan verwacht wegbleef om in Zuid-Afrika zaken af te wikkelen, zal zich deze week weer in Enschede mel den. MEXIO (AFP). Ole Ritter zal dit jaar geen poging meer doen het wereld uurrecord te veroveren op Eddy Merckx. De 33-jarige Deense wielrenner heeft de laatste weken in Mexico tot drie keer toe geprobeerd de topprestatie van Merckx (49 kilometer en 431 meter) te verbeteren. Zondag kwam hij tot 48 kilometer en 879 meter. Ritter gaat nu een paar dagen uitrus ten in Acapulco. Vanaf 21 november neemt hij deel aan de zesdaagse van Zürich. De eens zo keiharde profvoetballer, die als 16-jarige bij het Utrechtse DOS furore maakte en een opmerkelijk over stapje maakte naar Feyenoord, realiseert zich terdege dat er nauwelijks een on stabieler beroep bestaat dan dat van voetbaltrainer, voetbalmanager, ook al heet hij nu technisch-directeur. Zeker bij een verwende topclub als Ajax, dat zijn sterren Cruyff en Neeskens zag vertrekken en dat met Piet Keizer in de slag ging. Kraay verduidelijkt: „Dit is de laatste keer dat ik nog iets zeg over de zaak Keizer. Ik heb respect voor Piet Keizer als voetballer. Dat is buiten kijf. Maar, Keizer wilde niet wat ik wilde. Dat gaat niet. Een voetbalbedrijf is een dictatuur- staat. Daar regeert één man. Bij Ajax is dat Kraay. Ik marchandeer niet en mijn stadpunt over het bedrijven van voetbal liep niet parallel met dat van Keizer. De opstelling luidt: Zoff (Juventus); Rocca (Roma) en Roggi (Fiorentina); Orlandini (Napoli), Morini (Juventus) en Zecchino (Milan); Causio (Juventus), Recceconi (Lazio), Boninsegna (Internazionale) en Juliano (Napoli); Antognoni (Fiorentina). AMSTERDAM. De moeilijkheden tussen Piet Keizer enerzijds en Ajax-manager Hans Kraay en het bestuur anderzijds, behoren min of meer alweer tot het verleden. Het bestuur heeft Keizer enkele uiterst lucratieve financiële afwikkelingen van zijn contract aan de hand gedaan en Keizer is daarmee akkoord gegaan. Ook zal de Ajacied in de toekomst niet ingaan op allerlei aanbiedingen van ondermeer AZ en Haarlem omdat hij zich ook op dit punt niet laat manipuleren en hij een soort „Heintje-Davidsachtige” situatie ten koste van alles wil voorkomen. Keizer: „Ik heb zaterdagavond voor ongeveer zes miljoen mensen voor de televisie meegedeeld dat ik er mee stop. Dan kan ik moeilijk verkopen dat ik binnenkort toch weer ga spelen. Alle belangstelling ten aanzien van mijn persoon op dit punt is dan ook verspild. Ik ga af en toe nog wel eens kijken. Maar ik wil niet meer spelen.” Dus ontstond er wrijving. Op dat mo ment was het buigen of barsten. Als ik boog, maakte ik me onmogelijk in de ogen van de andere spelers en had ik net zo goed onmiddellijk mijn ontslag brief kunnen schrijven. Dus, het werd barsten.” trainingskamp, even buiten Breda, denkt de medische staf van Ajax ook de steeds beter draaiende doelman Schrijvers (een gehechte elleboog) wel weer fit te krijgen. Kraay „An ders komt Heinz Stuy er in. We hebben in Stuy natuurlijk een goede vervanger met voldoende internatio nale ervaring om dit karwei op te knappen.” Kraay zaterdag toch weer naar FC Antwerp, dat met 2-0 van Beverem won, gaan kijken. Kraay: „Wat mij is opgevallen is dat men in België bij zonder tevreden is. De penningmees ter over het feit dat er voor 200.000 gulden aan kaartjes is verkocht en de trainer dat Antwerp hier maar met 1-0 verloren heeft. Daarom kan het nog lastig worden in Antwerpen. r Hoewel ik erbij blijf dat we voldoen de kwaliteit hebben om het vrij een voudig van Antwerpen te winnen. Maar dat zal ik maar niet te hard Er verschenen voor de tweede veldrit twintig renners aan de start. Aanvanke lijk ging Looyestein in de eerste ronde op kop, maar Kees v.d. Wereld nam de leiding spoedig over en liep steeds ver der uit. De uitslag: 1. K. vjd. Wereld, (Nieuw koop), de 14,4 km in 39.18; 2. G. Looye stein (Ncordwijkerhout) op 1.43; 3. C. v. d. Hulst (Zoeterwoude) op 3.20; 4. N. Slin gerland (Noordwijkerhout) op 3.25. Tegen die achtergrond moeten ook de „afvloeiingsregelingen” worden ge zien waaruit Keizer mag kiezen. En die zijn niet gering. Los van het feit dat voor Keizer een soortgelijke rege ling zou zijn getroffen als voor Mul der en Cruyff als hij bij Ajax zou zijn gebleven (deze voetballers kregen ook na him voetbalcarrière jaarlijks een waardevast bedrag) krijgt Keizer zijn volledige salaris en alle daaraan verbonden winstpremies tot en met 1976, als zijn contract afloopt, of hij kan kiezen voor een nog nader met penningmeester Timman te bepalen afkoopsom. Bovendien heeft Keizer contractueel ROME (AP). De coach van het nationale Italiaanse voetbalelftal. Fulvio Bernardini, heeft de opstelling bekend gemaakt van zijn ploeg die woensdag een oefenwedstrijd zal spelen tegen Ba yern München en die op 20 november te Amsterdam zal uitkomen tegen Neder land. „Voetballers denken in geld. Dag en nacht. Ik heb zelf veel te lang gevoet bald om me andere dingen wijs te laten maken. Om geld te verdienen moet je prestaties leveren. Met andere woorden: winnen. De frequentie waarmee dat ge beurde liep terug. Dus, de stemming verslechterde, er werd gekankerd en George Knobel kreeg een schop. Over het al of niet terecht daarvan, heb ik geen mening. Ik kwam bij Ajax en ging op mijn manier aan het werk”. Wisselspelers: doelman Albertosi (Mi lan), achterspeler Martini (Lazio) en voorhoedespelers Guerini (Fiorentina), Anastasi (Juventus) en Braglia (Napoli). (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. In de eerste rit van het uit vier onderdelen bestaande veld- ritkampioenschap van de Haarlemse Raceclub Excelsior, zondag op een par cours van ruim duizend meter in de Waarderpolder verreden, toonde Wim Koene zich onbetwist de sterkste. Al zijn tegenstanders zette hij op een ronde achterstand. Koene beeft zich daarmee duidelyk als favoriet voor de veldrittitel aangediend. Ook na het afscheid van Keizer? Een uitmuntende voetballer, die jarenlang heeft meegeholpen aan het vermogen van vele nu nog spelende collega’s. Kraay merkt op: „Dat is typerend voor een voetballer. Zolang het besef er is dat een collega meewerkt om geld te verdienen, worden alle bezwaren opzij gezet. Ik weet zeker dat veel spelers het rot vinden dat Keizer niet meer speelt, omdat zij jarenlang met hem zijn opge trokken. Toch geloof ik dat een grote groep zich terdege heeft gerealiseerd dat het ook zonder Keizer kan”. vestigd te Amsterdam. „Ja”, beaamt Kraay, „nog wel top, maar geen super meer. Desondanks wil ik met Ajax aan de top blijven. Lukt me dat, dan is het bewijs geleverd dat ik mijn werk goed doe. Nu denk ik van wel, maar misschien staat Hans Kraay binnen de kortste keren op straat. Kan hij de WW in. Of wie weet staat hij nog wel jaren aan het roer van het Ajax-schip”. Kraay, die in het gerieflijke hotel „Mastbosch” te Breda de dagen door brengt ter voorbereiding op de UEFA- cupwedstrijd tegen FC Antwerp, is over duidelijk. „Omdat er op een voetbalschip maar één kapitein is, en dus maar één man die de lijnen uitstippelt, viel Keizer. Jammer. Dat is zeker, want ik had Keizer graag gebruikt. Maar, dan wel op mijn tijd en in door mij te bepalen wedstrijden. Dat wilde Piet niet. Voor beeld: Als hij zondag tegen FC Utrecht had gespeeld in de rol die Jan Mulder nu vervulde, had Cor Hildebrand hem binnen het kwartier murw gespeeld. Jan Mulder is een keiharde en vocht zich er doorheen. Dus niet tegen Utrecht in het veld, maar stellig wel tegen andere clubs. Dat was mijn plan met Keizer. Zover is het niet gekomen” Nu moet natuurlijk wel worden gesteld dat Ajax zich erg inschikke lijk heeft getoond tegenover zijn re calcitrante werknemer, die echter ook tot de meest loyale en beste voetbal lers heeft behoord waarover de club ooit heeft beschikt. Iets van de pië- teitsgevoelens van Ajax klonken ook door in de woorden van voorzitter Jaap van Praag, die tijdens de gister middag voor de wedstrijd gehouden persconferentie voor Antwerp-Ajax, waar Kraay en Keizer ook aanwezig waren, bedacht: „Het bestuur van Ajax, neen alles wat Ajax is, is Keizer zeer enten telijk voor alles wat hij voor Ajax heeft gedaan en voor de club heeft betekend.” Op de vraag of Kraay een manier- Michels dan wel een manier-Kovacs hanteert, komt het: „Neen, geen van beide. Ik heb de manier-Kraay. Ik denk dat die goed is. Zou ik twijfelen, dan Tom Okker is als vierde geplaatst voor de open tenniskampioenschappen van Zuid-Afrika. kan ik beter opstappen”. Aan het eind van de rit zal pas blijken of die wijze juist was. „Natuurlijk, maar nu ben ik ervan overtuigd. Ik zie de reactie van de spelersgroep op mijn werkwijze. De stemming is perfect”. AMSTERDAM. Wanneer Ajax er in slaagt om zich woensdagavond te kwalificeren voor de derde ronde van de UEFA-cup dan spelen de Amsterdammers op 27 november hun eerste wedstrijd tegen Juventus (Tu rijn) in Italië. Aanvankelijk had Ajax eerst een thuiswedstrijd geloot, maar de Europese voetbalunie (UEFA) achtte een omzetting noodzakelijk, omdat op dezelfde avond FC Amster dam tegen Fortuna Düsseldorf in het Olympisch stadion speelt. De return is op 11 december. Omdat Ajax in Amsterdam maar met de geringe marge van één doel punt verschil heeft gewonnen is weken geleden tijdens een persconfe rentie bekend. Zijn ideeën over voet bal botsen met die van manager Hans Kraay zodat Keizer het idee heeft dat hij zijn werk als scout of spion voor Ajax niet optimaal kan uilvoeren. Hij ziet daarom geen basis voor een tech nische functie. De vraag is alleen of Kraay achteraf toch, ook na alle publiciteit van de afgelopen tijd, geen spijt heeft dat hij Keizer, nu de zaak op een prestigekwestie is uitgelopen, nu defi nitief kwijt is. Kraay: „Ik hoop dat Keizer weet hoe ik over hem denk. Ook zich realiseert hoe ik hem als voetballer bewonderd heb. Keizer is in mijn ogen ook zeker nog een bruikbare voetballer. Dat is het pro bleem niet. Alleen de manier waarop we van elkaar gebruik zouden kun nen maken loopt niet parallel.” MARC SERNé (Van onze sportredactie) HAARLEM. Voetbalclub Haarlem, hekkesluiter in de eredivisie zal niet pro beren om via nieuwe aankopen uit de huidige malaise te komen. Dat werd gisteren besloten in een vergadering van de sectie betaald voetbal uit het clubbe stuur met trainer Barry Hughes. Zondag had de trainer van Haarlem i wens te kennen gegeven op versterking van het middenveld aan te willen stu ren. Het parcours in de Waarderpolder bleek tameflijk lastig, want er moest ook veei gelopen worden. Reeds meteen na de start ging Wim Koene tot de aanval over en na negen van de zestien ronden had hij al zijn tegenstrevers gedubbeld. Bij de veteranen was Aad v. d. Hulst oppermachtig en wist alleen Hans van Steyn, die zijn rentree maakte, aan dub- beling te ontkomen. De uitslagen, amateurs: 1. W. Koene, 2. K. Schrama op 1 ronde; 3. R. Machielse, 4. G. van Geem, 5. B. van Gelderen (debuut). Veteranen: 1. A. v. d. Hulst, 2. H. van Steyn, 3. b. Gieske, 4. A. van Ek, 5. H. Segers. Nieuwelingen: 1. P. Zand vliet, 2. R. Lieshout, 3. N. de Bond. Aspiranten: 1. N. Wegkamp, 2. H. de Vries, 3. R. van Gelderen. Bij de jeugd- rijders zegevierden Ben Luiken (A-kl.), Marco v. d. Hulst (B-kl.) en Erik Vene- ma (C-kl.). (Van onze sportredactie) BREDA. „Als ik dit jaar doorkom, kunnen ze me overal sturen, dan ben ik geslaagd voor mijn examen”. Hans Kraay, 38 jaar, 32 maal drager van een Oranje-shirt, waarvan acht maal in de hoofdmacht, staat, na een periode als actief voetballer, weder om aan de top. Nu als technisch-direc teur bij het topvoetbalbedrijf Ajax, ge- Met het wegvallen van de derde ve dette is Ajax een ploeg geworden die het super heeft moeten verwisselen voor top, hetgeen inhoudt dat Kraay een uitermate wankele uitgangspositie kreeg voorgeschoteld. Dat besef wordt om schreven met: „Toen ik werd aange zocht, was Cruyff al in Barcelona en waren de besprekingen met Neeskens in volle gang. Toch heb ik ja gezegd. Of, juist daarom. Ajax zat te springen om een recht-toe-recht-aan-figuur. Hard, zakelijk, emotieloos. Waarom? Om de doodeenvoudige reden dat de spelers dat eisten”. Secretaris Amoldy, gisteravond woordvoerder: „We hebben de situatie rustig geanalyseerd en we zijn tot de conclusie gekomen dat ons spelerspoten- tieel vergelijkenderwijs niet onder hoeft te doen voor andere erediviesieclubs. We zullen ons dan ook niet proberen te versterken met nieuwe spelers. Willen we daar echt op vooruit gaan dan zou den we moeten gaan praten over aanko pen in de buurt van de negen ton en dat is natuurlijk niet haalbaar”. Kortom: Haarlem gaat door met de 26 contractspelers die het nu heeft. En, zoals gisteren reeds werd gemeld, met dezelfde trainer. Het Haarlem-bestuur staat nog altijd en bloc achter de oefen meester, die gisteren bij het gesprek aanwezig was. „Maar zeker niet op het matje werd geroepen”, aldus Amoldy, die de teleurstellende resultaten toe schrijft aan psychische oorzaken en pech. (Van onze wielermedewerker) NOORDWIJKERHOUT. Voor de tweede keer in successie heeft Kees v.d. Wereld zich in de interclubcompetitie cycle-cros van de Ren- en Toervereni- ging. De Bollenstreek op het duinpar- cours nabij Noordwijkerhout de sterkste getoond. Er was ook nu weer niemand die hem in zijn zegerush kon stuiten. Met een voorsprong van 1 min. en 43 sec. op Gerard Looyestein ging hij win nend door de finish. De Spanjaard Ricardo Fernandez is wereldkampioen kunstbiljarten gewor den.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15