SINT MAARTEN VOOR JONG EN OUD Herfststormen Itotfevishal in de politiek Gevonden IJmuidenaar van Verkoop kinderpostzegels begonnen Twaalf wagens betrokken bij aanrijdingen roekeloos rijden beschuldigd Jongetje door auto geschept Profijt prijs voorwerpen 75,- 1 1 Kort IJmoïidnieuws In Velsertunnel: W gr ■ft JI a 4 PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 FORUMAVOND OVER ABORTUS PROVOCATUS DODELIJK ONGELUK y J J mantelspecialist J'i WÉ i Ca i PRIJZEN IN GULDENS. ARIE KLOMP (ADVERTENTIE) 1 a 1 hebben in i i i veer een schouwd. 1 i i i 1 i r (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Twaalf auto’s waren gis teravond rond half negen betrokken bij twee verschillende aanrijdingen vlak na elkaar in de oostbuis van de Velsertun nel. Er ontstond grote materiële schade. Drie kraanwagens moesten er aan te pas komen om de zwaar beschadigde wagens Weg te slepen. De politie moest geruime tijd aan de zuidkant het verkeer regelen. Ook in Velsen is vandaag de jaarlijkse verkoop van kinderpostzegels van start gegaan. De traditie getrouw is in het postkantoor weer een stand ingericht IJMUIDEN- Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 28.250 kg tong; 202 kisten tarbot en griet; 1299 kisten kabel jauw; 1785 kisten koolvis; 487 kisten schelvis; 1417 kisten wijting; 2857 kisten schol; 600 kisten schar; 9 kisten haring; 246 kisten makreel; 338 kisten varia. waar een aantal dames in de komende dagen deze zegels aan het publiek zal verkopen. Mevrouw A. H. M. Reehorst- van Vugt, echtgenote van Velsens burge meester opende vanmorgen de rij van kopers. Gehoopt wordt, dat het dit jaai weer een lange rij zal zijn. 3. Jopper 4 in zuiver 1 wollen 1 AaBe-duffel. In o.a. zwart. M: 38/46 1 1 t 1 1 1 a T r s i» i Haarlem-Centrum. Grote Hout straat 180; Winkelcentrum Schalkwijk; Rivièradreef 26 US30EH3 Umuiden; Dinamis Mariner, Constanza. Dinsdag vertrokken: Scoll Progress, New Castle, Zaandam; Ciudad de Medelin, Le Havre; Ursa Minor, Antwerpen; Elisabeth Hentzer, Antwerpen. (Van onze stadsredaktie) HAARLEM. Woensdagavond 13 no vember houdt „The Global Village Foundation” om acht uur een foruma vond in de tuinzaal van het concertge bouw in Haarlem met als onderwerp de wetsverandering op de abortus provoca- tus. Het forum bestaat uit mevrouw E. H. C. Salomons, lid van de tweede kamer-fractie van de P.v.d.A., professor J. W. van Hulst, fraktievoorzitter van de C-H.U. in de eerste kamer, drs. A. S. van de Bergh, medisch coördinator en de heer F. Kause, direkteur van het BEA- huis en Bloemenhove, dr. P. Brederode van STIMEZO, dr. W. C. A. Klijn, lector in de moraal theologie aan de katholieke hogeschool in Amsterdam en Hennie van de Zwaan van Dolle Mina. Na een korte inleiding van de forumleden zal er een diskussie zijn met de aanwezigen in de zaal. De toegang tot deze avond is één gulden. met hun tassen vol kies- en eventu eel buikpijn veroorzakende „heerlijk heden”, zag men ook snikkende peu ters, omringd door deelnemende leef tijdgenootjes. Van hen waren de lam pions door weer en wind in brand geraakt. Maar zij werden meegeno men op sleeptouw, opdat tenminste de snoep hen niet ontging. Een aantal scholen in de gemeente had zoals jaarlijks gebruikelijk ook deze elfde november de school deuren geopend voor de kinderen die hun lampion aan het deskundig oor deel van een jury wilden onderwer pen. Met uiteraard prijsjes in het vooruitzicht. De eigenlijke Sint Maartenviering kwam in de middag op gang. Al vroeg zag men de kinderen met in de harde wind heen en weer zwiepende lampions door de straten trekken, zingend en aanbellend. Ook de flats in Zeewijk werden niet vergeten. Als object waren zij het gemakkelijkst te bewerken, al was er in de trappen huizen nogal eens gedrang van twee tegen elkaar worstelende stromen. te houden, hoewel enkele slimmerds hun attribuut van een zaklantaarn hadden voorzien. Vooral de winke liers werden door de zingende jeugd druk bezocht en het was daarbij opvallend dat vrijwel allen hun deu ren wijd geopend hebben gehouden om de Sint Maarten-vierders te ont vangen, waarbij de uitnodigend voor gehouden plastic zakken royaal van het traditionele snoepgoed werden voorzien. Voor ons was de peuter de kampioen die met twee zakken op stap was gegaan, om de gulle gevers telkens onder het oog te brengen dat de tweede van zijn broertje was want „die is ziek.” Omstreeks half acht waren de meeste kinderen weer naar de huiselijke haard terugge keerd, waar „de buit” ongetwijfeld overal met genoegen is bekeken. Waar zijn de dagen van weleer gebleven, dat politiek Beverwijk werd opgeschrikt door opnieuw een vette rel in wat voor kamp van politieke kleur dan ook. Niets van dat al tegenwoordig. Het CDA sluimert in deze gure dagen naar de jaarwisse ling; wethouder Henk Janssen jr. rookt rustig zijn vers gestopt pijpje; wethouder Adri Hoogeboom woont nog steeds in zijn ouderlijke woning aan de Alktnaarseweg en wethouder Fedor Kaebisch jr. mag de raad nu zelf antwoorden. Laten we drs. A. Eiff van de WD niet vergeten, die zich sterk maakt (waarvoor ei genlijk?). En wat te denken van oud- wethouder Arie Klomp. Met ongeduld wacht het supporterslegioen van „baas Arie” op zijn glorieuze terug keer uit het land van Uncle Sam, The United States of America. De nestor van de raad, de WD-leeuw of het kanon van ONA, wat u maar wilt, heeft laten weten op 25 novem ber weer in de wijk terug te zijn. Uitgerust en wel. Uit Amerika liet hij onlangs weten, dat hij het niet eens is met het besluit van de WD- vergadering een schap van vier wijze mannen aan te wijzen. De vergade ring is niet geldig, schreef hij boos. Het schap echter, dat onder leiding van Th. de Vries de Beverwijkse liberale afdeling weer aan een echte voorzitter en duidelijk beleid moet Die eerste avonduren waren voor namelijk voor de allerkleinsten, vaak in gezelschap van voornamelijk de moeders, die dapper meezongen, dan wel hun kroost uitermate aanspoor den om de juist geleerde liedjes ten gehore te brengen. Wat later kwamen de iets grotere kinderen, die niet schroomden, het „Hier woont een gierigaard” aan te heffen als er niet werd opengedaan. In sommige druk bezochte wijken kwamen omstreeks half negen soms zelfs al vroeger de bordjes of briefjes met „alles is op" voor de ramen. Het massale be zoek in die eerste uren had vooral degenen di egrif gaven, uitverkocht doen raken. En tussen die zingende kinderen BEVERWIJK. Het is toch niet meer wat het geweest is. De herfst stormen vegen de politieke arena van Beverwijk door en door schoon en al wat er achter blijft zijn wat eenza me, verdroogde kruimels, die door het PvdA-CDA college met zachte hand en gezwinde spoed worden opge ruimd. Voor de kleuters van de Boskabou ter begon het Sint Maartenfeest al vroeg dit jaar. Maandagmorgen trok ken 120 kleuters naar het W. F. Visserhuis om daar voor de bejaarde bewoners hun liedjes te zingen en het verdiende snoepgoed in ontvangst te nemen. Zoals met Sint Maarten traditie lijkt te zijn, stond er ook gisteren een aanhoudende storm. Met alle gevol gen van dien voor de kinderen, die met echte kaarsen in hun lampion- netjes liepen. Veel ouders hadden dan ook de weliswaar minder romanti sche maar wel meer praktische kleine zaklantaarntjes gekocht. helpen, gaat onverdroten voort. Baas Arie is gek op Beverwijk en schrijft vanuit Amerika eens per week een brief naar het ongeduldig wachtende thuisfront om minzaam mee te delen, dat hij zich enorm vermaakt en nauwelijks de tijd krijgt om de plaatselijke politiek van Be verwijk, laat staan van het USA-dorp waar hij woont, met wat krasse uit spraken te verlevendigen. Maar 25 november wordt D-day voor de Klomp-aanhangers. De oud-wethou- der heeft dan precies drie weken de tijd om de begroting van Beverwijk uit te spitten. Dat wordt hard werken geblazen. Baas Arie kan de fanmail- schrijfpen wel in het kastje leggen. Per 1 kg.: gr. tong 7,60—7,03; grm. tong 8,62-8,21; kim. tong 8,79-8,19; tong één 7.87-7,03; tong twee 6,74-6,04; tarbot 8,74-8,14; zalm 8,50. Per 40 kg: Steenbolk 35-23; haai 75- 23; poontjes 62-34; bot 30-23: krabbel- pooten 61; baars 56; kleine kreeft 71-57; tarbot 253-89; griet 152-64; kabeljauw één 96-64; kabeljauw twee 122-67;, ka beljauw drie 92-63; kabeljauw vier 90- 69; kabeljauw vijf 72-48; koolvis één 68- 59; koolvis twee 67-57; koolvis drie 82- 71; koolvis vier 44-26; schelvis één 124- 76; schelvis twee 114-78; schelvis drie 96-62; schelvis vier 94-74; wijting twee 37; wijting drie 43-30; wijting vier 40- 27; schol één 73-57; schol twee 72-59; schol drie 67-55; schol vier 68-50; haring één 46; makreel twee 31-20; schar 31-17; kukels 62-20; tongschar 129-103. De besommingen waren: KW 11 5800, KW 22 25.000, KW 29 11.000, KW 45 42.000, KW 51 14.500, KW 55 32.800, KW 87 10100, KW 88 21.000, KW 16 9600, KW 113 9800, KW 121 19.900, KW 144 3580, KW 149 13.600, KW 150 11.000, KW 137 10.500, KW 152 4900, KW 174 11.500, KW 185 8600, KW 210 4500, KW 213 8400, KW 175 32.000, KW 187 12.500, KW 189 21.900, KW 214 8300, KW 215 22.000, KW 217 10.800, KW 221 10.700, KW 226 7400, KW 4 11.000, SCH 117 15.500, SCH 256 11.400, IJM 9 60.000, IJM 30 45.000, IJM 115 35.000, IJM 154 6300, VL 7 1000, VL 105 1200, VL 110 57.600, VL 153 8800, WR 45 5600, WR 57 39.000. Ook de prijzen waren toen hoger dan later in de week. Desondanks betekende de aanvoer van eenenveertig vaartuigen Dit werd weer enigszins gecompenseerd door een overvloedige hoeveelheid schol, welke ijssoort bijzonder prijshoudend is gebleken. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: étui met twee fietssleu- teltjes, twee sleutels aan ring, drie sleu tels, étui met vier sleutels, Lipssleutel, étui met tien sleutels, sleutel, ring met tien sleutels, zakmes, wieldop, rozen krans, paraplu, herenbril in étui, parkiet, bankbiljet, zakkam in étui, knipporte- monnee, blokfluit, muts, damespolshor- loge, konijn, fototoestel, paar dames- handschoenen, twee bankbiljetten, gas aansteker, oorbel met parel, portemon nee met inhoud, handdoek. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afge geven. AMSTERDAM. Roekeloos rijden en grove schuld aan een dodelijk ongeluk. Dat werd een 30-jarige chauffeur uit IJmuiden tenlaste gelegd door de Am sterdamse rechtbank, omdat hij op 9 november 1973 ’s avonds om half acht zonder te remmen was doorgereden toen op het kruispunt Van Woustraat-Cein- tuurbaan in Amsterdam de lichten op rood waren gesprongen. Een optrekkende bromfietser raakte onder de truck met oplegger en overleed te plaatse. IJMUIDEN Maandag gearriveerd: Howard H, Cont.plat; Blackwall Point, Londen; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Marina H, Bristol Channel; Cal* chas, Hamburg; Athenian Star, Rotter dam; Roelof Holwerda, Grangemouth; Altair, Mantylucto, Zaandam; Ajax, Bil bao; Caracas, Antwerpen; Aristoteles, Antwerpen. Maandag vertrokken: Eglantine, Cleveland, IJmuiden; CV Lightning, Bremerhaven. Dinsdag gearriveerd: Indian Progress, Bangkok; British Curlew, Shellhaven; Fridel, Whitby, IJ- muider.; Teutonia^ R’dam; Olivia, New port News. IJmuiden: Levern, Whitby, (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Een vierjarig jongetje is gistermiddag met inwendig letsel naar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. Op de Wijkerstraatweg was het kind onverwachts tussen geparkeerde auto’s door de rijbaan opgelopen. Een auto kon de jongen niet meer ontwijken en schepte het kind. DEN HELDER. Het is verleden week voor de omzet uiterst bevorderlijk geweest dat maandag de veertien sche pen hebben gelost, die de zaterdag daar voor niet meer aan de beurt konden komen. Zij besomden gezamenlijk onge- 240.000, hetgeen ongetwijfeld als veelbelovend begin kon worden be- „Stormvogels.” De jeugdcommissie van de voetbalvereniging „Stormvogels” heeft voor zaterdag 16 november een dans- en kienavond georganiseerd, te houden in de kantine van het sportpark „Zeewijk”. Het muzikale gedeelte is hiervoor toevertrouwd aan het „Due Demmers.” Deze avond is bestemd voor alle jeugdmedewerkers, omdat de orga niserende commissie een tegenprestatie wil leveren voor al het werk dat door hen in het belang van de sportjeugd wordt verricht. Bazar. Vrijdag 15 en zaterdag 16 no vember zal in het verenigingsgebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelmi- nakade een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat. Vooral de glas-in-lood- ramen daarvan dienen dringend te wor den gerestaureerd. Men heeft zich op deze bazar reeds maandenlang voorbe reid, zodat hier vele attracties aanwezig zijn en er fraaie prijzen kunnen worden gewonnen. En bij dit alles zijn de „lek kere hapjes” evenmin vergeten. Ambulancedienst. De afdeling IJmui- den-West van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt maandag 18 no vember weer een bijeenkomst in het wijkgebouw van de hervormde kerk aan de Radarstraat. Spreker is de heer H. E. Kloosterhuis, uit IJmuiden, over het on derwerp „De GGD en het ambulancever voer.” Ook in Velsen-Noord maandagavond weer vele honderden kinderen hun folkloristische rondgang langs de huizen gemaakt, al of niet van de ouders vergezeld. Door de bijzonder slechte weersomstandighe den, met veel regen en wind, kostte het de kinderen dikwijls de grootste moeite het kaarsje in hun meestal fraaie en originele lampions brandend op zaterdag een record. Door hen werd immers gezamenlijk 228 ton vis aan land gezet, een en ander goed voor een omzet van ruim zes ton. Alleen is de aanvoer van fijnere vissoorten iets tegengevallen. De chauffeur vertelde dat hij op het moment van het rood worden van het stoplicht voor een moeilijke keus had gestaan. Hij had een noodstop kunnen maken. Waarschijnlijk was zijn zwaar beladen oplegger dan midden op het kruispunt gaan slippen met groot gevaar voor het verkeer in de omgeving. De tweede mogelijkheid was gas geven en proberen door te drukken voor het ver keer heel ver was opgetrokken Voor deze laatste oplossing had hij met nood lottig gevolg gekozen. De chauffeur heeft op verkeersgebied een vrijwel blanco strafblad. De officier van justitie sprak van een onverantwoordelijke snelheid waarmee de chauffeur met zijn moordwerktuig had gereden „Er is sprake van ontolera bel gedrag. Deze man is met machtsver toon de kruising opgereden. Ik moet het leven van de bromfietser afwegen tegen de broodwinning van deze beroepschauf feur. Ik ben van mening dat hier hoogst roekeloos gereden is en eis een gevangenisstraf van zes weken en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid”. De raadsvrouwe van de IJmuidenaar vond mensenlevens moeilijk vertaalbaar in straffen en noemde het onjuist om dat te doen. Zij wees op de gevaren van een noodstop voor een truck met opleg ger. Volgens haar was geen sprake van grove schuld. Mocht de rechtbank wel schuld aanwezig achten dan pleitte zij voor een voorwaardelijke ontzegging en gevaangenisstraf met een voorwaardelij ke boete. De rechtbank doet uitspraak op 21 november. J By f Ag r'"Jl /.a: a f mH* A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5