Vlucht uit Huis VN snoert van Bewaring verijdeld Z.-Afrika de mond Hans v. Zon wil trouwen In Haarlem staan de mooiste keukens bij elkaar ALGESAL helpt snel en brandt niet op de huid 7 w i. Héél klein Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN OFFICIER VAN JUSTITIE TEKENT BEROEP AAN Prof. Irmak Turks ilLL et AGENDA pa«!na 4 Regen en wind 89.95 Bont-Mode KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk kabinetsformateur „TERREURORGANISATIES UITGESLOTEN” HFW1 VI^H J 0.- (Van onze verslaggevers) r n i letters 2 Vlak bij de Grote Markt •dt i n oen el dessin. Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 L. TECHNISCHE UNIE B.V. PERSPEX KOOYMAN SANITAIR - lichtbakken eigen ontwerp-studio "DE BLOCK HAARLEM De raadkamer van de Haarlemse rechtbank geeft geen verlof tot huiszoeking in de abortuskliniek „Bloemenhove” teneinde daar de medische apparatuur in beslag te nemen. Dit is vanochtend bekendgemaakt. De officier van Justitie had gevorderd, de rechter-commissaris dit verlof te verlenen. De officier van Justitie heeft besloten, beroep tegen deze beslis sing aan te tekenen bij het gerechtshof. gewrichtspijn, stijve nek, spit, zenuwpijnen, pijn in armen en benen en heeft geen onaangename geur verkrijgbaar in tuben van 40 en 100 gr. HU ÏJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. n Rechtbank weigert verlof huiszoeking Bloemenhove Israel: Praten met Arabieren 1 (Van onze correspondent) (Zie verder pagina 3) Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Kastje kijken 11 F» Radio en televisie 13 13 Strips 17, 23 Kunst 21 Beurs Sport 25, 27 geopend: maandag t/m vrijdag WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 65e jaargang nummer 9 N3 De bruid zou een meisje zijn dat in de psychiatrische observatiekliniek voor het gevangeniswezen werkte toen Van Zon daar destijds werd onderzocht. ministerie zelfstandig de kliniek te laten sluiten. Onder druk van de progressieve partijen in het kabinet heeft hij erin toegestemd de beslissing over te laten aan de onafhankelijke rechter. SCHQIERWE644 4S HAARUM Hl (023) 254212 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gisteravond heeft de politie op het dak van een schuurtje van het Huis van Bewaring I in Haarlem een zwart geschilderde ladder gevonden die tegen een plat dak met lucbtkokers was gezet. In de struiken in de burut van de ladder lag een tang en plakband. De politie vermoedt dat enkele mannen van buitenaf een vluchtweg wilden ma ken. De Stoa: De opstandigen worden door het lot gedwongen, de verstandigen worden erdoor geleid. INVENTUM EENPERSOONS^^"* ELECTRISCHE ONDERDEKEN Type HN14. Inclusief zwakstroom regel- trafo met 4 standen. Afmetingen 80 x 175 cm. 3 jaar garantie. Prijs 133,50. De Blocks prijs Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen Haarlem, Tulpenkade 1, tel. 023-319345 Spaarne 34 - Haarlem op maat TELEFOON 023—37 03 50 J van 8.00-12.30 uur en 13.00-16.45 uur, dinsdagavond *n donderdagavond van 18.30-21.00 uur. gebouw versterking gekregen van fede rale agenten. De Amerikaanse kustwacht is ook in geschakeld en zal de stukken van de East River in de gaten houden die een grens van het VN-territoir vormen. Arafat, zo verluidt, zal verblijven op de 38ste verdieping van het VN-gebouw, in een suite die secretaris-generaal Waldheim hem bij wijze van veiligheids- voorzorg aanbiedt. Arabische kringen deelden mee dat Arafat door premier Castro is uitgeno digd voor een bezoek aan Cuba en dat de PLO-leider morgen al naar Havanna zou kunnen reizen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 et. JERUZALEM (Reuter) Israels minister van Defensie Sjimon Peres heeft gisteravond gezegd dat zijn land bereid is over vrede te praten met alle Arabieren, Palestijnen en bewoners van de door Israel be zette westelijke Jordaanoever in cluis, maar terreurorganisaties die op Israels vernietiging uit zijn, uit gesloten. Peres lijkt hiermee een nieuwe koers van Israel in te lui den. Op de koers werd maandag voor het eerst op een persconferen tie gezinspeeld door vice-premier Yigal Allon. De laatste keer dat er iemand uit het Huis van Bewaring ontsnapte was in juli van dit jaar. Het was een 22-jarige jongen uit Utrecht, die in preventieve hechtenis zat voor een kleine inbraak. Na het avondeten klom de gedetineerde via een muur op het dak en vluchtte door de tuin. Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9, 11 Er dreigt een ernstige impasse te ont staan bij de onderhandelingen tussen de V.S. en Nederland over de vermindering van het aandeel der K.L.M. in het passa giersvervoer over de Atlantische route. Het is wel duidelijk geworden dat men in Amerika niet van plan is, deze kwestie met enige tolerantie te regelen. De volledige dwang van het Amerikaan se economische en politieke apparaat staat achter de eisen, die aan de Neder landse regering zijn voorgelegd. De tege moetkomingen, die van Nederlandse kant reeds zijn aangeboden, blijken in Amerikaanse ogen onvoldoende te zijn. Washington wil het onderste uit de kan ten bate van de Amerikaanse burger luchtvaart, blijkbaar in de veronderstel ling dat economische successen op de internationale markten kunstmatig in overeenstemming moeten worden ge bracht met de grootte en het bevol- kingsgetal van de landen die met elkan der concurreren. In de burgerluchtvaart bestaat nog steeds het beginsel dat de passagier zijn eigen keuze kan bepalen ten aanzien van de maatschappij waarmee hij vliegen wil. Een wettelijke verplichting voor Amerikanen om alleen met Amerikaanse vliegtuigen te reizen, gaat Washington waarschijnlijk te ver, maar in feite komt het procédé dat de Amerikanen aan Nederland willen opleggen daar wel op neer. Men wil bereiken dat de passa gier wel Panam móet kiezen, or.idat de capaciteit van de KLM kunstmatig wordt ingekrompen. Vrije concurrentie wordt daarmee uitgeschakeld. Als dit principe opgeld doet, ziet het er voor Nederland op alle internationale dienst- verleningsgebieden somber uit. In de kwestie van de KLM zal Nederland het hoofd wel moeten buigen, want de Ame rikanen beschikken over te veel middelen om hun macht te doen gelden. En even tuele pogingen tot verweer van Neder landse kant kunnen niet meer effect hebben dan de verhouding tussen héél groot en héél klein toelaat. ANKARA. (AP) President Fahrl Koruturk van Turkije heeft vandaag Sadi Irmak, een onafhankelijke senator en hoogleraar in de medicijnen, be noemd tot kabinetsformateur. Een getuige, die op straat liep toen de mannen op het dak zaten, vertelde de politie dat hij twee mannen had zien vluchten, waarvan er één een tas had weggegooid. De politie vond de tas, waarin ijzerzaagjes en tangen zaten. Omwonenden zeiden dat gisteren de hele dag een groene Volkswagen in de buurt van het Huis van Bewaring had gereden. De auto had een Frans kenteken: 3235 DG 92. Minister Van Agt wilde vanochtend geen commentaar geven op de beslissing van de rechtbank. Hij zei dit over te willen laten aan de officier van justitie, mr. Andreae. KVP-leider Andriessen verklaarde zich neer te leggen bij de uitspraak ..Het is niet juist dat politici een oordeel geven over de inhoud van rechterlijke beslissingen”, zo zei hij. Mevr. Goudsmit daarentegen zei zeer verheugd te zijn dat de Bloemenhovekli- niek nu voorlopig haar werk kan voort zetten. „Ik vind het ook juridisch een juiste beslissing, want naar mijn mening was inbeslagneming van de apparatuur noch dringend noodzakalijk, noch in het belang van de strafvordering. En aan die eisen moet de vordering van de officier van justitie voldoen.” Mevr. Goudsmit merkte nog op, dat ze het onjuist vond dat de officier van justitie in beroep gaat. „Ik vraag mij af of de minister van justitie, die in dit geval voor het hoger beroep wel per soonlijk opdracht zal hebben gegeven, niet te ver gaat door een zaak als deze, die zo weinig kans op succes heeft, tot het bittere einde door te zetten”, zo zei hij. Het verzoek van Van Agt aan de Haarlemse rechtbank om de inbeslagne ming van de Bloemenhoveapparatuur toe te staan is het resultaat van het com promis dat in het kabinet over de abor tuskwestie is bereikt. Aanvankelijk was Van Agt van plan geweest het openbaar De Verenigde Naties in New York zijn vandaag van de buitenwereld afgesneden door veiligheidsmaatregelen die hun weerga niet hebben, in afwachting van de komst van de Palestijnse leider Jas- ser Arafat voor de opening van het Palestinadebat in de Algemene Vergade ring. Arafat zou uit Algiers komen met een vliegtuig dat hem waarschijnlijk ter be schikking is gesteld door president Bou medienne van Algerije Zijn aankomst wordt echter zorgvuldig geheim gehou den. Het gebouw van de Verenigde Naties, dat internationaal grondgebied is, is ge sloten voor alle onbevoegden voor de duur van het Palestinadebat, ongeveer een week. De gemeentepolitie van New York heeft in de straten rondom het VN- UTRECHT. De 32-jarige Hans van Zon, die enige jaren geleden tot levens lang egevangenisstraf werd veroordeeld wegens drie moorden, heeft trouwplan nen. Op het ministerie van Justitie is op het ogenblik een brief van hem in behandeling met het verzoek in het huwelijk te mogen treden. Perioden met regen en meest zwaar bewolkt. Minimumtempe raturen ongeveer 6 graden, maxi ma morgen omstreeks 9 graden. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. NEW YORK (Reuter) Zuid- Afrika is gisteravond uitgesloten van alle deelneming aan het werk van de huidige Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, vol gende op de afwijzing van de ge loofsbrieven van zijn afvaardiging. De politie kwam tot deze ontdekkin gen na een melding van het Huis van Bewaring dat enkele mannen op het dak zouden zitten. Toen zij arriveerde vertel de een van de bewakers dat er nog één gewapende man op het dak zou zijn. Hij werd echter niet gevonden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. „We zijn gereed om Arafat te vermoor den”. Met deze mededeling en een pi stool demonstrtief voor zich op zijn bu reau presenteerde zich gisteravond Russell Kelner, leider van het bureau van de Joodse Defensieliga. Kort na zijn mededeling werd Kelner gearresteerd. De leider van de Palestijnse guerrilla- organisaties die de Verenigde Naties zal toespreken zou vandaag in New York aankomen. Het huwelijk zou over ongeveer een maand moeten worden voltrokken in het selectiecentrum voor terbeschikkingge- stelden in Utrecht, waar Van Zon, sinds twee jaar geleden de gevangenis in Bre da werd gesloten voor lang-gestraften, zijn straf uitzit. Het personeel van het selectiecentrum is gisteren ingelicht. De raadkamer heeft gemeend dat het doel, waarvoor verlof tot huiszoeking werd gevraagd, een dergelijk ingrijpen (inbeslagneming der apparatuur) niet rechtvaardigt, zo vatte de raadsman van de kliniek, mr. L. Laus, één der twee hoofdoverwegingen uit de beschikking samen. Voorts overwoog de raadkamer dat de apparatuur die ,n beslag genomen zou worden, mede voor andere doeleinden wordt gebruikt, zoals voor het onderbre ken van zwangerschappen van minder dan 12 weken. De inbeslagneming zou leiden tot een in redelijkheid niet aan vaardbare situatie, dat andere, niet aan gevallen activiteiten zouden worden stil gezet. Na het besluit liet Assembleevoorzitter Abdelaziz Bouteflika van Algerije de kwestie van de toekomstige status van Zud-Afrika als lid van de Verenigde Naties, een open vraag. Boutoflika’s besluit werd met langdu rig applaus begroet, maar onmiddellijk aangevochten door de Verenigde Staten. Afrikaanse lidstaten van de volken organisatie hebben voör de uitstoting van Zuid-Afrika geijverd sinds het begin van de Algemene Vergadering op 17 september. Dertien dagen later verwier pen ze de geloofsbrieven van de Zuid- afrikaanse delegatie. Ze stelden hun eis gisteren opnieuw nadat de Veiligheidsraad op 30 oktober een Afrikaanse resolutie om Zuid-Afrika uit de V.N. te stoten, had verworpen via drie veto's. De Amerikaanse delegatieleider, John Scali, zei tegen Bouteflika dat het een ontkenning van de Handvestbepalingen is een lid-staat op de precedentloze wij ze te behandelen als hij met Zuid- Afrika had gedaan. De Assemblee heeft de bevoegdheid niet, aldus Scali, een lid-staat van zijn rechten te beroven behalve onder nauw keurig omschreven Handvestreglemen- ten, waarvan er geen van toepassing was op het geval-Zuid-Afrika. Groot-Brittannië. Frankrijk en de Be- nelux-landen hebben zich tegen de uit sluiting uitgesproken. Het besluit de Zuidafrlkaanse blanke minderheidsregering van verdere deelna me aan de debatten uit te sluiten kreeg tenslotte met 91 tegen 22 stemmen de steun van de V.N.-leden. De Zuidafrlkaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties R. Botha is voor dringend overleg naar zijn land terugge trokken. De Zuidafrikaanse contributie aan de volkenorganisatie, ten bedrage van een miljoen dollar, is bevroren. Dokter P. E. R. Rhemrev van het Elisa beth Gasthuis reageerde op het nieuws met: „Wij zijn uiteraard wel gelukkig. Bij sluiting van de Bloemenhovekliniek, waar wij sinds de oprichting nauw mee samenwerken, zou een opvangmogelijk heid in de eerste lijn wegvallen. We hebben samen een toetsingssysteem ont wikkeld, de vrouwenartsen van het zie kenhuis hebben inzicht in de normen die de kliniek hanteert. Zij kennen de ma nier van werken, en wonen regelmatig vergaderingen bij. Die hele samenwer king zou wegvallen. Maar de abortussen zouden desondanks doorgaan”. Dokter Rhemrev merkte nog op, dat op grond van zijn ervaring de werkwijze in de Bloemenhovekliniek niet aan kri tiek hoeft bloot te staan, anders dan minister Van Agt heeft geconcludeerd. „We hebben bij de officier van justitie dan ook gepleit tegen sluiting van de kliniek”, aldus dokter Rhemrev. „Het is trouwens een opvallend feit, dat de vastbeslotenheid van vrouwen die in zo’n laat stadium (tussen 13 en 18 we ken, red.) nog om abortus komen vra gen, veel groter is dan bij hen die al in de eerste weken komen.” „alle” UI (023) 254212 IDE BLOCK (Zie verder pagina 2) Premier Den Uyl heeft gisteren het comité geïnstalleerd, dat voor Nederland het internationale jaar voor de vrouw gaat organiseren. Er waren te weinig stoelen en daarom ging het gezelschap, de premier incluis, maar op de grond zitten. U' I -i(

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1