Fractievoorzitters niet tevreden over behandeling in gemeenteraad Agenda Katlewics leidde NPO met Slavisch elan U weet nu wel Drie weken cel voor autosloper 259,50 house of enqland dat we pakken van 189,50 verkopen... 1 1 I 1 f Velsen-IJmuiden Beverwijk PAT MAT Grote Houtstraat 96 Haarlem Maar als u iets héél bizonders wilt hebben, moet u eens naar onze import kamgaresi kostuums komen kijken. Sportieve en iets gekledere modellen in vrijwel alle modetinten: KiimOHHiMWw 11 BONDERDAG NOVEMBER PLAATSELIJK NIEUWS 1 4 1974 10 1 door Ton Kors jr. Verrassingselement Ontevredenheid Detailzaken Fundamenteel IN BEVERWUKSE VREDEVORSTKERK Velsen-IJmuiden h Kennemer theater - Luxor I ft XX* OM .-. City DE LIEFHEBBERS van een goe de en spannende avonturenfilm kunnen van heden- tot en met woensdagavond weer eens in het Velsense City terecht, omdat hier dan „Gold” zal gaan draaien. Het is een bewerking van Wilbur Smiths roman „Goudmijn”, zodat de intri ge betrekking heeft op enige mijn werkers die al geruime tijd een rijke goudader exploiteren. Zij., worden hierbij echter op leven en dood bestreden door een groepje gewetenloze mannen dat onder lei ding van Farrell (John Gielgud) het goudveld terwille van eigen voor deel tracht te vernietigen. VELSEN. De voorzitters van de fracties uit de Velsense gemeenteraad' gaan met burgemeester Ree horst praten over de manier waarop de vorige week de begroting is behandeld. Op zichzelf is een derge lijke nabespreking niet zo heel bijzonder, want dis cussies over mogelijke veranderingen zijn al even Stadsschouwburg lil Beverwijk onvermijdelijk als de jaarlijkse terugkeer van de be grotingsbehandeling. De CPN-fractievoorzitter Kruis man, die in de raad al zo’n dertig jaar meedraait, is dan ook heel sceptisch. „Ik heb na al die jaren niet zo veel hoop meer op veranderingen”, zegt hij. Andere fractievoorzitters zijn wat optimistischer en willen praten over onderwerpen als de algemene beschou wingen, het vraag- en antwoordspel, de commissie vergaderingen, het ingaan op detailzaken en het in dienen van moties. Teleurgesteld Napraten over begrotingsdebat Films to is IM JOH. CHR. VAN KEMPEN. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) een fantastische historie uit voorwereld lijke tijden. Vrijdagavond klint ditzelfde concert in de Haarlemse concertzaal. Opvallend was ook dit jaar weer het verschil in de manier waarop de fractievoorzitters hun algemene be- OOK IN DIT theater zal van heden tot en met woensdagavond de avontu renfilm „Gold” vertoond worden, die hierboven onder City reeds uitvoerig wordt aangekondigd. Alleen zondagmid dag wordt deze serie even onderbroken voor „Dinosaurussen regeren de wereld”. In het spel van de soliste van deze avond, Arthur Rubinsteins enige leerlin ge, de pianiste Dubravka Tomsic, her kende men onmiddellijk de ras-artieste. Zowel in de brede, gedragen melodiek Schoonkind is van mening dat de raadsdebatten eigenlijk veel sneller kunnen verlopen. Na de pauze werd de Vierde symfonie van Alexander Glazounow tot leven ge wekt. Doordat de muziek van deze com ponist eigenlijk weinig oorspronkelijk te noemen is, ook door het feit dat het nationale karakter haast verloren is ge gaan door de westerse beïnvloeding, ko men zijn symfonieën zeer zelden op de concertprogramma’s voor. Dat dit ten onrechte is, bleek duidelijk in de uitvoe ring van deze knap geconcipieerde sym fonie, waar het rijke orkestcoloriet in zijn volle schoonheid werd getoond. mvelopp md ta. DIVERSEN Stadskantoor (Pres. Kennedyplein). 19.30 u. openbare raadsvergadering. IN DE MATINEE van zondag komt met „Ciske de rat” voor eenmaal nog eens een goede oude bekende terug. Deze Nederlandse filmbewerking van Piet Bakkers veel gelezen roman behoorde destijds tot de grote bioscoopsuccessen, om daarbij zelfs met de „Zilveren Leeuw” van Venetië internationaal te worden onderscheiden. En na al die jaren wordt de bezoeker bovendien in de gelegenheid gesteld tot het ontmoeten met een aantal bekende acteurs, dat inmiddels is overleden of van de plan ken afscheid heeft genomen, zoals Cees Laseur, Robert de Vries, Johan Kaart en Hans Tiemeyer. over eens dat het beter is wanneer de moties bij een volgende behandeling tijdiger worden ingediend, zodat de fracties en ook het college zich kan bezinnen op een standpunt. Dirk Kuijper van Progressief V eisen vindt echter dat niet alleen de fracties, maar ook het college onverwacht met voorstellen zijn gekomen. Hij zegt dat wethouder Van der Werff bijvoor beeld de voorgestelde tariefsverhoging voor het water pas een week voor de begrotingsbehandeling in de commis sie voor financiën heeft gebracht. Ko Meijer van de PvdA zegt dat hij het een goede zaak vindt als fractieleden bij de behandeling van hun specialisaties tot even fundamen tele uitspraken komen als de voorzit ter van een fractie tijdens diens alge mene beschouwing. Ko Meijer wil zeker niet de indruk wekken dat zijn fractiegenoten bij de hoofdstuksge- wijze behandeling alleen maar wat mogen zeggen over kleinere detailza ken. als in de lyrische episodes, wist zij de melancholie en noblesse te treffen, wel ke Rachmaninoffs Tweede pianoconcert kenmerkten, terwijl zij op briljante wij ze het effectvolle passagewerk als guir landes uit de vleugel toverde. Misschien mede door de Slavische natuur van zowel de dirigent als de soliste, k’reeg dit romantische pianoconcert een gezond- muzikale, hartstochtelijke geladenheid, in een volledig beheerste verklanking met goed sluitend samenspel. De VVD-er Schoonkind vindt dat er veel schort aan de formuleringen en burgemeester Reehorst wil de raadsleden het advies geven zich bij het opstellen van moties of amende menten in verbinding te stellen met de wethouders en hun ambtenaren. Dan kan voorkomen worden dat ach teraf allerlei wijzigingen in de tek sten nodig zijn. Na de ter opening van dit concert sfeervol gespeelde ouverture „Kovanchi- na” van Modeste Moussorgsky, in de mooie instrumentatie van Rimsky Kor sakoff, werd Sergei Rachmaninoffs twee de pianoconcert op meeslepende wijze voorgedragen. VOOR ZATERDAG- en zondagavond kunnen ook in de Stadsschouwburg de nodige sensationele avonturen in het vooruitzicht worden gesteld, dank zij de vertoningen van de politiefilm ’’New mans eigen wet”. De centrale figuur in dit verhaal is George Peppard als Vin cent Newman, een New Yorkse recher cheur, die bij het bestrijden van een bende handelaars in verdovende midde len het onderspit dreigt te delven. Maar zoals door middel van de titel reeds wordt aangekondig besluit hij de wet terzijde te stellen, teneinde de schurken naar eigen goedvinden te kunnen aan pakken. En na de nodige spectaculaire «cties en schietpartijen blijkt dit voor hem uiteindelijk de juiste methode. komt aan de linkerkant van de raad. Progressief Velsen doet dat op haar eigen manier en de PvdA slaagt daarin dankzij de nieuwe samenstel ling van de fractie.” Hij vindt het aanbevelenswaardig tijdens een openbaar debat eerst de algemene beschouwingen te houden. Daarna zal er volgens hem in open bare commissievergaderingen gepraat moeten worden over de verschillende hoofdstukken van de begroting. Na geruime tijd kan de raad zich dan weer over deze detailzaken buigen. „Op zo’n manier kunnen we de bur gers meer bij het raadswerk betrek ken, dan wanneer alles snel wondt afgehandeld”. Het CDA wil opmerken dat een begrotingsbehandeling voor de raads leden een enorme belasting is. „Ieder een heeft zijn werk, er zijn dikwijls andere verplichtingen en dan is er in zo’n week nauwelijks tijd voor geza menlijk overleg en dat is toch hard nodig”, zegt fractievoorzitter De Boer. Ko Meijer van de PvdA zegt dat dit jaar nog de oude manier van begrotingsbehandeling gehandhaafd is om de nieuwe raadsleden hiervan kennis te laten nemen. De DS’70-er Kloosterhuis zegt het niet gemakke lijk gehad te hebben met het bëgro- tingswerk. „Het is een opeenstapeling van cijfers. Ontzettend moeilijk vond ik het, vooral als je met die materie niet bekend bent, zoals ik”. Hij wil voorstellen te volstaan met een een voudig financieel overzicht, waarbij het niet nodig is drie uitgebreide begrotingsboekwerken uit te geven”. Dat is alleen maar zonde van het papier, vind hij. HET WEEKPROGRAMMA van het Kennemer theater vermeldt zowaar twee prolongaties en wel „The Exorcist” en de muziekfilm „Woodstock”, respectieve lijk voor de derde en de tweede week. Voorts kan in de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag de Chinese vechtfilm „Karate-duel met de duivel” worden bekeken en in de eerste matinee van zondag de originele tekenfilm „Luc ky Luck”. BEVERWIJK. De uitslagen van de interne competitie van schaakvereniging Paf Mat zijn: Kuysde Heer 0-1, Zwart Houtsmuller 1-0, De VriesBrantjes 1-0, DinkgreveWulms 1-0, VoetBoer 0-1, De Hen-Nieland 0-1, H. Steeman Bakker Gorlee Van Straten 1-0, De HaasVerhoef 1-0, Andrea Koetzier 0-1, BultNeederkoom 1-0, Kloek Dubbeldam 0-1, RetelB. Sauer Vz-Vz, AalbregtVan Reyendam 1-0, G. Boon straNijhoff 0-1, T. BoonstraKalscho- ven Vz-Vz, SchmitzDiemer 0-1 en R. SauerBart 1-0. Evenals de CPN vindt Kloosterhuis het vraag- en antwoordenspel over bodig. „Ik krijg nu de indruk dat iedere partij zo veel mogelijk wil vragen”. Tot slot komt hij tot de opmerking dat zijn eenmansfractie het wel bijzonder zwaar heeft „Ik was verplicht constant op mijn stoel te blijven zitten en toen ik donderda gavond even weg ging, miste ik gelijk twee stemmingen”. Het derde achttal van Pat Mat is tegen Santpoort 2 niet verder gekomen dan een voorlopige stand van 3-1. Met de afgebroken partijen wordt het voor Pat Mat vermoedelijk een 4*/z-31/z ne derlaag. Uitslagen: P. KasteleinB. de Heer 1-0; P. de JagerHoutsmuller 1-0; W. KoolhaasJ. Seesink afgebr.; P. SmitsN. Brantjes Vz-’/z; J. Blanchaar J. Nijhoff afgebr.; A. de VriesB. Wulms Vz-Vz; D. KruijffP. Steeman afgebr. en C. LubbenR. de Lange af gebr. Afgezien van opmerkingen over het matte verloop vindt het CDA de jaarlijks terugkomende bespreking een „onbevredigende zaak”. Fractie-, leider De Boer: „Je werkt heel het jaar samen met burgemeester en we thouders in commissies, in werkgroe pen, instellingen en in de raad en dan wek je tijdens de behandeling die ene week voortdurend de indruk dat je ’t helemaal niet eens bent met het col lege en eigenlijk zware kritiek hebt. Dat vind ik wel eens onbevredigend”. BEVERWIJK. Op het gisteravond gegeven tweede abonnementsconcert van het NPO in de Beverwijkse Vredevorst- kerk, geheel gewijd aan Russische wer ken, is weer gebleken hoe fantastisch dit orkest onder leiding van Jerzy Katlewics kan klinken. Bij ieder concert dat door deze dirigent die sinds jaren met het NPO vertrouwd is wordt gegeven, kan men begrijpen dat er indertijd veel concertbezoekers waren, die in hem de toekomstige vaste orkestleider zagen. Dat laatste is Katlewics niet geworden, maar de hechte band met het NPO is gebleven; dat kon men ook nu weer op overtuigende wijze ervaren. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), u.: „The exorcist”, 19.30 u.: .J" Luxor Theater _,Gold”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. IN DIT VERHAAL vervult de popu laire Roger Moore de rol van Rod Sla ter, die als aanvoerder van de mijnwer kers het spelletje uiteindelijk doorkrijgt, om hun mijn in een laatste wanhopige poging voor de vernietiging te bewaren. Weliswaar is de handeling soms iets traditioneel opgezet, hetgeen evenwel niet ten koste van de spanning is ge gaan. Vooral de climax met de door braak van de dam, waarbij honderden mannen door de kolkende watermassa’s worden meegesleurd, heeft regisseur Pe ter Hunt in staat gesteld indrukwekken de taferelen te verfilmen. het stadhuis een probleem dikwijls sneller kan oplossen. En nu na de begrotingsbehandeling zegt hij.Tach tig procent van de vragen voor dit spel is overbodig geweest.” Hij is er voorstander van dat de fracties alleen maar praten over hoofdlijnen, zelfs bij de behandeling van de hoofdstuk ken. Veel belangrijker dan de inhoud van de algemene beschouwingen is de vraag of er bij de begrotingsdebatten moet worden ingegaan op de details van het uitgestippedde beleid. Het col lege heeft geprobeerd de raadsbespre- kingen te beperken tot een discussie over de grote lijnen. Burgemeester en wethouders hadden gehoopt dat de raadsleden in de openbare commissie vergaderingen en bij het schriftelijke vraag- en antwoordenspel zouden in gaan op details en de antwoorden zouden gebruiken voor hun wat alge meen gehouden beschouwingen. En dat is niet gelukt. Veel fractieleden zijn tijdens de behandeling nog eens ingegaan op de onderwerpen die zij al bij de com missievergaderingen en in het vraag- en antwoordenspel aan de orde had den’ gesteld. Vooral de CPN, maar Ook de WD hebben zich daar aan geërgerd. Kruisman had al verklaard dat de CPN voor het schriftelijke vragenspel geen belangstelling had, omdat een eenvoudig telefoontje naar Alle fractieleiders zijn er wel over eens dat de debatten dit jaar geen uitschieter zijn geweest. Velen ge bruiken de termen „mat” en „sfeer loos” en de CPN, die zich altijd wat sterker uitdrukt, zegt dat de behan deling een „tamme vertoning” is ge weest. De partijen zjjn het er over eens dat de oorzaken te vinden zijn in de extra miljoenen, die Velsen uit het gemeentefonds zal krijgen. Maar ook het feit dat de verkiezingen en de vorming van het college nog maar juist achter de rug zijn speelt, een rol. Burgemeester Reehorst is het daarmee ook eens en zegt dat door de gemaakte afspraken over het college programma „de angel voor een pikant debat” was verwijderd. C KA’ HAARLEM. Vanochtend is een 22- jarige autosloper uit Beverwijk door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid omdat hij op drie juli van dit jaar dronken achter het stuur van zijn auto had gezeten en daarbij nog enkele verkeers overtredingen had gemaakt. De eis van de officier van Justitie was zes weken gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij zijn arrestatie had de man uit Beverwijk zich ook verzet, de rechtbank achtte ook dit be wezen, maar hij werd hiervoor niet veroordeeld. ONDERWIJL DRAAIT in de matinee van zondag „Gordon, de zwarte piraat”, uit welke titel gemakkelijk kan worden afgeleid dat het hier ook een romanti sche avonturenfilm betreft over stout moedige zeerovers, schone jonkvrouwen en verdorven slavenhalers. Een en an der in fraaie kleuren en met de nodige vaart verfilmd. Daar staat weer de mening van burgemeester Reehorst tegenover die zegt dat de opmerkingen van Rei- chenfeld en Scheeper niet thuis hoor den bij de hoofdstuksgewijze behan deling, maar bij de algemene be schouwingen. „Ik vind het helemaal niet erg als er bij de algemene be schouwingen meerdere leden van een fractie spreken, maar dan horen die opmerkingen over het onderwijs en de politie niet bij de hoofdstukbehan- deling thuis”. schouwingen hebben gehouden. PvdA’s Ko Meijer beperkte zich en liet de raadsleden Reichenfeld en Scheeper tot een aantal fundamentele uitspraken komen op de laatste avond van het begrotingsdebat. Een vergelijking met de tweede grote fractie in de raad, het CDA, laat zien, dat bij deze partij voorzitter De Boer de algemene beschouwingen naar zich toetrok en andere fractieleden meer op detailzaken inliet. En grote verschillen van inzicht over het houden van algemene be schouwingen bleken ook bij het in meer of mindere mate betrekken van de landelijke politiek. Veel aandacht trok in dit geval de sombere uitlatin gen van de WD-er Koch, die bij zijn financiële beschouwingen uitgebreid praatte over de Nederlandse (anti-) inflatiepolitiek, een zaak waarop Vel sen geen enkele invloed kan uitoefe nen. Naast veel aandacht kreeg zijn beschouwing dan ook veel kritiek. Ook de CPN is het er niet mee eens dat de moties in het laatste stadium worden ingediend. „Het moet ook mogelijk zijn met de partijen te praten van wie je verwacht steun te krijgen en daarom moeten de moties eigenlijk eerder worden ingediend. Hoewel, soms is het verrassingsele ment wel gunstig op het moment dat je denkt politieke overwinningen te behalen”, vindt fractievoorzitter Kruisman. Dirk Kuijper komt terug op zijn watermotie die door de raad is afge wezen. Hij zegt dat Progressief Vel sen op deze zaak zal terugkomen. Overigens heeft hij de indruk dat er in politiek Velsen toch wel wat op dreef is. Dat leidt hij af uit de emotionele meningsverschillen die er ontstaan zijn tussen de PvdA en het CDA toen het onderwijs ter sprake kwam. „Die uitbarstingen geven weer hoe er binnen het college wordt sa mengewerkt, maar ook in de raad tussen de fracties. Ik heb het idee dat er een zekere radicalisering tot stand Fractievoorzitter Schoonkind van de WD is wat teleurgesteld. Hij vindt dat de openbaarheid van de begrotingscommissies en het feit dat het college het schriftelijk indienen van vragen loskoppelde van de raads- behandeiing geen enkele invloed heb ben gehad op het zich beperken tot algemene zaken.” De openbare com missievergaderingen waren uitsteken de gelegenheden om allerlei vragen te stellen en een duidelijk open gesprek te houden Ik moet toch constateren dat deze vergaderingen ontaard zijn in een soort politieke beschouwingen naar buiten. De behandeling in de commissies heeft zelfs geen enkele invloed gehad op het aantal schrifte lijke vragen. Ook daarbij zijn veel kleinere zaken aan de orde gesteld die in de commissievergaderingen ho ren”. - --aai), 19 en 21.30 19.30 Woodstock”. (Breestraat). 19 en 21.15 u.: BIOSCOPEN Cityl donderdag en vrijdag 20 uur: „Gold”. DIVERSEN Museum Beeckestijn Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat IJmuiden Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 en van 14-16.30uur. Niet op zaterdag en zon dag. Stadhuis Velsen Plein 1945, IJmuiden. Dag. F te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-Zuid, donderdag 20 tot 22 uur. Tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Voor groepen en scholie ren na telefonische afspraak 023-320788-378034. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade dagelijkse expositie wandkleden Ineke van der Merwe. Er is vorige week door verschillen de raadsleden ook nogal wat ontevre denheid geuit over de manier waarop de motie zijn ingediend. Voor veel raadsleden en vooral voor burge meester en wethouders kwamen de moties dikwijls als complete verras singen. Bij de commissievergaderin gen en uit het vraag- en antwoorden spel was in ieder geval niet gebleken dat verschillende partijen van plan waren moties in te dienen. De fractievoorzitters zijn het er

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11