Frankrijk in geheime nota: WEINIG NIEUWS IN TURIJN lechnlsch speelgoed VOOR HOBBY EN MODEL BOUW Rockefeller gaf 3,2 mln dollar aan campagnes LANCIA NIEUWE Staatssecretaris: honorering van specialisten saneren Bank Mees Hope heeft de hoge rente op de Groei-Kasbiljetten niet verlaagd. Goedkoop schuifdak 18.- .90 M? Onderzoek naar kosten motor BankMees Hope nv V. Leder voor de man met een eigen stijl... j r 19 2- IN ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN: DONDERDAG 1 4 NOVEMBER 1974 VARIA JET Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. !35. V Barteljorisstraat 3, Haarlem, telefoon 31 09 87 Die ledermode is ideaal voor uwvrijeuren... Voor lange autoritten... Voor ontspannende wandel tochten door het herfstbos... Voor u selekteerden wij heel soepele, niet te zware kwaliteiten in gave, warme kleuren. Fijne kleding voor heel acceptabele prijzen... Leder is eigenlijk onmisbaar in uw garderobe... Maar dan wel in beschaafde kwaliteiten en goede modellen. U ziet zo’n internationale leder-mode voor heren nu bij ons in een ferme stijl. In (soms wat stoere) trench coats of in gemakkelijke jackets en gezellige shirtcoats..’. Loop eens binnen bij: (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) nog steeds IfilOZ 1V2/O (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) —I- 1 rente op rente Renteberekening vindt plaats op basis van verstreken volle jaren; over gedeelten van jaren kan geen vergoeding plaats vinden. IBMH Bij verzilvering na 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7. jaar ding op hun partners hebben losgelaten, vlak voordat de beraadslagingen over een eventuele topconferentie ten einde liepen, maakt dan ook duidelijk waarom de Britten bevreesd zijn de controle over hun Noordzee-olie te verliezen binnen het kader van een Europese energjepoli- tiek op Franse leest. 7’/« 8V2 9*/4 10 IOV4 10*/a Op de autoshow in Turijn was deze nieuwe Lamborghini te zien, ontworpen door Bertone. Aardig om naar te kijken, maar kostbaar in het gebruik. fin.) MN* krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van: - 5000,- 5.805,- 6.386,50 7.123,- 8.053,- 8.979,50 10.058,- 1000,- 1.161,- 1.277,30 1.424,60 1.610,60 1.795,90 2.011,60 Energieverbruik in EEG omlaag landen) en probeert nu de activiteiten in deze vestigingen op te voeren. Tegelijk is er zoverre een wijziging De autosalon in Turijn (van 30 oktober tot 10 november) heeft ondanks de moeilijkheden bij de Italiaanse auto-industrie toch enige verrassingen op geleverd. Een van de aardigste was wel de introduktie van de vierdeurs Pony, een wagen van de Zuidkoreaanse fabriek Hyundai Motor Company. Het is de eerste Zuidkoreaanse auto die in het Westen werd geshowd. Er moet échter bij worden vermeld, dat de ontwikkeling van deze wagen voor rekening kwam van een vroegere Leyland-manager. De LAD is indertijd gehoord over het interim-rapport van de commissie-Smal- lenbroek (waarmee ze het niet in alle opzichten eens was) en ze heeft sinds dien verschillende keren geïnformeerd waar het definitieve rapport bleef. Dat In het voorjaar van 1975 zal de L?ncia Beta Spider in ons land lever baar zijn. De Spider werd ontworpen door Pininfarina, die overigens som mige vormdelen van de coupé waar van de Spider werd afgeleid, heeft gehandhaafd. De Spider is zeer com pact. Ongeveer in het midden is de rolbeugel geraffineerd in het ontwerp opgenomen. De kap van de wagen kan worden verwijderd. In de baga geruimte is voor deze kap een plaats ingeruimd. De wagen kan worden uitgerust met een 1600 cc of 1800 cc motor. Lancia heeft inmiddels ook een Be ta Sedan geïntroduceerd, een wagen met een kleinere motor van 1300 cc. Het vermogen van deze Sedan be draagt 82 din-pk bij 6200 t.p.m. Pas in de tweede helft van 1975 zal deze Sedan voor de exportmarkt worden bestemd. De foto toont de Beta Spi der. vele buitenlandse vestigingen (in 32 WASHINGTON (Reuter). Nelson Rockefeller, die door president Ford is aangewezen voor het Amerikaanse vice- presidentschap, heeft woensdag voor de senaatcommissie die zijn benoeming on derzoekt, getuigd dat hij 3.265.374 dollar in de afgelopen 18 jaar heeft bijgedra gen voor verkiezingscampagnes. Hij voegt hier echter meteen aan toe dat tweederde van dit geld is gebruikt voor zijn eigen campagnes voor het gouverneurschap van de staat New York en voor zijn presidentiële kandidatuur. In zijn verklaring ontkent Rockefeller dat de 2,3 miljoen dollar aan giften en leningen aan voormalige medewerkers bedoeld waren als beloning voor hun gedrag. ni«i.wi in voor de EEG-topconferentie van begin december te Parijs, vragen de Fransen de EEG bovendien zich op vrij korte termijn voor 50 percent onafhankelijk te maken van geïm porteerde energie. Parijs pleit daar om voor een versnelde exploitatie van de Noordzee-olie en uitbrei ding van de kolenwinning, naast een ruimere aanwending van kern energie. Het blad Motor heeft onlangs, voor sommige merken uitgerekend hoeveel het gebruik van een motorfiets ge middeld kost. Natuurlijk zijn de uit komsten van het blad niet maatge vend, omdat de gebruikskosten van een motor, evenals die van een auto, onder meer afhangen van zelf ver richte reparaties, enz. Naar uit het onderzoek van Motor blijkt is de CZ 125 de goedkoopste motor: onkosten 13,1 cent per kilo meter. De Jawa California noteert volgens Motor 14,8 cent per kilome ter. De zwaardere motoren zijn uiter aard duurder in het gebruik. De be kende BMW R 75/6 komt op 24,9 cent per kilometer en de Honda CB 750 op 26,2 cent per kilometer. Overigens is Fiat nog goed af. Het imperium beschikt namelijk nog over een holding-maatschappij, die tiental len ondernemingen, banken, verzeke ringsbedrijven enz. controleert. Dit móet voldoende zijn om de tegenslagen in de autosector op te vangen. Agnel li mag dan wel klagen over de naar zijn miening „opgeklopte” weerstand die de auto vandaag de dag onder vindt, het ziet er niet naar uit, dat hij er financieel slechter van zal worden. Voor de werknemers die hij laat afvloeien ligt dit anders. Voor mensen die hun geld tegen een nog steeds hoge rente willen uitzetten, maar nog niet weten voor hoe lang, heeft Bank Mees Hope de Groei-Kasbiljetten. Het gaat hier om een schuldbekentenis aan toonder, met een maximale looptijd van 7 jaar. Reeds 2 jaar na aankoop echter kunt u zo’n Groei-Kasbiljet op elk moment verzilveren. Uw geld blijft dus beschikbaar, terwijl u de mogelijkheid tot een hogere rente openhoudt. Na het 7e jaar is die x Naast deze Pony stonden op de show o.m. de Fiat 131, een sportieve uitvoering van de Lancia Beta, ont worpen door Pininfarina, en nog en kele attractieve, maar in deze tijd niet meer zo rendabele modellen als die nier, we Lamborhini, ontworpen dioor Bertone. Meer aandacht, en te recht, kregen de beide kleine modellen van Innocenti. En dat was het dan wel. Want de Italiaanse auto-industrie heeft even als de Britse autoconcerns teveel zor gen aan het hoofd om voorlopig nog veel nieuws te bedenken. Een goed voorbeeld hiervan is de „open brief” waarin Fiats boven baas Agnelli jam mert over de geheimzihnge krachten die het hebben voorzien op dat mooie produkt, dat een auto voor hem nu eenmaal is. Die klacht is voorstelbaar als men weet, dat Fiat - het grootste autoconcern van Italië - de komende maanden zijn produktie met minstens 200.000 eenheden moet verminderen. Tot voor kort werden dagelijks 65.000 auto’s vervaardigd, waarvan er slechts 5000 in totaal per dag werden verkocht. Buiten de fabrieken van Fiat „stapelen” de nieuwe auto’s zich dan op. Produktie en arbeidstijden worden ingekrompen. Niet alleen bij Fiat, maar ook bij Alfa Romeo, voor het grootste deel in de handen van de staat. Waardoor ontstond deze teruggang in Italië? Zoals zo vaak is een com plex van oorzaken aan te wijzen. De prijs per liter van superbenzine steeg tot 300 lire, er werd een eenmalige bijzonder belasting geheven op wa gens met motoren boven een bepaal de inhoud, de prijzen van nieuwe au to’s stegen, evenals de tolgelden voor de snelwegen. Op deze wijze is het autorijden in Italië op slag weer een luxe geworden, die door weinigen kan worden opgebracht. Het gevolg is, dat de aanschaf van nieuwe wa gens wordt beperkt en men het leven van de eigen auto zo lang mogelijk rekt. De Italiaanse auto-concerns schuiven de schuld van deze terug gang, die naar hun mening een bloei ende industrie tot op de grens van aftakeling heeft gebracht, grotendeels op de regering. Tegelijk tracht eén mammoetbedrijf als Fiat uit de nega tieve spiraal te komen, door zijn activiteiten meer dan voorheen te gaan spreiden. Het bedrijf heeft reeds Een Haarlemse firma, een bekend leverancier van schuifdaken, is met een nieuw autoschuifdak op de markt gekomen. Onder de naam „Sky-sight” levert het bedrijf een voorgefabri- ceerd schuifdak, dat in korte tijd k’an worden gemonteerd. Er wordt een afgepast gat in het autodak gezaagd, het schuifdak gaat er overheen en wordt vastgezet met zestien bouten. Volgens de fabriek is hiermee de montagetijd van 16 uur teruggebracht tot 3 uur, inclusief spuitwerk en droogtijd. Ook de prijs is lager dan het conventionele schuifdak. Het nieuwe schuifdak kan op onge veer 85 percent van de kleine en middenklasse wagens worden gemon teerd: Hét met zwart vinyl beklede dak ligt ongeveer II mm hoger dan het autodak. Sommige andere landen hebben interesse getoond voor het nieuwe schuifdak uit Haarlem. Het bedrijf produceert jaarlijks 5000 stuks voor gebruik in eigen land en exporteert nog eens 7000 schuifdaken. gekomen in de zogenaamde modellen- politiek, dat de nieuwe auto’s die Fiat lanceert (zoals de Fiat 131) in tech- riich opzicht vasthouden aan wat eens werd ontwikkeld en in de praktijk goed bleek te werken. Met andere woorden: een behoudende politiek. Deze piannen beogen kennelijk Frank rijks nationale energiebeleid tot een Europees stramien te maken, een stre ven dat overigens gedoemd is te misluk ken, omdat de acht andere EEG-landen op energiegebied al zeer verreikende af spraken hebben gemaakt binnen het ka der van de zogenoemde energiecoördina- tiegroep. IN DEZE groep, die binnenkort tot een speciaal energieagentschap binnen de Organisatie voor Europese Samen werking en Ontwikkeling zal worden verheven, zijn ’s werelds belangrijkste energie-importeurs vertegenwoordigd. Frankrijk heeft zich bij deze groep niet willen aansluiten, omdat Let vreest voor confrontatie tussen de olieverbrui- kende en de olieproducerende landen, die dan gemakkelijk tot een nieuw olie- embargo zou kunnen leiden. De positie van de Franse betalingsba lans veroorzaakt overigens Frankrijks eigen restrictieve maatregelen wat het energieverbruik betreft. En in EEG- kringen worden de Parijse plannen dan ook voornamelijk beschouwd als een poging om Franse problemen op te los sen met gebruikmaking van de energie die de partners wel tot hun beschikking hebben. De nota die de vertegenwoordigers van het Elysée onder strikte geheimhou- DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen vindt, dat de honorering van de medische specialisten in de academische ziekenhuizen dringend gesaneerd moet worden. Hiertoe stelt hij voor het we tenschappelijk corps van de medische faculteiten een ambtelijke toelagerege- ling voor. De toelage houdt in een ver hoging van gemiddeld 25 percent van de huidige salariëring van de universitaire medici met fluctuaties van 0 tot 50 percent. Hiermee moet dan een einde komen aan alle verwerving van particu liere neveninkomsten in de academische ziekenhuizen. De bewindsman volgt hiermee de voorkeur van het kabinet boven het advies van de destijds ingestelde com- missie-Smallenbroek. Dit advies hield in, dat er een particulier honorarium-fonds werd gevormd. De commissie werd in 1968 ingesteld om de in 1961 ingevoerde en nog van kracht zijnde „querido-rege- ling” te herzien. In verband hiermee werd in 1970 begonnen bij de academi sche ziekenhuizen fondsen te reserveren, waaruit de specialisten, die daarvoor in aanmerking komen, een extra honore ring zouden ontvangen. Gezamenlijk zat op 1 juli van dit jaar vijftig miljoen gulden in deze fondsen. De nieuwe ambtelijke toelage moet uit de extra inkomsten van de ziekenhuizen worden betaald. Kan dit niet, dan zou ze i kunnen worden bekostigd uit de gereser veerde fondsen, aldus dr .Klein. Hij streeft ernaar dat de definitieve situatie een batig saldo zal opleveren als verschi tussen de nieuwe toelage en de extra inkomsten, die in de kas van de acade mische ziekenhuizen zullen vloeien. Staatssecretaris Kein heeft zijn voor stel om commentaar gestuurd naar de besturen van de universiteiten en hoge scholen en naar het Centraal overlegor gaan personeelszaken wetenschappelijk onderwijs (Copwo), alsmede de Tweede Kamercommissies voor Onderwijs en I Wetenschappen en voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De toelageregeling betreft meer perso nen dan de ongeveer 500, die thans onder de querido-regeling vallen. Deze kost per jaar globaal zo’n vijf miljoen gulden. Daarnaast krijgen de specialisten per jaar nog zo’n zes miljoen gulden als inkomen uit de patiëntenbehandeling volgens het derde-klas tarief en niet vallend onder de ziekenfondsenregelin gen. Verder een bedrag, dat hoger is (maar niemand weet hoe groot) uit de behandeling van patiënten in de eerste en tweede klas van de academische ziekenhuizen. De patiënten wordt recht streeks door de specialisten een rekening gestuurd, voor in totaal zo’n 165.000 verpleegdagen per jaar, wat wel bekend is bij de academische ziekenhuizen.. De querido-regeling werd destijds in gevoerd om het aantrekken en behouden van wetenschappelijke werkers in de medische faculteiten te bevorderen. De gewone hoogleraren, lectoren en weten schappelij k(hoofd)medewerkers kri j gen volgens deze regeling boven hun ambte lijke salaris per jaar 10.000 uitgekeerd, „mits geen inkomsten van aanzienlijke i omvang uit privé-medisch werk wordt genoten”. De directeur van de Landelijke vere niging van Artsen in Dienstverband- (LAD), mr. J. J. Witteveen, toonde zich wto&BSd ever het voorstel van staatsse- Cretans Klein. blijkt er nu al geruime tijd te zijn, want het kabinet heeft zijn standpunt er me de op gebaseerd. „Nu de volgende stap is afgesneden worden we eigenlijk voor het blok gezet”, constateerde mr. Witte veen. BRUSSEL. Frankrijk wil dat de EEG-landen hun energiever bruik drastisch beperken en een financiële grens stellen aan hun olie-invoer. In een geheime nota, die als discussiestuk moet dienen

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19