Over immateriële punten Bonden nog niet eens over fusie in de farmacie Bonden willen klacht indienen Scheepsbouw zit om mensen te springen Prijzen lopen opnieuw uitde hand I Vermogens waarde Rolinco verder gedaald 0/ 24; Kabelbedrijf van Philips beperkt produktie HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Geeft loon naar sparen. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. ES Rente tot iV Premie Spaar Biljet JV looptijd.Rente tot 3^2/0 10.000 OPEN ARBEIDSPLAATSEN MENING CONSUMENTENORGANISATIES: V 1 b DONDERDAG 21 ECONOMIE nog ongunstiger ontwikkeling te streepje Zwart Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io%. Berekend op basis van rente op rente* Hoe gaat dat nu precies in z’n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 865,33. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.822,37. Zes jaar later betalen we f 5000,-. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 6V2,7V2,8V2 of g1/2%. Berekend op basis van rente op rente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.578,23. Dan bent u bijna 60% rijker geworden. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De prijzen lopen opnieuw uit de hand, zo meent men in consumentenkringen. Beide vorige maandelijkse stijgingen (augustus-september en september-oktober) en andere tekenen zijn' voldoende aanleiding voor deze veronderstelling. Het zit er duidelijk in dat de officiële ramingen zullen worden overtroffen. Het wordt een recordstijging dit jaar van 11 of 12 percent. Er zal wat moeten gebeuren om voor volgend jaar een voorkomen. Weinig vat (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) F De scheepswerf heeft in totaal 5500 mensen nodig om tot volledige capaciteit te komen en de buitenlandse concurren tie het hoofd te bieden, zo verklaarde de directie. Een vertegenwoordiger van de ondernemingsraad, de heer B. Blommers, zei dat het niet nodig is buitenlanders aan te trekken, omdat het aantal werk lozen in ons land groot is. Het werken in de scheepsbouw moet aantrekkelijker worden, onder meer door toeslagen, zo dat de lonen voldoende uitkomen boven de sociale uitkeringen. Deze uitkeringen zijn in sommige gevallen een struikel blok, doordat ze zijn afgestemd op het vroegere hoge loon. Er zijn miljoenen werknemers die on der een cao vallen en vele honderden in overheidsdienst van wie al sinds jaar en gebied te noemen: de vleesprijzen en de premies van de schadeverzekerin gen. Waarbij aan te tekenen valt dat de vleesprijzenals uitzondering— niet zijn losgelaten. De vakorganisaties zullen nu trachten op korte termijn een en ander te be spreken met de raden van bestuur van Philips en Akzo. In dit stadium wilde de heer Schermer nog geen concrete punten van geschil noemen „om het overleg niet te frustreren”. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK /o ROTTERDAM. (ANP)— Het vermogen van de beleggingsmaatschappij Rolinco (Robeeo-groep) is in het op 31 augustus geëindigde boekjaar 1973-1974 verder ge daald van 2909,8 mln tot 1974,9 mln. De nettovermogenswaarde per aandeel van 50 nominaal, daalde van f 149 tot 100, zo blijkt uit het jaarverslag. De ontvangen dividenden en interest- baten stegen in het afgelopen boekjaar van ruim 58,5 mln tot 78 mfn. Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van f 2 per aandeel uit te keren. Rolinco constateert, dat het ongunstige beursklimaat, waaronder ook het fonds had te lijden, allerminst wordt gerecht vaardigd door de winstontwikkeling in het bedrijfsleven. De directie stelt, wat betreft de huidige koerdaling, dat in het verleden meermalen bewezen is dat zelfs onder abnormale omstandigheden aande len op de lange duur volledige bescher ming van de koopkracht bieden. Men is dan ook overtuigd van de bijzonder goede kansen, die nu zijn gelegen in een goed gespreide portefeuille van eerste klas aandelen. De directie van Akzo-Pharma heeft laten weten bereid te zijn een uitspraak van de SER-fusiecommissie te vragen ter beoordeling van de vraag in hoeverre de informatieverstrekking als voldoende mag worden beschouwd. oudere werknemers, werkingssfeer cao, arbeidstijd, werkomgeving en werksitua tie, werkclassificatie en educatief verlof. Over de hoofdpunten waarover de partners het nog niet eens zijn kunnen worden, openbaarheid inkomens, facili teiten vakbondswerk in de onderneming, zal in eigen kringen nader beraad vol gen. Nog steeds onenigheid werkgevers-werknemers SCHIEDAM. In Rijnmond en Dor drecht en omgeving is werk voor 10.000 mensen in de metaal- en petrochemi sche industrie. Dit' heeft NVV-districts- bestuurder F. van der Veer gisteren verklaard tijdens een werkbezoek van premier Den Uyi aan het Waterwegge bied. De tekorten doen zich onder meer voor in de scheepsbouwsector. Het grote aantal buitenlanders geeft problemen, niet alleen in de woonsfeer, maar ook in de sfeer van de bedrijven. Dit leidt tot het vertrek van goede werk nemers, aldus de districtsbestuurder. Een beleid op lange termijn is zijns inziens nodig om de aantrekkingskracht van de scheepsbouw op werknemers te vergro ten. De minister-president heeft bij dit werkbezoek gesproken met vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers in het Waterweggebied. Uitvoerig aandacht kreeg het tekort aan personeel bij de werf Wilton-Fyenoord. De on dernemingsraad van dit bedrijf verzet zich tegen de aanvraag van de directie om vergunning tot het indienst nemen van 500 buitenlandse werknemers. Onder de 4000 personeelsleden van Wilton-Fy enoord zijn reeds 500 buitenlanders. Wat verstaat men hieronder? Te denken valt in dit verband aan het beoordelen van de prijsontwikkeling per produktsoort Ruimten voor prijs verlagingen moeten dan ook voor prijsverlaging worden benut. Daarbij mag het niet de bedoeling zijn nog meer bedrijven in de rode cijfers te helpen. Er zijn voorbeelden op dit KEULEN. (Reuter) Feiten und Gulï- leaume Kabelwerke AG stuurt in de cember 400 van de 4000 werknemers van haar bedrijf in Keulen-Mfilheim voor zes dagen naar huis. Dat houdt verband met de zeer geringe vraag naar kabels. Zo is de orderontvangst van de Bundes- port voor 1975 met 25 percent vermin derd. Nadere bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Hoewel altijd wordt gesteld dat de concurrentie in de levensmiddelensec tor groot is, ziet men toch dat ook de levensmiddelenprijzen sterk zijn ge stegen. De Vereniging voor hoger personeel- Akzo zal haar leden positief adviseren over het fusievoorstel. Uit financieel- economisch oogpunt heeft deze vereni ging geen bezwaren. Het leek de heer Kok beter om, zon der nu in details te treden, op te mer ken dat er geen illusies moeten worden gewekt dat de partners het eens zijn. Hij herinnerde er overigens aan dat ver scheidene van de immateriële punten al eerder aan de orde zijn geweest. Beter is het, te kijken naar de stijging in een jaar, tussen overeen komstige maanden. Die beweegt zich nu boven de 11 pet, zodat er reden is aan te nemen dat dit cijfer over ruim een maand ongeveer 12 zal zijn. Ge zien het feit dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud nu 147 punten bedraagt, tegen 100 in 1969, kan worden gesteld dat „het leven” in vijf jaar 50 pet duurder is geworden. -■ s Het feit dat de regering per 1 juli de levensmiddelenprijzen praktisch geheel heeft losgelaten, is mede de oorzaak van deze ontwikkeling, zo zeggen de consumentenorganisaties. De overheid heeft de teugels te veel laten vieren. Daardoor is er sprake van een versnelde prijsstijging, die zijn schaduw op 1975 vooruit werpt. Het prijsbeleid zal moeten worden aangepast. De regering zal een gedif ferentieerd prijsbeleid moeten gaan voeren. Al met al fijkt het erop dat de versoepeling van het prijsbeleid te lichtvaardig is opgevat, gezien ook een zeker optimisme over de econo mie, dat nu evenmin juist blijkt. Daarom zien de consumentenorgani saties met belangstelling uit naar wat de regering op dit gebied in haar komende maatregelenpakket zal zeg gen. Zowel uit de ontwikkefingen van de laatste maanden als uit de meldin gen en klachten die leden aan hun organisaties doorgeven, blijkt dat het de verkeerde kant op gaat met het prijsbeleid. Het overleg in het bestuur van de stichting werd ongeveer vijf kwartier vóór het gesprek dat een kabinetsdelega tie onder leiding van minister-president Den Uyl met de voorzitters van de drie vakcentrales zal hebben, afgebroken. Het overleg zal in de loop van de volgende week worden voortgezet, hetzij tijdens een vergadering waarin het pakket maatregelen van het kabinet zal worden besproken, hetzij tijdens een aparte ver gadering. Het gaat er de vakbeweging om, zo verduidelijkte de heer Kok, dat de con tractspartners bij onderhandelingen over een cao streven naar een systeem waar bij de loonstructuur wordt bekendge maakt. Dat kan in sommige gevallen er toe leiden dat de openheid heel dicht wordt benaderd. De maatschappij is een volledige dochteronderneming van Feiten und Guilleaume Carlswerk AG, waarin Phi lips en de Luxemburgse staalonderne- ming Acieries Reunies de Burbach-Eich- Dudelange SA (ARBED) elk een belang van 35 percent hebben. UTRECHT De onderhandelingsde- legatie van de industriebonden NVV, NKV en CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel bij Phi lips Duphar heeft met de directies van Akzo Pharma in Arnhem en Philips Duphar in Weesp over de voorgenomen samenwerking geen overeenstemming bereikt. Volgens de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie, de heer 3. Schermer van de industriebond NVV, is men het niet eens geworden over hoofd punten waarmee volgens de SER-code rekening moet worden gehouden. Bij de bedrijven werken totaal 12.000 man. DEN HAAG (ANP). In het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn gistermiddag uitvoerig over en weer standpunten uitgewisseld over immateriële arbeidsvoorwaarden, zo heeft de voorzitter van dat bestuur, mr. C. van Veen, na afloop van het ruim tweeëneenhalf uur durende be raad meegedeeld. Het overleg is nog niet afgerond, zo voegde hij er aan toe, en het leek hem beter op dit moment geen mededelingen over de wederzijdse standpunten te doen. Werknemerswoordvoerder W. Kok merkte op dat, „zonder inbreuk te willen maken op uw beleid als voorzitter”, deze mededelingen toch wat erg mistig waren zo. Voor eigen rekening sprekende zei de heer Kok onder meer dat er in het overleg van deze woensdag „nog een vrij ingrijpend verschil van inzicht” bestaat tussen de sociale partners die samen het bestuur van de stichting vormen over twee hoofdpunten: openbaarheid van in komens en faciliteiten van het vak bondswerk in de onderneming. Tot en met oktober stegen de prij zen in ons land met 9,6 pet. In augustus zag de ontwikkeling er nog „redelijk” uit. Maar sedertdien is er bijna 3 pet bijgekomen. En alle teke nen wijzen erop dat de laatste vier maanden voor een zeer slecht totaal zullen zorgen. Het is niet ondenkbaar dat er nog eens 3 pet bij komt, maar dat zal pas in januari blijken. De enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant t.b.v. de I kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde |van 12.350,- ter beschikking heeft gesteld. Bij de consumentenorganisaties wordt ook scheef aangekeken tegen de margarineprljzen. Vooral de koper van halvarine betaalt te veel, zo is de mening. Omdat die nu in prijs is gestegen met een even groot bedrag als het volledige magarineprodukt, betaalt de halvarinegebruiker voor de koper van andere kuipjes en pakjes. Niet voor niets, aldus een zegsman, doet het mopje de ronde dat er een nieuwe soort halvarine is: „belazeri- ne”, geheel bestaand uit water. UTRECHT (ANP) De vervoersfe- deratie NW-NKV vindt dat de Shell de fusiegedragsregels niet correct heeft toe gepast bij de overneming van het Roo- sendaalse transportbedrijf Gebrs. Heynen b.v. Ze overweegt daarom een klacht in te dienen bij de commissie voor fusie- aangelegenheden van de SER. De bonden zijn wel over de transactie ingelicht, maar ze menen dat ze onvol doende financiële gegevens hebben ge kregen voor de beoordeling ervan. Bovendien heeft Shell de overneming volgens hen gepubliceerd voordat het overleg was afgerond, terwijl nadrukke lijk was overeengekomen dat geheim houding zou worden betracht, aldus de bonden. Shell zegt verrast te zijn door de reactie van de vervoersbonden. Omdat hier sprake moet zijn van een misver stand acht Shell het niet juist in een publieke discussie te treden maar ver trouwt zij door overleg met de vakbon den deze aangelegenheid te kunnen op helderen. De schadeverzekering: na de invoe ring van de 100 km snelheidsbeper king is het aantal ongelukken ge daald, is er dus minder schade en wordt er dus naar verhouding minder uitgekeerd. Dat moet effect hebben op de premies. Het zou worden on derzocht, maar wat is de greep die de overheid heeft? Helaas bar weinig, zo wordt vermoed. Zo gaat het vrijwel steeds wanneer het op prijsdaling zou moeten aankomen. Artikelen in prijs laten stijgen is gemakkelijker dan een daling te bewerkstelligen, zo is de ervaring. is een van In het gesprek van gistermiddag is behandeld de problematiek van de ar beidstijdverkorting waarover eind vorig jaar het overleg is gevoerd, scholing en vorming van zeventienjarigen, sociaal jaarverslag. Nog aan de orde moeten komen o.m. de volgende onderwerpen: tewerkstelling partieel leerplichtigen, Premier Den Uyl heeft gisteren onder meer een bezoek gebracht aan het Westland. Op de foto: de minister-president tijdens een kijkje in de veiling van ’s-Gravenland. Rechts: veilingdirecteur Zeelenberg. Wat het vlees betreft, is er van consumentenzijde voortdurend op ge wezen dat de prijzen te hoog lagen. Die stijgingstendens is wel was afge- zwakt, maar de indruk bestaat toch dat de slagers te veel van het goed hebben gekregen en dat de overheid daarop maar weinig vat heeft. In ieder geval is er in deze sector sprake van weinig concurrentie, daarvan zijn de consumentendeskundigen zonder meer overtuigd. dag bekend is hoeveel ze verdienen. Dat wordt: kennelijk niet als een aanslag op de persoonlijke vrijheid en aantasting van de privacy ondervonden. Daarnaast, aldus de heer Kok, gaat het om het bekend maken van de honorering van commissarissen en van externe advi seurs. Het gaat niet alléén om lonen en inkomens.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21