President Ford VN behandelen PLO-leider als staatshoofd laakt generaal e Hoessein laat Palestijnen vrij Overleg tussen hongerlanden en grote voedselexporteurs zee van corruptie terug naar Cyprus Jasser Arafat: protégé van Egypte Ex-premier van Ethiopië vervolgd Böhm weer vrij anan Makarios gaat „Wij zwemmen in een Fiat 133: al voor6560; ■■■■■Mi UNIA BELGISCHE RECHTER: Sommige charmante dingen er neg steeds. BB K«r 3 BINNEN» EN BUITENLAND NOVEMBER DONDERDAG 1974 1 4 99 Zonnebril 5 I Geen gekke dingen menthol pellet 4 volwassenen, 843 cc, 125km/u. Moordenaars” Scherpe aanval van Arafat op zionisme (Van onze speciale verslaggever) ADVERTENTIE) De mede De (ADVERTENTIE) De nieuwe^ Importeur Leonard Lang, Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020) 73 08 67. Prijs incl. B.T.W. af Bom. H- ADDIS ABEBA. (AP) De vroegere premier Aklilou Habte Wold en zijn volledige kabinet zijn verantwoordelijk gesteld voor de hongersnood waardoor tijdens de jaren 1968-1972 in de provin cie Wollo meer dan 200.000 mensen om het leven zijn gekomen. De openbare aanklager in Bonn, die dit gisteren bekendmaakte, liet echter weten dat het onderzoek tegen Böhm en diens echtgenote zal worden voortgezet. In feite weten we maar heel weinig over Jasser Arafat, de man die aan het hoofd staat van de Palestijnse delegatie bij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. miljoen ton sterfte door men. Het is veelheid ter een der gelijke hoeveelheid op tijd te bestemder plaatse te krijgen. miljoen ton per jaar aan ter beschikking moet wor- De generaal verklaarde onlangs in een rede, dat de invloed van de joden zo groot is, dat zij kennelijk het Ameri kaanse congres naar hun hand kunnen zetten. Makarios -werd in de zomermaanden van dit jaar tot ballingschap gedwongen na een onder bevel van Griekse legerof ficieren uitgevoerde staatsgreep. Sinds dien is hij niet meer op het eiland, waar inmiddels een Turks invasieleger was geland, terug geweest. Toen hem werd gevraagd welke rol hij na zijn terugkeer zou gaan spelen antwoordde Makarios: „Ik zal terugke ren als president”. im De en an en as er !e- tot ats re- is- ir- ier sen lo in ge- lan T>, de ns je de en sft e- ren dat en at- eel is, tan de in de Co- rie- het dat :ol- ng) il- ;n, id en jk is 10- S-9 lor DJS- rak ;n. ui- io- er- jen an ris len an O- uit n- od De en in de er- aar *e- lan ra ns k- en nj 3P te nt de e- is ad or in Lg” n- [er de is en an ax de :o- tjn en en n. m in ir- nd at, is- ië. □P Ook nu is Arafat, voor hij naar New York afreisde, in Cairo op be zoek gegaan om zijn politiek met Egypte samen uit te stippelen. President Sadat heeft hem aange raden geen gekke dingen te zeggen in de Algemene Vergadering van de VN over het bestaansrecht van Israel, omdat dat zijn zaak veel kwaad kan doen. Het lijkt erop dat Saoedi-Ara- bië en Egypte de PLO, sinds de Arabische top in Rabat de enige ver tegenwoordiger van de Palestijnen, uit het vaarwater van de extremisten als Syrië, Irak en Algerije willen houden. Door één lijn te trekken met de gematigde Arabische landen, zou de PLO op den duur kunnen worden ingepast in het vredesberaad onder leiding van Kissinger in Genève. Tot nu toe heeft de PLO en ook Arafat nog geen duidelijke uitspraak gedaan over het bestaansrecht van Israel. „De PLO heeft alle militaire en politieke verplichtingen van het Palestijnse volk van Jordanië overge nomen”, is het enige wat PLO-zegs- lieden kwijt willen. In eigen gelede ren is men het daar nog lang niet over eens. En waarom zou je beslui- NEW YORK (UPI, DPA, AFP, AP). Onder een daverend applaus van een deel van de Verenigde Naties heeft de president van het uitvoerend comité van de Organisatie voor de Bevrijding van Palestina (PLO), Arafat gistermiddag laat zijn entree gemaakt in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De zetels van de Israëlische delegatie op de eerste rij waren onbezet. In zijn toespraak tot de vergadering drong Arafat aan op de oprichting van een Palestijnse nationale autoriteit en verklaarde, dat de oorlog en de vrede in Palestina beginnen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De oordelen over Jasser Arafat, de voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, lopen uiteen. „Een tot staats man uitgegroeid guerrillaleider”, roepen zijn Arabische vrienden. „Een bekwaam bemiddelaar, die erin geslaagd is jarenlang de een heid in de PLO te handhaven, ondanks ernstige interne conflicten. De onbetwiste leider van het Palestijnse volk.” Hij was tot voor kort alleen be kend onder zijn schuilnaam Aboe Amar. Arafat zonder „kefyieh” (de Arabische hoofddoek) is een onopval lende man met een kale schedel. De hoofddoek, het ongeschoren uiterlijk en de zonnebril zijn een deel gewor den van zijn image als revolutionair strijder- „terroristisch” genoemde PLO gedemon streerd. Arafat, naast paus Paulus de enige die de Verenigde Naties als niet-lid heeft mogen toespreken, wordt in New York behandeld op een manier die normaal voor staatshoofden is weggelegd. Onder ovationeel applaus van een deel der gedelegeerden werd Arafat door de Turkse chef van het protocol Sinan Kóflé mTar het podium geleid. Hij nam plaats op een speciaal voor hem gereser veerde zetel en wachtte daarop tot voor zitter Bouteflika hem het woord gaf. ten nemen als die nog niet opportuun zijn? door Nederland ingediende resolutie, die voorziet in de oprichting Politiek behoort Arafat tot wat de gematigde groep in de PLO wordt genoemd. Hij is de protégé van Egyp te, en is door de Egyptische presiden ten Nasser en Sadat altijd gezien als een Palestijns leider die zij voor de Egyptische buitenlandse politiek kon- AMMAN (UPI). Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren amnestie verleend aan alle gevangenen, veroor deeld wegens misdrijven tegen de veilig heid van de staat. De uitdaging van minister Kissinger, aan het begin van de conferentie aan de olielanden gedaan, verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de grote economi sche problemen waar vooral dé armste landen mee worstelen, hebben de „nieu we rijken” duidelijk genoeg beantwoord: ze zijn bereid een aanzienlijk^ som gesproken wordt van één miljard ter beschikking te stellen op voorwaarde dat ook de oude rijke landen met een zelfde bedrag over de brug komen. Amerika zou dus ook aanzienlijk moeten bijdra gen aan het nieuwe fonds en voelt daar vooralsnog weinig voor. De olielanden willen bovendien berei ken dat het fonds niet langer door de westelijke lénden wordt gedomineerd, zoals de meeste internationale fondsen. Verenigde Naties, is tot de nieuwe oog sten van volgend voorjaar en zomer tien graan nodig om massale voedselgebrek te voorko- nog onzeker of deze hoe- beschikking komt. Boven dien is er gebrek aan scheepsruimte om van een nieuw agrarisch ontwikkelings fonds ter bevordering van de landbouw in ontwikkelingslanden, wordt steeds meer beschouwd als het politiek belang rijkste voorstel dat in het Romeinse congrespaleis ter tafel is gekomen. Een commissie, die een onderzoek naar de oorzaak van de hongersnood instelt, gelastte woensdag dat 35 vroege re en huidige regeringsfunctionarissen gerei .telijk vervolgd moeten worden, onder wie majoor Assefa Lemma, de Ethiopische ambassadeur in West-Duits- land. In Egypte sloot hij zich aan bij de uiterst fanatieke Moslim-broeder- schap, het symbool van fanatisme in de Arabische wereld. Hij was in de jaren zestig betrokken bij de oprich ting van de Fatah en waarschijnlijk heeft hij tijdens zijn ingenieursstudie in Cairo al tot een activistische groep Palestijnen behoord. ARAFAT, 44 jaar oud, is in Jeru zalem geboren. Hij behoort tot de bekende Husseini-familie, waartoe ook de beruchte, pas overleden oud- moefti van Jeruzalem behoorde. Na de oorlog in 1948 week hij met zijn familie uit naar Gaza. De Israëlische vertegenwoordiger Te- koah heeft woensdagavond in de Vere nigde Naties gezegd, dat Israel niet zal toestaan. dat in welk deel van Palestina ook een gezagsorgaan van de PLO. wordt ingesteld. Tekoah, die sprak na hervat ting van het debat over Palestina, dat door Arafat was geopend, verklaarde „Een opgeblazen ballon”, zeggen zijn tegenstanders. „Een man die naar voren wordt geschoven, maar die niet de werkelijke politieke leider is van de PLO. Een onsympathiek mens, een salonrevolutionair, die in feite tot liet Arabische oerconservatieve establish ment behoort”. ROME. De landen die worden be dreigd door hongersnood op grote schaal (Bangladesj, India, Srilanka en Pakistan) komen op 29 november, twee weken na afloop van de wereldvoedselconferentie, weer in Rome bijeen voor overleg met de belangrijkste voedselexporterende landen: de VS, Canada, Australië en Argentinië. Dan wordt overlegd hoeveel voedsel beschikbaar is en hoe het zal worden verdeeld. Volgens de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de zijn al heel wat bezwarende feiten voor lopige in rijheidstelling van Baudrin. Tijdens de zittingen van de rechtbank zij al heel wat bezwarende feiten voor Baudrin (en Bell-Telephone) aan het licht gekomen. Zo bleek bijvoorbeeld dat het Amerikaanse bedrijf eens een speciale ploeg technici naar Zuid-Europa stuurde om een kostbaar radiografisch commu nicatiesysteem te plaatsen in het parti- kuliere jacht van Baudrin. den gebruiken: guerilla-activiteiten opvoeren en afremmen als dat poli tiek uitkwam. De Jordaanse regering, die dit bekend maakte, liet weten dat de gedetineerden vandaag vrijgelaten zullen worden. In Jigt rggeringscommuniqué wordt niet ge zegd welke categorieën gevangenen van de amnestie zullen profiteren, maar in Amman wordt aangenomen dat het voor al Palestijnse guerrillastrijders die in Jordanië gevangen zitten, zullen zijn. ks- ;en ’en >ij- m- del de C. PLO zal volgens de Palestijnse leider in deze fase drie eisen stellen: zelfbe schikking voor het Palestijnse volk, het recht op terugkeer naar zijn vaderland en de instelling van een Palestijns natio naal gezagsorgaan voor het Palestijnse gebied „waar de Israëlische bezetting is opgeheven”. De PLO-leider pleitte voorts voor een Palestijnse staat waarin christenen, jo den en mohammedanen zouden wonen in rechtvaardigheid, gelijkheid en broe derschap. Hij deed een beroep op de algemene vergadering, het Palestijnse volk in staat te stellen een nationale onafhankelijke soevereiniteit te vestigen over zijn eigen land. In zijn rede zei de 46-jarige Arafat, dat hij gekomen was met een olijftak en een vuurwapen van een guerrillastrijder. „Laat de olijftak niet uit. mijn., hand vallen”, aldus de Palestijnse leider. Arafat zette zijn woorden met gebaren kracht bij bij zijn aanval op het zionis me, dat volgens hem reeds lang zich vijandig heeft gedragen, zelfs tegenover, de joden. „Want er is binnen Jjet zionis tische geheel een ingebouwd racisme tegenover joden uit het oosten”,aldus Arafat. „Terwijl wij krachtig de slach ting van joden onder het nazi-bewind veroordeelden, scheen de zionistische lei ding in die tijd er meer voor te voelen; er zo goed mogelijk munt uit te slaan om haar doel emigratie naair Israel te verwezelijken. De Palestijnse revolutie daarentegen is vanaf haar ontstaan nim mer gedreven geweest door raciale of religieuze drijfveren. Haar doel was niet de jood als persoon, maar het racistische zionisme en de onverbloemde agressie” Arafat beschuldigde de Verenigde Sta ten van een vijandige houding jegens de PLO door „onze vijand overvloedig van vliegtuigen, bommen en allé soorten vernietigingswapens te voorzien”. Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk „ons heldhaftige en strij dende volk” te steunen en zich te scha ren aan de zijde van „het recht en de rechtvaardigheid”. „Ik vraag het Amerikaanse volk”, al dus Arafat, „of de vijandige demonstra ties die buiten deze illustere vergader zaal plaatsvinden werkelijk de wil van Amerika weerspiegelen”. „Wat, vraag ik u zonder omwegen, is de misdaad die Palestina tegen u heeft begaan? Waarom dit verzet tegen ons?” Tienduizenden Amerikaanse joden hebben anderhalve week geleden bij het VN-hoofdkwartier tegen de door hen De PLO wordt, evenals alle andere Palestijnse organisaties, gezien als een bende moordenaars, met bloedbaden op hun geweten in München, Maalot, Kiriat Shmone en vele andere plaat sen. Terecht betogen de Israëliërs dat het optreden van de PLO in de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties juridisch onjuist is. Volgens het Palestijns Handvest, aangenomen op het Palestijnse natio nale congres in 1968, is het doel van de PLO het elimineren van de staat Israel- Het joodse volk wordt niet als volk erkend. Deze bepalingen zijn strijdig met het Handvest van de Verenigde Naties, dat het -streven naar vernietiging van een lidstaat als een ongeoorloofd doel beschouwt. „Maar”, heeft Israels vroegere mi nister van Buitenlandse Zaken Abba Eban gezegd, „als de Arabieren in de Verenigde Naties voorstellen dat de aarde vierkant en plat is, dan wordt dat voorstel ook aangenomen.” WASHINGTON REUTER. Presi dent Ford heeft woensdag de voorzitter van het comité van Amerikaanse staf chefs, generaal George Brown, in het openbaar berispt omdat hij opmerkingen gemaakt heeft die beschouwd worden als denigrerend voor de Amerikaanse joden en Israel. VOOR ISRAEL is het theoretiseren over „gematigde” en „extreme” stro mingen in en buiten de PLO niet van belang. „Of wij in etappes, dan .wel in ene van de kaart moeten worden geveegd, is een irrelevante zaak”, zegt minister van Defensie Peres. En de meeste Israëliërs zijn het met hem eens. Baudrin, staat, zoals bekend is, terecht op beschuldiging dat hij in de jaren 1970 tot ’73 toen hij de hoogste chef was bij de RTT, zijn ambt misbruikt heeft om zichzelf aanzienlijk te verrijken, openbare aanklager in zijn proces re kende voor dat de RTT, door de con tracten die Baudrin met Bell-Telephone sloot, een verlies leed van 54 miljoen gulden. Toen de president van de recht bank, Dautrocourt, woensdag de zaak- Baudrin verdaagde had zojuist de acht tiende zitting van de rechtbank plaatsge- WASHINGTON. (AP) Aartsbis schop Makarios heeft gisteren gezegd, dat hij binnen enkele weken zal terug keren naar Cyprus om het president schap opnieuw te aanvaarden. recht is i voeren tegen de PLO en hun bases totdat voor- goed een eind is gemaakt aan hun gruweldaden. Het bloed van Joodse kin deren zal niet ongestraft vergoten wor den”. Het merkte verder op dat Israel zal blijven streven naar vrede met de Ara bische landen. Premier Rabin van Israel heeft verklaard dat de rede van Arafat een werke lijke uitdaging is van Israel. „De rede houdt geen rekening met het feit, dat Israel een onafhankelijke-en' soevereine staat is, die erkend is door de volkeren familie. Maar dat zal ons niet afhouden van ons doel, namelijk te streven naar vrede, een rechtvaardige en duurzame vrede. Woesdagavond hebben zich ontploffin gen voorgedaan aan de rand van de Noordisraelische plaats Safed, die kenne lijk veroorzaakt werden door raketten van Palestijnse guerrillastrijders,, afge- vuurd bij de Libanese grens, zo is door een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Volgens deze woordvoerder is geen schade aangericht en is niemand gewond. BONN. (Reuter) De voormalige ho ge Westduitse vakbondsfunctionaris Walter Böhm en zijn vrouw Irmgard, die maandag zijn gearresteerd op ver denking van spionage, zijn dinsdagavond laat wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. vervolgens, dat Israel weigert met de PLO, „een bende moordenaars” te on derhandelen. Voor de PLO is volgens Tekoah geen plaats bij de internationale diplomatieke pogingen en Israel zou er voor zorgen, dat de PLO er niet aan zou deelnemen. „Israël zal de PLO-moorde- naars vervolgen totdat hun i gedaan. Het zal actie blijven BRUSSEL. Het schandaal-proces tegen de voormalig hoogste chef van de Belgische Regie voor de Telegraaf en de Telefoon (RTT), Germain Baudrin, is woensdag door de voorzitter van de 22ste kamer van de Brusselse correctio nele rechtbank verdaagd tot de tweede helft van januari. Dat gebeurde nadat de openbare aanklager, mr. Pierre van de Walle, nieuwe bewijsmiddelen had aan gevoerd die aantoonden dat het tot het ITT-concern behorende bedrijf Bell Te lephone niet alleen Baudrin heeft omge kocht, maar zich ook intensief met de Belgische Binnenlandse politiek heeft bemoeid. „Wij zwemmen in een zee van corruptie”, aldus de aanklager. Bij het overleg, dat vorige week woensdag op initiatief van FAO-direc- teur dr. Addeke Boerma werd geopend, ontbrak een vertegenwoordiger van de Europese Gemeenschap, hetgeen een week na de eerste bijeenkomst bepaald opvallend was. De EEG-landen kunnen vooralsnog geen overeenstemming bereiken over de wijze waarop de Gemeenschap, die waarschijnlijk meer in geld dan in voedsel zou kunnen bijdragen aan de noodhulp aan de Aziatische landen, zich moet opstellen. Vooral West-Duitsland is zeer huiverig voor nieuwe financiële verplichtingen als daar van bijvoorbeeld Amerikaanse zijde geen concessies aan de EEG tegenover staan. De Verenigde Staten zijn wel voor stander van voedselhulp, zowel op korte als op lange termijn, mits andere rijke landen in de kosten delen. De VS steu nen een ontwerpresolutie, waarin gezegd wordt dat de komende drie jaar ten minste tien voedselhulp den gesteld. Huiszoekingen in de woning van Frank Pepermans, direkteur generaal van Bell-Telephone hebben een aantal, volgens de openbare aanklager, zeer be zwarende documenten opgeleverd. Uit die documenten zou moeten blijken dat Pepermans zich indertijd nog al heeft ingespannen om de (toen al de 70 jaar gepasseerd zijnde) socialist Anseele, als minister voor PTT-zaken, opgenomen te krijgen in de in 1971 gevormde regering- Eyskens. Daarna zou Bell-Telephone de dóór haar bemoeienis benoemde Anseele benaderd hebben en met Baudrin, voor Bell-Telephone voordelige, contracten hebben afgesloten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3