PATER KOOPMAN HIELD MINI-DEMONSTRATIE Kirill Kondrasjin Stel es dat er geen drukwerk was, dan zou je helemaal niet meer weten waarop je moest stemmen. De wereld hangt van drukwerk aan elkaar. opnieuw meesterlijk Machtigingswet was eensucces’ 59.90 STERK Concertgebouw-orkest sprankelde Voorlopige selectie Bridgeclub Saus Atout opbergplaatsen radio-actief afval Kort IJmondnieuws Kort IJmondnieuws Mi iFil W: i If ft PLAATSELIJK NIEUWS 1974 NOVEMBER DONDERDAG 1 4 4 Nederlandse bisschoppen Laatste redmiddel Politieke munt Hi Je zou trouwens ook niet weten waarheen te gaan op vakantie, wat te doen met het stuk gereed schap dat je kocht, hoe in deze wereld je rechten geregeld zijn of het zou je allemaal persoonlijk verteld moeten worden! Terug naar de tijd van dorps- omroepers en troubadours. Romantisch, maar ongelooflijk tijd rovend en onpraktisch. Dan heb je natuurlijk nog de TV als communicatiemiddel, maar wie weleens de inhoud van het journaal vergeleken heeft met de voorpagina van de krant, die begrijpt dat onze kennis van de wereld alleen door de TV niet op peil is te houden. Het belang dat de maatschappij hecht aan drukwerk blijkt duidelijk uit de opzet van de grafische opleidingen. Zij omvatten 4 voor bereidende LTS-jaren, die behalve enige algemene vakkennis ook een groot stuk algemene ontwikke ling geven. Drie of vier klassen MAVO kan ook. Daarna is er nog meer mogelijk. De praktijk in met een cursusdag per week, grafische MTS, kader- opleidingen. Waarmee de poort openstaat naar een grote verscheidenheid aan functies in de grafische industrie. Goed betaalde functies overigens.-Wat ook wel mag in een zo belangrijke bedrijfstak. a I Wandel in de goede richting.naar IJMUIDEN: SANTPOORT: Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstraat 797 Hoofdstraat 152 1 'V Hz Forum bakkeleide over abortus (Van een onzer verslaggeefsters) s TOON VRANKEN. 2 i Publikatie van de Nederlandse Grafische Bedrijven. 91 c 1 c c c l r i t Toch was de zaal weinig ingenomen met de rol die de katholieke kerk heeft gespeeld; er vielen geluiden te horen als „de kerk heeft altijd een actieve bevol kingspolitiek voorgestaan, maar pleit nu de situatie onhoudbaar is geworden hui chelachtig voor zelfbeheersing”, en „juist het gebrek aan voorlichting is er oor zaak van, dat nu verhoudingsgewijs zo veel vrouwen moeten komen vragen om abortus”. Directeur Kase van de Bloe- menhovekliniek hield het de pater ook voor: „Is niet de meest schuldige hij, die géén anticonceptie voorschrijft?”. Directeur Van Brederode van de Sti- mezo stelde ten overvloede, dat niet een valse tegenstelling geschapen mag wor den. Voorstanders van gelegaliseerde ab ortus zijn niet gelijk te schakelen met Voor aquariumhouders. De aquari- umvereniging „Velsen” houdt maandag 18 november om 19 uur in het PEN- jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden een „Open huis”, waar ook niet-leden welkom zullen zijn. Er wordt een unieke film vertoond over aquaria, terwijl er voorts nog demonstraties zijn op het gebied van glas en verf. worden, oordeelde de lector in de mo- raal-theologie. Aad Kosto was het wat dat betreft roerend met haar eens. „Sinds 1911 is de medicus di eabortus pleegt, strafbaar. Het moet strafbaar blijven voor medisch onbevoegden; natuurlijk. Maar het be treffende wetsartikel is sind 1953 niet meer toegepast en een dode letter gewor den. De wet moet hoognodig worden aangepast aan de huidige normen”, aldus de politicus. bekeken op het détail, gevolgd in zijn vormbeheersing, tintelend van melodi sche thematiek. i X t X i t C c t X I I t t t X l I s c t r r 1 een afwijkend geluid hebben laten ho ren. HAARLEM. Een moraaltheoloog, ’n dolle mina, een politicus en twee „abor teurs” broederlijk vereend op het podi um van de Tuinzaal van het Congresge bouw. Zij hebben gisteravon als gast van de Global Village Foundation hun licht doen schijnen op de abortus-problema- tiek, die eveneens gisteren plotseling weer hoogst actueel is geworden door de uitspraak van de Haarlemse raadkamer van de rechtbank, dat geen verlof zal worden gegeven tot huiszoeking bij de Bloemenhovekliniek in Heemstede. DEN HAAG. (ANP) Er is een voor lopige selectie gemaakt van mogelijkhe den tot het ondergronds opbergen van radioactief vast afval. Een klein gedeelte van het stroomdallandschap van de Drentse Aa maakt deel uit van de gebie den die hiervoor in ons land in aanmer king komen. Klaverjassen. Vrijdagavond is er in buurtcentrum De Lichtboei aan de Maasstraat in Heemskerk klaverjassen. Men begint om 20 uur. Een concert in zijn totaal van zulk een voornaam niveau, dat men met spanning uitziet naar de volgende con certen, die onder leiding staan van Kirill Kondrasjin. Lang bleef het forum stilstaan bij de vraag, of een grens van twaalf weken zoals de minister van justitie die han teert wel zin heeft. Dokter Kause en de heer Van Brederode: „Die grens is zui ver technisch, die was aangehouden toen nog andere methoden voor abortus wer den toegepast. Nu wordt er al lang in een later stadium geaborteerd, er zijn zelfs ziekenhuizen waar ze tot 24 weken gaan”. AMSTERDAM De Russische dirigent Kirill Kondrasjin, eerste dirigent van de Staatsfilharmonie in Moskou en gastdirigent in alle belangrijke muziekcentra van de wereld, is deze weken in actie met het Concertgebouworkest in Amsterdam. Hij staat nu voor het vierde jaar voor ons orkest, heeft hier dus ervaring en toch vond je hem de afgelopen week verscheidene keren in de zaal onder de toehoorders, onder meer bij een van de concerten geleid door Mario Rossi. Dit tekent de eenvoud van Kondrasjin. Hij is ontzettend knap, een even groot dirigent als muzikant, maar hij toont interesse en bescheidenheid genoeg om van anderen te kunnen leren. De dolle mina in het gezelschap, me vrouw H. de Swaan, trok fel tegen dit standpunt van leer. „Waarom twijfelt u zo aan het vermogen van de vrouw, om zelf te beslissen? Zij zal niet licht vaardig tot haar besluit gekomen zijn, iedere vrouw die zwanger is geraakt wil het kind heel graag uitdragen. Accepteer dan ook haar beslissing die soms een heel groot offer betekent”. Zij pleitte voor opnemen in het ziekenfondsenpak ket. „Een abortus moet uit de strafwet”, meende ze. Uitslagen: Groep 1: Roos-Plezier 127 punten; 2. Hilbers-Kluft 113; 3. W. en C. Hoogeboom 112; 4. Beers-Kool 110; 5. Van Groningen-Zoontjes 109; 6. Spruit- van Balen 106; 7. Tabak-Schipper 104; 8. Gebr. Van der Vlugt 102; 9. Beentjes- Hulscher 99; 10. Reijmer-Kleijn 98. Groep 2: 1. Heer en mevr. Hoogeboom 85; 2. Schipper-de Wit 81; 3. Heijer-de Groot 79; 4/5 Gebrs. v.d. Kolk en De Beer-de Lugt 73; 6. Fam. Van Roon 69; 7. Fam. Zwaneveld 68; 8. Luijendijk- Tabak 61; 9. Kuil-Luijendijk 59. Groep 3: 1. Gebrs. Bierman 133; 2/3 Belterman-Portegies en Pirovano 119; 4. Fam. Sanders 117; 5. Eijking-Duin 112; 6. Eijking-Ruiterberg 103; 7/8 Van Ber- gen-Poerstamper en fam. Tabak 100; 9. Fam. Heinen 95; 10. Maalman-Hilbers 78. Het program liet nóg een knap instru- mentator aan het woord: Berlioz met zijn „Romeo et Juliette”. Ook Berlioz schuwde het experiment niet; in zijn fonkelende instrumentatie schildert hij een aantrekkelijk beeld van de Romeo en Julia zoals hij die in zijn verbeelding zag als reactie op het Shakespeardrama. Klijn betoogde vervolgens, dat de bis schoppen niet iedere abortus afwijzen, maar het zien als laatste en uiterste redmiddel. Aan dokter Kause ontlokte hij de uitspraak, dat in feite niet meer op medische indicatie geaborteerd wordt. In Nederland hoeft van geen enkele vrouw het leven in gevaar te zijn, als zij een kind ter wereld brengt. Sociale redenen voor een abortus kunnen er zijn, maar moeten dan wel heel grondig onderzocht Middendeel van de avond was het Pianoconcert in C (K.V. 503) van Mozart met Alfred Brendel als solist. Brendel heeft met zijn vele variabele technische middelen een grote schakering in de voordracht aangebracht, die de spanning in de zaal opvoerde. De majeur-mineur tegenstellingen, waaraan dit concert zo rijk is kregen een bijzondere belichting. Een grandioze vertolking van de pianist en niet minder van het orkest. Mozart Zo stond hij dan woensdag voor het orkest en opende het concert met de hier nog niet gespeelde symfonische sui te „Luitenant Kiezje” van Sergej Pro- kofjev. De suite is gepuurd uit de gelijk namige filmmuziek die het komisch ver haal van de niet bestaande luitenant Kiezje tot in details illustreert. Veel goede dingen laat Prokofjev ons weten: zijn vakmanschap, zijn speelse variatie- techniek. zijn kleurrijke ofiginele orkes tratie. Tussen wonderlijke harmonie- gangen last hij onverhoeds een Russisch dansliedje in dat tot wat contrapunt leidt Een trompet achter de deur blaast het Kiezje-motief en leidt daarmee de suite in en weer uit. Het orkest had er handen vol werk aan om met de diri gent een boeiend klankbeeld te vormen, optimaal goed en gaaf tot in het détail. A DEN HAAG. (ANP) Volgens minis ter Lubbers (Economische Zaken) is de machtigingswet een succes geworden. Hij heeft dit meegedeeld aan de com missie machtigingswet uit de Tweede Kamer, er aan toevoegend dat de resul taten van het doel, te weten beheersing van inkomens, hoopgevend zijn. Door de machtigingswet inkomensvor ming is, naar de mening van dc be windsman, de gedachtengang over inko mensvorming in het vrije bedrijfsleven „meer naar de oppervlakte” gekomen. Er is een doorbraak gekomen in de wil om mee te werken aan inkomensbeheersing, aldus minister Lubbers- Hij verwacht dat deze mentaliteitsverandering een blijvende is, ook na het vervallen van de machtigingswet. tegenstanders van het ongeboren leven. „Iedereen die werkt in de hulpverlening is er, evengoed als de bisschoppen in hun brief, van overtuigd, dat het men senleven waard is om beschermd te worden. Vanaf het vroegste begin. Maar die ethische vraag is, wat doe je met het menselijk leven?” vroeg hij. Directeur F. Kause van deze kliniek behoorde zelf tot de forumleden. Hij wist zich omringd door mensen als Aad Kosto, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, directeur P. N. van Brederode van de Stimezo (stichting voor medisch verantwoorde zwangerschaponderbre- king), dolle mina Hennie de Swaan en drs. W. C. M. Klijn, lector in de moraal-theologie aan de katholiek theo logische hogeschool in Amsterdam. Weerwerk kregen zij niet alleen van elkaar, maar ook van een soms bijna geëmotioneerde zaal. Meest schilderach tige onder de bezoekers van deze avond was ongetwijfeld pater Koopman, be kend van de protestdemonstratie in juli van dit jaar toen hij met enkele getrou wen post had gevat vóór de Bloemen hovekliniek met de bedoeling te blijven tot de abortuskliniek gesloten zou zijn. Ook nu weer stak hij zijn verontwaardi ging niet onder stoelen of banken. De pater betoogde, dat de eerbied voor het ongeboren leven dient te beginnen op het moment van de bevruchting. „Na drie weken begint het hart te kloppen, na drie maanden zijn er de armen en benen”, hield hij zijn gehoor voor. Ook hijzelf schoot in de lach, toen hij als oplossing voor de abortusproblematiek suggereerde: „Het beste voorbehoedsmid del is de zelfbeheersing”. Moraal-theoloog Klijn verduidelijkte voor de vergaderden het standpunt inza ke anti-conceptie en abortus dat door de Nederlandse bisschoppen wordt gehul digd. Hij baseerde zich daarbij op een passage in de recente bisschoppelijke brief over de abortus-problematiek waarin gesproken wordt over „een in geweten verantwoorde en met zorg toe gepaste geboortenregeling” en voerde aan, dat ook al na de pauselijke encycliek „Humanae Vitae”waarin alleen perio dieke onthouding aanvaardbaar wordt genoemd, de Nederlandse bisschoppen al Hij verwachtte dat de WD zal probe ren politieke munt te slaan uit de hele abortuskwestie. Ook van hun zijde is inmiddels een wetsvoorstel aangekon- digd; dat van de progressieven ligt er al sinds 1970 en een confessioneel ontwerp is beloofd vóór het eind van het jaar. Als het er niet is zullen de progressieven hun ontwerp op de agenda plaatsen, in strijd met de bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken. „Maar niet wij schenden het toen bereikte compromis, maar de CDA-ers. Zij aarzelen met hun voorstel, terwijl Van Agt door zijn in grijpen de status quo van het niet- vervolgen heeft doorbroken”, verweet het Kamerlid zijn regeringspartners. Van links naar rechts achter de forum- tafel: moraaltheoloog Klijn, dolle mina Hennie de Swaan, voorzitster Marjan Sax, Kamerlid Kosto, Bloemenhove- directeur Kause en Stimezodirecteur Van Brederode. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat de mogelijke vestigingsplaatsen nog op hun planologische mogelijkheden zul len worden onderzocht. Eerst na uitvoe ring van dit onderzoek kan worden vastgesteld, of en zo ja waar, in ons land het ondergronds opbergen van ra dio-actief afval uitvoerbaar is. Pater Koopmans hield tenslotte nog een mini-demonstratie, en liet de vergaderden huiswaarts gaan met op hun netvlies het schrikbeeld van een embryo van zeven weken oud. Het was de illustratie op een pamflet met de titel „SOS Red hun leven”, dat de pater om zijn woorden te verduidelijken omhoog hield. Hij werd afgehamerd door voor zitster Marjan Sax, die zo de avond naar een kalm einde leidde. Open Deurdienst. In de oude En- gelmunduskerk in Velsen-Zuid begint zondag 17 november om tien uur weer een open deurdienst, met als voorganger de koopvaardij predikant ds. L. A. Bo- daan. Het thema van deze dienst is „Wie regeert er nu eigenlijk?” en medewer king wordt verleend door het Engel- munduskoor onder leiding van Joop Huizinga. Opnamen uitgesteld. In verband met het plotseling overlijden van een der medewerkers moeten de opnamen van het TROS-radioprogramma „Café Chantant” in de Velsense Stadsschouw burg worden uitgesteld. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een nieu we datum bekend te maken. In antwoord op vragen vanuit de Ka mer zegt de minister dat geen boven grondse werken voor het ondergronds opbergen van radioactief afval zullen worden opgericht in die gebieden, die om hun natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarden beschermd zijn. W™

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4