r! 99 miva interieur Kamerleiding blijft Ouders willen niet langer onmondig kinderbescherming zijn in wereld van eSBORMl Sherry I I T /F Uit de wereldvan Maison de Bonneterie Komplimenten voorhals en hand. Z „Voor dit kabinet wordt 1975 het jaar van de waarheid” tegen nachtwerk wp? u I ri 1 11 KRACHTEN BUNDELEN IN BELANGENVERENIGING „Oprichting SDAP is volstrekt overbodig” S Ml BINNENLAND VRUDAG 1 5 NOVEMBER 1974 In echt leer (5 s I Abortusdebat rdeaw, Centrum-politiek tin Derde fase Voor de keus door Inge Crul Voorlichting Rol van de Raad Inspraak ■MSI dennenlaan 53-zwanenburg - telefoon 02907-4590/5909 Vrijdagavond geopend van 7.00-9.00 uur. Bui met collier en vijf verschillende stenen. Prijs f. 69.-. Etui met ring en zes verschillende stenen. Prijs f. 42,50. Met de verwisselbare stenen vult u uw garderobe telkens weer op verrassende en smaakvolle wijze aan. Deze en andere sierselen voor hals en hand vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. Haarlet oven ’ti haryne. et nt- ’,rse Wie Spanje kent,kent Osborne sherry (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gevoelens waarmee de PvdA het uiterst bewogen kalenderjaar 1974 uitglijdt zijn zeer gemengd: met een nog nauwelijks weggeëbde kater na het abortusdebat en midden in een feestroes vanwege de milieuvriendelijkheid tegenover de Oosterschelde. Het is de tweede maal dat de socialisten in gezelschap van het huidige overwegend linkse kabinet het oude jaar zullen uitluiden. En weer zullen de oliebollen niet zonder de bijsmaak van een crisis zijn. Was het vorig jaar de olie, ditmaal zijn het de daarmee nauw verwante internationale economische problemen. MOM 'A. f Release HAARLEM Het gist in de wereld van de kinderbescherming. Met namp het beleid ten aanzien van de inrichtingen voor minderjarigen is momenteel, vooral door de acties van een groep als BM, Belangenvereni— ging Minderjarigen, aan kritiek blootgesteld. Een voorbeeld: het zwart boek over de praktijken van de Heldringstichting in Zetten. Het zijn echter niet alleen de tehuizen waar het lijkt te rommelen. Het hele instituut van de kinderbescherming is aan discussie onderhevig. Zaterdag 16 november zal in Utrecht een vereniging van ouders worden opgericht, die de volgens hen zo verwaarloosde belangen op dit terrein waar ze zo nauw bij be trokken zijn, willen zien te behartigen. Contacten Ed van Thijn donszachte moet de zweep erover ïnter-styie (Van onze parlementsredactie) de (ADVERTENTIE) ries. 5 Ze heeft maar al te vaak gehoord dat (ADVERTENTIE) I n deringen kunnen wij geen stap terug doen”. Deze verklaring betekent overigens niet dat de PvdA zich niets aantrekt van het Groningse initiatief. „Wel licht is het een signaal binnen de partij en moeten wij eens nagaan hoe de communicatie met de arbeiders op het ogenblik verloopt. De partij is weliswaar gericht op de arbeideers, maar het valt niet te ontkennen dat het kader van de partij wel eens intellectueel gericht is”, zegt Van Thijn. mentaliteit te laten varen en te kiezen voor een permanente samenwerking met ons”. bewust confrontaties uit de weg, weigert op de jaarlijkse rechtzitting over de verlenging van de maatregel, te ver schijnen Was ze voorgelicht? „Helemaal niet. Niemand vertelt je wat de kinderbe scherming is, waarom een bepaalde be slissing wordt genomen. Als ik toen geweten had wat ik nu weet had ik er nooit ingezeten”. Over de rechtszitting: „Als je bij de rechter komt is alles al voor je bedisseld. Daar kan de raadsman ook niets aan doen. Ja, je kunt in hoger beroep gaan, maar hetzelfde rapport ligt nog op tafel van de raad. Er is geen kinderrrechter die weet wat hierachter leeft. „Bij de presentatie van het kabinets beleid zijn wij langzamerhand beland in de derde fase. Eerste brandde Wiegel los met zijn keiharde oppositie. Toen dat was weggeëbd kwamen Aantjes en An- driessen met hun „grenzen aan het be leid”. En nu komt fase drie, waarin de kritische opstelling van de PvdA erg essentieel gaat worden. Het kabinet zit er langzamerhand lang genoeg om te laten zien wat er terecht komt van de voorgestelde veranderingen. 1975 wordt het jaar van de waarheid”. i DEN HAAG. „Plannen om in Groningen een SDAP op te richten, uit protest tegen de intellectuele hou ding van de PvdA daar, zijn volstrekt overbodig. Wij betreuren die ontwik keling”. Amsterdam Amstelveen Hoofddorp onze overal. Ik kan me levendig voorstellen dat deze zaak voor de ARP en KVP een le vensvraag van de eerste orde is. Wij zijn akkoord gegaan met een compromis. Daarbij hebben wij veel geïncasseerd, in de verwachting dat het beleid loyaal verdedigd zou worden in de Kamer. Er stonden tenslotte in het compromis voor ons ook positieve punten tegenover. Wij hebben gevoelens willen ontzien, maar moesten constateren dat Van Agt dat jegens andersdenkenden niet deed”. De PvdA zal dus herhaaldelijk voor de keus worden gesteld: of een deel van de verlangens laten varen ten behoeve van het voortbestaan van het kabinet, of het volle pond blijven eisen met het risico dat de zaak niet buigt maar barst. „Natuurlijk zijn wij niet vies van com promissen”, zegt Van Thijn. „Maar op een aantal principiële punten nemen wij geen genoegen met minder dan de volle 100 percent Wij de progressieve drie zullen keer op keer de voorstellen bekijken. Op de onderdelen van sprei ding van macht en maatschappijveran- Haar problemen zijn waarschijnlijk die van velen. De maatschappelijk werk ster wekte apathie. Zij maakte het rap port dat later de kinderrechter als ad vies moest dienen. De ouders hebben daar geen inzage in. „Hoe ku n je praten met mensen die dingen weten die jezelf niet weet? Terwijl het ook soms nog leugens zijn?” zegt de Haagse. „Alles hangt af van hoe zij het op dat moment ziet, hoe ze het persoonlijk ervaart. Dat rapport dat is een momentopname, een foto waarop je niet op je voordeligst bent. Maar het komt wel ieder jaar terug op tafel”. Tachtig mensen hebben zich nu opge geven voor de nieuwe vereniging. Moge lijk zal men regionale groepen stichten. Zo hoopt men als groep meer te kunnen bereiken dan al een: inspraak, medezeg genschap. verbetering van de rechtsposi tie van de ouders. De zaak moet, vinden ze, opengegooid worden, er moet infor matie naar artsen, naar advocaten, kin derrechters. ambtenaren op het ministe rie van justitie waaronder de kinderbe scherming ressorteert. Samenwerking met de andere actiegroepen is daarbij nodig. De Haagse moeder hoopt dat er vele ouders naar Utrecht zulten komen. „Ze zijn zo murw geslagen vaak dat ze de moed niet meer hebben. Of zijn bang voor repercussies tegen hun kinderen". van ons wetsvoorstel voor het abortus beleid. En ik ben niet iemand die snel korreltjes zout op woorden van minis ters legt, zoals mijn collega’s Aantjes en Andriessen dat wel eens hebben ge daan”. Ed van Thijn realiseert zich dat, om dat zijn fractie geen meerderheid heeft (43 van de 150 zetels), het indienen van moties niet het ideale middel is om iets bij het kabinet te bereiken. „Wij moeten het meer hebben van druk op de minis ters, ook buiten de Kamer, van kritiek van schoten voor de boeg.” In dit ruw geschetste net van maatre gelen speelt de Raad voor de Kinderbe scherming een uiterst belangrijke rol. De maatregelen kunnen (onder andere) op zjjn verzoek door de kinderrechter overwogen worden. Zij adviseert ook. Vooral de rol die de Raad speelt, de hele rechtspleging op dit terrein, het gebrek aan voorlichting en inspraak en het gevoel van onmondigheid bracht enkele ouders ertoe hun krachten te bundelen. Dat gebeurde al in oktober na een uitzending van de Ombudsman, en zal Zo’n 30.000 kinderen vallen nu onder de hoede van de justitiële kinderbe scherming. Er zijn verschillende manie ren waarop zij ermee in aanraking kun nen kómen. Gedwongen, zoals bijvoor beeld bij de minderjarige ongehuwde moeder, door echtscheiding, op klachten van derden of ook in verband met strafzaken tegen kinderen. Het contact kan ook vrijwillig tot stand komen. Veel zal afhangen van de samenwer king met KVP en ARP. Van Thijn sprak bij de algemene beschouwingen van „ir ritatie” en „wantrouwen” tussen beide kampen. Zonder hoop is hij niet „Ik zie een kleine kentering bij de christen democraten. vooral op het gebied van de „Zodra wij de indruk hebben dat wij niet meer bij de kiezer kunnen aanko men met het beleid dat wij tot dat ogenblik hebben gesteund is voor ons de lol eraf. Wij willen dat na het aftreden van deze regering het kabinetsbeleid an dermaal de inzet van de nieuwe verkie zingen zal zijn. Maar ik heb nog geen reden om aan te nemen dat dit kabinet ons zal teleurstellen. Ik hoop dat onze kritiek een stuwende werking heeft. Af en toe moet nu eenmaal de zweep ero ver.” „Wij hebben het met de PPR gemerkt: de kracht van de samenwerking is dat men het op de hoofdpunten eens is”. Tussen PvdA en PPR gaat het volgens Van Thijn de laatste tijd veel beter. „De kramp is eruit. Er zijn moeilijkheden geweest, vooral op punten waarbij geen afspraken bestonden. Nu accepteren wij een samenwerking onder behoud van de eigen identiteit. Misschien zou je dat wel de les van D’66 kunnen noemen”. Het abortusdebat deed de samenwer king met de christen-democraten geen goed. De PvdA hield er zoals gezegd een kater aan over. Van Thijn noemt de verdediging van Van Agt van zijn brief op sommige punten „tergend” en „stuitend”. Hij zou spreken namens het kabinet, dat was de afspraak. Maar wat hij vorige week opvoerde leende zich meer voor een propagandistische tv-uit- zending van de KVP (waarvoor het later ook gebruikt werd) dan voor een betoog namens het kabinet. kleine zelfstandigen. Zij hebben de laat ste tijd een paar moties gesteund die tot doel hadden alleen de zwakste bedrijven te steunen, zonder tegelijk de kassa van Albert Heijn te spekken. Het begint een digen ook ontdekken dat een groot deel geraden ook. Tenslotte gaan de zelfstan digen ook ontdekkeen dat een groot deel van de globale maatregelen die de oppo sitie wil, bij de welvarende ondernemin gen terechtkomen”. De kinderen kunnen door de rechter zonodig onder toezicht worden geplaatst als de omstandigheden in het gezin daar aanleiding toe geven. Eventueel kan dit met een uithuisplaatsing (in een inrich ting, pleeggezin) gebeuren, maar dat hoeft niet. De kinderrechter laat zich bij zijn beslissing adviseren door een vere niging op dit terrein en hij stelt een gezinsvoogd aan. Andere, verdergaande maatregelen zijn de ontheffing van de ouders van de ouderlijke macht of de ontzetting daaruit. Fractievoorzitter Ed van Thijn van de PvdA gelooft niet in het verwijt van de PvdA-afvallers dat het beleid van de partij in Groningen voorna melijk gericht is op studenten. „Wij komen op voor de arbieders, lagere inkomens en kleine zelfstandigen. Ons centrale thema is de verkleining van de inkomensverschillen,” aldus Van Thijn. Hoe opwindend dit jaar ook geweest is, de socialistische fractieleider Ed van Thijn blijft er bij: 1975 wordt voor dit kabinet het jaar van de waarheid. De opvolger van Den Uyl in de PvdA- fractie hief ruim een maand geleden, bij het debat over de algemene en financië le beschouwingen, voor de eerste maal een duidelijke waarschuwende vinger. Het was voor de eerst in het anderhalf- jarige bestaan van het kabinet. Het kabinet is te traag zei Van Thijn, vooral op het gebied van de spreiding van macht. Van Thijn sprak een maand geleden van „negatieve vrede” tussen KVP en AR enerzijds en de PvdA anderzijds De vrede bestond alleen omdat oorlog geen beter alternatief kan bieden. Nu zegt hij: „Er zou een positieve vrede kunnen komen als de CD-partijen op hoofdlij nen durven te kiezen. Misschien is de splitsing van hun fracties noodzakelijk. Aan de andere kant zie ik niet in hoe zij met de huidige politiek AR en KVP binnen; CHU erbuiten kunnen door gaan. Tenzij zij hun handen vrijmaken en uit de regering stappen. Maar dan kunnen wij helemaal overnieuw begin nen”. mensen die later in de criminaliteit terecht kwamen een groot deel van hun leven sleten in tehuizen. „Wat heeft die kinderbescherming er dan van ge maakt?” „Is het wel eerlijk hen de schuld te geven, wie weet wat er anders ook was gebeurd,” werp ik tegen. Zij: „Als wij al aan de kant worden gezet omdat we het niet goed doen, mag je dan misschien verwachten dat die be roepsopvoeders het wel goed doen, dat zij het goede in de kinderen kunnen stimu leren?” Nu, een maand later, houdt hij zijn verwijt recht overeind, ondanks de prompte tegenwerpingen van Den Uyl. 1975 wordt het jaar van de waarheid omdat daarin minstens drie belangrijke diiscussies worden gehouden: over het inkomensbeleid, over de grondpolitiek en over de bedrijfsdemocratering. De rege ring moet daarbij volgens de PvdA- leider tonen dat er ware socialistische breinen achter het beleid schuilen. „De fractie ergerde zich aan Van Agt’s taalgebruik, de misleidende citaten en bepaalde voorstellingen van zaken. Ik was het kwaadst over het feit dat de minister de medische ethiek de grond instampte. Dat is nu juist de hoeksteen „Ik wil nog niet beweren dat christen democratische ministers (Zoals Lubbers, KVP-economische zaken; Boersma, AR- sociale Zaken; Van Agt, KVP-justitie) de zaak traineren. Ik hoop niet dat zij een remmende factor zijn. Maar zij missen wel het heilige vuur”, aldus Van Thijn. „Ik heb bijvoorbeeld wel eens de indruk dat een man als Van Agt meer gedreven wordt door een behoefte aan een ethische reveil wat hij daar ook mee mag bedoelen dan door een belangrijke zaak als de grondpolitiek”. Tijdens het debat over de algemene beschouwingen kwam zonneklaar het verschil van mening naar boven tussen Van Thijn en zijn katholieke collega Andriessen over bijvoorbeeld het vraag stuk van de invloed van de overheid. Bij de drie discussies die centraal staan in het jaar van de waarheid zullen die tegenstrijdigheden weer naar boven ko men: Van Thijn vindt dat de overheid veel meer invloed moet krijgen; An driessen neigt meer naar het particulier initiatief. ED VAN THIJN MIVA-klanten komen uit de hele omgeving, want MIVA is overal lekker dichtbij. - Aalsmeer - - Haarlem - - Nieuw Ven nep, onze wagens komen overal. Als u iets eksklusiefs zoekt - een eigen sfeertje - graag erg veel keus ziet (ook in echt leder) en uw auto graag voor de deur zet dan kunt u MIVA niet vergeten. Er zijn diverse andere groepen in onze maatschappij die zich met deze proble matiek bezighouden, ze heeft bijvoor beeld zelf contact met BM. En Release? „Ben ik destijds ook geweest, maar die konden ook niets meer doen. M’n doch ter was toen al zo gemanipuleerd dat ze het zo het beste vond. Ik zou dolgeluk kig zijn geweest als ze meteen bij Re lease of de Sosjale Joenit terecht was gekomen. Die nemen contact met de ouders op. Bij de Kinderbeschermgni word je radicaal aan de kant gezet”. Onmondig, zo voelen zij en vele ande re ouders zich, onmondig in een wereld waarin ze bang zijn dat alles tegen hen wordt gebruikt. Ze voelen zich aan de kant gezet, machteloos tegenover de Raad op wie ze nu alle schuld gooien, machteloos tegenover het (wan?) beleid van tehuizen, „er was een kloof tussen ons en onze dochter, maar die kloof is alleen maar vergroot”. xtf* etKKKKKSKKKk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De leiding van Tweede Kamer het presidium heeft besloten nachtvergaderingen niet weer in te voeren. De Kamer vergadert op het ogenblik tot niet later dan 11 uur ’s avonds, en dat blijft zo. Diverse ka merleden onder aanvoering van An neke Goudsmit van D’66 maakten onlangs bezwaren tegen het strakke ver gaderschema. De limiet van 11 uur werd ingevoerd door kamervoorzitter Vondeling, toen hij Van Thiel opvolgde. Argumenten waren onder andere dat kamerleden de gele- „Af en toe zaterdag zijn vervolg vinden in de oprich- tings vergadering van de vereniging, van elf tot vijf uur in Hotel Smits op het Vredenburg 14 in Utrecht. Deze belangenvereniging moet niet al leen op de ouders gericht zijn, vindt een Haagse moeder, die daarin beland door haar eigen gezinssituatie, al jaren met de kinderbescherming in de clinch ligt. Geen naam, geen foto in de krant ze is bang dat dat haar en haar andere dochter die nu nog thuis is (de andere werd door de kinderbescherming uit huis geplaatst) kan schaden. Over de vereniging zegt ze: „Het gaat juist ook om de kinderen. Men vergeet steeds dat de belangen van de kinderen parallel lopen met die van de ouders. Als de structuur van de kinderbescherming veranderd moet worden moeten toch de ouders hun stem kunnen laten horen. De band ouder-kind, dat is het nou juist, die kun je niet zomaar uit elkaar ha len”. In de loop van het gesprek komt het verhaal over haar eigen dochter bij stukjes en beetjes naar boven. Ze was 16 toen er problemen ontstonden. Een maatschappelijk werkster aan de deur, later een gezinsvoogdes. Die contacten liepen snel stuk De dochter werd uit huis geplaatst. De rechtszitting, de hou ding van de advocaat, de rol van de Raad de moeder verhaalt he* met bitterheid. Haar dochter heeft ze nooit meer gezien. Pogingen tot contact mis lukten volgens haar omdat ze haar dochter niet mocht spreken. Ze gaat nu j 2- en 3-zitskombinatle met losse donszachte kussens, ^gg=" '~=a^- alles in echt nappaleer voor slechts 2975.- 77 Banken ook los verkrijgbaar. genheid moeten hebben om met het openbaar vervoer naar huis te gaan, en de zware belasting van het personeel. Voorzitter Vondeling maakte gisteren bekend dat op de regel alleen een uit zondering zal worden gemaakt als „het landsbelang” dat vereist. De laatste maal dat na elf uur werd vergaderd, was tijdens het abortusdebat van vorige week. Het werd toen half drie ’s nachts. Hij kondigde bovendien aan dat de regel iets minder strak dan voorheen zal worden gehanteerd. Hij zal niet meer om elf uur precies een spreker onder breken; deze zal voortaan zijn of haar speech mogen afmaken. De hoop op een betere samenwerking met de confessionelen heeft afgelopen maandag juist weer een deuk gekregen door de verklaring van de KVP dat die partij absoluut tegen een rechtstreeks gekozen kabinetsformateur is. „Wij willen dat in een parlementaire democratie de kiezer beslist welke richting het rege ringsbeleid opgaat. Begrijp me goed: ik heb niets tegen Christen-democraten, maar ik heb veel tegen centrum-politiek, tegen drie blokken: links rechts en het midden. Dat de christen-democraten het miden kiezen verwijt ik hen enorm.” „In Rotterdam heeft men ons verwe ten dat een linkse meerderheid anderen de wil oplegt. Maar wat krijgen wij in de landspolitiek te zien? Een minderheid het kleine blok van het midden legt een meerderheid de wil op; de ene keer een linkse meerderheid, de andere keer een rechtse. Ik vraag de christen democraten deze lood-om-oud-ijzer- - \-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11