Peter Fonda als indolente a-morele jongeman Maria Aradi met melodische lijn van onaardse schoonheid „Kabel-tv taak voor overheid L Speelt Van Liemt voor Sinterklaas? Op ons bont zijn wij nogal trots ZOLANG EFf LEVEN IS komt over zes dagen! Laatste Zwanenmeer van Nationaal Ballet VOOR CONSUMENT GEEN PLAATS OP CONGRES 9? E ri r KCi ■Mi VUNST 15 -U D A G NOVEMBER 1974 Ontsnappingspoging I Alfredo Garcia N achtvoorstellingen Nederlands Filmmuseum 3 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Kijkt u direct even op pag. 12 Gtole 46 b En dat mag toch...? Want u zult het met ons eens zijn indien u zelf komt kijken hoe groot en veelzijdig onze bont-kollektie is. Behaaglijk-soepele bont mantels met veel chic... en veel elegance... Soms nogal sportief en altijd raak van model. Precies zoals de nieuwe mode dat vraagt. En bovenal... van hoge kwaliteit en betrouwbare duurzaamheid. Op de bontmantel, die u bij ons koopt, zult u jarenlang trots zijn! Want u koopt het beste en het mooiste bont dat in die prijs klasse leverbaar is. Iedere bontmantel wordt door ons immers gegaran deerd. Komt daarom snel eens kijken hoe fraai, modern en jong u in bont gekleed kunt gaan. Er zijn reeds korte bontjasjes voor 498.-. En lange bontmantels voor 998.-. Tja, zelfs op onze bont-prijzen zijn wij trots... Loop eens binnen bij: Afleidende intriges Perversiteit rzsazji Piers Paul Read In de Spaanse stad Huelva hebben momenteel opnamen plaats voor de film „De wind en de leeuw" waarin de hoofdrollen worden gespeeld door Sean „James Bond’’ Connery en Candice Bergen. r^Tooie cElbc (Van onze RTV-redactie) CONRAD VAN DE WEETERING (ADVERTENTIE) Maria Aradi en Sandor Némethy in het Zwanenmeer. Intussen hebben we de acteur Fon da nu kort achter elkaar in twee heel verschillende films te zien gekregen. DEN HAAG Wordt kabeltelevisie als technische mogelijkheid voor het doorgeven van informatie in de toekomst een openbaar nutsbedrijf, zoals gas- en elektriciteits bedrijven, of blijven we te maken hebben met tal van particuliere bedrijven die in de dichtbebouwde bevolkingscentra van Nederland dure kabelnetten aanleggen? Deze vraagstelling stond centraal op het donderdagmorgen begonnen congres kabel televisie. De aandacht op hun toekomstige slachtoffers wordt gevestigd door een jong en erg mooi meisje (Cornelia Sharpe), dat de jongelui (Peter Fon da, John Phillip Law en Richard IN HET NOG WAT geïmproviseer de filmzaaltje van het Ned. Filmmu seum kan men komende week drie films uit de serie „RKO in de derti- Een van de redenen waarom de cen trale vraag niet werd beantwoord, is dat politici op dit voornamelijk technische congres ontbreken. Evenmin zijn de wel uitgenodigde uitgevers op het appel ver schenen. Lynch) onderweg bij een benzinesta tion ontdekken en dat zij volgen als zij met haar man (later blijkt hij een oudere vriend te zijn) verder rijden. wagen, geopend Nu na een jaar moet ik echter consta teren, dat de koelheid veranderd is in kilheid. Het leek wel of er het laatste jaar nog nooit iemand tegen de dansers heeft gezegd, dat ze een rol moesten spelen en niet uitsluitend een aantal pasjes aan elkaar moesten rijgen. Goed, de choreografie die Zarko Prebil aan de groep heeft opgelegd is nauwelijks inspi- Een klucht vol verwarringen met een glansrol van de onbetaalbare Horton en een goede tweede komi sche rol van de sterk onderschatte Jack Oakïe (die later Mussolini zou spelen in Chaplin’s „The great Dicta tor”). Woensdag is „Stage Door” uit ger jaren” te zien krijgen. Op dinsdag 11 november is dat een muziekflilrr met de destijds beroemde operazange res Lily Pons die zich niet te goed voelde om in een onvervalste comedie van Raoul Walsh op te treden. Eigen lijk in een dubbelrol en wel als nachtclubzangeres, wat ze beneden haar waardigheid vindt en als „ont dekt” natuurtalent in het hartje van Afrika, vanwaar Edward Everett Horton haar z.g. heeft meegenomen om op zijn feesten opera-fragmenten te zingen. OP EEN EENZAME weg wordt de achtervolgde auto klemgereden, de inzittenden denken eerst aan een gij zeling om losgeld, maar in de daarop volgende uren en dagen wordt het hun duidelijk dat de jongens op nieu we sensaties uitzijn. Als beiden eerst getreiterd en vernederd zijn, de vrouw verkracht en de verhouding tussen haar en haar vriend grondig verziekt wordt, komt het ogenblik dat het tweetal kwasi een ontsnappings poging mag wagen, waarna het jachtseizoen geopend verklaard wordt. TWEE CHABROL’S: „Les Biches” met Stephane Audran, Jacqueline Sassard en Jean-Louis Trintignant in Victoria en „Le Scandale” met An- En dan was er natuurlijk nog dr. A.C.A. Dake, directeur van het reini- gingsbedrijf Cemsto en van Deltakabel, dat stemetten wil aanleggen. Op een De vraagstelling, bij de opening nog eens duidelijk samengevat door ir .B. J. Bakker van de hoofddirectie van de PTT, bleef overigens onbeantwoord. Zo wel in de toespraak van de heer F.S. van de Galiën, voorzitter van de lande lijke stuurgroep kabeltelevisie, als in die van de heer P.J.C. Hamelberg van de PTT, viel te bespeuren dat eigenlijk de centrale overheid, en daarvan afgeleid de lokale overheid, de ontwikkeling en aanleg van kabelsystemen weer over moet nemen. De huidige gang van zaken kan leiden, en heeft in sommige geval len ook al geleid, tot onzinnig hoge investeringen. Beide sprekers pleitten daarom voor bezinning. De heer Van Galiën vroeg zich verder af, of systemen die de gebruiker de beschikking geven over 36 kanalen wel zo nodig zijn. „Wie heeft daar behoefte aan. En wat nog belangrijker is: wie vult de kanalen”. In de ontwikkeling van kabeltelevisie, en dan inhoudelijk bekeken, moet volgens hem wel ruimte zijn voor reclame. „Waarom een grote producent wel via het landelijk net en de plaatselijke middenstander, maar niet via de kabel in zijn eigen plaats?”, aldus de heer Van Galiën PETER FONDA, zoon uit een beroemd gezin met vader Henry Fonda en opstandige zuster Jane Fonda, heeft na „Easy Rider”, de film die hem populair maakte, zijn draai niet meer kunnen vin den. Met „The hired Hand” heeft hij nog een eerste regie-poging afgeleverd in het wildwest-genre (daarbij zelf naast Warren Oates de hoofdrol spelend), maar hoe wel een film met verdiensten, kon „The hired Hand” toch niet een doorbraak naar een nieuw filmtalent genoemd worden. Niettemin heeft Peter een twee de film in hetzelfde genre, „Ida ho Transfer” geregisseerd en ge produceerd, maar het resultaat is nog niet in ons land te zien ge weest. thony Perkins en Orson Welles in Alhambra 2. Verder „Sweet Movie” van Dusan Makavejev in Kriterion (ook overdag) en „Helzapoppin”, de gekste film die ooit gemaakt is, in Ceintuur. Ook ’s nachts kan men in City 3 „5 van de 4-Daagse” tegenkomen, evenals Hitchcock’s „Suspicion” in The Mo vies. Peckinpah’s „Pat Garrett and Billy the Kid” met James Coburn en Bob Dylan vindt men in Rialto en „Bloody Mama” met Shelley Winters in Rex. Beiden vinden, na momenten dat hun overlevingskansen er goed voor staan, de dood. Maar de filmprodu centen zijn wel zo verstandig geweest het hierbij niet te laten door het overmoedige drietal een onverwachte wreker op zijn pad te sturen, de waarin hij in beide gevallen een niet bijster sympathieke, wat indolente en a-morele jongeman speelde, wiens onmaatschappelijkheid uiteindelijk met de dood gestraft wordt. Niet nieuw maar wel boeiend in retrospectief is het programma van Cinétol dat, over een week verdeeld, drie films samenbundelt van Roger Vadim: allereerst .et Dieu créa la Femme”, de film die BB beroemd maakte, vervolgens „La Ronde” en tenslotte „Barbarella” die beide een van Vadim’s volgende liefdes, Jane Fonda, in de belangstelling brachten. Richard Lester’s „Juggernaut” is naar Corso verplaatst en Renó van Nie’s „5 van de 4 daagse” beleeft nu al zij» 6de week in City 3. DE BEDOELING van de film is in „horror”-vorm deze stand van zaken duidelijk te maken. Dat regisseur Pe ter Collinson in die richting gedacht heeft en heeft willen werken, bewijst zijn vroeger werk als „The Penthou se” en nog sterker „A long day’s dying”. Of hij in zijn opzet geslaagd is, is een tweede. Collinson is geen sterk regisseur, hij vervalt snel in mooie beelden en afleidende intriges. Ook in deze film steunt hij te sterk op een sensationeel gegeven en ver geet achtergronden te geven en ka rakters te verklaren, waardoor de gruwelijke intrige in haar bedoelin gen blijft steken. En als die bedoelin gen niet hard overkomen, gaat men gauw aan een pervers gegeven den ken, zoals de keuringscommissie ken nelijk heeft gedaan. Een keuringscommissie die blijk baar op de valreep nog weer eens wat van zich wil laten horen. Ook op perversiteit is dezer dagen nl. „Contes immoraux” van Walerian Borowczyk (de voormalige Poolse tekenfilmer) afgekeurd. Maar daarover meer een volgende keer als we de film gezien hebben. van John Hough, een film over auto’s en autogekken, waarbij het thema van de achtervolging uitputtend, tot de dood erop volgt, behandeld wordt. Deze week zou hij te zien geweest zijn in het Amsterdamse Rembrandt- plein Theater en het Rotterdamse Cinerama in een film die „Open Sea son” heet, als de keuring daarvoor op het laatste ogenblik niet een stokje gestoken had door de film in zijn geheel (om de strekking dus) te ver bieden. De perversiteit van het gege ven was de reden voor dit onver wacht verbod. Dat gegeven van „Open Seizoen” komt in het kort hierop neer dat drie jongelui die hun weekend gewoonlijk doorbrengen in een afgelegen bunga low als het jachtseizoen geopend is, beu zijn van het schieten op onge vaarlijk wild en voor de variatie een echtpaar kidnappen om dat later als doelwit van hun schietvaardigheid te gebruiken. rerend te noemen, en vertoont ook dui delijk gaten in de logica, maar zo leeg als deze hele vertoning nu werd, is hij toch ook niet. In totale tegenstelling met wat ik hierboven schreef is echter de interpre tatie van Maria Aradi. Als zij op het toneel kwam was er steeds iets van een volledige betovering. Zij werd overigens deze keer uitstekend bijgestaan door Sandor Némethy die als een jonge onbe vangen prins danste alsof het geen enke le moeite kostte. Het was een genot hem aan het werk te zien, een plezierige verschijning, licht en snel, bij vlagen virtuoos en steeds edel maar zonder enige nadruk. Het is de tweede k'eer dat hij nu deze rol danst en dat hij diep beroerd was door de dramatiek daarvan kan ik niet zeggen. Veel van zijn geba ren bleven angstig leeg, maar zijn ver schijning en dansen maakte veel goed. drie mensen doodt, of in de jongelui die opgegroeid zijn met moord, waar- troosteloze verveling. Het stelletje verachtelijke moordenaars uit „Open season” zijn de produkten van een zieke maatschappij zonder veel hoop op menselijkheid. ’37 van Gregory La Cava aan de beurt, een verfilming van het, ook al weer destijds, befaamde toneelstuk van Edna Ferber en George Kauf man. Hoofdrollen Katharine Hepbum en Ginger Rogers als aankomende en ambitieuze actrices die in een triest pension op haar kansen wachten. Tenslotte donderdag 21 november „The Toast of New York” met een schilderachtig beeld hoe men in en na de Burgeroorlog in de VS rijk kon worden. Edward Arnold speelt de voor geen middelen terugdeinzende tycoon in opkomst, daarbij geassis teerd door een jeugdige Cary Grant en door opnieuw Jack Oakie. Een voortreffelijke kans om een indruk te krijgen hoe en met hoeveel inzet in die tijd drama’s en kluchten gemaakt werden. (ADVERTENTIE) Filmkeuring pakt Open Season op slecht overkomende bedoelingen Maria Aradi, zoals ik al zei, leverde een totale tegenstelling met alle anderen. Haar rol was bijzonder doorleefd, vol kleine nuances, perfect van muzikale frasering, dramatisch volledig ingevuld en technisch verrassend gaaf. Haar mes scherpe fouetté’s in de derde acte krijgt men zeloen zo mooi te zien. Haar witte zwaan pas de deux werd een doorlopen de melodische lijn van onaardse schoon heid. Haar zwarte zwaan danst ze als een elastisch vals kreng maar dan wel zo perfect, dat je je met liefde door haar zou laten verleiden. Bij haar solo van de witte zwaan leek het alsof ze bij de snellere delen daarvan een zekere onrust voelde vanwege de nabijheid van de tovenaar von Rothbart, die overigens opvallend goed vertolkt werd door Ro drigo Rudas. Maria Aradi heeft die rol duidelijk vaker gedanst en ze is er zichtvaar in gegroeid. Het is heerlijk zo’n interpretatie te mogen zien, jammer van de rest. OP DE STAGNERENDE bioscoopa genda van Amsterdam is deze week in Tuschinski bij gekomen de nieuw ste film van Sam Peckinpah een naam waarop velen direqt zullen gaan lopen. Bij gebrek aan een pers voorstelling moet ik een bespreking van de film die suggestief „Breng mij het Hoofd van Alfredo Garcia” heet, opschorten tot volgende week. De consument kreeg in dit overlegor gaan geen plaats. Op de eerste congres dag werd er trouwens helemaal niet ingegaan op de behoefte die bij de consument leeft. Een vraag van de heer Van Galiën ging als enige in die richting. Maar in hoeverre bij die consument een behoefte wordt gecreëerd, door steeds maar de mogelijkheid aan te geven om 36 kanalen te ontvangen, bleef buiten discussie. Alleen prof. ir. Borde- wijk van de Technische Hogeschool in Delft wees er even op dat een dergelijke ontwikkeling wel betekent dat 90 pet. van de tv-bezitters een ander toestel moet aanschaffen. persconferentie presenteerde hij een boekje waarin oud-staatssecretaris Mr. IJ Scholten een pleidooi houdt voor een zo vrij mogelijk gebruik ervan. Hij baseerde dit pleidooi op een Amerikaans onderzoek. Het zal duidelijk zijn dat volgens dr. Dake het sternet, dat door critici als veel te duur wordt beschouwd, aan deze eisen beantwoordt. AMSTERDAM. Donderdagavond ging in de Stadsschouwburg de laatste voorstelling die Het Nationale Ballet voorlopig van het Zwanenmeer zal bren gen. De hoofdrollen in dit werk werden door drie verschillende paren uitgevoerd en tot nu toe had ik er slechts twee gezien en besproken. Om dit tekort in te halen en Maria Aradi in deze creatie te bewonderen, besloot ik deze laatste uit voering bij te wonen. Daarbij komt ook nog, dat ik bij de première in december vorig jaar schreef, dat veef van de koelheid bij de uitvoering door het corps de ballet wellicht te wijten was aan de snelle instudering en het gebrek aan ervaring van de dansers in een zo moei lijk ballet als het Zwanenmeer onge twijfeld is. VORIGE WEEK was hij Crazy Larry in „Dirty Mary, Crazy Larry” vader van een meisje met wie ooit eens soortgelijke spelletjes zijn uitge haald en die de onverlaten een voor een liquideert. Nu kan men strijden over de vraag, waar de perversiteit van de „Open Seizoen” gezocht moet worden. In de „wreker” (William Holden) die het recht in eigen hand neemt en koelbloedig vanuit een hinderlaag schijnlijk Vietnam achter de rug hebben en leven in een gedesillusio neerde, corrupte samenleving, waarin alle mogelijkheden tot verstrooiing uitlopen in de vormen van geweld of Het verhaal van de overlevenden van de Andes-vliegramp De wereldbestseller van 1974 Meulenhoff Nederland Prijs 24,50

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15