NIEUWE BEELDOPERA VAN STUDIO SCARABEE 4: James Baldwin wijdt nieuwe roman in I uniksja??? Eerste klas theater van Pip Simmons Vasalis krijgt I literatuurprijs x binnenhuis 1 ode voor Ha dokter Ho dokter I I „Dracula” clownesk melodrama ijphenaar PLATEN zoekt U l Kb ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket. Ha dokter Ho dokter KNOTSGEKKE GENEESKUNDE UIT GROOTVADERS TIJD. I I lA»- I Jeroen Bosch bracht lage prijs op theeoloog Theekenners bij uitstek: 3M. Maken dietouwloze duikertjes. Lekker en goedkoop. Eer voor Jan Vrijman „Als Beale Street kon praten” vertaald Mens durf te leven... 17 VRIJDAG 15 NOVEMBER KUNST 1974 Clean toneelbeeld Geen muziekdrama KL Ki, TT I AMSTERDAM Zweetdruppel tjes parelden op zijn hoofd tussen het enigszins kalend 'kroeshaar. Zijn ogen hebben iets droevigs, kunnen soms secondenlang melan choliek in het niets staren. Maar zijn lach is ontwapenend, kinder lijk en tegelijk intens levensblij lijkt precies op de verdwenen lach van „king of swing” Louis Arm strong. Ter gelegenheid van de ver schijning van de Nederlandse ver taling van zijn boek „Als Beale Street kon praten” is hij enkele dagen in Nederland: James Bald win. B1 ij. DEN HAAG Met „Dummies”, slechts vaag te omschrijven als beeldopera, roept Studio Scarabee al dan niet bewust de vraag op in hoeverre een toneelproduktie het zonder emoties kan stellen. Zijn we door het gangbare (ook mo derne) en dus gedramatiseerde to neel zodanig geconditioneerd, dat we steeds naar gevoelens in ons zelf blijven zoeken die aansluiting vin den bij het gebodene of kunnen we het stellen met louter een kijkspel. WIJ HEBBEN ZE -4 Omvang 176 pagina’s, waarvan 16 pag. in kleur Ïek tot en met 31 december f 14.50, v daarna f 21.- Dit is pas een echt gezellige knusse tweezitsbank, die niet aan mode onderhevig is, Bekleed met sterk corduroy in bruin, oranje, zwart, blauw, ja noem maar op. B i (ADVERTENTIE) Dummies: kijkspel zonder emoties I tel ^023m 23 94 08 264 JAMES BALDWIN CEES STRAUS. (ADVERTENTIE) Dracula (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) gezellig knus ARNOLD WILLINCK (ADVERTENTIE) JAC HEIJER (ADVERTENTIE) J Kf De driezitsbank voor een eventuele hoekopstelling kost f 875,-- VWWWV ïding. Gi enten j 149, ladti iz. Zeem iroten f i aten va: j daarom uw verzekering- adviseur. Hij kent E&L. Als de beste. Julianapark 60 Haarlem ('t verlengde van de Cronjéstraat) Telefoon 258391. Meubelen, tapijt, gordijnen Acteurs en zangers in Dummies. Duide lijk wordt op deze foto het kader waar binnen gespeeld wordt en dat geduren de de gehele voorstelling nadrukkelijk gehandhaafd blijft. De Amerikaanse negerauteur is door zijn Nederlandse uitgever Bruna overge haald naar het Amsterdamse „Ameri can” te komen om daar zijn nieuwste roman te presenteren. „Maar eigenlijk ligt mij dit niet zo. Ik voel me meer thuis achter mijn schrijfmachine.” alle soort lompen ddman, Industt I. 10504 Afdeling Klassiek en Tijdloos Wonen Raamsingel 42, Haarlem. Telefoon 315112. 's Maandags gesloten. ouderwe kast i, theek olderopr (023). 1 in Hee tijden en terr sgenpakl ct.!!!!! IX9SA8BI» VRIES sss Equity Law Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* ROTTERDAM. Als de voorstelling eenmaal vlekkeloos ingespeeld is, wordt „Dracula” een eerste klas theatererva ring, waaraan iedereen met enig gevoel voor griezelen z’n hart kan ophalen. „Dracula” wordt gespeeld door de groep „Children of the night (what music they make)”, bestaande uit voornamelijk En gelse toneelspelers onder aanvoering van Pip Simmons. De produktie kwam tot stand met geld van de Toneelraad Rot terdam. Gisteren ging het in het Picco lotheater in première en is in december in Mickery te Amsterdam te zien. noodzaak tot verheldering niet altijd consequent wordt voldaan, is een van de bovengenoemde feilen. De overheersende vorm en de geam puteerde rol van de muziek heeft Scara bee er bewust niet toegebracht om van Dummies een muziekdrama te maken. De huidige opzet onthoudt spanning aan de toeschouwer die het nu met een aardig kijk- en luisterspel moet doen, maar die er nauwelijks bij betrokken raakt. Of dat laatste een noodzaak moet zijn, kan alleen maar een persoonlijke overtuiging zijn. Dummies is zondagavond in de Kur- zaal in Scheveningen te zien en vervol gens vanaf woensdag 20 november negen dagen lang in het Van Nispenhuis in Amsterdam. AMSTERDAM. (ANP) De film „Een andere kijk op zwakzinnigheid” van Jan Vrijman heeft op het internati onale filmfestival in Nyon in Zwitser land een eervolle vermelding gekregen. Lucy, gespeeld door Sheila Burnett, wordt door Dracula, de rol van Rod Beddall, in een lijkkist gestopt. De voorstelling volgt het boek van de Ierse schrijver Bram Stoker op de voelt met dien verstande dat de 19e eeuwse preutsheid uitgekleed is en het serieus geschreven relaas een circus-achtige vorm krijgt. Ruig, vrolijk, clownesk, melodramatisch, noem maar op. En het bloed, glycerine met rode banketbak- kerskleurstof, vloeit rijkelijk. >et voori naf IS i nat ƒ12 ■wandtej Verglaas vanaf 0. Keuki rs rood ’wit. va n v.d. M straat 11 bezorg V. klassieke platen klassieke platen background platen „Geweldige” Nederlandse platen (of bestellen ze graag voor u) «kbanksti ar gar. 020-429 l), donde jk 17, nsdag t ur. Het is doodjammer dat de voorstelling niet in het Nederlands is. Het publiek' zou zoveel groter kunnen zijn. Maar ik zie Nederlandse acteurs zo’n voorstelling nog niet maken, tenzij The Family, Baal en het Werktheater zouden samensmel ten en Pip Simmons als regisseur accep teren. Hij bewijst weer een fenomenaal theatermaker te zijn, die net als in eerdere produkties als „Do it” en „Alice in Wonderland” het publiek brutaal en stormenderhand betrekt bij het gebeu ren. Een doek van Jan van Goyen, „Vogel jacht” bracht ruim 80.000 gulden op. Een zelfde prijs haalde „Vlaams landschap” van Cornells Massijs. Studio Scarabee kiest voor het kijkspel. Het is een groep kunstenaars die op to neelmatige wijze beeldende kunst wil aanreiken. Produkties als Poppetgom, Fata Banana en Witstrip hebben daar sinds de jaren ’60 voorbeelden van gege ven. Voor Dummies is de Nederlandse Ope ra Stichting ingeschakeld, die als belang rijkste inbreng drie vokalisten oplever de, de sopraan Anne Haenen, de tenor Marius van Altena^ en de bariton Ri chard Barrett. Twee elementen zijn hiermee gecombineerd: de beeldende kunst levert de vorm, de muziek zou de verklaring van de vorm moeten geven en de inhoud. Voor die inhoud schreef Bert Schierbeek teksten die tesamen enigszins een verhaal vormen, in ieder geval een collage-achtige indruk wek- ken. Verdijk. Het is een inconsequentie die in andere hoedanigheden vaker is terug te vinden Het „verhaal”, in teksten en muzikaal ondersteund door composities van Otto Ketting is van een miniem belang. Het woord dummies heeft een meervoudige betekenis. Een dummy is een uiterlijk zeer fraai ogend boek, dat echter alleen dient om de toekomstige koper te strik ken om straks het echte boek te kopen een dummy wekt door de enkele be drukte bladzijden alleen een illusie hoe het er werkelijk kan uitzien. Bovendien is een dummy een ledepop die, wanneer er verschillende handelin gen mee worden gepleegd, in evenveel posities gebracht kan worden. De eerste betekenis, die van het op wekken van de gedachte, de illusie, is hoofdzakelijk voor de inhoud gebruikt. Op den duur wordt dat nogal frustre rend, omdat door het gebrek aan drama tisering de illusie niet eens meer aan haar eigen voorwaarden kan voldoen. Op dat moment is het kijkspel zuiver visueel geworden, met uitschakeling van alle andere zintuigen. Het willoze van de ledepop wordt juist in de vorm toegepast en daar heeft het een mimi-achtige sfeer ten gevolge, soms zeer fascinerend naar modern ballet nei gend en door het gebrek aan vormver- klaring voortdurend intrigerend. Het is een raadsel hoe regisseur Adri de Boon opera-zangers, die vanuit hun vak wei nig aan acteren meekrijgen, zo ver heeft weten mee te krijgen. DEN HAAG. (ANP) Het bestuur van de Jan Campertstichting heeft de Constantjjn-Huygensprijs 600) voor 1974 toegekend aan de dichteres M. Va salis in Roden voor haar gehele werk. Uitgaande van de beeldende kunst als vorm, is het niet vreemd dat deze een overheersende rol speelt. Het toneelbeeld is in principe clean, clinisch zelfs, maar wel mooi door de pasteltinten die veel aan de fantasie overlaten. Er is echter in de vormgeving geen eenheid te vinden omdat binnen heit toneelkader beelden worden geprojecteerd die veel te divers zijn. Een eenheid, zal ook nauwelijks te bereiken zijn met name als Woody van Amen, Peter Blokhuis, Livinus, Heppe de Moor, Jan van Munster en Gerard Met zo’n sterke nadruk op de vorm moet eveneens de muziek als „explica teur” een ondergeschikte rol spelen. Dat valt te betreuren, want Ketting heeft zeer avontuurlijk en bij vlagen prachti ge muziek geschreven (soms jazzachtig, ook beinvloed door een Kurt Weill) die hij door het Nederlands Blazers Ensem ble op een verrassende manier laat uit voeren. Dat de vokale rollen slechts een invulling geven doet aan hun kwalitei ten geen afbreuk omdat ze immers nu ook meer een vorm hebben te presente ren. De rol van de muziek wordt hier louter een illustrerende. Dat aan de WËG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 waar wonen begint I KEULEN. (DPA) Op een kunstvei ling in Keulen is een schilderij van Jeroen Bosch, „De bekoring van Sint Antonius”, door een Belgische verzame laar gekocht voor ongeveer 120.000 gul den. Het is een doek van 72x74 cm. Over het speelvlak heen is een enorm spinneweb van kabeltouw gespannen, waarin graaf Dracula de spin is en zijn slachtoffers de vliegen. Dracula (Rod Beddall) is een reusachtige kaalkop in een zwarte cape, waaronder hij niets draagt dan enig zwartlederen tuig uit de in sadomasochistische speeltjes gespe cialiseerde sexshop. Zijn vrouwelijke vampieren dragen muilkorven van het zelfde materiaal, wanneer ze de treurige onderzoeker Jonathan Harker (Peter Oliver) in het lugubere kasteel van Dra cula verleiden. In een oogwenk verplaatst de scène zich naar Engeland, na een bootreis, waarbij het spinneweb opeens het tuig- werk is van een 19e eeuws schip. In het Engelse gekkenhuis zien we de gek Ren- field (F. K. Praetorius) die vliegen en spinnen eet en onderzocht wordt door de niet minder krankzinnige dokter Seward. Emil Wolk speelt de dokter als een acrobatisch clown, steeds in de weer met grote injectiespuiten en electrieke appa raatjes. Die Wolk is de ontdekking van de avond, een clown van grote klasse, de beste die ik ooit gezien heb. Rond dat gekkenhuis slaat zijn slag. Eerst gaat Lucy Westerna (sexy Sheila Burnett) er aan, wellustig en naakt omkomend in erg veel bloed. Vervolgens wordt Mina (Rowan Wylie) bedreigd, de vrouw van Jonathan. Maar Dracula wordt weerstaan door professor Van Helsing uit Amsterdam, die door Eric Lob wervelend voorgesteld wordt als een spectaculair uitgedoste gooche laar en illusionist. Na een melodramati sche jacht, die terug naar de Karpaten voert, wort Dracula tenslotte met de gebruikelijke priem doorboord. Maar anders dan in het boek blijft Lucy bij hem achter in de doodkist. Niet alles is even helder in de voor stelling; de tocht naar Engeland en het verband met vliegeneter zijn onduidelijk uitgewerkt. Waarom prof. Van Helsing op een gegeven moment ook' bang wordt van Dracula is eveneens duister. Maar alia. De afwerking is nog verre van perfect. Er wordt nog gehannest met de capes en de requisieten. Het lelieblanke jurkje van Lucy wordt al te gauw besmeurd met bloed. De voorstelling duurt nog' te lang. Het ernstigste bezwaar vind ik nog de toepassing van de muziek en de zang. Er zitten wel erg veel songs in (teksten van onder andere William Blake en Goëthe) Dat is nog tot daaraan toe, want de underground-pop-muziek van Chris Jor dan is uitstekend. Maar de teksten zijn onverstaanbaar en komen om in de electronische versterking. Deze electroni ca (deels live, deels op banden) sugge reert weliswaar holle kastelen en enge kerkhoven, maar hindert de stemmen en de bewegingen van de spelers. Daar kan nog veel aan verbeterd worden. (Er komt ongetwijfeld een plaat van; ik zag platen-producer Boudewijr de Groot op de première rondzwerven). HóW cronjéstraat 73 - haarlèm. Verkrijgbaar in de boekhandel DE HAAN - BUSSUM De prijs is toegekend op advies van een jury, die gevormd werd door Gerrit Borgers, Pierre Dubois, Jacques den Haan en Harry Schouten. Zij adviseer den ook voor toekenning van de andere prijzen. De Jan-Campertprijs 3000) gaat naar Hugues Pernath uit Antwer pen voor zijn gedichtenbundel „Mijn te genstem”. De Vijverbergprijs is voor William D. Kuis uit Utrecht 3000) voor zijn zelf geïllustreerde verhalen bundel „De held van het potspel”. Een bijzondere prijs 3000) is toege kend aan dr.'P. J. Buijnsters uit Nijme gen voor diens biografie over de acht- tiende-eeuwse letterkundige Hierony mus van Alphen. De jury, aangevuld met Paul Biegel en Gertie Evenhuis vond geen aanleiding om iemand voor te dragen voor de Nienke van Hichtumprijs voor kinder boeken van dit jaar. De prijzen worden 19 december in de oude raadzaal van Den Haag uitgereikt. In „Als Beale Street kon praten” ko men alle thema’s van Baldwins schrij verschap tezamen. Zijn verzet tegen de rassenwaan, tegen de armoede in de negergetto’s van de grote Amerikaanse steden; de generatiekloof, verhoudingen tussen minnaars, de politieke radicalise ring. Het verhaal speelt zich af in de New Yorkse negerwijk Harlem. Tegelijk eenvoudig en indrukwekkend is zijn verslag van een negentienjarig meisje Tish dat zwanger is van de iets oudere Fonny, die op beschuldiging van verkrachting in de gevangenis terecht komt. Met haar familie doet Tish al het mogelijke en soms ónmogelijke om ervoor te zorgen dat Fonny niet verma len wordt door het „systeem”. Voor de naam Fonny kan men veel andere namen invullen van de ver moorde negergevangene George Jack- son tot Baldwins vriend Tony Maynard uit „Geen naam op de straten”, en „die mannen in hun cel, schrijft hij, zijn de verkapte inzet bij een verkapt en gruwelijk schrikbewind: de rechtvaardi ge moet weten waar de verdoemde uit hangt”. Hoe hij over het probleem van de Surinamers in Nederland denkt, wordt er op de persconferentie gevraagd. „Dat is jullie eigen probleem, ant woord James Baldwin geëmotioneerd. „Kijk, hier vlakbij ligt Haarlem. Ik ben geboren in Harlem, met één a. Dat is een negergetto. Denk maar eens na over het verband.” „Maar een ding is zeker: als jullie slaven revolteren, dan zullen jullie hun eten moeten geven. Maar ik ben geen politicus, ik bij schrijver. En ik heb de overtuiging dat je nooit twee culturen met elkaar kunt vergelijken.” Baldwin illustreert dit laatste met het geschiedverhaal dat Columbus toen hij uit Amerika terugkeerde, een paar indi anen mee naar Europa had genomen. Eén van hen ging dood; „de gelukkigste van het stel”. James Baldwin blijft tot het weekein de in ons land. Zaterdag zal hij zijn nieuwe boek signeren (van 14.00 tot 16.00 uur) in Boekhandel Bas, aan de Leidse straat. Dan gaat hij terug naar St. Paul de Vence in Zuid-Frankrijk, „waar mijn schrijfmachine staat”. Vrij willige banneling, die niet meer voor lange tijd kan aarden in zijn geboorte land, dat hij teveel associeert met Viet nam, Nixon en racisme. Verder werken aan zijn nieuwste roman, met een „gos- pel”-zanger als 'hoofdpersoon. KMMEKKEGENHSKLfflHtlWJIVAIBSTllI) Maar sluit uw ogen niet voor de risico’s die ook aan üw leven verbonden zijn. Raadpleeg n iet. „Gewone” klassieke platen „Ongewone” klassieke platen „Moeilijke” „Goede” „Betere” r gssJ - a...-.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17