Beleid inzake jeugdlonen scherp aangevallen Renteverlaging bij RPS Weinig kans dat PTT mag lenen Werven krijgen minder orders Bij Fijnhout nog meer ontslagen r Bij griep en verkoudheid ASPIRINE-C bruistabletten „Nederland neigt naar zeker economisch sectarisme” IS ■I Aspirine met veel vitamine 4D de ideale combinatie bij griep. ff Vrijdagnacht «g Mf precies 12 uur W W passeert een W w Vrniar vrachtwagen 1 F de Franse grens met 9600 flessen 1974 Zaterdagmorgen in al onze filialen! Normale prijs 5.50, bij Vomar exclusieve AMRO-TOPMAN VAN DEN BRINK: theevangelie 1 exclusieve winterschotels I I I I I I l 19 V R IJ D A G 1 5 ECONOMIE NOVEMBER 1974 19 uit- Wagenweg 1 - Hoek Houtplein Haarlem nism. I I I I I I I I I uda 27 de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN Haarlem Paul Krugerkade 51 Tussen Leidsevaart 442/Teslastraat 72 Heemstede Binnenweg 149 IJmuiden Lange Nieuwstraat 507 Purmerend Wormerplein 88 Beverwijk Plantage 124 Tuin supermarkt Bankenlaan 42 Broek op Langedijk Veiling terrein/Dorpsstraat ZB r a l E Vomar wint deze jaarlijkse primeur-race niet alleen in tijd,, maar ook in prijs! (Deze prijs geldt 14 dagen) (ADVERTENTIE) P4— NVV-jongeren uiten kritiek op Boersma RESTAURANT (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 19 WEG (ADVERTENTIE) 1 te kantie- |e- 11VI u 3 aarlem •t ÏG de Sede toont haar nieuwste modellen bij Terstal fWWWVV, Wel moet hierbij worden aangetekend, dat de werven in de landen om ons heen over het geheel genomen beter in het werk zitten dan de Nederlandse werven. merken Haar- ebieden prijzen oei dan ikt o.a. adel oi !0 x 30 Beleggingsbewijzen met een looptijd van 3 jaar zullen van 23 november af slechts verkrijgbaar zijn met een rente type van 8 pet. (nu nog 9 pet.), beleg gingsbewijzen met een looptijd van 4 jaar met een rentetype van 9 pet. (nu nog 10 pet) en beleggingsbewijzen met een looptijd van 5 jaar met een rentety pe van 10 pet. (nu nog 11 pet). De recessieve situatie in de wereld wordt volgend dr. Van den Brink in de hand gewerkt door de ontwrichte gevol gen van de oliecrisis. „Voor een verho ging van de olieprijs door de OPEC- landen bestonden objectief beschouwd, economische argumenten- De olieprijs verhoging betekende echter een aanzien lijke „overcompensatie” voor de olie- exporterende landen. Zij veroorzaakte Mructuurproblemen op wereldschaal van een aard en omvang als vroeger alleen na wereldoorlogen voorkwam. Het sa menlopen van internationale conjunc- nstituut i-260733. lur. Za- iend ie- Scho tel. 023- id echt- ndelaan 75-83118 e sfeer, ■anaf IJ iorslaan 02520- LLEN van ipcr. er. E enige artij ie velours v. ƒ7,95 i f 9,95 Franse (stoffen, 1505-534. lenburg DEN HAAG (ANP) De nieuwe or ders voor de Nederlandse scheepswerven hebben in het derde kwartaal van dit jaar een aanzienlijke daling te zien ge geven in vergelijking met alle voorgaan de kwartalen tot en met het derde kwartaal van het vorige jaar. Volgens de Cebosine (Centrale Bond van Scheeps bouwmeesters in Nederland) wordt het orderbestand van de Nederlandse wer ven geleidelijk kleiner, maar is er geen reden tot grote bezorgdheid, omdat de Nederlandse werven nog voor gemiddeld anderhalf jaar van werk zijn voorzien. UTRECHT (ANP). Door een voortge zette reorganisatie bij het Fijnhout-con- cern in Amsterdam moeten nog 85 tot 90 personeelsleden worden ontslagen. Het gaat in hoofdtaak om ontslagen in Amsterdam, daarnaast zullen IS ontsla gen vallen bij kleine vestigingen in Den Haag en Tilburg. Overigens lopen ook in de andere landen de orderportefeuilles geleidelijk terug wat verband houdt met de tragere ont wikkeling van de wereldeconomie. Het is allemaal niet erg verontrustend, maar het achteruitgaan van de orderporte feuilles is toch wel een teken aan de wand, aldus de Cebosine. uog en artering ie ver- Euro- ghoezen ade 52, Tel. Overigens luidt het algemene oordeel van de werkende jongeren over het kabinet-Den Uyl positief, aldus Kapper. Tijdens het seizoen serveren wij iedere dag zeeverse oester- en kreeftspecialiteiten (uitons„Homarium”) Ook kunt U een keuze maken uit een van de vele wildspecialiteiten Tijdige tafelreservering gewenst: 023-263600 BEEKBERGEN. Het NVV-jongerencontact heeft vandaag ernstige kritiek geuit aan het adres van minister Boersma van Sociale Zaken. Boersma laadt ernstig de indruk op zich met de werkende jongeren een spelletje te willen spelen wat betreft het geleidelijk afschaffen van de jeugdlonen, aldus waarnemend vorzitter J. Kapper van het NVV-jonge rencontact op het congres van deze organisatie in Beekbergen. DEN HAAG (ANP) In verband met de rentedaling op de geld- en kapitaal markt zal de Rijkspostspaarbank van 23 november af beleggingsbewijzen afgeven met een lager rentetype dan tot nu toe. Beleggingsbewijzen met een looptijd van 3 jaar zullen van 23 november af ype van 8 pet. (nu nog 9 pet.), beleg- sche houding van jongeren ten aanzien van hun werkkring belangrijke factoren bij het ontstaan van jeugdwerkloosheid zijn. Maar in die interimnota spreekt het kabinet met geen woord over bijvoor beeld het gedwongen moeten accepteren van werk onder je niveau, aldus Kapper. Het NVV-jongerencontact presenteert op de tweede congresdag, zaterdag, zelf xen in nassage van 12- 28. Sinds 1972 zijn er al moeilijkheden met Fijnhout. In dat jaar liep het ex pansieve bedrijfsbeleid van de toenmali ge eigenaars stuk. Er waren toen, ver spreid over het hele land, rond 600 mensen in dienst van de onderneming. De fracties van PvdA, KVP, PPR, D’66 en CHU konden zich, ondanks hun waardering voor het werk dat de initia tiefnemers hebben verzet, niet met het initiatief-ontwerp verenigen. Verder constateerde de heer Kapper, dat alle loonsubsidie ten spijt, nog heel wat 15-jarigen niet aan de slag zijn gekomen. Dat de regering aan de ene kant wèl werkgevers stimuleert partieel leerplichtingen in dienst te nemen via loonsubsidie, maar aan de andere kant met wisselende argumenten werkloze jongeren uit de bijstandsregeling mikt, is een ondermaatse vertoning waaraan zo snel mogelijk een eind moet worden gemaakt. De werkloze jongeren moeten met terugwerkende kracht weer in de bijstandsregeling worden opgenomen.” NIJMEGEN. Dr. J.R.M. van den Brink, lid van de Raad van Bestuur van de Amrobank, meent dat Nederland de laatste tijd neigt naar een zeker econo misch sectarie. Zoals Nederland wat doorholde in de zestiger jaren, toen de ongekend hoge economische groei-per- centages de autoriteiten niet hoog ge- nog waren, zo zjjn wtf thans bezig door te hollen in de tegenovergestelde rich ting. „Nederland heeft evenals aan het begin van de na-oorlogse industrialisa tie weer grote behoefte aan een koele analyse van zijn problemen, aan een open ook voor de eigentijdse aspecten daarvan, maar voor alles aan een geza menlijke aanpak gebaseerd op onderling respect” aldus dr. Van den Brink in een redevoeiing ter gelegenheid van de offi ciële opening van het nieuwe Amrobank- gebouw in Nijmegen. en bij- •schillig au. Int Dr. Van den Brink ging in op de onlangs door premier Den Uyl geuite denkbeelden over de investeringen, te geven aan instanties buiten de onderne ming, afroming van superwinsten, ver lenging van de levensduur van de inves teringen door ingrepen van buitenaf, enz. Dr. van den Brink meent dat deze en dergelijke denkbeelden wezenlijk on verenigbaar zijn met ons economisch stelsel. „Uitspraken als onlangs door drs. Den Uyl gedaan zijn schadelijk voor de werking van ons economisch stelsel, dat toch al kampt met grote conjuncturele en structurele moeilijkheden en inter nationale onzekerheid. Uitspraken als de onderhavige kunnen de problemen al leen maar vergroten, zij lossen niets op”, aldus dr Van den Berg. Hoewel de conjunctuur ook in Neder land afbrokkelt kampt ons land vooral met structuurproblemen. Van de totale werkloosheid ad ruim 4 pet van de mannelijke beroepsbevolking bestaat cir ca 1 pet uit conjunctuur en circa 3 pet uit structuurwerkloosheid, aldus de Amro topman. Hij zei structuurwerk loosheid te zien als een vorm van werk loosheid die ontstaat, doordat onvoldoen de arbeidsplaatsen met bijbehorende ou tillage in kapitaalgoederen aanwezig zijn. De werkloosheid heeft thans weer dezelfde omvang bereikt als aan het begin van de na-oorlogse industrialisa- tieperiode. een actieplan met voorstellen en eisen ter bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Een plan dat volgens Kapper be doeld is om de „bloedarme pogingen om de jeugdwerkloosheid aan te pakken krachtig leven in te blazen.” „De werkelijke tegenstanders zitten er gens anders”, zei hij. „Maar bij deze regering vinden we gehoor voor onze wensen, er wordt vaart gezet achter de veranderingen van het onderwijsstelsel en er zijn door dit kabinet ruime midde len uitgetrokken om de activiteiten van de werkende jongeren organisaties uit te breiden.” Al is dit kabinet de werkende jonge ren dan goedgezind, dat neemt niet weg dat ze hun vechtlust hard nodig hebben, zei Kapper. Er zijn niet veel bevolkings groepen die graag met de werkende jongeren willen ruilen: kijkend naar de werkgelegenheid bijvoorbeeld, valt op, dat één op de drie werklozen jonger is dan 25 jaar. Een verhouding die volgens Kapper nog wel eens ongunstiger zou kunnen uitvallen, omdat de werkloos heid onder de jongeren aanzienlijk snel ler toeneemt dan onder ouderen. De cijfers over een aantal jaren tonen die tendens aan. De gevolgen van een en ander voor jonge mensen laten zich raden. Afgezien van het extreem lage inkomen, waar een jonge werknemer nauwelijks mee kan rondkomen, brengt de maatschappij hen tijdens een belangrijke leeftijdsfase een gevoelige knauw toe. De gevolgen daar van kunnen een heel mensenleven na werken, aldus Kapper. tuur- en structuurproblemen verleent aan de huidige recessie zijn ernstige karakter”. n aan- del en (07-4556. 3M Duikertjes. Geen thee zo lekker en tegelijk zo goedkoop. En makkelijk. WWWW 10. Bre l-943250, tetreden vensop- sterapp. entatie- bev.) ar voor stingza- dviezen PvdA-woordvoerder Hartmeijer deelde mee dat juist voor socialisten, die vinden dat de kapitaalmarkt beter gereguleerd zou moeten worden, dit ontwerp tegen hun opvattingen ingaat. Bovendien blijkt dat de indirecte doelstelling van dit ontwerp, vermindering van het aantal wachtenden op een telefoonaansluiting kan worden bereikt binnen het kader van de meerjarenafspraken als gepre senteerd in de Miljoenennota. De minister heeft herhaaldelijk in het openbaar aangekondigd, dat hij de leef tijdsgrens voor het volwassen minimum loon omlaag zou brengen van 23 naar 22 jaar. Eerst zou dat dit jaar al gebeuren, maar toen kwam de energie-crisis ertus sen. Nu ziet het er naar uit dat dit ook het volgend jaar niet zal gebeuren, om dat de minister de noodzakelijke formele stappen (zoals advies vragen aan de Stichting van de Arbeid) nog steeds niet heft gezet. „Maar misschien kan de minister zelf het verlossende woord spreken door met spoed te antwoorden op de brief die wij hem onlangs over deze onverkwikkelijke zaak hebben ge schreven.” Dit is gistermiddag meegedeeld in een gezamenlijk bericht van Fijnhout en de vakorganisaties. Volgens de heer J. Boom, bestuurder van de Bouwbond NW, is een goede afvloeiingsregeling getroffen. Deze NW-man vindt het triest te moeten constateren, dat juist het kabi net-Den Uyl tekort schiet in het analy seren van de oorzaken van de jeugd werkloosheid en er niet in slaagt geloof waardige antwoorden te geven, die jon geren wel uitzicht bieden op werk. In de interimnota werkloosheidsbe strijding heeft het kabinet volgens hem, de georganiseerde werkende jongeren zelfs schade toegebracht door de ge woonte wijsheden na te praten, die moe ten doen geloven dat onderwijsverbete ringen, minimum jeugdloon en de kriti- De Kamer stemt volgende week over dit onderwerp. '9 DEN HAAG (ANP) Het ziet er niet naar uit dat de PTT binnen afzienbare tijd gelegenheid zal krijgen om geld op de open kapitaalmarkt te lenen. Een Kamermeerderheid bleek gisteravond namelijk weinig te voelen voor het initi atief-ontwerp van de DS’70 Kamerleden Drees en Berger tot wijziging van de aanwjjzingswet PTT, dat beoogt de le- ningsbevoegdheid buiten de schatkist om voor het staatsbedrijf te creëren, in hoofdzaak met het doel de achterstand in telefoonaansluitingen ongedaan te maken. .Jonge werklozen plakken zich na ja ren vruchteloos solliciteren het etiketje kneusje op, iets waaraan hun omgeving en de werkgever die vlotweg zijn oor deel over de sollicitant velt, driftig mee werken. Gevolg is weer een onaanvaard baar verlies van zelfbewustzijn. Een sa menleving, die volkomen buiten hun schuld werkloos geworden jongeren in een isolement manoeuvreert en opzadelt met minderwaardigheidsgevoelens en op zettelijk leed, lokt met dit onzichtbaar geweld zijn eigen ondergang uit”, be toogde hij. 3 kind, ijn kin- .rtelijke onge- :t. Br. Het is de bedoeling de levensvatbare onderdelen van Fijnhout en enkele dochterondernemingen (Linex, Fijnplaat en Item) samen te brengen in een nieu we vorm, met werk voor 120 mensen. Er zijn nog besprekingen gaande met het ministerie van Economische Zaken en met banken. Naar de mening van de heer Boom nemen de kansen voor Fijn hout om in de nieuwe vorm te overle ven toe, als een brache-genoot kan wor den gevonden, die wil samenwerken. BAYE 9 wh. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19