Voorstel minister Van Doorn (CRM): UI Klimaat W.-Duitsland Oplaag gids bepaalt niet verslechterd langer grootte omroep Kamer snijdt Gruijters pas af Tokio Aanslagen in woorden Dieet van Zwakke positie Israel in Europa wordt geruisloos verder ondermijnd Waarschuwing van Luns: Macht Russen toegenomen ïn )olten $L7oeren meubelen kennemerstraatweg231 heiloo 072*34966 (t o de St. Willibrordus Stichting) 99 99 99 V) Biib GRATIS EEN BIELZEN BIJZETTAFEL: ter waarde van f 105, ielzen tafels Na moord op rechter vrees voor hysterie Wereldvoedselconferentie: ZIJLSTRA WORDT COMMISSARIS IN ZEELAND Hl ■KW» I MB V R IJ D A G Anti-commercieel Lokale omroep I X Minister Van Doom van CRM wil af van het systeem dat in de praktijk alleen gezinshoofden lid- abonnee zijn van een omroep. De minister wil ook af van het sy steem dat het aantal leden van een omroep in de praktijk voorts wordt bepaald door het aantal abonnees op de gids van die omroep. F BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze Haagse redactie) (Van onze parlementsredactie) programma’s tellen i (Van onze speciale verslaggever) (Van onze Haagse redactie) ijt is che srd, :ers dat irkt ders g in lard, irael t de reis- DEN HAAG. De gemeente Bergen krijgt drie maanden de tijd om de plaats te bepalen waar het aardgas uit het zogenaamde „Pirolavlak” gehaald moet worden. Tot die tijd kan minister Gruij- ters geen beslissing forceren door artikel 65 van de wet op de ruimtelijke orde ning toe te passen. De bewindsman is niet blij met deze gang van zaken, die gisteren door de Tweede Kamer werd vastgesteld door het aannemen van de motie Hutschemaekers (KVP). De minister vond de termijn van drie maanden te lang. Hij had woensdag, op de eerste dag van het debat over de ontginning van het gasveld Bergen, al gezegd dat hij alsnog bereid was in overleg te treden met het gemeentebe stuur over de lokatie van de boringen. Hiervoor was hij bereid zijn beslissing hooguit twee weken uit te stellen. Mr. Luns sprak op de openingsverga- dering van de Noordatlantische assem blee, het onofficiële parlement van de NAVO. De assemblée had zich in het begin van de week in comitévergaderin- gen beziggehouden met rapporten van deskundigen over de geallieerde veilig- De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteravond op voor stel van haar voorzitter Bouteflika, met 75 tegen 23 stemmen bij 18 onthoudin gen, besloten dat de delegaties hun ver klaringen in het Palestina-debat tot één moeten beperken. heid, de energiecrisis en politieke vraag stukken. De secretaris-generaal zei dat de oost- westbetrekkingen van het stadium van confrontatie in dat van de onderhande- lingen waren getreden, maar dat het gevaar bepaald niet geweken was. Wel wil de minister op het kabelnet als zelfstandige zendgemachtigden toela ten de ziekenomroep, de kerken, de (lo kale) instructieve omroep voor binnen- en buitenschools werk, alsmede de sa menlevingsopbouw. die de Britse economie kan betalen. Wij zijn bezig een overzicht op te stellen en zullen geen besluiten nemen voordat de bondgenoten zijn geraadpleegd”, aldus Wilson. De 1200 afgevaardigden van de ruim 130 landen, die in de van veel groen voorziene stadswijk Eur in Rome deel nemen aan de wereldvoedselconferentie, staan voor de opgave, hoe zij berekenin- Haags n het tie en PPij iio- zik- luto in- •am ,Kat- man in de een er- on- ■ste len ie. rde ïek os ver het er- itie ie» le- met itia- i de lim- de de ling Lek iagd ge- wa- s de len en ijn ire :en •ij, ht, ;er ld. s be- dwyn nmen egen- ieuwe ager- in het •echtse dr. J. erkers doen se be- lig- ollen zijn nste- f het over selen mte- door igen. iiase dui- ngen nger neo- reen- hun niet- ïlijke wed- pelijke stromingen die geen eigen om roep hebben. De NOS heeft op het ogenblik op de radio minimaal 15 percent van de totale zendtijd en 25 percent op de televisie. Dat percentage zal, via een wetswijzi ging, omlaag moeten, ofwel de zendtijd van de NOT en Teleac zal bij de NOS- zendtijd worden gerekend. De zendtijd die de NOS minder krijgt,- zal worden toegewezen aan de andere omroepen, die door de toeneming van hun aantal in zendtijd zijn achteruitgegaan. Zij krijgen gelegenheid in hun uitzendingen meer „een eigen gezicht” te laten zien. Daar mee wordt meer recht gedaan aan het eerste uitgangspunt van de Omroepwet, de pluriformiteit. ervoor opassen, aldus Böll, dat „de moord op Von Drenkmann geen aan leiding wordt om duizenden geënga geerde mensen te vervolgen”. rts noj ijscom. wil de m. Het Je opi. ijscom- :omen. subsi- fgezien 'rganen g geeft ilp. In postta- le PTT omsten iren is woon- lanne- den. in de m is immer euws- werd rband a am- werd tele- '0 per Er is ook een eenvoudige berekening mogelijk: één ton kunstmest levert in ontwikkelingslanden als India gemiddeld 10 ton meer voedsel op. Zou Amerika niet langer kunstmest gebruiken voor zijn tuinen, de rustplaatsen voor zijn doden en de speelterreinen voor zijn managers, dan zou jaarlijks drie miljoen ton kunstmest wroden bespaard ofwel dertig miljoen ton meer voedsel voor de honderden miljoenen in Afrika en het Aziatisch continent, die nu dagelijks met één maaltijd genoegen moeten nemen. gen als deze omzetten in besluiten, die de twee en een half miljard mensen die zij vertegenwoordigen, daadwerkelijk ten goede zullen komen. Het geëigende ant woord van mammoet conferenties als deze zijn resoluties en plechtige verkla ringen. s Hij gaf voorts als zijn mening te kennen, dat Amerika de militaire bijdra ge van Europa aan de NAVO niet altijd naar waarde schat. „De Amerikaanse strijdkrachten in Europa spelen wel een onmisbare rol, maar vertegenwoordigen slechts een tiende deel van de NAVO- grondstrijdkrachten in Europa en het zijn niet alleen zij die in het algemeen belang buiten het eigen land dienen. Frankrijk, België, Nederland en Enge land hebben samen meer dan 150.000 man in het buitenland.” Door dit systeem van indirecte onder mijning van Israels bestaansrecht kun nen de Arabische landen zich buiten de discussie houden die over de erkenning van Israel gaat, verwijzend naar de formulering van de Veiligheidsraadreso- luties, terwijl de PLO voor het „vuile werk” zorgt: de democratisch-seculaire staat, die het bestaan van Israel uitsluit. De lokale omroepen zullen niet gefi nancierd kunnen worden uit de lande lijke omroepbijdrage en uit de opbreng sten van de landelijke STER-reclame. Regionale omroepen mogen geen recla me uitzenden. De in meerderheid kleine zelfstandigen kunnen zich de luxe van omroepreclame niet permitteren en zou den ten opzichte van de wel adverteren de bedrijven in een steeds ongunstiger concurrentiepositie komen. De voor overigens voor een Een dieet van woorden. De afgevaar digde van de Heilige Stoel verklaarde bezwaar te hebben tegen de opmerkingen in een resolutie over de betekenis van een „gezonde bevolkingspolitiek” voor de voedselvoorziening van de wereld. Er wordt hier gezegd, aldus de zegsman van het Vaticaan, dat er grenzen zijn aan de mogelijkheden de voedselproduktie uit te breiden. „En dat kan leiden tot defaitisme, waarvoor geen enkele reden is”. Westduitse Nobelprijswinnaar literatuur, Heinrich Böll, heeft opnieuw gewaarschuwd klimaat van hysterie. Böll noemde het een waanzinnige toestand dat alle rechters en vroegere politie functionarissen voor hun leven moe ten sidderen. Hij sprak de vrees uit dat opnieuw een hysterie zou ont staan die een klimaat van verdenkin gen zou oproepen waarin men mond dood wordt gemaakt en niet meer de moed heeft te spreken. Men moet Over de motie Hutschemaekers die werd aangenomen met alleen D’66, PSP, DS’70, SGP en GPV tegen zei de minister, dat hij zal proberen in de geest van de motie te handelen, maar dat hij een voorgeschreven uitwerking ervan niet kan garanderen. Dat hing volgens hem af van de hoorplaats die wordt gekozen. Hij twijfelde of het gemeente bestuur dezelfde plaats zal kiezen die de minister, uit natuurbeschermingsoverwe- gingen, had uitgezocht- Inmiddels heeft de minister van Justitie van de deelstaat Rheinland- Pfalz, Otto Theisen, verklaard dat Holger Meins zelfmoord heeft ge pleegd door middel van een honger staking. Meins zou nog op 2 novem ber 57 kilo hebben gewogen (bij zijn dood woog hij 39 kilo). Uit de docu mentatie blijkt, dat Meins op de dag dat hij stierf niet kunstmatig was gevoed, en dat de gevangenisarts het desbetreffende weekend niet aanwe zig was. Volgens minister Theisen zou Meins dagelijks 800 tot 900 calorieën hebben ontvangen. De toevoer van meer voedsel zou Meins hebben ver hinderd door de slang, die door zijn slokdam naar binnen werd gevoerd, met zijn tanden dicht te knijpen of door te bijten. Deze verklaring is in tegenspraak met die van Meins’ advo caat, Siegfried Haag uit Heidelberg, die beweert dat Meins niet voldoende voedsel is toegediend. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Het klimaat in de Bonds republiek na de dood van Holger Meins en de aanslag op de Westber- lijnse rechter Günther von Drenk mann is aanzienlijk verslechterd. Ge bleken is dat journalisten die zondag de persconferentie van de advocaten van de Baader-Meinhofgroep in Stuttgart bijwoonden, door de bin nenlandse veiligheidsdienst werden geobserveerd en gefotografeerd, ter wijl ook hun autonummers werden opgeschreven. De minister blijft tegen commerciële omroep, landelijk zowel als regionaal. Aanvragen van dagbladondernemingen voor het exploiteren van een regionale (kabel)omroep zullen dan ook worden afgewezen. De lokale pers zal wel deel genoot van de lokale omroep kunnen zijn, maar de persinstelling moet dan wel een duidelijke culturele of gods dienstige, dan wel geestelijke identiteit bezitten en moet bovendien een open en democratische structuur hebben met bij voorbeeld ruime participatiemogelijkhe den voor de lezers. „Gelet op de struc tuur van de regionale pers in ons land, acht ik de mogelijkheid van samenwer king echter vooralsnog louter theore tisch”, aldus mr. Van Doorn. in feite de lijn van de Arabische landen. Het is onder Franse leiding dat de politiek in Europa is geïntroduceerd en verder wordt uitgewerkt. De andere Eu ropese landen volgen. Arafat is gisteren in de Cubaanse hoofdstad aangekomen, op uitnodiging van premier Fidel Castro. Uit Arabische bron is vernomen, dat Arafat na een verblijf van drie dagen in Havanna naar Moskou zal reizen voor besprekingen met de Russische leiders. media blijkt grote terughoudendheid te zijn ontstaan over de berichtgeving over het Baader-Meinhofcomplex. Een dieet van woorden. In India, Bangladesj, Srilanka en Pakistan is voor volgend jaar tien miljoen ton graan nodig om een catastrofe te voorkomen. Toch is de afgevaardigde van Senegal beledigd als de voorzitter van de verga dering hem niet uit laat spreken. Hij meldt dat hij hiertegen „ten scherpste protesteert” en „contact heeft opgeno men met zijn staatshoofd en „andere hoge autoriteiten”. DEN HAAG. Dit weekeinde wordt de benoeming verwacht van drs. Zijlstra tot commissaris der Koningin in Zee land. De benoeming zou dan moeten ingaan per 1 december. De heer Zijlstra, die inmiddels over deze benoeming ge sprekken heeft gevoerd met de minister van Binnenlandse Zaken, is voor de ARP de enige kandidaat voor Zeeland. Vorige week heeft het Zeeuwse CDA bij minister De Gaay Fortman aangedron gen op de benoeming van drs. Zijlstra. Bij de Partij van de Arbeid is de kandidatuur van de heer Zijlstra inmid dels een acceptabele gebleken. „In deze tijd van grote economische moeilijkheden kunnen wij aan de NAVO geen naar verhouding grotere bijdrage leveren dan onze grote Europese bond genoten”, heeft premier Harold Wilson van Engeland gisteren gezegd op de conferentie van NAVO-parlementariërs in Londen. banese ministerie van defensie duurde de Israëlische artillerie-aanval 75 minu ten. De Israëlische aanvallen op dorpen in het zogenaamde Fatahland duren nu al vier dagen voort. De acties begonnen vier dagen geleden met een luchtaanval waarbij drie Libanezen en twee Palestij- nen om het leven kwamen. President Soeleiman Frandjie van Li banon heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. verklaard dat alle gebieden in het Midden-Oosten die met geweld veroverd zijn, terug gegeven moeten worden. De internationale gemeenschap, aldus Frandjie, kan niet onverschillig meer blijven voor „het lijden en het gerecht vaardigde ongeduld” van het Palestijnse volk. LONDEN (Reuter, UPI) Secretaris generaal mr. Joseph Luns van de Noord- atiantische verdragsorganisatie, heeft de lid-staten gisteren voorgehouden dat als de oost-westbetrekki.igen opnieuw zou den verslechteren, de sterk toegenomen militaire macht van de Sovjet-Unie een bedreiging zou kunnen vormen voor vi tale bevoorrading „en ons zo voor de keus van overgave of een atoomcata- strofe stellen”. De heer Zijlstra is thans voorzitter van de Christelijke Boeren en Tuinders bond, voorzitter van de drie Centrale Landbouworganisaties, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Ook is hij bestuurslid van de COPA, een organisatie van boerenorga nisaties binnen de EEG. Voorts is hij voor de ARP vier jaren lang Kamerlid geweest. In West-Berlijn is het gisteravond voor de derde maal in minder dan een week tot gevechten gekomen tus sen de politie en radicale betogers. Met gummiknuppels gewapende agenten, verstrekt door collega’s te paard, voerden een charge uit tegen ongeveer 400 betogers die ondanks een verbod van de politie de straat op gegaan waren om te protesteren tegen de dood van Meins. De minister wil per regio slechts één lokale omroep. Kabelnetten bieden meer omroepmogelijkheden. Uitsluitend niet op winst gerichte instellingen of groepen van personen komen in aanmerking voor de ongebruikte kanalen. Commer ciële video is niet toegestaan, ook niet voor ondernemingen die het kabelnet hebben aangelegd. De minister heeft eveneens zwaarwegende bezwaren tegen het overbrengen door commerciële on dernemingen naar fabrieken en winkel centra van zogenaamde achtergrondmu ziek. Zo zullen de geachte afgevaardigden op initiatief van Bangladesj een resolutie aannemen waarin op de regeringen van de wereld een beroep wordt gedaan het gebruik van kunstmest voor niet-agrari- sche doeleinden zoveel mogelijk te be perken. De afgevaardigden weten ook dat deze resolutie, evenals tientallen an dere die na dagenlang moeizaam heen en weer praten zullen worden aangeno men, meestal niet meer waard is dan het papier waarop ze is afgedrukt. Want berekeningen en resoluties zul len niet veel veranderen aan het feit, dat de wereld tweehonderd miljard dol lar per jaar aan bewapening en slechts dertien miljard aan ontwikkelingshulp uitgeeft, of dat zelfs India tweemaal zoveel geld besteedt aan zijn defensie als aan landbouw, plattelandsontwikkeling en irrigatie samen. Als Bangladesj, waar al duizenden aan de hongerdood zijn ge storven, verklaart dat honderdduizenden zullen omkomen als niet binnen zes we ken vierhonderdduizend ton voedsel be schikbaar is, wordt het cynisme geprik keld. Een afgevaardigde: „De hongerigen moeten vooralsnog leven op het dieet van woorden dat de papier-producerende lan den ze hier in Rome voorzetten”. „Wij willen moderne en effectieve strijdkrachten leveren tegen een prijs In het Westduitse parlement oefen de de oppositie scherpe kritiek uit op de Westduitse televisie. „Wij zijn het intellectuele gepraat van de heer Merseburger zat”, zo zei de CDU- af ge vaardigde Friedrich Vogel naar aanleiding van een commentaar van deze journalist. Binnen de Westduitse john bolten is er voor prijs bewuste mensen. Kijk maar: bij aankoop van een van john bolten's schitterende eettafels met bijpassende stoelen (naar keuze) currentie bedrijven door middel van de soort programma’s die zij uitzenden, zal streng de hand worden gehouden aan de verplichting tot het brengen van een totaalprogramma, met daarin alle pro- grammacategorieën. De minister heeft inmiddels lof voor de omroepen die in de concurrentiestrijd niet aan „vertros sing” zijn gaan doen, die aan hun begin selen trouw zijn gebleven en ook minder attractieve programma’s zijn blijven brengen. De minister kondigt in de nota voorts aan dat hij de NOS onderhanden wil nemen. De NOS moet thans program ma’s brengen die zich bij uitstek lenen voor een gezamenlijke aanpak, alsmede programma’s die een ontmoetingspunt zijn voor geestelijke en maatschappelij ke stromingen. Het ontmoetingspunt vindt de minister een achterhaalde zaak. De tijd is voorbij dat de omroepen zich vrijwel uitsluitend tot de eigen achter ban richtten. De kijker-luisteraar neemt kennis van uitzendingen van alle (of vrijwel alle) omroepen. De minister vindt dat de NOS zich moet beperken tot de gezamenlijke pro gramma’s. Daarin moet een sprekershoek zitten voor de geestelijke en maatschap- Het gezinslidmaatschap wil de minis ter vervangen door een systeem waarbij iedereen die ouder is dan bijvoorbeeld 18 jaar, lid kan zijn van één of meer omroepen. Het minimum te betalen be drag is volgens de Omroepwet op het ogenblik 10 per jaar. De omroepen moeten gescheiden administraties gaan voeren; één voor de tien gulden betalen de leden en een tweede voor de abon nees op de gids. Alleen het aantal leden uit de eerste administratie zal voor de toewijzing van zendtijd. In de Medianota van het ministerie van CRM staat dat niet de gids moet uitmaken welke aanhang een omroep heeft, maar het programmapakket. Op dat de omroepen geen oneerlijke con- Door lokale omroepreclame zouden ook zwakke regionale persorganen in gevaar komen. Lokale omroep moet worden gefinancierd door bijdragen van degenen die zich laten aansluiten op een kabel, ofwel de omroep moet wor den gefinancierd door de gemeentelijke en/of provinciale overheden (wat in elk geval moet als het niet om een regiona- le-lokale kabel, maar om etheromroep gaat). NEW YORK De PLO probeert in snel tempo een maximum aan internationale erkenning te krijgen. Na het spectaculaire optreden van Arafat in de Verenigde Naties, meldt het semi-officiële Egyptische blad El Achram, dat Palestina als volledig lid zal deelnemen aan de conferentie ter voorbereiding van de Arabisch-Europese dialoog. Deze conferentie begint op 26 novem ber in Parijs. In september heeft een soortgelijke Europees-Arabische samen spraak plaatsgevonden in Damascus, waar voor Nederland de Tweede Kamer leden Ter Beek, Van Mierlo, Roethof en Van Eisen deelnamen. Op deze confe rentie werd een resolutie aangenomenen waarin de „politieke rechten van de Palestijnen” worden erkend, een formu lering die ook de insteming van de Nederlandse parlementariërs vond. Behalve de internationale erkenning van de PLO lijkt het nu duidelijk de Arabische strategie te zijn de Arabisch- Europese toenadering te gebruiken ter verdere isolering van Israel. Weliswaar werd in de resolutie die in Damscus werd aangenomen eveneens gesteld, dat alle resoluties van de Verenigde Naties moeten worden uitgevoerd - inclusief resolutie-242, die het bestaansrecht van Israel impliceert - maar expliciet is dat bestaansrecht niet aan de orde geweest. Door de Palestijnse erkenning zoveel mogelijk naar voren te schuiven, terwijl de PLO getuige de woorden va nArafat in dë Verenigde Naties van geen erken ning van Israel wil weten -wordt Israels al zwakke positie in Europa bijna ge ruisloos steeds meer ondermijnd. Wie hardop zegt dat de Palestijnen recht «blxn, maar het recht op bestaansrecht .«n -Israel impliciet veronderstelt, volgt Drie extremisten (links) hollen naar de ingang van de Amerikaanse ambassade in Tokio langs de laaiende vlammen van een brandbom. Rechts op de foto, politieman nen die de achtervolging inzetten. Dit incident was een van een serie aanvallen met brandbommen, bedoeld als protest tegen het bezoek dat president Ford volgende week aan Japan brengt. In de schermutselingen met de demonstranten raakten negen politiemannen gewond. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben drie of vier Russische diplomaten enige verwondingen opgelopen bij aanslagen op de Russische ambassade. De politie heeft vijf leden van de marxistische jeugdliga gearresteerd bij de Amerikaanse ambassade. Bij de Rus sische ambassade werden drie arrestaties verricht. Geen van de twee ambassades heeft grote schade opgelopen. Het besluit betekent voor Israel dat het gisteren niet meer aan het woord kon komen, omdat zijn woordvoerder woens dagavond sprak. Israel en de Verenigde Staten hebben zich krachtig maar tever geefs tegen het besluit verzet. Dit tast overigens het normale recht van weder woord niet aan. De Israëlische artillerie heeft gisteren verscheidene dorpjes langs de Liba- nees-Israelische grens bestookt. Volgens inwoners van deze dorpen zijn vier personen om het leven gekomen en liepen 30 anderen verwondingen op. Volgens een communiqué van het Li- ROME. In Amerika wordt voor het onderhoud van golfcourses, begraaf plaatsen en de voor- en achtertuinen van de 220 miljoen Amerikanen even veel kunstmest gebruikt als in India voor de produktie van voedsel voor de 500 miljoen Indiërs. Simpele gegevens als deze bestaan bij tientallen, en illustreren in volle omvang de vraag hoe de we reldbevolking van voldoende voedsel kan worden voorzien.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3