en wethouders Geen taak voor provincie bij oplossen visserijproblemen tom vishal WINKELDIEFSTALLEN INBRAKEN Bombardement van vragen op college van burgemeester de ring die elke liefde rond maakt Frappante kortingen: juwelier aronson Claudia Strater 1 Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel KM *^MM INFORMATIEBIJEENKOMST IN STADSSCHOUWBURG NIET DRUK BEZOCHT GS Coördinatiecommissie niet zinvol Kort IJmondnieuws voor dezelfde stroomkosten doos luxe postpapier bedrukt met naam en adres DINGIER kantoorcentrum PLAATSELIJK NIEUWS *1UDAG 1 5 1974 NOVEMBER 1 >as- Bar gratis graveren+ verlovingspakket met waardebonnen en gratis kleurenfoto van u beiden DEZE WEEK BESTELD VOOR ST. NICOLAAS GELEVERD Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 Wagenweg 94. Haarlem. is een teken van trouw en kiest U terecht met zorg. Neem daarom rustig de tijd om het model van Uw leven uit te zoeken. De ring van Uw keuze, of hij nu van goud of witgoud is, smal of breed, glad of be- werkt, U zult hem altijd vin- den in onze grote collectie verlovingsringen. Optelsommetje Teleurstellingen (Van onze rechtbankverslag- geefster) HAARLEM Begin september werden, na een winkeldief stalletje in de Generaal Cronjéstraat in Haarlem vijf mensen aangehouden: een 26-jarige man uit IJmuiden, een 25-jarige vrouw uit Wijk aan Zee en drie inwoners van Bever wijk, een man van 44 en twee vrouwen van 29 en 30 jaar. Het bleek dat het stel zich schuldig had gemaakt aan een enorme serie mis drijven. Inbraken, maar vooral winkeldiefstallen en verduistering van een kredietkaart bij een waren huis. Daar was dankbaar gebruik van gemaakt in diverse filialen. Tranen Eerste levensbehoeften I g i s rt a I i (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 45: (ADVERTENTIE) ;raat- :raat- traat traat (Van een onzer verslaggevers) en .9.30 0.30 ;eo- (ADVERTENTIE) Claudia Strater verhuist. Dat ruimt op. 30% 40% 50 en n 9 soen len- Het college van burgemeester en wet houders, dat vanaf het podium neer keek op de „zaal-vol-gaten” had de vra gen verdeeld over de portefeuilles van de vier wethouders en de burgemeester en aan de hand van het binnengekome- ne werd een greep gedaan om informa ties te verstrekken. Op die manier vernam men van wet houder M. Roessingh, dat er in Velsen weliswaar geen scholen van een afwij kend karakter zijn, maar dat de Onder wijsbegeleidingsdienst probeert nieuwe processen op gang te brengen. Het be langrijkste daarbij is uiteraard, dat de ouders er ook voor moeten voelen. Ver- Een overzicht van de zaal van de Stads schouwburg tijdens de donderdagavond gehouden informatiebijeenkomst. 1.30 •s”. i en t 21 3 ’lein 'vol- weg: oort, nen, Wij- tie- Jazen ’gens- 1-10 .30- 39.50 te bestellen bij: Breestraat 52 - Beverwijk Telefoon 02510 - 2 77 41 In- uif ld); dt- to- en een leren boodschappentas, een biljet van duizend gulden, een tuner-verster- ker, een platenspeler en cassetterecorder, meubelen en een schrijfmachine. - .Enzovoorts, enzovoorts. wedstrijden van Telstar en controle op de maximum snelheid de grote aandacht hebben van het college en dat deze zaken zeker niet in een la zullen worden weggeschoven. Wat het parkeren van caravans op parkeerterreinen betreft, doet de ge meente een oogje dicht, voor zover ze niet in de weg staan ook al kan en mag het eigenlijk niet. Het parkeren van vrachtwagens is een andere en veel moeilijker aangelegenheid. In Driehuis wordt gezocht naar een goede plaats ervoor. Hij stelde echter uitdrukkelijk, dat de burgerij niet van het gemeente bestuur en de politie kan verwachten dat alles door middel van borden kan worden opgelost. Lawaai rond de café’s die uitgaan was weer een andere hinderpaal. De vragen steller hoorde, dat dit juist een van de redenen is, dat het sluitingsuur van de café’s niet wordt verlengd. Na een pauze, waarin men met B. en W. kon praten en het college vragen kon stellen iets wat niet hielp, want men kwam er naderhand in de zaal toch weer mee voor de draad was er later op de avond gelegenheid voor discussie en nieuwe vragen. Die varieerden sterk zo mag wel worden gesteld. Namelijk van de prijs van koffie in het Uitvaart centrum (zestig cent) en op Duinhof 1,15) tot een centraal antennesysteem voor de gehele gemeente. En wat dat laatste betreft zo hoorde men uit de mond van wethouder Ockeloen gaat Mr. Nannings vond dat de officier aan een optelsommetje bezig was, met „terecht óverigens” de laagste uit komt voor zijn cliënte. De bezwaren van de collegae tegen de strafmaat kon hij zich voorstellen, kijkend naar andere straffen, bijvoorbeeld onlangs óók 18 maanden voor diefstallen van een veel grotere waarde, vier, vijf ton. Dat was één diefstal, reageerde mr. Van Rossum, dit waren er veel meer. In het geval van deze vrouw volgens hem circa 100 winkeldiefstallen, volgens mr. Nannings 40. De raadsman schetste het makkelijk te beïnvloeden karakter van de vrouw dat haar hiertoe had gebracht. Ze deed dit door omstandighe den die haar dwongen haar gezelligheid op deze hoogst ongelukkige wijze te zoe ken. Uitspraak in alle zaken op 28 novem ber. IJMUIDEN: Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 394 kisten Ka beljauw; 572 kisten Koolvis; 9 kisten Schelvis; 217 kisten Wijting; 10 kisten Schar; 101 kisten Varia. Frozen in guldens: Per 40 kg: Kabel jauw één 150-74; Kabeljauw twee 176- 80; Kabeljauw drie 120-84; Kabeljauw vier 124-86; Kabeljauw vijf 124-78; Wit te Koolvis twee 76; Koolvis twee 54-50; Koolvis drie 54-47; Koolvis vier 50-42; Schelvis vier 72-70; Wijting drie 82-61; Schar 104-86; Bot 37-29; Lever 75-53; Steenbolk 55-48; Poon 44-41; Haai 45-20; Leng 72-61; Ham 260; Ham met kop 118-92; Lom 57; Hake drie 96. Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 170 36.600, KW 213 830, UK 218 4.800, WR 68 ƒ4.740. Spanvis sers: KW 33 en KW 180 6.510, UK 6 en UK 186 ƒ2.500, UK 208 en UK 236 6-200, VD 1 en VD 46 4.720, VD 19 en VD 73 9.620, VD 24 en VD 89 8.920. waarom in Zeeland wel een dergelijke commissie met steun van de directie van de visserijen kan functioneren. Gedeputeerde IJff maakte toen nog eens duidelijk dat de huidige visserij- moeilijkheden niet door de provinciale overheid kunnen worden opgelost. Hj zei dat ook het nieuwe overlegorgaan van visafslagen een dergelijke commissie overbodig maakt. Bovendien had de pro vincie bij navraag de indruk gekregen dat de Zeeuwse coördinatiecommissie niet goed functioneerde. Hij zei dat de gevolgen van quote- ringsmaatregelen en een eventuele sane ring van de vissersvloot ook in Noord- Holland gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid en de inkomensvor ming. Niettemin kan alleen het kabinet en met de E.E.G.-partners proberen het in samenwerking met het bedrijfsleven hoofd te bieden aan de structurele visse- rijmoeilijkheden. De provincie heeft daarbij slechts een adviserende taak. hij tien maanden waarvan één voor waardelijk. Tegen de anderen, wier aan deel in volgorde minder erg was zeven, zes en vijf maanden, waarvan steeds één maand voorwaardelijk. Eén vrouw barstte in tranen uit. Mr. Vink verzocht haar zich in te houden, „het is voor niemand prettig u zo te zien”. Hij wees haar ook op de consequenties van de delicten die ze zou moeten dragen en stelde haar enigszins gerust met de me dedeling dat dit nog maar een eis was, geen vonnis. Bij een andere vrouw had de zitting een averechtse uitwerking, ze stond steeds te giechelen. „Sorry hoor, het zijn zenuwen”, verontschuldigde ze zich. „Dat dacht ik al. Anders had ik u allang de zaal uitgestuurd”, zei de presi dent. der, dat het schoolbusvervoer verplicht is voor kinderen die meer dan vier kilometer van de school wonen, maar dat de gemeente daarbij ook de kinderen uit Velsen-Oost heeft betrokken in ver band met het oversteken van de druk bereden Parkweg. Wel wordt gedacht aan een tunnel voor voetgangers onder deze weg Op budgetaire gronden kon deze niet eerst worden gebouwd. Naar de zandbak in de Zeehelden buurt zal een onderzoek worden inge steld en evenzeer naar de behoefte van een speelterrein aan de rand van Beec- kestijn, bij de Van Lenneplaan. De bewoners van de Van Lenneplaan hoorden verder van wethouder H. van der Werff dat zij binnen afzienbare tijd in hun straat nieuwe lichtmasten zullen krijgen. Verder kreeg een vragensteller te horen dat Velsen wel degelijk mee doet aan energiebeperking. Helaas echter was de steller van de vraag het er niet mee eens en hij somde achter elkaar een aantal kruispunten in diverse gemeente- delen op waar niet minder dan vier lichtmasten ’s avonds hun schijnsel op straat en op elkaar uitstraalden. „Doe er twee van uit, dat helpt”, meende hij. Wethouder Van der Werff hielp hem op zijn beurt, maar nu uit de droom, door te verklaren, dat het hier om verkeers veiligheid gaat en dat gehandeld wordt naar internationale normen. Hij is niet van plan om de veiligheid van het IJMOND. In het artikel „Ouders op zoek naar ouders” in de krant van woensdag wordt melding gemaakt van een vergaande samenwerking op het ge bied van de zorg voor geestelijk gehan dicapten tussen de ouderverenigingen, verdeeld over drie zuilen. Deze oecume nische gedachte gaat echter niet zover dat zij ook eikaars namen al gebruiken. Vandaar hier nog even een soort „Who is who”, omdat de namen niet juist vermeld stonden. De juiste namen van de ouderverenigingen zijn: „Helpt elkan der” (algemeen); „Philadelphia’ voor Pnot. Christelijken en „Voor het zorgen kind” voor Rooms Katholieken. In de provinciale commissie Economi sche Zaken waarin het advies van Gede puteerde Staten gisteren ter sprake werd gebracht toonde het CDA zich teleurge steld over het uitblijven van deze coör dinatiecommissie. Er werd gevraagd In totaal moet de buit zo’n 30 mille belopen hebben, geen wonder dat de president van de Haarlemse rechtbank, mr. Vink en de officier van justitie, mr. Van Rossum waar het vijftal gisteren voor verscheen, het hadden over „lijsten van misdrijven.” „Te gek om op te noemen”, aldus mr. Vink, „hamsteren was het!” En mr. Van Rossum merkte op dat een deel al was opgegeten, ver sleten of weggeraakt. Het werkterrein was de hele provincie Noord-Holland, maar ook Zuid-Holland. Het accent lag op IJmond en Haarlem (IJmuiden, Beverwijk, Noordwijk, Alk maar, maar ook bijvoorbeeld Leiden). Een greep uit de buit die in de dagvaar dingen stond en die ook weer een greep was uit een veel groter arsenaal. Een vaas, een set schroevedraaiers, een tafelstopcontact met verlengsnoer, een moker, herenschoenen, een fluitketel, koekepan, armband, laarzen, herentrui en, badlakens, damespantalons, dames- jasje, rokken, T-shirts, schoenen, wek kers, pannen, een stereocassettedeck, bi kini’s, een ketting, een leren herenvest HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voelen niet veel voor een provinciale coördinatiecommissie voor de visserij. Na een uitgebeelde stu die over de visserijproblemen is het bestuurscollege van de provincie tot deze conclusie gekomen. Toen vorig jaar de provinciale staten de visserijnota behan delden werd er per motrie om een derge- tot een oplossing te brengen. En als zo’n commissie moet adviseren over het ver beteren van de infrastructuur voor de lijke studie gevraagd, waaraan verder werd verbonden het mogelijk instellen van e'en coördinatiecommissie. Gedeputeerden vinden dat de onder werpen die in een dergelijke commissie aan de orde worden gesteld niet speci fiek Noordhollands zijn. De problemen die op het ogenblik in de visserijwereld spelen, zijn volgens het bestuurscollege alleen maar nationaal en internationaal visserij, kan de provincie slechts aanvul lende taken op zich nemen. Dit vanwege de beperkte financiële middelen, waaro ver de provincie in dit opzicht beschikt. De man tegen wie de hoogste eis was gevallen zei dat hij in dit gedrag was vervallen door vroegere teleurstellingen. Zijn raadsman, mr. Cohen, vond de ge elste straf niet in verhouding staan tot die van de anderen. De officier vergat volgens hem de achtergronden. Hij meende dat het doeltreffend was dat de man nu aan deze vriendenkring onttrok ken wordt, wat kan doordat hij bij zijn vader onderdak kan. Tenslotte merkte mr. Cohen nog op dat zijn cliënt niet gestolen had om te verkopen en dat het warenhuis met de_, controle op krediet kaarten, waarmee je tot in het oneindige kunt kopen, toch wel nonchalant is. Mr. Van Dijk verdedigde de vrouw tegen wie tien maanden was geëist. Zij gaf volledig toe dat alles wat ze gedaan had niet eerlijk was. Ze zei uit nood gehandeld te hebben, maar mr. Vink vond het stelen van tien bikini’s niet in die richting wijzen. De vrouw zei een nieuw leven te willen beginnen na deze periode. Mr. Van Dijk vroeg de aandacht voor de in het reclasseringsrapport ge schetste achtergronden. Hij dach dat zijn cliënte als iedere winkeldievegge vooral ook vanwege de spanning gestolen had. Met de reclassering zei hij dat de omge ving van de vrouw van grote betekenis Bovendien - zo menen Gedeputeerden - heeft de Directie van de Visserijen die het. belangrijkste deelnemer zou moeten zijn voor een commissie nagenoeg geen belangstelling. Vooral omdat in een coördinatiecommissie alleen maar onder werpen van algemeen karakter bespro ken zouden kunnen worden, zoals de problematiek van de overbevissing, de concentratie van aanvoerhavens, arbeids omstandigheden, hanedl en verwerking, havencapaciteit en vaargeulen. Voorts menen Gedeputeerden een coördinatie commissie te moeten afwijzen omdat al een Permanent Overlegorgaan Visafsla- gen is ingesteld. Hierin werken de ge meenten Goedereede, Den Haag, Harlin gen, Urk, Dn Helder en Vlissingen sa men, terwijl ook het Staatsvissershaven- bedrijf uit IJmuiden is vertegenwoor digd. dat de gemeente, wanneer het heel snel wordt uitgevoerd, acht miljoen gulden kosten. „En als we dat bedrag hebben te investeren, zijn er wel andere zaken die voorgaan” vond de wethouder. Ver der kon worden bekend gemaakt, dat achter de Tuindersstraat, waar nu de bouwbarakken staan, een groot speelter rein zal worden aangelegd en dat voor Velsen-Oost gesleuteld wordt aan een bouwplannetje dat voorziet in de reali sering van zestig woningen. Omstreeks half elf werd de discussie stop gezet. Het merendeel had zijn zegje gedaan. Degenen, die schriftelijke vragen hadden gesteld, welke nog niet waren beantwoord, krijgen dat antwoord schriftelijk thuis. Vijftal mannen en vrouwen uit IJmond gezamenlijk op dievenpad is. Lange gevangenisstraf vond hij niet nodig. verkeer in gevaar te brengen door licht masten te doven op kruispunten. Van de hak op de tak springend moeten wij nu het oog richten op de Van Speijkstraat, waar de bewoners hadden geklaagd over de vieze straat. De wethouder en de directeur van de plant soenendienst zijn er wezen kijken: re sultaat, dat de reinigingsdienst zal wor den ingezet. Wethouder C. Ockeloen deelde mee, dat een commissie zich bezighoudt met het vraagstuk om Plein 1945 een leven diger aanzien te geven en dat het wellicht mogelijk zal zijn achter het stadhuis nog een rijtje woningen te bouwen voor alleenstaanden. Met NS wordt onderhandeld over de mogelijk heid ook een rijtje woningen te plaatsen op het terrein van de Van Houtenlaan. Speelstraten ander onderwerp aan wij zen is moeilijk. Bewohers van de betrokken straat zijn tegen, de omgeving is er sterk voor. Wethouder Th. C. Witte behandelde eerst enkele vragen op het terrein van sociale zaken, waarbij het Centraal Or gaan Opnamebeleid ter sprake kwam. Hij deelde verder mede, dat de commis sie volksgezondheid in de raad zich buigt over de mogelijkheid om in Velsen een onderzoek te laten houden naar baar moederhalskanker. Burgemeester drs. J. Reehorst verze kerde een aantal vragenstellers dat con trole op het fietsen over trottoirs, het plaatsen van fietsen tegen heggen bij VELSEN. De informatiebijeen komst van de gemeente voor de bewo ners van Velsen-Zuid, Driehuis en IJ- muiden-Oost in de Stadsschouwburg zit er weer op. Er waren voor deze avond 135 vragen ingediend en als het zo zou zijn, dat elke vraag individueel gesteld was en iedere vragensteller was opgeko men, dan waren ze allemaal aanwezig donderdagavond, want meer dan 135 mensen zijn er niet geweest. Geen grote opkomst dus. Geen grootse vragen ook over het algemeen. Verreweg het gros van waarnaar geïnformeerd werd, bestond uit vragen naar de bekende weg en zou niet gevraagd zijn, indien men de krant goed had gelezen. Dat vond ook mr. Douma niet. De rechtbank zou echter niet meegaan met zijn verzoek om onmiddellijke invrij - heidsstelling voor zijn cliënte, tegen wie zeven maanden was geëist. Tranen weer. Deze vrouw had nogal eens iets gesto- lens cadeau gekregen als ze vroeg waar het vandaan kwam, zeiden de anderen dat ze dat niet moest vragen bij een cadeau. Mr. Douma wees erop dat zij vooral direct noodzakelijke kleding had gestolen. Het was volgens hem geen afgesproken rooftocht geweest. Hij vond het eigenlijk jammer dat zijn cliënte niet eerder tegen de lamp was gelopen. De eis rangschikte hij onder achterhaal de strafrechtstheoriën. De man die zes maanden hoorde eisen, had een en ander in dronkenschap ge daan. „Een meeloper”, aldus zijn raads man, mr. De Boer. De rechtbank zou tenslotte wel het verzoek van mr. Nan nings inwilligen diens cliënte met de kortste straf, vijf maanden naar huis te laten gaan. Het vijftal had elkaar leren kennen in een bar. Langzaam kwamen de activitei ten van de grond, ieder vanuit zijn eigen achtergrond, totdat ze er tot over hun oren inzaten en de machinerie die ze in beweging hadden gezet niet meer tot staan gebracht kon worden. Hun aandeel was overigens nogal verschillend en de officier van justitie zou dat ook in de eis tot uitdrukking brengen. Deze had het over één grote roes waarin iedereen gehandeld had, en waarin iedereen was losgeslagen. Daarbij vond hij opvallend dat het mensen wa- ren die nauwelijks bekend stonden bij de justitie. Tegen de man bij wie hij de grootste verscheidenheid aan misdrijven constateerde, gepleegd in het tijdsbestek vanaf eind ’73 tot september ’74, vroeg hij achttien maanden. Deze man had én ingebroken én win keldiefstallen gepleegd en bovendien was hij degene die de kredietkaart in zijn zak stak toen een koopster die bij zijn kassa in het warenhuis vergat Bij de ondervraging liet mr. Vink merken vooral dit laatste hoog op te vatten, én het feit dat de man volgens' het proces verbaal gedacht zou hebben „dit is de kans van mijn leven.” Het was de offi cier opgevallen dat alle misdrijven steeds „als vanzelf” gebeurd waren. Hij vroeg tegen deze verdachte geen voor waardelijk deel van de straf, rekening houdend met het feit dat er mogelijk een voorwaardelijke in vrij heidsstelling zou komen op een gegeven ogenblik met reclasseringstoezicht. Tegen de vrouw met wie hij samen allerlei spullen in had geslagen „geen eerste levensbehoeften”, aldus de officier ter inrichting van een kamer vroeg I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5