maar de eer is voor de hele bemanning toffe vishal sluizen havens VerenigÉngsnieuws otffi (fe ,d. xo Haven PvdA houdt ledenvrgadering „Ik draag die medaille m Ml ■KV 4 SCHIPPER ’T HART RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Velsen-Oost krijgt groenstrook bij Noordzeekanaal .5 1 6 PLAATSELIJK NIEUWS ZATERDAG NOVEMBER 1974 (Van een medewerker) Ik bel altijd op Met vijf minuten Velsen-IJmuiden Iwi&Mp HEDENAVOND IN DE ZEEWIJKSPORTHAL AANVANG 20 UUR de belangrijke competitiewedstrijd AKRiDES— WILSKRACHT-SNL I Wijk aan Zee Beverwijk Velsen-Noord eft® IJMUIDEN Ten gevolge van de slechte weersomstandigheden heeft de handel zich deze week op nieuw met een minimumaanvoer tevreden moeten stellen. Welis waar betekenden de ladingen van enkele schepen uit de noordelijke Noordzee een kleine pleister op de wond, maar omdat deze aanvoer voornamelijk uit kool vis bestond, kon het probleem hiermee niet worden opgelost. Want het was im mers juist de kustvisserij, welke door het ruwe weer werd uitge schakeld en juist van’ zijde konden de laatste tijd mn ,vfc.par- tijen gul en wijting wore bemcygr- handeld. ne$oojft IJMUIDEN In het jaar 1911 werd door de firma Bakker Dijk sen te IJmuiden een tweetal stoom trawlers aangekocht in Frankrijk dat oorspronkelijk aan een Engelse rederij toebehoorde. De schepen waren afkomstig van de werf Smith’s Dock Company te North Shields en hadden respectievelijk als bouwnummer 702 en 703 op de helling gestaan en kregen de naam Peter Ross en Alexander Ross. De Engelse visserijmaatschappij ver kocht de schepen later naar Frank rijk en de naam van de Peter Ross veranderde in Sirene en de Alexan der Ross werd herdoopt in Cacha lot. De thuishaven was Bordeaux en de schepen behoorden toe aan de Société des Pêcheries du golfe de Gascogne en J. Duvergier was de directeur. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het is diep ge heim gehouden. Niemand wist er iets van, maar donderdag kreeg schipper Leen ’t Hart van de IJmuidense reddingsboot Johanna Louisa” in de Haagse Ridderzaal door minister-president Den Uyl een koninklijke onderscheiding op gespeld. Hij werd Ridder in de Or de van Oranje Nassau. En dat ge beurde in het kader van het hon derd vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Noord-Zuidhollandse Redding Maatschappij. Verscheide ne schippers werden koninklijk on derscheiden en de IJmuidense schipper was één van hen. Konin gin Juliana, bij de plechtigheid aanwezig, was vol lof over het red dingswerk. 'ft'" Heemskerk - A St ‘iJte f,.31 El M («te losplank (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. de aquariumvereniging huis ZATERDAG 16 NOVEMBER Geo- MAANDAG 18 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) Huygens- Kanaalstraat, 20 (ADVERTENTIE) ARIE VAN DER VEER. een een verd end. ;ela- n de ties- Ge- itste if je huis ■dige wel van een erk- kers itge- van a la t hij listi- jloe- anon sieke sme dende i van l, ein- it een totale ant ik iritiek toege- n wat i mijn porta- )R. In erpre- 10e de 1 land cnecht tn van ver- irderd, zwarte iselijk uit is. irtman ;n kij- lat zij e bui- :a, die andse, neger Thuis, terug in IJmuiden, is het de volgende dag pas in de latere middagu ren mogelijk om de schipper te spreken. Niet dat de feestelijkheden zover waren uitgelopen, maar de nacht die volgde op de uitreiking van de zilveren medaille bracht schipper ’t Hart al weer op zee door. De noodsignalen welke de Noorse kustvaarder „Brunette” uitzond hadden de „Johanna Louisa” doen uitvaren. Bijzondere waardering uit hij over Jos Kloosterhuis: „Die staat altijd voor ons klaar. Hij is ook opstapper en als de boot moet varen haalt hij altijd iedereen op. Als er alarm gegeven is, vaart de boot met vijf minuten uit. Je moet je Kanaalstraat, zondag 14.30 uur: even prettig als we op zee zijn met zwaar weer. Zo’n vrouw vaart óók mee.” In IJmuiden kreeg het schip, dat we -«r «p £a late zien, de naam Ernestine De aan te leggen groenstrook wordt vergelijkbaar met die langs de Heeren- duinweg. NU DE SCHEPEN zich aldus vrijwel alleen naaar deze omgeving hebben ver plaatst, is het zo goed als zeker dat de makreelvisserij in de Ierse Zee een einde heeft genomen. Nu werden in IJmuiden tot dusver uit deze wateren weinig par tijen verse makreel aangevoerd, maar diepgevroren kon toch wel het een en ander worden afgezet. MAANDAG 18 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. v'lwaJ6senen ?r. iwugd 14-21 u. iwor- i op- lie- mij nees- appig i het ezier. iteraf !- en ge- i ge- nor- zong. lijkt enige naar dat niet een m. veel rras- irden rkste dicht jnzet r en Jeur- rrou- anzet ialle- had Lunst De schipper van de „Johanna Louisa”: „Ik houd er niet van als ik alleen genoemd word. We zijn op het schip allemaal met elkaar, er kan er niet één gemist worden.” laten e een ver- vier, it een z; wij ie uil meer gemeentebestuur aan de .oning Mo lt de graag >aalde kamp deren ’ram i', re- n een kend- DE AANVOER van de overige koter- vloot heeft verder weinig te betekenen gehad. Reeds maandag was namelijk door deze vaartuigen de laatste vis aan land gezet waarna door hen eerst dins- ’t Hart: „Eén ding: Ik wil er wel over praten, maar je moet goed begrijpen dat ik die medaille alleen maar heb gekre gen omdat ik toevallig het geluk heb dat ik de schipper van die boot ben. Ik draag die medaille, maar de eer is voor de hele bemanning. Hij geldt voor alle maal. Voor de drie vaste bemanningsle den en voor de opstappers. Dat is voor mij een uitgemaakte zaak.” En de schipper kijkt met dwingende ogen als hij dat zegt, kin en kaken zo sterk naar voren, dat je 't wel uit je lijf laat om hem tegen te spreken. Van deze Franse rederij werden de schepen in 1911 gekocht door de Firma Bakker Dijksen. De Sirene kreeg in IJmuiden de naam Sophie Truus IJM. 72 en de Cachalot ging als Nederlandse stoomtrwler naar zee als Bertha Elisa beth IJM. 11. Het waren zusterschepen en zij hadden een bruto inhoud van 195 reg. ton bij een lengte van 35.18 m, breedte 6,55 m en een holte van 3.66 m. De machine was van Mac Colt Pol lock en had een vermogen an 280 pk. Veel groter was de stoomtrawler die in 1912 door Bakker Dijksen werd aangeschaft. Het toeval wil dat dit schip ooi: in 1903 werd gebouwd met als bouwnummer 21 van de bekende werf Cook, Welton Gemmell te Beverley voor Hellyer Steam Fishing Company te Hull en de naam ludde Plutarch. Pauline IJM.95 en behoorde in 1912 tot de grootste stoomtrawlers van de IJmui- der vloot met een bruto inhoud van 254 reg. ton. De lengte was 39,62 m, de breedte 6,70 m en de holte 3,69 m. De 3 cil. triple expansie machine van het fabrikaar Amos Smith had ean vermo gen van 350 pk. P. Roobol werd er schipper op die daarvoor had gevaren met de Bertha Elisabeth IJM.ll. Over die bemanning wil hij trouwens nog meer kwijt. Beschrijft dat de sfeer onderling vreselijk fijn is. Over de op stappers, de mensen die assisteren als de reddingsboot in actie moet komen: „Dat zijn ook stuk voor stuk eerste klas zeelui. We hebben in IJmuiden het geluk dat er veel zeelui zijn. Het is nergens gemakkelijk om aan goeie opstappers te komen. Iedereen wil wel mee, daar gaat het niet om. Er zijn er heel wat die zeggen: ik wil wel opstapper worden, maar daar komt meer voor kijken. En het moet ook kunnen in verband met het werk dat je normaal doet. Je moet er altijd zo tussenuit kunnen.” ZONDAG 17 NOVEMBER Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. ZATERDAG 16 NOVEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. NADAT DOOR de grote eenheden de haringvisserij rond Barry-head en St. Gilda al eerder was losgelaten, om het via de Donegal-baai eens in de Ierse Zee te gaan proberen is men thans met een vrij grote concentratie in de omgeving van het Engelse Kanaal actief geworden. Nadere berichten hierover ontbreken, al leen is bekend dat velen voor het slech te weer een schuilplaats aan de zuidkust van Engeland hebben gezocht. MAANDAG 18 I"' Openbare bibliotheek, weg: 14.30-17.30 u. ZONDAG 17 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf „0 u. MAANDAG 18 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const. Huygensstr. geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek. Kerkweg45: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 19- 21 u. uur: Open „Velsen”. WEL KAN ALS een klein lichtpuntje worden vermeld dat door meerdere schepen van de noordelijke Noordzee enige behoorlijke partijen grote en mid- delkoolvis werden afgeleverd. Dit werd door de handel bijzonder gewaardeerd, omdat men op deze wijze minder van de import afhankelijk was. Ook kwam de VL 110 zich nog melden met ijs- en stijve kabeljauw. Kennelijk was de vis uit het ijs aan het begin van de reis gevangen en ook de stijve kabeljauw bleek al enige dagen aan boord te zijn geweest. Vandaar dat zowel de handel als de aanvoerder over het tijdig lossen tevreden konden zijn, vooral omdat het zoeken naar een ander „spokkie” waar schijnlijk enigszins uit de band was gelopen. Toch was men nog op tijd binnen om voor de maandagmarkt van een losbeurt te zijn verzekerd. Haring De firma Bakker Dijksen voerden in die tijd eveneens de directie over de Maatschappij Halve Maen met de stoomtrawler Panadero IJM.87 die later terecht is gekomen bij de Fiitna Doek- sen op Terschelling onder de naam Stor- temelk. In het jaar 1917 zijn twee sche pen van de rederij verloren gegaan. Op 20 juli 1917 verliet de stooomtraw- ler Ernestine Pauline IJM.95 de IJmui- dense vissershaven ter visserij op de Noordzee en niemand kon vermoeden dat dit de laatste reis van het schip is geweest. Schipper was Job de Groot en tevergeefs werd gewacht op de terug keer van de trawler. Op 27 juli was het schip het laatst gezien met de 11 opva renden en helaas moest worden aange nomen dat de Ernestine Pauline met man en muis was vergaan. De Bertha Elisabeth IJM.ll ondering hetzelfde lot. Dit schip ging 1 augustus 1917 van IJmuiden naar zee. Meestal duurde de reizen 10 a 12 dagen maar de trawler is met de bemanningsleden niet meer binnengekomen en dat zijn er velen geweest tijdens de eerste wereld oorlog. De Sophie en Truus kwam in 1919 onder directie van de heer Maarleveld en de naam veranderde in Nicolaas IJM.72. In juni van het jaar 1920 kwam deze stoomtrawler door onbekende oor zaak tot zinken en een geluk was dat de bemanning kon worden gered. Zo zijn gedurende de peroide van nog geen 10 jaar de drie schepen, die even eens hebben toebehoord aan de Firma Bakker Dijksen, verloren gegaan. Cursussen bij „De Spil”. In het buurtcentrum „De Spil” aan de Meeu wenlaan in IJmuiden-Oost begint woensdag 20 november een cursus pot tenbakken voor volwassenen. Deze om vat twintig lessen. Vervolgens wordt donderdag 21 november een begin ge maakt met een cursus handenarbeid, eveneens voor volwassenen. Belangstel lenden kunnen zich hiervoor aanmelden onder telefoonnummer 10186. IJMUIDEN. Donderdag gearri veerd: Jan, Inverness, Beverwijk; Ajax, Noordzee; Amazon, Noordzee; Narmhal, Noordzee; Dietrich Oldendorf, Lulea, IJ muiden; Royal Enterprise, Antwerpen, Velsen; Worthing, Londen; Ameland, Shellhaven; Graveland, Santos; Lucia, Walkom; Verona, Nouadhibou. Donderdag vertrokken: Gena-F, Ham burg; Athenian Star, Rochester; Olivia, Destrehal, IJmuiden; Vechtstroom, Muil; Venus, Setubal; Georgina V Everard, Erith; Royal Enterprise, Delfzijl, Velsen. Vrijdag gearriveerd: Marchom Ventu rer, Tyne; Tor Belgia, Gothenburg; Igge- sund, Zaandam; Nornews Expresse, Skoyn; Nikolai Kasatkin, Vyborg, Vel sen; Abbotsford, Tees; Post Energie, Zeebrugge; Irish Wasa, Foyne; Levem, Rochester, IJmuiden. Vrijdag vertrokken: Rijnstroom, Har wich; Dynamic Mariner, Rotterdam; Vi- meira, Brasil; Manuella, Rotterdam; Ma ria-2, Wilhelmshafen; Morillo, Emden; Fiducia, Goole, IJmuiden; Parkesgate, Rochester, IJmuiden. NOVEMiy £R :cl- Wi.iikerstraat- Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Wijkerstraatweg en Zeewijkplein 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Gebouw Velserduin, Velserduinweg, 20 uur repetitie „De Stem van IJmuiden”. Velserbad, Briniostraat 6.30-8 en 16.40- 18 uur, gemengd zwemmen. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk' aan Zeeërweg 20 uur les en conditietrai ning boksclub „De Ring”. Santpoort, Parochiezaal, Fr. Netscher- laan, 19.30 uur: voorlichtingsavond Viet nam. Wijkgebouw Radarstraat, 20 uur: H. E. Kloosterhuis spreekt voor Ned. Chr. Vrouwenbond. PEN -jeugdcentrum, Mevrouw 't Hart vertelt weer over de feestelijke gebeurtenis van de vorige dag, in Den Haag, bij de koningin. Zij zegt: „Ik heb deze koningin jaren gele den ontmoet, toen zij in de oorlog in Engeland een bezoek bracht aan de Nederlandse zeelui en bun vrouwen. Kijk, hier zit ik naast haar op deze foto. Deze twee foto’s had ik meegenomen naar Den Haag. Ik heb ze aan de koningin laten zien. Eerst durfde ik niet zo goed, maar m’n man porde me in m’n zij en fluisterde: „Toe, laat die foto’s nou zien!” Toen heb ik het toch gedaan en ze wist het nog precies. Ze zei: „O ja, wat leuk. Dat weet ik nog precies. Dat was in Engeland en Ik was juist uit Canada teruggekomen. Dat was in 1944.” Velserbad, Briniostraat, 19.30-22 uur: gemengd zwemmen. Sporthal „Zeewijk”, tot 16 uur: BC „Velsen” (jeugd); 16.15-22.30 uur: bas- ketbalcompetitie: zondag 13 uur: zaal- handbalcompetitie; 13-17 uur: B.C. „Velsen”. Speeltuin „In veilige haven”, Heeren- duinweg, tot 16.30 uur geopend. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Noordweg, Velsen-Noord: geopend tot 18 uur. PEN -jeugdcentrum, 20.30 uur. Crypto”; Chris Braun. We praten weer over het reddingswerk. Voor spectaculaire verhalen moet je bij Leen van 't Hart niet zijn. Daar is hij te nuchter voor. Wel praat hij graag over de boot. Uit een zijkamertje heeft hij een model ervan gehaald en met het schip in de hand doet hij voor hoe het schop rotsvast in een kokende zee ligt en legt hij de zelfkerende werking van de reddingsboot uit. Want echt omslaan kan de „Johanna Louisa” niet. Als de boot ondersteboven terecht komt, keert het schip vanzelf weer terug. „Maar ik hoop het nooit zo mee te maken”, zegt ’t Hart. „Het is nog nooit gebeurd en geloof ook niet dat ’t gauw zal gebeu ren.” IJMUIDEN. De afdeling IJmuiden- Velsen van de PvdA heeft voor woens dag 20 november een ledenvergadering uitgeschreven, te houden in gebouw ,,’t Braambos” aan de Zeeweg in IJmuiden- Oitst. In de eerste plaats dient hier een nieuw afdelingsbestuur te worden geko zen, waarvoor het in de bedoeïing ligt het aantal bestuursleden van dertien tot vijftien uit te breiden. Mede in dit verband wordt door het bestuur de heer B. Schultink uit Sant poort kandidaat gesteld voor de functie van voorziter, welke vakature is ont staan door het vertrek van de heer A. van Maanen. Voorts heeft de heer Harry Scheeper te kennen gegeven het secreta riaat te willen overdragen aan de heer J. Rooze. De agenda voor deze vergadering ver meldt voorts een verantwoording van de raadsfractie over de periode januari- september van dit jaar, terwijl ook ver slagen zullen worden uitgebracht door de secretaris, de penningmeester en het ombudsteam. Het jaarverslag van de se cretaris vermeldt onder meer een huidig ledental van 644, hetgeen ten opzichte van september 1973 een stijging van 25 ltskent. kleren altijd klaar hebben liggen, als je in bed ligt.” „En dan is het altijd een sport om eerder de pieren uit te zijn dan de sleepboot. Ze halen je toch wel in, maar als het erg slecht is, dan komen wij er beter door. De „Johanna Louisa” loopt tien mijl, nou dat blijft ie gewoon draaien. Bij zware storm is het zaak om hem goed op het water te houden. Lukt (dat niet, dan knal je soms wel een tien meter naar omlaag. Met de „Neeltje Jacoba” heb ik 't wel eens gehad dat ik dacht dat ’t hele voorschip er compleet af was. Later bleek er alleen een flinke deuk in te zitten, maar er waren toen wel vijftien klinknagels uit. Een van de jongens was door de kracht compleet door de bank geslagen.” Mevrouw ’t Hart schenkt een voor treffelijk kopje koffie in en geniet ervan als haar man praat. Zo’n groot prater is hij meestal niet. Over z’n vrouw zegt de schipper: „Die heeft het thuis niet altijd Het vraagt 75.000 gulden krediet gemeenteraad voor de aanleg van een groenstrook langs het Noordzeekanaal bij Vefsen-Oost. Het krediet is ook be stemd voor een strook grond voor de rijkswoningen aan de Oosteinderweg. De gemeentelijke diensten hebben in overleg met de bewoners voor het stuk grond bij het knaal een beplantingsplan ontworpen. Naast een wandelgelegenheid komt er ruimte voor balspelen en voor het plaatsen van tenten. Ook ligt het inde bedoeling een gedeelte van strook te reserveren voor wilde beplan ting. Verder komen er grasvelden, doors neden door wandelpaden met zitgelegen heden en „gestoffeerd” met bomen en enkele heestergroepen. Prijzen in guldens Per Ikg: Grote tong 9,53-9,18; grootmiddel tong 10,60- 9,89; kleinmiddel tong 10,25-10,08; tong één 10,40-10,08; tong twee 9,81-9,20; tar bot 10,80-9,97. dagavond laat of woensdagmorgen aan uitvaren kon worden gedacht. En op zee werd dit vertrek alweer direct betreurd, omdat het vissen hier vrijwel onmoge lijk was. Dit is vrijdag onmiddellijk dui- duidelijk geworden, omdat slechts een enkele platviskotter op een kleine vangst kon bogen, mede doordat de meeste collega’s reeds donderdagavond waren binnengelopen. Zij meerden af aan de zuidzijde van de Vissershaven en de bemanningen gingen direct naar huis om niet eerder dan maandag de geringe vangsten aan de markt te brengen. MAANDAG 18 NOVEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. 20.30 u. ledenvergadering over eventuele verhui zing naar Wolf en DekenSchool. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 uur: Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. En zelf zegt zij: „Nu ben ik er rustiger onder dan vroeger. Je weet dat er een goeie bemanning is. Dat ze alle maal op elkaar kunnen rekenen. Maar als m’n man ’s nachts naar zee moet, dan bel ik altijd m’n zwager op om ’t te zeggen. Ik moet 't dan gewoon even kwijt. Dat vindt ie best. Jaren doe ik dat al. Hij heeft gezegd: meid je kan me altijd bellen; geeft niks al is ’t middenin de nacht.” Per 40 kg: Haai 53-33; poontjes 41-40; Fint 20-18; lever 79; bot 29-27; steenbolk 56; krab 22; tarbot 298-188; griet 1977- 140; kabeljauw één 132-83; Kabeljauw twee 144-88; kabeljauw drie 110-94; ka beljauw vier 122-94; kabeljauw vijf 100- 54; Wite Kool vis één 95; wite kool vis twee 88-82; koolvis twee 61; koolvis drie 58; koolvis vier 36-31; schelvis één 103; schelvis 98-82; schelvis drie 76-58; schel vis vier 65-64; schol één 90-80; schol twee 100-80 schol drie 102-80 schol vier 100-84 wijting drie 90-55; haring één 27,20 makreel twee 68; schar 104-80 tongschar 139-122. De besommingen waren: VL 121 37.100,- VL 131 16.900, VK 25 f 71.000, 88 1.600,- 214 5.300. UK 47 en UK 163 f 23.600. Aan de vrijdagmarkt werd aange voerd: 4280 kg. tong; 39 kisten tarbot en griet; 268 kisten kabeljauw; 669 kisten koolvis; 329 kisten schelvis; 140 kisten wijting; 292 kisten schol; 20 kisten schar; 1 kist haring; 4 kisten makreel; 72 kisten diversen. ZATERDAG 16 NOVEMBER Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. wereldkampioenschappen ballonblazen m.m.v. disc-jockey Toon den Heijer. Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. OMSTREEKS HALF negen arriveer den nog twee schepen, hoewel het in de bedoeling had gelegen reeds om vier uur binnen te lopen Het ruwe weer had het de schippers echter ónmogelijk gemaakt op „volle kracht te blijven stomen. Lichtpunt -:u- •ag «te,-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5