WETHOUDERS VAN DUYN EN RIETHOF OP DE WIP Nico Schuitvlot, de studenten-fotograaf Kerkhotel In de boot De Nes als theaterstraatje SIM P h B81 ff ff tl. r fe.'H 7 ft 10 OOK IN ENGELENBAK EN FRASCATI ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING 1 ZE NOEMDEN hem de eeuwige student, omdat hij er altijd bij was en hoewel hij zich vermoedelijk nooit in een studieboek heeft ver diept als geen ander weet wat zich sinds het begin van deze eeuw allemaal in het Amsterdamse stu dentenleven heeft afgespeeld. En dat niet alleen, want hij heeft ze allemaal vereeuwigd: de „korps pikken” in rok en met hun hoge zijen en „de meissies met hun para solletjes en grote hoeden met een fruittuin er op”. De meeste foto’s („Het zijn er miljoenen geweest”) maakte hij met zijn oude houten Reiz 1824-camera. „Tot drie weken geleden heb ik er nog mee ge werkt”, zegt hij trots. L-. K./ L w «6. lp®' '•“4 A Het gaat om meer dan de metro Nu lopen ze in kotspakjes 10 0 en ■4 Symbolisch voor de politieke problemen in de hoofdstad: burgemeester Samkalden bladerend in het boekje „Amsterdam denk om je hart”. o o o s o o 50f 40 70 20 00 5 50 het der- aren latie t de ictie- tend, 1 om !dden over )aar- pas zul- toe- n de >eke- gaat lewel 'eek- wge- De toneelgroep Dokumentair Aktueel Teater (DAT) wil er in januari gaan optreden en ook eigen produkties gaan ontwikkelen. Deze stichting Nestheater krijgt subsidie van de gemeente. DAT zal 'hierin een inspirerende taak vervul len onder meer door projecten (work shops, video, cursussen) en het adviseren van amateurgroepen op het gebied van techniek, decor en inhoud. De initiatiefnemers zien dit theater als een soort „Casa de creatie”, eerder een creatief dan een consumptief centrum. Ter gelegenheid van de opening zal „De ziekte van Parkinson” in première gaan. Het is een stuk van Alain Teister en het gaat om bureaucratie. Voorts wil DAT van CRM een subsidie voor het project „Zonder gezicht”, dat vooral is gericht op onderwijs-instellingen en beoogt in formatie te geven over de geschiedenis van de indianen in Amerika. Metrodwarsligger Pitt Treumann (PvdA), die in eigen fractie tegen de stroom in roeiend toch meer medestanders heeft gekregen, heeft gelijk ais hij zegt dat over de metro geen rationele be slissingen z|jn genomen. HIJ HERINNERT zich dat hij inaugu raties en senaatsoverdrachten vaak erg lang moest wachten voordat de heren zover waren en dat het hem veel moeite Het geharrewar onder de hoofdstedelijke so cialisten is tekenend voor de situatie. De po gingen van machtspolitiek-bedrijver Han Lam mers om door het wippen van enkele lastposten de rijen weer gesloten te krijgen, zijn mislukt. Zijn positie, die onaantastbaar leek, is wankeler geworden. Dat hij van de metro geen halszaak wenst te maken betekent dat hij de gerezen moeilijkheden goed heeft getaxeerd. Van Duyn heeft het zover niet laten komen, maar die zwemt al zo nadrukkelijk in het col lege, dat een motie van afkeuring alleen nog maar een kwestie van tijd lijkt. Het is de CDA (zeven zetels), die het college op deze achilles pees heeft geraakt. Door bij de vorige stemming weg te lopen, liet de CDA, die bekend is als pro-metro, het op een onbeslist aankomen. Kort voor het debat zal burgemeester Samkal den met de fractieleiders van de andere partijen (het seniorenconvent) overleg plegen over de netelige situatie. De CDA laat haar standpunt Hij kwam het dat die jongelui op foto’s zo streng keken? Schuitvlot: „Wat ie !D n it Bl n )0 Da 50e -95 75 DO 85 )0 50 DO 20 )0 25 D 10 0 50 .75 0 75 25 00 DO 0 0 5 >0 5 sn oor- eens t de nid- dat i tot eg- latie bied i de vor- iode ;em- tem- OE- Sa- per- 50 iO 50 rs >o 55 10e 95 50 -0 0 10 b 0 0 0 0 0 Of 5 0 5 0 10 oo >0 o '5 10 DE ROL van Huib Riethof kan alleen maar tragi-komisch worden genoemd. De man die door de verkiezingsleuze „Stem tegen de metro, stem Riethof’ in het progressieve program- college op het paard werd geholpen en die vo rige maand nog in een vraaggesprek met deze krant stelde, dat de Nieuwmarkt op hem kan blijven rekenen, koos nu uitgerekend voor de metro. Verbijstering en actie bij de PSP. Tegen Het Parool zegt hij dat hij niet mee wil doen aan de misleiding van de slachtoffers, want uit stel is nog geen afstel. De Kroon zou immers ingrijpen, meent hij. En „dat de PPR voor de motie stemt en het eerlijk meent, kan ik aan- nemen. Die weten niet beter Dat is de Riet hof van nu die altijd tegen regenten heeft aan geschopt. Mogelijk heeft hij geloofd dat hand- en spandiensten aan Lammers c.s. altijd worden beloond, maar dat lijkt nu erg twijfelachtig. GEBEURT dat maandag weer? Dat zou best eens kunnen, want de verhoudingen binnen de andere fracties zijn ondanks enige pressie on veranderd gebleven. De CDA wil terug in het college ten koste van Van Duyn en Riethof, maar fractievoorzitter Heerma ontkent dat het hierbij de opzet was geweest. „Dan hadden we voor moeten stemmen en zo de reddende engel van Lammers moeten spelen. Dat hebben we niet gedaan”. Hij wijst er op dat alleen een col lege, dat zijn verantwoordelijkheid kent, een metrobesluit kan uitvoeren. „Als Lammers straks met een bulldozer door de Nieuwmarkt moet, kan niemand voorspellen in welke mate er moeilijkheden komen. Vandaar”. Nico Schuitvlot met zijn handwerk voor de Spiegelgracht. 2. De schorsingsprocedure die het hoofdbestuur van de PSP tegen de „overspelige” Riethof heeft ingesteld. 3. De reprimande die het gewestelijk bestuur van de PvdA aan haar vier wethouders en tien raadsleden heeft gegeven omdat zij tegen de instructies in voor afbouw van de metro- slurf zijn, terwijl men nog niet de garantie heeft dat het rijk de exploitatie en aanleg van dit miljardenproject helemaal zal be talen. moet ik zeggen? Ze moesten toch een beetje voorkomen hebben. Ik moet zeg gen dat het een stuk intiemer en amica ler is geworden. Maar jongens met ver beelding heb ik niet veel meegemaakt. Ja, een keer was er een jonkheer, die me nog geld schuldig was maar niet wilde betalen. Hij zei: weet je wel wie ik ben? Een jonkheer..Toen antwoord de ik: Ik heet graaf Schuitvlot”. hiervan afhangen. Een slim spel, maar wat de metro betreft is het vooral eentje van de ge miste kansen. Ook al gaan de plannen door, dan nog blijft het de vraag of men met een zo ver deeld stadsbestuur die plannen ook snel durft uit te voeren. Met als perspectief barricaden in het jaar, dat Amsterdam zijn 700ste verjaardag viert. HIJ VINDT het erg spijtig dat hij de hoofdstad uit moet. Daarover zegt hij „Je ziet het aan het aantal, vooral wat oudere mensen dat weg gaat. Het Am sterdam van nu kan ik niet meer waar deren. Het ergste vind ik nog dat je niet meer rustig op straat kunt lopen. Dat doen we ’s avonds ook niet meer. Voor geen prijs. Voor een riksdaalder slaan ze je in elkaar Dat is heel erg”. Hij vertelt hoe een van zijn vrienden in de Kerk straat door een man dusdanig met een autokrik was bewerkt dat er van zijn schedel weinig meer over was. „Dat was een gangster en bij de justitie zijn ze daar bang voor. Die man kreeg twee maanden. DE NES, de pijpela tussen Rokin en Oudezijds Voorburgwal, gooit hoge ogen om Amsterdams theaterstraatje te wor den. De Brakke Grond zit er al, maar volgend jaar komen er nog twee bij: in Frascati en iets verderop in de voorma lige Tabaksveiling waar De Engelenbak komt. DE RONDE Lutherse kerk aan het Singel wordt een onderdeel van het nieuwe Sonestahotel dat aan het na burige Kattengat (ooit de burcht van het Vrije Volk) is verschenen. Een tunnel verbindt het hotel met de kerk, waar congressen, banketten en andere manifestaties worden gehou den. Hoewel de Koepelkerk sinds 1936 niet meer gebruikt is, kunnen er straks ook weer kerkdiensten worden gehouden. De komst van Sonesta heeft er ook toe bijgedragen dat een reeks pittoreske huisjes in de buurt wordt opgeknapt. In één ervan komt een „bruin café”. Het nieuwe hotel De toneelgroep DAT wil niet alleen de I Engelenbak gaan bespelen, maar vol- alvast even naar buiten. AMSTERDAM heeft het helemaal aan zichzelf te wijten, dat het gekrakeel over de metro nog niet is verstomd. Het beleid van de gemeente in deze zaak is voor een belangrijk deel bepaald geweest door verdachtmakingen, intimidatie, ge brek aan openheid en informatie en een surplus aan prestige. Het is triest maar het is niet an ders. Zo’n politiek moet zich eens wreken en dat is inderdaad gebeurd. De afkeer bjj een deel van de bevolking en de raadsleden en de ern stige moeilijkheden met de Nederlandse Spoor wegen moeten hierdoor worden verklaard. Schuitvlot senior, die in 1883 zijn zaak in de Paleisstraat begon, heette de eerste Amsterdamse kunstlichtfotograaf te zijn en de studenten nodigden hem minzaam uit om zijn kunsten eens te komen vertonen. Hij is er in feite niet meer van los gekomen. Over die begintijd zegt Nico:' „Het ging toen allemaal nog met magnesium-poeder. Niet ongevaarlijk want m’n broer heeft zo eens ernstige brandwonden opgelopen. De foto’s druk te je af op daglichtpapier maar soms duurde het wel twee dagen voordat zo’n film klaar was. Dat deden we achter het huis en als het regende, legden we er een glasplaat overheen”. Klassieke foto grafie waarbij ook de rookvangers niet ontbraken. gend jaar tevens variété in De Nes brengen. De leden kwamen daarvoor koste om de monden van de studenten dicht te krijgen. Bij echt grote feesten huurde hij een aapj eskoets, waarvan de ramen met zwart papier geblindeerd werden en die dan als rijdende donkere kamer fungeerde. Zo knipte hij prins Hendrik in uitbundige stemming tijdens een kroegjool en legde hij de figuranten DAT wil ook iets aan Amsterdam-700 gaan doen. Het is de bedoeling in sa menwerking met de Theaterunie een variété uit het eind van de vorige eeuw te brengen. De Nes zal dan voor enkele weken veranderen in de traditionele ge zellige buurt met Café’s Chantant en bordelen („Maar dat is meer voor de lol”, zegt Emma van Dongen) zoals het er tachtig jaar geleden was. Het heeft er even naar uitgezien dat De Engelenbak eind van deze maand al publiek zou kunnen ontvangen, maar door enkele ongelukjes bij de verbou wing zo kwam het dak naar beneden wordt het nu januari. Op de vraag wat van het oude Am sterdam de meeste indruk op hem heeft gemaakt, zegt hij: „De aapjeskoetsiers op de Dam. Je had daar vroeger een kroeg en ’s morgens hoorde je daar dan het klossen van de klompen als ze op weg waren om een boreltje te pik'ken”. Voor kranten heeft hij nooit willen werken, omdat hij vreesde dat een deel van zijn klantenkring dat niet op prijs zou stel len. Maar heeft hij nooit een demonstra tie gefotografeerd? Schuitvlot schudt peinzend zijn hoofd en meent dan: „Nee, dat is perswerk”. Ook de foto’s, die hij van prinses Juliana kort na haar verlo ving met Bernhard en van Amsterdamse notabelen maakte, hebben nooit de nieuwsmedia bereikt. Gewoon een kwes tie van vertrouwen „want voor vieze zaakjes heb ik me nooit geleend”. DE BORDEELBOTEN die - zoals we eerder wisten te melden - zoveel deining op en rond het Singel hebben veroorzaakt, moeten op last van bur gemeester Samkalden verdwijnen. Eerst kon dat niet, maar een paar weken later ineens wel. Er schijnt nieuw verordeninkje te zijn dat prostitutie-in-de-grachten verbiedt. Het zijn vooral de verbitterde confessionelen zij verloren drie wethouderszetels die aan een „reconstructie” van het college van B. en W. sleutelen. Naar hun gevoel moeten de koppen van Roel van Duyn (PPR) en Huib Riethof (PSP) rollen, omdat hun beleid en positie in het col lege ongeloofwaardig en (voor Amsterdam) desastreus zijn. Een te hard oordeel? Misschien, maar het staat wel vast dat de politieke ont wikkelingen op het Prinsenhof in een stroom versnelling terecht zijn gekomen. De aanwijzingen: 1. De irritatie die met name ex-kabouter Roel bij burgemeester Samkalden en de meeste andere wethouders opwekt. SCHUITVLOT maakte lange en soms vreemde dagen. „Het kon gebeuren dat je ’s morgens een lijk van dokter Saks had, ’s middags een receptie en ’s avonds weer wat anders. Ik heb het nooit erg gevonden, want ik zeg maar zó: een goede fotograaf laat zijn handen wappe ren”. Dat vergat hij echter op een nogal tumultueus Sinterklaasfeestje van stu denten. „Het zat zo, dat ze daarvoor een Sinterklaas hadden uitgekozen die hele maal niet populair was omdat hij nooit op de sociëteit kwam. Toen hij de zaal binnenstapte, zaten er al twaalf andere Sinterklazen en zongen ze:Mies van Loon heb mooie billen..De man kwam absoluut niet aan het woord. Enfin, het is toen een fikse knokpartij geworden, waarbij de baarden op een gegeven mo ment op hun rug hingen en de mijters in het rond vlogen. Een reuze rotzooi”. NIET ALLEEN in de Nieuwmarktbuurt maar ook op het Prinsenhof gaat men zo langzamer hand gebukt onder het metrosyndroom. De poli tieke frustraties over deze slepende kwestie traden vorige week voor de zoveelste maal aan het licht en omdat voor- en tegenstanders in de gemeenteraad elkaar in evenwicht hielden (19 19 was de score) is er maandagavond een her stemming nodig. Inmiddels is het duidelijk ge worden, dat het om veel meer gaat dan de af bouw van de oostlijn naar het Centraal Station alleen. De inzet: het dagelijks bestuur van de hoofdstad. op honderden lustrum-feesten, bal mas- quées en diners vast. Net zoals kapper Jansen, die in de groentijd alle koppen kaal placht te scheren, werd Nico Schuitvlot een be grip. Alleen heeft hij het langer volge houden. „Ik heb vier pedellen meege- maakt.Dat waren van die portiers die bij recepties de namen van de genodig den af riep en ook die pedellen zijn verdwenen en eigenlijk ook de plechtige kleding. Alles loopt nu rond in kotspak jes”. Hij gelooft dat het corpsleven in de hoofdstad over zijn dieptepunt heen is. „Je ziet”, vertelt hij, „weer allerlei dis puten van de grond komen. Hera is weer een goeie terwijl ze die toch een tijd geleden in een doodskist over het Leidseplein hebben gedragen. En dan had je Vivat, het dispuut van de zonen van hereboeren die op feesten altijd een koe meenamen. Het was een vreselijke leuke tijd en ik heb dit altijd met ontzettend veel plezier gedaan. Je blijft er ook jong bij want je zat dag en nacht onder de jeugd”. AMSTERDAM. Nico Schuitvlot was zoiets als de hoffotograaf van het Amsterdamse studentencorps. Net zoals zijn vader (Nico I) dat was geweest. Maar vorige week zette hij daar een punt achter. „Je moet er toch een keer mee ophouden”, meent de 72-jarige Schuitvlot, die zijn zaak aan de Spiegel gracht heeft verkocht en met zijn vrouw zijn laatste levensjaren hoopt te slijten in een gerestaureerd pand aan het Spaame in Haarlem. Talloze (oud)corps- leden zorgden er voor dat dit afscheid niet ongemerkt voorbij is gegaan. krijgt 380 kamers, restaurants en winkeltjes in een galerij langs de Spuistraat. Men zoekt de gasten in het zakenleven maar ook toeristen worden er volgens directeur Sonna- bend verwacht. Hoewel het met de hoofdstedelijke hotels in de hoofdstad als gevolg van een teruglopend be zoek allesbehalve goed gaat, is Son- nabend daarover niet pessimistisch. „We hebben veel vertrouwen in ho tels in de binnenstad. Daarom hebben we net zo lang gewacht tot we dit plekje konden krijgen. Ik ben er van overtuigd dat het toerisme tegen 1977 opnieuw tot grote bloei zal komen. Want de mens zal in de toekomst, nog sterker dan nu het geval is, op reis willen gaan”. i O” -:U

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11