I Connors pakt Dewar Cup Onverwachte afloop van boeiend toernooi BESSEMS’ TAKTIEK VERRASTE VULTINK SPORIWHH Driejarige Mistral Nora in de buurt van groots record Na zege tegen Moskou Weer record HZC De Robben in Enith Brighita finale Europa-cup Harm Wiersma werd gedupeerd Meer geld voor badmintonners l SMRTÉ I 1 t h J ■i VOORZITTER WEGGESTEMD w T NEGENTIENDE SEIZOENOVERWINNING OP HILVERSUM w il MAANDAG 1 8 1974 SPORT NOVEMBER Ji T Onverwacht ■Ss 1 Moeilijk Mentaliteit Bekeken IS - f - Jp* -** Schaakbond in crisissituatie (Van onze schaakmedewerker) (Van onze sportredactie) (B. (Van onze sportredactie) (V:;n onze sportredactie) snelle 4 om ENITH BRIGITHA Verder mogen topspelers nu ook con- dat was (AVT) superieur. 5-s I 5-1 nan oer man 1 in ong UTRECHT. De najaarsvergade ring van de KNSB-Bondsraad heeft zaterdag in Utrecht tot een regel rechte crisis in de nationale schaak- organisatie gefeid. Normaal gesproken was hij pas vol gend jaar met dit karwei begonnen om dat hem op korte termijn ook nog de 54 Melnikov, 64 Stroboer; vierde pe riode: 65 Melnikov, 66 Pusukarev (man meer), 76 Wim Hermsen (straf- worp), 77 Romancuur (strafworp), 87 Wim Hermsen (strafworp). Hans Vultink: technisch beter, maar geen winnaar In het toernooi om de Koning Gustaaf beker heeft Nederland in Amsterdam met 4-1 van Oostenrijk gewonnen. De Nederlandse ploeg moest alleen het dub belspel aan de gasten laten. 0 Eltjo Schutter heeft op de nationale indoor atletiekwedstrijden zijn record polsstokhoogspringen van 4,65 m op 4.70 m gebracht. 0 DOS (Amsterdam) werd in Vught verenigingskampioen bij de meisjes van 14 tot 16. Jill Burink van DOS was de beste individuele turnster. 0 MTTK uit Assen eiste in de derde en tevens laatste motorcross voor solo- motoren, met een maximaal aantal pun ten de Nederlandse clubtitel voor zich op. 0 Met ruime voorsprong heeft Joke van Gerven (De Spartaan) in Kontich (België) een internationale dames veld loop gewonnen. O Roger de Coster (Bel) nam, door een overwinning in Whitney in Texas, de leiding over van Gerrit Wolsink in de Transamerikaanse motorcross-competitie. ■3 i-o 1-4 6-4 6 ind- taal m- vijl ter dse >rm de in of lin- titie spel uit dat vier een t>ro- drie een be- ;rk, een do- ien. ka- ge- ers jan lige gen ten. uit ïn- aar oor de een de De ■om Bij en ten acht een het lort, ind- oor- 51/»- aan PPel ist- >ep fe- ike pel ng- 20 len lan en :el- [el- be- er- ivel 2-8 Het zal de teleurgestelde KNSB- voorzitter moeilijk vallen op zijn be sluit terug te komen ondanks de sterke drang die onmiddellijk na de vergadering op hem is uitgeoefend. Na 13 beurten stond hij op 208, zijn tegenstander op 125 caramboles. Een nog niet onoverkomelijke achterstand, maar toen Bessems daarna direct een serie van 84 scoorde, was de zaak vrijwel bekeken. Met de laatste acht caramboles kwam hij nog even in moeilijkheden, want de 300e was nagenoeg niet te maken. Bessems liet de arbiter de ballen opnieuw opzetten en had zijn zenuwen genoeg in bedwang om de acquit-stoot feilloos te kunnen maken. Vultink bleef in de nabeurt op 151 steken. LONDEN. (RTR)— De Engelse top- badmintonspelers kunnen voortaan een hoop geld slaan uit hun spel. De Engelse badmintonbond heeft zaterdag enkele wijzigingen van de statuten bekend ge maakt. De regel dat spelers niet meer dan 50 gulden mogen verdienen als eer ste prijs is weggevallen. Om kampioen in Berkhout te kunnen worden heeft Bessems ongelooflijk moe ten knokken. Zijn handicap van vorige jaren - een kwetsbare mentaliteit - heeft hij helemaal overwonnen. Bessems erkent dat: „Ik heb dit toernooi iedere partij moeten vechten. Wat dat betreft heb ik inderdaad meer gepresteerd dan ooit tevoren. Verder mogen ze rustig van me zeggen dat ik hier in deze kadersoort niet zo geweldig sterk heb staan spelen, maar ik ben toch maar tot het eind toe ongeslagen gebleven”. Bandljsvogelprljs 1600 m. (tweede afdeling): 1. Lolo Buitenzorg (C. Wortel), 2. Jelllna P, 3. Icarus Signal. Winn. 3.10 pl. 1.90 1.40 2.20 kopp. 4.30 trio 58.30. Het duel tussen Bessems en Vet, dat ver na middernacht eindigde, was een van de vele hoogtepunten van dit voor- Een groot aandeel in de overwinning had Rolf Thung, de man die nu her en der bij de beroepstennissers ervaring opdoet. Thung: „Het grote winstpunt voor mij is dat je kunt trainen met de grote jongens. In Spanje heb ik opge trokken met Tom Okker, ik leer steeds bij”. Thung won overtuigend zijn beide enkelspelen. Loek Sanders was minder op dreef en hij lijkt de man die vervan gen zal worden bij de volgende ronde over veertien dagen. Tsjecho-Slowakije is de waarschijnlijke tegenstander en de tennisbond overweegt Tom Okker voor die gelegenheid in te huren. De Tsjechen treden aan met hun coryfee Kodes. DEN HAAG. Tijdens het tweede deel van de Culligan-zwemcompetitie heeft Enith Brighita in Den Haag een nieuw Nederlands record op de 400 meter vrije slag gerealiseerd in 25 meter baden. De zwemster noteerde een tijd van 4.22,6. Het >ude record stond met 4 23,4 sinds 1973 op naam van Hansje Bunschoten. Houtduifprljs 2240 m.1. Leo Harvester Dapper), 2. Max Record, 3. Lettie Kan. Winn. 1.90 pl. 1.60 3.60 4.80 kopp. 22.10. Totalisatoromzet 468.874. Tom Okker, eerder door de Ameri kaan verslagen, legde beslag op de derde plaats door met 6-3 en 6-4 van Guiller mo Vilas te winnen. Okker werd ook in het dubbelspel, in de halve eindstrijd uitgeschakeld. Met Marty Riessen ging hij met tweemaal 7-6 tenonder tegen Gottfried en Ramirez. Het tweetal ont moet in de finale Connors en Nastase. In het internationale tennistoernooi van Manilla heeft favoriet John New combe met 4-6 en 6-7 verloren van de Egyptnaar Ismael El Shafei. O Imre Nielsen-Rietveld heeft met de Deense Lene Koppen de finale van het damesdubbelspel van de Noordse bad mintonkampioenschappen gewonnen. Bij het damesenkelspel werd Imre Nielsen in de halve finale uitgeschakeld door de Zweedse Annette Börjesson. HILVERSUM. In een gezelschap van slechts oudere paarden heeft de driejarige Mistral Nora, dit seizoen als een komeet omhoog geschoten, gisteren in Hilversum z’n negentiende seizoenzege behaald. De 2040 m. lange strijd om de Koekoeksprijs werd door Mistral Nora, met opnieuw Giel van der Togt op de sulky, met een straatlengte verschil op John Buitenzorg en Kwik Hannover ge wonnen. De structuurnota die zaterdag ter discussie stond kreeg een knappe meerderheid van één stem (3736). „Dit is geen werkbare situatie” aldus Ruth, „omdat de hieraan verbonden statutenwijziging een twee derde meerderheid vraagt. Op deze basis zitten wij straks waarschijnlijk voor niets te werken!” HZC De Robben, dat drie jaar geleden als eerste Nederlandse club het finale- toernooi van de Europa-Cupstrijd had bereikt, had voor zijn laatste duel van de dit weekeinde in het Amersfoortse sportfondsenbad gehouden halve finale een slecht uitgangspunt. Er moest van MGU worden gewonnen o<n tarnen met de Roemeense kampioen Dynamo, dat zich zaterdag door een verrassende 55- puntenverdeling met de formatie uit Moskou al had verzekerd van een fina leplaats, over te gaan naar de eindstrijd, die 6, 7 en 8 december in Belgrado zal worden gespeeld. De Russen hadden daarentegen aan een gelijkspel voldoen de. De setstanden: 11, 21, 32 en 2 3. Het scoreverloop: eerste periode: 01 Romancuur (strafworp), 11 Lande- weerd; tweede periode: 21 Wim Herm- Uitslagen Hilversum: Holenduif prijs 3000 m.: 1. Kairos Six (R. Krant), 2. Karina Darnley, 3. Mack Axvile. Winn. 62.30 pl. 8.00 1.90 1.70 208.20 trio 3.650,90. Tortelduifprijs 2040 m.: 1. More Prise (A. Suykerbuyk), 2. Locomotief, 3. Kanona. Winn. 8.40 pl. 3.30 3.50 2.10 kopp 70.00. Bandijsvogelprijs 1600 m (eerste afdeling): 1. Manza Buitenzorg (W. Duivenvoorden), 2. Lei la Signal. 3. Jane Prise. Winn. 1.30 pl. 1.20 1.50 7.90 kopp 5.50 trio 169.80. Bijeneterprijs 200 m.(eerste afdeling): 1. Ko ra Marijke (A. Knijnenburg), 2. Lee Rodney, 3. Jessica Matre. Winn. 5.50 pl. 1.70 1.90 7.00 kopp. 17.40. Kon. Jaarbeursprijs 2460 m.: 1. Florissant (R. Krant), 2. Jello, 3. Ideal Dear. Winn. 13.80, pl. 2.70 1.90 1.40 kopp. 50.80 trio 355.40. Koekoekprljs 2040 m.1. Mistral Nora (M. vd Togt), 2. John Buitenzorg, 3. Kwik Han nover. Winn. 1.20 pl. 1.10 3.80 1.30 kopp. 13.60. 1 :.i'if* l*’ I 1 7 1” l'_ --J Jean Bessems. „Ze mogen gerust zeggen dat ik hier niet sterk heb staan te spelen”. 0 Johans Heins is zijn beide beste paarden, Grandioso en Boemerang, kwijtgeraakt aan Leon Melchior. LONDEN. Jimmy Connors heeft zijn aantal overwinningen dit jaar weer met één uitgebreid. In de finale van het toernooi om de Dewar-cup versloeg hij zijn landgenoot Brian Gottfried met 6-2 en 7-6. Bij de dames veroverde de En gelse Virginia Wade op eigen bodem de Amerikaanse Julie Heldman met dezelf de cijfers, zij het dat de setvolgorde omgekeerd was. Zij verdiende er acht duizend gulden mee, Connors ontving vier maal zoveel. groeid. Er zijn enkele onderbonden die hun eigen schaakpolitiek willen blijven voeren en vrezen bij de nieu we ontwikkeling aan macht in te boeten. Ruth: „Het is de conservatie ve groep die onze plannen niet vol doende aan de achterban wil over brengen.” Een ander aspect dat meespeelde in de onverwachte overval op Ruth is dat op een begroting van een half miljoen een tekort ontstond van 45.000. Het stak enkele afgevaardig den dat f 9000 is besteed om ’t moge lijk te maken Roy Dieks aan ’t wereld kampioenschap jeugdschaken op de Philippi jnen te laten deelnemen Ruth: „De NSF gaf hiervoor geen subsidie, maar ik blijf erbij dat het een goede investering is geweest”. Roy Dieks werd in dit kampioenschap tweede. Een 2/5 deel van de begroting komt uit de subsidies (CRM en NSF) maar het is duidelijk dat de door snee schaker hiermede nog niet vol doende bekend is. Meer dan de helft van de begroting moet dus door de schakers zelf worden overgebracht „Maar de schaker is niet bereid voor zijn sport te betalen” aldus Ruth. „We kunnen een kadercursus van 12 lessen toch niet na 3 lessen stopzet ten en 30.000 jonge schakers aan hun lot over laten” zegt Ruth die vindt dat het bestuur in zijn aktiviteiten wordt afgeschermd. Het is in elk geval een opvallende zaak dat een voorma lig penningmeester van de KNSB, die destijds een voorvechter was van al lerlei verbeteringen, nu het bestuur aanvalt op punten waar hij voor zijn vertrek uit het bestuur achterstond. De verreweg jongste spruit in het veld benadert na deze overwinning het abso lute record van Ingrid Hannover, die als driejarige 22 overwinningen bij elkaar liep. Ingrid Hannover, destijds gereden door Jan Wagenaar, overleed twee jaar geleden op vijfjarige leeftijd als gevolg van een darmverstopping. Het hoofdnummer op Hilversum, de Revanche der Grote Prijzen, leverde een overwinning op voor Florissant. Het paar werd gereden door Rudy Krant, omdat de vaste pikeur Bertus Leeuwen kamp vorige week een rijverbod is opge legd. Krant, die nog maar kort geleden zijn rentree vierde als rijder, boekte een dubbele overwinning. Want behalve Flo rissant werd ook Kairos Six in de strijd om de Holenduif prijs door hem naar de zege gereden. Krant reed met Florissant een sterke koers. Hij nam bijzonder snel de leiding, stond deze halverwege de koers even af aan For Ever en Jello, maar trok met een geweldige eindsprint gemakkelijk aan het langste eind. Het KNDB-bestuur heeft met name grote bezwaren tegen het feit dat na het toepassen van de vrije loting en bekend was dat de Russen elkaar in de tweede toernooihelft zouden ontmoeten, er geen maatregelen genomen zijn om tot wisse ling van ronden over te gaan (te meer daar Andreiko en Koeperman in de laatste ronde tegen elkaar sneelden). BERKHOUT. Deze week nog begint Jean Bessems zijn huis in het Limburgse Cadier en Keer te verbouwen. Zondag werd hij, niet in het minst tot zijn eigen verrassing, in het Westfriese Berkhout nationaal biljartkampioen in het anker* kader 47-1. En om nu goed voorbereid aan de start van het Europees kampi oenschap in deze spelsoort in Beverwijk (januari *75) en mogelijkerwijs bij de wereldtitelstrijd in Marseille (in februa ri) te kunnen verschijnen, wil hij op zo kort mogelijke termijn bij zijn woning een biljartzaaltje bouwen waarin hij eindelijk optimaal kan trainen. O Theo Knegtjens is in Tel Aviv Eu ropees jeugdkampioen judo geworden in de categorie tot 80 kg. In de eindstrijd versloeg hij de Westduitser Freddy Weiss. AMERSFOORT. Uit een kansloos lijkende positie slaagde waterpolo-lands- kampioen HZC De Robben er zondaga vond in de eindstrijd van het Europa Cup 1-toernooi te bereiken. In een even sensationele als kwalitatief hoogstaande wedstrijd klopten de Hilversummers de favoriete Europese bekerhouder MGU Moskou met 87. Minder dan een halve minuut voor het eindsignaal van de uitstekend leidende Belgische arbiter Fuchs viel de beslissing. Ondanks de tot het doelpunt opgevoerde spanning wist aanvoerder Wim Hermsen een strafworp te benutten, waardoor de Russen uit het toernooi werden gestoten. In het toernooi om de Europese ijshockey beker werden de Tilburg Trappers met 142 door het Oostduitse Dynamo Weisswasser uitgeschakeld. De aftredende bestuursleden J. W. Ruth (voorzitter), G. Kapsenberg (se cretaris buitenland) en A. Ooms (jeugd- en schoolschaak) hadden zich herkiesbaar gesteld. Hoewel er geen tegenkandidaten waren gesteld wens te de Stichtse Gooise Schaakbond bij monde van zijn vertegenwoordiger G. H. Richter toch gebruik te maken van zijn recht op schriftelijke stem ming. Na de stemming maar vóór de telling ervan verklaarde voorzitter Ruth tenminste twee-derde van de uitgebrachte stemmen op zijn naam te verlangen. In het andere geval zou hij het als een motie van wantrou wen opvatten. De 46 stemmen vóór wogen voor Ruth niet voldoende op tegen de 27 blanco uitgebrachte stem men. Ruth verklaarde voornemens te zijn in de voorjaarsvergadering (a- pril-mei 1975) te zullen aftreden. Kapsenberg met 51 en Ooms met 68 voorstemmers werden herkozen. De uitslag en het besluit van de voorzitter sloegen in als een bom. „Ik had deze uitslag niet verwacht’, al dus Ruth. Onder zijn bezielende leiding is men al jaren bezig de schaakbond een volwassener en waardiger aan zien te geven in de sportwereld. Daartoe is en in feite vormt dat de hoofdoorzaak van de nu ontstane problemen de beleidsnota „Schaak 70” uitgek'omen die het 23.000 tellen de aangesloten schakerslegioen een modern, aangepast costuum wil aan meten. Na vele discussies en verga deringen is dit plan destijds door de bondsraad aanvaard. digde toch een plaatsje hoger dan waar- op hij gehoopt had, en met een goed moyenne. Vierde werd nog vrij verras send Hans Sundquest, die na zijn sensa tionele overwinning van vrijdag op Vul tink niet meer verloor en Van Nijnatten, die Vet op de slotdag met ruim verschil klopte, in moyenne voor bleef. 0 De Argentijn Oscar Bonavena heeft een aanbieding gehad om in maart vol gend jaar een titel gevecht te boksen tegen wereldkampioen Mohammed Alt. De plaatselijke favoriet Piet Vet, die tot goede prestaties kwam, was nog lang kandidaat voor de titel. Maar nadat hij kansloos van Vultink had verloren (300- 89 in zes beurten) moest hij zaterdaga vond al van Bessems winnen om zijn aanspraak op het kampioenschap te kunnen behouden. Dat lukte niet, maar het heeft weinig gescheeld. Vultink is zonder twijfel een betere kadrist dan de Limburger. Niemand speelt het spel langs de kaderlijnen zo compact als hij. maar uitgerekend in de finale kwam Vultink daar niet aan toe. Bessems, die het hele toernooi sterk verdedigend, zonder risico’s had gebil jart, confronteerde ook de Groenloër met die tactiek en Vultink wist daar geen raad mee, miste zelfs vrij eenvou dige trekstootjes. Bessems, ruim en rom melig spelend, wist zo toch een steeds groeiende voorsprong op te bouwen. 0 Anton Geesink zal in Spanje judole- raren en- trainers gaan opleiden. ing zijn ap- één ou- en Tde leid ap- an- gen Het :ch- nne hap van het den taat in S-* as nationale kampioenschappen in het 47-2 en in het 71-2 - waarin hij zijn titel moet verdedigen - resten. „Maar daar doe ik nu natuurlijk niet zoveel meer voor”, aldus de stralende nieuwe kampi oen. „Ik ga me, als dat zaaltje klaar is, helemaal concentreren op Beverwijk en Marseille waar ik me toch ook voor moet kunnen plaatsen. Dat ik om te trainen de deur niet meer uit hoef zal echt wel schelen”. De dynamische, stuwende KNSB- praeses betreurt het dat de bondsraad (het hoogste college in de schaakwe reld waarin alle aangesloten bonden zijn samengebracht), niet tot een na tionaal schaakparlement is uitge- 0 De jeugdtafeltennisinterland tegen West-Duitsland leverde de Nederlanders een zege en drie nederlagen op. De eindstand: 1. Bessems 13 punten, 122 hoogste serie, 19.62 alg. gem., 2. Vultink 10 268 23.61; 3. Vet 9 133 16.57; 4. Sundquest 8 129 17.41; 5. Van Nijnat ten 8 64 16.25; 6. Van Leur 4 137 14.70; 7. Dekker 2 113 12.76; 8. Rijvers 2 95 11.00. -' Eindstand: 1 HZC De Robben 35 (1614), 2 Dynamo Boekarest 34 (19 16), 3 MGU Moskou 3—3 (20—15), Kosice 3—0 (12—22). V1? In de veren igingscompeti tie blijft VZC/Ritmeester bij de dames eerste. De Veenendaalse dames kwamen ook in dit tweede programma als eerste uit de bus met een puntentotaal van 2521,7. PSV werd tweede met 2523,3, terwijl Mosa Regio met 2558,7 derde werd. Bij de heren kwam Zian/Vites- se-combinatie met een totaal van 2386,8 opnieuw tot winst, zij het dan met gering verschil op Zee- macht/Noordkop, dat slechts vijf AMSTERDAM (ANP Het bestuur van de KNDB zegt met ontsteltenis kennis te hebben genomen van een aan tal zaken rondom de organisatie van het kandidatentoernooi in Rusland. Het be stuur is van mening dat de nationale kampioen Harm Wiersma ernstig is ge dupeerd. Het comité van directeuren van de FMJD is verzocht deze klacht ernstig te behandelen en maatregelen te nemen, zodat aan de Nederlandse kampioen recht wordt gedaan. „Met een tweede plaats zou ik ook al tevreden zijn geweest. Die had me even eens in Beverwijk gebracht en over een paar dagen is toch iedereen vergeten op welke manier ik dit kampioenschap be haald heb. Ik wil best toegeven dat er geen partij zo liep als ik het wilde. Al ben ik met een moyenne van tegen de 20 niet ontevreden. Ik had voor dit kampioenschap flink getraind, maar ik had niet helemaal het juiste gevoel om het spel zo klein te kunnen spelen als ik het zou willen. Ik stootte vaak te hard, waardoor de goede posities aan de ka- derlijnen verloren gingen”. Dat overkwam de 29-jarige Limburgse machinebankwerker ook in de kwalita tief niet zo hoogstaande maar wel span nende finale tegen Vultink; een herha ling van het vorige kampioenschap, want ook toen stond dit tweetal in de laatste partij tegenover elkaar. Destijds won Bessems, maar op een moment dat Vultink al kampioen was. Gezien het spel dat Vultink in Berkhout vertoonde (alleen vrijdag had hij een off-day, maar hij speelde drie partijen in minder dan tien beurten uit en Bessems niet één) was de titelverdediger favoriet voor de winst. 0 De internationale snelle sprong- cross, voor de 25ste maal in Tegelen gehouden, werd bij de heren een dubbe le Engelse overwinning. Bij de dames de Nederlandse Carla Beurskens Dat velen deze gang van zaken zeer hoog zit is o.a. gebleken uit het besluit van de redactiecommissie van „Schakend Nederland” (Bondsblad KNSB) op te stappen als ook de voorzitter van de KNSB hiertoe be sluit. En met Ruth zal dan ook de secretaris-binnenland H. A. Wille zijn funktie opgeven. In dit verband is het besluit van de Noordhollandse Schaakbond Ruth te steunen een klein lichtpunt. Ruth: „Ik zal me deze week moeten beraden. Voor een eventueel aanblijven heb ik in elk geval een duidelijke vertrouwens- verklaring nodig.” finishte. PSV werd derde met 2421,8. sen, 22 Suvualov, 32 Landeweerd; derde periode: 42 Stroboer, 43 Msu- venieradze, 53 Pusukarev (eigen doel), gebruik van hun naam in advertenties, mits hiervoor toestemming van de bond is verkregen. waardoor de Russische organisatoren de schijn van partijdigheid op zich hebben geladen. voor het eerst sinds lange tijd weer eens tot het allerlaatste moment boeiende nationale biljartkampioenschap. Vet ein- IJsvogelprijs 2440 m.1. Ixiaan (J. Duiven voorden) 2. Kwiek van Agfa, 3. Ico K. Winn. 2.50 pl. 1.40 1.30 1.70, kopp. 5.70, trio 44.80.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17