ZEGE VAN KARAMANLIS NOG GROTER DAN VERWACHT Tanaka betrokken bij vloedgolf van politieke geldtransacties Ierse president Childers overleden GIFTIG GAS STROOMT UIT BRITS SCHIP In Frankrijk algemene staking Directe oorzaak mobilisatie onduidelijk Lil 1 H I t' rf ra y n 3 Van nieuwe president wordt enorme staatsmanswijsheid gevraagd Vier schepelingen in ziekenhuis Moorden in België Zweedse wapenexport: POSITIE VAN ISRAEL NOG NOOIT ZO SLECHT GEWEEST Arrestatie na moord op Duitse rechter f 0 I patrouilleboten voor Libië, Iran en Irak I flH BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 1 8 NOVEMBER 1974 (Van een speciale medewerker) 1 Doel Compromis Gangmakers 1 F1B L-ij (Van onze redacteur in Athene) President Ford op slecht moment naar Japan (Van onze redacteur in Parijs) (Vervolg van pagina 1) Ta wil zijn zijn sche- bin- :oop- inen- heeft ranse land gaat inese sveer aan [iste- 1 een voor eider iwart iebe- vijf- Joe- i een lekte sroner :esja- dou- jede- een met van Het optreden van de Palestijnse leider Arafat in de Verenigde Naties heeft tot een juichstemming geleid in het Arabi sche kamp, en wederom de verwachting gewekt dat het mogelijk is voor eens en altijd met Israël af te rekenen. In het weekeinde heeft de Histadroet alsnog bakzijl gehaald. Waarschijnlijk mede onder invloed van de militaire noodsituatie - en is een compromis ge sloten waardoor alleen de allerlaagste lonen gedeeltelijk en in etappes zullen worden gecompenseerd. Onder de druk- van de spanning aan de grenzen lijkt het er nu eveneens op dat de bevolking de economische maatregelen die het le- ka-kabinet de meest fantastische uitga ven. deze stellig danken De toestand op de westelijke oever van de Jordaan is een factor die de toch al zorgwekkende toestand waarin Israël zich bevindt nog ernstiger maakt. Sinds 1967, toen de bezetting daar begon, is het nog niet zo onrustig geweest op de west oever van de Jordaan. De demonstraties die in het Palestijns nationalistische Na bloes nu al vijf dagen aan de gang zijn, zijn nu ook naar andere plaatsen als Jenin en Hebron overgeslagen. Middel- Het doel van president Fords bezoek is de bespreking van ernstige meningsver schillen over de status van de Ameri kaanse bases in Japan, de energiepolitiek en de Amerikaanse voedselexport naar Japan. Maar wanneer premier Tanaka ven voor de Israëlische burger aanzien lijk duurder heeft gemaakt, zou slikken. De verkiezingen van gisteren tonen qua uitslag geen politieke polarisatie, maar er is in dit land wel sprake van bare scholieren zijn de grootste gangma kers. DUBLIN. (Reuter) De Ierse presi dent Erskine Childers (foto) is in de nacht van zaterdag op zondag na een hartaanval in een ziekenhuis in Dublin overleden. Hij was 68 jaar. mber 11.000 -Sca- coord ranse een ;n de De com- t pas nden, 'figh- uring ■bben i den weer Het s een De lang nog en ze r het leling unis- mene om voor m de edam buik leven n zes een sveld rwijk elijk- eente t zijn leden gaat >elas- s be- chul- g tot wind, enten loudt itaire 11 11 eder- itober 1, zal edrijf a het d. Ma omen ex- diep i Pe- iresi- s za- Bue- i, die rsbe- 1954 ustus roline n het nder- tbank ft de eer- 'inkel over- Ikade stof- onge- japon iw is :ater- dron- nkele kheid ïwor- i ook oofd- evon- i ex il. De as op van af in listen felijk arden over- atinië voor het einde van het jaar moet aftre den zal de betekenis van dit topgesprek aanzienlijk verminderen. De grootste onmiddellijke zorg in To kio is de veiligheid van president Ford. De weerstand tegen Fords bezoek is de afgelopen weken voortdurend toegeno men. De meeste oppositiepartijen en de machtige vakbond Sohyo met zijn meer dan vier miljoen leden, hielden de laat ste dagen grote demonstraties. Gisteren betoogden er 50.000 mensen, zowel tegen Tanaka als tegen Ford. Wat Libië betreft zijn deze onderhan- delingen een gevolg van het bezoek van premier Jalloud aan zijn Zweedse colle ga Olof Palme afgelopen maart. Gespro ken werd in Stockholm over het leveren van olie door Libië, terwijl van Zweedse zijde technische hulp werd beloofd. Of de Karlskrona-werf deze schepen nu zal kunnen leveren terwijl de spanning in het Midden-Oosten blijft stijgen, is een vraag. nu aan het licht is gekomen. Gebukt onder een inflatie van meer dan 25 percent, of ongeveer tweemaal zoveel als die in de meeste Noordeuropese landen, is de huidige sombere stemming in Ja pan te vergelijken met die in de Ver enigde Staten na Watergate. FALMOUTH (UPI) Deskundigen van het Britse ministerie van Defensie zijn vanochtend aan boord gegaan van 'n Brits containerschip dat een lek heeft in een van zijn giftig gas bevattende tanks om te proberen het lek te dichten. Tegen een hyperautoritaire grond wet zal zich zeker een anti-parlemen- taire activiteit ontwikkelen, vooral van de zijde van de jongeren tot in de leeftijd van 22 en 23 jaar, een miljoen politiek bewuste Grieken die aan deze verkiezingen niet konden deelnemen, maar die een enorme deels revolutionaire dynamiek verto nen. Het meest kritieke hiervan is de poli tieke opschudding, veroorzaakt door de ontdekking van Tanaka’s op geldmacht stoelende politiek, zoals onthuld door „Boengei Shoenjoe”, een van Japans in- vtloedrijkste weekbladen. In een 60 bladzijden omvattend artikel gebaseerd op lang, intensief speurwerk, vergelijkbaar met dat in de Washington Post waarin de Watergate-affaire aan het rollen werd gebracht, onthult het blad een vlodegolf van duistere politieke geldtransacties, op een schaal waarbij Nixons belastingontduiking en het ITT- schandaal kinderspel lijken. De toestand is onheilspellend en ge welddadige incidenten zouden kunnen leiden tot een nieuwe aantasting van de goede Amerikaans-Japanse betrekkin gen, zoals veertien jaar geleden gebeurde na de gigantische demonstraties tegen Eisenhower. De ironie van dit alles is dat Amerikaanse presidenten veilig kun nen vliegen naar Peking, Moskou en Vladihostok maar dat Tokio, de hoofd stad van een van Washingtons belang rijkste bondgenoten, met de grootste moeite voldoende veiligheid kan bieden bij dit eerste bezoek sinds de oorlog van een Amerikaanse president aan Japan. pandreou, zal Karamanlis verpletterende verwijten dat hij deze heeft aan de chantage die hij in zijn laatste rede heeft bedreven. Daarin liet hij vrij openlijk doorschemeren dat er een concreet gevaar was voor terugkeer van de dictatuur, wanneer hij niet met grote meerderheid aan de macht zou kunnen blijven. De komende jaren zullen een „testcase” vormen voor de democratische men taliteit van de premier, die een Griekse De Gaulle wil zijn en blij ven. De situatie in Griekenland doet nu Hoewel niet wordt verwacht dat ver dere demonstraties een gewelddadig ka rakter zullen aannemen, kunnen door de grote menigten die op de been zijn en de onmogelijkheid om overall beveiliging te bieden, fanatieke ultra-linkse radicalen zoals de zelfmoordgroepen van het be ruchte Rode Leger (Sekigoenha) kansen krijgen om verrassende aanvallen te doen op president Ford en premier Ta naka. Gevaar voor een nieuwe junta is er onder Karamanlis niet, maar er zijn ook andere dictaturen mogelijk. Bij voorbeeld een persoonlijke van Me taxas (1936-1940). Maar ook zo’n type is Karamanlis niet. Mismoedig van links kon men gisteravond horen zeg gen: wat we nu krijgen is een parle mentaire dictatuur. Israël heeft al meerdere malen laten weten dat het zich niet nogmaals zal laten verrassen, en zelf het initiatief zal nemen indien een oorlog niet te vermij den is. Om op alles voorbereid te zijn moet Israël snel kunnen mobiliseren, iets wat zoveel mogelijk geoefend moet worden. Ook het voeren van een psy chologische oorlog is uiteraard van groot belang. Het schip, de 33.000 ton metende Asia, ligt voor anker voor de haven van Falmouth. Het keerde daarheen terug toen bleek dat het uitstromende gas zestien leden van de bemanning, onder wie de kapitein, had aangetast. Zij staan momenteel onder medische behandeling. Vier van hen zijn met helikopters van nog sterker te maken dan die in Frankrijk is. Gehoopt moet worden dat hij niet voor deze verleiding zal bezwijken. Na Fords bezoek zal Tanaka worden geconfronteerd met het parlement waar hij zeker aan de tand gevoeld zal wor den door de oppositiepartijen en de machtige Foekoeda-groep; niet slechts wegens de corruptieschandelen, waarbij hij is betrokken, maar ook over het probleem van Amerikaanse schepen met nucleaire wapens aan boord die Japanse havens zijn binnengekomen, over de op hol geslagen inflatie en een groot aantal andere pijnlijke dingen. ATHENE. Na een zonovergoten verkiezingsdag ontwikkelde zich gis teravond op het Atheense Plein van de Grondwet een rechts volksfeest naarmate de overwinning van de pre mier en leider van de Nieuwe Demo cratie, Karamanlis, vastere vormen aannam. Voetgangers ontstaken kaar sen en wachtten jubelend op de „eth- narchis” (Nationaal Leider) op het balkon van het gebouw van zijn par tij zou verschijnen. PARIJS. De communistische en de links-socialistische vakcentrales hebben voor morgen in heel Franrijk een alge mene staking uitgeroepen. Naast de overheidsbedrijven zullen ook vele parti culiere ondernemingen door de staking worden lamgelegd. De scholen en de banken zullen zijn gesloten en ook op openbare transportmiddelen valt dinsdag niet of nauwelijks te rekenen. Volgens een woordvoerder van de scheepswerf is er in dit geval slechts sprake van kustbewakingsboten die on- *ter meer het smokkelverkeer naar Libië »oet beperken. Volgens het weekbladartikel wordt ge schat dat een bedrag van tussen de 170 en 340 miljoen dollar uitgestort werd over kandidaten van de regerende libe- raal-democratische partij (LDP). En in de zomer van 1972, toen Tanaka steun probeerde te krijgen van de leden van de LDP om partijvoorzitter te worden, Liet hij om stemmen te kopen bijna 16 miljoen dollar aan giften ronddwarrelen. Zijn privé-fortuin, onder valse namen verborgen in een aantal schijnfirma’s en als onroerend goed, wordt geschat op 8 tot 9 miljoen dollar. Toen Tanaka op een onlangs gehouden persbijeenkomst gevraagd werd om de verdenkingen, geuit door de Boengei Shoenjoe, te weerleggen, antwoordde de premier met een stalen gezicht dat het artikel „zijn persoonlijke zaken met zijn politieke activiteiten had vermengd en dat wat betreft privé-aangelegenheden er in Ja pan een zekere tolerantie bestaat”. Dit is een beetje denken aan die in Frank rijk na de verkiezingen van 1968 die De Gaulle een enorme meerderheid opleverde. Het verschil is alleen dat De Gaulle’s overwinning een reactie was op een linkse machtsgreep, ter wijl deze er een is op een rechtse staatsgreep. Volgens velen is zij er echter een vervolg op. Het is aan Karamanlis om deze laatste vrees te logenstraffen. Het Franse voorbeeld leerde dat een verpletterende meerderheid bin nen enkele jaren weer ingrijpend kan inkrimpen. De verleiding voor Kara manlis moet daarom groot zijn, in de nieuwe grondwet die hij door het nieuwe parlement op eigen maat kan laten snijden, de uitvoerende macht het schip gehaald en overgebracht naar een ziekenhuis in Londen. Volgens de artsen was hun toestand vanmorgen nog steeds ernstig. De Asia keerde vrijdag terug naar Falmouth voor een spoedinspectie toen men een lek vermoedde omdat enkele bemanningsleden onwel waren gewor den. Zaterdag koos het schip weer zee, met bestemming Rotterdam, maar zette opnieuw koers naar Faimouth omdat er nog steeds gas wegstroomde. De Asia heeft een gemengde lading, waaronder enkele tanks met arseenwa- terstof, een zeer giftig gas, dat inwendi ge bloedingen veroorzaakt en in zeer korte tijd de dood tot gevolg kan heb ben. De Britse regering zal een officieel onderzoek instellen. Men vraagt zich af waarom op de ladinglijst niet was ver meld dat het schip een gevaarlijke la ding vervoerde, zoals is voorgeschreven. De rederij in Glasgow verklaarde dat op hun ladinglijst wel stond dat het schip gas aan boord had, maar dat men daar niet wist dat het arseenwaterstof was. Het Japanse publiek, dat in het verle den gewend was corruptie en financiële schandalen lijdzaam aan te zien, staat niet langer onverschillig tegenover de enorme stroom van politieke fondsen die Het is niet overdreven te stellen dat Israëls positie sinds haar 26-jarig be staan nog niet zo slecht is geweest: een zelfverzekerde en militante Arabische wereld, een minimum aan steun en sympathie in de wereld en de ernstigste economische crisis die het land in zijn geschiedenis gekend heeft. Zweden is doorgaans vrij restrictief wat betreft het exporteren van wapens. Men zegt niet te willen leveren aan landen die in een internationaal conflict verwikkeld zijn of aan staten die interne problemen hebben. Maar de Zweedse wapenindustrie is even produktief als altijd en men moest nieuwe afzetgebie den vinden. dreas Papandreous Panhelleense soci alistische beweging, als de samenwer kende communistische partijen blij ven ver onder eigen en andermans speculaties. En ook onder de 17 per cent die nodig waren om te profite ren van de toewijzing van restzetels. De enige andere partij die van deze kiesdrempel zou kunnen profiteren is Centrum Nieuwe Krachten onder Mavros, wiens resultaat als enige ge heel overeen lijkt te gaan komen met de voorspellingen. Het Centrum zal stellig samen met socialisten en com munisten de oppositie vormen in het nieuwe parlement. Griekenland gaat een minstens vier jaar durende perio de van rechts bestuur tegemoet. Zal BRUSSEL. (ANP) In de avond van vrijdag en de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in België vier moorden gepleegd. Twee vonden plaats in Brussel, één in Namen en één in Antwerpen. Drie mannen en een vrouw werden het slachtoffer van die moorden. Childers had juist een artsencongres toegesproken toen hij ineenzakte. Hij was de tweede protestantse president van de overwegend katholieke Ierse Re publiek. Op 30 mei van het vorig jaar was hij gekozen tot opvolger van de toen 90-jarige Eamon de Valera. Binnen zestig dagen motten nieuwe presidents verkiezingen worden gehouden. In af wachting daarvan neemt een drieman schap het presidentschap waar. Erskine Childers, op 11 december 1905 in Londen geboren, ging eerst in zaken, maar werd in 1938 tot parlementslid gekozen waarna hij vele ministersposten bekleedde. In de regering-Lynch (1966- 1973) was hij vice-premier en minister van Volksgezondheid. Hij streefde naar vrede en verzoening in Ierland en verklaarde dat vereniging van noord en zuid niet met geweld maar langs de weg van verdraagzaamheid moest plaatsvinden. wereld. Nu is de steun voor de succesvolle PLO vrijwel algemeen, dit komt het sterkst tot uiting in deomonstraties van de scholieren. Het was aanvankelijk niet duidelijk wat de directe oorzaak was van de Israë lische mobilisatie, die vanmorgen nog steeds van kracht was. De dreigende uitbarsting heeft tot een koortsachtige briefwisseling geleid tussen de Ameri kaanse president Ford en de Egyptische president Sadat enerzijds en de Russische partijleider Breznjev en de Syrische en Egyptische presidenten Assad en Sadat anderzijds. Het meest waarschijnlijk is, dat er sprake is van een aantal samen vallende factoren. Van haar kant heeft Israël zeer ern stige economische moeilijkheden. Het nationale vakverbond, de Histadroet, bleek niet bereid de versoberingsmaatre- gelen van de regering Rabin zonder meer te slikken en eiste een looncompen- satie. Een loonronde zou de economische noodgreep van vorige week echter prak tisch ongedaan hebben gemaakt met, zoals premier Rabin dat uitdrukte, een niet te overziene economische ramp als gevolg. STOCKHOLM. De Zweedse Karls krona-werf eigendom van de staat onderhandelt met de regeringen van Libië, Irak en Iran over de verkoop van patrouilleboten voor kustbewaking. Deze schepen kunnen worden uitgerust met raketafvuurinstailaties en kanonnen maar worden zonder bewapening afgele verd. Dientengevolge vallen ze niet on der de Zweedse wet betreffende export van oorlogsmaterieel. Het invloedrijke blad Mainichi Shim- boen, met een dagelijkse oplage van on geveer zes miljoen, schreef in een hoofdartikel: „Er heerst een algemene verdenking dat Tanaka’s zakenactivitei ten zijn bevorderd door zijn positie als belangrijk politicus. Tanaka moet zijn financiële bezittingen en transacties openbaar maken. Geen leider kan be hoorlijk regeren als zijn eerlijkheid in twijfel wordt getrokken”. Algemeen is men in Tokio van mening dat Tanaka’s dagen zijn geteld en dat hij na president Fords bezoek zal moe ten aftreden. Functionarissen in Tokio hebben de vrees uitgesproken dat het bezoek van de Amerikaanse president in dit stadium een grote blunder zou kun nen worden. Maar de Japanners die in 1960 het bezoek van president Eisenho wer hebben afgelast, durfden niet ook nog de uitnodiging aan Ford in te trek ken een soort generatie-polarisatie. Er zijn jonge, radicale krachten die, wanneer men hen te ver uitdaagt, het land in nieuwe woelingen kunnen storten. Van de man die vrijwel ze ker Griekenlands nieuwe president zal worden zal, juist na de impone rende overwinning, een enorme staatsmanswijsheid worden gevraagd. De naam van de vrouw werd niet bekendgemaakt. Zij wordt ervan ver dacht medeplichtig te zijn geweest aan 1e moord. Een beeld van de demonstraties in Tokio. Deze menigte, die door de politie op 30.000 mensen werd geschat, maar door de organisatoren op 85.000, eiste het aftreden van Tanaka en protesteerde tegen het bezoek van Ford. Dat is niet zo verwonderlijk, aange zien zij onder directe invloed staan van de traditioneel zeer nationalistische Pa lestijnse leraren - de intellectuele gang makers van de Palestijnse nationale ide ologie. De sympathie voor de PLO en koning Hoessein wisselt op de Westoever altijd met het getij in de Arabische zo en de De meeste waarnemers hier geloven dan ook dat de onthulling van het financiële schandaal Tanaka’s Watergate zal worden. Gedurende de in juli van dit jaar gehouden verkiezingen voor het Ja panse hogerhuis deed, terwijl het pu bliek werd opgeroepen om tc sparen en zich beperkingen op te leggen, het Tana- WEST-BERLIJN. (AP) In verband met de moord op de president van het Westberlijnse hooggerechtshof, Günter von Drenkmann, is gisteravond een vrouw gearresteerd, zo heeft de politie bekendgemaakt. Karamanlis’ overwinning scheen toen nog wat groter te worden dan zelfs door zijn meest toegewijde aan hangers werd verwacht. Zowel An- Het treinverkeer dreigt zelfs geduren de vier dagen te worden ontwricht. De vuilnisdiensten die ook al sedert vier dagen staakten, zouden vandaag door het leger worden overgenomen. Brieven worden in Frankrijk sinds ruim vier weken al niet meer besteld, doch de poging van de regering vorige week de poststaking met geweld te breken, is op een volledig fiasco uitgelopen. De staatssecretaris van de PTT heeft zaterdag verklaard dat hij niettemin blijft weigeren de eisen van de stakers in overweging te nemen. Woensdag komt de PTT-begroting in het parlement in discussie en mogelijk zal dan, zo hoopt men tenminste, toch nog een basis voor een overeenkomst kunnen worden ge vonden. Intussen komen iedere dag steeds meer berichten binnen van ondernemin gen die de deuren moeten sluiten door dat ten gevolge van de poststaking geen enkele bestelling meer kan worden ge boekt. TOKIO Voor het bezoek van president Ford aan Japan dat van daag is begonnen en tot vrijdag zal duren, is nauwelijks een slechter moment denkbaar. De regering- Tanaka, ondanks de recent daarin aangebrachte veranderin gen, kreunt nog onder de striemen de slagen van de gehele Japanse pers, alle oppositiepartijen en in vloedrijke delen van Tanaka’s eigen partij. Zoals Nixon tracht ook Ta naka de publieke aandacht van de drukkende binnenlandse proble men af te leiden naar de buiten landse politiek. De meeste Japanse kranten beweren dat premier naka president Fords bezoek gebruiken als een middel om eigen positie te versterken en geschonden imago te herstellen. een onderdeel van de mensenrechten af halen, zei hij. Het Japanse publiek en zelfs vele van zijn politieke bondgenoten waren ge schokt door deze onbeschaamde ant woorden en zijn daaropvolgende weige ring om de omvang van zijn persoonlijk bezit te onthullen. daarbij het oude junta-apparaat bui ten spel blijven? De oppositie, en vooral Andreas Pa na overwinning te

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3