de winstpremie Teleurstelling over OPSTELLING NEDERLANDS ELFTAL Willy van der Kuylen na vier jaar terug UEFA-team gewipt Grieks ministerie trok premies in EERSTE SCHOOLDAG VOOR WCS-LEDEN I Arie Haan: Ik speel inderdaad minder De lichtgewicht Singer Starlet ISPOBTHEW 15.- 3 GEPASSEERDE AJACIEDEN GEKOZEN WOEDE IN VOETBALSELECTIE een miljoen gulden aan prijzen NIET DIRECT OP TV WWI DINSDAG 1 9 NOVEMBER 1974 17 SPORT 16 Voorkeur Wrijving Waarschuwing Meevaller 1 Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, ZEIST De opstelling van het Nederlands elftal, zoals dat woensdag in Rotterdam tegen Italië aan treedt voor de wedstrijd in groep 5 voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams is als volgt: Jan Jongbloed (FC Amsterdam); Wim Suurbier, Arie Haan (beiden Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord) en Ruud Krol (Ajax); Willy van der Kuylen (PSV), Johan Neeskens (FC Barcelona) en Willem van Hanegem (Feyenoord); Rep (Ajax), Cruyff (FC Barcelona) en Rob Rensenbrink (Anderlecht). De wisselspelers zijn: Schrijvers (Ajax), Peters (NEC), Notten (FC Twente), Schneider (Feyenoord) en Willy van de Kerkhof (PSV). (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Bondscoach Knobel heeft het niet zo gemakkelijk daarvan (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) ont- ’5» ATHENE (SID). De geselecteerden voor het Griekse nationale elftal hebben woedend gereageerd op een beslissing van de staatssecretaris voor sport om geen premie beschikbaar te stellen voor winst op, of een gelijkspel, Legen West- Duitsland dat in de voorronden van het Europees kampioenschap bekampt moet Johan Cruyff, maal”. Zo niet dan keerde hij met het eerstvol gende vliegtuig naar Barcelona terug. Knobel kan nu hooguit tot spoed manen. Maar niet alleen ten opzichte van zijn werkgevers moet de bondscoach vermij den op te lange tenen te gaan staan. Stasinopoulos heeft zich niets aange trokken van de dreiging van de spelers woensdag te zullen staken. Hij veegde de bezwaren van tafel met de woorden: „Laat de trainer zich maar met zijn eigen zaken bezig houden”. Naast deze cursus zal een inventa risatie worden opgemaakt ten aanzien Willy van der Kuylen: „de hele situ atie is nu anders”. ZEIST. Spelers die niet goed genoeg worden bevonden om bij hun eigen club in het eerste elftal te acteren maar die wel een plaatsje in het keurkorps Ne derlands elftal waardig zijn. Het komt wat paradoxaal over. De betrokkenen - de twee Ajacieden Johnnie Rep en Arie Haan - zien er echter niets bijzonders in. MONACO Het Nederlandse UEFA-jeugdeiftal heeft zich niet geplaatst voor de finale van het Monaco-jeugdtoernooi. In de laatste wedstrijd voor groep b bereikte het team niet meer dan een gelijkspel van 11 tegen Joegoslavië, dat nu in de eind strijd tegen Frankrijk uitkomt. Tot vijf minuten voor tijd mocht het Nederlands team illusies koesteren dat het bereiken van de finale alsnog mogelijk zou zijn. De ploeg stond namelijk door een doelpunt van Mulkens (in de tweede minuut) met 10 voor. De Joegoslaven kwamen echter tot een sterk eindoffensief. Popovic ging daar bij langs twee man en scoorde met de rechtervoet. Dit gelijkspel bracht Joegoslavië de eerste plaats vóór Nederland. Ton Zwikstra: „Nou, dan speelt Cruyff toch niet tuele conclusie hoef je daaraan niet te verbinden”. 4 >reid. ZE’ST. Eigenlijk is er in de KNVB niets veranderd wat de begeleiding van het Nederlands elftal betreft. De weg, die supervisor Rinus Michels bewandelde en leidde naar de eretitel vice-wereld- kampioen blijkt direct nadat de succes volle oefenmeester naar Spanje was te ruggekeerd weer te zijn verlaten. Er wordt nu opnieuw omzichtig .ussen alle problemen door gelaveerd. De bestuurs leden van de sectie betaald voetbal, die in de periode-Michels nogal pijnlijk op een zijspoor waren gerangeerd, hebben weer een stevige vinger in de pap. En George Knobel, de bondscoach, verkeert niet in een dermate sterke positie, dat hij net als de supervisor -echtlijnig zijn eigen spoor kan volgen. De bondscoach blijkt onder de indruk te zijn van het spel van de Italianen in het oefenduel met Bayern-München. Het is niet onbegrijpelijk, dat hij nu de spaarzame lichtpuntjes voor de Azuri uit die zeer matige wedstrijd naar voren haalt. van wat er gebeurt of wordt nagela ten door de clubs met betrekking tot de sociale begeleiding van prof-spe- lers. Nog dit jaar hoopt men dat overzicht gereed te hebben. De VVCS hoopt inmiddels, evenals de vakbon den van werkgevers (FBO) en oefen meesters (WON), ten aanzien van het beleidsplan betaald voetbal, dat bij het ministerie van CRM wordt ingediend, medezeggenschap te krij gen. Het ligt in de bedoeling dit seizoen nog dergelijke cursussen, die voorlo pig op drie dagen wordt afgewerkt, in de andere districten van de KNVB te geven. Het is duidelijk dat Knobel Van der Kuylen vooral om zijn produktiviteit heeft uitverkoren. De bondscoach heeft een klinkend succes tegen de Italianen hard nodig. En hij probeert dan ook zijn spelers zo geconcentreerd mogelijk aan de start te krijgen. Net als voor de strijd tegen Finland is hij bang voor onder schatting. „De Italianen hebben er alles aan gedaan om zich in de positie van underdog te manoeuvreren. Maar dan moet je juist oppassen voor een verras sing. Ik geloof helemaal niet in die uitspraken, dat ze kansloos zijn. Ik ga af op wat ik van ze heb gezien.” Arie Haan: mijn oordeel over Kraay hou ik voor me. „Nu doet iedereen alsof Italië opeens niet meer kan voetballen, maar ik vond ze goed. Ze spelen nu volgens een heel ander stramien dan in West-Duitsland. Voetballers aan de studie. V.l.n.r. Poulus, De Vries (beiden De Graafschap), Spijl kerman (Go Ahead Eagles) en Wellerdieck (Wageningen). De vriendschappelijke duels wor den ongeacht het resultaat gehonoreerd met 1000 gulden. Drie weken geleden heeft Zwikstra aan VVCS-secretaris Karei Jansen ge vraagd de spelers te vertellen wat er financieel van de voetbalbond is te verwachten. De eerste reactie van de geselecteerden was negatief. Aanvoer- Haan: ,,Als de trainer iets doet, is dat niet zomaar. Of je het nu accepteert of niet, dat maakt niets uit. Kraay vertelt niet rechtstreeks, waarom je er niet bij bent. Hij gooide het op het zware veld. Een dag rust zou me geen kwaad kun nen, omdat ik nog genoeg aan de bak - in meer belangrijke wedstrijden - zou komen. Ik ben geen impulsief man en laat het niet tot een conflict komen. Ik heb een bepaald oordeel over Kraay sinds hij gekomen is. En dat is in de loop der tijd niet veranderd. Wat dat oordeel is, houd ik voor me. Een even- Ze waren aanvalslustig en individueel zijn het allemaal goede spelers. Ik hoop nu maar dat mijn waarschuwing nu wel goed doorkomt. Voor de wedstrijd tegen Finland was dat niet het geval. Toen is toch maar gebleken, dat ik wel gelijk had.” ZEIST (ANP). De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond heeft definitief besloten dat er van een rechtstreekse integrafe televisieuitzending van de wed strijd Nederland-Italië woensdagavond geen sprake kan zijn. Wel bestaat de mogelijkheid voor een samenvatting la ter op de avond. „Dit bedrag is niet nor- De anderhalve mille wordt uitgekeerd als van Italië wordt gewonnen. Bij Ajacied echter als vrije verdediger niet zitten. Haan: „Och, je hebt er aan mee geholpen dat Nederland tijdens de WK tweede werd. Om met Seth Gaaikema te spreken: „Wat een onzin”. Ik speel liever libero dan back. Je bent creatiever. Als speler ben je het er uiteraard niet mee eens als je buiten het elftal wordt gelaten. Akkoord, ik speel minder dan zou kunnen. Die periode heb ik elk jaar om deze tijd. Dat zie je steeds achteraf. Dat had een Kindvall en een Keizer ook”. Haan begrijpt best waarom het pu bliek niet staat te dringen om de con frontatie morgen in De Kuip gade te kunnen slaan. „Het peil van het voetbal loopt in zijn totaliteit achteruit. Je ziet heel grote voetballers naar het buiten land vertrekken. Kwaliteitsploegen krij gen het, vooral in de eredivisie, veel moeilijker en moeten harder werken. Of de „groten” vertrekken, of ze komen op een leeftijd, of hebben die al bereikt, dat ze in het gouden voetbalboek bijgeschre ven kunnen worden”. Aan de vooravond van het duel met Italië, de tweede wedstrijd in de kwali- ficatiereeks voor de Europese titelstrijd, wordt Knobel geconfronteerd met enige wrijving tussen zijn spelers en de bonds- leiders over de financiële regeling voor de wedstrijden van de Oranje-equipe. De bondscoach had al lijdzaam moeten toe zien, dat voor de ontmoeting met de Finnen, eind september in Helsinki, de zaak niet zoals mocht worden ver wacht was rondgemaakt. Nu, ruim anderhalve maand later, wordt zijn voorbereiding nog eens doorkruist omdat de door de KNVB vastgestelde bedragen niet lekker liggen bij de selectie. Toen Michels destijds met een financiële rel kreeg te maken, stelde hij de officials zonder meer een ultimatum. Binnen twaalf uur moest de zaak zijn opgelost. Bondscoach George Knobel over de man-die-terugkwam: „Die jongen kon met zijn twintig jaar al enorm veel. Toen viel hij als gevolg van diverse omstandigheden erg terug. De laatste twee jaar is hij er weer helemaal. Hij is weer net zo goed als in de tijd toen hij twintig was. Zo’n speler in een glanzen de vorm, die k'an doelpunten op een manier die niemand hem in dit elftal nadoet, van buiten het zestienmeterge bied, zo iemand kan je niet naast het elftal laten staan. Daarbij komt, hij is nu gemotiveerd. Hij wil erg graag en is geïnspireerd”. Willy van der Kuylen zelf: „Natuur lijk wil ik nu graag. Maar de voorberei ding is dan ook heel anders. Rijvers heeft ons bijgebracht dat we veel beter kunnen spelen dan we zelf weten. Daar heb ik veel aan gehad. Als ik vroeger een goede wedstrijd speelde dan moest ik scoren. Op het ogenblik kan het gebeuren, dat ik na een wedstrijd volko men tevreden ben zonder dat ik een doelpunt heb gemaakt”. Ook tegenover de Oranje-kandidaten dient hij een te soepele houding aan te nemen. Aanvankelijk leek hij het sterke uitgangspunt te hanteren, dat alleen zij, die zich zonder meer voor honderd percent voor het team willen inzetten, voor zijn keurkorps in aanmerking kwa men. Zijn houding tegenover de PSV- ers, die geen interesse hadden voor het vriendschappelijke duel met Zweden, wees heel duidelijk in die richting. Niet het feit, dat hij nu na de teleurstellende resultaten van de nationale equipe tegen Finland en Zwitserland toch twee Eind hovenaren naar Zeist heeft gehaald, ver raadt dat hij van die harde lijn is afgeweken, maar wél de specifieke toe zegging, dat hij de PSV-ers niet meer als tweede keus zal beschouwen. De spelers op hun beurt echter willen een vergoeding voor loonderving, staan door voorbereiding en trainings kamp voor de interlandwedstrijd. Een deel van de Griekse voetbalsterren is namelijk semi-prof. worden. In het koor van de klagers heeft ook Alketas Panagoulias, de trai ner van het Griekse nationale elftal, zich gemengd. Panagoulias vindt het on juist dat de aanvankelijk toegezegde premies (3000 gulden voor winst, 2000 voor een gelijkspel) door de staatssecre taris ”oor sport, Panos Stasisopoulos, zijn verboden. Knobel heeft het niet moeilijk die toezegging voor de wedstrijd tegen Italië gestand te doen. Door de blessure van Feyenoorder Wim Jansen kan hij zonder gevaar van een nieuwe controverse de in uitstekende vorm verkerende Willy van der Kuylen inpassen. Op de voor de hand liggende vraag of de PSV-er ook zou zijn opgesteld als Jansen had kunnen spelen, wilde de oefenmeester niet ingaan. „Die vraag is niet aan de orde. Het zou hetzelfde zijn als ik nu vroeg wat je met een miljoen zou doen die je niet hebt.” Van der Om voetballers al op jeugdige leef tijd vertrouwd te kunnen maken met de materie rond het prof-voetbal heeft de VVCS zijn statuten gewij zigd. Ook amateurs uitkomend in het betaalde voetbal - bijvoorbeeld in de C-elftallen - kunnen thans lid wor den van de voetbal vakbond. PAPENDAL(ANP). De Vereni ging van Contractspelers (VVCS) is maandagmiddag op het NSF Sport centrum Papendal de cursus scholing en vorming voor beroepsvoetballers gestart. Een twintigtal spelers afkom stig van NEC De Graafschap, Hera cles, Vitesse, Wageningen, Go Ahead Eagles FC Groningen en FC Cam- buur neemt deel aan deze studiebij eenkomst. In eerste instantie zal het accent worden gelegd op een aanvul lende beroepsopleiding, gericht op niet-voetbaltechnische kanten. Cur susleiders zijn de heren Vreeman en Sprenger van de Henri Polak stich ting van het NW. Docenten zijn ondermeer Drs. Martin Snoeck en Karei Jansen, respectievelijk be stuurslid en secretaris-generaal van de WCS. Gast-docent is mr. J. W. Masman, voorzitter van FC Twente en tweede kamerlid voor de partij van de arbeid. Afgelopen zondag stonden belden voor de wedstrijd tegen Haarlem niet opge steld. Rep was door manager Hans Kraay disciplinair gestraft. Zoals bekend ging hij in de uitwedstrijd tegen FC Antwerp op de vuist met de Belg De- sanghere. Beide spelers werden door de Westduitse arbiter Weyland uit het veld gestuurd. Zowel de spelers als de leiding van Ajax keurden het gedrag van de bijna 23-jarige ten zeerste af „Uiteraard waren de jongens kwaad op me. Het was een domme reactie om zo te keer te gaan. Tijdens een gesprek heeft Kraay me gezegd, dat hij me voor een competitiewedstrijd zou schorsen. Wat de Europacupduels betreft, hoop ik er met twee wedstrijden vanaf te ko men. Gezien de tegenstander van afgelo pen zondag was het niet zo’n probleem mij niet op te stellen. Als het moeilijker voor ons zou gaan worden, had Kraay het waarschijnlijk niet gedaan. Alles is uitgepraat en de sfeer is weer goed”. Arie Haan moest zondag plaats maken voor Arnold Mühren, die in België een goede prestatie leverde. De Ajacied lijkt in zijn reactie op de vraag wat hij er nu van vindt in sterke mate op collega Gerrie Mühren. De Volendammer zegt alles wel best te vinden als de trainer (of manager) maar denkt dat het goed is. ZEIST. Wedstrijden van het Ne derlandse elftal lijken met gespeeld te kunnen worden zonder dat er eerst financiële problemen aan de orde zijn geweest. De wedstrijd Nederland-Ita- lië maakt wat dat betreft geen uit zondering. Voor de ontmoeting van woensdag heeft de financiële man bij de KNVB, Ton Zwikstra, een bepaald j budget beschikbaar. Dat bedrag maakt het mogelijk de spelers maxi maal 1500 gulden per man te betalen. In Athene neemt men aan dat geen uitvoering zal worden gegeven aan de stakingsdreiging, maar wel dat de ambi tie van de voetballers betrekkelijk klein zal zijn. Vier dagen na de wedstrijd van woensdag namelijk staat een groot deel van de internationals weer op hetzelfde veld in het topduel tussen Olympiakos Piraeus en Panathinaikos Athene. De door de staat financieel gesteunde clubs hebben hun spelers voor winst in die ontmoeting premies toegezegd van dui zenden guldens. der Johan Cruyff, die maandagmid dag op het Zeister KNVB-centrum zei, dat hij de bedragen nog niet officieel had vernomen, over de „winstpremie”: „Dit bedrag is zeker niet normaal. Vijf jaar geleden kreeg ik voor een competitiewedstrijd bij Ajax al 1500 gulden. Hier moeten we nog over praten. Akkoord, je moet het Nederlands elftal in het teken van de collectiviteit zien. Maar we willen allemaal normaal voor ons werk worden gehonoreerd”. Zwikstra zegt echter niet over meer geld te beschikken dan nu op tafel komt- De tegenvallende recette van de wedstrijd tegen Zwitserland Kuylen, na vier jaar weer terug in het selecte Oranje-gezelschap, speelt het spel taktisch mee. „Ik geloof dat ik sowieso zou hebben gespeeld. Ook als Jansen nu wel fit zou zijn.” Niettemin blijft het een opmerkelijke zaak dat de libero wel in de basisopstel ling van George Knobel voorkomt. De ontmoeting met Italië is de 21ste wed strijd van Haan voor het Nederlands elftal. Het ministerie had eerder de door de voetbalbond toegezegde premie ingetrok ken met de motivering: „De verenigin gen uit de hoogste klasse ontvangen van de staat een behoorlijke subsidie. Daar om mag de regering ten minste ver wachten dat de spelers ook zonder ex- tra-betaling zich op een goede manier zullen inzetten voor het nationale elf tal”. De 23e en voorlaatste partij tussen Karpov en Kortsnoj eindigde in remise, waardoor de stand 3-2 in het voordeel van Karpov bleef. De laatste partij is woensdag. Mocht Kortsnoj die winnen wat erg onwaarschijnlijk is dan zal er geloot moeten worden om uit te maken wie Fischers uitdager wordt. Rolf Thung heeft de vererende uit nodiging gehad om deel te nemen aan een tenniscircuit in7 Oost-Amerika. Qua sterkte valt dit toernooi te vergelijken met de WCT-groep die begin volgend jaar naar Rotterdam komt. zou de oorzaak zijn. „Als Johan Cruyff vindt dat het een te laag bedrag is, nou, dan voetbalt hij toch niet!” In de nabije toekomst kunnen de op geld beluste vedetten wellicht een poosje zoet worden gehouden. Het bedrag dat de voetbalbond vanwege de wereldkampioenschappen kreeg toebedeeld, is minimaal twee miljoen gulden. Gezien de klassering van Oranje en de recette die ongeveer 200.000 Nederlandse supporters in West-Duitsland opbrachten, zal die twee miljoen hoogstwaarschijnlijk nog met enkele tonnen worden ver hoogd. Elf keer daarvan trad hij op als libero, waarvan acht tijdens de wereld kampioenschappen. Hans Kraay ziet de een gelijkspel en verlies respectieve lijk 1000 en 500 gulden. Dit geldt voor alle nog te spelen wedstrijden van het Nederlands elftal in dit boekjaar voor de kwalificatie voor het in 1976 te spelen Europees kam pioenschap- ZEIST (ANP). Willy van der Kuy len terug in Oranje. Ruim vier jaar nadat de Nederlandse topscorer voor lange tijd afscheid nam van het nationa le team keert de 27-jarige Helmonder weer in de Nederlandse topploeg terug Slechts 35 minuten speelde de PSV-er op 11 oktober 1970 in de wedstrijd te Rotterdam tegen Joegoslavië voor het Europese kampioenschap van landen teams. Daarna werd hij vervangen door Wery. Sindsdien kwam Van der Kuylen in het nieuws door zich terug te trekken uit de selectie voor het toernooi om het wereldkampioenschap wegens de zijn in ziens slechte voorbereiding. u...

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17