Fins oorlogsarchief in Zweden verbrand us PERSCONFERENTIE IN ALGERIJE Sadat wilde Kennedy spreken lt DEMONSTRATIES BIJ BEGRAFENIS Twee ex-SS’ers veroordeeld MEINS Spaanse partij van uiterst rechts Syrië sterker dan vorig jaar Einduitslag van verkiezingen in Griekenland r r n I ■I F 3 Zweedse inlichtingendienst ALGEMENE STAKING IN FRANKRIJK Dutschke EX-MINISTER GIRON VOORZITTER Formateur Moro wil minderheidskabinet „Niet op microfilm” „Strijd gaat verder” I. DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1 9 NOVEMBER 1974 Arrestaties Nat en koud Superieur I Zakenbelangen KGB-lijsten w LIJ (Van onze redacteur in Stockholm) om- ARAFAT Rudi Dutschke bij het graf van Holger Meins. (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Barcelona) van ALGIERS (UPI) Jasser Ara fat heeft de Palestijnen in Israel opgeroepen hun verzet tegen de Is raëlische autoriteiten te verhogen. Hij sprak verder de vrees uit dat Israel wellicht kernwapens zal ge bruiken in een conflict met de Ara bieren. (Door mr. Jaap van Wesel) DEN HAAG Een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zal veel meer slachtoffers eisen dan vorige oorlogen, vooral onder de burger bevolking. Zowel Egypte als Syrië beschikt over lange-afstands- raketten van het type „Skud”, die met een reikwijdte van 300 kilo meter de Israëlische steden Tel Aviv, Jeruzalem en Haifa kunnen bedreigen. -Afrika :eit toe. arin de “ld zijn, leiding van de blanke een on- 'meerde dreigen meer in met de ingrijk- ordelij- ad voor Deze duren. Joor de bevol- moge- zwarte men tot ieke en in land, i tot de teerder- Mocht Israël tot een preventieve aanval besluiten, dan zal het eerste doei moeten zijn het onschadelijk maken van deze raketten. Want hoe wel er op het moment veel schuilkel ders in Israëls grote steden worden gebouwd, is het aantal bij lange na niet voldoende. Een tweede belangrij ke factor is de paraatheid van het Syrische en Egyptische leger. Bij snelrecht zijn vele arrestanten al bestraft voor het deelnemen aan onwet tige demonstraties. Volgens de politie is de meerderheid van de arrestanten be boet omdat het een eerste overtreding tnaar we moeten niet vergeten dat verrassing in het Midden-Oosten ook in voorgaande gevallen mogelijk was, hoewel iedereen die op de hoogte was, beter had moeten weten. Israel staat voor het dilemma dat een langer wachten wellicht tot ge- betrof. Degenen die al eerder met de strafrechter in aanraking waren geweest kregen gevangenisstraffen tot een maxi mum van een half jaar. CAIRO. (UPI) De Amerikaanse se nator Edward Kennedy heeft gistera vond met president Sadat van Egypte in diens buitenhuis besprekingen gevoerd over de situatie in het Midden-Oosten. volg zal hebben dat Egypte sterker wordt. Aan de andere kant kan het land economisch en psychologisch al lerminst oorlog gebruiken, terwijl op langere termijn ook een overwinning de Israëliërs niet veel politieke winst zal opleveren. Behalve de problemen rond een drei gende oorlogstoestand, heeft Israel nu ook te maken met onrust onder de Palestijnen in de bezette gebieden. Hier worden twee jonge demonstran ten in Oost-Jeruzalem door politie agenten opgepakt. tere toestand dan het vorig jaar het geval was. Allereerst is het aantal parate manschappen aanzienlijk op gevoerd door een frequentere Oproep van reservisten. Verder heeft er een grondige herziening van de structuur en strategie plaatsgevonden. Technisch blijft het Israëlische le ger superieur, waar tegenover staat een groot overwicht aan manschap pen en materieel aan Arabische kant. Ook luchtaanvallen zijn bijzonder moeilijk vanwege laaghangende wol ken. Op ddt moment is het weer in deze streek nog prachtig, maar daar kan met het naderen van de winter iedere dag verandering in komen. Als er verder geen verrassende din gen gebeuren, zal het er tegen het einde van de maand om gaan span nen als het mandaat van de Verenig de Naties op de Golan afloopt. Als dat mandaat afloopt, dan zal zowel Israel als Syrië proberen zo snel mo gelijk de bufferzone te bezetten, met als belangrijkste inzet de strategisch gelegen berg Hermon. Over het al of niet verlengen van het mandaat van de VN wordt zowel aan Syrische als Israëlische kant be trekkelijk weinig ophef gemaakt. Sy rië zou nooit positief kunnen reage ren op iets wat als druk van buitenaf kan worden uitgelegd. In dat geval zou de Syrische president Assad ern stige moeilijkheden krijgen met zijn militante achterban. MÜNCHEN. (DPA) Een rechtbank in München heeft gisteren twee voor malige leden van de SS tot gevangenis straffen veroordeefd. PARIJS. (Reuter) In Frankrijk, dat al weken lang stakingen kent, staat voor vandaag een algemene staking van 24 uur op het program. In de pers wordt al bij voorbaat van „zwarte dinsdag” ge sproken. i groot or heek die eet iorstaat doet dt n Zuid- ig in dt uitsto- Ikenge- ito van ft grote en de met de ooit het in moe- nenting i tegen hebben n deze l aantal percent uropese heeft. renigde ationaal Juliana jcherm- iet door ie „Na- van d« Tenslotte is ook het weer een be slissende factor voor het ai of niet slagen van militaire operaties. Op de hoogte van Golan is het in de natte en koude winter vrijwel ónmogelijk met infanterie te manoeuvreren en op te rukken. vatten lijsten over de Russische spiona gedienst KGB en sleutels voor het ont cijferen van codes en wat het belang rijkste wordt genoemd: historische do cumenten die kunnen verklaren waarom Finland deelnam aan Duitse zijde tegen de Sovjet-Unie aan het einde van de tweede wereldoorlog. Vandaag bevindt zich de Zweedse ko- ning Carl-Gustav in Finland op staats bezoek. In gezelschap van ondermeer de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken, Anderson, die minister van Defensie was toen het Finse archief in Zweden in vlammen opging. Wat president en meester in de rechten Kekkonen hiero ver te zeggen heeft, is niet moeilijk te raden. lag het Zürich gesprek i tegen van de aitsland ng” in iet ge in ver- HAMBURG. Drieduizend demon stranten hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van de 33-jarige Holger Meins in Hamburg, die na een honger staking van 56 dagen op 9 november in de gevangenis van Wittgich bij Trier is overleden. Meins werd tot de harde kern van de Baader-Meinhofgroep gerekend. De algemene staking van vandaag is een protest van de vakbeweging tegen het bezuinigingsprogram van president Valery Giscard d’Estaing en de daarmee gepaard gaande vertraging van het eco nomisch leven. De vakbonden eisen loonsverhoging en garanties voor behoud van de werkgelegenheid. De verliezen van de Jom Kippoer- oorlog zijn aan Israëlische kan ge heel aangevuld, en het Israëlische leger is nu zeker sterker en in para- STOCKHOLM-HELSINKI Het feit, dat in Zweden in 1961 26 kisten met ge heim Fins oorlogsarchiefmateriaal werden verbrand, kan een zaak worden voor het Internationale Hof van Justitie. begaat Israel „gruweldaden tegenover de Palestijnen”. Hij zei dat „de zionisten zich duidelijk voorbereiden op een aan val om te voorkomen dat ze zelf worden aangevallen en het is naar zijn mening mogelijk dat „de vijand kernwapens ge bruikt in de vijfde oorlog”. De verklaring van Arafat dreigt nieuw voedsel te geven aan de explosieve situ atie in de door Israel bezette westelijke Jordaanoever waar jeugdige Palestijnen al dagenlang felle anti-Israelische de monstraties houden, kennelijk geïnspi reerd door Arafats verschijning in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 13 november. De heftige betogingen van Palestijnse scholieren, die eind vorige week begon nen in steden als Nabloes, Ramallah en Bethlehem, breidden zich gisteren uit tot in Oost-Jeruzalem, waar de politie met stenen werd bekogeld. ^klaring -Afrika lacht in was dr. ch ge- Tijdens een haastig bijeengeroepen persconferentie in de Algerijnse hoofd stad in Algiers zei Arafat dat hij een boodschap heeft? gestuurd, naar de Pa lestijnen in door Israel bezet Arabisch gebied waarin hij hun verzekert van de volledige steun van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie in hun strijd tegen Israel. en 49- aeft de m com- ds sep- huurtje ekochte •uurwa- ipen in ag be- ierzoek in de t zuid- boeren ousters e mon- e keu- erzocht. ATHENE. (AP) Gisteravond zijn in Athene de resultaten bekendgemaakt van de verkiezingen van zondag voor zover deze de voornaamste partijen be treffen. De demonstranten voerden rode en zwarte vlaggen met zich mee, terwijl op protestborden beschuldigingen aan het adres van de Westduitse justitie waren geschreven. Tot degenen die de begrafe nis bijwoonden behoorden ook de vroe gere studentenleider Rudi Dutschke en MADRID. De uiterst rechtse vleu gel van het Spaanse regime heeft zich tenslotte, met het oog op de nabije toekomst, georganiseerd in een soort party onder voorzitterschap van een van Franco’s bekendste oud-ministers, José Antonio Giron. terug aan de Costa del Sol, waar hij nu grote zakenbelangen heeft. Men schrijft hem een nauwe vriendschap met de Franco-familie toe, hetgeen zijn lange handhaving als politicus met landelijke bekendheid en zijn huidige come-back als „partijleider” kan verklaren. ROME. (Reuter en UPI) De Itali aanse kabinetsformateur Aldo Moro heeft zijn pogingen om een eind aan de politieke crisis te maken door een chris- ten-democratische minderheidsregering te vormen moeten opgeven. Bovendien blijft men er in Stockholm bij dat alle documenten vernietigd zijn en wijst erop dat alle verantwoordelijke personen in deze kwestie inmiddels zijn overleden. Nu overweegt men in Helsin ki de mogelijkheid deze twist voor het internationale hooggerechtshof in Den Haag uit te vechten. De „Stella-Polaris”-documenten „MEER VERZET” De staking van de reinigingsdienst laat in de straten haar sporen na. Bij de PTT wordt al langer dan een maand gestaakt. Gisteren legden de spoorarbediers in het noorden en oosten van het land het werk neer. geloven dat al deze documenten in de verbrandingsoven zijn beland en eist nu teruggave van eventueel materiaal, dat de Zweedse militaire inlichtingendienst op microfilm gezet zou kunnen hebben. Dit wordt in Zweden echter ontkend. waarde voor Finland en de geschiedenis is nu volgens de Zweedse opperbevel hebber, generaal Synnergren. in een vuilnisverbrandingsoven bij Stockholm in 1961 vernietigd. Dit ondanks het feit dat indertijd een Fins-Zweedse overeenkomst werd geslo ten de documenten vijftig jaar te bewa ren en pas daarna vrijte geven voor studie en publikatie. Een persoonlijke vriend van de Finse president Kekkonen, de historicus Kustaa Vilkuna, weigert te „We hebben de Palestijnen in bezet Transjordanië opgeroepen hun verzet en hun opofferingen te verhogen”, aldus Arafat in de in Moorse stijl opgetrokken regeringsvilla in Algiers, waar ook Hen ry Kissinger enkele malen verbleef. „We zeggen tegen de Palestijnen - we zijn met jullie en jullie hebben onze volledi ge steun”. Volgens de Palestijnse leider Syrië is nu sterker dan een jaar geleden, daar zijn militaire experts het over eens. De Sovjet-Unie heeft de Syrische verliezen van vorig jaar meer dan gecompenseerd. Syrië heeft nu zeer nieuwe Russische vliegtuigen, waaronder de MIG-23. Daarentegen is het Egyptische leger nog niet op het peil van het vorig jaar, omdat de Sovjet-Unie de leveranties van wa pens en onderdelen aan Egypte heeft vertraagd, uit wraak voor de Ameri kaansEgyptische toenadering. De relatieve Egyptische zwakte is dan ook de reden dat Syrië waar schijnlijk bereid zal zijn het mandaat van de strijdmacht van de Verenigde Naties op de hoogte van Golan te handhaven voor nog drie of zes maanden. Syrië wil natuurlijk niet als enige oorlog voeren. De beste kans op militair succes ligt in een gecombineerde actie, evenals in 1973, waardoor de Israëliërs hun krachten moeten verdelen. Een derde belangrijke factor is het verrassingselement. Gezien de aan houdende spanning lijkt een verras singsaanval nu niet goed mogelijk, Na maandenlange voorbereidingen, een periode waarin Giron zeer actief was om de „democratiserings”-beloften van minister-president Arias Navarro te bestrijden en om diens meest liberale ministers (die hij van „verrraad aan het regime” beschuldigde) het leven zuur te maken, vond het afgelopen weekeinde tenslotte de oprichtingsbijeenkomst plaats van de „Nationale Confederatie van Oud-Strijders”. De uit heel Spanje afkomstige afge vaardigden kozen, precies volgens plan, de nu 63-jarige Giron tot voorzitter. Deze hield in zijn bekende vurige stijl een toespraak, waarin hij beloofde dat de nieuwe „partij” (hoewel de confede ratie natuurlijk nog niet deze naam draagt) pal zal staan om de falangisti- sche ideologie en de verworvenheden van de overwinnaars van de Spaanse burgeroorlog te verdedigen. Het feit dat Giron en zijn bondgeno ten er eind verleden maand in slaagden het ontslag van de liberale minister van Voorlichting, senor Cabanillas, te force ren, ondanks het verzet van president Navarro, spreekt duidelijke taal. Aangezien er sinds de burgeroorlog talrijke verenigingen bestaan van oud- soldaten, oud-sergeants, oud-falangisten en oud-wat-al-niet-meer, die aan gene raal Franco’s zijde hadden gevochten, kan de nieuwe confederatie in theorie op 600.000 leden rekenen en dat is dan ook het ongetwijfeld indrukwekkende cijfer dat Giron en de zijnen hanteren. Waarnemers zijn van mening dat het aantal militante leden misschien iets meer dan de helft zal zijn. november om het en gevraagd of de studentenleider Daniël Kohn Enkele demonstranten en veiligheids mensen liepen lichte verwondingen op. Het totale aantal arrestaties bedraagt sinds gisteravond ongeveer 130. Sadat ontbood Kennedy dringend bij zich toen deze in Cairo een ontmoeting had met de vice-voorzitter van het Egyptische parlement. Verslaggevers werden niet tot het buitenverblijf van Sadat toegelaten. Hij wil nu proberen een tweepartijen coalitie van christen-democraten en re publikeinen op poten te zetten. Maandag bracht Moro het bestuur van de christen-democratische partij verslag uit over zijn formatiepogingen en moest toen erkennen dat een minderheidskabi net met steun van centrumlinkse partij en er niet in zit. Giron was de aangewezen persoon voor de post, omdat hij onmiddellijk na de burgeroorlog, waarin hij als vrijwilli ger enkele falange-eenheden had aange voerd en uiteindelijk de rang van kapi tein had behaald, de leider was van de regeringsorganisatie voor steun aan de veteranen. Trouwens, al op 20-jarige leeftijd was hij mede-oprichter geweest van de nati- onaal-syndicalistische beweging JONS, die al voor de burgeroorlog samenge gaan was met de falange-partij. Op 29- jarige leeftijd werd hij de jongste minis ter in de historie van het Franco-regime. Tijdens zijn lange ambtsperiode als mi nister van Arbeid (1941-1957) voerde hij een populistische politiek, ongeveer in de stijl van Peron en verwierf zich een populariteit die eveneens vergelijkbaar was met die van de Argentijnse leider. Na zijn ambtsperiode trok hij zich Zij werden schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan moord op joden in de bezette Sovjet-Unie tijdens de Twee de Wereldoorlog. De 60-jarige voormalige SS-ober- sturmbannführer Max Drexel kreeg we gens medeplichtigheid aan moord in ze ven gevallen, waarbij 770 slachtoffers vielen, een vrijheidsstraf van vijf jaar. De 61-jarige vroegere SS-oberscharfüh- rer Walter Kehrer werd wegens mede plichtigheid aan moord in vijf gevallen, waarbij tenminste 800 joden het leven lieten, veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar. De Nieuwe Demokratische Partij van Konstantin Karamanlis heeft 54,5 per cent van de stemmen vergaard en zal in het parlement 214 zetels krijgen. Het parlement bestaat uit één Kamer met 300 zetels. De „Centrum Unie - Nieuwe Krach ten” van George Mavros kreeg 20,41 percent der stemmen, hetgeen goed is voor 64 zetels. Mavros’ groepering wordt de voornaamste oppositiepartij. De Pan-Helleense Socialistische Partij van ex-minister Andreas Papandreou, kreeg 13,61 percent der stemmen het geen 12 zetels waard is. De communisten gecombineerd in „Verenigd Links” vergaarden slechts 9,1 percent, dat komt neer op 10 zetels. Dit betekent dat er van de omstreeks vijftig partijen die aan de verkiezingen hebben deelgenomen er maar vier in de Kamer zullen komen. enkele advocaten van de gevangen geno men leden van de Baader-Meinhofgroep. Bij het graf hield een dominee een korte toespraak, waarna Dutschke met gebalde vuist riep: „Holger, de strijd gaat verder”. Ook werd de laatste brief van Meins voorgelezen, waarin deze eveneens opriep de revolutionaire strijd voort te zetten. In Hamburg werd gister avond naar aanleiding van de dood van Meins opnieuw een protestmars gehou den, waaraan tweeduizend mensen deel namen. De politie van West-Berlijn heeft in middels een eerste arrestatie verricht in de moordzaak-Von Drenkmann. Gisteren werd een 30-jarige domineesvrouw, die als maatschappelijk werkster in de vrouwengevangenis van West-Berlijn werkzaam is, gearresteerd. Haar wordt medeplichtigheid aan de moord op de hoogste rechter van West-Berlijn ten lastegelegd. De politie van West-Berlijn heeft in middels 530 tips ontvangen. De justitiële autoriteiten in Stuttgart hebben het ver zoek van de Franse filosoof Jean-Paul Sartre om een gesprek met een van de leiders van de Baader-Meinhofgroep, Andreas Baader, te mogen voeren, van de hand gewezen. Men acht een derge lijk gesprek na de dood van Meins en de moord op Von Drenkmann, „niet opportuun”. Sartre had op 4 gesprek verzocht vroegere Bendit als tolk zou mogen optreden. Oorspronkelijk bleek men weinig be zwaar tegen een dergelijke ontmoeting te hebben, maar de recente gebeurtenis sen maken dit gesprek momenteel, on mogelijk, aldus de autoriteiten. Op 19 september 1944 sloot Finland een wapenstilstand met de Sowjet-Unie. Die zelfde dag en de daarop volgende nacht werden duizenden documenten, verbrand in het hoofidkwartier van de Finse op perbevelhebber, maarschalk Manner heim. Tegen alle orders in, werden in een geheime operatie, genaamd „Stella Polaris”, 26 kisten met Finse documen ten daarentegen naar Zweden vervoerd op 23 september van datzelfde jaar. Dit materiaal van grote historische U._

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3