o Zware straffen voor 3 Basken n sie Dag- en opiniebladen gelijk behandelen ite nic: Schiphol krijgt 2de directeur Onbestelde post lag in vijver Kledingverbruik gedaald Ministerie van Verkeer en Waterstaat Stichting van de Arbeid praat morgen verder Olieverbruikers mogen niet gaan dreigen I Als u op 1 februari a.s. ’t nieuwe deel III niet hebt, wordt uw kentekenbewijs ongeldig. imn-piersonfoiiil solide vermogensbeheer. ft BEI I Secretaris-generaal OPEC VOORZITTER VAN NOTU Naakte strandloper houdt f 40 boete Oud papier wordt straks centraal opgeslagen Als u een auto hebt maar er voorlopig niet mee rijdt, Als u gedurende langere tyd in het buitenland bent Méér informatie? Elk jaar een nieuw deel HL Wat doet u als u uw nieuwe deel III ontvangt? Even herhalen. Hoe krijgt uüw acceptgiro-kaart? Als u een auto hebt uit 1962of ouder. Pelikaan strijkt neer in Valkenswaard ECONOMIE 19 74 2 0 NOVEMBER OENSDAQ Woningbouw it maar Itijd de Publikatie van het stuk >n. In dat geval moet u tóch uw deel III aanvragen. Anders immers wordt uw kentekenbewijs ongeldig en moet u een kompleet nieuw kentekenbewijs aan- vragen.Met alle moeite van dien. Laat dan door degeen die uw leones* pondentie behandelt,uw aanvraag verzorgen. Anders wordt uw kenteken* bewijs geheel ongeldig en moet u een kompleet nieuw aanvragen.Met aDe moeite van dien. Bij de postkantoren ligt een folder voor u klaar waarin u alles over het nieuwe deel III nog eens op uw gemak kunt lezen. Er staat ook in wat u moet doen als u na 1 februari uw auto verkoopt Heeft u na het lezen van de folder tóch nog vragen, schrijf dan een briefje naar Antwoordnummer 30, Veen dam. Op 1 februari 1975 wordt er een nieuw deel toegevoegd aan het kentekenbewijs van uw auto,bedrijfsauto of motorfiets: deel HL Van dat moment af moeten alle auto’s dat nieuwe deel UI op hun voorruit hebben zitten. Zodat aan iedere auto van buitenaf duidelijk te zien zal rijn of hij korrekt geregistreerd is. Als u üw deel III niet op tijd hebt, wordt uw kentekenbewijs ongeldig en moet u een nieuw aanvragemDat kost u niet meer gelcLMaar wel veel tijd en moeite. Bovendien loopt u de kans dat uw auto gekeurd moet worden. Alle reden dus om te zorgen dat u er wel op tijd bij bent. Iedere auto-en motorbezitter krijgt in het vervolg elk jaar een nieuw deel III- thuisgestuurd.Hij moet daarvoor eerst een leges van f. 17,50 betalen,per accept-girokaart. Een nieuw, kompleet kentekenbewijs kost vanaf 1 februari 1975 ook f.17,50 (nu: f.45,-).De overschrijving van het kentekenbewijs bij wisseling van eigenaar zal,in tegenstelling met vroeger, met ingang van 1 februari 1975 gratis op het postkantoor kunnen geschieden. Een goede raad: plak het metéén tegen uw voorruit, dan raakt het niet zoek. Toegestane plaatsen zijn: rechts boven» aan of rechts onderaan,middenhoven of middenonder. Bewaar uw kopie deel III zorgvuldig; die kopie hebt u nodig bij verkoop van uw auto. Motorbezitters moeten’t nieuwe deel UI-met de rest van het kentekenbewijs* altijd bij zich hebben. Bewaar kopie deel III thuis. U krijgt een accept-girokaart thuis,of heeft’m al ontvangen.!! kontroleert of de gegevens op de kaart kloppen. Zo ja, dan stort u snel f. 17,50. Als u géén accept-girokaart hebt gekregen vóór half december, gaat u direkt naar het postkantoor, om een aanvraagkaart in te vullen. U krijgt deel III en een kopie van deel III thuis. Uplakt deel III tegen de voorruit van uw auto.U bewaart de kopie thuis. Binnen enkele weken zijn ook de laatste accept-girokaarten verzonden. Als u’m ontvangt, of al ontvangen heeft, betaal dan zo snel mogelijk. Als u de kaart kwijtgeraakt bent, ga dan meteen naar het postkantoor om de aanvraagkaart in te vullen. Als u de accept-girokaart niet uiterlijk half december in huis hebt, kunt u óók maar het beste meteen zo’n aanvraag kaart invullen op het postkantoor. Dan krijgt u zeker niet automatisch een accept-girokaart. U moet dan direkt naar het postkantoor om een aanvraag kaart in te vullen. Werkgevers f*» Harde kritiek op regeringsbeleid (Vervolg van pagina 1) (ADVERTENTIE) i JA IKT CEN II l. :o (ADVERTENTIE) rstr. 8 71 I I moois u bij rs vind /ariatie typen: vanaf srgaragK De jongen vond de laatste twee zon dagen doorweekte postpakketten in een vijver van het park Sonsbeek in Arn hem. Dinsdagmorgen is de post, ge droogd en wel, teruggebracht naar de PTT in Arnhem. Men vermoedt dat de post door spe lende kinderen of een hulpbesteïler in het water is gegooid. Gisteren is een grootscheeps onderzoek naar de affaire gestart De vinder van de post heeft een beloning van 100 ontvangen. ARNHEM. (ANP) Dank zij de op lettendheid van een 14-jarige Arnhemse scholier is duidelijk geworden waarom een groot aantal mensen rond de Sint Anthonielaan in Arnhem al dagenlang geen post ontving. Verruiming van de zelfstandigenaf trek voor middenstand en landbouw. WENEN. (Reuter) De oliever- bruikende landen moeten niet probe ren hun energieproblemen op te los sen door dreigementen te uiten en druk uit te oefenen op de olieprodu cerende landen. Dit heeft dr. Abder- rachman Khene, secretaris-generaal van de Organisatie van Olie-Exporte- rende landen (OPEC), dinsdag op een bijeenkomst in Wenen verklaard. DEN HAAG. (ANP) Een 36-jarige lasser uit Heiloo houdt een boete van 40, die de politierechter in Alkmaar hem in eerste instantie oplegde wegens openbare schennis van de eerbaarheid. De man had op eén warme dag vorig jaar in Egmond naakt op het strand gelopen. In beroep was het gerechtshof in Amsterdam het ook al met de veroor deling eens geweest. Voor verbetering van de werkgelegen heid in de woningbouw pleiten de werk gevers voor het weer fiscaal aftrekbaar maken van de onderhoudskosten me de met het oog op de bevordering van het eigen woningbezit. De werkgevers willen ook spoedige duidelijkheid over het huur- en subsidiebeleid' en willen niet-invoering van de selectieve investe ringsregeling in de Randstad. 2.53- 2.63 5.90- 6.20 6.73- 7.03 102.75-105.75 36.25- 39.75 8.90- 10.40 2.55- 2.66 33.25- 56.75 97.00-100.00 58,75- 61.75 46.25- 49.25 42.50- 45.50 14.47- 14.77 4.33- 4.63 7.80- 9.30 68.00- 71.00 13.50- 16.50 In een brief aan de Tweede Kamer zeggen de drie vakcentrales het te be twijfelen of de door het kabinet gestelde doeleinden in voldoende mate zullen worden verwezenlijkt. De vakcentrales hebben ernstige twijfels aan: „Het is juist deze vorm van reclame”, aldus de voorzitter, „die door de over heid wordt geëxploiteerd en een op brengst levert die ten dele wordt ge bruikt om de daardoor onder druk ge zette pers op de been te houden, althans een deel daarvan. Niet alleen economi sche, nee, ook ethische bezwaren pleiten derhalve tegen de ether-reclame in de huidige vorm en inhoud”. Zeer felle kritiek leverde de NOTU- voorzitter op de „door de overheid geëx ploiteerde ether-reclame”. „Deze reclame heeft door irritatie een negatieve invloed op de gedrukte media. Deue irritatie komt ons niet toe. Daarom: geen uitbrei ding van die irritatie door meer zendtijd voor de STER en bovendien een scher per toezicht op de uitvoering van ether-reclame”, aldus mr. Van Vollenho- ven. Tussen de vakbeweging en de werkge vers is een ernstig verschil van mening gerezen over de openbaarheid van inko mens. De werkgevers willen dit punt nog niet in cao’s opgenomen zien. NW- voorzitter Wim Kok zei, dat dit de vakbeweging zeer hoog zit, evenals de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao’s tot alle inkomensgroepen. „Deze punten zijn van grote betekenis voor het functioneren van de mensen in de on derneming”, zo zei hij. BURGOS. (AP) Drie Basken die lid zouden zijn geweest van de Baskische guerrilia-organisatie ETA zijn gisteren door een Spaanse militaire rechtbank in Burgos veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 52 tot 78 jaar. Hij reageerde kennelijk op de uit latingen van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Hen ry Kissinger, die verleden week heeft gezegd dat de westerse landen hun olie-invoer moeten beperken en moe ten samenwerken bij het opvangen van de oliedollars die de OPEC weer in omloop brengt. „Zij die alleen maar proberen op hun eigen voorwaarden te krijgen wat ze willen hebben, houden zich zelf voor de gek en ook de volken waaraan ze verondersteld worden lei ding te geven”, aldus dr. Khene. Hij stelde dat de leden van de OPEC zich altijd bereid hebben getoond tot sa menwerking en zich onbevooroor deeld hebben opgesteld voor voorstel len die inhielden dat alle betrokken partijen gezamenlijk zouden gaan zoeken naar wegen en middelen om de moeilijkheden het hoofd te bieden. „De olieverbruikende landen schijnen er echter de voorkeur aan te geven dreigementen te gebruiken en druk uit te oefenen”, zo zei hij. „Degenen die denken dat oplossin gen kunnen worden afgedwongen door dreigementen en groepen landen die er alleen maar op uit zijn com fortabel voort te bestaan ten koste van het merendeel van de mensheid begrijpen niets van de nieuwe wereld die bezig is te ontstaan”, aldus dr. Khene. „De verhoging van de olie prijzen heeft een „diepgewortelde en ernstige ziekte van de structuur van de industriële wereldeconomie” ont huld”. DEN HAAG (ANP). Het volume van het Nederlandse kledingverbruik if in 1973 met 5 a 6 percent gedaald, aldus het jaarverslag van de NEVEC (Neder landse Economische Vereniging voor de Confectie-Industrie). Deze daling vond plaats onder invloed van veranderde draaggewoonten en het prijsbewust ko pen van de consument. De werkgeversorganisaties vinden een loonsomstijging van 13 percent te hoog om de continuïteit van veel bedrijven te waarborgen. Ook acht men voor mid denstand en landbouw de verhoging van de minimumlonen een kwalijke zaak. De werkgevers pleiten met klem voor een verdergaande lastenverlichting door be perking van de loonkostenstijging. „In SCHIPHOL. Ir. D. R. A. Stapel uit Oegstgeest is door de raad van commissa rissen per 1 april 1975 benoemd tot directeur van de luchthaven Schiphol. De nieuwe directeur krijgt tot taak de bundeling van alfe op de dagelijkse leiding gerichte activiteiten. De huidige directeur, dr. D. Rlemens, zal optreden als algemeen directeur. De heer Stapel is 43 jaar oud en sedert 1969 adjunct-directeur van het Ge meentelijk Havenbedrijf van Amster dam. Voor die tijd was hij als hoofdin genieur verbonden aan het Hoogheem raadschap Rijnland, van 1963 tot 1969, en was hij werkzaam bij het waterloop kundig laboratorium van de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1955 als civiel-ingenieur afstudeerde. beginsel kan dit gebeuren door een ver groting van de overheidsbijdragen in de sfeer van de sociale verzekeringen”, zo menen zij. Voorts willen de werkgevers: Verlaging van de vennootschapsbelas ting. Verruiming van de investeringsaftrek over outillage. Algemene toepassing van de ver vroegde afschrijving voor alle investe ringen. De heer Van Vollenhoven betoogde onder meer dat de overheid kennelijk een zorgplicht ten aanzien van de media heeft aanvaard, maar dat zij daarbij de indruk maakt op de stoel te gaan zitten van lezer, redactie en uitgever. Hiermee gaat ze te ver. De motie-Roethof, te weten gelijke behandeling dag- en opinieweekbladen met name op het gebied van de PTT- tarieven, dient volledig te worden uitge voerd, aldus mr. Van Vollenhoven. Er dient een overheidsbeleid tot stand te komen waarvan het startpunt is dat de klokken worden gelijkgezet (btw-PTT- en papierimporttarieyen). Een bedrijfs fonds voor de pers mag niet slechts bestemd zijn voor deJen van de pers. De lezer beslist uiteindelijk over bestaan en voortbestaan van bladen. De adverteer der trekt er slechts conclusies uit. „Wij’ blijven verlangen dat een persbe leid tot stand wordt gebracht op basis van dit gegeven: de media vervullen in Als gevolg van de teleurstellende af- zetontwikkeling, beperkte de detailhan del de voorraad en daalde het volume van de marktvoorziening met 6 pet. De invoer werd in mindere mate door deze ontwikkeling getroffen, daar hier nog een waardestijging van 9 pet. en een volumestijging van 4 a 5 pet. viel waar te nemen. Vooral de invoer uit Oostazia- tische landen steeg aanzienlijk (50 pet.). De afzet van de Nederlandse industrie op de binnenlandse markt liep qua waarde met 6 pct eri qua Volume met 13 pet terug. Daar de export maar weinig toenam, daalde de omzet van de Neder landse confectie-industrie met 3 pet. Bij een gemiddelde prijsstijging van 7 pet resulteerde dit in pen produktiedaling van 11 pet. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Organisatie van Tijdschrift-üifcge- vers (NOTU) is zeer ontevreden over het mediabeleid van de overheid. Tijdens de woensdag gehouden jaarvergadering heeft voorzitter mr. L. van Vollenhoven veel kritiek geuit op <l'e „ten dele uitge lekte media-nota”. F te kof! Marco m de:r koliek!» jken. amro-pierson fund Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. DEN HAAG. (ANP) Er bestaan plannen om te komen tot een centrale opslag van oud papier. De vereniging van Nederlandse papierfabrikanten onder zoekt de mogelijkheden voor een centra le voorraadvorming in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van groothandelaren in papierafvalien. Minister Lubbers van Economische Zaken doet hiervan mededeling in ant woord op vragen vanuit de Kamer over de opslag en het hergebruik van oud papier. Uit het antwoord blijkt, dat de opslagruimten bij de handelaren vrijwel volledig zijn benut. Het aanbod van oud papier is thans groter dan de industrie kan verwerken. De export van oud pa pier, bedroeg het eerste kwartaal van dit jaar 100.000 ton en in het tweede kwar taal 112.000 ton. De verbetering van het reële inko men met 2,5 a 3 percent voor de gehuw de werknemer met twee kinderen met een gemiddeld jaarinkomen van 19.500 gulden. De haalbaarheid van niet meer dan 9,5 percent prijsstijging. „De raming van het kabinet houdt in dat er na april 1975 geen prijsstijging van betekenis meer zal optreden”. De vakcentrales achten een goed prijsbeleid voor 1975 van groot belang. Het verwachte effect op de werkge legenheid achtten de vakcentrales ter leurstellend. Aangedrongen wordt op een duidelij ke uitspraak over het structurele werk gelegenheids- en investeringsbeleid. Een omvangrijker programma voor de bouw wordt noodzakelijk geacht. De bijdrage van 500 miljoen aan de Algemene Kinderbijslagwet moet vol gens de vakcentrales ten goede komen aan het fonds kinderbijslagwet loontrek- kenden. Er zijn bezwaren tegen de tijdelijk heid alleen voor 1975 van de maatregelen. De vakcentrales herinneren in hun brief de kamerleden aan de door het kabinet aangekondigde winst- en vermo- gensaanwasdeling. De totstandkoming hiervan is essentieel voor de opstelling van de vakbeweging, aldus de brief. De vakcentrales zeggen dat er ook zeker heid moet komen dat bij een prijsstij ging in 1975 die uitgaat boven 9,5 per cent de dan voor ogen staande reële inkomensverbetering niet wordt aange tast Voorts willen de vakcentrales in spraak over de investeringen. „Dit is van doorslaggevende betekenis voor ons be leid”, zo schrijven zij. hun samenhang een totaaltaak. Ze zijn daarom gelijkwaardig. Aan een beleid dat daarvan uitgaat kunnen specifieke maatregelen worden gekoppeld in aan vullende zin”, aldus mr. Van Vollenho ven. De NOTU houdt vol dat de media samen één systeem vormen. Dit geldt zowel binnen het totale mediaveld als binnen het tijdschriftenpakket. AMSTERDAM (ANP) De «Uvle6koer«en (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier lulden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.600) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse franc (100) Zwitserse franc (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) VALKENSWAARD. (ANP) Sinds een paar dagen huist een pelikaan in Valkenswaard. Deze pelikaan wordt bij geen enkel vogelpark vermist en zal waarschijnlijk zijn achtergebleven tij dens een trektocht naar het zuiden. Wat er met deze vogel in de winter moet gebeuren, is voor vogeldeskundigen nog een raadsel. Alle werkgeversorganisaties hebben ook een brief aan de Tweede Kamer gezonden. Hierin zeggen zij, dat het voorgenomen kabinetsbeleid onvoldoende is afgestemd op de noodzaak om door verbetering van de rendementspositie van de bedrijven, de werkgelegenheidssi tuatie wezenlijk te verbeteren. „He* re sultaat van het pakket maatregelen zal zijn, dat er geen verbetering van de inkomenspositie en het rendement zal optreden”, aldus de werkgevers. Josë Maria Yarza Echnique kreeg 78 jaar, Lorenzo Eguia Lizaso 53 jaar en Miguel Lascurain Mantilla 52 jaar. Zij stonden terecht op beschuldiging van het plegen van twéé overvallen waarbij in totaal 16 miljoen peseta’s zou zijn buitgemaakt, het opblazen van een monument ter nagedachtenis van fascis tische slachtoffers uit de:‘ burgeroorlog en van het plegen van een bomaanslag. 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17