Italiaanse doelman van nationale elftal Dino Zoff 1 RESULTAAT TEGEN NEDERLAND KAN TOCH NOOIT TEGENVALLEN Oranje-spelers akkoord met premieregeling 7 ■1 w Ar I Knobel: „Ik snap niet dat Kist bij AZ middenvelder is” Ti Anderen weer dit: 1 SR, Wie heeft er gelijk? ||F 'tk Mi f w BiSI Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Él 1’? fiR i 1 J Geen totaalvoetbal Zware test Populariteit Snel Opgelucht L i Bij deze bekerwedstrijden geldt voor de toto de uitslag van de wedstrijd na 2 x 45 minuten spelen. Gelijke spelen zijn dus mogelijk. I F J| 2L 40 Us Woedend •2 dP- ItaF WH Dit seizoen: Graafschap 4-0 Dit seizoen: gelijk 0-0 i a (Van onze sportredactie) Jong Oranje als totaliteit sterk (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Uitblinker Kees Kist in duel met de Italiaan Scirea. zonder Cruyff en MARC SERNé. (ADVERTENTIE) basistip SPORT-TOTO Nr. 13 0-0 4-0 Misschien wel begrijpelijk. Maar hét 0-0 1-2 0-2 toto-tips In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. laatste drie seizoenen begrippen, toch wel een modern voetbal. Ik zeg het niet speciaal omdat ik daar nu voetbal maar Juventus is momenteel toch wel toonaangeved in Italië. Ten slotte leveren we ook vier spelers (Causi- o, Morini, Anastasi en mijzelf) aan het Italiaanse team”. Maar toch eist het Italiaanse publiek min of meer een terugkeer aan de top. En snel. Bovendien wordt daarbij haar Nederland gewezen als het grote voor- il ,y uit wedstrijden 6 12 3 4 6 114 3 8 14 3 6 5 0 3 2 3 6 3 2 1 8 7 12 4 4 6 114 3 5 113 3 8 12 5 4 7 0 2 5 2 7 4 12 9 5 0 14 1 7 115 3 1 60 20 30 20 40 40 50 50 50 40 29 FSC FC Twente 2. Roda JC - Amsterdam 3. AZ '67 - VVV 4. Dordrecht - Sparta 5. MVV Feyenoord 6. Ijsselmeer - Amersfoort 7. GA Eagles - FC Utrecht 8. Haarlem Graafschap* 9. Den Haag - Cambuurg 10. Excelsior Heracles 11Wageningen PEC Zwolle 12. Volendam - NAC 13. Vlaardinqen - Groningen** 2/3 1/3 1 2 2/3/1 3/2 1 3/1 1 1/3 1 3/2 advies voor zes kolommen 2 2 2 2 3 2 1113 11 111111 2 2 2 2 2 2 1 3 2 2 2 3 3 3 2 2 2 2 111111 1113 3 1 111111 1113 3 3 111111 111111 3 3 2 2 2 2 1-1 1-0 5-0 2-0 1-1 Daarom is het duidelijk dat Zoff van avond de wedstrijd tegen Nederland toch met gemengde gevoelens tegemoet ziet. Zoff: „Nederland wordt een zware test waarbij we kunnen zien hoever we na de wereldkampioenschappen met on ze vernieuwing zijn gevorderd. In feite ontmoeten we Nederland natuurlijk veel te snel. We hebben na de wk pas één interland, tegen Joegoslavië in Belgrado, achter de rug die we met 1-0 verloren hebben. Die wedstrijd tegen Bayem tel ik niet mee. Dat was meer een oefen partijtje. We moeten natuurlijk wat mo menteel. Daarom vind ik het juist dat we wat nieuwe voetballers hebben gese lecteerd. Na de blamage van Duitsland ging het niet langer zo natuurlijk. Zoiets zal ook niet meer gebeuren omdat die afgang toch wel op alle spelers een vernietigende indruk heeft achtergela ten.” «5 nemen van een voetbal. Soms tot het Zcrff grijpt hier in in de wedstrijd ItaliëOostenrijk. Het was één van de vele oefenwedstrijden die Italië ter voorbereiding op de wereldkampioenschappen speelde en waar Zoff erin slaagde om meer dan duizend minuten (12 wedstrijden) niet ge passeerd te worden. ROTTERDAM Dino Zoff, de 32-jarige doelman van het Italiaanse nationale elftal, is geboren in Mariano del Friuli. Het is een bergdorpje tegen de Oostenrijkse grens aan en Zoff komt dus uit het noorden van Italië, het gebied waar het zwaarte punt van het culturele, economische en daardoor financiële leven van de republiek zich concentreert. Daarom wekte het nogal wat verbazing dat de van nature nogal rustige Zoff zo’n acht jaar geleden ver naar het zuiden afdaalde om te gaan voetbal len bij FC Napoli. Zoff, zo voorspelden de insiders zou bij het frivole Napoli (dat in Italië de reputatie heeft dat het „verbleekte” sterren als Sivori, Altafini en Burgnich nog een paar lucratieve laatste seizoenen heeft bezorgd) volledig wegzakken. ZEIST. Hoewel de spelers van het Nederlands elftal in eerste in stantie tegenstribbelden, zijn zij als nog akkoord gegaan met de door de KNVB vastgestelde premies voor de wedstrijden die de komende maanden in het kader van het Europese kam pioenschap worden gespeeld. Inbreken mag niet. Dieren mishandelen I en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. K ’n Universiteit bezetten, parkeren op de |H stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Xy Als de politie daar iets tegen doet, klinken h| er nogal eens protesten. is onredelijk als de politieman mikpunt van 5 die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot het in beslag beeld. Heeft hij een verklaring voor het feit dat Nederland in Italië zo populair is? Zoff: „Eerst won Feyenoord in Mi laan de Europa-cup tegen Celtic. Ver volgens verloren achtereenvolgens Inter en wij met Juventus in de finale van de Europa-cup voor landskampioenen tegen Ajax. Het Italiaanse publiek was al ver voor de wereldkampioenschappen uitste kend op de hoogte van het Nederlandse voetbal. Ook toen Milan een pak ram mel kreeg van Ajax voor de super-cup waarschuwde coach Rocco al voor het agressieve Hollandse bewegingsvoetbal dat tijdens de wereldkampioenschappen wel eens alles zou kunnen overtreffen. Hij heeft gelijk gehad. Nederland had natuurlijk wereldkampioen moeten wor den. Het is voor mij nu nog onbegrijpe lijk dat het elftal het in die eerste helft van de finale zo gemakkelijk heeft op gevat. Anders had Duitsland het in nog geen honderd jaar gered. Er was nog een kleine categorie Italianen die voor de WK twijfelde aan het succes van Nederland omdat het nationale elftal nog nooit wat had bereikt. Maar als je eenmaal zulke klasseploegen als Ajax en Feyenoord hebt dan moet je toch een goed nationaal team kunnen samenstel len. Michels is daar uitstekend in ge slaagd in Duitsland vind ik.” Coach Bernardini: „Ik vond toch dat wij in de man-tegen-man-gevechten wat sterker waren. Nederland was echter fysiek de meerdere en daarom is de winst verdiend, al had Calloni een goede kans de wedstrijd in ons voordeel te beslissen. Maar verder niets dan lof voor mijn elftal. Wij hebben Vanavond op de Hollandse aanvallende- manier gespeeld en we hebben verscheidene kansen ge had. Ik mag wel zeggen dat de jongens zichzelf hebben overtroffen.” --- Ml’ -iiHii Opstellingen: Nederland: Van Gerven, Krijgh, Van Kraay, Wickel, Meutstege, Thljs- sen (Vosmaer), Lubse, Arntz, Van Delnsen, Zuldema en Kist. Italië: Cacciatori, Gentile, Maldera, Boni, Della Martira, Scirea, Caso, Peccl, Calloni, Massimelli en d’Amico. Scheidsrechter Aldlnger (W.-Dld.). 4000 toe schouwers. Zoff, die vanavond aan zijn 36e inter land begint, legt echter ook opgelucht uit: „Als we van Nederland verliezen dan zal dat niet al te hard aankomen in Italië. Want dan zeggen ze toch: „We hebben van de vice-wereldkampioen verloren. Het resultaat kan dus eigenlijk nooit tegenvallen”. Volgende week wacht Zoff alweer een confrontatie met het Nederlandse voet bal. Na de 1-0 nederlaag in Belgrado, die Ajax in 1973 zijn derde Europa-cup opleverde, is het Italiaanse Juventus weer de tegenstander van de Amster dammers. Hoewel dit keer voor de UE- FA-cup. Zoff: „Het Ajax van Belgrado was een superelftal. Onze grootste fout in die wedstrijd is geweest dat we toen ontzettend bang voor Ajax waren. We durfden niet en Ajax kwam niet. Zo zou je dat duel misschien het best kunnen karaktiriseren. Dit keer liggen de kansen gelijker verdeeld. We zijn ook uit op revanche. Hoewel ik me realiseer dat zelfs een Ajax Neeskens nog een heel grote ploeg is. Daarvoor was het toenmalige elftal te groot. Die klasse kan niet van de ene dag op de andere helemaal verdwenen zijn." I STr. L. jJUjl Maar Zoff heeft nog meer zinnige uitspraken. Bijvoorbeeld over het feit dat Italië - ook in de toekomst niet - nooit dat „totaal-voetbal” zal kunnen spelen waarmee Nederland de wereld stormenderhand heeft veroverd. Zoff: „Het is natuurlijk flauwe kul om Neder land te imiteren. Dat staat bijvoorbeeld de mentaliteit van een Italiaan al niet toe. Die is heel anders dan die van de Nederlander. Het spel van een Italiaan is bijvoorbeeld meer gericht op het eigen succes. Een mannetje passeren, nog een mannetje pakken en dan een prachtig hakje. Dat is het wel voor de individueel ingestelde Italiaan. De Italiaanse voet baller denkt niet collectief. In ieder geval lang niet zo sterk als een Neder lander. Dat vond ik juist zo fantastisch aan dat Nederlands elftal in Duitsland. Voetballers van wereldklasse als een Cruyff en Neeskens spelen ondanks hun vedette-status toch in dienst van het elftal. Zelfs Cruyff verdedigt mee als zijn man aan de haal gaat. F.ijk als je zo’n grote voetballer bent en je kunt dat opbrengen dan is dat voor mij klasse. Ons systeem is anders maar hoeft daar om niet slechter te zijn. Op een andere manier moeten wij in de toekomst de top toch weer kunnen halen. Om Neder land daarbij als maatstaf te nemen is niet reëel in mijn ogen. Dat is een elftal dat misschien maar eens in de honderd jaar kan worden samengesteld.” V Iets van de populariteit die Zoff in Napels genoot sloeg later over op geheel Italië. Er werd altijd met eerbied ge sproken over de doelman, die er voor de afgang van het Italiaanse elftal tijdens de wereldkampioenschappen in West Duitsland, in geslaagd was om als doel man van het nationale team meer dan duizend minuten geen doelpunt tegen te krijgen. Misschien kwam het wel daar door dat Zoff als één van de weinige voetballers tijdens de aankomst van de ploeg op het vliegveld van Milaan na de uitschakeling in Duitsland niet met rotte tomaten werd bekogeld. Bovendien was het opmerkelijk dat de naam Zoff in de losgeslagen Italiaanse pers in die periode niet gekritiseerd werd. Maar kan Zoff zich de kritiek, die tenslotte ook het hoofd van bondscoach Valcareggi opeiste, voorstellen? Zoff: „Het Italiaanse publiek was zeer gefrus treerd. Dat is begrijpelijk als je als favoriet een wereldtoernooi binnenstapt en dan niet eens de tweede ronde haalt. Het is dan logisch dat de pers er zich tnee gaat bemoeien. Hoewel dat niet altijd even correct gebeurd is. Wel kwa men uit de discussies die hieruit ont stonden de plannen om drastisch te vernieuwen. Dit Italiaanse team is daar al een beetje een voorbeeld van. Maar in Italië is er bij de clubs althans niet erg veel veranderd na de wereldkampioen schappen. Hoewel het voetbal van bij voorbeeld een land als Nederland mis schien wel nergens zo’n diepe indruk heeft gemaakt als in Italië. Men pro beert ook de echt mooie dingen van Nederland te imiteren. Bij mijn oude club Napels probeert het elftal bijvoor beeld net zo op buitenspel te spelen zoals dat in Nederland gebruikelijk is. Maar ook wij bij Juventus proberen dat. Juventus speelt, zeker volgens Italiaanse met twee gele kaarten voor Pecci die Thijssen neerlegde en Macinelli, we gens te hard aanvallen van Thijssen. Nadat Vosmaer de vermoeide Frans Thijssen was komen vervangen nam Oranje in de 20e minuut na rust op nieuw een voorsprong. Na een lange rush van Jan van Deinsen kwam de bal bij Johan Zuidema, die miste. Maar achter de Twentenaar stond Kees Kist gereed om via het lichaam van aanvoer der Gentile raak te vuren: 2-1. Vijf minuten later was het weer gelijk. De getructe d’Amico plaatste de bal uit een vrije trap langs de muur tegen de paal, waar invaller Garritano klaar stond om in te schieten: 2-2. Toch zou de winst nog bij Jong Oranje terechtkomen via Harry Lubse. De PSV-er ontving de bal in de 36e minuut uit een pass van Adrie van Kraaij en zorgde voor de 3-2 over winning. In een gesprek tussen de financiële expert van de KNVB, Ton Zwikstra en de spelers Johan Cruyff en Ruud Krol, is duidelijk geworden dat de bond niet in staat is meer geld te betalen. „De spelers hadden volledig begrip voor de situatie. In het verle den was dat anders, omdat men toen nog de indruk had dat er vreselijk veel geld was te verdelen”, aldus Zwikstra. 2-1 3-4 1-1 6-3 - •- 1-0 thuisbrengen van een weggelopen lieverdje. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander E l’\\ als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Bernardini vond de Nederlandse ploeg in zijp totaliteit wel sterk, maar hij trof er geen uitblinkers in aan. Toch waren die er voor de objectieve toeschouwer beslis^ wel. In de voorhoede bijvoorbeeld onderscheidde zich de enorm hard wer kende' Kees Kist, terwijl vlak achter de frontlinie Harry Lubse erg goede dingen deed. Alleen de defensie, met in het doel een veelal falende André van Gerven, was niet zo stevig als ze wel moest zijn. Zo had Wim Meutstege (Sparta) te veel moeite met de voortdurend aanvallende middenvelder Caso (Fiorentina). George Knobel: „Toch wil ik Van Gerven niet afvallen. Hij heeft er ook een paar uitstekend gepakt. Mijn com plimenten voor Kees Kist. Ik begrijp nog altijd niet waarom hij bij AZ op het middenveld staat. Die jongen heeft alles wat een spits moet hebben. Hij knokt voor iedere bal. Ik vond hem een van de uitblinkers vanavond. Verder niets dan lof voor deze ploeg. Ze hebben er hard voor geknokt.” De wedstrijd kwam ei- Geen wonder dat de Napels-aanhang woedend was op de clubleiding toen het steenrijke Juventus, de club van multi national FIAT, er in slaagde om Zoff in 1972 met veel lires van het met een financieel bankroet bedreigde Napoli los te weken. Het betekende het einde van een mooie voetbalperiode waar Zoff nu nog over kan filosoferen als hij be denkt: „Het gekke was dat Napels in mijn tijd, ondanks het feit dat de echte sterren bij de andere topclubs voetbal den, altijd in de kopgroep meedraaide. Momenteel speelt het elftal niet meer die rol die het in mijn tijd vertolkte. Ik speelde toen met Napels al Europa-cup. Zo herinner ik me nog goed die wed strijden voor de Jaarbeursbeker tegen Ajax. In Napels wonnen we met 1-0 en in Amsterdam verloren we in de verlen ging (na drie doelpunten van Suuren- donk red.) met 4-0. Ajax was toen al min of meer op weg naar de absolute Europese top. Het publiek in Napels leefde toen ook enorm mee. Napels is werkelijk een prachtige stad. Ik woonde een beetje buiten de stad tegen de bergen aan. Het was een fantastische periode.” Er verdwijnen tenslotte wel talentvol le voetballers van het zuiden naar het noorden van Italië maar nooit omge keerd. Je gaat pas naar een zuidelijke club als je als voetballer in Italië in de nadagen van je voetbalcarrière verkeert en nog een paar rustige seizoenen wilt hebben. Maar Zoff bleek toen al een uitzondering. Uitgerekend bij Napels slaagde Zoff erin om Albertosi, nog vaste keus voor het elftal dat tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico in 1970 vice-wereldkampioen werd, direct na Mexico uit het Italiaanse nationale elftal te verdringen. 1 I ‘••nj! Hi?" genlijk pas na een kwartier goed op gang. Voordien werd er aan beide zijden nogal afwachtend gespeeld. De eerste Nederlandse treffer na 16 minuten was een erg fraaie. Cees Kist plaatste de bal op het hoofd van Harry Lubse, maar doelman Cassiatori kon de bal naar de linkervleugel stompen, waar Go Ahead-speler Jan van Deinsen opnieuw voortrok, waarna Harry Lubse met een fraaie omhaal voor 1-0 zorgde. DEN BOSCH. Voor slechts 4000 toeschouwers heeft Jong Oranje dinsdag haar leidende plaats in de voorronde om het Europese kampioenschap aanzienlijk verstevigd. Met 3-2 werd Jong Italië, de gevaarlijkste tegenstander in deze groep (de andere is Finland), verslagen. De 3-2 winst van een bij vlagen goed draaiend Jong Oranje was verdiend, maar de jeugdige uitgave van het Italiaanse elftal liet zien dat de voorspellingen van hoofdcoach Bernardini geen loze uit spraken waren. Er werd duidelijk offen- siever gespeeld dan welk Italiaans elftal de laatste jaren ooit heeft gedaan. Met name via de uitblinkende d’Amico, op wie bewaker Peter Arntz pas in de tweede helft vat kreeg. thuis wedstrijden 7~5 2 0 12 5 4 10 9 5 3 2 0 8 6 12 3 4 6 3 0 3 6 6 4 119 5 3 117 5 113 3 6 3 2 1 8 6 3 2 1 8 6 2 4 0 8 7 5 1 1 11 7 13 3 5 Nederland ging éven lekker door, maar een minuut later hadden op rij Lubse, Kist en Peter Arntz de pech dat hun schoten zonder succes bleven. Vele mogelijkheden volgden nog voor de goed draaiende Oranjeploeg, maar de Italia nen waren aan de beurt om te doelpun ten. Eerst miste d’Amico nog een enor me kans door na een lange rush voor Van Gerven gekomen de bal naast het doel te plaatsen, maar in de 31e minuut was het wel raak. Na een hoekschop van d’Amico kwam de bal voor het doel. Kees Kist kopte weg, maar juist voor de voeten van Pecci, die de te ver voor zijn doel staande Van Gerven met een lob verraste: 1-1. De eerste helft werd gecompleteerd percentages 2 3 40 40 30 30 20 20 50 30 35 35 40 40 30 30 25 35 20 30 10 40 20 30 30 30 40 40

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21