tn JAPAN TEGEN KISSINGERS VIJF PUNTEN OLIE-PLAN 3 Staker op stelten Staking Britse journalisten Psychiatrisch onderzoek na Moeizame reis door Suez-kanaal Vliegvakanties worden 10 pet duurder gijzeling Senatoren„Congres misleid over sterkte Russen” 1) W tl iMEi Spoorwegstaking Japan NORIT’ttetro^ in Romeinse munten in Amsterdamse bodem gevonden achtergrond „AMERIKAANSE MINISTER HEEFT WEINIG BEGRIP GETOOND VOOR ONZE SITUATIE” w JLlj ■H 20 Geen keus „Verontrust” 96 doden L tgVfo WOENSDAG 3 (Van onze speciale verslaggever in Cairo, D. ten Berge) CAIRO De vier Egyptische schepen, die zaterdag jl. begonnen aan de eerste doortocht van het Suezkanaal sinds deze waterweg van de juni-oorlog van 1967 af was gesloten voor scheepvaartverkeer, zijn voorlopig gestrand op een afstand van 86 kilometer ten zuiden van Port Said. NOVEMBER Nog vijftien Verf nog nat ■11 BINNEN- EN BUITENLAND X - i#F - r i a i I (Van onze redacteur in Tokio, Henri Hijmans) Maar I Russische kritiek op VS S-.J ADVERTENTIE) Twee Amerikaanse senatoren hebben gisteren beweerd dat er „verontrustende aanwijzingen” zijn waaruit zou blijken dat de Sovjet-Unie de hand licht met zijn vijfjarenovereenkomst over de be perking van de strategische bewapening (Salt-1) met de Verenigde Staten. Het motorschip Al Sudan vlak voor het vertrek uit de haven van Port Said. Daar moet worden vastgesteld of hij terecht kan staan wegens het gijzelen Zij wijzen erop dat de Verenigde Staten voor minder dan de helft van hun energiebehoefte afhankelijk zijn ringen in het Midden-Oosten in ge vaar kan brengen. ng en oredi- d aan rsum, n den »r, op de en toege- samen innen, ramen g van sterie e Or- erug- zoals teling lijven ar de een imdat esten stitie iprek ho- Unie hten s zei titel be- geri- rden □lijft aan Hij vjet- tieke nese leeft 'sjoe aan ucht van iroor Iden iank /an- trek titie :gen iren 10U- een be den openlijke confrontatie met de landen exporterende landen). Op deze plaats blokkeert een be tonnen caisson van 15 metei hoog en 13 meter lang de doorgang. De Ame rikaanse marine is bezig dit obstakel uit de weg te luimen met behulp van een drijvende hijskraan, die een ca paciteit van 2000 ton heeft. Dit werk zal zeker nog 4 tot 5 dagen in beslag nemen. De caisson moet onder water in drie stukken worden gezaagd om haar naar boven te kunnen brengen. TOT NU toe zijn er 686.000 mijnen gevonden. Bij deze werkzaamheden kwamen 96 mensen om het leven. zouden de voorstellen van de Ameri kanen onverstandig zijn. voegen van de clausule van meest-be- gunstigde handelspartner aan de Ameri- kaans-Russische commerciële verdragen. Mantsjoelo wijst erop dat gelijkbe rechtigde handel tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten die beiden tot voordeel strekt, „gewichtig element in de Russisch-Amerikaanse betrekkingen is”. Dat te onderschatten, aldus de waar nemend minister, betekent het ophouden van het proces ter verbetering van die betrekkingen, en dat niet alleen op eco nomisch, maar ook op politiek terrein. In een gezamenlijke brief aan presi dent Ford, waarvan Buckley de inhoud gisteren op een persconferentie bekend maakte verklaarden de twee senatoren dat zij beschikken over „verontrustende informatie” over Russische pogingen om programma’s betreffende strategisch on derzoek en ontwikkeling geheim te hou- durft Japan niet langer op de groten te vertrouwen voor 70 percent van zijn olie-import. ofd- ting Hij g te ten drag sgen pge- ht in en is ge- ik op ar en iienst stelde jrend is de ruikt itruc- Al- t de stad epu- 32- reer- ern- ge- ieder 1 zo issen hij leer- igen wist Stadsarcheoloog Jan Baart houdt er sterk rekening mee, dat in de omgeving van het Weesperplein, waar de munten werden aangetroffen, nog meer vondsten uit de Romeinse tijd gedaan zullen wor den. vordt dan t uit lieg- riode van dieg- nden WASHINGTON. (Reuter) De Phi- lippijnse advocaat Napoleon Lechoco, die maandag de ambassadeur van zijn land in Washington en een lid van de ambas sade tien uur lang gegijzeld heeft, is gisteren voor onderzoek naar een psy- chiatirsche kliniek in de Verenigde Sta ten gebracht. TOKIO. Japan heeft ernstige bedenkingen tegen het vjjf-puntenplan dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger vorige week aan de belangrijkste olie-importerende landen heeft voorgesteld. Regeringsfunctionarissen zijn bang dat Kissingers politiek kan leiden tot een van de OPEC (organisatie van olie- De oudste vondsten in Amsterdam da teerden uit de dertiende eeuw. Maar met de drie Romeinse munten, waarvan de oudste in het jaar 71 na Christus in Rome werd geslagen, is wat de archeo logie van Amsterdam betreft een nieuw tijdperk begonnen. President Ford zou Japans mede werking willen en Japan er toe wil len bewegen een minder onafhanke- 1’1ke politiek te volgen. Maar kort voor de aankomst van de Amerikaan se president liet de Japanse regering een reeks berichten „uitlekken” als (Van onze redacteur toerisme) SCHIPHOL. Vliegvakanties worden de komende zomer 10 tot 15 percent duurder dan dit jaar. Ondanks die stij ging rekenen de nationale reisorganisa toren toch op een groei van de vakantie- markt het volgende jaar van 5 tot 10 percent. Deze verwachting uitte gister middag op Schiphol de heer H. Regeur, algemeen directeur van de „Touropera- ting Division” van Holland International Travel Group BV. De senatoren vragen Ford het Congres tot in bijzonderheden „voor te lichten over de aard van de Amerikaans-Russi- sche machtsevenwicht, waarbij inbegre pen de mate van Russische schendin gen”. OVERIGENS liggen in het Suez kanaal nog steeds de vijftien schepen die al sinds de juni-oorlog van 1967 vastzitten. Elk van die boten wordt bewaakt door vier a zes bemannings leden. Tot aan de oktober-oorlog van het vorig jaar verzorgde Israel de bevoorrading, daarna is die taak overgenomen door de Verenigde Na ties. Op het ogenblik is men op de boten bezig zich voor te bereiden om in de loop van december de onvrij willige ligplaats te verlaten Sommige zullen niet meer in staat zijn om op eigen kracht weg te varen. Sunair Nederland, behorende tot de Belgische Sunair groep, presenteerde gis teren ook het nieuwe programma. De organisatie vervoerde dit jaar 50.000 vliegvakanties en verwacht voor het ko mende jaar een fikse stijging. Het debacle deze zomer waarbij va kantiegangers op niet afgebouwde hotels stuitten, zou, aldus een woordvoerder, geen nadelige invloed hebben gehad op de verkoopcijfer». ouw oon- ige- geld eide ken. par- segd het van De conservatieve senator van New York, James Buckley, en de democrati sche senator van Virginia, Harry Byrd, uitten verder de beschuldiging dat het Amerikaanse Congres „ernstig schijnt te zijn misleid” waar het de Amerikaanse strategische sterkte in verhouding tot die van de Russen betreft. MOSKOU (DPA en AP) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten gisteren opnieuw voorge houden dat het vasthouden aan dis- criminerende maatregelen in de bilaterale handel, niet alleen nega tieve gevolgen kan hebben voor de wederzijdse economische betrek kingen, maar ook voor de politieke verstandhouding. In een artikel In de „Pravda” schrijft waarnemend minister van Buitenlandse Handel Alexei Mantsjoelo, dat er in de Verenigde Staten nog steeds kringen zijn die voorwaarden verbinden aan het toe- Ook de wrakstukken van tien gezon ken schepen zijn opgehaald Behalve 225.000 ton aan explosieven, lagen er nog eens vele tonnen „afval” in het water, zoals twintig trucks, acht tanks, amfibievoertuigen, jeeps, der tien vliegtuigen, meer dan honderd kleine boten en verder ankers en kettingen. NA ENKELE uren overleg in het kantoor van de havenautoriteiten kregen we een bootje ter beschikking plus een klein leger veiligheidsa- Deze „lekken” zyn gedeeltelijk voor OPEC-consumptie, maar heb ben ook ten doel Japans buiten gewoon kwetsbare positie duide lijk te maken. Vooral Kissinger F.?eft weinig begrip getoond voor Ja pans positie, klagen Japanse rege ringsfunctionarissen. Hoewef Japan graag op goede voet wil blijven staan met de grote olie maatschappijen, de Verenigde Staten en andere olieverbruikende landen K. Kurokawa, een van Japdns be langrijkste olie-experts, zegt: „Wij houden niet van bilaterale afspraken, maar we hebben geen keus. Omdat het aandeel van de olie, die de olie producerende landen rechtstreeks verkopen, zonder tussenkomst van de oliemaatschappijen, toeneemt, moeten we wel volgens bilaterale contracten olie kopen, los van de vraag of het goedkoop is of niet. We moeten sa menwerken met de OPEC-landen, totdat onze afhankelijkheid van olie minder is geworden”. Maar het zal nog heel wat jaren duren voordat Japan kan overgaan op alternatieve energiebronnen, zoals uit steenkool vervaardigd gas en een verhoogd gebruik' van hydro-elektri sche energie. We bereikten vorige week Port Said rond het middaguur. De tocht was twee keer onderbroken omdat het verkeer in de diverse dorpen werd tegengehouden vanwege militai re transporten op de landwegen. Onze komst wekte enige paniek bij de Suez- kanaalautoriteiten en was aanleiding tot koortsachtige activiteit bij de plaatselijke veiligheidsmensen. Bin nenskamers werd overleg gepleegd of we gearresteerd moesten worden. Dat gebeurde niet, want we beschikten over een magisch wapen in de vorm van een brief van president Sadat persoonlijk. genten ter bescherming om een bezoek te brengen aan de vier sche pen die als eerste de gevaarlijke tocht door het kanaal moesten ma ken. Glanzend wit lagen ze achter elkaar in de haven. Hier en daar was de verf nog nat. De kapiteins, juist bijeen voor een laatste bespreking, waren minder bang om het een en ander te vertellen dan de heren in het havengebouw. LONDEN. (AFP) Byna duizend journalisten, werkzaam by een honderd tal plaatselijke kranten en tijdschriften in de omgeving van Londen, zijn giste ren voor onbeperkte tijd in staking ge gaan. Dit uit protest tegen het vorige week aan 66 journalisten van de krantengroep Kentish Times, aangezegde ontslag. De 66 journalisten werd ontslag gege ven omdat zij hebben deelgenomen aan een actie die was georganiseerd door de nationale joumalistenfederatie ter on dersteuning van salariseisen. Zeker honderdduizend Franse betogers hebben gisteren een mars door Parijs gehouden uit protest tegen de door de regering genomen bezuinigingsmaat regelen. Een stakende P.T.T.’er liep de mars op stelten mee. AMSTERDAM. (ANP) Bij de werkzaamheden voor de metro in Am sterdam zijn drie Romeinse munten uit het begin van onze jaartelling te voor schijn gekomen, een unieke vondst, want tot nog toe waren in de hoofdstedelijke bodem nog geen restanten uit de Ro meinse tijd aangetroffen. loofd- aan a met )ogst- ïzette istuur 1 af- dat lereid ir bij lantal VDM c aan tigen, i, die HBgg rijke zakenmensen geven toe dat Japans medewerking van vitaal be lang is om de crisis van de hoge olieprijzen op te lossen, omdat Japan de op een na grootste gebruiker van olie is (9,4 percent van de wereldpro- duktie van olie in 1973) en de op een na grootste importeur ter wereld (17 percent van alle olie-export had in 1973 Japan als bestemming). Een wedloop tussen de Verenigde Staten en Japan om de oliereserves te vergroten kan tot ernstige spanningen tussen Washington en Tokio leiden en zou ook de spiraal van hoge olieprij zen en inflatie versterken. Dit zou natuurlijk niet alleen deze twee lan den treffen maar ook de rest van de olie-importerende landen. Japan zou natuurlijk ook graag zien dat de olieprijzen zouden dalen maar regering en zakenleven vrezen dat Kissingers vijf-puntenplan te ris kant is en Japans groeiende investe- Van de zogenaamde HINT maken acht reisorganisatoren deel uit die samen, al dus de heer Regeur, een derde van de Nederlandse vliegvakanties voor hun re kening nemen. Gisteren brachten ze voor het eerst samen hun nieuwe reisprogramma’s op de markt. Het afgelopen jaar vervoerden „de acht” samen 230.000 vakantiegangers. Opmerkelijk in de lift zat Frankrijk, waarheen het charterverkeer met 24 percent steeg. Een woordvoerder van De Magneet zei dat het aantal treinvakanties het afgelo pen seizoen aanmerkelijk is toegenomen. Hij noemde een percentage van 52. Ook het aantal mensen dat de bus verkiest voor het vakar>‘:evervoer blijft groeien. „lekken” zyn OPEC-consumptie, ten doel kwetsbare maken. den. In verband met deze pogingen, aldus de brief, zou de Salt-overeenkomst kunnen zijn geschonden. President Ford zal op 23 en 24 novem ber in Vladivostok een bespreking met de Russische leiders voeren. Door een staking van spoorwegmannen in Japan bleven de treinen in lange rijen bij de stations staan (rechts op de foto: het Shinagawastation in Tokio). Om toch op hun werk te komen probeerden vele Japanners over de wegen de centra van de steden te bereiken. Dat leverde grote opstoppingen op zoals links op deze foto te zien is. Kissingers plan voorziet onder meer in een vermindering van het olieverbruik met tien percent, vor ming van grotere reservevoorraden en stichting van een fonds voor hulp aan landen met betalingsbalanspro blemen. van olie en dat daarvan slechts veer tien percent behoeft te worden geïm porteerd. Japan is voor driekwart van zijn energiebehoefte afhaneklijk van olie en vrijwel alle olie moet worden geïmporteerd. Japan heeft zijn reservevoorra den voor noodgevallen opgevoerd tot zeventig dagen verbruik (tegen 42 dagen verbruik in december vorig jaar) en heeft het laatste jaar vier tot vijf percent minder olie ingevoerd dan vorig jaar. Verder kan Japan ook niet gaan, als het tegemoet wil ko- z men aan de Amerikaanse ideeën voor grotere noodvoorraden en verminde ring van import van olie. Verdere beperkingen zouden te gevaarlijk zijn. „De Japanse economie zou an ders niet meer kunnen functioneren”, aldus een woordvoerder van het Ja panse ministerie van handel en in dustrie. Tokiose regeringskringen en belang- AANVANKELIJK zeiden de Egyp tische autoriteiten dat de schepen tot iedere prijs zouden proberen de cais son te omzeilen, maar gistermiddag veranderden zij van mening en nu zullen de vier schepen in de haven van Ismailia wachten tot dit werk geklaard is. Daarmee is nog geen eind gekomen aan de moeilijkheden die de vier kapiteins op hun weg vinden. Zeven kilometer ten noorden van Su ez bevindt zich ook nog het wrak van het Egyptische schip „Magd”. De Amerikaanse, Franse en Britse marine hebben deelgenomen aan de opruimingswerkzaamheden in het Su ez-kanaal. In april van dit jaar arri veerden de buitenlandse specialisten om de Egyptische soldaten te trainen in het opsporen en onschadelijk ma ken van de explosieven die zich op de bodem van het kanaal bevonden. Zaterdagochtend om 06.40 uur brak het grote moment aan. Slechts een handjevol mensen sloeg zwijgend vanaf de kade in Port Said het ver trek gade. Uit de luidsprekers van de boten klonk opbeurende muziek, sommige bemanningsleden zwaaiden naar de achterblijvers. Toen de boten de monding van het kanaal bereikten maakte de muziek plaats voor gebe den uit de koran. De vier kapiteins hebben zeker Al lah’s bijstand nodig plus een dosis geluk, om deze riskante onderneming tot een goed einde te brengen. In Suez wachten meer dan tienduizend pelgrims, die vanaf 26 november overgebracht zullen worden naar Jedda in Saoedi-Arabië voor de jaar lijkse pelgrimstocht naar Mekka. Tokio heeft vorig jaar meer dan drie miljard dollar geïnvesteerd in de Arabische landen. Ook heeft Japan zijn vroegere neutrale standpunt in zake het Midden-Oosten gewijzigd in een pro-Arabische. Het is nu geble ken dat deze politiek, die geformu leerd is ten tijde van de olieboycot vorig jaar, erg duur is. Maar de Japanners hopen dat zij zich op deze manier hebben zeker gesteld van een blijvende bevoorrading van OPEC- olie. -3 "i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3