Wind speelt grote rol bij metingen door Hoogovens 'P 1,50 1,25 Vérenigiiigsnieiiws affi IIMüdgü 1 ng! 1,70 1,30 EIN iode I metnico scheepmaker LEZING OVER INVLOED ISLAM iBti p 13 PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) V elsen-I Jmuiden Heemskerk Bij regen erger 1652 Beverwijk IJMUIDEN Het grote probleem dat zich voordoet bij het doen van metingen van de neerslag en het geluid van Hoogovens, is dat er nog geen wettelijk vastgestelde normen bestaan, die een toetsing mogelijk maken aldus staat vermeld in het verslag van de in 1973 gehouden metingen. Maar wat de geluids overlast betreft wordt het door Wijk aan Zee to «- w. er. 'il- r Hoogovens opportuun geacht, na te gaan of het algemene geluids niveau tegen aanvaardbare kosten is terug te dringen. Voor dit onder zoek is zoals wij onlangs al be richtten een geluidswagen aan geschaft. De bestrijding van de ge luidsbronnen dicht bij de terrein- grens vormt een aparte activiteit, waarvoor de continue metingen op het terrein geen of onvoldoende in dicatie leveren. Z - s r - Zwevend stof Stofneerslag Engelse regenmeter Zwaveldioxyde (continu) e LO X 8 cc O O z 1 Minder zwevend en neervallend stof DONDERDAG 21 NOVEMBER WOENSDAG 15 NOVEMBER Huygens- DONDERDAG 21 NOVEMBER 45: DONDERDAG 21 november Huygens- 20 uur 44: WOENSDAG 20 NOVEMBER de >er St. Jozefzaal, Arendsweg. 20 u. lezing over kruiden voor Katholiek Vrouwen gilde. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 20 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. De fluor-immissie(neerslag) metingen hebben met tegenslag te kampen gehad. Doch wel werd al eerder vastgesteld, dat de concentraties zodanig zijn, dat zij uitsluitend een rol spelen bij de voor fluorverbindingen gevoelige bolgewassen. De menselijke gezondheid wordt er niet door beïnvloed. In het afgelopen jaar was er veelvul dig last van harde wind uit Zuidwest en Noordwest tot Noordnoordwest. De in vloed van hoge windsnelheden op de immissie is echter nog niet eenvoudig vast te stellen. Met name geldt dat voor zwevend stof. Omdat de verdeling van de heersende van zwevend stof nog boven de elders in Nederland geaccepteerde waarde. Met betrekking tot de geluidsmetingen wil men in de toekomst komen tot een verslaggeving, gebaseerd op meetresulta ten van een volledig kalenderjaar en van alle meetpunten. windrichtingen van jaar tot jaar kan veranderen, is het voor een goede verge lijking over meer jaren gewenst cijfers te produceren, die betrekking hebben op vergelijkbare omstandigheden. en ms op is- ig- G. P. in ia- dr. T. in '11- fe- t>r: en st ro de :e- n- :r- nl en en ir- 16 id- ir- ■n- tie et- 13, lo er, ta- ien iep rk >or ide iet •a- ,0- im •k- ■a- nis lo in: 12. u- HAARLEM. Vanavond houdt de Adelbertvereniging een bijeenkomst in de Spaarnebungalow aan de Wüstelaan in Santpoort, met als thema „Geloof en politiek in het Midden-Oosten”. De heer F. Asbeek Brusse zal een hieraan gewij de lezing houden. Aanvang acht uur. Bij het onderzoek naar de verontreini ging van regenwater kwam naar voren, dat in de IJmond hogere neerslagwaar- den aan chloriden, fluoriden, sulfaten en nitraten worden gemeten dan elders. Het verdere onderzoek wees uit, dat deson danks een dalende tendens van de im missie is waar te nemen. Echter wordt onbevredigend hoog geacht de stofneer- slag op enkele meetpunten op relatief grote afstand van het bedrijf. Daarnaast ligt op een aantal dichtbij het bedrijf gelegen meetpunten de frequentie van Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (volwas senen en tieners); Willemsbeekweg: 14.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Sant poort, Wüstelaan: Velsen Noord, Rijks- straatweg; IJmuiden-West, Zeewijkplein: 14.30-17.30 uur (volwassenen, jeugd en tieners). Velserbad, Briniostraat 21.30-22.30 uur; gemengd zwemmen. Speeltuinvereniging „In veilig haven”, Heerenduinweg, geopend tot 17 uur. ’t Braambos”, Zeeweg 20 uur: leden vergadering P.v.d.A. WOENSDAG 20 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg volwassenen 19-21 u. Voor wat de stankklachten betreft kan er alleen maar op langere termijn verbetering worden verwacht. Het on derzoek naar bestrijdingsmiddelen wordt met kracht voortgezet. Op enkele punten rond het Hoogovenbedrijf wordt geëxpe rimenteerd met de continue meting van de belangrijkste stankcomponent: het zwavelwaterstof. Ditzelfde doet zich voor met de pieken in de neerslag, die voornamelijk ont staan door verwaaiend stof en zand. Bij harde wind en droog weer, een combi natie welke tamelijk vaak zich voordeed, vormen zij in de IJmpnd een euvel dat sinds mensenheugenis bestaat. Ook nu wordt er vooral op de Luikse bollen veel zand gevonden, met daarbij als gevolg van de aanwezigheid van erts- en kolen opslagen neerslag xan die terreinen. Het niet tot uiting komen van de stof- pieken heeft tot gevolg dat de in het rapport getrokken conclusies uit de stof metingen niet geheel zullen overeen stemmen met de beleving van de omwo nenden van Hoogovens. Niettemin wordt vastgesteld dat er een voortzetting is van de vermindering van het zwevende en het neervallende stof, zij het lang zaam. Bij Hoogovens wordt dit deste- meer verheugend gevonden, omdat de grote stofbestrijdingsiinstallaties en de belangrijkste maatregelen als gevolg daarvan in 1973 nog niet gebouwd, dan wel nog niet ingebruik waren. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend van 20 u. Lichtboei, Maasstraat. 20.15 u. Info- boeken en speelgoed. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 9-12 en 13.30-15.30 u. Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 19.30- 21.30 u. architectenwinkel. Doopsgezinde kerk, Meerstraat 62. 20 u. gemeente-avond met dialezing over behoud van het milieu door dr. Adriani, bioloog uit Oostvoorne. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Vorige week veronderstelde ik, dat met het juist beantwoorden van de eer ste vijf vragen in Tweekamp door een en dezelfde deelnemer, een nieuw record gevestigd was. De volgende dag werd ik opgebeld door een leraar van het Drents Nassau College in Assen, die mij meldde dat al in het eerste jaar van Tweekamp Peter Romijn van zijn school alle tien vragen in de sector sociale vakken goed beantwoordde. Het Drents Nassau Colle ge had bovendien de joker ingezet, dils' verdiende Peter Romijn voor zijn school 20 punten. Ook het totale aantal punten dat het Drents Nassau College toen ver- I diende, namelijk 44, schijnt een nog steeds ongebroken record te zijn. Overigens verbaas ik me dikwijls over wat al die jongens en meisjes wèl we ten, maar soms ook over wat ze niét weten. Een vorige keer bleken ze nooit van hun leven van Han van Meegeren te hebben gehoord, en gisteren bleek Buziau een volmaakt onbekende figuur voor ze te zijn. Dick Passchier zei, dat deze bekende komiek in de eerste jaren van de oorlog nog opmerkelijke dingen had gedaan. Het verhaal wil (maar het is ook wel eens tegengesproken) dat hij met een portret van Hitler het toneel opkwam, twijfelend om zich heen keek en toen tegen het publiek mompelde: „Wat zal ik ermee doen? Ophangen of tegen de muur zetten?” Dat was dus Buziau. Hij had hetzelfde over Stalin kunnen zeggen. De VPRO zond gisteren het eerste deel uit van een gedramatiseerde BBC-documentaire over de man die bekend werd als vadertje Stalin en de geschiedenis inging als een van ’s werelds grootste tirannen. Terzelf der tijd had Niek Heizenberg op de andere zendier een interview met de Rus Tsjaikovski van de „Literatoemaja Gaz- jeta”, die als leider van een delegatie naar Nederland domweg alles ontkende wat waar is. De artistieke waarde van „Goelag Archipel” noemde hij nihil, 98 pct. van de joden die willen emigreren krijgt toestemming, de officiële kerken zijn volkomen vrij, er zitten .een dissi denten in psychiatrische inrichtingen etc. Ik heb zelden een grotere en onbe schaamdere leugenaar op het scherm gezien. Niek Heizenberg deed zijn best, maar tegen zoveel botheid valt niet op te tomen. Bovendien is zo’n man een buitenlandse gast, dus je moet nog be leefd zijn ook. Wellicht heeft meneer Tsjaikovski nog iets opgestoken van de BBC-documen taire over Stalin, en daar dan de voldoe ning uitgeput dat de Rode Terreur in feite geen uitvinding was van Stalin maar van Lenin zelf. Ik kom na de tweede en laatste aflevering van deze documentaire er nog op terag, want ik word uiteraard ook nog geacht iets te zeggen over de eerste aflevering van „De dynastie der kleine Luyden”, bedacht, geschreven en geregisseerd door Willy van Hemert. Ambitieus. Een vlucht door de eeuwen. De Nederlandse geschiedenis, gereflecteerd door de gewone man. Op zichzelf een prima idee, maar wat we zagen was een soort veredelde „meester Maesius”, en niet eens zo heel erg vere deld. Mijn eerste bezwaar was, dat lang niet alles verstaanbaar bleek te zijn, en dan niet vanwege de taal maar vanwege het technische falen. Een tweede bezwaar was nochtans die taal. Ik kan me voor stellen dat Willy van Hémert gekozen heeft voor een soort Oudhollands, waarbij een jongetje van 10 jaar „nimmer!” roept in plaats van „nooit!” (of „amme- nooitniet!”), want als je mensen in der- tiende-eeuwse kleren hijst, waarom zou je ze dan ook niet een dertiende-eeuws Nederlands laten praten? Wel, een van de redenen zou kunnen zijn dat die kleding de identificatie met de kleine luyden niet bemoeilijkt (de mode verandert met de dag, zoals ze er toen bij liepen lopen ook nu veel men sen erbij, bovendien kennen we de kle derdracht uit die tijd van de schilderij en, we zijn er mee vertrouwd), en die verouderde taal wel. Jaarlijks raken ve le tienduizenden Nederlanders dank zij museumbezoek of het kijken naar de televisie vertrouwd met de visuele as pecten van vroegere eeuwen, maar het aantal Nederlanders dat middeleeuwse teksten leest blijft beperkt tot enkele honderden, en niemand hoort ook die voorbije taal nog spreken. Zo zijn er nog meer bezwaren tegen „De kleine Luyden” te opperen, maar er komen nog minstens zes afleveringen, ik houd de rest van mijn buskruit (om streeks 1300 voor het eerst in vuurwape nen gebruikt) nog even droog. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur (volwassenen en tieners); Willemsbeek weg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners), Velsen-Noord, Wijkerstraatweg en IJ muiden, West, Zeewijkplein: 19-21.30 uur volwassenen tieners en jeugd. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 12.15- 13.15 en 16.30 en 16.30-17.30 uur ge mengd zwemmen. Boksclub De Ring, 20.00 uur: gymnas tiek Ossendorpschool, Wijk aan Zeeër- weg, les, training en wedstrijd. „In de Abeel”, Abelenstraat, repetitie V.A.T. ’71. PEN jeugdcentrum, Kanaalstraat 20 uur: Voorlichting over Vietnam. Stadhuis: 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. S?- -3” -■■■■ I N 23 Castricum 21 18 2 '28 Beverwijk 29. Santpoort volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. 1? IJmuiden V J2)^Heemskerk

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7