Binnenhalen van bedreigde oogst téciinlscli speelgoed Richard Nixon wordt maandag onderzocht MODEL Vertragingen bij Frans-Belgische grensposten Collecteur staatsloten geen ambtenaar Voor Almere toenemende interesse 1 95 MATHOT STAAT CONTRA „DETAILHANDELAREN” De tweedlook in Midsquare NIEUW Remia dieet halvarine et60-65%m.o.v. I VOOR HOBBY EN BOUW HYDROFIT J Lactose vrij Voorzijnhartenhaarlijn. RW' 3^. J wÈÉil Zijn er nog ‘gewone’ overhemden...? f theeoloog Dure stuiver uit 948 mldsquare «KMI ii DONDERDAG 2 1 NOVEMBER 1974 VARIA 19 st prijsverlaging! Douane-actie 5 II II NIEUW ENGELAND AMSTERDAM KONINGSPLEIN (020) 24 57 21 EINDHOVEN RECHTESTRAAT (040) 443208 Loop 1 eens binnen bij: HE3H De stijl waar hij zeer bewust voor kiest. Omdat het zijn, stijl is. Eigentijds. Modieus. De exclusieve tweedlook van Midsquare. Waarin hij zich helemaal happy BVWKM voelt. OkOKfl 1 (ADVERTENTIE) Achtduizend militairen gaan de boer op (ADVERTENTIE) Brits „autonoom” huis per rn (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) 1 tel. 310987 (ADVERTENTIE) MMN De douaniers zijn van plan hun stipt- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) St. Nicolaas-aanbieding Gezondheidshuis «►teems Barteljorisstraat 3, Haarlem, het meest verkochte apparaat voor natuurlijke voetmassage. RUSSEL (AFP). De stiptheidsactie van douaniers die vorige week vrijdag in het Franse arrondissement Rijssel is be gonnen, heeft zich gisteren uitgebreid en omvat nu vrijwel alle douane-overgan- gen tussen Frankrijk en België in het departement Du Nord. Bij de doorlaatposten voor wegver keer, vooral bij Saint Aybert tussen Parijs en Brussel, en Reckem, tussen Rijssel en Parijs, moet gerekend worden op een vertraging van twee tot, vier uur voor grote vrachtwagens. Maar ook de personenwagens worden doorzocht, wat tot gevolg heeft dat er aan Belgische kant files van 500 en aan de Franse k'ant, vooral bij Saint Aybert, van 200 meter ontstaan. looneisen en andere grieven is tegemoet gekomen. „Ik zou niet willen dat medische rap porten aan het publiek ter kennis wor den gebracht, omdat ik niet geloof dat dat noodzakelijk is”, aldus Miller in een zitting die niet werd bij gewoond door de jury in het Watergate-proces. Nixons advocaat Herbert Miller ver klaarde tegenover rechter John Sirica dat de doktoren richtlijnen wilden heb ben over de publiciteit die zou worden gegeven aan hun bevindingen. Sirica antwoordde dat het zijns inziens alleen van belang is vast te stellen of Nixon al dan niet kan getuigen. Thans is komen vast te staan, dat het met groot materieel rooien van de nog circa 17.000 hectare aardappelen, gezien de weersomstandigheden, onmogelijk is geworden. Hierdoor zal moeten worden overgegaan op een zogenoemde halfme- chanische oogst, waarbij de aardappelen machinaal boven de grond worden ge bracht en daarna met de hand moeten worden geraapt. Mocht het weer onverhoopt verslech teren waardoor het rapen van aardappe len tenslotte onuitvoerbaar zal zijn, dan zullen de militairen hun werkzaamheden verplaatsen naar het resterende areaal uien en gladiolenbollen. De nieuwe maatregel is het resultaat van een telefonisch contact tussen de ministers van Landbouw en van Defen sie en een woensdagmiddag gehouden bespreking op het ministerie van Defen sie met vertegenwoordigers van Land bouw. In de Wet op de Kansspelen wordt weliswaar gesproken over het „aanstel- WASHINGTON. (AP) Een door de rechtbank benoemde pïoeg van drie art sen zal maandag in San Clemente ex- president Nixon onderzoeken om na tc gaan of zijn gezondheidstoestand hem in staat stelt te getuigen in het Watergate- proces. Zijlstraat 69 Haarlem Tel. 31 07 50 Theekenners bij uitstek: 3M Maken dietouwloze duikertjes. Lekker en goedkoop. Sommige mannen schrikken tegenwoordig als zij zich in zo’n hyper-slank-shirt moeten persen... Een onnodige huiver, want in onze speciaalzaak vindt u een altijd prettig passend en toch modern overhemd. Precies zoals u het wenst... In de nieuwe, goede kleuren van de herfst en winter 74/75. Jazeker, maar ook in klassiek wit of in die geliefde engelse werkjes en ruiten... Niets is herrie-achtig of buitenissig in onze speciaal zaak voor de moderne man. Zo ook bij onze over hemden... Een ware, eerlijke stijl in wit of kleuren en dessins. Prettig in het dragen... Perfekt te kombineren met uw kostuum en das. Een rijke keus van inter nationale merken als Arrow, King, Stylemaster ligt voor u gereed... F RANK toentmede HAARLEM: Barteljorisstraat 5 - tel.: 023 - 32 04 25 Amsterdam - Hilversum L lijkheden tot omzetvergroting zijn ten gevolge van de spreiding van de collec- trices over het land beperkt. Het openen van een tweede kantoor is uitgesloten en een werkelijke mogelijkheid om „winst” te maken is er ook niet, zei mevrouw Levelt. De overgrote meerderheid ver dient ongeveer 30.000, slechts enige collectrices zitten daar aanzienlijk onder of boven. De winst van de grotere omzet gaat naar de staat en niet naar de collecteurs en collectrices, want de pro visie wordt verlaagd als het aantal ver kochte loten stijgt. Nixon is als getuige gedagvaard dooi zijn vroegere assistent John Ehrlichman een van de vijf verdachten in het proces. De 8000 militairen, die deel uitmaken van het eerste legerkorps, zullen voor maximaal drie weken tewerk worden gesteld. Welke onderdelen voor de hulp verlening zullen worden aangewezen en hoe in hun huisvesting wordt voorzien, is op dit moment nog een punt van bespreking. Evenals de militairen, die tot op heden op vrijwillige basis bij de oogst hielpen (2800 man, die eind deze week met weekeindverlof gaan) zullen de militairen, die volgende week worden ingezet een dagvergoeding van 12,50 boven hun normale wedde ontvangen. UTRECHT. (ANP)Aan de centrale raad van beroep in Utrecht is gisteren de vraag voorgelegd, of een collectrice of collecteur van de Staatsloterij moet worden beschouwd als een „ambtenaar” of als een zelfstandige handelaar in loten. Van bet antwoord op deze vraag dat de raad 11 december zal geven hangt het af, of de directie der Staats loterij in het kader van de sociale verze keringswetten voor de ongeveer 400 col lecteurs en collectrices premies ver schuldigd is aan de bedrijfsvereniging voor overheidsdiensten. De bedrijfsvere niging vindt van wel en haar premie- vordering op de staat is, sinds 1968, opgelopen tot ongeveer 25 miljoen. Idee voor u, mevrouw: Uw cadeau-overvloed voor ‘hem’ kunt u prachtig vervol maken met een modern shirt. Vooreen luxe-geschenk- verpakking wordt (gratis) gezorgd...! DEN HAAG (ANP). De defensieleiding heeft besloten begin volgende week 8.000 militairen van Koninklijke Landmacht in te zetten om hulp te gaan verlenen bij het binnenhalen van de oogst in Zeeland, op de Zuid- hollandse eilanden en in Zuidwest-Brabant. Met deze maatregel is de militaire hulpverlening op vrijwillige basis, zoals deze tot nu toe door 2.800 man werd uitvoerd, komen te vervallen, zo heeft een woordvoerder van de leger voorlichtingsdienst meegedeeld. Naar aanleiding van de opmerkingen van mr. Gratama over het ontbreken van een gezagsverhouding, zei mevrouw Levelt, dat de instructie zo uitgebreid is, dat er verder weinig valt voor te schrij ven. Ook de grote bedragen die de collectrices omzetten, wijzen volgens haar niet op zelfstandigheid: een loket- tist in een postkantoor doet dat ook, evenals kassiers, inkopers en verkopers die in loondienst zijn bij het bedrijfsle ven. „De collectrices gaan er steeds meer toe over, hun uren aan te prijzen op dezelfde manier als andere detaillisten”, aldus mr. Gratama. Ook hun „omzet” (gemiddeld 825.000 per jaar: elf keer 3000 loten a 75.000 per keer) maakt, dat zij maatschappelijk niet gelijk te stellen zijn met iemand in dienstbetrek king, meende hij. De raadsvrouwe van de bedrijfsvere niging, mr. W. M. Levelt-Overmars, stel de hier tegenover, dat artikel 14 van de Wet op de Kansspelen spreekt over „van met de verkoop belaste personen.” Volgens haar is van een zelfstandig ondernemerschap geen sprake: de in- en verkoopprijzen liggen vast en de moge- De raad van beroep in Den Haag heeft uitgesproken, dat er sprake is van een „publiekrechtelijke dienstbetrekking”. De staat is van deze uitspraak in beroep gegaan bij de centrale raad in Utrecht. Mr. S. E. Gratama betoogde namens de staat, dat regering en parlement de collectrices nooit als ambtenaren hebben beschouwd en dat de collecteurs dat zelf ook nooit hebben gedaan. Hun pensioen regeling, die onder de wet op de ver plichte deelneming aan bedrijfs- en pensioenfondsen valt, is een typische re geling voor zelfstandige beroepsbeoefe naren. De kwestie van de sociale premies is in 1967 actueel geworden, omdat er toen een Koninklijk Besluit verscheen dat bepaalde, dat niet alleen mensen in loondienst of met een dienstverband verplicht verzekerd zijn, maar ook per sonen die arbeid verrichten op grond van een „arbeidsverhouding.” Het gaat hierbij met name om de Ziektewet en de Wet op de Arbeidsongeschiktheid. LONDEN. (Reuter) Een zilveren stuiver uit het jaar 948 is gisteren op een veiling in Londen door een Scandi navische handelaar gekocht voor 55.000 gulden. Het autonome of autarktische huis krijgt een door de wind aangedreven rotor op het dak, die elektrische stroom levert voor het opladen van batterijen voor verlichtingsdoeleinden. Zonnecol lectors zullen de zonnestraling gebruiken om water te verwarmen voor ruimtever warming. Een zonne-destilleervat voor de zuive ring van regenwater dat op het dak verzameld wordt, zal het huis onafhan kelijk maken van de waterleiding. Een rioolontsluiter moet methaangas voor kookdoeleinden leveren; het residu kan gebruikt worden als mest voor de tuin. Overal waar dat mogelijk is zal „re cycling” worden toegepast. Een model van het huis bestaat al maar begin volgend jaar zal in de buurt van Cambridge een echt autonoom huis verrijzen. Het wordt ontwikkeld door de raad van wetenschappelijk speurwerk in samenwerking met het ministerie van Milieu; het speurwerk wordt uitgevoerd door de afdeling bouwkunde van de universiteit van Cambridge onder leiding van Alexander Pike. Tweedpak 275.- Vest 45.- Sporthemd 49.- Minister Vredeling heeft woensdag verklaard, dat het volgende week in te zetten aantal militairen beslist niet ver hoogd zal kunnen worden, omdat anders de noodzakelijk t^ verrichten diensten niet kunnen worden uitgevoerd en het te volgen opleidings- en oefenprogram ma dan in de verdrukking komt. len” van collecteurs en collectrices, maar deze term wordt al sinds 1818 gebruikt en zij levert volgens mr. Grata ma geen dienstbetrekking of arbeidsver houding op. Er is, zei hij, in wezen alleen sprake van het verlenen van een vergunning tot het beroepsmatig verko pen van staatsloten. Hij voegde hieraan toe, dat er ook geen arbeidsovereenkomst is gesloten in de zin van het Burgerlijk Wetboek en dat er evenmin sprake is van een ge zagsverhouding: de instructie voor de collectrices bevat een aantal voorschrif ten, maar de directie van de staatsloterij kan verder geen enkele aanwijzing ge ven over bijvoorbeeld de inrichting van het kantoor of de manier waarop het beroep moet worden uitgeoefend. t AMSTERDAM. De belangstelling van particulieren en bedrijven om zich te vestigen In de nog te bouwen stad Almere neemt flink toe. Tot nu toe hebben ruim 4200 mensen, vooral Am sterdammers, het projectbureau Almere voor de Rijksdienst voor de IJssefmeer- polders (De Rijp) geschreven voor een huis in deze nieuwe stad aan het Gooi meer in aanmerking te willen komen. Ir. Frieling, hoofd van het projectbureau, zei dit woensdag op een congres over Almere in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Medio volgend jaar wordt begonnen met de bouw van de eerste woningen in Almere, dat ligt in de polder Zuidelijk Flevoland op 25 kilometer van Amster dam tegenover Het Gooi. Voor 198C moeten in Almere 4000 woningen zijn gebouwd. Ook de belangstelling van bedrijven voor Almere is toegenomen, aldus ir. Frieling. Ongeveer 150 bedrijven (750 arbeidsplaatsen) hebben het projectbu reau geschreven, vooral ondernemingen in de detailhandelsector. De munt was gangbaar tijdens de heidsactie vol te houden tot aan hun 1 regering van Eric de Noorman, koning van Noord-Humbrië in het noorden van Engeland. LONDEN. Een bijdrage tot de op lossing van energie- en mifieuproblemen waarmee vele landen te kampen hebben is een huis waaraan nu in Groot-Brit- tannië wordt gewerkt. Het is geheel onafhankelijk van de gebruikelijke voorzieningen, omdat het zijn eigen energie, licht, warmte en water produ ceert. w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19