Tevreden bondscoach Georg Knobel na bevredigende overwinning PORTUGAL SPORWH® GELIJK IN ENGELAND Zuid-Afrika propageert weer gemengde sport Boninsegna over niet toekennen van strafschop: IWRlB „DIT WAS TE GEK” ■n fl ■MM ■Ml Ml een miljoen gulden aan prijzen DONDERDAG 2 1 1974 SPORT NOVEMBER 22 (Van onze sportredactie) Subliem Dankbaar Geweld Compliment *1 I J&J ROTTERDAM. Onwillekeurig gingen de gedachten tijdens Neder- land-Italië even terug naar Am sterdam. Naar de beslissende con frontatie vorig jaar op 18 novem ber tussen Nederland en België voor het wereldkampioenschap voetbal. =--- BlIilliilIBBBlBBiBBBl Willy van de Kerkhof, vervanger van Rep, in duel met de Italiaan Rocca. 1 van (ADVERTENTIE) De stand in groep 5 is: BERT BREVOORD t I Ondanks Italiaanse protesten voor buitenspel keurde arbiter Kazakov de hier door Cruijff gemaakte tweede treffer goed. In het begin verliep alles gladjes voor de Schotten. Na tien minuten stonden ze met 1-0 voor. Bij rust stonden de Grieken met 1-0 voor, dankzij een doelpunt van Deli- karis in de 12de minuut. Alles was geoorloofd bij Nederland in die eerste helft. Met grof geweld werd die linie versterking nodig. Vooral omdat die Antognoni Neeskens voorbijliep om dat Nees ieen blessure had en al na vier minuten een schop tegen zijn dijbeen kreeg. Van Hanegem (die evenals de hardste Italiaan Rocca een gele kaart kreeg) was zo geblesseerd dat hij in de rust geen gevoel meer had in zijn ene been en Rijsbergen had last van zijn knie.” 1. Polen 2. Nederlana 3. Italië 4. Finland ik niet dat ik hem weer tegen Cruijff zou zetten als we weer tegen Nederland spelen”. 2 2 1 3 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 4 4 0 0 6—2 1— 3— 28 i Twee keer accentueerde Cruijff, die voor de wedstrijd de gouden bal kreeg als beste WK-speler, nog eens waarom hij momenteel ’s werelds beste is. Eerst kwam hij achter zijn bewaker Orlandini vandaan om een doorkopballetje van Van de Kerkhof in het druk bezette Italiaanse zestienmetergebied af te ron den en tenslotte doelpuntte hij uit een weergaloze één-twee combinatie tussen Neeskens en Suurbier, die de hele Itali aanse defensie had ontrafeld. Het was de bekroning voor de tactiek die Nederland deze zomer in West Duitsland wereld faam bezorgde. Daarom wist Knobel ook tevreden: „Vooral na rust is er goed op tempo gespeeld. Italië had geen moment rust en ook niet de conditie om nog aanvallend gevaarlijk te worden. Dat was het echte Nederlands elftal. En dat moest deze wedstrijd echt wel opstaan, want anders was dit Italië tot een enor me verrassing in staat geweest.” MARC SERNé In het Engelse team moest Terry Cooper, die zijn rentree maakte nadat hij twee en een half jaar geleden een been brak, al na 23 minuten worden vervangen. Hinkend verliet hij het veld na een zware Portugese tackle. In de 18e minuut griste Damas nog juist een inzet van Dave Thomas van de doellijn, hoewel de Engelsen meenden dat de bal de lijn al was gepasseerd. Spanje begon na dit doelpunt vrij uit te spelen. Voortdurend bracht het de Schotse verdediging tot wanhoops daden, maar toch slaagden de spelers er niet in het karwei voor rust al af te ronden. Ook na het wisselen van speelhelft bleven de Zuideuropeanen aanvallen en na vijftien minuten was het opnieuw Quini die op een voorzet van Villaar het kunststuk volbracht Hard schoot hij de bal achter de Schotse doelman Harvey. Willie Ormond wisselde nog twee spelers, Dean en Hutchinson voor Pe ter Lorimer en Kenny Daglish, maar het was al te laat. Bekwaam speelde Spanje de wedstrijd uit. Italië onder druk gezet en uit dit oppor tunistische voetbal schoof Rensenbrink, uit een voorzet van Krol, uiteindelijk de gelijkmaker achter Zoff. Even was de organisatie bij voortreffelijke voetballers als Antognoni en Causio (wat zal Ajax het volgende week bij Juventus lastig met deze middenvelder krijgen) weg. Nederland profiteerde daar onmiddellijk van. Toch wist Cruijff na afloop bewon derend: „De eerste tekenen van herstel zijn bij dit Italië weer merkbaar. Als dit elftal in de komende maanden een beet je het evenwicht weet te vinden dan is Italië weer een wereldploeg.” Engeland was vrijwel de hele wed strijd in de aanval, maar het grote struikelblok werd gevormd door de Portugese doelman Damas, die enkele schitterende reddingen liet zien en herinneringen opwekte aan de presta tie van Tomaszewski toen Polen zich ten koste van Engeland op Wembley voor West-Duitsland kwalificeerde. DAR ES SALAAM. (AP) De Tanza- niaanse wereldrecordhouder op de 1500 meter. Filbert Bayi, heeft volgens een bericht in het Blad der Overheid een uitnodiging gekregen om deel te nemen aan wedstrijden in Zuid-Afrika. In een commentaar van de Tanzani- aanse bond is naderhand meegedeeld: „Ons land staat vooraan bij de pogingen Zuid-Afrika, op alle gebied, te isoleren. De uitnodiging aan Bayi zal vanzelfspre kend niet worden aangenomen.” Voor de eerste maal in de geschiedenis van Zuid-Afrika zullen blanke en zwar te sportlieden elkaar kunnen bestrijden. De open Zuidafrikaanse zwemkampioen- schappen zijn namelijk opengesteld voor zowel blanke als zwarte zwemmers. Dit besluit is meegedeeld door Roy Clegg, de woordvoerder van de blanke Afrikaanse Zwembond. De beslissing was gevallen tijdens een bijeenkomst van zijn organisatie met de Zuidafri kaanse Zwemassociatie, de organisatie van de gekleurde Zuidafrikanen. In onze puzzelaktle ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds kunt u elke week voor één gulden een pakket cosmetlca-produkten winnen van het grote cosmetica-huls SHISEIDO-Japan, waarde 100, geschon ken door ELLEN NEY B.V., Amersfoort. Jammer dat mijn team het goede spel van de eerste helft na de rust niet kon opbrengen. Maar ja, als Nederland een maal het ritme te pakken heeft is het gewoon te sterk voor ons”. Wat in de tweede helft inderdaad heel duidelijk bleek. Met uitzondering van de hardhan dig ongedaan gemaakte kans van Bonin segna kwamen de Italianen niet meer in Orlandini was, zeker voor Italiaanse begrippen, opvallend lief geweest voor Cruijff. Iets wat Roberto Boninsegna niet kon zeggen over zijn belagers. „Die Rijsbergen is keihard, maar goed, dat ben ik ook”. Maar in mijn hele carrière heb ik nog nooit iemand in het gezicht gespuwd. Dat deed die nummer twee, Suurbier is dat toch hè, wel bij mij”. Knobel memoreerde daarmee aan een periode waarin Oranje bij vlagen weer voortreffelijk draaide. Vergeten waren toen ook alweer d e moeilijkheden die Nederland - vooral in de eerste helft - met dit Italië had gehad. Genadeloos in de afweer kreeg Nederland in die perio de geen meter ruimte terwijl de coun ters van die Italianen via een versterkt middenveld, de grootste aandacht opeis ten van verdedigers als bijvoorbeeld Suurbier en Rijsbergen, een duo dat met Neeskens goed was voor in totaal zeven tien overtredingen. Ook toen mocht Nederland niet mop peren dat de Russische scheidsrechter Kazakov enkele seconden voor het einde Oranje voor een afgang behoedde toen hij een omstreden buitenspeldoelpunt van de Belg Verheyen niet goed- maar afkeurde. Had de Rus een black-out gehad of gewoon anders beslist dan was er voor Nederland niet eens een wereld kampioenschap met de daaraan verbon den successen geweest. hij ook Van der Het scheelde niet veel of de Duit sers hadden alsnog verloren toen rechtsbinnen Sarafis met nog minder dan een minuut te spelen in schit- vrije positie vlak voor het doel de bal kreeg toegespeeld. Zijn schot ging echter rakelings langs. „Het echte Oranje moest tegen dit Italië toch wel opstaan” En Georg Knobel: „Ik heb Italië nog nooit zo aanvallend gezien als vanavond. Daarbij komt dan nog dat ik na Finland vanavond opnieuw ervaren heb hoe moeilijk het is om je spelers te overtuigen ander ook grote die spelers daar kennelijk toch Soms loopt dat verkeerd af. Ik ben blij dat mijn spelers de zaak in de tweede helft hebben kunnen terugdraaien. Toen hebben we het anders gespeeld ook. Omdat de Itali anen in tegenstelling tot hun vroegere voetbal nu het middenveld niet over sloegen als zij counterden hadden we in LONDEN. Het Engelse elftal zit weer midden in de moeilijkheden. Leek het team van manager Don Revie enkele weken geleden nog op weg naar een opmerkelijk herstel nadat men zich niet had kunnen plaat sen voor de eindronde om het we reldkampioenschap, woensdagavond moest een onmachtig Engeland in groep één van het Europees kampi oenschap het bezoekende Portugal op Wembley een 0-0 toestaan. De 85.700 toeschouwers lieten de teleurstelling dan ook na afloop duidelijk blijken. Boninsegna: „Wat deze scheidsrechter presteerde is echt te gek. Iedereen zou voor deze overtreding een penalty heb ben gegeven en dat was ook de enige straf die mogelijk was. Over die overtre ding tegen mij in de tweede helft (toen Boninsegna opnieuw door Rijsbergen, ditmaal geassisteerd door Willy van de Kerkhof, werd gevloerd) wil ik het dan nog maar niet hebben. Dat was inder daad een twijfelgeval. Maar die eerste keerIk snap het nog niet. En als het toen 20 voor ons was geworden, dan had ik het nog niet zo net geweten voor Nederland. Ik denk niet dat wij een voorsprong van twee doelpunten hadden afgestaan. Per slot van rekening hadden wij tot het moment waarop ik werd gevloerd de wedstrijd behoorlijk in han den”. Waarmee Italië’s sluwe aanvaller geen woord teveel zei, want toen Rijs bergen de aspiraties van de knap vrij ge speelde Boninsegna letterlijk in de grond boorde, had de formatie van trainer Fulvio Bernardini een voorsprong geno men. Boninsegna zelf had daar, na vier minuten al, voor gezorgd. Hij beoordeel de een voorzet van Anastasi in tegen stelling tot zijn bewaker Rijsbergen ui terst alert, was de revelatie van het WK-toernooi in een kopduel royaal de baas en deponeerde de bal zuiver langs de wel erg traag naar de rechterbene denhoek duikende Jongbloed. Rijsbergen daarover: „Ik had niet meer op een voorzet van Anastasi gerekend, omdat ik dacht dat Willem (Suurbier) de zaak al had geklaard. Toen die bal toch ineens voor doel kwam, was ik te laat”. Zou Italië kans hebben gezien de hele wedstrijd zo bekeken te controleren als het in de eerste fase deed, Nederland Spanje heeft woensdagavond een verrassende 1-2 overwinning behaald in Glasgow op het Schotse nationale team. Ook voor de bookmakers, want die gaven Spanje een kans van 1 op 7. De opstellingen: Nederland: Jongbloed, Suurbier, Haan, Rijs bergen en Krol., Van der Kuylen, Neeskens en Van Hanegem., Rep(W. v.d. Kerkhof), Cruijff en Rensenbrink. Italië: Zoff., Morini, Roggli, Orlandini, en.( Rocca.. Zecchini, Causio en Juliano, Boninseg- na, Antognoni en Anastasi. Scheidsrechter: Kazakov (Rush), 67.000 toe-, schouwers. De Spaanse doelman Irribar kon een kopbal van Dixie Dean slechts met moeite uit zijn doel slaan. Aan voerder Billy Bremner ontfermde zich daarna over de bal en joeg deze ferm achter de Spaanse doelman in het net. Ook na dit doelpunt wees niets nog op de uiteindelijke catastrofe voor de Schotten. Die werd elf minu ten later ingeleid toen Irribar een strafschop van Hutchinson stopte. Vanaf dat moment liep de wedstrijd de Schotten uit de hand. In de 36e minuut bracht Quini van elf meter de stand op 1-1. De vierentwintigste en laatste partij van de schaaktweekamp tussen de Russen Karpov en Kortsnoj is woensdag uitgesteld wegens ziekte van Kortsnoj. De partij wordt nu vrijdag gespeeld. De Finse autocoureur Timö Makinen won met Ford Escort voor de tweede achtereen volgende keer de rally van Groot Brittanië. De politierechter in Amsterdam heeft de 23-jarige beroepsbokser J.V. uit de hoofdstad wegens mishandeling veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Het Nederlandse zaalhandbalteam (heren) speelde in Velp een oefenwedstrijd tegen de Westduitse Oberllgaclub Krefeld-Oppum. De eindstand: 20-2», topscorer aan Nederlandse zijde Henny Loeffen met zes treffers. Zowel in het enkel- als in het dubbelspel overleefde Tom Okker de eerste ronde van de opei) Zuidafrikaanse tenniskampioenschap, pen. In het enkelspel won hij van de Zuidaf- rikaan Schroder (1-6, 6-1 en 6-4) en samen met Marty Riessen versloeg hij Schneider en Prinsloo (Z.A.) met 6-2 en 6-3. Ashe overwon Fassbender, Riessen was de meerdere van Phllllps-More. Zwaargewichtbokser Henny Thoonen komt vrijdagavond in Helsinki uit tegen de Fin Timo Ahola. In de strijd om het Europees kampioen schap speelde Ierland in Izmir gelijk tegen Turkije (1-1). Wales versloeg in Swansea het Luxemburgse elftal met 5-0. In Venetië speelde Jan Timman remise tegen de Amerikaan Benkoe. Het was een partij in de tiende ronde van het internatio nale schaaktoernooi in de Italiaanse stad. Arthur Ashe maakte in Johannesburg de oprichting bekend van een fonds voor de opleiding van „gekleurde” tennissers. Coach Bernardini, die een minutenlan ge monoloog plotseling onderbrak omdat hij last kreeg van zijn keel, bleef overi gens op de vlakte. „Ik zat te laag om de situatie goed te kunnen beoordelen. Maar als het 20 was geworden, zou het gebeurd zijn geweest met Nederland, dat geloof ik zeker. Overigens moet ik Nederland wel een compliment maken. Voor mij heeft bet elftal zijn reputatie van de wereldkampioenschappen hele maal waargemaakt. Van deze ploeg is, vooral in eigen land, nauwelijks te win nen. De 31 eindstand is een juiste, want in de tweede helft werden we gewoon overspeeld. West-Duitsland en Griekenland hebben woensdag in Athene met 2-2 gelijk gespeeld. Ook dit was nog een wedstrijd in de voorronden van het voetbaltoernooi om de Europese lan- denbeker. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Roberto Boninsegna bleef vriendelijk, maar het kostte hem wel veel moeite. De man die vanwege z<jn af en toe nogal explosieve gedrag op het groene veld de bijnaam „Vesuvius” verwierf, wilde niet afdingen op de overwinning van Nederland, maar zijn gedachten gingen wel voortdurend terug naar de vijf tiende minuut van de wedstrijd. Naar het moment waarop de potige aanvalsleider Internationale Milaan door Wim Rijsbergen genadeloos tegen de grond werd geschopt en arbiter Pavel Kazakov volkomen ten onrechte weigerde de Italianen een strafschop toe te kennen. Daarom was het des te opvallender dat Kazakov ook gisteravond in Neder lands opmars naar mogelijke nieuwe wereldroem, wat dat betreft mag de 3-1 overwinning voor het Europese kampi- oenscchap tegen Italië zeker als een sleu- telwedstrijd worden beschouwd, op nieuw een hoofdrol speelde. Als Kaza kov bijvoorbeeld de bal terecht op de penalty-stip had gelegd voor de grove overtreding van Rijsbergen in zijn eigen strafschopgebied tegen Boninsegna dan zou Italië, dat op dat moment al een voorsprong had genomen door diezelfde, in de eerste helft vaak ongrijpbare „Bo bo”, zelfs op 2-0 zijn gekomen. Even moet zelfs Johan Cruijff de moeilijkhe den van dat uitgangspunt beseft hebben toen hij het later over Kazakov had. Cruijff wist: „Hij floot misschien wat veel, maar je weet in eik geval dat hij objectief is”. Ook bondscoach Georg Knobel moet de Rus op dat moment erg dankbaar geweest zijn gezien zijn verkapte formu lering: „We moesten voor de rust nog gelijk zien te komen tegen dit Italië. Zou dit niet gebeurd zijn dan was het voor ons erg moeilijk geworden.” Het was inderdaad allemaal een beetje on wezenlijk wat er gebeurde. Evenals in de finalewedstrijd voor het wereldkam pioenschap tegen West Duitsland voet balde Nederland, de tweede helft, slechts vijfenveertig minuten goed. Weliswaar met dat verschil dat dit uiteindelijk nog voldoende was voor een 3-1 overwinning waar gezien het overwicht en kansenver - schil dat Oranje afdwong uiteindelijk weinig af te dingen viel. De voortref felijke Zoff, wat redde hij één keer knap op een inzet van de doorgebroken Krol, onderscheidde zich door een aantal voortreffelijke acties al was kansloos bij een inzet van Kuylen die tegen de paal belandde. Knobel later: „Er wordt in dit soort wedstrijden heel anders gevoetbald dan in de competitite. Bij een PSV is zo’n kanon als Van der Kuylen gemakkelij ker in stelling te brengen. Die Italianen schermden het doel echter voortreffelijk af. Het is dan toch klasse dat Van der Kuylen twee keer dicht bij een doelpunt is.” van het feit dat de kwaliteiten heeft als van te voren zelf anders over denken. zou het bijzonder zwaar hebben gehad om de snel opgelopen achterstand onge daan te maken. Maar de verjongde, niet van mogelijkheden gespeende equipe miste, begrijpelijk, nog de routine en de eenheid om, wat in het recente verleden zovele Italiaanse (club)teams wél lukte, de achterdeur 85 minuten lang dicht te houden. Een voorsprong van meer dan één doelpunt zou echter wel degelijk perspectieven hebben geboden, vandaar dat niet alleen Boninsegna na afloop treurde over de lankmoedigheid van Ka zakov. Tel uit je winst. Daarom was het knap, welke grove afweertaktieken Ne derland ook hanteerde (de ploeg maakte bijna 20 overtredingen meer dan Italië), dat dit Oranje Italië in de tweede helft toch deklasseerde. „Als je met 0-1 ach ter komt”, wist Wim van Hanegem ook „en je slaat dan met 3-1 terug dan heb je een grote prestatie geleverd. Want zo lullig voetbalden die Italianen nou ook weer niet.” Door het opschuiven van Rijsbergen en Haan en door het bewe- gingsvoetbal (Van der Kuylen: „In de tweede helft heb ik ervaren hoe het op de WK met dit Nederlands elftal ge weest moet zijn”), meestal aangevoerd door de sublieme Cruijff, moest Italië tenslotte voor de superklasse capitule ren. Cullman scoorde de gelijkmaker in de 56ste minuut, maar de Duitsers raakten opnieuw een punt achter door een doelpunt van Eleftherakis in de 70ste minuut. Acht minuten voor het einde van de wedstrijd redde Wimmer het Westduitse elftal door de stand op 2-2 te brengen. de buurt van Jongbloed. Voor de rust was dat weliswaar ook zelden het geval geweest, maar vooral dankzij het goede werk van Juventus-strateeg Causio en (iet jonge, zijn faam waar makende talent Antognoni werden in die periode toch enkele intelligente tegenaanvallen opgezet. Toch had Bernardini er in de voor zijn pupillen weinig florissante tweede helft bewust voor gewaakt wijzi gingen in zijn formatie aan te brengen. „Ik ben bezig met een elffal-in-opbouw en ik wilde weten hoe dit team zich in ongewijzigde samenstelling tegen een zo sterke ploeg zou weren. Dat is me al met al niet tegengevallen. Ik ben vooral gelukkig met het voortreffelijke spel van Antognoni. Als ik de kans krijg wil ik graag met dit team verder bouwen”. Bernardini, de beminnelijkheid zelve, was zelfs lief voor debutant Orlandini, wiens opponent Johan Cruijff tweemaal scoorde en bovendien diverse malen ongrijpbaar was voor de jonge Napoli- taan. Bernardini: „Cruijff was gewoon te goed voor Orlandini. Hij heeft gedaan wat hij kon. Maar eerlijk gezegd geloof -•==:. ill/' - -I--'' --

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23