Strenge maatregelen tegen Palestijnen Staart brak in tweeën Jumbo-jet: de grootste Geen UNESCO-hulp meer voor Israel Moord vertraagt NA VO-oefening SHOWPROCESSEN IN SPANJE Grieks kabinet zaterdag gereed Duitsland krijgt olie goedkoper Vliegtuigongeluk in Ethiopië o r I n I Ml 3 Terugtrekken EVA FOREST BESCHULDIGT POLITIE VAN MARTELINGEN ONTVOERDE KOLONEL IN ARGENTINIË DOODGESCHOTEN Australische piloten in staking Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli ’75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Doodstraf Lijst „Niet overtuigend” antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. **C Israel wil van Amerika druk op Jordanië Bij vliegramp in Kenia 59 doden (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) (Van onze redacteur in Bonn) de 111 floods beurtenissen in Beit Sjean in Israel. Daar werden maandagnacht vier Israëlische burgers door Palestijn^ se commando’s gedood. De vier Pa lestijnen werden vervolgens ook gedood. tie werd gesteund door het Oostblok en de ontwikkefingslanden. De „Lufthansa” is in het bezit van een lijst van alle namen en 98 overlevenden. - Zij zouden gepubliceerd worden zodra de familie van de omgekomen passa- giers op de hoogte is gebracht. BUENOS AIRES. (AFP) Een Ar gentijnse kolonel die tien maanden gele den werd ontvoerd, is door een van zijn ontvoerders doodgeschoten toen de be stelauto waarin hij werd vervoerd, door de politie werd aangehouden. BONN. De Saoedi-Arabische minis ter voor olie-aangelegenheden, Yamani, heeft in een interview met het West- duitse weekblad Quick verklaard dat zijn land de Bondsrepubliek olie v.il gaan leveren tegen een prijs, die onder de huidige markprjjs ligt. Volgens Ja- mani ziet zijn land in, dat het westelijke economische systeem ernstig te lijden heeft onder de hoge olieprijzen. JERUZALEM (AFP, Reuter en UPI). Volgens de corresponden ten van de Israëlische nieuwsmedia in Washington ontplooit Israel in de Verenigde Staten koortsachtige diplomatieke activiteit na de ge- de de ring naar aanleiding van een vraagge sprek dat Kissingers onderminister, Jo seph Sisco, heeft gegeven. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren de Fran se afgevaardigde, Louis de Guiringaud, Israel aangeraden zich uit de bezette gebieden terug te trekken en aangedron gen op hervatting van de onderhandelin- gen in Genève. Ondertussen groeit in Frankrijk een beweging onder bekende vrouwelijke café in het centrum van Madrid vlak naast het politiehoofdkwartier. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Bjj de luchtramp in de hoofdstad van Kenia, Nairobi, waar gis termorgen even voor zes uur een Boeing 747 van de Westduitse Lufthansa veron gelukte, z<jn 59 passagiers omgekomen. Achtennegentig personen overleefden de ramp: 85 passagiers en de 13 beman ningsleden. Onder de passagiers bevond zich een Nederlandse vrouw, die onge deerd bleef. Haar naam is, evenals die van de andere bij het ongeluk betrok ken, nog niet vrijgegeven. Met al deze beschuldigingen valt het te verwachten dat zij (waarschijnlijk zelfs meermalen tegelijk) de doodstraf tegen zich zal horen eisen en misschien ook uitspreken. De diplomatieke activiteit wordt inge geven door twee hoofdzaken: Israel wil dat de Verenigde Staten er bij de rege ring van Jordanië op aandringen de strengst mogelijke maatregelen te ne men tegen de Palestijnse commando’s op zjjn grondgebied, en Israel wil ophelde- jI -I.1i .ih !JIJH||HH||||||M|||ll|W|IIIIIIIIIIIIIIIIOII!l!ll|ll!l|lllh PARIJS. (Reuter) De Boeing-747 „Jumbo” waarmee het eerste vlieg ongeluk is gebeurd, werd in maatr 1970 door de Boeing-fabrieken aan de internat’onale luchtvloot van verkeersvliegtuigen toegevoegd. Het toestel is het grootste passagiers vliegtuig ter wereld. PARIJS. (UPI) De Algemene con ferentie van de UNESCO, de VN-organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, heeft gisteren met 65 stemmen voor, 27 tegen en 24 onthoudingen een Arabische resolutie goedgekeurd die ver dere hulp aan Israel ontzegt. De resolu- Kolonel Jorge Ibarzabal was door guer rillastrijders ontvoerd bij een actie tegen het garnizoen van Azul. In de omgeving van Buenos Aires werd een door de verzetsstrijders als „rijdende MELBOURNE (AP) Sinds gisteren zijn in Australië alle binnenlandse vluchten uitgevallen omdat de piloten in staking zijn gegaan. Volgens de leider van de vliegersbond zal de staking voor onbepaalde tijd duren. De piloten heb ben sinds september 1972 geen salaris verhoging ontvangen en wensen er nu ••n van 40 percent. LONDEN. (DPA) Een moord in de Schotse haven Rosyth heeft gisteren het begin van een NAVO-oefening op de Noordzee vertraagd. leggen, heeft een 900 kilometer per uur en kan zijn twee verdiepingen tussen 350 en 490 passagiers in eerste economy klasse vervoeren. De „Jumbo” is 70 meter lang, weegt 322 ton, kan een afstand van 10.000 kilometer zonder tussenlanding af- kruissnelheid van OP de en De twintig marineschepen van Enge land, West-Duitsland, Frankrijk, Noor wegen en Nederland kregen 24 uur „ha venarrest” nadat in de buurt van de haven het naakte lijk van een meisje was gevonden. De Britse Justitie achtte het toen niet in het belang van haar onderzoek de schepen te laten vertrek ken. De Jumbo steeg niet hoger dan 30 tot 45 meter. De staart van het vliegtuig raakte een verhoging in de bodem toen de machine een kilometer van de start baan verwijderd was. Zij brak in tweeën en vloog in brand. De verongelukte machine was rinds Het wondt het eerste democratisch ge kozen kabinet sinds de machtsovername door de kolonels in april 1967. De zitten de waarnemende regering, ook onder Karamanlis, zal naar verwachting van daag haar ontslag indienen. Een vier man sterke delegatie van de Assemblee van de Raad van Europa, onder wie het Tweede-Kamerlid Piet Dankert is gisteren naar Griekenland vertrokken om de terugkeer van dit land in de Raad voor te bereiden. In Damascus heeft het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina bij monde van woordvoerder Aboe Leila (zie witte pijl) bekendgemaakt dat meer aanvallen zoals in Beit Sjean zullen volgen totdat Israel „de Palestijnse rechten zal er kennen”. Tot dusver zijn geen aanwijzingen omtrent de dader van het misdrijf ge vonden. In Spaanse regeringskringen is men „zeer onaangenaam getroffen” (hoewel Madrid niets anders verwachtte) döor het besluit van de Franse regering om deze week officieel te weigeren de tien gevluchte Basken, die beschuldigd wor den van de moord op de toenmalige minister-president Carrero Blanco, uit te leveren. Spanje heeft dat herhaaldelijk geëist: op 23 januari, 21 augustus en 4 november. Een Spaanse generaal liet tijdens een vergadering van een parle mentscommissie de „algemene Spaanse verontwaardiging” over het Franse be sluit in de akten opnemen. In regerings kringen zegt men nu dat Madrid mis schien nog stappen „op het politieke vlak” zal ondernemen, maar daarmee zou men zeker niets bereiken. In Frankrijk gaat men er van uit dat het hier in ieder geval om een politiek vergrijp zou gaan, en dat verder het belastende materiaal dat de Spaanse po litieke politie bijeen gebracht heeft, niet overtuigend is. BARCELONA. De showprocessen van het Spaanse regime tegen een dozjjn intellectuelen en een tiental Baskische terroristen in ballingschap in Frankrijk, drei gen zowel diplomatieke als politieke en juridische problemen te veroorzaken. Het Franco-regime probeert met die processen een direct verband te leggen tussen de Spaanse communistische partij, de Baskische terroristenorganisatie ETA, en de bomaanslagen in Madrid die in december 1973 de toenmalige minister-president, en in september 1974 een dozijn cafégangers het leven kostten. De internationale olieconcerns hebben in een eerste reactie op de verklaring van Jamani laten weten dat de prijsver laging van de olie, door meer olieprodu cerende landen in Arabië, niet zal door werken op de benzineprijzen. Dit is het gevolg van een verhoging van de accijn zen. De Westduitse regering heeft, voor het eerst nadat de diplomatieke betrek kingen met Syrië weer zijn genormali seerd, woensdag een economisch verdrag met dit land afgesloten. De Bondsrepu bliek zal naast technische en industriële hulp Syrië de komende drie jaar finan ciële steun ten bedrage van 200 miljoen mark verlenen. ADVERTENTIE DE MEEST GULLE Wrakstukken van verongelukte „Jumbo”, die in de Afrikaanse staat Kenia is verongelukt. Een 747 van de Lufthansa is inmiddels op weg naar Nairobi met artsen, genees middelen en leden van een commissie van onderzoek. Na de landing van het verongelukte vliegtuig in Kenia, stapte een delegatie van Westduitse Bondsdag- leden, die een bezoek brengt aan Kenia, uit. Het ongeluk is het eerste met een vliegtuig van dit type, dat 340 mensen kan vervoeren. Begin van dit jaar stort- - te bij Parijs kort na de start een DC-10 J van de Turkse luchtvaartmaatschappij I neer. Daarbij zijn alle inzittenden, meer dan 300 omgekomen. De Britse afgevaardigde, Ivor Richard, zei sterk te vertrouwen op de vredespo gingen van Kisinger. Hij drong er bij Is rael en de Palestijnen op aan geen onwrikbaar standpunt in te nemen, de tegenstander niet alle recht te ontzeggen en niet van begin af aan concessies te verwerpen. In de stad Ramallah op dertig kilome ter ten noorden van Jeruzalem en in de tussenliggende stad El Bireh is isteren een schoolstaking uitgebroken. De Israëlische overheid heeft veel aanhoudingen verricht. Het gemeentebe stuur van de stad is bij het militair gezag ontboden. In Moskou is bekend gemaakt dat de Russische partijleider Breznjev eind ja nuari Irak zal bezoeken. Eerder was al gemeld dat hij in diezelfde tijd Egypte en Syrië zal bezoeken. ATHENE. (Reuter) Het nieuwe parlementaire kabinet van Griekenland van premier Konstantijn Karamanlis zal naar alle waarschijnlijkheid aanstaande zaterdag worden beëdigd. Dit is gisteren van gezaghebbende zijde in Athene ver nomen. ADDIS ABEBA. (Reuter) Een DC-3 van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij is gisteren neergestort bij stad Soddu, 275 km ten zuiden van hoofdstad Addis Abeba. De Lufthansa maakte bekend, dat de Jumbo een lijnvlucht maakte van Frankfurt naar Johannesburg met een tussenlanding in Nairobi. Het gewicht bij de start was 255 ton, ruimschoots beneden het maximaal toegestane start- gewicht. Het reuzenvliegtuig kost 24 a 27 mil joen dollar. Tussen 1970 en 1973 hebben de toestellen van dit type 35 miljoen passagiers, 390.000 per week vervoerd. Israel wordt erin veroordeeld omdat het het oude stadsdeel van Jeruzalem zou hebben misvormd. Tegen stemden alle EEG-landen, de Verenigde Staten en Canada. Israëlische afgevaardigden hebben ge zegd dat het stopzetten van de hulp in feite neerkomt op verwijdering van het land uit de internationale organisatie Volgens hen is het een poging van de Arabieren. Israel diplomatiek te isoleren Zij voorspellen dat eenzeflde stap in de Verenigde Naties zal worden genomen. Eerder had de culturele commissie van de UNESCO besloten „sancties toe te passen en hulp aan Israel op cultu reel, wetenschappelijk en onderwijsge bied aan Israel in te trekken omdat het historische delen van Jeruzalem blijft veranderen en opgravingen doet die de historische monumenten van mohamme danen en christenen beschadigen”. Vandaag stemt de algemene conferen tie over twee andere Arabische resolu ties, waarvan één eist dat de UNESCO toezicht houdt op de betrokken activiteit in door Israel bezet gebied en de andere Israel uitsluit van regionale UNESCO- programma’s. Het is de tweede maal in de achttien jaar dat de UNESCO bestaat dat zo’n sanctie tegen een lidstaat is genomen. De eerste maal gebeurde het toen de UNESCO dergelijke maatregelen had ge nomen tegen Portugal toen nog een dictatuur omdat dit land had gewei gerd zijn koloniale beleid te herzien Zuid-Afrika heeft zich destijds vrijwillig uit de UNESCO teruggetrokken. persoonlij kh'eden ten gunste van de voornaamste arrestante in deze Spaanse showprocessen: de vrouwelijke arts Ge- noveva Forest. Simone de Beauvoir, Fran?oise Sagan en talrijke andere be kende Franchises ondertekenden een manifest dat nu al 3000 handtekeningen draagt, en waarin het showproces tegen Eva Forest aan de kaak wordt gesteld. De 45-jarige mevrouw Forest is arts en psychiater, maar staat in intellectuele kringen meer bekend als voorvechtster van de rechten van de vrouw (evenals een andere beklaagde in deze processen, de Barcelonese advocate mevrouw Lydia Falcon). Spanjes politieke politie beschuldigt Eva Forest ervan dat zij lid is van de communistische partij, maar tegelijker tijd is opgetreden als voornaamste con tactpersoon van de ETA in Madrid: dat zij het ETA-commando dat Carrero ver moordde, heeft geholpen en verborgen en vooraf kennis van die moord heeft gehad; dat zij het boek „Operatie men senvreter: hoe wij Carrero vermoord den” dat de ETA in Frankrijk heeft uitgegeven, heeft geschreven; en dat zij daadwerkelijke hulp heeft verleend voor de bomaanslag van september in een Wij spraken gisteren met haar advo caat, senor Bandres. Deze legde uit dat mevrouw Forest op het ogenblik alleen nog in staat van beschuldiging is gesteld door een provinciale rechter van Madrid op aanklacht van medewerking aan een drievoudige moord (Carrero, diens chauffeur en diens lijfwacht). Verder is er nog een onderzoek gaan de voor een krijgsraad in Madrid, die haar waarschijnlijk zal beschuldigen van medeplichtigheid aan de bomaanslag op het café. De argumenten en eisen van de officier van Justitie in beide showpro cessen zijn nog niet bekend. Mevrouw Forest heeft vanuit de ge vangenis een aanklacht ingediend tegen de Madrileense politieke politie omdat deze haar negen dagen lang op het politiebureau heeft vastgehouden voor ondervragingen (de wettelijke limiet is drie dagen; daarna moet de arrestant aan de rechter overgedragen worden), en wegens marteling. Mevrouw Forest, evenals haar advo caat, verzekert dat haar „bekentenissen” die de politie als bewijsmateriaal ten tonele voert, uitsluitend met folteringen zijn verkregen en derhalve waardeloos zijn. 1970 in gebruik bij de Lufthansa. Er waren 10.781 uren mee gevlogen. Op 11 november jl. kreeg het vliegtuig de laat ste grote technische beurt, de zoge- naamde 200-uren-inspectie. Daarna heeft het 77 uren gevlogen in de lijn dienst. Het vliegtuig werd bestuurd door Christian Krack, een 53 jaar oude vlieger met 10.415 vlieguren, waarvan 1570 op dit type. Hij vloog sinds mei 1972 op Jumbo’s. De tweede piloot Hans Joachin Schake, is eveneens 53 jaar oud en heeft 3378 vlieguren, waarvan 2197 met Jum bo’s. Ook de boordwerktuigkundige, Rudi Hahn, 50 jaar oud, kan bogen op een 1. groot aantal vlieguren meer dan 13.000, waarvan ruim 2600 op Jumbo’s. Zoals gemeld overleefden de drie leden van de cockpitbemanning de ramp, even- als hun tien collega’s die tot het cabine personeel behoorden. Er is geen enkele aanwijzing voor sabotage gevonden. Volgens een woordvoerder van Ethiopische luchtvaartmaatschappij zijn de gezagvoerder en de tweede piloot om het leven gekomen. Van de 21 passagiers die zich aan boord bevonden zijn er tien min of meer ernstig gewond. De overi gen zijn ongedeerd. De DC-3 is een door propellors aange dreven toestel naar vooroorlogs ontwerp dat bij de meeste luchtvaartmaatschap pijen al lang niet meer in gebruik is. Sisco zei hierin dat zijn land de PLO van Jasser Arafat beschouwt als de overkoepelende organisatie van alle Pa lestijnse bewegingen. Sisco, die het in terview gaf aan het radionet van Usis, de Amerikaanse voorlichtingsdienst, heeft hieraan toegevoegd dat in een duurzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten, rekening moet zijn gehouden met de „gerechtvaardigde ver langens van de Palestijnen”. Volgens de „Jerusalem Post” van gis teren is het betoog van Sisco „met trieste verrassing” in Israel ontvangen, zowel wat inhoud als tijdstip betreft. Het interview werd namelijk een dag na het bloedbad in Beit Sjean gegeven. In Israel vindt men dat de Ameri kaanse staatssecretaris zijn uitlatingen althans enige tijd had kunnen opschor ten. Overigens is het in Israel bekend dat Sisco er ten aanzien van het Pale stijnse vraagstuk een meer uitgesproken mening op na houdt dan zijn chef dr. Kissinger. Een van de vier Palestijnse comman do’s die maandagnacht na de inval in een flat in de plaats Beit Sjean door het Israëlische leger buiten gevecht werd gesteld, leefde volgens correspondenten nog toen na het leger woedende Israëli sche burgers de woning binnendrongen, de lichamen van de commando’s naar buiten gooiden en probeerden ze in brand te steken. De nog levende man was Yehuda Bibas, die door een kogel in het gezicht getroffen was. Hij was met bloed bedekt en werd door de Israëliërs afgemaakt. - waarmee men hem vervoerde, door de politie aangehouden. De 23-jarige Sergio Gustavo Licovski, die van Poolse af komst is, schoot de kolonel dood voordat hij zich aan de politie overgaf.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3