GEEN RIJLES ZONDER DIPLOMA 269.- Australië schakelt om naar metrieke stelsel I de betere I WENNEKER Opzienbarend experiment met hormoon als afweermiddel tegen reuma en kanker ■feat Dal met nieuwe variomatic 199.- 39.50 3.95 PROEF MET ELEKTROBUS Minder lood benzine 'n<°ÏÏ*>!Or. jonge jenever xiSSiBUk. i Sint TIPPERS ilarius en TOPPERS bij: in f 1 Geleerden uit vier landen in Rijswijk bijeen Moeilijk voor bevolking, makkelijk voor industrie b V R IJ D A G - Blinde tests Geen resultaten Behandeling in Polen Voortgezet F Commissie i Nieuws in '1 kort BAUER FOTO-KINO ZEISS IKON Ij ft FILMZON 1000 Watt FOTO- KUBUS a* (Van onze correspondent) RIJSWIJK Op initiatief van de Gezondheidsorganisatie TNO vindt deze week in Rijswijk een unieke vorm van wetenschappe lijke uitwisseling plaats tussen Amerika, Frankrijk, Israel en Ne derland. Onderwerp is de werking van een hormoon, dat in de thymus (Latijnse naam voor zwezerik) ge maakt wordt en waarvan men ver moedt dat het een belangrijke rol speelt bij de afweer van ziekten als reuma en kanker. Drie weten schappelijke instituten die de rol van het thymus-hormoon voor het immuunsysteem menen te hebben aangetoond, hebben de uitnodiging van TNO aanvaard om in de labo ratoria in Rijswijk de werking er van te komen demonstreren. VARIA 22 NOVEMBER 1974 l K'-. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) met 4 De Daf 44 wordt opgevolgd door de Daf 46. Het nieuwe model heeft enkele fundamentele wijzigingen ondergaan. Zo is de Daf 46 voorzien van een enkel voudig uitgevoerde Variomatic, in combinatie met een De Dion-achteras. De toepassing van deze achterasconstructie komt zelden voor in de prijsklasse van acht tot elf mille. De rij-eigenschappen worden door een dergelijke achteras zeer gunstig beïnvloed. S/)(- 9er) Grote Houtstraat 59, Haarlem - Tel. 023-321965 Star 4 Telef. 31 24 10 Het is echter nog geen enkel ander instituut in de wereld gelukt om met de beschreven methoden tot aanvaardbare resultaten te komen. Ook niet het Radio biologisch Instituut van prof. D. W. van Bekkum en het Instituut voor experi mentele gerontologie van dr. C. F. Hol lander, en dat terwijl beide TNO-instel- lingen een faam hebben op te houden in de wereld van de fundamentele medisch- biologische research. Vandaar de uit nodiging van de Gezondheidsorganisatie TNO om op haar kosten en op „neutraal terrein” een demonstratie te geven hoe het testen van het hormoon nu precies in zijn werk gaat. Perkeo 506 Hij moet leren om zijn wetenschap op een juiste manier over te dragen aan de leerlingen. Daarvoor is kennis van verschillende leervormen nodig en hij moet op de hoogte zijn van de factoren die het leerproces bepalen. Als deze experimenten goed verlo pen overwegen ook andere steden in West-Duitsland elektrobussen te gaan gebruiken. De prijzen van de Daf 46 variëren van f 8.970,- voor de Daf 46 de Luxe tot 10.800,- voor de Stationcar de Luxe. Alles inclusief BTW. Grote Houtstr. 102 (hoek Nieuwstr.) HAARLEM voor exclusieve herenmode nieuw aangebrachte verkeersborden, die 80 km per uur aangeven. Zelfs een ambtenaar van de begeleidingscommissie voor de invoering van het tiendelig stel sel begon met een bezoeker weg-afstan- den in yards te geven, tot hij zichzelf daarop betrapte en overschakelde op meters. Met ingang van volgend jaar janu ari wordt in Zwitserland het loodge- halte van autobenzine verlaagd. Een liter benzine mag dan niet meer dan 0,4 gram lood bevatten. Tot nu toe kwam er 0,57 gram lood voor in superbenzine en 0.54 gram in normale benzine. De maatregel zou al eerder zijn ingevoerd als de oliecrisis daar geen stokje voor had gestoken. geerbuisjes gedaan met het opschrift a b en c. Er wordt dus slechts met geco deerde buisjes gewerkt om elke beïn vloeding uit te sluiten. Om het verschil tussen een hormoon dat we' of niet werkt beter te laten uitkomen, wordt een vierde buisje, gemerkt met „d”, met een onschuldige zoutoplossing gevuld. Gefluisterd wordt dat op de eerste dag van de workshop al een van de deelne mers met de zoutoplossing precies het zelfde negatieve resultaat behaalde als met een echt thymus-hormoon. (Van een speciale medewerker) SYDNEY. „Het omzetten van die verdomde mijlen in kilometers”, brieste taxichauffeur Brian Mutton. „Het heeft geen enkele zin. Ik kan me voorstellen dat het tiendelig stelsel handig is voor de exportindustrie, maar als je zelfs je rottige pakje shag moet omrekenen van ounces naar grammen, zie ik er niet veel heil in”. Officieel is Australië thans ralverwege de omzetting van het Engelse systeem van maten naar meters, grammen en liters in het decimale stelsel het pro ces is zelfs voor op het schema. Maar de gemiddelde Australiër, en dan vooral de oudere, heeft nog moeilijkheden bij het uit het hoofd omrekenen van de ver trouwde voet, pound en gallon. Een nationale opiniepeiling die on langs werd gehouden, wees uit de 25 percent van de chauffeurs niet veel benul heeft van de betekenis van de In industrie en handel blijkt de over schakeling echter vlekkeloos te verlopen, in tegenstelling tot eerdere voorspellin gen dat de omschakeling een massale chaos zou veroorzaken. En omdat het zakenleven overgaat op het decimale stelsel, meent de overheid dat de meeste inwoners zullen volgen. West-Duitsland kent al een beper king van het loodgehalte in benzine. Over enkele ja ren zal de grens op nieuw naar beneden gaan. Een onlangs gehouden opinieonderzoek door Gallup wees uit dat 67 percent van de Australiërs vond dat de omschakeling moest worden voortgezet, terwijl 32 per cent vond dat gestopt moest worden. Eén percent had geen mening. De leef tijd was een belangrijke factor bij de beantwoording van de vragen; 56 per cent van de mensen ouder dan 70 jaar zei, dat de omschakeling gestopt moest worden, terwijl 81 percent van de leef tijdsgroep van 16 tot 19 jaar wilde dat er doorgegaan werd- Daf loopt met de introductie van deze enkelvoudige variomatic vooruit op de vernieuwing van de Daf 66, die ook met zo’n constructie zal worden uitgerust. Australië begon in 1970 aan °en tien jaar durend programma ter invoering van het metrieke stelsel, dat is 69 jaar nadat het eerste Australische parlement zijn goedkeuring gaf aan het idee, dat toen echter door de Britse regering werd afgewezen. De belangrijkse factoren voor de in 1970 genomen beslissing wa ren de wens om te komen tot een simpeler systeem van maten in het land, de Engelse beslissing van 1965 om over te gaan op het tiendelig stelsel, en het voordeel van het hebben van hetzelfde matensysteem als de meeste handels- partners. Een examen zal tenslotte uitmaken in hoeverre de instructeur voldoet aan de nieuwe eisen. De commissie die zich heeft beziggehouden met het samenstellen van de eisen, stelt zich voor dat dit examen bestaat uit een voorbereidend- en een praktisch ge deelte. Eerst zullen de theoretische vakken worden getoetst. Daarna zal er nog een proefles in een lesauto en een theoretische les in groepsverband moeten worden gegeven. Het parlement stelde een begeleidings commissie in voor de invoering van het tiendelig stelsel. Deze commissie, hoofdkantoor in Sydney, recruteerde duizend vrijwilligers uit de industrie, de machige vakbonden, de vrouwenvereni gingen en andere groepen uit de maat schappij, om te adviseren bij het op po ten zetten van het tiendelig stelsel in het gehele land. In een poging het publiek zo vroeg mogelijk te betrekken bij het gebeuren, begon de commissie met het veranderen van de temperatuursverwachtingen van Fahrenheit naar Celsius en van de uit slagen van de paardenraces van furlongs en mijlen naar meters en kilometers. De lagere scholen geven slechts les in deci male afmetingen. Op het ogenblik wordt door zo'n 50 industrieën voornamelijk het metrieke stelsel gehanteerd voor za ken variërend van triplex, telecommuni- catieapparatuur en wolverkopen, tot deurmaten, wijnproduktie en jaloezieën. Omzettingen die in de toekomst nog plaats moeten vinden, zijn die voor landbouwprodukten (1976), huishoudelij ke artikelen (1977) en de kleine scheeps- bouwindustrie (1978). Sommige omscha kelingen, zoals die van spoorwegmateri- eel en afstanden, vonden in één nacht plaats; andere, zoals de kleinhandel in voedingsmiddelen, nemen jaren in be slag. De nieuwe Daf 46 heeft de 2 cilin der boxermotor van de „44” meege kregen. De luchtgekoelde motor heeft een inhoud van 844 cc en levert een vermogen van 34 din-pk bij 4500 t.p.m. Topsnelheid, circa 123 km/uur. De benzinetank is groter en kan nu 42 liter bevatten. De „46” is geschikt om op normale benzine te rijden. A Rij-instructeurs die zich reeds heb ben gevestigd kunnen als zij dit willen ook een diploma of getuig schrift „oude stijl” behalen, mits dit diploma i s erkend door de minister van Verkeer en Waterstaat. Dit geldt bijvoorbeeld voor het huidige Vamor- diploma met het daarbij behorende diploma methodische rij-instructie (MI-diploma). De instructeurs moeten dan wel kunnen aantonen, dat zij één jaar al minstens eenmaal per week rijles hebben gegeven. Vrijwel alle bedieningshendels be vinden zich aan de stuurkolom Daar naast bezit deze Daf onder meer een waarschuwingslicht voor de rem vloeistof en vergrendelingsknoppen aan de binnenzijde van de deur. De schakelhendel van de variomatic is vervangen door een pook. De Daf 46 bezit een gescheiden remsysteem, met trommelremmen op vóór- en achterwielen. De wagen staat op radiaalbanden. Wat de uit rusting betreft: de voorruit is van veiligheidsglas, er zijn drie-puntsgor- dels vóór gemonteerd. De SL-uitvoe- ring is voorzien van vaste hoofdsteu nen. De aanwijzingen dat het thymus- hormoon een essentieel onderdeel vormt van de opbouw en instandhouding van het immuumsysteem bij mens en dier zijn de laatste tijd sterk toegenomen. Kinderen die zonder thymus worden ge boren, blijken bijv, binnen zeer korte tijd te sterven aan de eerste de beste infectie, omdat ze daar geen afweerstof fen tegen kunnen vormen. De moeilijk heid is echter om het verband tussen thymus en afweer in een laboratorium experimenteel aan te tonen. Prof. Van Bekkum: „Tot dusver was De wetenschappelijke teams van de drie instituten staan onder leiding van prof. J. F. Bach uit Parijs, prof- A. Goldstein uit Calveston, Texas, en prof. N. Trainin van het Weizmann-intituut bij Tel Aviv. Alle drie hebbn zij in de medisch-biologische vakliteratuur en methode beschreven om de Invloed van het thymus-hormoon op het ontstaan van witte bloedcellen te meten. Die witte bloedcellen worden gevormd in het beenmerg en zijn noodzakelijk voor I het goed funcitioneren van het afweer systeem tegen ziekten. Ook in deze krant beeft de aan kondiging gestaan, dat men waar schijnlijk per 1 juli volgend jaar geen rij-onderricht meer mag geven, als men niet in het bezit is van een wettelijk instrncteursbewijs. Deze maatregel vloeit voort uit de wet rij- onderricht motorrijtuigen die inmid dels in het Staatsblad is gepubliceerd. Een groep deskundigen heeft een aantal eisen van bekwaamheid opge steld waaraan rij-instructeurs in de toekomst moeten voldoen. Pas als dit is gebleken, verkrijgt men een in- structeursbewijs. Het doel van dit alles is het peil van het rij-onderricht te verhogen. De eisen voor het nieuwe instruc- teursbewijs zijn gebaseerd op de overweging, dat de kennis en vaar digheid van rij-instructeurs ruim moeten uitgaan boven de kennis die nodig is om een rijbewijs te halen. De nieuwe eisen zijn dan ook uitge- breider dan de thans geldende eisen voor het Vamor-diploma. Zo zal de rij-instructeur vakken als voertuig- kennis, voertuigbeheersing, verkeers- deelneming, verkeerswetgeving en onderwijskunde moeten beheersen. Het zal nodig zijn, dat hij onder meer leert slippen. Heel belangrijk is, dat de rij-instructeur nieuwe stijl enkele beginselen van onderwijskunde onder de knie heeft. Maandag en dinsdag a_s. gaan de onder zoekers de uitkomsten van het experi ment bespreken, nadat eerst onthuld is met welk van de drie hormonen ze achtereenvolgens geëxperimenteerd hebben. Woensdag staat een symposium op het programma, waaraan vrijwel alle bekende immunologen uit de hele we reld zullen deelnemen. Van het resultaat van de workshop zal afhangen of men in de toekomst op grote schaal met de research van het thymus-hormoon zal voortgaan. Als een betrouwbare test uit de bus komt, is het niet uitgesloten dat de farmaceutische industrie, in Neder land Organon, begin volgend jaar met een massale aanmaak van hormonen gaat beginnen. Het belang van het thymus-hormoon is heel in de verte te vergelijken met dat van insuline voor suikerpatiënten. Insuline is een hormoon dat als genees middel gebruikt wordt bij mensen, van wie een van de klieren (de pancreas) niet goed functioneert. Het wordt even eens gemaakt uit de klieren van een gezond dier bij de thymus worden daarvoor kalveren gebruikt. Het thy mus-hormoon kan zelfs tegen meer dan één ziekte aangewend worden, namelijk alle ziekten die te maken hebben met Ook Hongarije krijgt spoedig maxi mum snelheden. Met ingang van 1 januari 1975 mag men op de auto snelwegen niet harder rijden dan 120 km-uur. Op de overige wegen geldt als maximum 100 km-uur. Met deze beperkingen wil men in Hongarije de verkeersveiligheid bevorderen. Over enkele maanden zullen de nieuwe eisen van vakbekwaamheid van kracht worden. Daarna volgt een periode van een half jaar, waarin rij- instructeurs de gedegenheid hebben zich voor te bereiden op het examen van het diploma „nieuwe stijl”. Na dit half jaar zal het verboden zijn les te geven zonder dit instructeursbe- wijs. er weinig samenwerking op dit terrein van het wetenschzppelijk onderzoek. Omdat wij er niet in slaagden de test met het thymus-hormoon goed uit te voeren, dreigde het onderzoek bij ons te stagneren. Daarom hebben wij het initi atief genomen tot deze uitwisseling van wetenschappelijke gegevens en ik ben bijzonder blij dat de buitenlandse insti tuten erin hebben toegestemd aan het project mee te werken. Wel zijn we erg nieuwsgierig of hun methoden ook be trouwbaar zullen blijken nu de testen worden uitgevoerd buiten het eigen la boratorium en met gebruikmaking van vreemde apparatuur”. Pikante bijzonderheid bij de workshop is dat de verschillende testen „blind” worden uitgevoerd, d.w.z. de buitenland se teams weten niet met welk hormoon ze precies werken. Ieder heeft hormonen meegenomen die zij zelf in het eigen instituut hebben gefabriceerd, maar in Rijswijk worden de hormonen in rea- een verzwakt immuunsysteem, zoals reuma, kanker en chronische virusinfec ties. Ook kan het van betekenis zijn voor de transplantatiebiologie. Bij de immunologische research wordt in dit verband veel gebruik gemaakt van een muizensoort, die zonder thymus ge boren wordt. Omdat deze muis ook al zijn haren kwijt ;s(een verband met het ontbreken van de thymus staat niet vast) wordt deze ,nude muis” genoemd. Het voordeel van de experimenten met deze muis is, dat in het laboratorium zijn reactie op allerlei ziekten vergele ken kan worden met die van zijn soort genoten met thymus. Zo blijken zij over een slechter immuunsysteem te beschik ken, wat tot uiting komt in een slechte re afweer tegen kanker. De enkelvoudige Variomatic is eveneens nieuw. Dit houdt in dat de Variomatic niet meer - zoals vroeger - twee riemen bezit, maar één riem. De gewichtsverhouding is nauwkeurig berekend; het gewicht van de vario matic aan de ene kant wordt gecom penseerd door plaatsing van bepaalde onderdelen aan de andere kant. Het is voor het eerst, dat elektro bussen in de dagelijkse praktijk wor den beproefd. De voordeien zijn dui delijk: geen lawaai en geen schadelij ke stoffen in het uitlaatgas. Ook in Dusseldorf worden proeven met deze elektrobussen genomen. De elektrobus heeft ongeveer 23 secon den nodig om van stilstand op een snelheid van 50 km-uur te komen. De maximum snelheid van deze voertui gen bedraagt ongeveer 70 km-uur. De investeringskosten voor de lijn bij Mönehengladbaeh bedragen circa 10 miljoen DM. sgt In Mönehengladbaeh (Duitsland) heeft men als proef een vervoers dienst ingesteld, die wordt verreden met zogenaamde elektrobussen: auto bussen met elektromotoren. De route, tussen Mönehengladbaeh en Viersen- Süchteln is twintig kilometer lang. Op deze route doen zeven elektrobus sen dienst. Zij zijn alle voorzien van een kleine aannanger waarin de bat terijen worden meegevoerd. Twee uur kunnen de bussen hiermee voort. Daarna moeten de batterijen worden verwisseld of opgeladen. In Amerika is korte tijd geleden voor het eerst het thymus-hormoon op men sen toegepast Een van de deelnemers aan het TNO-symposium, prof. Goldstein uit Texas heeft een meisje dat zonder thymus geboren was, met het hormoon behandeld. De resultaten waren op het eerste gezicht bevredigend, maar een definitief oordeel is nog niet mogelijk omdat het meisje vrij spoedig een thy mus kreeg getransplanteerd. In Polen schijnt men voorts bezig te zijn kanker patiënten met thymus-hormonen te be handelen. Naar verluidt zou de arts, dr. Skotnicki, hiermee goede resultaten heb ben geboekt, een reden voor de gezond heidszorg TNO hem voor het symposium van volgende week een uitnodiging te sturen. Een mogelijke andere toepassingsmoge lijkheid voor het thymus-hormoon ligt in het toedienen ervan aan oudere men sen. Bekend is dat oudere mensen een slechter immuumsysteem hebben, wat onder meer kan leiden tot een veelvul- diger voorkomen van kanker. Nu is de thymus bij mensen na het 40ste-50 ste jaar vrijwel geheel verschrompeld. On derzoek van prof. Bach op dit punt heeft tot de conclusie geleid dat na die leeftijd geen aanwijsbare hoeveelhied thymus-hormonen meer in het bloed voorkomen. Als er inderdaad een sa menhang zou bestaan tussen het ver dwijnen van de thymus en een slechtere afweer, zou toedienen van het hormoon aan oude mensen wellicht heilzaam kunnen zijn. Maar voor het zover is, moet eerst de werking van het hormoon onomstotelijk vaststaan. Het TNO-symp- sium wil daartoe een bijdrage leveren. S'’A''♦VfS! ^na°rtieveL ^r^jass^.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17