POSITIE VAN BUSCHNER EN ZAGALO WANKEL twee duels geschorst Ook twee duels in Europa SPOKWfflB Recordtransfer in Engeland r Toto en lotto LAATSTE JAAR Prof-atletiek gaat derde seizoen in i a HARM KUIPERS’ „Ik zie het nut van een kernploeg niet zitten” 5,- B TT?»iegein u leizen taïels Voeren meubelen 1 Een Kodak kado voor elke prijs. kennemerstraatwegZSl heiloo 072-34966 w iï v 31 SF CRT V k IJ D A G 22 NOVEMBER 1974 Kritiek Successen Duidelijk Prof-gewoonte r Gezondheid Wankel Inbreng Bouwsteen I CKodak 1^4 Vrijwillig Tien WK-trainers verdwenen (Van onze sportredactie) West-Duits- Georg Buschner: Positie wankel. Vladislao Cap: Weg vanwege gezondheid. Moot Harm Kuipers: „Het belangrijkste is dat je plezier aan de sport beleeft." (Van onze sportredactie) s 1 h-coat (t.o. de St. Willibrordus Stichting) (ADVERTENTIE) •^Tra-laaa-la-la Kodak kado*^ Profiteren b.v. van zeer voordelige Wtten (ADVERTENTIE) Bielzen en massief eiken da'* Door het slechte weer kon er natuurlijk niet optimaal worden getraind, maar hij is wel uren in de weer. En dat begint dan allemaal al in mei met de conditie training eenmaal per week in Soester- berg, terwijl de drie ijstrainingen die nu elke week worden gehouden in Am sterdam, Utrecht en Heerenveen zijn” Na de eerste dag voor het wereld kampioenschap golf bezet Nederland de zevende plaats. De wedstrijden worden gespeeld in Caracas. Tweede prijs: 12 winnaars, die elk bru to ƒ13.822. ontvangen, derde prijs: 197 winnaars, die elk bruto 1.061 ontvan gen. aanbiedingen in John Bolten's schit terende serie salon- en eettafels met even fraaie bijpassende stoe len. Meer dan 40 variërende model- III len in puur degelijke uitvoeringenl Prijsbewuste mensen gaan natuur lijk naar John Bolten.... Dat de Italiaanse coach. Valcareggi moest verdwenen, werd tijdens de zee* tele'i-«t«,'"ndc resultaten van de Italianen snel dnidelHk. De bijna 70- jarige Fii'*<o Rernard’ni moet gaan trachten om via goede re*”,1Men in de striid om het Fnronees kamnioen- het verloren prestige iets op te vijzelen. Tom Okker heeft in Johannesburg in de strijd om de open Zuidafrikaanse kampioenschappen in drie sets gewonnen van de Zuidafrikaan Frew Mcmillan. De setstanden waren 6-2, 4-6, 6-1. Ook in het dubbelspel kwam Okker, met zijn vaste partner Marty Riessen, een ronde verder door een zege tegen de Ameri kaan Neely en de Zuidafrikaan Cramer (6-4), 6-7), 6-4). Jan Timman heeft in het internatio nale schaaktoernooi van Venetië in de elfde ronde van de Italiaan Rosino ge wonnen. ours a. izin. 'jan Inde Taarten, ven 't lJ> arijne. HAREN De kans is groot dat Harm Kuipers, die vandaag 27 jaar wordt, zater dag in de traditionele strijd om de IJsselcup aan zjjn laatste seizoen ais topschaatser gaat beginnen. „Ik sta volgend jaar voor mijn zesde en laatste studiejaar, dat door allerlei tentamens veel tijdrovender is. Het zit er dik in dat ik mij dan niet opti maal voor het schaatsen kan inspannen”, aldus Harm Kuipers, die enkele weken geleden vader van een welgeschapen zoon werd. De Olympische Winterspelen van Innsbruck, die het hoogtepunt van het schaatsseizoen 1975-76 gaan worden, zullen Harm Kuipers ook niet kunnen verleiden om zijn medische studie opnieuw zo te regelen dat er tijd en ruimte overblijft voor het bedrijven van topsport. Kuipers, hij mag dan in het Groningse Haren wonen, maar blijft zich in alle opzichten een Drent voelen, peinst er niet over om een studiejaar voor het schaatsen te laten schieten. f Door al dat gereis en getrek, lang voor de grote wedstrijden worden gehouden, is er volgens mij geen sprake van op bouw, veel eerder zelfs van afbraak. Neem nu eens Piet Kleine. Afgelopen vrijdag toen het zulk slecht weer was, moest hij een paar uur in de auto zitten om bij de Jaap Eden-baan te komen. 1975 zal de ITA niet naar Japan reizen in verband met economische problemen. Dt ITA heeft voor het nieuwe seizoen slechts twee nieuwe profs gecontrac- treerd. Het zijn de Nieuwzeelander John Delamere en de Amerikaanse sprinter Herb Washington. Delamere past bij zijn springen de zogenaamde „flip” techniek, waarbij de atleet een salto maakt, toe. Volgens O’Hara zijn geen serieuze on- derhandelingen gevoerd met de Belg Emiel Puttemans en de Amerikaanse middenafstandlopers Rick Wohlhuter en Tony Waldrop. Ook in Australië gaat men al over tot de „prof-gewoonte” om de trainer de laan uit te sturen indien het team tot minder goede resultaten komt. Australië, dat Europatijdens de WK werkelijk wist te verrassen, gaat bet nu proberen met Erick Worthington, een vroegere speler van Tottenham Hotspurs en Queens Park Rangers. Rale Rasic werd ontslagen. Reden: slechte prestaties in West-Duitsland! (2-0 verlies tegen DDR, 3-0 verlies kunde verder te gaan. Maar Harm Kui pers heeft gekozen voor de ortopaedlsche chirurgie. „Schaatsen is een gezonde sport. Daar wordt geen rommel geslikt. Maar in veel andere sporten is het een doodgewone zaak dat artsen de sportlie den voor het nationaal belang dat op het spel staat oppeppen, daar leen ik mij niet voor”. Christo M'adenov, de Bulgaarse ex- iournnlist en onvol^er van Boskov als bondscoach van de Bulgaren, heeft ziin functie ook neergelegd. Hij, de man die altijd veel kritiek had or Boskov, omdat die de Bulgaren niet on een veel hoger voetbalnlan wist te bren<’°n. heeft nu zelf ervaren dat het pon grote klus is om t.o* ">en sterk Bulgaars team te komen. Momenteel staat het Bulgaarse nationale team onder leiding van Arssov. die de as sistent was van dr. Boskov. Michael O’Hara, de directeur van de ITA, verklaarde in New York dat de openingswedstrijd in Montreal nog niet geheel definitief is. „Op 3 december hoop ik rond te Komen met de Canadese organisatoren”. Het derde seizoen van de ITA is in twee delen gesplitst. Acht indoorwedstrijden tussen 17 januari en 2 mei, dan een negende indoorwedstrijd op 28 mei in New York en vervolgens acht wedstrijden in de open-lucht tussen 3 mei en 20 juni. Dat is 20 juni, de plaats van handeling is het stadion van Crystal Palace in Londen. De tweede Europese wedstrijd wordt gehouden in Edinburgh in het Easter Road Park-stadion, dat een capa citeit van 69.000 toeschouwers heeft Dat is ook een van de redenen waar om Harm Kuipers vriendelijk de uitno diging om in de kernploeg te stappen voor de tweede keer van de hand wees. Maar ook al zou hij niet zo’n ijzersterk motief voorhanden hebben, dan nog zou hij waarschijnlijk buiten de kernploeg zijn gebleven. Harm Kuipers maakt er geen geheim van dat hij de manier waarop de top van de Nederlandse schaatsters zich op het seizoen voorbe reidt, verre van ideaal vindt. „Ik zie het nut van een kernploeg niet”, zegt de medische doctorandus. „Het belangrijk ste is dat je plezier aan de sport beleeft. Koopavond vrijdag van 7.00 tot 9.30 uur. DEN HAAG. (ANP) De uitslag van lotto en toto van zondag 17 november 1974 is: Lotto, aantal deelnemers 1.080.682, inleg ƒ4.078.682, prij zenbedrag 2.087.660. eerste prijs, 2 winnaars, die elk bruto ƒ414.183, ontvangen tweede prijs 9 winnaars, die elk bruto 21.526 ontvangen. Derde prijs, 244 winnaars, die elk bruto 1.191, ontvangen. Vierde prijs, 12.769 winnaars, die elk 30, ontvangen, Vijfde prijs, 16.094 winnaars, die elk’ f 24 ontvangen. De ITA kan voor 1975 rekenen op de steun van een Amerikaanse firma en een televisie-maatschappij die enkele wedstrijden rechtstreeks zal uitzenden. In 1974 werden de wedstrijden van de ITA bijgewoond door 172.717 toeschou wers. Dat is ruim een vijfde meer dan in 1973. Het aantal bezoekers bij de wedsti ij den in de openlucht was met 63,5 percent toegenomen. Dit was vooral te danken aan de tournee door Japan. In irai- twee Medisch doctorandus Harm Kuipers, die op het ogenblik als co-assistent op de afdeling psychiatrie van het Acade misch Ziekenhuis in Groningen werk zaam is, stapt straks in januari via de Nederlandse kampioenschappen natuur lijk toch de kernploeg binnen. De zes weken vrije tijd die het vijfde studiejaar hem biedt, heeft hij al voor het interna tionale schaatsgebeuren gereserveerd. In de kernploeg wil Harm Kuipers dan echter ook zijn individuele aanpak zo veel mogelijk handhaven. „Leen is wat dat betreft voor rede vatbaar. Vorig seizoen had ik het gevoel dat ik alweer iets te veel deed. Daarom wil ik graag mijn eigen inbreng behouden”. Uitgangs punt voor Harm Kuipers, die voor het eerst sinds jaren zijn studieboeken niet hoeft mee te nemen, is daarbij natuur lijk een hoofdrol in de grote toernooien De 41,3 (500 meter), 2.12 (1500 meter), 4.28 (3 km) en 7.42 (5 km) die hij nu het seizoen nog niet eens begonnen is al op de klokken heef, gebracht, wijzen erop dat die rol voor Harm Kuipers ook in dit voor-olympische seizoen is wegge legd. Ook Mario Zagalo zit op de wip. Zoals bekend stellen Braziliaanse of ficials alles in het werk om de mo menteel in Turkije als trainer werk- zam* Didi, de fabuleuze architect van het Rrc-itjaancA team dat in 1958 in Stockholm wereldkamnieoen werd, aan te stellen als chef-coach om in 1978 in Argentinië opnieuw een se rieuze gooi te doen naar de wereldti tel. die hun functie (nog) niet kwijt zijn. Met name de positie van Georg Buschner lijkt enigszins wankel na de resultaten die de DDR na het wereldkampioenschap boekte. De ne- rUrlacmn tegen Tsiecho-SIowakije (3- 1). Schotland (3-0) en de verrichtin gen in de wed**-’*den die voor het Europees kamnioenschan tellen (tegen I-T=1and 1-1 en tegen Frankrijk 2-2) hebben de kritiek' op Buschner sterk doen toenemen. tegen wereldkampioen land en 1-1 tegen Chili). NEW YORK (AFP). De Ameri kaanse prof-atletiekgroep ITA (Interna tional Track Association) begint op 17 januari in Montreal aan haar derde sei zoen. In 1975 zal de ITA ook voor ’t eerst actief zijn in Europa. Van de zeventien wedstrijden die voor het komende jaar op het programma staan zullen er twee in Europa plaats vinden. Het zijn de laatste twee van het seizoen. De datum van de laatste wedstrijd staat al vast. Helmut Schön Georg Buschner Gorski (Polen), (Schotland), Georg Ericsson (Zweden) en Mario Zagalo (Brazilië) z!’n de zes VHinic vertrok vrüwillig uit Zaire >s hl’ vie- jaar geleden van Ma- .■nb-’iA ’-piH nam. Hij weet dat er voor Zaïre niet veel meer in zit dan een''kwa’ific?*4'’ voor een wereldkam- nmen-cban. President Moboetoe is ”00*31 na de bokswedstrijd in zijn land tussen Clay en Foreman hele maal ..sijortwek” geworden en hij wil dó* ,©*n voetbalteam een belangrijke .plaats ;n het wereldvoetbal zal gaan innemen De kans zit er overigens dik in dat Vidinic met een ander Afri kaans team de doelstellingen van Moboetoe in de war gaat sturen. LONDEN. Peter Shilton, tot voor kort doelman van het Engelse elftal, is donderdag voor een recordbedrag van 300.000 pond sterling (bijna twee miljoen gulden) overgegaan van Leicester City naar Stok'e City. Shilton (24 jaar) volgt zijn illustere voorganger Gordon Banks op, die in 1967 eveneens van Leicester City naar Stoke verhuisde. Harm Kuipers kan als bijna afgestu deerd arts zoiets natuurlijk met gezag zeggen. „Alle literatuur die er op dat gebied bestaat, houd ik bij. Wat ik vroeger alleen maar vermoedde, wordt voor mij steeds meer bewaarheid. De tempotraining wordt schromelijk over schat. Een trainer moet veel meer reke ning houden met de lichamelijke condi tie van de individuele atleet. En ik moet zeggen dat ik altijd merk dat Leen Pfrommer dat ook zo ziet”. Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat schaatser Harm Kuipers, die tegenwoordig trou wens ook docent sportgezondheidsleer van de trainingscursussen van de KNSB is, en trainer Leen Pfrommer het over bepaalde uitgangspunten niet met elkaar eens zijn. „Maar”, zegt Harm Kuipers, „Leen is de man die van mij gemaakt heeft van wat ik als schaatser geworden ben. Ik ben een produkt van hem, alleen ben ik in bepaalde dingen boven hem uitgegroeid”. In Argentinië moest Vladislao Cap plaatsmaken voor Cesar Menotti en in Chili zal zo goed als zeker Luis Alamós, die tijdens de WK al met zijn gezondheid tobde, plaats maken Harm Kuipers heeft als niet-kern- ploeglid met dat gereis van de ene naar de andere baan niets te maken. Het trainingsprogramma dat hij voor zichzelf heeft uitgestippeld, werkt hij af op de baan in Assen die, in vergelijking met de situatie waarin de kemploegleden verkeren, naast zijn knusse woning in de Harense tuinwijk is gelegen. En dat programma verschilt ook al met dat van Leen Pfrommer. „Ik vind dat er in het algemeen te veel aan tempotraining wordt gedaan. Natuurlijk moet je dat niet schrappen het is een belangrijke bouwsteen voor de conditie die je nodig hebt maar ik ben tot de conclusie gekomen dat kortere periodes van dat duurwerk uiteindelijk veel efficiënter zijn”. DEN HAAG. (ANP) Willem van Hanegem is donderdag door de straf- commissie van de KNVB voor t wedstrijden geschorst. De nummer tien van Feyenoord kreeg afgelopen zondag in de derby SpartaFeyenoord van scheidsrechter Keizer een gele kaart, omdat hij Skipper grof onderuit haalde. Van Hanegem zal de bekerwedstrijd te gen MVV en het competitieduel tegen Excefsior dus als toeschouwer moeten bijwonen. De overige straffen zijn: Telstar: H. Pieneman - twee wedstrij den voorwaardelijk omgezet in onvoor waardelijk. FC Den Haag: W. Berckenkamp - een duel voorwaardelijk omgezet in onvoor waardelijk. Fortuna SC: P. Ehlen - een wedstrijd voorwaardelijk (proeftijd 1 jaar) en f 100. Volendam: J. Braan - een duel onvoor waardelijk 100. De Graafschap: G. Hiddink - een wed strijd onvoorwaardelijk 150. en G. de Jonge - een duel on voorwaardelijk f 150 Heracles: J. Bronkers - een wedstrijd onvoorwaardelijk’ f 100. Verder werd J. Wildbrët (AZ’67) vrijgesproken en kre gen acht spelers een boeking. De ij shockeyclub Duyvestein heeft de thuiswedstrijd tegen Luik met 8-9 verloren. voor de man die de Chilenen in 1962 in eigen land op een derde plaats tijdens het wereldkampioenschap bracht: Fernando Riera. J Toto. Aantal deelnemers 330.018. Eerste prijs: geen winnaar. De 2e en 3e prijs van deze toto: DEN HAAG. Van de zestien voetbaltrainers die hun nationale teams enkele maanden geleden tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Vr*St-D”itsland begeleidden, zijn er nog slechts zes in functie. De natio nale oefenmeester werd „gewoon” af gezet. of de nationale bond had reeds bekend gemaakt dat het contract met de coach tot en met de WK liep (zoals bij Rinus Michels), of de trai ner nam zelf ontslag. In Duitsland al kondigde Roberta Porta van Uruguay aan dat hij, na de teleurstellende resultaten van zijn ploeg, zou aft' e- den. Antoine Tassy, die met Haiti toch zeker tot acceptabele prestaties kwam, trok zich ook terug. Staats hoofd Jean-Claude Duvalier (Baby Doc) had veel meer van zijn team verwacht; dat was de stellige overtui ging van Tassy. Hij nam het zekere voor het onzekere! De wetenschappelijke benadering waarmee Harm Kuipers zich in zijn eentje op het topschaatsen voorbereidt en waarbij hij vorig seizoen nog bijna wereldkampioen werd ook, zou een mooi uitgangspunt kunnen zijn om straks, als hij afgestudeerd is, in de sportgenees- Zoals bekend vertrok Rinus Mi- ehe.’s na zijn successen in West- D-’i*s1and weer naar Ba-celona. Ook naar Spanje (Real Madrid) ging de Coach Miljan M!,’anic Ante Mlad'nic neemt de Joegoslaven von-Hnig onder ziin hoede, terwijl George Knobel gaat proberen de Oranje-successen voort te zetten. (West-Duitsland) (DDR), Kazimierz Willie Ormond

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31