1 Makarios komt Brittannië Vuilnisstaking in Pariis voorbij en Zware bomexplosies in Birmingham Duizenden mensen bij begrafenis Drenkmann Kritiek op kabinet-Karamanlis terug naar Cyprus Geld lenen NMB PPR: belastingverlaging investeringsaftrek onjuist „U begrijpt r* „Onder leiding Nederlandse en Belgische officieren” niet” „Pas op, niet leunen II 9? 99 9 I* 1 3 KAMERDEBAT OVER DEKKINGSPLAN NEDERLANDER BD VLIEGRAMP GEDOOD Ronald Augustin zet hongerstaking voort r ,w V R IJ D A G 2 2 NOVEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND Grensincident iden NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. JU 1 De twee senatoren zeiden dat de expe- in Londen een bepaalde (Van onze verkeersredacteui') een van tussen (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Bonn) echter t Aan de Rhodesische grens met Bots wana en de Caprivi-strook is woensdag ochtend een vuurgevecht geleverd tus sen Rhodesische en Zatnbiaanse troepen, aldus een Rhodesiche regeringswoord voerder. in een motie Aardenne, tot i van ig en bouw mis- Deze •aring dver- acht- i 21- n tot ragen eman stitie) ming straf- chten wordt geko- ip op vol- i nog •stro vare ilijke serde voor- amse mge- inge- i een iatste ver- t de rych- kan mdat in de iw in ming deze leden had- nnen Volgens de senatoren zou het doel van deze expeditie zijn in de voormalige Portugese kolonie „de orde te herstellen” nu Portugal daar de macht heeft over gedragen aan de Mozambikanen. Ex-generaal Ghikas, een verklaard tegenstander van de junta, behoudt Openbare Orde, en Onderwijs en Ge loofszaken gaan naar Panayotis Zep- pos, minister van Binnenlandse Zaken in het nu afgetreden zakenkabinet. De nieuwe aan vormen het be is. Kort na de voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot te schieten. Twee Zambiaanse mortier granaten kwamen in Botswana terecht”, aldus de woordvoerder. In Rhodesië is geen schade aangericht. Niemand werd gewond. laagste inkomens alsnog verlichting op te nemen. Tijdens de plechtigheid ontstond een opgewonden discussie met personen, die vlugschriften uitdeelden, waarin de her denkingsbijeenkomst werd afgekeurd. De senator van binnenlandse zaken van Hamburg, Staak, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat op het ogenblik tientallen „terroristen, die ook voor moord niet terugschrikken” in de Bondsrepubliek en West-Berlijn verblij ven. Deze personen wisselen veelvuldig van verblijfplaats en zoeken hun operatie- terreinen flexibel uit” aldus de senator. De moeder van de Nederlander Ro nald Augustin, die op verdenking lid te zijn van de Baader-Meinhofgroep in de gevangenis van Hannover verblijft, heeft ontkend dat haar zoon zijn hongersta king zou hebben beëindigd. zelfde man leling id 25 hem erden eg de amse met istel- ieren •actie kam- lerste gul- ns de zich Men ilieke chade Het van orden i be- t niet eens Iddag oper- een iken- adin- gaat soort gaat larbij n de De -zon- i Binnen een paar dagen kan Parijs dus weer een schone en welriekende stad worden. Het is in hoofdzaak president Giscard d’Estaing geweest, die de stoot heeft gegeven tot oplossing van het con flict, nadat hij zich er eerst van over tuigd had dat toegeven aan de eisen van de vuilnismannen de staat maar weinig extra geld zou kosten. De prefect van Parijs kreeg opdracht met de vuilnis mannen te onderhandelen waarna men snel tot overeenstemming kwam. Niet alleen bij de vuilnisophaaldienst, maar ook in andere bedrijfstakken slaan de stakingsgolven wat minder hoog. Het spoorwegverkeer was gisteren zo goed als normaal. Bij de posterijen hebben de sorteerders in Valenciennes besloten om vrijdag het werk te hervatten, maar bij de Parijse sorteerders staakt nog steeds 80 tot 90 percent. Het zal tenminste twee maanden duren voor de achter stand bij de PTT is ingehaald. AMSTERDAM. De 35-jarige Peter Zahn, een in Hamburg wonende Neder lander, is een van de dodelijk veronge lukten bij het neerstorten van een Boeing-747 van de Lufthansa, woensdag morgen te Nairobi in Kenia. Het aantal doden van deze ramp bedraagt 59, vel lens de jongste gegevens van de Luft hansa. Zes mensen worden nog vermist. rieer- s tot waalf i 20- inden vezen De portefeuille van Justitie, hoogst pikant in verband met de eventuele vervolging van het militaire bewind, gaat niet zoals aanvankelijk werd gehoopt naar de door de junta afge zette president van het hooggerechts hof Stasinopoulos, maar naar Stefa- nakis, een dissident uit de gelederen van het centrum, die weliswaar als advocaat een aantal verzetslieden heeft verdedigd tijdens de dictatuur, maar wiens naam nog geen absolute garantie vormt voor een strenge aan pak van dit probleem. Minister van Defensie blijft Averot, De advocaten van de aan een honger staking overleden Holger Meins, die tot de harde kern van de Baader-Meinhof groep wordt gerekend, hebben een aan klacht wegens moord ingediend tegen de president van de rechtbank in Stuttgart Theodor Prinzing, de procureur-generaal Siegfried Buback, de directeur van de gevangenis in Wittlich, waar Meins stierf, en een arts van deze gevangenis. Drie belangrijke portefeuilles wor den beheerd door figuren van buiten de partij en het parlement. Dimitris Bitsios - een carrière-diplomaat die tij dens de dictatuur ambassadeur bjj de VN was en daar onder andere be schuldigingen aangaande folteringen moest trachten te weerleggen be houdt buitenlandse zaken. ditie naar verluidt wordt geleid door Nederlandse en Belgische officieren, ve teranen van de „barbaarse koloniale operaties in Biafra en Katanga”. De parlementariërs verlangen van de Italiaanse regering dat deze zal verhin deren dat het land wordt gebruikt voor het op touw zetten van een dergelijke actie in Mozambique. Zij bepleitten een gezamenlijk optreden van de Europese landen tegen deze „openlijke provocaties, die gevaarlijk zijn voor de vrede en voor de samenwerking met de volken van Afrika en de derde wereld”. 1 de i het heb- gheid a het van niets nogal GENUA (Reuter en UPI) Twee communistische senatoren in Italië hebben gisteren de Italiaanse re gering verzocht een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een bericht dat duizend huurlingen uit diverse landen in Europa zich op 1 december in Genua zullen in schepen op weg naar Mozambique. (Van onze redacteur in Athene, drs. Frans van Hasselt) ATHENE Konstantijn Karamanlis, de leider van de Nieuwe Democratie-partij, die bij de verkiezingen van afgelopen zondag 220 van de 300 zetels veroverde, is gisteren al gereed gekomen met de samenstelling van zijn kabinet, dat uit 20 ministers en 16 ondermi- i nisters bestaat. De ministers zijn grotendeels van de oude garde en gemiddeld 60 jaar oud. Onder de onderministers bevinden zich vrij veel jongere en onbekende figuren. ia 11 lantaf shan- ig te Al maanden lang doen agenten van de Britse binnenlandse veiligheidsdienst in nauwe samenwerking met detectives van Scotland Yard hun uiterste best om de geheime cellen van de provisionele IRA in Engeland zelf, op te rollen. Tot de overlevenden behoort de in Am sterdam Schulze, heeft. Nadat „Pas op, meneer de president, niet leu nen", of iets dergelijks moet de direc teur van Nijo Castte (rechts) tegen de Amerikaanse president Ford hebben ge zegd toen hij hem met een hand voor een val in het water wilde behoeden. Ford had tijdens zijn bezoek aan Kioto blijkbaar meer belangstelling voor de constructie van de brug (of de vervui ling van het water) dan zijn minister van Buitenlandse Zaken Kissinger (tweede van links), die voor zich uit staart. van het gerechtshof in deze stad, Gfin- ter von Drenkmann. Ruim 20.000 mensen woonden gistermiddag de plechtigheid op het Kennedyplein voor het raadhuis bfl. heid te bestrijden en de rechtsstaat in stand te houden. „Wie zich niet tegen terreur verzet, helpt de krachten die uitsluitend op geweld vertrouwen”, zo zei de president, die meende dat de aanslag op Von Drenkmann niet zozeer de persoon gold, maar de rechtsstaat, die de vrijheid en veiligheid van de burgers moet beschermen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het ergste leed met de staking bij de Parijse vuilnisophaaldienst is geleden. De vuilnismannen hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan. De chauffeur van de vuilniswa gens, hoofdzakelijk uitgeleend door par ticuliere maatschappijen, moeten zich over de werkhervatting nog beraden, maar algemeen neemt men aan, dat ook zij weer aan de slag gaan. g is zoge- oöpe- >-Be- reeds «rand Het nog de Jumbo in Kenia van de grond was losgekomen, zo vertelde een getuige, waren op 100 meter hoogte vrijwel gelijktijdig alle vier motoren uitgevallen. De oorzaak hiervan zou ge weest kunnen zijn, dat in Nairobi ver keerde brandstof is getankt. De „zwarte doos”, waarin alle vluchtgegevens wor den geregistreerd en die als onverwoest baar wordt beschouwd, is gevonden en wordt nu onderzocht. De WD-fractie kwam ingediend door drs. Van een afkeuring van het gevoerde beleid. „Dit beleid moet als inadequaat en niet slagvaardig worden gekenschetst. Ook voor de jaren na 1975 wordt een hypo theek op de economische ontwikkeling gelegd.” LONDEN (Reuter en UPI). Aarts bisschop Makarios zal naar Cyprus te rugkeren om het presidentschap weer op zich te nemen, waarschijnlijk in de eer ste week van december. Dit heeft waar nemend president Glafkos Clerides giste ren meegedeeld op een persconferentie in Londen. aldus sprak O’Connell, slagen in Birmingham wijs dat het menens explosies in de pubs vond de politie van Birmingham enige staven explosieven, die onder de auto van een plaatselijke magistraat waren bevestigd. Konstantijn zelf heeft de twee persconferenties die hij gisteren in Londen zou houden uitgesteld. Het is nog onduidelijk in hoeverre hij voor de verdediging van zijn zaak van de Griekse staatsradio en -televisie ge bruik zal mogen maken. In Griekenland is een „comité ter verdediging van van de constitutione le monarchie” gevormd, dat echter nog weinig van zich heeft laten ho ren. Er verschijnt de laatste dagen een overigens niet slecht geredi geerd royalistisch dagblad onder de veelbetekenende naam Griekse Toekomst, dat echter nauwelijks wordt gelezen. Het enige argument waarmee Kon stantijn in deze fase nog enige in vloed zou kunnen krijgen is, dat er na de verpletterende overwinning van Karamanlis behoefte bestaat aan een zeker tegenwicht. Hij zou het volk voorzichtig de vraag kunnen voorleg gen: welke staatsvorm is beter voor Griekenland: de Franse of de Zweed se. WEST-BERLIJN- Onder grote be langstelling heeft de bevolking van West-Berlijn afscheid genomen van de op 10 november vermoorde president Er ontstond grote paniek onder het publiek en de chaos was compleet toen even later, op ongeveer honderd meter afstand, een tweede „pub” de lucht in vloog, met dezelfde verwoestende gevol gen. Onmiddellijk zette de politie de gehele binnenstad af, alsmede alle aan- en afvoer wegen om de met doden en gewonden af en aan rijdende ambulan ces vrij baan te geven. Vervolgens werd besloten alle cafés en openbare gelegen heden van Birminghams binnenstad te ontruimen uit voorzorg tegen mogelijke verdere explosies. Deze nieuwe explosies hebben het aantal bomincidenten in Engeland dit jaar op zestig gebracht. De ernstigste ge volgen waren bij een explosie op 4 februari toen op een grote autoweg in de Midlands een autobus met militair personeel de lucht invloog. Hierbij vie len twaalf doden. De vorige maand werd een café in Guildford opgeblazen en kwamen vijf mensen om. In de ochtenduren begonnen de Zam biaanse militairen blijkbaar zonder aan leiding met automatische wapens op Rhodesië te schieten. Dat gebeurde drie maal achtereen. De derde keer schoten zij een mortiergranaat af. „Pas toen begonnen Rhodesische militairen terug Verwacht wordt dat Makarios tussen 28 en 30 november besprekingen zal voeren met de nieuwe Griekse regering. Hij zal twee of drie dagen in Athene blijven en daarna naar Cyprus terugke ren. waar hij na de militaire coup van juli niet meer is geweest. zich Kritisch op tegenover de vorige week bekend geworden nieuwe beleids voornemens van het kabinet-Den Uyl. Scholten: „De CHU-fractie vreest dat dat de thans voorgestelde beleidswijzi gingen onvoldoende basis bieden voor de totstandkoming van een centraal ak koord voor 1975”. Veel milder was de opstelling van de anti-revolutionair Vermaat, die in grote lijn akkoord kon gaan met het pakket maatregelen. Hij wilde weten welke uit werking dit pakket op het centraal ak koord zal hebben. Ten aanzien van de doeltreffendheid van de maatregelen voor de bouw wilde hij enkele vraagte kens plaatsen. Zou het niet beter ge weest zijn het BTW-tarief op woningen, onderhoud en verbouwingen te verlagen, vroeg hij. CPN-fractievoorzitter Bakker consta teerde dat in de belastingvoorstellen el ke nivellering ontbreekt. De laagste in komens krijgen helemaal niets. Bakker vroeg voor de categorie van de aller- wonende 37-jarige mevr. D. die de Engelse nationaliteit Volgens Italiaanse senatoren huurlingen naar Mozambique LONDEN. (Reuter) De Britten zijn boos over een rapport dat een in ternationale groep deskundigen over hun land heeft uitgebracht. Daarin staat dat het Verenigd Ko ninkrijk vervalt tot een arm en betrekkelijk primitief land omdat het weigert met zijn Victoriaanse verleden te breken. die zich indertijd als voorstander van de theorie van de „brug naar de kolonels” scherp heeft verzet tegen de behandeling van de kwestie-Grie- kenland in de Raad van Europa. Een andere oudgediende uit vroegere Ka- ramanlis-regeringen, Papaligouras, krijgt het sleutelministerie van Eco nomische Coördinatie. Veel kritiek is er op het feit, dat Karamanlis zijn eigen broer Achilles tot tweede „onderminister bij de eer ste minister” heeft benoemd. Deze benoeming versterkt de vrees van diegenen die verkondigen dat er, na Karamanlis’ monsterzege van afge lopen zondag, een concreet gevaar bestaat voor een autoritair, persoon lijk bewind. Een vrees die zou kun nen worden uitgebuit door koning Konstantijn, die de komende weken zijn laatste kansen op het behoud van zijn troon zal moeten verdedigen met het oog op het referendum over de staatsvorm van Griekenland, dat op 8 december zal plaatsvinden. DEN HAAG (ANP) De PPR-fractie in de Tweede Kamer zal geen steun verlenen aan het plan van de regering tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ad 840 mln en de investeringsaftrek plus vervroegde afschrijving van 300 mln. In de huidige discussie, stelde PPR-woord- voerder Van Gorkum donderdagavond tijdens het debat over dekkings- plan en het pakket nieuwe beleidsvoornemens, dienen de werklozen cen traal te staan en niet de belangen van ondernemers en belastingbetalers. De voorkeur van deze regeringspartij gaat uit naar een pakket van direct gerichte steunmaatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Daarbij zouden wij in de eerste plaats een beter inzicht moeten hebben zowel in de bestaande vraag naar arbeid als in het aanbod van arbeid. Er dient zo spoedig mogelijk een meldingsplicht te komen voor werkge vers van de bij hen openstaande vakatu- res. Betere arbeidsbemiddeling is dringend gewenst. De PPR wil voorts dat minister Van Doorn van CRM initiatieven ont wikkelt voor opvang en begeleiding van langdurig werklozen. Werkloze sociolo gen zouden opdracht moeten krijgen de geregistreerde arbeidsreserve eens goed door te lichten. Van belang lijkt het, volgens dit radikale Kamerlid, dat be drijven verplicht worden een bepaald percentage van hun werknemersbestand te doen bestaan uit 15 tot 21-jarigen. CH-woordvoerder mr. Scholten en DS’70-fractievoorzitter Drees stelden De Westduitse president, Walter Scheel, riep de bevolking van de Bonds republiek op om terreur en geweldadig- De fractie stelt in de motie voor het beleid zodanig te wijzigen dat door blij vende lastenverlichting voor het be drijfsleven de werkloosheid wordt terug gedrongen en dat door blijvende lasten verlichting voor de individuele burger zijn bestedingsmogelijkheden worden verruimd zonder dat dit leidt tot versterkte inflatie. GPV-woordvoerder Verbrugh had veel moeite met de belastingverlaging 840 mln. „Dat doet denken aan het Plan van de Arbeid in 1935, alleen liggen de zaken in 1975 anders”. Het debat wordt volgende week dins dag voortgezet. De sprekerslijst vermeldt nog de namen van enkele WD-woord- voerders en van de PSP, PvdA, KVP, D’66 en Boerenpartij. Op een persconferentie waarin de Amerikaanse voorzitter van de groep gisteren een toelich ting gaf, werd hij door Britse jour nalisten afgesnauwd met woorden als „U begrijpt Brittannië niet”. Stillman, hoofd van de in Parijs gevestigde afdeling Europa van het Hudson-instituut (een organisatie van futurologen) beschreef Enge land als een lompe maatschappij met een rigoreus en „barbaars” klassestelsel. „Niemand denkt dat u een goede toekomst heeft. De Zwitserse ban kiers, de kabouters van Zürich, denken dat niet en Amerikaanse zakenlieden, die moeten besluiten waar zij hun fabrieken neerzetten, denken dat niet”. Het rapport noemt de Britse maat schappij lomp en ouderwets, waar door ondoelmatigheid wordt ver oorzaakt. Er zijn sociale structurele wijzigingen nodig om de economie weer vorm te geven. Volgens de rapporteurs is Engeland op vrijwel alle terreinen van het levenspeil slechter af dan het Europese vaste land: „De inkomens, de gezond heidszorg, onderwijs en huisvesting zijn al slechter dan bij Engelands voornaamste buren op het Europe se vasteland”. (Vervolg van pagina 1). LONDEN. De zware bomexplosie van gisteravond in het centrum van Bir mingham, deed zich voor op de eerste etage van een drukbezocht café. De gevolgen waren verschrikkelijk. Doden en gewonden werden door de geweldige druk naar buiten geslingerd en lagen bloedend tussen de glasscherven op straat. Voortdurend worden er in de verschil lende grote Ierse gemeenschappen in Londen, Birmingham, Manchester en Li verpool huiszoekingen gedaan. Tot nu toe echter met weinig succes. De bomaanslagen in Engeland zelf zijn een onderdeel van de tactiek der provisionele IRA, aan wie men nu ook deze jongste aanslagen in Birmingham toeschrijft. Zondag nog heeft de voort vluchtige leider van de provisionele IRA, David O’Connell, via een in het geheim opgenomen televisie-vraaggesprek ge waarschuwd, dat zijn organisatie de campagne van geweld naar Engeland zelf zou uitbreiden. De IRA schijnt ervan overtuigd te zijn door het opvoeren van het geweld in Engeland de Britse regering er ten slotte toe te kunnen dwingen de 18.000 man militairen in Noord-Ierland terug te trekken. „Als de Engelse regering ook maar de Intentie daartoe kenbaar maakt, om aan onze eis te voldoen, zijn wij bereid onze militaire acties in Engeland te staken”,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3