Verenigsngsnieuws ui'Burt slag c BRANDSTICHTING HFC-TRIBUNE Liever de tucht van dienst dan die van de gevangenis Beverwijkse Courant f18,— VERDENKING VAN MEINEED BIJ „Ratjetoe” maakt dijkdorp aatrekkelijk IJmuider Courant^ Beverwijkse Courant w th met invaller WINTERCONCERT SPAARNEBAZUIN winkel waarde f 32,50 abonnees f V R IJ D A G 19 74 NOVEMBER 22 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) Heemskerk Commissie Slagboom Overval Tucht Niet geholpen PLAATS: knip uit VOOR HAARLEM CENTRUM ALLÉÉN GEDEMPTE OUDE GRACHT 82 knip uit wenst rechtstreeks in het bezit te komen van het HINCK-spel, na betaling van 18, op een van onze kantoren. Wijk aan Zee ee V ta Vf to m er bt k( tr te tv m la df sc st p< k( fe P< Getuige pleit verdachte vrij gr h( zc SC g£ w be ne VE H le as di H sc lii oc te va ac be SPAARNDAM „Ons dorp is juist zo aardig omdat het een ratje toe is. Het is er zo leuk omdat het zo gek in elkaar zit. Dat is in de loop der eeuwen zo gegroeid, zon der allerlei voorschriften. Waarom moet nu dan alles precies worden bepaald”. Een kenmerkende kreet van een Spaamdammer van het zuiverste water gisteravond op de hoorzitting over het bestemmings plan „Beschermd Dorpsgezicht” in de hervormde kerk. Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Beverwijk „BRANDENBURG” - NAAM ABONNEE: ADRES: - (Door Herman Moscoviter) en Hij kreeg antwoord van ae wethouder Huygens- Huygens- (ADVERTENTIE) «M (Van onze rechtbankverslaggeefster) den. Dan moet de dienst maar wachten. IJmuider Courant De spelregels zijn zeer eenvoudig. Men kan HINCK alléén of met z n tweeën spelen. Het attraktieve van het HINCK-spel is om zo vaak als mogelijk over de stenen van eigen kleur te springen en op deze wijze de meest mogelijke eigen stenen weg te slaan. Het is van begin tot eind een spannend en boeiend spel. De winnaar is degene die het minst aantal stenen over heeft. Voor korte tijd, want hij zou toch in hetzelfde Huis van Bewaring belanden voor een overval. Op 19 november wilde br he ke sp ge vr be Ee Sc sa sti mi VRIJDAG 22 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Is H: se to va Wl de Gi in te m m ee W' al sk lij „I be dc O, G hc ge di De brand in de nacht van 11 op 12 december legde de overdekte tribune en het grootste deel van de kantine in de as. Acht kleedkamers gingen in vlammen op en materiaal dat onder de tribune stond. Een triest feit voor HFC was dat in het nieuwe clubhuis, waarvoor net twee weken voor de brand de funderin gen werden gestort, de oude bekers, foto’s en vaantjes van de 95-jarige club niet meer tentoongesteld kunnen wor den: aiies werd door het vuur verteerd. Water: „Omdat we hef dorp juist leuk willen houden. We wtflen voork-»°- men dat hele stukken van het kv-akte- ristieke Spaarndam verloren gaan en er iets voor in de plaats komt dat helemaal niet past in het dorp.” Hij zat een forum voor, dat na een toelichting door de heer R. Veeling van het stedebouwkundig bureau dat het plan ontwierp een stortvloed van vragen over zich zag komen. Een deel ervan kon ter plaatse worden beant woord, andere kwesties konden niet op stel en sprong worden opgelost. De be doeling is dat er een inventarisatie van de schriftelijke vragen zal worden ge maakt, met beantwoording daarvan, en deze gegevens zullen te zijner tijd op de hulpsecretarie ter inzage komen. De taak van de dorpsraad is begin volgend jaar advies aan het gemeentebestuur uit te brengen over hetgeen Spaarndam vindt van het plan. Spaarndam wil zich niet levend laten begraven Hef HINCK-spel is een attraktief en prachtig uitgevoerd nieuw spel met 80 kleurrijke, fraaigevormde kunststof stenen E een robuust speelbord (50x50 cm), kompleet in sterke speeldoos. Rudi Carrell op Neêrlands beeldbuis. Een gebeurtenis die niemand heeft ge mist, neem ik aan. Hij werd drie kwar tier lang geïnterviewd door Henk van der Meijden, een niet onbekend journalist die veel met hoofdletters en vet gezette gedeelten werkt in zijn kopij. Ik had mij van tevoren afgevraagd hoe hij dat op de televisie zou oplossen, maar het was een volkomen onterechte vraag. Van der Meijden cijferde zich aangenaam weg en liet met een enkele vraag de showfiguur Carrell zichzelf ten voeten uit schetsen. Een prestatie waardoor de TROS een informatief showprogramma kon brengen dat me op bepaalde ogenblikken aange naam verraste. Helemaal in het begin zat zo’n scène waarin Rudi Carrell zichzelf imiteerde. De verlegen jongen Rudi. De jongen die zijn eigen uiterlijk wist te overwinnen. Van zichzelf merkte hij op: „Ik vond mijn koppie niks, ik kon niet zingen, ik kon niet spreken”. Dat zei hij als inleiding. Ik vermoed dat als u deze woorden leest en het programma van gisteravond voor ogen haalt, u tot exact de tegen overgestelde conclusie bent gekomen. Daar zat een zelfbewuste vent, de grijze lokken levendig over het voorhoofd ge drapeerd, hij zong weliswaar niet, maar, zoals hij zijn story vertelde, zoals hij het opbouwde, zijn woorden koos, was het zo weloverwogen dat niemand meer een let ter zal geloven van zijn opmerking: Ik kan niet spreken. Misschien was dat ook de opzet van Carrell. Eerst in het stof beginnen om er daarna langzaam als een Nederlandse held in Duitsland uit op te rijzen. En wat mij betreft lukte dat. Rudi verklaarde zichzelf een televisie- maniak, die zich tien jaar lang kapot heeft gewerkt om de toppen der roem te bereiken. Rudi Carrell, die zelf afrekende met het fabeltje dat hij grappen van an dere komieken zou jatten. („Ik betaal ze ervoor, maar zwart, dus kunnen ze er niet over praten”). Rudi die zichzelf graag een lastige jongen noemt, die een grote bek tegen zijn bazen opzet. Carrell die zegt dat hij in Duitsland minder sofs met zijn shows heeft dan hij In Neder land had. („Het publiek in Duitsland is een levensverzekering”). Prettige verhalen, smakelijk opgediste vertelsels. Op en top showman, een en tertainer, dacht ik op een gegeven ogen blik. Zou iemand die werkelijk verlegen is zo over zichzelf vertellen? Ook al dronk hij wat pilsjes? Ik waag het te be twijfelen. Meent hij iets van wat hij zegt? Onwerkelijk werd het programma hele maal toen Henk van der Meijden vroeg: ben je gelukkig? Rudi antwoordde: we leven in de mooiste tijd die er is op deze wereld. Rudi zei het zelf. Henk van der Meijden trad helemaal in de voetsporen van zijn televisie-vader Willem Duys toen hij ten slotte nog met een bloemetje en een schilderij kwam aanzetten. Op zo’n ogenblik vervalt men in dit soort programma’s gemakkelijk in herhalingen. Zoals Het heilig vuur van gisteravond mij een herhaling leek van De ivoren toren. Het heilig vuur is het kunstprogramma van de TROS. U her innert zich nog wél dat De ivoren toren door de AVRO over boord werd gekie perd en door de TROS uit het omroep- water opgevist. Zagen we bij de AVRO mooie fabrieken, nu waren het mooie vuurtorens. Het kan nog zo fraai zijn maar er zit geen verrassingselement in. En ook zo’n rubriek moet herhalingen vermijden. Tenslotte wil ik nog een stel niet te vergelijken programma’s op een rijtje zetten. Denk er maar van wat u wilt. Ischa Meijer praat met drie bekende mensen: Om met Ischa te spreken. Hans Jacobs praat met drs. Den Uyl: Inter view met de minister-president. Sonja Barend spreekt met drie bekende Ne derlanders: Sonja ’s avonds. Wibo van de Linde spreekt met een deskundige: in formatie op woensdag. Henk van der Meijden spreekt met een bekende Duit ser: TV-privé. Ad Langebent spreekt met drs. Den Uyl: interview met de minister president, enz. Had u nog iets te zeggen? ZATERDAG 23 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 10-12.30 u. Mr. Bijl de Vroe wees erop dat de vorige straffen niet geholpen hadden. Hij had in zijn gedachten een voorwaar delijke straf gehad, maar aangezien de kameraden van de jongens ook niet dergelijk straffen hadden gekregen, ook al had hij dat wel geëist liet hij het hier ook achterwege. Daarbij wees hij wel op de mogelijkheid tot vrijwillig reclasse- ringscontact. Hij meende dat de span ningen thuis geen excuus waren om andere mensen schade te berokkenen, vooral niet als je bekijkt hoeveel men sen ook in spanningen zitten en niet gaan inbreken. Tegen de jongen uit Alkmaar, die behalve de genoemde zaken in de dag vaarding nog acht zaken op zijn kerf stok had eiste hij zes maanden, tegen die uit Velsen-Noord, met een aandeel van totaal zes, vijf maanden. Hij merkte op dat één van hen dan zoals geadviseerd werd naar de Korridor kon gaan, een keuze die aan de latere selectieambte- naar zal zijn. Zijn oordeed was dat er ten aanzien van deze jongens, ook al gaan ze dan snel in dienst geen uitzon dering in strafmaat gemaakt moet wor- Hij kreeg antwoord van de wethouder Vending tot stand van stads- en wijkvernieuWin« vin de Vondelweg en Rijksweg 6, bij wijze - omlpidinPswpc rnnH SnaarnHam CXw 1 IO Waar men eigenlijk voor bij elkaar was ging over het in goede staat bewa ren van het stedeschoon van Spaarndam. Daarvoor zijn uitgebreide onderzoeken verricht en gegevens verzameld die het uitgangspunt vormden voor het ont- werp-bestemmingsplan. In feite wordt de huidige situatie voor de toekomst bevroren, zij het dat het hele dorp bepaald niet verzegeld wordt en er nim mer meer iets mag gebeuren. Er is gesteld dat het geen toeristenkermis mag worden als het dorp in z’n aantrekkelij ke staat wordt gehandhaafd. Hoe dat voorkomen zou kunnen worden was een terechte vraag uit de zaal „Moet je dan maar een slagboom aan het begin van HAARLEM. Het harmonieorkest De Spaarnebazuin geeft vanavond in de LTS St. Petrus aan de Berlagelaan het jaarlijkse winterconcert. Er is een uitge breid programma samengesteld met on dermeer Die Leichte Cavalerie van Frans von Suppé, werken waarbij de ritmesectie flink uit de verf komt, mars muziek, etcetera. De uitvoering begint om 20.15 uur. Kaarten a 1,50 aan da zaal verkrijgbaar. VRIJDAG 22 NOVEMBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur (jeugd); Santpoort, Wüsteïaan: 19-21.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd); Velsen-Noord, Wij- kerstr.weg: 14.30-17.30 (volwassenen, tie ners en jeugd). Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 20 uur: repetitie Christelijk Mannen- Mr. Stomps wees nog eens extra op de voordelen van de tucht van de militaire dienst, die zijn cliënt maar eens aan den lijve moest ondervinden, een voordeel dat door veel linksen in ons land vol gens mr. Stomps nooit ondervonden is. Reactie van de oudste rechter: „Er is helemaal geen tucht in het leger”. De andere raadsman mr. Wyttema gooide het niet zozeer op de tucht alswel op de verandering van leefpatroon dat plotseling kan helpen. Hoe die tucht in het leger ook moge zijn, hij vond dat een strak regiem en strakke richtlijnen positief zouden, kunnen werken op het soort jongens als zijn cliënt. Hij was bang voor afstel dat van uitstel van de dienst zou komen. Dat zou betekenen dat een groot risico zou worden gescha pen en de kans volgens mr. Wyttema niet denkbeeldig was dat deze jongeman aan wie deze kans op reclassering zo onthouden zou worden, tot in lengte van dagen op gezette tijden in de rechtszaal zou blijven verschijnen. Hij bepleitte een straf lopend de dag van de oproep voor dienst opdat dat adequaat zou aansluiten. Het voorarrest was 14 september ingegaan. Uitspraak 5 december. VERGEET NIET DEZE BON MEE TE NEMEN I Cu ontvangt alléén met deze bon het HINCK-spel) HAARLEM. De Haarlemse officier van justitie, mr. Wooldrik, heeft giste ren, toen de Haarlemse rechtbank de brand in de tribune van de Koninklijke Haarlemse Football Club behandelde proces-verbaal wegens meineed laten opmaken tegen een Heemstedenaar. Deze meineedkwestie zorgde ervoor ondanks protest van de raadsvrouwe, mr. Evers- Ederveen, dat de behandeling werd uit gesteld naar 19 december. hij een nieuwe verklaring over de brand afleggen. Daarin pleitte hij zijn verdach te zwager vrijdiens verhaal klopte bijna helemaal: samen waren ze naar het HFC-terrein gegaan, keken ze rond naar drank en er viel niks te halen. Constant waren ze samen geweest, maar, zo zei hij: er was door de ander géén brand gesticht. Samen gingen ze naar de stad, samen later weer terug, en zagen toe hoe alles opeens brandde bij HFC. Een ontlastende verklaring voor zijn zwager dus en donderdag herhaalde hij hem voor de rechtbank, toen hij als getuige moest verschijnen. De verdachte ontkende nu. Het gevolg: de vervolging wegens meineed, waarbij de officier vooral wees op de wonderlijke omstan digheid dat niet alleen de verklaringen tegenstrijdig met eerdere waren, maar dat ze na 20, 30 minuten terug zouden zijn gekeerd naar het HFC-terrein onkundig dat daar net toevallig brand was uitgebroken. De meineedzaak wordt uitgezocht, de hele brandstichting is terug naar de rechter-commissaris. Negentien decem ber wordt alles voortgezet. De heren waren twee inbraken in Be verwijk ten laste gelegd op 2 juli en 13 september. Daarbij werd steeds geld buitgemaakt, bedragen van ƒ400 en ƒ600. Beide jongens hadden vooral strafbalden bij de kinderrechter, en ook bij de politierechter. De reclassering belichtte ter zitting nog eens de achtergronden, waarbij vooral het groepsgedrag van de jongens naar voren kwam: zij zaten in de groep jongens, waarvan er die mor gen net vier hun straf hadden gekregen van enkele maanden, ook voor inbraken. uur: koor. Velserbad, Briniostraat, 16.45-18 19.30- 21 uur: gemengd zwemmen. Fideliusgebouw, Willemsbeekweg. 19.30 uur: damclub „IJmuiden”. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Doodweg, Velsen-Noord, geopend tot 21 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, 20 uur: concert „IJmuidens Roem”. Gebouw „Velserduin”, Velserduinplein, 20 uur: wethouder C. Oek'eloen voor „NIVON” over de voorhaven. Sporthal „Zeewijk”, 19.30-23 uur: vol- leybalcompetitie. ZATERDAG 23 NOVEMBER Centrale bibliotheek en filialen, geo pend van 10 tot 12.30 uur. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 9-10, 10.30- 11.45, 13.15-13.10, 14-16.45 en 19.30- 22 uur: gemengd zwemmen. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Doodweg, Velsen-Noord, geopend van 9 tot 12.30 en van 13 tot 18 uur. Sporthal „Zeewijk”, 8.30-10 uur: In stuif volwassenen; 10-12 uur: Instuif jeugd 12-16 uur: B.C. Velsen(jeugd); 16.15-22.30 uur: basketbal-competitie. „Duin en Kruidberg”, Santpoort, 8.30 uur trimmen „Duin en Kruidberglopers”, ingang no. 74. (VRIJDAG 22 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. VRIJDAG 22 NOVEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 23 NOVEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u. Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30-17.30 u. Grenspost, Soerstraat. 14 u. jeugdfilm, 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. „Je kunt maar beter in militaire dienst zitten dan in de gevangenis”. Dat verzuchtte een 19-jari- ge jongeman uit Alkmaar gisteren toe hij en zijn 20-jarige vriend uit Velsen- Noord wegens inbraak voor de Haarlem se rechtbank stonden. Daarmee doelde hij vooral op het feit dat zij beiden opgeroepen zijn voor dienst in januari. Van hun kant en van die van hun raadslieden werd erop gezinspeeld dat de gevangenisstraf in januari aan zijn eind moet komen zodat ze meteen na de straffe hand van het gevangenisregiem die van de legerleiding zouden kunnen voelen. Of dat inderdaad zal gaan ge beuren blijft de vraag, de officier van justitie mr. Bijl de Vroe gaf hen voorlo pig niet de kans met zijn eis. VRIJDAG 22 NOVEMBER Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. optreden Beverwijkse formatie Cockney Pride. Lichtboei, Maasstraat. 19 u. discotheek met dansgroep. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45 volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 23 NOVEMBER Lichtboei, Maasstraat. 14 u. jeugdfilm. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Op 21 en 22 december zal de Spaarne bazuin deelnemen aan de kampioens wedstrijden in het concertgebouw, waar bij verschillende provinciale korpeeB van de partij zullen zijn. De redasseringsbeambte vertelde over één van de jongens dat hij thuis in een conflictsituatie zit en daarom steeds naar zijn vrienden trekt. Twee mannen werden destijds naar aanleiding van de brand gearresteerd: een toen 25-jarige autospuiter en een 29- jarige tekenaar, beiden uit Heemstede, en zwagers van elkaar. Ze werden aange houden na de herkenning door een buurtbewoner, die ze aanvankelijk op het terrein had zien rondlopen. Toen later de brand uitbrak reed hij met de politie rond en zag ze staan. Aanvankelijk ontkenden beiden bij de politie. Toen kwam de oudste van de twee met een bekentenis, dat ze samen na een avondje cafébezoek waren gaan rondkijken op het HFC-terrein. Daarna had hij de zaak in brand gestoken. Zijn zwager stond daarbuiten volgens hem. Deze ontkende ook, en wenste geen ver klaring over zijn familielid los te laten. De bekennende oudste werd vastgehou den, hij stond donderdag terecht, de 25- jarige mocht naar huis. Wethouder Van de Water kondigde in dit verband aan dat er een begeleidings commissie zal worden ingesteld met mensen van verschillende diensten en vertegenwoordigers van het dorp, die straks als vraagbaak zal kunnen dienen voor de mensen die betrokken zijn bij veranderingen die het beschermde dorpsgezicht raken. De heer Veeling wuifde de geopperde vrees dat het be stemmingsplan een keurslijf zou worden en een doolhof van voorschriften weg met de opmerking dat in Monnickendam ook met een begeleidingscommissie wordt gewerkt in een beschermd dorpsgezicht en dat daar enorm veel leven in de brouwerij is. Men laat zich niet afschrikken door de voorschriften. Het ziet er niet naar uit dat dat in Spaarndam anders zal zijn. Getuige een opmerking uit de zaal: „Laten we er geen stil dorpje van maken waar je levend begraven bent”. Het zat een aantal mensen behoorlijk dwars dat met het plan belangrijke knelpunten in het dorp, betreffende de verkeersoverlast, het parkeren, en het woningtekort onopgelost bleven. Er kwamen vragen over. Wanneer is er een rondweg te verwachten die het door gaand verkeer buiten het dorp k'an hou den? Waar kan voldoende parkeerruimte worden gevonden buiten de dorpskern? Hoe staat het met de nieuwbouwplan- nen? De heer J. Beekmans, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van openbare werken, kon op dat soort vragen slechts gedeeltelijk antwoord geven. De ge meente is nog in overleg met hogere stanties over de mogelijkheid een ver- v landing tot stand te brengen tussen van omleidingsweg rond Spaarndam. Over de woningbouw op het defensieterrein liet hij weten dat Haarlem het bestemmings- plan hiervoor door wil zetten, ondanks de onwil van de provincie, en er des noods tot de Kroon voor wil vechten. Parkeerruimte buiten het dorp zal moe ten worden gevonden op de forten, waar de gemeente geen zeggenschap over heeft. De „huizenhoge” problemen met de nog steeds niet gerealiseerde woningbouw aan het Vissérseinde kwam ook ter sprake. Wethouder van de Water beloof- de in het college de suggestie vanuit de zaal te zullen bespreken, om er mogelijk door Spaarndammers particulier te laten bouwen, nu gebleken is dat de huren veel te hoog worden als op deze kleine schaal in de huursector wordt gebouwd. Bij een van onze kantoren van de krant kunt u rechtstreeks in het bezit komen van het HINCK-spel na betaling van 18,r— Onze krant geeft voor iedere abonnee vóór de komende gezellige wintermaanden dé kans onj in hét bezit te komen van zo'n waardevol spel. het dorp zetten?” Er werd voor gepleit in elk geval niet al te veel horecavesti- gingen toe te staan. Verbazing bleek er onder de Spaarn dammers over te bestaan dat het asfalt op de dijk ineens niet goed genoeg meer zou zijn. In het karakter van het dorp zouden alleen klinkers passen. „Wie is die „men” die dat wil”? Vanuit de ver gadering werd onder meer opgemerkt dat er nooit straatstenen op de dijk gelegen hebben; eerst was het grind, later asfalt. Ook werd gewezen op de grotere lawaaihinder van straatstenen. Opmerkelijk weinig animo bestond er verder voor versmalling van de rijbaan- breedte ten gunste van de aanleg van een voetpad aan de noordkant van de dijk. „We lopen altijd midden op de weg. Waar is dat nu voor nodig?” Beekmans herinnerde eraan dat er nogal auto’s op de dijk rijden, die dat wandelen tot een onveilige zaak maakt. Hij wilde daarbij geen politie-agent spe len agent Pen zat trouwens in de zaal maar merkte toch even op dat de rijweg geen voetpad is. Over de beplanting zal overleg worden gevoerd met de plantsoenendienst en de dorpsraad. Vanuit de zaal waren bemer kingen gemaakt op de ingetekende nieu we bomen, die zonlicht zouden wegne men en de huizen vochtig kunnen ma ken.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 6