Leen Pfrommer optimistisch over toekomst van schaatssport Fischer wil titeimatch met Mecking aan Ook laatste poging Kortsjnoi mislukte Telstar wil duidelijkheid over Willim F SPORMM® KNWU vraagt meer subsidie baanploeg Schuiten eerste „Talent is I I er genoeg” Graafschap werkt duidelijk gedaan te-verwisseling Afgelastingen TEUNISSEN: sk KARPOV MAG FISCHER UITDAGEN ft VOOR KOMENDE SEIZOEN: „NIET MEER OP TENEN LOPEN” M. Us 11 974 2 3 NOVEMBER SPORT ZATERDAG mei Vertrouwen J® Uit de hand gelopen ■J as sis :n. of de It. en ;r. Terughoudend I ebiei Belasting (Van onze sportredactie) uit Pfrommer: „Publiek wacht op nieuwe idolen". (Van onze sportredactie) HENRIQUE MECKING JERZY WILLIM (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD l. sin Utree) -25 5464 erdam-C i etui S) tijd 18 Evert Teunissen: „We moeten ook zon der Hiddink kunnen.” unt len. reet De interesse voor de wintertraining voor weg- en baanrenners en voor de pline nodig. In een prof-voetbalclub wel. Die discipline moet daar zelfs nog stren ger zijn dan in het leger”. Na tweeënhalf seizoen vertiok Willim deze zomer met zijn vrouw naar Polen om te proberen ook een visum voor zijn verplicht in Warschau gebleven dochter te krijgen. De 34-jarige Willim wilde graag bij Telstar, waar zijn verbintenis was afgelopen, terugkomen maar in Po len is hem zijn paspoort afgenomen. Samen met zijn broer speelt Willim nu voor eredivisieclub Szombierki en Tel star wil weten of dat allemaal wel kan. De Velser vereniging heeft destijds voor Willim een transferbedrag betaald maar heeft uit Polen niets vernomen over een vergoeding door zijn huidige club. name Miel Het is bekend dat Leen Pfrommer ook wel met de gedachte speelt er na Inns bruck een punt achter te zetten- „Niet dat ik er geen aardigheid meer in heb. ik geniet elke dag weer, maar het is vooral voor mijn gezin wel een enorme belasting. Vier avonden per week ben ik weg, soms zelfs vijf en daarbij moet veel worden gereisd; ik leg in de auto wel 2000 kilometer per week af. Mijn vrouw is natuurlijk altijd weer bang dat mij een ongeluk zal overkomen”. Jan Derksen, Piet Kleine, Hans van Helden, Klaas Vriend. Eppie Bleeker en Jan Bazen, rijden volgende week al in het buitenland. Zij zullen deelnemen aan wedstrijden die op zaterdag 30 no vember ter gelegenheid van de opening van een nieuwe kunstijsbaan in West- Berlijn worden gehouden. Tijdens een persconferentie in Rio de Janeiro deelde Mecking (22) mee dat Fischer en hij besloten hadden tegen elkaar te spelen. Plaats, tijd en de problematiek van de materiële inzet waren niiet aan de orde geweest. Fischer weigert om de wereldtitel te spelen tegen de winnaar van de tweekamp KarpovKortsnoj, de offi ciële uitdager. De Amerikaan ver klaarde zich in juli van dit jaar bij voorbaat tegen de FIDE-regeling van de match om de wereldtitel, waarmee hij deze in feite opgaf. Van de 24 partijen werden er 19 remise, dat is erg veel ook al is het nog niet zo erg vaak als bij de dammers die slechts onder zeer speciale omstandighe den van elkaar schijnen te kunnen win nen en dat zal het publiek zeker teleurgesteld hebben. Pfrommer verwacht dat zijn jongens, met name bij de Europese kampioen schappen die in Heerenveen worden ge houden, een serieuze gooi naar de titel gaan doen. „Alleen kan ik niet zeggen wie van ons kampioen gaat worden. Harm Kuipers heeft het dit seizoen ge weldig gedaan, Jan Derksen heeft nog nooit zo goed gesprint. Ik verwacht ook veel van de jonge Noren, zoals Sjöbrend, en de Russen maken nu al tijden waar MOSKOU (ANP). Voor een uitver kocht huis, de politie moest belangstel lenden buiten de deur houden, hebben Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi gis teravond hun 24ste en laatste partij in 31 zetten naar remise gespeeld, waardoor Karpov, die de match als favoriet begon hem tenslotte na het maximaal mogelij ke aantal partijen ook met 3-2 gewon nen heeft. Dit ongetwijfeld tot vreugde van het grootste deel van de Russische schaakwereld, voor wie deze 23-jarige student na de krasse nederlagen van de beste Russische schakers tegen wereld kampioen Robert Fischer de hoop op een betere toekomst belichaamt. HEERENVEEN „Discipline moet er zjjn, niet alleen in het leger, ook binnen de kernploeg van het KNSB”, zegt schaatstrainer Leen Pfrommer (39). die op 1 novem ber werd bevorderd van kapitein tot majoor bij de KMA in Breda. Maar dat betekent niet dat Pfrommer, die aan zijn zevende seizoen als trainer-coach gaat beginnen, steeds met ijzeren hand over de schaatsvedetten heeft geheerst. „Wij gaan als vrien den met elkaar om, waarbij uiteindelijk één man als baas wordt erkend”, zegt hij. De meeste kernploegleden alleen Daan Gompen, Johnny Olof en Jan Bazen wer den onder de wapenen geroepen krijgen dan ook niet door het schaatsen alsnog voorgeschoteld wat zij als dienstplichtigen hadden moeten meemaken, maar met die zogenaamde ijzeren discipline in het leger valt het volgens Leen Pfrommer ook wel mee. „Het leger is een groot bedrijf dat draaiende moet worden gehouden, dat heb je bij bedrijven als Philips ook, daar moet ook sprake zijn van een zekere discipline”. de het ex-contract- Het gedeelte tussen de zesde en de zeventiende partij, waar Kortsjnoi onge broken probeerde zijn achterstand in te halen, vaak heel ver kwam maar toch telkens weer in remise moest berusten, was eigenlijk het boeiendste deel van de strijd. Daarna gebeurden er toch nog sensationele dingen. Kortsjnoi gaf in een gelijke stelling een stuk weg, waardoor het even leek of de match in feite zijn einde had bereikt, daarna werd de span ning toch nog groot doordat Karpov snel achter elkaar twee keer verloor op een manier die de zware druk waaronder hij stond duidelijk deed vermoeden. Maar het was voor Kortsjnoi toen al te laat. De voorsprong van 2-0, die Karpov in het begin kon nemen doordat Kortsjnoi tweemaal met zwart de opening van de partij uiterst ongelukkig behandelde, heeft het verdere verloop bepaald. Kar pov stelde zich daarna zeer terughou dend op, hij zal er geen bezwaar tegen hebben gehad een partij te winnen als het zo uitkwam, maar hij wenste daar kennelijk geen enkel risico voor te ne men. je sprakeloos van staat. Maar Sten Sten- sen en Goeran Claeson zijn natuurlijk ook dit seizoen weer de kerels die ge klopt moeten worden”- In een ontspannen en bijna collegiale sfeer gaat Leen Pfrommer dan ook met de all-rounders Jan Derksen. Daan Gompen. Hans van Helden, Peter van de Kant, Piet Kleine en Klaas Vriend en de sprinters Jan Bazen, Eppie Bleeker. Johnny Olof en Jos Valentijn het nieu we seizoen tegemoet. Een seizoen dat al in het teken van de Winterspelen van 1976. voor verschillende topschaatsters waarschijnlijk de afsluiting van de ac tieve carrière, zal staan. Concreet denkt Leen Pfrommer echter nog niet aan stoppen en vraagt hij zich alleen maar af of dit voor-Olympische seizoen het schaatsen uit het slop zal halen. „De verdeeldheid die het professi onalisme binnen de schaatswereld bracht, heeft het totale schaatsen kwaad gedaan. De jongens die het schaatsen in een jaar of vijf groot hadden gemaakt, maakten het in een jaar of twee ook weer voor een groot deel stuk. Ik ben er van overtuigd dat de belangstelling te rugkeert. Maarhet publiek raakt pas werkelijk weer geïnteresseerd als een Van Helden de 1500 meter binnen de twee minuten rijdt en Derksen onder 7.15 op de vijf kilometer blijft, dan zijn er nieuwe idolen voor het publiek”. Iers als Nanlohy, Hazelhekke en Schoen aker, waar dan wel het vertrek van een man als Hoekema tegenover moest staan. Verder is er erg veel aandacht besteed aan de jeugd, waar inderdaad aantrekkelijk talent rondloopt. We wil den dit seizoen bewust wat minder op de tenen lopen, om even bij die uitdruk king te blijven, wat steeds vooral voor eigen publiek gebeurde. Er moet boven- De baancoach durft zijn verzoek met overtuiging te richten omdat in het amatieurkorps een groeiende be langstelling voor de baan valt waar te nemen. Drie van de toprenners, namelijk Herman Ponsteen, Rini Langkruis en Peter Nieuwenhuis heb ben voor 1975 de Amstel-ploeg, die zich voornamelijk op de weg richt, vaarwel gezegd en een sponsor ge vonden, die hun de gelegenheid biedt zich meer op de baan te concentre ren. GENT (Belga). René Pijnen en Roy Schuiten hebben vrijdagavond in de Gentse Zesdaagse de ploegen wedstrijd met een ronde voorsprong gewonnen. Het Nederlandse paar kwam daardoor op de eerste plaats in het klassement, dat er als volgt uitziet: 1. Pijnen-Schui- ten (Ned) 116 pnt; 2. Sercu (Belg)-Renz (W.-Dld) 110 pnt; op 1 ronde: 3. Godef- root (Belg)-Van Lancker (Fr.) 90 pnt., 4. Gilmore (Aus)-Stevens (Belg) 44 pnt., op 2 ronden: 5. Maertens (Belg)-Mourioux (Fr.) 83 pnt. Mahn: „Voor de achtervolgings- ploeg (jarenlang een zorgenploeg voor de coach) zijn nu al tien renners geselecteerd. Bij de oude kern van vórig jaar (Ponsteen, Nieuwenhuis, Slot, Van Gerwen, Lenferink en Möhlmann) zijn onder andere Martin Havik en Rob Zuidweg gekomen. Het ligt in de bedoeling dat de complete selectie voor de achtervolgingsploeg in het seizoen gezamenlijk aan crite ria zal deelnemen. Daardoor zal er al een zekere eenheid in de ploeg zijn vóór in juni en augustus de techni sche trainingen op de baan worden gehouden.” De strijd om de IJssel Cup. vanmiddag in Deventer, is de eerste krachtmeting van dit seizoen. „Een belangrijke test- wedstrijd, maar ik zou graag een of twee weken later nog zo’n wedstrijd willeh hebben, waarbij dan in plaats van de 500 meter een vijf kilometer wordt gereden, een Domstad-trofee bij voorbeeld, dat zou toch aardig zijn”, vindt Pfrommer, die met de kernploeg Die jongen is net terug met het UE- FA-elftal, waarmee hij in Monaco de twee laatste wedstrijden van een jeugd- toernooi (waarin Nederland derde werd) heeft meegespeeld. Zouden we het stra mien waarmee we gewend zijn te spelen willen vasthouden, dan zou ik Kareltje- moeten opstellen. Maar dat doe ik niet, hij is nog te jong. En bovendien zou ik dan nog niet weten waar ik aan toe ben met een De Graafschap zonder Hid dink DEN HAAG (ANP). Op verzoek van baancoach Frans Mahn zal de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie voor het komende seizoen een ruimere subsidie-aanvraag tot het NOC richten. Frans Mahn meent dat in het voor-Olympisch jaar de moge lijkheden voor de baanploeg moeten worden vergroot. „Het is”, zegt Mahn, „absoluut nodig dat onze amateurs een aantal buitenlandse wedstrijden rijden, maar dat legt op ons de verplichting ook eens ploegen naar Nederland te vragen en daar is geld voor nodig. Wij lopen anders het risico dat er voor onze amateurs in het buitenland steeds minder start- gelegenheid komt.” „BELANGSTELLING KOMT HEUS WEL WEER TERUG” junioren, die vorige week is gestart, is ook opvallend groot. Een kleine 2§0 renners zijn geselecteerd voor de training diie in acht plaatsen van Nederland wordt gehouden. Tot eind februari/begin maart zullen groepen van een dertigtal renners wekelijks trainen in Assen, Arnhem, Zwolle, Sittard, Eindhoven, Bergen op Zoom, Amsterdam en Rotterdam. Teunissen: „Dat hebben we gezien te gen AZ’67. De spelers kwamen kennelijk het veld op met de gedachte: hé, dat is gemakkelijk gegaan vorige week, en be gonnen hautain aan de wedstrijd. Dat is lelijk uit de hand gelopen. AZ. dat ik vooral in taktisch opzicht voortreffelijk vond spelen, heeft ons wel even met de neus op de feiten gedrukt”. Niet ten onrechte wordt De Graafschap wel eens aangeduid als „FC Hiddink”, waaruit de overheersende rol blijkt die de donkere middenvelder in het elftal uit Doetinchem speelt. Teunissen: „Mor gen tegen Haarlem moeten we het zon der Hiddink doen, want hij is geschorst. Dat is niet prettig, maar het heeft ook z’n voordelige kanten. Ik kan nu ten minste eens zien wat de ploeg waard is als ze niet kan rekenen op de passes van Hiddink en zijn andere kwaliteiten als spelverdeler. Het zou er droevig voor staan als we nu meteen in elkaar zou den klappen omdat er één speler, al is het dan je grote man, niet bij kan zijn. Er zullen nu minder mooie passes ko men, o.k., maar dan moeten de moge lijkheden van de ploeg op een andere manier worden benut. Kijk, een man als Guus Hiddink is bij De Graafschap niet te vervangen in die zin, dat er geen speler is die qua speelwijze op hem lijkt. Trouwens, dat is niet helemaal waar. Zijn jongere broer van zeventien jaar (Karel Hiddink, red.) voetbalt net als Guus. Natuurlijk erkent Pfrommer wel dat er in ons leger de laatste jaren wel het een en ander veranderd is. „De VVDM heeft daarbij een heleboel goede dingen gedaan, maar de jongens drammen al leen wel eens te ver door. Veranderin gen waren ook nodig, vooral omdat het gemiddelde opleidingsniveau van de dienstplichtigen hoger is komen te lig gen. Je hebt nu te maken met kritisch ingestelde kerels”. Majoor Leen Pfrommer heeft met de omschakeling die dat vereiste nooit moeite gehad. „Misschien wel vooral door mij werk als schaatscoach. In een kernploeg heb je niet zo’n strakke disci- Tien weken heeft de strijd geduurd, volgens Botwinnik, die het weten kan, moet wie aan een dergelijke krachtme ting begint zich er mee verzoenen ten minste een jaar van zijn leven te verlie zen en de toch al minimale lichaamsom vang van Karpov schijnt tijdens de partij nog zienderogen verminderd te zijn. Voor Kortsjnoi, die vol zelfvertrouwen begonnen was, kan het verloop van de strijd niet anders dan een grote teleur stelling zijn geweest. Hij heeft het er veel beter afgebracht dan zijn voorgan gers Poloegajevski en Spasski, maar dat zal een schrale troost voor hem zijn, ook omdat hij zijn drie verliespartijen meer aan eigen falen dan aan een zonneklare superioriteit van Karpov kan wijten. Torquay, Edinburgh >A. NeuchaU il, Amboi» RIO DE JANEIRO (UPI). De Braziliaanse schaak-grootmeester Henrique Mecking heeft verklaard dat wereldkampioen Robert Fischer bereid is zijn wereldtitel tegen hem te verdedigen. Dit onder de voor waarden van Fischer. dien wat meer evenwicht komen tussn resultaten in eigen omgeving en die in uitwedstrijden. Dat komt er toch al een beetje uit. Weliswaar hebben we vier wedstrijden met de cijfers 2-0 verloren (en verder gelijkgespeeld tegen Wagenin- gen en gewonnen bij Haarlem, red.), maar het belangrijkste was wel dat er ook in die wedstrijden toch goed gevoet bald werd en dat er perspectief in het spel zat”. De Graafschap, met tien punten uit elf wedstrijden voorlopig tamelijk solide in de middenmoot geklasseerd, moet echter nog wel het een en ander leren. Bijvoorbeeld dat één tot de verbeelding sprekende overwinning in een uitwed strijd geen garantie is voor het vlot verlopen van de daarop volgende ont moeting op eigen terrein. Vertrouwen heeft Leen Pfrommer ook in de toekomst van de schaatssport, omdat hij op de Nederlandse kunstijsba nen geweldig veel talent tegenkomt. Hij denkt daarbij met name aan Jan de Vries uit IJhorst, Miel Govaart Amersfoort en Hilbert van de Duim uit Heerenveen. „Er zijn ook veel goede trainers bijgekomen. Nu nog goede club- trainers, regionale selectiegroepen en een winter met veel natuurijs omdat dat geweldig stimuleert, en we zijn weer een stuk verder gekomen”. DOETINCHEM. Wie de resultaten van De Graafschap de laatste jaren met iets meer dan oppervlakkige interesse heeft gevolgd, moet dit seizoen wel tot de conclusie zyn gekomen dat er bij de ploeg uit Doetinchem sprake is van een metamorfose. Was het in voorgaande jaren zo, dat De Graafschap op de eigen Vijverberg een vrijwel niet te kloppen tegenstander was maar in uitwedstrijden zeer moeizaam zijn puntjes bijeen hark te, in de huidige competitie is de ploeg bezig beide imago’s af te werpen. Uitge rekend op eigen terrein leed de Graaf schap zijn grootste nederlagen (1-6 tegen Feyenoord, 0-5 tegen AZ’67), terwijl het de grootste overwinning in vreemde om geving (4-0 bij Haarlem) in de wacht sleepte. Het evenwicht dat altijd zo karakte- ristiek was voor de formatie uit de Achterhoek lijkt dus finaal zoek. Trai- ner Evert Teunissen: „Dat is waar, maar er is natuurlijk wel een verklaring voor. I De Graafschap heeft de afgelopen jaren op de tenen moeten lopen, vooral in de jaren dat de promotie naar de eredivisie werd bereikt en in het eerste jaar in die eredivisie. De kracht die daarvoor nodig is geweest, loopt een beetje weg, zoiets is onvermijdelijk. Dat is niet erg, mits er maatregelen worden genomen om zoiets op te vangen. Dat hebben we proberen te doen. We hebben ons in de breedte versterkt met het aantrekken van spe- De baanrenners uit deze groepen hebben daarnaast nog een tamelijk uitgebreid winterprogramma met dit jaar boven de gebruikelijke zondags- wedstrijden in het sportpaleis Ahoy de op dezelfde baan te houden NCRV-wedstri jden. VELSEN. Telstar overweegt bij UEFA te gaan informeren naar speelgerechtigd zijn van speler Jerzy Willim. De Pool speelt in zijn vaderland op het ogenblik mee bij de middenmoter Szombierki (dertien wedstrijden, evenveel punten). van af 15 december een trainingskamp opslaat in Heerenveen. Na de Kerst vertrekt de schaatsploeg naar Inzell, keert de donderdag vóór de Nederlandse kampioenschappen (11 en 12 januari in Assen) terug, gaat van 13 tot 23 januari naar Davos, komt naar ons land terug voor de Europese titel strijd (25 en 26 januari) en reist de 28ste januari naar het Noorse Kongsberg, waar de laatste voorbereidingen worden getroffen voor de wereldkampioenschap pen in Oslo en de WK-sprint in Gothen burg. Daarna staan nog Olympische test- wedstrijden in Innsbruck en de traditio nele strijd om de Gouden Schaats in Inzell op het programma. De sprinters maken vrijwel het hele programma mee. bezoeken echter tussendoor sprintwed- strijden in Madonna di Campiglio en Cortina d’Ampezzo (22. 23, 24 en 25 januari) en in Zweden (3, 7 en 11 en 12 februari). Tom Okker is in de kwartfinales van het toernooi om de open tenniskam pioenschappen van Zuid-Afrika uitge schakeld. Hij verloor met 1-6, 2-6 van de Amerikaan Harold Solomon. Okker was als vierde geplaatst. Behalve Solo mon bereikten ook diens landgenoten Connors en Ashe en de Mexicaan Rami rez de halve finales. De Nederlandse basketbal-kampioen Transol RZ komt in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup uit tegen het Turkse Muhafizgücü. Het eerste duel is op 28 november in Rotter dam, de return op 5 december in Ankara. In de twaalfde ronde van het schaaktoernooi in Venetië verloor Jan Timman van de Canadees Suttles. De eerste plaats is in handen van de Rus Smyslov (8'/s pt.) vóór Suttles (8). Twee spelers van de noordelijke amateur-tweedeklasser Jubbega zijn voor een jaar geschorst. Tijdens de wed strijd Jubbega-Leek waren zij betrokken bij het molesteren van de arbiter. De topper in de Westduitse Bundes liga tussen nummer twee (Eintracht Braunschweig) en nummer drie (Ham burger SV) eindigde gisteravond in Hamburg doelpuntloos. DEN HAAG (ANP). De Koninklij ke Nederlandse Voetbalbond heeft alle wedstrijden voor de zaterdagamateur- competitie afgelast in verband met de slechte toestand van de velden. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor vandaag afgelast. De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond ging nog een stapje verder, want de slechte terreuromstandigheden maakt het spelen van wedstrijden zowel van daag als morgen onmogelijk. De voor vandaag vastgestelde rugby-wedstrijd tussen het officieuze Nederlandse team, de Impala’s, en een RAF-ploeg uit West- Duitsland gaat eveneens niet door.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11