Tom Blom: n Radio-man I driften niet kwijt" „Bij Aktua kon ik mijn 1 Zware wissel Donkere stem door Jan Blijboom Klus Anders Ml Cursus fotografie Kriegel tllIlSI Iw. iB ZATERDAG 2 3 NOVEMBER 1974 17 lil Cl I It Op een druilerige middag in de „Wintertuin” van de studio Hil versum III zit Tom Blom er ont spannen bij. De presentator van ge noemde NOS-programma’s toont zich erg ingenomen met de reacties die hem bereiken. Niet uitsluitend omdat ze zijn ijdelheid strelen een mens is tenslotte maar een mens, nietwaar maar voorna melijk omdat ze voor hem het be- Zinsnede uit een brief van een geestdriftige luisteraar, bestemd voor radio-man Tom Blom: „Beste Tom, je bent een geweldig gezellige ouwe hoer. Houen zo!” Deze uitlating en opmerkin gen van gelijke strekking zijn voor de NOS een duidelijke aan wijzing dat Tom Blom met zijn manier van presenteren op de lichtvoetige toer in een behoefte voorziet. Bovendien zijn er cijfers over de luisterdichtheid die de indruk van Tom Bloms populariteit onweerlegbaar accentueren: „Langs de Lijn” (zondagmiddag van 26 uur) twee miljoen, „Hilversum op III” (woensdagavond van 712 uur) 300.000 en „Uitge breide reportage” (dinsdagochtend van 99.35 uur) 450.000. En als lid van het team, dat voetbalinterlands en Europacup- wedstrijden rechtstreeks verslaat, heeft Tom Blom eveneens een hoog aantal luisteraars, vooral als de televisie verstek moet laten gaan. I 11 wijs zijn, dat hij met het zoeken naar lossere vormen van presen teren op de goede weg is. Zijn toe lichting hierop: „Die brieven be antwoorden namelijk helemaal aan mijn bedoeling, bij de luisteraars een gezellige extra-huisgenoot te zijn. Ik wil gewoon een ontspannen sfeer in de huiskamers teweeg brengen”. ■■■■■■■■Bi 1 t 1 Noem me maar een animateur Het is totaal DVEN. S, -s,. in fo- 'eden- >ek is draagt /esten. n me- vincie. ad en Hun reacties Varieerden van „leuk” tot „laaiend enthousiast”. Jan Wauters van de BRT zo ver in zijn waardering voor wat Tom Blom daar allemaal deed, dat hij na afloop van een uitzending zei: „Tom, jij bent de enige vlotte presenta tor die ik ken. Wat zouden we graag een man zoals jij in België hebben. Je kunt zó bij on< beginnen.” m Je in de l Hie- n niet t losse erval- et Va- j meuren n het heilige s des- Zou ïloofs- innen? jen in keerd? anbie- in een lijk te a deze mijn Met de presentatie van de drie boven genoemde programma’s en het internati onale voetbalgebeuren vindt Tom Blom geboren Hagenaar, twee maanden ge leden 28 jaar geworden en sinds enige tijd woonachtig in Veenendaal dat hij na een overbezette periode van jaren eindelijk precies voldoende bezigheden om handen heeft om kwaliteit te kun nen leveren. Hij zegt: „Je moet namelijk steeds opnieuw naar een aparte benade ring s:reven en er altijd op uit zijn zelfs de schijn van imiteren te voorko men. Vandaar dat ik voor mezelf een drempel van zelfkritiek heb neergelegd. Dat schept nogal eens problemen, die soms zo’n omvang aannemen dat dit vak een stuk zelfkastijding wordt. Je moet twijfels blijven houden en in elke uit zending weer een nieuwe uitdaging zien. Soms heb ik zelfs het gevoel met een zelfmoordpoging bezig te zijn. Dat kan een buitenstaander zich niet voorstellen. Toch is het echt waar.” Met deze serieuze benadering van zijn vak „eigenlijk is daar geen goede naam voor te vinden; je zou me het best een „animateur” kunnen noemen wil Tom Blom duidelijk vaststellen dat hij helemaal geen jongen is die zo maar •ven voor de vuist weg opgewekt gra- tnofoonplaten aan elkaar praat, stromen met Europa-cupvoetbal en wedstrijden van het Nederlands elftal. Het fijne bij de NRC was, dat je daar echt mocht schrijven. Soms dromerige verhalen over trainers en sfeertekeningen over bijvoor beeld het Polen uit die dagen. Literatuur bedrijven heeft een veel te gezwollen klank. Dat pretendeer ik ook niet te zeggen. Laten we het houden op: anders schrijven dan in andere kranten moge lijk was.” van informaties geeft en verbindt zoals in Langs de Lijn en tjjdens de marathon uitzending van Hilversum III op de woensdagavond losjesweg allerlei dolle toestanden oproept om die' vervolgens navenant met kwajongensachtige zorge loosheid in goede banen te leiden. Tom Blom: „Toen de Paul Meier-show was overleden en de NOS mij vroeg, dit programma nieuw leven in te blazen realiseerde ik me bliksemsgoed dat ik een andere vorm zou moeten vinden. Ton van Duinhoven, die door een auto- ongeluk niet meer in staat was zijn unieke bijdragen te leveren, was uiter aard geen figuur om zo maar even te vervangen. Volslagen onmogelijk. Dat was dan ook een van de redenen waar om we met dit programma op lokatie zijn gegaan. De ene keer vanuit de studio en dan weer ergens in het land, waar iets bijzonders aan de hand is.” den afges^emd. Het was voordurend één grote chaos in mijn kamer. In dat pro gramma heb ik me altijd onzeker ge voeld. Ik had dikwijls het idee. dat. het beter had gekund. En dat benauwde me. Bovendien kreeg ik tijdens de uitzending en vooral na afloop telefoontjes van wanhopige mensen, die hun problemen kwijt moesten. Daar waren verschrikke lijk schrijnende gevallen bij. Zoiets gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Geluk kig waren er ook prettige reacties. Van luisteraars, die mijn bedoeling om een lyrisch programma over nachtelijk Ne derland uit te druppelen, haarfijn aan voelden. Het klinkt misschien gek, maar tijdens die uitzendingen heb ik altijd de natuur om me heen gezien. Daar ben ik ontzettend gevoelig voor. Het leuke van dat programma is ook geweest, dat ik aan de stapels correspondentie relaties heb overgehouden met mensen, waar ik nog steeds kom.” Met ingehouden geestdrift zegt hij. ..Ik heb nu meer tijd om te lezen en te studeren. Graag zou ik een kroniek voor een krant gaan schrijven. Over allerlei onderwerpen. Op het ogenblik ben ik bezig met een stripverhaal, waarvoor IJf Blokker (je weet wel, Barend Servet) de tekeningen maakt. In zoiets kan ik mijn wilde fantasieën kwijt. Verder denk ik aan het schrijven van een roman, het regisseren van films of het maken van dia’s met geluid, omlijst door passende muziek. Daarvoor zou ik graag thuis een montage-studio willen bouwen. Kortom, creatief blijven. Je merkt het al: Tom Blom zal het nooit rustig aan kunnen doen. Hij moet altijd bezig zijn. Dat houdt hem op de been.” In 1964 begon Tom Blom bij de Nieu we Haagse Courant. Daar deed hij telexwerk, opmaak, binnen- en buiten land, kreeg na een jaar een eigen pop en jazz-rubriek, mocht ook gaan mee werken aan de film-kritieken onder lei ding van Evert Grolle „een geweldige man, tussen haakjes” en op zijn ne gentiende jaar was hij al zelfstandig sportredacteur. „Via mijn diensttijd, waarin ik een krankzinnige combinatie van tromme laar bij het tamboerkorps en verslagge ver voor het jaarboek van de Koninklij ke Landmacht tot een goed einde wist te brengen, belandde ik in april ’68 bij de NRC als tweede sportredacteur naast Jan Cottaar. Een aantrekkelijke tijd, want daar kwam ik pas goed in contact reldkampioenschappen voetbal in Duits land maakte Tom Blom vanuit de AFN- studio in Frankfurt programma’s, die door buitenlandse collega's vaktechnisch werden bekeken en, voor zover dat mo gelijk was. beluisterd. Een Belgisch avontuur? Tom Blom ziet dat niet helemaal zitten, al heeft hij op dit punt toch zijn twijfels. „Aan de ene kant lijkt het me aantrekkelijk, vooral belastingtechnisch, maar aan de andere kant ben ik. geloof ik, toch té veel Nederlander om zo maar over te stappen. Ik beleef op het ogenblik nog té veel plezier aan mijn werk hier om dat maar weer op te geven.” Deze laatste opmerking houdt mede verband met het feit, dat Tom Blom na zijn succesvolle uitzendingen vanuit Frankfurt op 4 au gustus een contract, hem voorgelegd door de NOS, accepteerde. Een contract, dat kan uitlopen op een vast dienstver band, zodra de personeelsstop bij de NOS wordt opgeheven. Met het tekenen van deze overeenkomst zette Tom Blom definitief een streep onder een periode bij het radio-wezen, waarin hij uitslui tend op free lance-basis werkte. Een periode, die in het voorjaar van 1970 begon bij de TROS, waar hij als ver slaggever voor de actualiteitenrubriek Aktua werd geëngageerd. Tijdens zijn diensttijd werd Tom Blom besprongen door de gedachte, dat de krantenjournalistiek wel eens een zorgelijk bestaan tegemoet zou kunnen gaan. Dit veroorzaakte twijfels en span ningen, die hem deden besluiten, een cursus fotografie te volgen, die voor de helft door Welzijnszorg werd betaald. Bovendien voelde hij toen al aankomen, dat zijn rusteloze natuur hem vroeg of laat toch in een andere, met nóg meer spanningen geladen werkkring zou drij ven. Die drang nam in hevigheid toe naarmate Tom Blom eind 1969 intensief naar popzenders ging luisteren, de Beatles al gauw niet meer kon waarderen („muzikaal te eenvoudig”) en van liever lee steeds meer contacten met de pro gressieve pop kreeg. Zijn grote voorbeeld uit die tijd: Klaas Vaak op Radio Ve ronica. Tom Blom: „Toen ging ik thuis pielen met bandrecorders. Een familie lid, die voor stuurman studeerde, kreeg elke maand een band van me naar zijn schip toegestuurd. Dat waren de eerste pogingen op de weg naar wat ik steeds liever wilde gaan doen: radioprogram ma's maken.” Na de mislukte toer bij de TROS deed Tom Blom in september 1970 een ge slaagde stemproef bij de KRO. Hij kwam terecht bij de afdeling Presenta tie, waar hij de rubriek Context ging verzorgen, reclamespots voor de pro gramma’s deed en omroepdiensten draai de. Met als attractieve aanvulling inval ler in het programma „KRO op III”. Maar de prettigste ervaringen bij de KRO deed Tom Blom op met het pro gramma „Goal”, dat na het vertrek van Theo Koomen ter ziele ging. Hierover: „Daar ben ik lang beroerd van geweest. Ik zag het helemaal niet meer zitten”. Zijn enige compensatie was toen nog de presentatie van Langs de Lijn, waarvoor de NOS hem inmiddels had aangetrok ken. Nu lijkt de turbulente tijd van komen en gaan, het springen van zuil naar zuil, (voorlopig?) voorbij. Tom Blom is sinds zijn besluit om binnenkort te hertrou wen en het voornemen om tot het katholieke geloof over te gaan, wat be zadigder geworden. Een relativerende persoonlijkheid, die meer de betrekke lijkheden van het leven is gaan inzien. Alhoewel plannen om méér te doen in de toekomst kan hij toch moeilijk uit zijn hoofd zetten. jenlijk Theo- t van t Het :k en le sa- v. Het jndig- vereld leef baar oordat rergif- jer in, in ge- ;oden- n we gebben liepste mes is einde piratie uizend ;e be- kgroe- jrdeel. lam. jir'; Een aparte, geheel andere herinnering bewaart Tom Blom aan de periode okto ber 1972 tot augustus 1974 bij de VARA, waar hij de vrije hand kreeg in de vormgeving van het nachtprogramma op Hilversum III. „Ik mocht daar alles doen: soft music, pop. jazz, veel blues, met zeer persoonlijke, verbindende tek sten. Da' was een klus, die er niet om loog. Vooraf draaide ik honderden pla ten om een juist stemmingsbeeld te scheppen. Daai- moesten de teksten, en de intonatie daarvan, helemaal op wor- Naast dit programma verleende Tom Blom voorts medewerking aan de VARA- rubrieken „Zl-sport”. „Tom Blom in uw radio”, en „De Rode Cirkel”, waarin hij samen met Feike Salverda (overge gaan naar de VPRO) het strakke pa troon van sober actualiteiten presenteren wist te doorbreken. Tom Blom: „De medewerkers gingen van lieverlee steeds meer swingen.” Niet alleen Nederlandse, maar ook veel Belgische luisteraars blijken graag af te stemmen op programma’s, waarin de donkere stem van Tom Blom hun huiskamers binnen komt. Tijdens de we- Met de keuze van de lokatie heeft Tom Blom een zware wissel op zijn uithoudingsvermogen getrokken. Hij er kent volmondig dat het telkens opnieuw een moeilijke opgave is al die uren zonder kleerscheuren door te komen. Hij zegt: „Eigenlijk is die uitzending één maffe aangelegenheid. Je kunt nooit voorzien, wat er allemaal gaat gebeuren, nieuw, helemaal anders dan welk programma van welke zuil ook. Vijf uur lang zijn alle medewerkers en ik op de improvisatietoer. Soms krijg je midden in de uitzending een briefje onder je neus geschoven met mededelin gen als „dit moet je nu even snel doen” of „bel die en die onmiddellijk op”. Dat is dan inhaken op de actualiteit. Zoals enige weken geleden, toen ik de op dracht kreeg burgemeester Ritzema van Bergen op te bellen. Dat hield verband met die kwestie van de plannen om olieboringen te verrichten in het duinge bied daar. Het lukte uitstekend, want binnen de kortste keren waren de bur gemeester en ik in een geanimeerd ge sprek gewikkeld. Niet zwaar op de hand, maar toch informatief genoeg om een beeld van de situatie te krijgen. Een lichte ondertoon, humor, gezelligheid, dolle toestanden, daar draait het in dit programma om. De mensen worden, dacht ik. al genoeg met zware onder werpen geconfronteerd. Er is duidelijk een behoefje aan dit soort lichtvoetig heid. Wat dan weer iets anders is dan oppervlakkig zijn. Daar probeer ik me zelf tegen te beschermen mét die drem pel van zelfkritiek.” Tom Blom: „Ik moest daar met de nagra op stap en vragen stellen als: Hoe staat het met de boterprijs. Daar had ik al gauw genoeg van. Niet dat dit werk minderwaardig is, verre van dat. Maar ik kon mijn driften niet kwijt. Het swingde niet. Ik werd er kriegel van. Na drie maanden had ik het al bekeken en diende mijn ontslag in. Toen dook ik maar weer als free lancer de kranten journalistiek in, waaruit ik ben voortge komen.” L s K. -. u:: K'r-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17