Plan voor Hoogleraren laden en verwerpen lossen in besluit G.S. IJmuiden Burgemeester De Gou en PALESTINA- RESOLUTIE AANVAARD Tom Blom Ster Den Uyl wist van plannen Hoogovens c\eizekgringen Van Agt ■Ml Bijna 1,8 miljoen in puzzelactie de met he grootste gemak) Profiteer van onze onafhankelijke adviezen 3 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJLATING NURI EN TAMIMAH BLIJKT TOCH NIET GEVRAAGD E. H. C. O. b.v. AGENDA pagina 6 gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken üüüSjlijB N Vijf arrestaties na aanslagen Birmingham Algemene Loterij Nederland i* INDUSTRIEGEBIED TEN W. VAN MACHINEWEG Verenigde Naties BOERENKROP lol Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje kijken Radio en televisie 7 Strips 7 Sport 11, 13 t r ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 65e jaargang nummer 18 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden Fa. HARTOG Veel bewolking niet plaatselijk regen of motregen In het algemeen veel be wolking met plaatselijk wat regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwes telijke wind. Maximumtem peratuur circa 10 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070y. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. - Umuider Courant Leibnitz Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct Egypte stuurt gevangenen naar kapers in Tunis (Van een onzer verslaggevers,) (Van een onzer verslaggevers) ons 45. f Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: 1 6 6 6 "f 5 Het heden is zwanger van de toe komst. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 HALFWEG. Drie' hoogleraren heb ben ernstige kritiek geleverd op de in dustriepolitiek van de provincie Noord- Holland en Amsterdam langs hei? Noord- zeekanaal. In een advies aan de gemeen teraad' van Haarlemmerliede en Spaarn- woude zeggen zij, dat de provincie ten onrechte het besluit heeft afgekeurd om westelijk van de Machineweg groenge bied te maken inplaats van een zeeha ven en industrie. 1 Kijkgauw f verder in deze krant En stuur de bon op die elke twee maanden kans geeft op een ton. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, Klem. tel. 32 13 14 en 32 18 05 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. De drie hoogleraren, prof. mr. Crince le Roy, prof. dr. L. H. Klaassen en prof, dr. J. G. Lambooy zijn nationaal erken de autoriteiten op het gebied van het bestuursrecht en de economie. Zij vin den dat de eerste wijziging bestemmings plan „Landelijk Gebied 1968” ten on rechte is afgekeurd en dat dit besluit niet op voldoende onderzoek is geba seerd. Met de bestemming groen blijft het omstreden gebied intact; met zand- opspuitingen wordt het echter onher roepelijk aangetast. B. en W. van Haar lemmerliede stellen, geruggesteund door het advies van de drie professoren, de raad voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen de afkeuring door GS. (Zie verder pagina 4) NEW YORK (Reuter). De Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aanvaard waarin de rechten van „het Palestijnse volk in Palestina’’ op het bestaan als natie wordt bevestigd en de terugkeer naar hun huizen en eigendommen. IJMUIDEN. In scheepvaartskringen wordt de mogelijkheid bestudeerd in IJ muiden containers en goederen te gaan laden en lossen. Er bestaan plannen om daarvoor de rijksvishallen bij de vissers- haven te gaan gebruiken. Daarom zou den bij de meer westelijk gelegen Ha- ringhaven nieuwe vishallen gebouwd moeten worden. Ook zou deze haven ten behoeve van de visserij verlengd moeten worden. Voor de resolutie stemden 88 landen, tegen 10 en er waren 37 onthoudingen. Tot de tegenstemmers behoorden de Verenigde Staten. De landen van de Europese gemeenschap onthielden zich. De resolutie werd gesteund door de Arabische landen en een aantal niet- gebonden landen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse politie heeft gisteren vijf verdachten gearresteerd in verband met de bomaanslagen van de IRA in Birmingham, waarbij negentien mensen omkwamen en 184 gewond of verminkt werden. Een onbekende heeft vannacht een nieuwe aanslag gepleegd op een café in Birmingham. Hij gebruikte een benzine bom. Er ontstond een flinke brand. Nie mand werd gewond. Ook in Londen von den enkele bomaanslagen plaats, met weinig schade en zonder slachtoffers. Het geschikt maken van de IJmuiden- se Vissershaven voor de overslag van containers zou een alternatief zijn wan neer de aanleg van een voorhaven op het strand bij de zuidpier geen doorgang kan vinden. Scheepvaartkringen zien veel in deze nieuwe mogelijkheid omdat in geval van laad- en losfaciliteiten in IJmuiden de veel tijd en geld vergende reizen van containerschepen door het Noordzeekanaal naar en van Amsterdam kunnen worden bespaard. (Zie verder pagina 4) In Tunis zijn ook drie mannen van de guerilla-organisatie El Fatach gearri veerd, onder wie Falah Khalaf, de op één na hoogste leider van de PLO. Zij zijn direct onderhandelingen begonnen met de delegatie van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zak'en, die eerder in Tunis was aangekomen. Het toestel met de dertien gevangenen staat vlakbij het gekaapte vliegtuig. Daarin bevonden zich vannacht nog 23 passagiers, 10 be manningsleden en 8 man grondpersoneel. Onder hen kunnen enkele Nederlanders zijn. De kapers hebben verschillende ke ren ultimatums gesteld, waarbij ze dreigden gijzelaars te zullen doden, maar ze hebben deze telkens laten ver lopen. De kapers hebben twee vrouwen en twee kinderen, afkomstig uit India, vrijgelaten. Zij boden aan, alle vrouwen en kinderen te zullen laten gaan als de militairen bij het vliegtuig zouden wor den teruggetrokken, maar president Bourguiba wees dit af. Hij weigerde ook nieuwe brandstof voor het toestel. De Tunesische minister van Binnenlandse Zaken, Belkhodja, toonde zich vannacht tevreden over het verloop van de onder handelingen. Premier Den Uyl heeft gisteravond gezegd, dat weliswaar de vrijlating van Nuri en Tamimah niet is geëist, maar dat hij niet uitsloot dat die eis op enig tijdstip zou worden gesteld. Het beleids centrum, dat in de loop van de middag en het ministerie van justitie werd inge richt, is op een laag pitje gezet. De regering zal bij een eventuele eis tot vrijlating van de twee gevangenen in Nederland, uitgaan van het principe dat levens van onschuldigen in het geding zijn. „Dan wordt het een afwegingspro ces”, aldus premier Den Uyl. Het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram heeft vanochtend in een scherp hoofdredactioneel commentaar gezegd, dat het PLO zich bewust moet fut zijn van zijn verantwoordelijkheden bij het in toom houden van dissidente Pa lestijnse groeperingen. Al Achram spreekt van „chantage”. Het blad zegt dat de commando’s door Egypte worden vastgehouden op grond van een overeen komst met de PLO om hen te sparen voor berechting in de landen waar ze actief zijn geweest. (Zie verder pagina 3) (Van onze parlementredactie) Den haag. Premier Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het kabinets beraad gezegd, dat hij al enige tijd wist dat Estel-Hoogovens plannen heeft om zich ook in Zuid-Afrika te vestigen. Toen hij het hoorde was hij naar zijn zeggen „niet geschokt, maar wel ver rast”. Deze zaak werd in de afgelopen week bekend; donderdag werden hierover in de Tweede Kamer vragen gesteld aan minister Lubbers van Economische Za ken. Afgelopen dinsdag heeft Den Uyl met Lubbers een gesprek over deze zaak gehad. Volgens Den Uyl is de invloed van de Nederlandse staat op Hoogovens zeer beperkt. Dat dateert van de fusie tussen Hoogovens en Hoesch, toen de belangen van de Nederlandse staat gehalveerd werden. „Ik betreur dat onze invloed is afgenomen”, zei Den Uyl. Er zal nog een nader beraad worden gehouden in het kabinet over de opstelling van de rege ringscommissaris m het bedrijf. Den Uyl wilde niet zeggen of de commissaris een andere lijn zal moeten gaan volgen. Tom Blom is een jonge radio man, wiens populariteit groot is en nog steeds stijgende. Luistercijfers (luisterdichtheid) onderstrepen dat. Jan Blij boom heeft hem opgezocht in de Hilversumse „Wintertuin” en hoorde daar dat Tom Blom een zeer serieus ambachtsman is, die voor zichzelf een drempel van zelfkritiek heeft gelegd, wat wel eens tot een soort zelfkastijding kan leiden. Zijn presentatie is dus aan merkelijk lichtvoetiger dan zijn voorbereiding op het radio-karwei. Roy Schuiten is de nieuwe Neder landse wielervedette. Hij is dat bin nen een paar maanden geworden. Nauwelijks prof komen de grote mannen uit het vak, zoals Sercu, naar hem toe om hem te vragen als koppelgenoot. De snelheid, waarmee de ster rees, zou wel eens proble men kunnen geven op menselijk vlak. Hoe verwerk je tenslotte zo iets? Peter Heerkens sprak daarover met de coureur uit Zandvoort. Schuiten komt uit diens interview over als een nuchtere sportman. (Van onze redactie buitenland) TUNIS. Een Egyptisch vliegtuig met dertien Palestijnse commando’s is vanochtend vroeg in Tunis gearriveerd. Hun vrijlating is geëist door drie Palestijnen, die donderdag in Doebai een Brits passagiersvliegtuig kaapten en dat in Tunis aan de grond houden. De kapers blijken niet te hebben gesproken over de Palestijnen Nuri en Tamimah die in Nederland gevangen zitten. In de resolutie wordt een beroep op alle landen en internationale organisa ties gedaan hun steun aan het Palestijn se volk „in zijn strijd voor herstel van zijn rechten, overeenkomstig met het Handvest (van de VN)” te steunen. Met 95 tegen 17 stemmen bij 19 ont houdingen aanvaardde de Algemene Vergadering verder een resolutie waarin de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) wordt uitgenodigd als waarnemer aan de zittingen en het werk van de Algemene Vergadering deel te nemen. Minister Van Agt ziet het nu en dan niet meer zo zitten. Het is dan ook waarschijnlijk, dat hij «oor een volgende termijn achter de rege ringstafel zal bedanken. Tony van ■der Meulen sprak met de bewinds man van justitie, die door allerlei „kleine klusjes” (zoals gijzelingen, de monnik) van de grote lijn wordt afgehouden in zijn werk. Hij kan erg kwaad worden over onjuiste voorstelling van zaken. Dan wil Van Agt brieven ter publikatie gaan sturen naar kranten. Maar collega’s en adviseurs hebben hem aangera den dat maar niet te doen. Toch werkt hij niet met tegenzin. „Als iedereen met zoveel plezier werkt als ik dan ziet het er nog niet zo slecht uit”. een ouderwets kastje verborgen. Het werk van Tollens heet officieel Volks lied en dat vormt de sleutel tot het juist interpreteren van het beeld. De prijs verwijst ook in de richting van een recente gebeurtenis. Het kunstwerk, van Gerrit van Dijk (links) en Pieter Zwaanswijk (rechts), kost namelijk vijf tienhonderd gulden plus één gulden. Bennebroek verlaagde immers de subsi die voor het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest met een gulden omdat het orkest het volkslied niet speelde bij de opening van het seizoen. Bij die gele genheid vertrok mr. De Gou voortijdig uit de Concertzaal. De kunstenaars zeg gen met het beeld mensen „die het va derland boven alles liefhebben” aan de kaak te willen stellen. De commissie die de kunstwerken aan een beoordeling on derwerpt wilde zich nog niet uitlaten over de creatie van Van Dijk en Zwaanswijk. Pas volgende week zal be kend worden gemaakt welke kunstwer ken door de gemeente zullen worden aangekocht. De tentoonstelling begint donderdag 28 november en is elke dag geopend, tot en met zaterdag van tien tot vijf en op zondag van één tot vijf uur. De stand na negen puzzels voor het zilveren Koningin Wiflhelminafonds is f 1.796.096,65. De twee miljoen kan wellicht met een goede opbrengst van puzzel tien bereikt worden. De extra prijzenpot bevat nu f 38.534,93. Zeker 38 prijswinnaars dus die in aanmer king kunnen komen voor een bedrag van 1.000,-. wanneer notaris J.H. Birkhoff op een door hem vastge- stelde datum, die prijzen zal trekken. De oplossing van puzzel nummer ne gen was: Geld maakt in onze aktie gelukkig. Wederom een hoofdprijs in verspreidingsgebied Mevrouw H. Beekman-Schoone- kamp, Dr. Schaepmanstraat 121, Haarlem, ontvangt een waardebon van 1.000,-, beschikbaar gesteld door de firma Witteveen. De overige weekhoofdprijzen zijn: Een peugeot auto: M.M. van Wouden- bergh, Utrecht, Een Philips kleuren televisie: K.H. Riesebosch, Zwolle, Een Olga springboxcombinatie: C. Bogend, Noordwijk aan Zee. Een Bauknecht vaatwasautomaat: Jac. Drissen, America (L). Een Sankyo Super LXL-255 filmcamera: mevr. R. Bolwerk-Derks, Oss. Een Peugeot da- mesbromfietsJ. Nikkels, Deventer. Een Singer Starlet naaimachine: Z, Wisse, Terneuze. 4 Conti TS autoban- dn: mevr. M. Beckschebe, Loosdui- nen, Een hometrainer Skiff roeima- chine: F.J. Postma, Nijmegen. In ons verspreidingsgebied vielen de volgende weekprijzen: S. Wey- drecht, Madelievenlaan 6 Aerden- hout: artikelen van Wehkamp. Astrid Glorie, Pieter Breughelstraat 54, Heemskerk: een Birdy-tafelgarnituur. L.M.P. de Bruin, Planetenlaan 76, Haarlem: een Verschuyl’s puzzel-en- cyolopedie. Th. Zijl, Coenstraat 83, IJmuiden: een Birdy tafelgarnituur. De namen van de overige prijswin naars van deze week staan vermeld op de volledige trekkingslijst, welke ter inzag ligt op al onze kantoren, alsmede bij de VVV te Hillegom en ’t Haasje, Bennebroekerlaan 85 te Ben nebroek. Op al deze adressen kunt u o ok voorbedrukte briefkaarten kopen, waar u alleen maar de oplossing en uw naam op dient te vermelden. In de Vishal op de Haarlemse Grote Markt worden volgende week werken tentoongesteld, waarvan de gemeente Haarlem er een aantal zal aankopen. Daarbij staat onder meer dit curieuze beeld van burgemeester De Gou, die luistert naar het lied „Wien Neerlands bloed door d’aders vloeit”, dat wordt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1