Met draad en de slag aan .1 Dr. Spock zal weer storm ontketenen met nieuw boek BATIKKEN EN WEVEN EEN LESSENAAR VOOR KINDEREN GEZINFORMATIE glas I Het opvoeden van kinderen in een moeilijke tijd WEER EEN KRUIDENBOEK tips voor vrije tijd boten Opknappen en caravans van door Rudolf Bakker Verstoorde droom Zegetocht Schijnheiligheid J*! ZATERDAG f- nijn si) er 3V 3 •e van dan een brave kinderdokter een en zelfs meer generaties van Ameri kanen (en niet alleen Amerikanen) heeft kunnen bepalen. weigerde te gaan vechten daar waar de president het hun gebood. Sociologen zullen ooit moeten uitmaken of het boek van niet meer Het evangelie van dr. Spock is een nieuw hoofdstuk rijker met de verschijning van „Bringing up children in a difficult time” (het opvoeden van kinderen in een moei lijke tijd). Opnieuw zullen mil joenen ouders naar de letter van Spocks wet te werk gaan, en zich er dan over verbazen dat er van de opvoeding van hun kinderen niets terechtgekomen is. Spock is de eer ste die zich er over verwonderd heeft hoe letterlijk zijn adviezen over de hele wereld zijn opgevolgd; en dit onvoorziene gevolg bewijst hoe wanhopig hulpeloos veel ouders t tegenover hun eigen kroost staan. In het Amerika van president - Johnson en president Nixon ge teisterd door de oorlog in Vietnam i kwam er in dr. Spocks reputatie de klad. De kinderarts had zich in de rijen geschaard van degenen die vinden dat de Amerikanen niets in Vietnam te maken hadden. De- genen die dat wel vonden noemden hun tegenstanders linkse rakkers en zo werd dr. Spock een linkse rakker, bij een protestoptocht ge arresteerd en met gevangenisstraf gestraft. De intussen als oplichter aan de dijk gezette vice-president Spiro Agnew had een opzienbarende redenering voor wat in zijn ogen het linkse complot tegen de heilige Vietnam-oorlog was: al die kin deren die langs de lijnen van dr. Spocks opvoedingsboeken waren grootgebracht waren uitgegroeid .a^gonl, meer dan lummels, tot I langharig werkschuw tuig dat de l Amerikaanse vlag vertrapte en 23 NOVEMBER 1974 3 ji VIR AU .EES- ’STEMEN Haarlem d we e meer over. kwast worden aan- ?n am- in 'e van i arden inden; leven arden; m lat AAT- =N N PONS- FUUR IVICE ER RAND PUUR Dan gaat dr. Spock echter voort: „Om dit systeem goed te laten werken moe ten de ouders wel een of ander ideaal hebben. Ze dienen te weten wat ze van hun kinderen verwachten en ze moeten dit aan hun kinderen op een duidelijke manier weten over te brengen. 9NSERS KERS/ IEAU I LEES- laarlem 31 90 16 rt OMR- =N 1T- IUR Cantecleer heeft een groot aantal boeken en boekjes uitgegeven op het gebied van de vrije tijdsbesteding, de specialiteit van dit bedrijf. Het hele gebied van de handvaardigheid voor liefhebbers wordt bestreken. In de serie hobbyboekjes zijn de nieuwste uitgaven „Werken met smeltharskor- rels”van Jutta Lammer en „Pitriet vlechten” van B. Manuel. Het zijn geen nieuwe technieken natuurlijk. De boekjes zijn wel handig om er voldoende over te weten te komen om zelf ook eens iets uit te proberen. Het plezierige van die harskorrels is dat je erg leuke dingen kunt maken met eenvoudige middelen. Voorbeel den staan er volop in het boekje. Dat is ook het geval met de pitriet vlech- terij. Allerlei grappige mandjes ko men aan de orde. Iets aparts is het „Lijnenspel met draden” van Glen Saeger. De begin neling in dit spelen met draden in allerlei vormen en figuren wordt hier duidelijk (met veel tekeningen) weg wijs gemaakt. Ook een lijnenspel, maar dan in heel andere dimensies vindt men in „Tapijtweven”. Aan de hand van Margaret Seagroatt (vertaling Hen riette van der Klift) wordt de onbe kende in dit „mekka” van het hand werken ingewijd. Er wordt niet hoog gegrepen. Het aardige is, dat de uitleg „Bringing up children in a difficult time” verscheen in Londen bij „The Bodley Head”. Het kost er niet meer dan een pond en vijfennegentig pence. Over de kansen op een Nederlandse vertaling kon men mij in Londen niet inlichten. Totdat die verschijnt kunnen we, in ons land althans, nog vrolijk doorgaan met roken en drinken, zonder van schijnhei ligheid te worden beticht. Men zou het niet van een firma als Brabantia (die haar markt heeft op huishoudelijk gebied) verwachten, zo’n huis- houdlessenaar voor de kinderen. De gedachte achter de ver vaardiging van deze ortho-desk (waarom nu toch een En gelse naam) was, dat de platte werktafels voor de kinderen oorzaak zjjn van een slechte lichaamshouding met als ge volg slechte concentratie, hoofdpjjn enz. Een werkgroep aan de TH in Eindhoven (Brabantia zetelt aan de Brabantia- laan 3 in het Eindhovense Aalst) stelde een onderzoek in en merkte dat een horizontaal schrijf- en leesviak leidt tot een „dwangstand” van het lichaam. De ortho-desk is een schuin werkvlak, verstelbaar in hoogte. De orthopedisch chirurg dr. J. Snijder, die aan het Eindhovense onderzoek heeft meegewerkt, zegt dat er een duidelijke vooruitgang in de conditie van het kind merkbaar is als het alleen al huis werk maakt aan zo’n schuin verstelbare lessenaar. De ortho- desk is verkrijgbaar in zaken voor huishoudelijke artikelen. De kleuren zjjn oranje, wit. geel en appelgroen. In de „plank” zijn hulpmiddelen verwerkt, zoals een lijst voor boeken en een vakje, waar allerlei schrijfmateriaal neerge legd kan worden. De afmetingen van het werkvlak: 60 x 45 cm. FEMEN I 1RAND- I IUR Spock vervolgt: „Ik zou mijn diepe en toegewijde bezorgdheid laten blijken uit gaande van de veronderstelling dat hij er even erg mee in zat als ikzelf. Ik zou hem vertellen dat we samen professio nele hulp nodig hadden”. Spock voegt er aan toe: „Een zaak die kan baten of schaden is het gebruik dat de ouders zelf van drugs maken. Als ze regelmatig alcohol drinken, ook al is het maar van tijd tot tijd, als ze voorbijgaan aan de gevaren van longkanker en hartziekten die verbonden zijn aan het roken van sigaretten, dan maken ze het eenvoudi ger voor kindern om drugs te gebruiken en je geeft hun ’t-excuus in de hand, als ze dan hun ouders van schijnheiligheid beschuldigen”. gebracht. Eén laag is meestentijds voldoende, maar als men merkt dat geen goede dekking werd verkregen, omdat men bijvoorbeeld niet zo makkelijk kon schil deren. dan kan men nog een tweede laag aan brengen. Binnen 24 uur droogt het produkt op tot een elastische, niet kleverige verffilm. Vooral de elasticiteit is belangrijk omdat een caravan tij dens het transport, door de oneffenheden in de weg en het terrein hob belt. Ook op jachten wordt deze strijkklare rubber toegepast en wel aan de binnenzijde Van stalen casco’s. Ook hier geldt dat vuil en vet en roest verwijderd moeten zijn en we moeten er goed op letten dat het metaal niet vochtig is. Daarna kan het worden aange- Voor dr. Spock zelf begon het alle maal eenvoudig en onschuldig. In een in 1946 verschenen pocket-boekje „Baby and child care” was zijn meest boude bewerking dat de Amerikaanse moeders er eens mee moesten ophouden hun baby’s alleen te voeden op van tevoren rigoureus vastgestelde uren en ze daar tussendoor te laten brullen, schreeuwen en trappen. Spock zei: „Als een kind huilt heeft het nonger en dus geef hem eten”. Deze vrijheid konden de met de wekker opgevoede Amerikaanse moeders en vaders kennelijk niet aan. boefjes van, of ze streng en met de knoet groot te brengen en dan worden ze goede staatsourgers. Ik ben ervan overtuigd dat geen van beide manieren een gunstig effect bewerkstelligt. Kinde ren groeien normaal en in het bewust zijn van hun verantwoordelijkheid op. omdat ze van hun ouders houden die weer van hen houden. Ze willen aardig voor hun ouders zijn (althans meestal) en net zo zijn als zij”. „Als ik ontdekte” aldus Spock, die intussen al grootvader is „dat mijn zoon iedere dag marihuana rookte voor zijn zestiende of zeventiende, of zelfs wanneer hij ouder was, dat hij een „pot head” geworden was, of één van de verslavende of fysiek gevaarlijke drugs gebruikte, dan zou ik aannemen dat er iets mis was in zijn aanpassing, in zijn karakter of in onze relatie. Ik zou het probleem dan niet uit de weg gaan of uitstellen alsof ik er bang voor was. Evenmin zou ik hem met verwijten op zijn nek springen alsof hij een misdadi ger was en of ik mijn handen van hem zou willen aftrekken.”. De misverstanden die zijn gerezen en de beschuldigingen die aan het adres van Spock werden geuit (een briefschrij ver deelde de dokter mee: „God zij gedankt dat ik uw afschuwelijke boek nooit heb gebruikt”) brachten de intus sen „rustende” kinderarts ertoe zijn nieuwe boek te schrijven, en zich te verdedigen: „Er zijn mensen die denken dat ze hun kinderen maar op twee manieren kunnen opvoeden, of door al les goed te vinden en dan komen er Nadat het pocketboek van dr. Spock wegens herhaald succes tot „hard-cover” was verheven en een zegetocht door de wereld begonnen was, hief de brave dokter in 1957 een waarschuwende vin ger: „Ik vertelde dat er verwarring kon ontstaan door een te snel overschakelen van de dictatuur van de klok op een totale vrijheid van handelen. En ik legde de nadruk op de noodzaak van meer leiding van de ouders, omdat kinderen zich er gelukkiger bij voelen als ze weten dat ze ook met anderen rekening moeten houden”. niet moeilijk-technisch is, maar be grijpelijk. Bovendien zijn de illustra ties niet van werkstukken van verge vorderde kunstenaars, maar van be ginners Een handig boekje is „Vormen met glas” door J. van Oostrum. Je vindt er nuttige tips om flessen te halve ren, ringen van glas te maken, glas te lijmen, allerlei glasvormen te con strueren uit bestaand glaswerk. Er wordt zelfs een zelf te maken snij- apparaat beschreven. In deze „boekenlijst” van Cante cleer dan nog even aandacht voor het vervaardigen van „Feestversieringen, het jaar rond” (zoals de titel van het door Vic Sjouwerman en Hetty Paërl samengestelde boekje luidt). Van alles vind je er in: nieuwjaarskaarten, driekoningen van met riet beklede flessen, palmpasenstokken, paas-eier- versieringen, Sint Maarten-lampion in de vorm van een vis, allerlei kerst- ideeën, adventskalender enz. enz. van i droog M.a.w. vuil en grondig Spock is er ook allerminst van over tuigd dat het op zich onschadelijk ge bruik van marihuana, leidt tot het ge bruik van schadelijker drugs. Hij vertelt het volste vertrouwen te hebben in het onderzoek dat aan het licht heeft ge bracht, dat, „maar twee percent van al diegenen die marihuana hebben gebruikt ooit heroïne proberen, en minder dan één percent van hen raken verslaafd aan heroïne- Want de rampzalige gevol gen van het heroïne-gebruik ontkent Spock allerminst en hij waarschuwt er met klem voor. „Jonge mensen hebben zich afge vraagd of ons geloof in indivuele voor uitgang door middel van meedogenloze competitie wel het juiste is en of we geen rechtvaardiger samenleving en ge lukkiger mensen zouden hebben als we ons als ideaal stelden eenvoudig te leven in plaats van prollerig, en in broederlij ke liefde in plaats van rivaliteit”. Het lijkt een soort race tussen de uitgeverijen. Elke zich respecterende uitgeverij behoort in haar fonds een boek over al of niet geneeskrachtige kruiden te hebben. Deze keer wijzen we op „Vademecum der geneeskrui den” van De Driehoek in Amsterdam, samengesteld door de kruidenzoekers Thérèse Claey en Paul Hausle. Dit boekje houdt zich inderdaad alleen - zoals, de titel aangeeft - bezig met de geneeskracht, die aan diverse krui- densapjes al eeuwen wordt toege kend. Men heeft de recepten verdeeld in categorieën inwendig en uitwendig gebruik. Of u nu iets wilt hebben voor een dikke keel dan wel voor witte vloed, mondzweren of maagver- slijmingen dan wel voor (of liever tegen) branderige voeten, men vindt een recept voor een kruidenbad, krui dendrank of kruidenzalf. De aspirant- kruidenverzamelaars wordt er op ge wezen, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het uit de vrije natuur weghalen van kruiden. Terecht, want anders houden we helemaal niets Spock durft namelijk te stellen wat iedereen overigens al wist maar het niet altijd durfde te zeggen dat „marihuana een drug is die veel minder schadelijk is dan heroine, de amfetami nes, de barbituraten, LSD, alcohol en tabak”. En Spock vervolgt: „De meeste regeringen hebben meer kwaad dan goed gedaan in hun pogingen om het gebruik van marihuana tegen te gaan”. De moeilijkheden bij het opvoeden van kinderen zijn echter groter dan ooit, zo vervolgt dr. Spock en hij merkt in de inleiding van zijn „Bringing up children in a difficult time” nog op: „Deze moei lijkheden zijn zo groot, voor een deel omdat gewoontes die door generaties werden overgenomen, nu met een nooit eerder vertoonde snelheid aan het ver anderen zijn. Seksueel gedrag en het gebruik van drugs zijn in het oog sprin gende voorbeelden. Maar ook de door ons hoogst aangeslagen waarden worden bedreigd. De droom van een voortduren de materiële vooruitgang is verstoord doordat we er plotseling achter zijn gekomen wat vervuiling betekent en omdat onze hulpbronnen opgedroogd ra ken”. Het hoofdstuk in dr. Spocks nieuwe boek dat ongetwijfeld weer nieuwe stor men zal ontketenen, is dat over het gebruik van drugs, in het bijzonder van marihuana. In de Ariandne-handwerkbiblio- theek stond nog niets over batikken. Dat is nu anders, want Jeanne Roode- kerk stelde een boek samen dat met recht „Batik met plezier” is genoemd. Er wordt niet hoog gegrepen, zodat niemand wordt afgeschrikt. Men krijgt alle informatie en aanwijzingen, die nodig en nuttig zijn om zelf aan de slag te gaan. In ieder geval ziet de inhoud er aanlokkelijk uit: fraaie il lustraties (vele in kleurendruk) wek ken de batik-lust op. Instructief dui delijk zijn de ook fotografische aan wijzingen om zelf werkstukken te vervaardigen. De uitgeverij is Zomer en Keuning. Een ander boekje - van kleiner formaat - van dezelfde uitgeverij is „Vrij weven” (op weeframen en ge touwen) door het drie-vrouwschap Elisabeth Hoppe, Estine Ostlund en Lisa Melén. De eerste neemt de grondbeginselen van het patroon-ont- werp onder de loep, de tweede gaat in op de weeftechnische aspecten en Li sa neemt de rest voor haar rekening. Natuurlijk wordt de tekst degelijk en fraai geïllustreerd. Dit van oorsprong Zweedse boek is bestemd voor dege nen, die al iets van weven afweten. bracht en men bereikt dan dat roestvorming wordt tegengegaan én dat de condensvorming wordt verminderd. Dit produkt geeft een dermate waterdichte laag, dat lekkages ge dicht kunnen worden. Men bedenke wel dat dergelijke reparaties in de buitenhuid van een schip in eerste instantie met hout of metaal moeten worden uitge voerd. Rambo strijkkla re rubber is er dan voor de overgebleven kier tjes. Het middel isoleert ook doorslaand vocht in muren, maar kan pas worden verwerkt als de muur droog is. Het wordt geleverd in bussen van een halve en een hele liter in wit, zwart en grijs. Gereed schap kan men schoon maken met terpentine of wasbenzine. de bodem de caravan dus, en schoon is. alle loszittend roest moet verwijderd worden. Daarna kan de strijkklare rubber met de De wintermaanden worden benut om boten en caravans op te knap pen. Een produkt dat daarbij goede diensten kan bewijzen is Rambo strijkklare rubber. Het geeft een duurzame wa terdichte afwerking en het is derhalve uiterma te geschikt om te wor den aangebracht op cie onderzijde van cara vans. Deze rijdende tweede woning wordt in de winter veelal op blokken gezet en als men dat hoog genoeg doet kan men de onder kant makkelijk bewer ken. Het is zaak dat ondergrond, de 1 caravan schoon

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25