Ford Interesse voor Veel versies over eisen van vliegtuigkapers doet blaaspijp I r FRANSE REGERING DRAAIT BIJ IN LOONSTRIJD Eerste geslaagde staking Nieuwe verkiezingen in Noord-Ierland Betoging van Arabieren in Jeruzalem Consumenten- Albanië Spanningen in bond tegen opheffing van koopavond achtergrond van krant in Spanje „Organische stof verkleuren” r H x, 3 Personeel Kans op samenwerking gering Zeven huisartsen melden, onjuiste declaraties JgF Uitstel Europees- Arabische dialoog bevestigd „Noticiero” kreeg steun regering BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 3 NOVEMBER 1974 95 Schadelijk „Alles doen” Selectie Paradox Fusie IN AMSTERDAM Ernstige zorgen Ir - i ONZEKERHEID IN TUNIS 4r een aantal bui- (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redacteur in Londen) (Van onze redactrice in Wenen) ver- Als opvolger van Balluku benoem- en van jorde- tucht- Ms er :n die moe- :ns de Wier- rinsen jaar- ennen. erland echter telijk- n voor nen. 3-jarig direc- noemd ranje- snburg jonden (Ver- cherpe ingen” nd. De e door et be- tionele ■rlands over- oeciale mtele- dlecte- bij de •n van izorden Als de blaasproef positief is met het 0,5 promille-buisje, kan het blijkens dit blad heel goed voorkomen dat de bloed proef, zeker als die een half uur of nog later plaatsvindt, negatief zal zijn. IS ook het 0,8-buisje verkleurd, dan zal de bloedproef, ook na enige tijd vrij zeker positief zijn (meer dan 0,5 promille alco hol in het bloed). In telefoongesprekken met buitenland se persbureaus in Beiroet werd gezegd dat „de Egyptische regering moet weten dat wij niet lankmoedig zullen zijn en niet zullen aarzelen haar reactionaire bastions te treffen, die verbonden zijn met Amerika. Het Arabische vaderland zal geen gevangenis zijn voor onze revo lutionairen”. Tegelijkertijd prijzen deze communique’s „het Egyptische volk, het Egyptische leger en de helden van de oversteek van het Suez-kanaal”. Gisteren gingen geruchten dat de fusie tussen Peugeot en Citroën op handen is. Ondanks het verzet van verscheidene aandeelhouders van Peugeot. nieuwe directeur voor de Franse indus trie. Zijn rapport, zegt men, verschilt niet veel van wat de economische advi seurs van Mitterrand denken. Verder maakte de Egyptische regering duidelijk dat alle eisen van de kapers via de Palestijnse bevrijdingsorganisatie zouden moeten lopen. In de toekomst zullen wij ons moeten concentreren zegt genoemde De l’Es- toile op industrieën die weinig grond stoffen en energie verbruiken en waar mee wij op de internationale markt toch nog kunnen concurreren. redactielijn en er heerste een algemene malaise binnen het bedrijf. I van ;eerde Jaar- ge- e niet ig. Troof leilijk- ruim 12.000. ren de en d* aliê. iy 11 lipo is men ouwen frac- irzitter n AR- Gaay evoor- eigen iwbare ;trek- t het erug- oepen eis, lan- inter- eens avond erden BVD, troe- an de i sol- eidin- tieta- voor voon- jrgoe- en. as op n als Dit moest binnen drie uur zijn ge beurd. Als er niet gereageerd werd zou den de kapers elke twee uur één passa gier doden totdat hun eis was ingewil ligd. Dringender nog dan China is voor Albanië en Russische strategie op de Balkan. De stalinistische samenzwe ring in Joego-Slavië en het naderende einde van de era-Tito: de troepenver sterking in Bulgarije; de begerige blikken die Moskou op Cyprus werpt. Kortom, overal om zich heen ziet Hoxha de Russische beer om de hoek kijken. Hij kent net als bij zijn conflicten met de jongere generaties, maar een antwoord: inkapseling, re pressie en terreur. Het toestel, dat uit Londen op weg was naar het Verre Oosten, werd ge kaapt nadat het in Dubai was geland. De kapers zouden zich als grondpersoneel van de luchthaven van Dubai hebben vermomd. en la- ijn bij innen- was m-Den PARIJS Dat de Franse regering plotseling bereid is over lonen en arbeidsvoor waarden in de publieke sector te onderhandelen met de vakbonden, die donderdag nog werden uitgemaakt voor „slopersploegen”, wordt algemeen uitgelegd als een be wijs hoe ernstig Frankrijk er economisch voorstaat. Er zijn twee aanwijzingen: een op korte en een op langere termijn. „De ontwikkeling zal ons tot een se lectie dwingen. Duizenden bedrijven van de traditionele industrie zullen verdwij nen. Duizenden andere zullen het levens licht zien, maar met andere mensen. Om de werkloosheid te beperken zal de arbeidsduur moeten worden verlaagd en veel meer mensen zullen beschikbaar moeten worden gesteld voor de gezond heid, de cultuur en de vrijetijdsbesteding van de Fransen”, aldus de directeur voor de Franse industrie De l’Estoile. De kans is groot, dat zij dan opnieuw elke samenwerking met de Sociaal-De- mocratische Labour Partij (de katholie ke minderheidspartij in Ulster) zullen weigeren, wat meteen het einde van deze zoveelste poging zou betekenen om Ulster eindelijk de zo noodzakelijke sta biliteit en rust te geven. Met alle conse quenties van dien. „Wij zullen alles doen om te voorko men dat bloed wordt vergoten”, ver klaarde hij bij zijn vertrek uit Parijs en hij „betreurde het dat de kapers Tunesië hadden uitgezocht om hun eisen wereld kundig te maken”. n een ntrum an de iet als m, ko- e wij- wor- r men t men =n. De jbleem >nd te Aziatische reis in Seoel door „meer dan een miljoen mensen” verwelkomd, zo weet het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press te melden. Michelin, de voornaamste aandeelhou der van Citroën, zou bereid zijn, de schulden van Citroën over te nemen, terwijl de staat zal bij springen om de fusie te vergemakkelijken. In bankkrin- gen wordt het bedrag dat voor de fusie nodig is zorgvuldig geheim gehouden. Maar deskundigen schatten het op 3 miljard frank. Alleen over 1974 zal het verlies van Citroën al 1 miljard frank bedragen. Op langere termijn staat niet alleen de Franse automobielindustrie, maar de gehele industrie van Frankrijk voor een beslissende keus. Hierover zal aan de regering binnenkort rapport worden uit gebracht door Hugues de l’Estoile, de TUNIS (Reuter, AFP, DPA AP) De Palestijnse kapers het Britse passagiersvliegtuig gaven Egypte gistermiddag (om 15.30) ne gen uur de tijd om hun eis in te willigen; vrijlating van 13 comman do’s in Egypte. Het toestel (zie foto) stond toen al in Tunesië. De Tunesische minister Belkhodja van Binnenlandse Zaken bevestigde dat een ultimatum is gesteld. Hij was van me ning dat er vier gewapende kapers aan boord van de VC-10 zijn. „Mijn pleidooi om de gijzelaars vrij te laten is botweg van de hand gewezen”,- aldus de minis ter. Verslaggevers die op de luchthaven van Tunis nabij de VC-10 konden ko men en met de kapers spraken, vertel den echter dat zij de vrijlating hebben geëist van 13 commando’s die in Egypte worden gevangen gehouden. Balluku viel in ongenade. Hoxha sprak in een verkiezingsbijeenkomst in Tirana vol haat over zekere „schur ken, vijanden en buitenlandse agen ten” die hadden geprobeerd om „de briljante en ijzersterke verdediging van ons land te saboteren”. Het was meer dan duidelijk op wie dat alle maal sloeg. DEN HAAG (ANP) De Consumen tenbond heeft er in een telegram aan Burgemeester en Wethouders van Am sterdam op aangedrongen het deze week opgenomen besluit tot afschaffing van de wekelijkse koopavond in te trekken. De bond krijgt op dit ogenblik een groot aantal reacties van zijn Amsterdamse leden, waarin fel wordt geprotesteerd tegen het genomen besluit en waarin om tegenactie wordt gevraagd. UTRECHT (ANP). Zeven apotheek- houdende huisartsen hebben zich bij de ziekenfondsen gemeld met de medede ling, dat zij in het verleden vermoede lijk onjuist hebben gedeclareerd. Dit is het resultaat van de brief van het ge meenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties van 5 augustus aan alle apotheekhoudende huisartsen, waar in artsen die verkeerde rekeningen heb ben gestuurd werd gevraagd, zich voor I •ktober vrijwillig bij het ziekenfonds te melden. Dit staat in het Tijdschrift voor Ge neeskunde, waarin verder wordt gezegd dat de alcoholblaasproef met de pijpjes slechts kan worden beschouwd als een betrekkelijk grove indicatie. Minister Rees zei er niet bij wat hij precies ondter deze hoge prijs verstond. Wel maakte hij duidelijk, dat uit de Convention opnieuw een raad zal ko men, waarin protestanten samen met rooms-katholieken een aanvankelijk be perkt bestuur over Ulster kunnen uitoe fenen. De verkiezing zal gaan om in totaal 78 zetels, waarvan de protestanten van de harde lijn, zoals dominee Paisley, oud-minister William Craig en de via Ulster in het Engelse parlement terugge keerde Enoch Powell, de aanvoerders zijn. Ze rekenen op minstens 50 van de 78 zetels. (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) ding in Tunis cirkelde veer een uur boven hoofdstad. De betoging begon toen ongeveer hon derd jonge Arabieren die met Palestijnse vlaggen zwaaiden, de moskee verlieten en de stad in wilden trekken. Zij wer den opgevangen door de Israëlische poli tie die hen terugdreef binnen de muren van de oude stad en daarna probeerde de betogers te verspreiden. De politie schoot daarbij in de lucht. Deze brief heeft één ziekenfonds bo vendien een anomieme storting van 600 opgeleverd. De ziekenfondsen waarbij de apo theekhoudende huisartsen zich hebben gemeld, zijn nu bezig met het onderzoe ken van de declaraties van deze mede werkers. Uit dit onderzoek zal moeten blijken of de justitie moet worden inge schakeld Een groot probleem voor deze beide leiders is hun afhankelijkheid van China. In 1971 begon de relatie tussen Tirana en Peking merkbaar af te koelen. De beste toetssteen voor een echte vriendschap zijn nog altijd de BARCELONA. Na een bliksemsta- king, die een unicum vormt in de ge schiedenis van de Spaanse pers onder het Franco-regime, heeft het personeel van de Barcelonese avondkrant Noticie- ro gisteren de directie op de knieën gekregen. Toen de Noticiero niet op de straten verscheen, dachten de 70.000 le zers dat dit aan een machinestoring te wijten was, want in het Spanje van Franco had men nog nooit toegestaan dat een dagblad wegens staking niet verscheen, dat zou te veel opvallen in een land waar stakingen nog altijd bij de wet verboden zijn. Op weg naar Tunis maakte het vlieg tuig een tussenlanding in Tripoli, waar brandstof werd bijgetankt. Voor de lan de VC-10 onge- de Tunesische DEN HAAG (ANP). De Europees- Arabische dialoog die maandag in Parijs zou beginnen tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap en de landen aangesloten bij de Arabische Li ga is uitgesteld, zo heeft minister-presi dent Den Uyl gisteravond bevestigd op zijn wekelijkse persconferentie te Den Haag. Op de vraag of Nederland verzet heeft aangetekend tegen het verzoek de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO aan de besprekingen te laten deelnemen, wilde drs. Den Uyl geen commentaar geven. gewa- vondng Ier in m er- 000 en "y A? -li‘!-‘Ji=‘' - J---3 - ri" :I Ui ifl-sll HUWllV, De onderlinge haat en verbittering als gevolg hiervan heeft in Ulster weer een dreigende, explosieve sfeer veroorzaakt en de kans op een nieuwe, bloedige climax in deze niet aflatende crisis is weer zeer reëel. Van de Palestijnen die in Cairo wor den gevangen gehouden waren acht com mando’s betrokken bij de moord op twee Amerikaanse diplomaten in de Soedane- se hoofdstad in maart 1973. De vijf anderen pleegden in december 1973 een bomaanslag op een vliegtuig van de Pan American Airways op het vliegveld van Rome. JERUZALEM (AFP). Na afloop van een dienst in de Moskee El Aqsa hebben Arabieren uit het oostelijke deel van Jeruzalem gisteren een betoging ge houden. WENEN Een gistend Al banië viert volgende week zijn 30-jarige bevrijdingsfeest. De machtige dictator Enver Hoxha kan de talloze binnen- en bui tenlandse problemen nauwelijks meer onder controle houden. Mi nister van Defensie Balluku is ten val gebracht. De genadeloze premier Shehu ziet zijn invloed groeien. De eens zo bloeiende vriendschap met China is al lang bekoeld. UTRECHT (ANP). „In principe kunnen alle organische stoffen in de ademtucht bijdragen tot verkleuring van de stof in het blaaspijpje, dat de politie gebruikt bij alcoholcontroles. Dit bete kent dat bijvoorbeeld de stof aceton, die voorkomt in de ademlucht van lijders aan suikerziekte of de kenmerkende stof, die het eten van knoflook de ken merkende geur veroorzaakt, aanleiding geven tot verkleuring van het buisje. Twee journalisten die naar de gekaap te VC-10 mochten gaan verklaarden dat de kapers eisten dat 13 van hun kame raden, die in Khartoem (Soedan) en Rome worden vastgehouden, moeten worden vrijgelaten. Na de landing werd tenlandse persbureaus in Beiroet opge beld door iemand die verklaarde dat de guerrilla’s hun gijzelaars zouden doden tenzij Nuri en Tamimah, twee in Neder land gevangen gehouden Palestijnen, zouden worden vrijgelaten. Op korte termijn staan massa-ontsla- gen bij Citroën voor de deur. De directie heeft de ondernemingsraad voor maan dag bijeengeroepen met twee punten op de agenda: collectieve ontslagen, die verband houden met de conjunctuur, en de algemene toestand bij Citroen zelf. Ovex’ de komende ontslagen geeft d e directie geen cijfers. Die zullen pas maandag bekend werden gemaakt. Maar men acht die in werkgeverskrin- gen niet gering. Begin deze maand heeft Edmond Maire, algemeen secretaris van het vakverbond de CFDT, een cijfer genoemd van 10.000, maar dat werd toen overdreven geacht, aangezien het afgelo pen jaar toch al 6000 arbeidsposten wa ren geschrapt en geen nieuw personeel was aangenomen. Bij Renault zullen 70.000 van de 97.000 arbeiders vier dagen niet behoeven te werken: de fabrieken zullen gesloten worden; eerst op 26 en 27 december en daarna op 2 en 3 januari. Deze beslissing is door de directie genomen in verband met een daling van 16,5 percent van de verkoop in oktober vergeleken met ok tober 1973. Zestig percent van deze tech nische werkloosheid zal voor rekening komen van Renault. Bij de laatste cao-onderhandelingen probeerde de directie de kosten van loonsverhoging te drukken door de an- ciënniteitspremie af te trekken van de verhoging. Zo kwam het tot de paradox dat degenen die de kranten gedurende lange jaren het trouwst hadden gediend, de minste loonsverhoging krijgen. Dit nam het personeel (redactie en drukke rij) niet en men dreigde met staking. De directie nam dat niet serieus en meende dat het regime dat wel zou verhinderen. Maar gisteren ging de kogel door de kerk en kwam voor het eerst in de historie van het Franco-regime een Spaanse krant wegens staking niet op straat. Rond middernacht hakte de rege ring de knoop door en dwong de directie ertoe de eisen van het personeel in te willigen. Vandaag wordt de Noticiero weer normaal gedrukt- De eerste kran- testaking van het hedendaagse Spanje is een succes geworden. Nu al is er weinig optimisme over een politieke oplossing voor de zo geteisterde provincie. Het lijkt wel of de dagen van de politici hier voorbij zijn en dat het optreden van de verschillende para-mili- taire organisaties in Noord-Ierland hoog tij viert. Al lijken de 18.000 man Britse veiligheidstroepen in staat een volledige burgeroorlog te voorkomen, zij staan toch volkomen machteloos in de gruwe lijke reeks van sektarische moorden over en weer, waarvan het aantal slacht offers alleen al dit jaar nu de tachtig is genaderd. De man die in Beiroet de buitenlandse persbureaus opbelde, zei ook nog dat de kapers behoren tot een vrij onbekende splintergroep met de naam „het eskader van de martelaar Aby Mahmoud”. Een woordvoerder van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie in Beiroet veroordeelde de actie als „een onverantwoordelijke daad”. De Tunesische minister van Buiten landse Zaken, Habib Chatti, onderbrak gisteren in verband met de kaping zijn bezoek aan Frankrijk en keerde per vliegtuig naar Tunis terug. In de praktijd zijn de concentraties van dergelijke organische stoffen in de uitgeademde lucht echter aanzienlijk la ger dan de in het geding zijnde alcohol- concentraties”. Er bestaat maar een klein voorbeeld, van een plaatselijk krantje in Alicante, waar enkele jaren geleden het personeel in staking ging: de krant werd meteen helemaal opgeheven. De Noticiero is een van de oudste dagbladen van Spanje, en de belangrijk ste avondkrant van Barcelona. Tot voor een tweetal jaren was de krant in han den gebleven van de oprichters van El Mencheta. die ook een klein persbureau hadden. Financiële moeilijkheden dwon gen de familie Mencheta de krant te verkopen aan een voormalige burge meester van Barcelona, senor Porcioles (hoewel zijn naam niet werd vermeld), die zijn schoonzoon tot manager be noemde De Noticiero verloor meteen haar tot dan toe zeer onafhankelijke De Egyptische regering verklaarde gis teravond dat de kaping van een Brits vliegtuig wordt betreurd. C iro be schouwt deze zaak als „schadelijk voor de Palestijnse zaak”. LONDEN. Waarschijnlijk in maart of april van het volgend jaar zal de bevolking van Noord-Ierland naar de stembus gaan voor de verkiezing van een nieuw Ulster-parlement, de zoge naamde Convention, die in mei van het vorig jaar uiteenviel als gevolg van een massale staking door de protestantse ar beiders. zan de twee van de Hoxha zijn beste vriend en moedelijke opvolger Shehu, die ook al minister-president is. Minstens tien andere politici zijn daarbij gepas seerd: een teken dat de Albanese leiders ernstige zorgen koesteren over hun defensie en hun strategische posi tie in het woelige oostelijke deel van het Middellandse Zeegebied. Shehu is uit het zelfde fanatieke hout gesneden als Hoxha en kan de Russen wel levend vreten. Bij de zuiveringen na de Tweede Wereldoorlog heeft hij een bloedige rol gespeeld. Zijn zwakke punt: Shehu is anderhalf jaar geleden voor een zware operatie naai’ Frank rijk gegaan en is door zijn oorlogs verleden een oud en ziek man, al is hij pas 61 jaar. Zijn eerzucht is evenwel ongeblust. Hij is nu onbe twist na Hoxha de tweede man in Tirana. Chinese kredieten voor de Albanese economie. Die kredieten laten op het ogenblik op zich wachten - en dat terwijl Albanië over een jaar met zijn nieuwe vijfjarenplan begint en dus graag wil weten waar het aan toe is. Voor het thans lopende vijfjaren plan werden de kredieten door Pe king al in 1969 officieel toegezegd, dus ruim twee jaar voox- de inwer kingtreding van het plan. Hoxha laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan om in het openbaar de lof van het Chinese volk en voorzitter Mao te bezingen. De consumentenbond is ook niet van plan het erbij te laten zitten. Vanoch tend al zijn de Amsterdamse consumen ten per advertentie onder het motto „de koopavond moet blijven” opgeroepen de bond te steunen in zijn actie. Gevraagd wordt een briefkaart met vermelding van dit motto te sturen aan Consumen tenbond in Den Haag. De bond vindt dat het Amsterdamse gemeentebestuur zijn beslissing onvol doende gemotiveerd heeft genomen. Het heeft aan iedereen zijn mening over de koopavond gevraagd, behalve aan de consumenten. „De afschaffing van de koopavond dient geen enkel reëel belang. Zij schaadt daarentegen vele belangen”. Dit schrijft in een protest tegen het besluit de voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, drs. J. Bons jr. „De binnenstad, die juist door de koopavond tenminste één avond per week geheel tot leven kwam, wordt met een enkel besluit opnieuw tot een dode stad gemaakt”. Twintig jaar lang behoorde Ballu ku tot de kleine -kliek rond Hoxha, die in het land van de Skipetaren de lakens uitdeelde. Aan Balluku is het o.a. te danken geweest dat in 1967 in het Albanese leger alle rangen wer den afgeschaft zodat ze er nu een soort volksleger hebben, geheel vol gens Chinees model. De minister was toen juist terug van een reis naar In een officiële verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd dat de PLO, die door de Arabi sche staten op de topconferentie in Ra bat officieel is erkend, volledig gemach tigd is uit naam van het Palestijnse volk op te treden. ui- is® China, waar de culturele revolutie woedde. Intussen heeft Peking zijn plaats in de wereldpolitiek ingenomen en Tira na heeft zich daar vol afschuw van afgekeerd. Hoxha houdt nog steeds vast aan zijn oude oorlogskreet: dood aan het Russische en Amerikaanse imperialisme. Over de diplomatieke en militaire strategie, waarmee Alba nië het best op de veranderde positie van China zou kunnen antwoorden, schijnen zich zware conflicten tussen Balluku en Hoxha te hebben afge speeld. Deze staking, die het openbare leven In Ulster volkomen ontwrichtte, maakte een tragisch einde aan de zogenaamde bestuursraad over Ulster, waarin protes tanten en rooms-katholieken de verant woordelijkheid deelden. Deze gedeelde verantwoordelijkheid blijft overigens de vaste bedoeling van de Britse regering, die bij monde van haar speciale Ulster-minister, Merlin Rees, de Noordierse bevolking in het algemeen en haar politieke leiders in het bijzonder heeft gewaarschuwd, dat voor het mislukken van deze volgende poging een zeer hoge prijs zal worden betaald. Zó groot was de belangstelling in Zuid- Korea voor president Ford dat de voorste rijen van wachtende mensen lelijk in de verdrukking kwamen. De Amerikaanse president werd op zijn Dat zijn in hoofdzaak de industrieën van het „Know-how”. Over vijf jaar zal men in Algerij een Iran goedkopere Fran se auto’s kunnen maken dan aan de lopende banden van Billancourt. Aan de andere kant verkeert Frankrijk in de Afrikaanse en Aziatische landen in een betere positie voor het maken van ma- chinegereedschappen, medische instru menten en elektronische rekenmachines, terwijl Frankrijk bovendien beschikt over gekwalificeerde mannen en vrou wen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3