B. EN W. HAARLEMMERLIEDE WILLEN OPNIEUW BEROEP OP KROON CJ( Wethouder Ockeloen en directeur Óorebeek vinden plannen „volkomen waanzin” Wie Wat Waar 1975 rj3 L Kr! Fi»; Recreatieschap Alkmaardermeer ZWEMLESSEN Sportakademie Nauwelaerts de Agé Kort IJmondnieuws Bouwens Autoverhuur 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 2 3 ZATERDAG NOVEMBER p door Ton Kors Jr. RW Je door Rien Polderman Koers PPC Minister Werkgroep Nota Effectiever Kroon Groen Afgesneden Vèrwarmingsservice f w ft u: u IJMUIDEN. De Scheepvaartvereniging Noord heeft bevestigd dat er al lange tijd aan overslagmogelijkheden in de Vissershaven van IJmui- den wordt gedacht. Andere instanties zoals het Staatsvissershavenbedrijf en Rijkswaterstaat uit Den Haag zeggen niets van deze plannen te weten. Ook de gemeente Velsen is niet van deze studie op de hoogte. EEN FORD-ESCORT HUREN? Vishallen voor overslag containers (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zeehavenbeleid van Amsterdam en provincie drie hoogleraren krijgt dikke onvoldoende van beleid De adviescommissie is van oordeel, dat GS de weg naar een bijsturing van het planologisch beleid hebben afgesneden, door de bestemmings-wijziging niet goed te keuren. Daardoor zou ook een herbe- Er zijn plannen om de vishallen op deze door het fotopersbureau De Boer B.V. gemaakte luchtfoto te gaan gebrui ken voor de overslag van containers en andere goederen. De Haringhaven zal dan verlengd moeten worden, terwijl op de braakliggende terreinen tussen deze haven en de Strandweg nieuwe vishallen moeten komen. De noordvleugel van dit nieuwe complex moet dan ongeveer ko men op de plek die door een zwarte pijl wordt aangegeven. dat meer woningbouw en kantoren beter zouden passen in de kanaalzone. Ook is het volgens hen een vraa gin hoeverre de agrarische functie kan blijven gehand haafd. d< g< Fr ve: pe ter Ve dei f V 46 ONS JAARBOEKJE IS VERSCHENEN Dag. verkrijgbaar aan onze kantoren P< 26 to ec 65 rc 95 tv be 45 k< sc 11 SC er ki ki ki m sl E 1 sai jar Vo Ur tot de: Lo Na Sa in „B de je Sv lei du jes me pa de lar rel ƒ- er f 48 78 14 Ui VI m 9, 7,: s< V rr di di Z< m w al ir fE ZC ui n; w fc 24 lu k le z< b P d 16 dec. aanv. nieuwe cursussen voor kleuters (v.a. 3 jaar) en lagere schooljeugd. 3 dec. aanv. moeder en kind zwemmen (onder 3 jr.). Zwemlessen voor volwassenen en rekreatiezwemmen. Bloemendaalseweg 152 ©VERVEEN Tel.: 023-26 55 21 -25 32 56. Uit deze Nota citeren zij: „Mede ge zien de trage vestiging van bedrijven zijn de standpunten over gewenste ont wikkeling en het beleid zeer verschillend te noemen”. En: „Het moet worden be treurd dat een voldoende gefundeerd zicht op de gehele economische struc tuur van het Amsterdam Noorzeeka- naalgebied nog ontbreekt, waardoor het Een en ander was bedoeld in afwach ting van de resultaten van een deugde lijk onderzoek, en ,een daarop te stoelen beleid. Volgens de adviescommissie, was dit ook de mening van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Deze had in een brief van 21 augustus aan Gedeputeerde Staten ge schreven, dat ook hij van mening was, dat eerst eens zou moeten worden beke ken of er wel behoefte bestaat aan industrieterreinen, voordat opspuiting en het graven van een haven het karakter van een gebied definitief zouden veran deren. aldus het advies. „Het is niet juist te achten, dat op voorhand een situatie wordt geschapen, die bijsturing onmoge lijk zal maken. Het bestemmingsplan (dwz. de wijziging daarvan, red.), waar aan goedkeuring onthouden is, heeft pri mair geen andere betekenis dan de in standhouding van een stuk schaars groen”, zo schrijven de drie hoogleraren in hun advies. zinning op de uitgangspunten „een wei nig zinvolle zaak zijn”. De adviescommissie vraagt zich af, of de „op betrekkelijke simpele redenering gebaseerde Amsterdamse ramingen over eenstemmen met de werkelijke vraag naar industrie-terreinen”. Wat betreft de werkgelegenheid mer ken de drie hoogleraren op dat veel werklozen vooral om „sociale” redenen werkloos zijn. Dat wil zeggen, dat ze door de technologische en maatschappe lijke ontwikkeling niet meer willen of kunnen worden geplaatst in de aanvan kelijk ingenomen arbeidsplaats. „Bij een analyse van de behoefte aan nieuwe arbeidsplaatsen zal men ook moeten let ten op de aard van de bedrijvigheid en de aard van de arbeidsplaats.”. Daarbij zijn scholing en leeftijd belangrijke ge gevens. Het werk zou volgens die brief pas moeten worden overwogen „indien zou blijken, dat de tot dusverre nog steeds onbenutte bouwrijpe terreinen in ge bruik genomen zijn, of binnen een rede lijke termijn in gebruik zullen worden genomen”. De minister deelde het stand punt van de raad, dat in elk geval geen werkzaamheden ten westen van de Ma- chineweg zouden moet worden uitge voerd. Het dagelijks bestuur van deze ge meente heeft intussen de gemeenteraad in extra vergadering bijeen geroepen op 9 december. B. en W. stellen voor, tegen de afwijzing van de wijziging in beroep te gaan bij de Kroon. Óver het rapport zeggen B. en W. van Haarlemmerliede, dat het aantoont dat de raad destijds op goede gronden akkoord is gegaan met het wijzigingsplan. De wijziging van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied 1968” hield in, dat het gebied direkt westelijk van de Machine- Volgens bronnen in IJmuiden bestaan de plannen voor een los- en laadstation van containers al geruime tijd. Het ver wezenlijken van deze nieuwe faciliteiten op de braakliggende terreinen tussen de Haringhaven en de Strandweg wordt niet mogelijk geacht. De toch al grote containerschepen zouden deze Haringha ven veel moeilijker kunnen binnenko men dan de Vissershaven. Het wordt mogelijk geacht het grote complex van uit Amsterdam gebracht worden, zodat je in wezen niet veel ópschiet.” Hij zei dat de nieuwe plannen voor IJmuiden ten nauwste samenhangen met de aanleg van de voorhaven. Ook hangt veel af van het Staatsvissershavenbe drijf, dat volgens directeur Rutten niet zonder meer geneigd is een beslissing te nemen. Daarvoor hangt ook te veel af van de ontwikkeling van de visserij in de kop van Noord-Holland. met name in Den Helder. Hij zei dat de scheepvaart veel alternatieven in studie heeft en dat deze plannen voor IJmuiden al geruime tijd de aandacht hebben. Zij vinden dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland deze overwegingen bij hun beleid hadden moeten betrekken en dat is naar hun mening niet gebeurd. De beslissing om goedkeuring te onthou den aan de bestemmingswijziging is, vol gens het advies onvoldoende gemoti veerd. Het provinciaal college heeft te veel gevaren „op een koers, uitgezet door een verwerpelijk advies van de Provinciale Planologische Commissie van Noord-Holland van juni 1974”. In een vijftien bladzijden tellend ad vies, zetten de drie hoogleraren uitéén wat hun bezwaren zijn tegen het tot dusver door de provincie en Amsterdam gevoerde beleid met betrekking tot de industrialisatie van het gebied langs het Noordzee-kanaal. Zij nemen daarbij uit drukkelijk stelling tegen de afwijzing van de eerste wijziging van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied 1968” in Haarlemmerliede en Spaarnwoude. BALONNENWEDSTRIJD Van de tweehonderdveertig ballonnen die eind september door basisschoolleerlingen ter gelegenheid van de heropening van het Beverwifkse Rode Kruis Ziekenhuis zijn opgelaten, zijn er tot nu toe zevenen veertig geretourneerd. Het verst vloog de ballon van Erwin Koelemeij (Bethel- school) wiens naamkaartje vanuit het Gelderse Opheusden werd teruggezonden. De ballon van Lida Oud (St. Cassianus- school) werd gevonden in Maarn, die van Jeroen Teunis (St. Cassianusschool) in Zeist, die van Anton Rutten <Zee- wijkschool) in het Bilthover Panbos en de ballon van Miriam Pools (Noorder- school) in Beerschoten (Utrecht). De vijf winnaars zullen hun prijs zoals gemeld woensdagmiddag 4 december uit handen van Sint Nicolaas ontvangen. f 27,50 per dag incl. 100 km. en Ti»verz. excl. btw en ■Gf benzine bouwjaar 1974 langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 312638 De drie hoogleraren wijzen in hun advies voorts op de Nota van uitgangs punten inzake herziening van het streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied van oktober 1972. Zij zijn van mening, dat men voor wat betreft dit gebied nog niet is toegekomen aan een deugdelijke beleidsvoorbereiding. Van een voldoende bepaling van doeleinden kan dus, zo menen zij geen sprake zijn. In de Nota van uitgangspunten wordt melding gemaakt van een gebrek aan gegevens voor een beleidsvoorbereiding c.q. een doeleindenbepaling. Een kritische kanttekening plaatst de commissie tenslotte bij de instelling van een ambtelijke werkgroep om de inge wikkelde problematiek van het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied te bestude ren. (Zoals gemeld is er een werkgroep ingesteld van ambtenaren van de pro vincie en gemeenten Haarlemmerliede en Amsterdam) Het gaat hier, zo stellen de drie hoogleraren, ook om vraagstuk ken, die niet alleen de provincie en de gemeenten aangaan, maar die ook in de rijkssfeer liggen. „Een werkgroep van veel bredere samenstelling zou hier de voorkeur verdienen, waarbij men zich kan afvragen of het geen aanbeveling verdient, ook niet-ambtenaren in de werkgroep zitting te laten hebben” ,zo merkt de adviescommissie op. nu niet mogelijk is te komen tot vast omlijnde conclusies”. Het is de commissie opgevallen, dat GS de wijziging niet hebben getoetst aan de Nota van uitgangspunten. De drie hoogleraren vragen zich af, of dit bete kent dat het college de Nota niet meer beschouwt als een volwaardig en waar devol „toetsingskader”. „Men kan dit mede als gevolg van de uiterst summiere motivering van het besluit tot onthou ding van goedkeuring hiernaar slechts gissen. Hoe dit ook zij, het besluit tot onthouding van goedkeuring heeft de inzichten in het provinciaal slechts vertroebeld, wat bezwaarlijk een goede zaak kan worden geacht”, aldus de adviescommissie. „Een arbeidsmarktbeleid gericht op herscholing is hier voor bepaalde groepe ringen wellicht effectiever, dan het zo maar stimuleren van nieuwe werkgele genheid”, aldus het advies. De drie pro fessoren twijfelen er ernstig aan of er wel zo’n behoefte is aan ruimte voor een haven en havenindustrie voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied, als men let op de soorten werklozen en op de sterke ruimtevraag van deze haven en havenindustrie. De adviescommissie stelt, dat een vol doende zicht ontbreekt op de economi sche structuur van het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Gegeven dit feit, had het voor de hand gelegen dat geen beslissingen zuden worden genomen, die een bijsturing van het in het verleden gevoerde beleid in de weg zouden staan, De eindconclusie van het advies is, dat het beleid van de gemeenten Haarlem merliede en Spaarnwoude juist moet worden geacht. De adviescommissie raadt Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan de bestemmingswijziging alsnog goed te keuren. Gas- en oliestook- installaties Onderhoud Airconditioning Ombouw olie op gas seven sisters Te| 023.310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem (ADVERTENTIE) de vishallen met goede aansluiting op het wegennet van Velsen voor contai ners en goederen te gebruiken. Wel is aanpassing van het complex noodzake lijk. De nieuwe vishallen kunnen door een verlenging van de Haringhaven op nieuw langs het water worden ge bouwd, zodat afmeren en snel lossen als vanouds tot de mogelijkheden gaat be horen. Er moeten speciale voorzieningen worden getroffen voor een goede aan sluiting op de Dokweg en de spoorlijn langs deze weg. Het Staatvissershavenbedrijf zou vol gens deze bronnen van de plannen op de hoogte zijn en visserij kringen in een vertrouwelijk gesprek hebben ingelicht. Directeur Óorebeek van de vishallen zegt van deze plannen nog nooit gehoord te hebben. Hij noemde het idee „vol strekt waanzinnig”. Hij ontkende ten stelligste ooit met de visserij over een verplaatsing van de vishallen naar de Haringhaven te hebben gepraat. Hij zei dat scheepvaartkringen wel meer plan netjes hebben. Directeur Óorebeek vond het ook „onzinnig” beslissingen te nemen als nog niet eens bekend is of de voor haven wel of niet wordt aangelegd. Ook wethouder Ockeloen van Velsen noemde de plannen „volslagen onzin”. Hij zei dat de toegang van de Vissersha ven maar vijftig meter breed was en voor containerschepen van 30 tot 80.000 ton veel te smal was. De wethouder zei ook dat de containerschepen waarschijn lijk niet eens de bocht kunnen maken om de haven binnen te komen. „Boven dien is de golfslag van dit soort schepen zo groot dat andere kleinere schepen in deze haven niet meer kunnen afmeren.” Ir. S. A. Posthumus van Rijkswater staat, de voorzitter van de commissie Zeehavenoverleg die de aanleg van een voorhaven bestudeert, zei alleen dat de plannen hem niet bekend waren. Directeur Rutten van de Scheepvaart vereniging Noord ontkende niet dat op de overslagmogelijkheden voor IJmuiden wordt gestudeerd. Een conaineroverslag- plaats is voor IJmuiden wel een alterna tief als de voorhaven niet doorgaat, zei hij. Niettemin zei hij toch zijn beden kingen tegen de plannen te hebben. Bij het creëeren van overslagfaciliteiten in IJmuiden zal er sprake zijn van dubbele investeringen, omdat de Amsterdamse haven over een volledige overslagcapaci- teit voor containers beschikt. „In Am sterdam is zelfs sprake van een overca paciteit”, zei hij. Daarnaast trok hij in twijfel of door het overslaan in IJmuiden werkelijk tijd en dus geld bespaard kon worden. „Het is inderdaad waar dat de schepen dan niet het moeilijke stuk door het Noord- zeekanaal hoeven af te leggen. Maar aan de andere kant moet je wel die goederen of de containers naar en van IJmuiden aanvoeren over de bestaande wegen en spoorlijnen. Ik weet niet of de infra structuur van Velsen daarvoor geschikt is en bovendien zal je in de praktijk zien dat veel van de containers weer naar of HALFWEG. Tn een advies aan het gemeentebestuur van Haarlem merliede en Spaarnwoude hebben drie professoren zich uiterst kritisch zo niet vernietigend uitgelaten over het beleid van de provincie Noord-Holland met betrekking tot de industrie-politiek van Amsterdam. De drie hoogleraren, prof. mr. R. Crince le Roy, hoogleraar bestuursrecht aan de universiteit van Utrecht, prof. dr. L. H. Klaassen, president-direc- teur van het Nederlands Economisch Instituut en prof. dr. J. G. Lambooy, direkteur van het Economisch Geografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam, verwijten de provincie in feite een starre, op onvoldoende onderzoek gebaseerde houding tegenover de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. weg de bestemming „groenzone en groenschermen” zou krijgen. Het oor spronkelijke plan was om daar een Zee haven en zeehavenindustrie te maken. De professoren vinden, dat de provin cie zich zou moeten herbezien op de uitgangspunten van haar planologisch beleid. De beslissing van de provincie om dat inderdaad te doen, noemt de adviescommissie op zichzelf „wijs”. Maar, zo staat in het advies, „daarmee verdraagt zich echter niet het beleid dat ten aanzien van de gemeente Haarlem merliede is gevoerd”. Dat zou blijken uit het feit dat CS hun goedkeuring hebben onthouden aan de wijziging. Het is naar hun mening een teken van goed bestuur, als men zich zo opstelt dat regelmatig bijsturing kan plaatsvin den. De hoogleraren vinden dat zou moeten worden onderzocht of havenin dustrie wel het juiste instrument is om de werkgelegenheid, het optimale ruim tegebruik en het milieubeheer te bevor deren. En zij hebben de indruk dat soms het instrument wel eens tot doel wordt verheven. Zij achten het niet onmogelijk r JWMHMIT BEVERWIJK. Het recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer verga dert vrijdagmiddag 29 november in het dorpshuis te Akersloot. Op de agenda staat ondermeer de bespreking van het rapport hydro-biologisch onderzoek van het Alkmaardermeer, met een samen vatting en conclusies van drs. Leentvaar inzake de gevolgen van de zandwinning. o a fi v II v V f- ’S B- - - Bh- ff ME r I3B -.-j ffi,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4