Actie Ambulance in de IJmond voor Invaliden Hulpdienst toGtevishal Schoolhoofd A. Voerman nam afscheid van het onderwijs T.V.S. contra J I I B I i Ockeloen verwacht positief rapport over voorhaven bij IJmuiden „Heemstede” w bil» Pui 40 MILLE NODIG VOOR NIEUWE AMBULANCE LEERKRACHTEN SLIJTEN HARD „Kosten van honderden miljoenen worden weggelaten” ZATERDAG 2 3 NOVEMBER 19 74 PLAATSELIJK NIEUWS IJC 4 (Van een medewerker) d Jeugd in de strijd (Van een onzer verslaggevers) •oep 41 1 IJMUIDEN. Wethouder Oc- keloen van Velsen verwacht dat het rapport over de voorhaven van de Commissie Zeehavenover- leg positief zal uitvallen. Dit zei hij gisteren tijdens een lezing over de buitenhaven voor de Velsense Afdeling van het NI- VON. Hij stelde dat het rapport positief kan uitvallen doordat allerlei kosten niet worden ge noemd. „Alleen al de aanpassing van de wegen en spoorlijnen in Velsen en omgeving zal honder den miljoenen kosten, piaar daar over zal in het rapport met geen woord worden gerept.” Het be drag dat Amsterdam wil inves teren voor de eigenlijke aanleg van de haven, een bedrag dat op vierhonderd miljoen gulden is begroot, noemde hij een farce. „Wij zelf schatten dat voor deze aanleg minstens zevenhonderd miljoen nodig zijn”. 5. IJMUIDEN. Hoewel de weers omstandigheden de laatste dagen enigszins waren verbeterd, is de aanvoer toch minder groot geweest dan mocht worden verwacht. Zelfs de komst van enkele schepen van de Zuidhollandse eilanden, die als leveranciers van platvis hebben ge fungeerd, heeft hier weinig ver andering in kunnen aanbrengen. Wel arriveerde donderdag na een overweekse reis de IJM 44 met een voorbeeldig verzorgde lading, waarbij de inmiddels voor de plat vis stevig opgetrokken prijzen de besomming tot meer dan 70.000 hebben opgevoerd. Ongetwijfeld maar „net voor de bui binnen”, was de bemanning hiermee nog zoals dit heet, want reeds kort daarop meldden zich drie schepen voor de vrijdagmarkt met ongeveer 12.000 kilogram tong, in gezelschap van vijf weekkotters met nog eens 5.000 kilogram. Het logische gevolg van deze berichten is een daling van de tongprijs geweest met bijna twee gulden per kilogram. (Van een onzer verslaggeefsters) M j losplank (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) n besommingen vast- (Van een onzer verslaggevers) overslagcapaciteit n n lopen we het risico dat we straks meer aanvragen krijgen dan we kunnen ver werken.” den in de landen waar olie wordt gevonden of in de landen waar de olie wordt verbruikt. dat t aan drie bete- meer zaar- - dit niere ;hou- echts t tot t de eleid een aldus O LÖiiiüWdM Spanvissers: I.JM 207 en IJM 209 4.500. BU 152 en KB 28 5.800, KW 33 en KW 180 3.200, SCH 39 en IJM 45 1.900, YE 25 en ZL 6 4.100, UK 6 en UK 186 4.800, UK 17 en UK 56 3.100, UK 18 en UK 115 12.500, UK 23 en UK 48 2.900, UK 47 en UK 163 15.000, UK 78 en U K295 1.400, UK 135 en UK 145 f 4.300, UK 200 en UK 234 2.900, UK 208 en UK 236 f 11.000, VD 24 en VD 89 f 4.700. BIJ DIT ALLES zijn de verwachtin gen over de komst van enige noordelijke Noordzeeboten niet in vervulling gegaan. Alleen meldde zich een haringtrekker uit de omgeving van het Engelse Ka naal, maar dit schip loste sfechts veertig dubbele kisten grote koolvis en een klei ne partij blauwe baars. Laatstgenoemde vissoort vond hier gretig aftrek, hetgeen resulteerde in een prijs van f 140 per bak, hoger dan gewoonlijk dus. Velsen komende tien jaar 35 procent zal achteruitgaan, zag de wet houder die tweede school niet zo zitten. dat •lem- moet lissie oord- iging Volgens de wethouder is de voor haven nog lang niet van de baan. Bijna wekelijks wordt in allerlei ad viescommissies en werkgroepen over de buitenhaven gesproken. „Het is nog altijd zo dat het gemeentebestuur van Velsen in bepaalde kringen met de nek wordt aangekeken omdat dit college zich tegen de voorhaven heeft gericht. En we moeten ons goed rea liseren dat wij nog steeds met z’n allen tegen die haven moeten knok- st de van inge- ister- tude- groep pro- •liede ;ellen stuk- n de in de van «r de zich eling i de ,zo De Santpoortse ploegen zijn als volgt samengesteld: meisjes 8 tot en met 11 jaar: Carolijn Mees, Reina Schilt, Maria Voortman, Noortje Koning, Neeltje van Urk en Marjolein Goedheer. Meisjes 11 tot en met 13 jaar: Ingeborg van Splun- der, Helen van Splunder, Marloes Pol, Loes de Groot, Carole Westerkamp en Nancy Eelsing. In het Noordzeekanaalgebied blijft een groei van de olieraffinagecapaci- teit uit en door de oliecrisis is duide lijk geworden dat nieuwe raffinade rijen veel eerder gebouwd zullen wor- De ruimte voor de ospalg van erts of containers noemde de wethouder te klein. De hinder die het milieu in velerlei vormen zal ondervinden van een voorhaven zal enorm groot zijn. TOT GROTE ontsteltenis van de be manning werd Arie Hofland, terwijl hij op de brug vertoefde getroffen door een hartinfarct dat later helaas bleek dode lijk te zijn. De via het hospitaalkerk- schip ..De Hoop” geboden medische hulp heeft dan ook niet meer mogen baten. De heer Roessingh noemde dit afscheid te vroeg, hetgeen helaas echter niet ongebruikelijk is bij het onderwijs. Ener zijds kan de dynamiek van de jeugd er de oorzaak van zijn, anderzijds wellicht De stichting IHD, nu onder voorzitter schap van de heer P. H. Koks, bestaat vijf jaar. Het initiatief is indertijd geno men door een groepje EHBO-ers, die door hun bezigheden op dit gebied wer den geconfronteerd met de grote nood zaak van een dergelijke dienst. Voor mensen die niet op eigen gelegenheid weg kunnen, omdat zij invalide zijn of altijd in bed moeten liggen. Ook deze mensen willen wel eens ergens heen. Op familiebezoek, naar een feestavond of, zoals de heer Koks aanhaalde: „Een man uit Amsterdam, oorspronkelijk IJmuide- naar, die al 29 jaar op bed lag. Die man wilde graag eens naar familie in Amers foort en daar was hij, voor het eerst in 24 jaar, weer eens in de frisse buiten lucht” Vervoer van huis naar ziekenhuis doet de IHD niet. Deze kosten worden ver goed door ziekenfonds of verzekering. ALLE BETROKKENEN bij de visserij zullen voorts met de grootste belangstel ling via de scheepsradio de berichten hebben beluisterd over de eerste reis van de SCH 54 „Fransisca”, de nieuwste eenheid van de Scheveningse rederij W. van der Zwan en zn. Het schip was vertrokken onder bevel van schipper Jacob Pronk en om zich met deze aan winst enigszins vertrouwd te maken werd hij in overleg met de rederij op deze maiden-trip door oud-schipper Arie Hofland vergezeld. Invaliden die zelf meer weg kunnen. Deze „klant" is opgehaald bij het „bejaardentehuis de Moerberg” en gebracht naar de Rijnstraat om een dag bij haar kinderen te gast te zijn. De belangeloos werkende stichting Invali den Hulpdienst houdt in december een collecte in Velsen voor de aankoop van een nieuwe brancard-ambulance. Wethouder Ockeloen besloot met: „Een buitenhaven bij IJmuiden zal de doodsteek zijn voor de Amsterdamse haven, want in wezen worden dan alle havenactiviteiten verpfaatst. Als Amsterdam zo graag de werkgelegen heid wil vergroten dan is een voorha ven niet de aangewezen weg.” het feit, dat voor directeursfuncties als die de heer Voerman bekleedt, geen opleiding aanwezig is. Maar hoe dan ook, het is realiteit, dat onderwijzers hard slijten zo meende de wethouder, die eindigde met woorden van dank voor het vele werk, dat de heer Voerman heeft gedaan. Het gemeentebestuur had bloemen gezonden. Dat neerleggen ging gepaard met af scheid nemen en de opzet was dit in „klein comité” te doen. Niettemin was de zaal in korte tijd gevuld met be stuursleden van de school, collega’s van christelijke scholen, leerlingen en oud- leerlingen. Want ook die laatste catego rie is haar vroegere „meester” niet ver geten. De heer Voerman onthulde vrij dagavond dat tot zijn grote verbazing de chauffeur van de taxi, die hem naar de zaal had gebracht, zich plotseling ont popte als een oud-leerling van hem. Het schoolbestuur schonk hem voor al hetgeen hij samen met zijn vrouw voor de school heeft gedaan, een cadeaubon teneinde daarvoor een herinnering te kopen. Wethouder M. Roessingh stond stil bij het feit, dat Velsen slechts een leao- school kent. „Wat is een gemeente zon der leao-school”, aldus de wethouder, die er aan herinnerde, dat deze leao-school kinderen van alle gezindten tot zich trekt, maar dat niettemin tijdens de be- grotingsdebatten om een tweede leao- school is gevraagd. Gezien echter het recente rapport van het christelijk en katholiek onderwijs over de toekomst verwachtingen en de mogelijkheid, dat SANTPOORT. De Turnvereniging Santpoort T.V.S. ontmoet zondagmorgen in Heemstede de Gymnastiekvereniging „Heemstede”. In de gymnastiekzaal van de Dreefschool komen daar twee meis- jesgroepen onder leiding van mej. I. Swart en twee jongensgroepen onder leiding van de heer Keesman uit in een dual-meet tegen Heemsteedse turnstert- jes en turnertjes. Er wordt door de meisjes gewerkt op de onderdelen paardspringen, lange mat, balk en brug; de jongens nemen ringen, rek, brug, lange mat en paardspringen voor hun rekening. OVERIGENS was de maandagmarkt reeds met een tekort aan platvis gestart en de voorraad hiervan is voor de rest van de week eveneens klein gebleven En omdat de noordboten voor een groot deel verstek lieten aan, werden de ande re vissoorten eveneens spaarzaam aange voerd. OOK MEERDE zondagavond in IJ- muiden de SCH 171 „Onderneming I” af met aan boord het stoffelijk overschot van een der opvarenden. Deze man was ’s morgens eveneens door een hartaanval getroffen. En doordat aan het begin van verleden week ook van een dodelijk ongeval op de KW 88 sprake is geweest, heeft de Nederlandse vissersvloot in korte tijd drie bekwame medewerkers moeten verliezen. DE SPANVISSERS hebben evenmin op veel resultaten mogen terugzien. Vandaar dat maandag alleen de KW 42 en KW 135 ongeveer vijftienhonderdpre- miekistjes haring wisten af te zetten, terwijl van dit span ook nog een be hoorlijke partij gezouten haring naar Katwijk kon worden afgevoerd. En dit is dan het enige wat over de Kanaalvis- serij valt te vermelden. Makreel werd in het geheel niet aangevoerd, zodat de rokerijen weer eens op de import of hun diepvriescellen waren aangewezen. ken,” aldus wethouder Ockeloen. „Velsen heeft zich met zijn stand punt nooit alleen maar tégen Am sterdam willen richten. Als ik wet houder van de hoofdstad was zou ik net zo praten. Een gemeentebestuur moet de zaken waarover beslist wordt, nu eenmaal op een rijtje zet ten en in een wat groter geheel zien. Velsen heeft daarom de zaak van de voorhaven altijd vrij nuchter en ob jectief bekeken en daarom zijn wij bij ons standpunt gebleven, namelijk dat een voorhaven geen enkele zin heeft en alleen maar handen met geld kost”, zei de wethouder. Volgens hem is de minder snelle groei van de goederenstroom een van de ontwikkelingen die de aanleg van een voorhaven niet rechtvaardigen. portvoordelen”. „Dat is wat men noemt” zo zette de wethouder uiteen „het voordeel dat men heeft als de schepen voor het laden of lossen niet helemaal naar Amsterdam hoeven te varen. Maar u moet zich wel voorstellen dat alleen de buiten landse bedrijven, die deze goederen aanvoeren uit een voorhaven trans- portvoordelen hebben. In wezen komt het er dan op neer dat de Nederlandse belastingbetaler een pre sentje geeft aan andere landen.” Jongens tot en met 14 jaar: Dirk Jan Fris, Peter Paul Semijn, Erwin Schrie ver. Sander van der Kolk, Berend Wis- pelwey, Hans Arnout Swart. Jongens bui ten mededinging: Pieter Gortel, Leo Verstappen, Koen de Groot, Stephan van der Kolk en Jeroen Lindeboom. Prijzen in gulden. Per 1 kg. grote tong 8,30-8,19; groot- middel tong 10,36-9,21; kleinmiddel tong 9,40-9,07; tong één 8,24-7,42; tong twee 7,07-6,49; tarbot 10,52-9,61; WEL ARRIVEERDE maandag de KW 153 met een lading van vierhonderdvijf- tig bakken uit de noordelijke Noordzee, waarvan ruim honderdvijftig bakk’en haai. En woensdag zette de IJM 36 duizend bakken en ruim tweehonderd kistjes aan de wal. donderdag gevolgd door de KW 74 met ongeveer dezelfde lading. Allen beschikte de IJM 36 over iets meer koolvis en minder overige rondvissoorten. Toch besomde dit schip door de hogere prijzen beduidend meer. De exploitatie van de voorhaven zal in het rapport volgens de wethou der naar een batig saldo gerekend worden door tachtig percent van de kosten te laten vallen onder „trans- IJMOND. De Stichting Invaliden Hulpdienst IJmond, een organisatie van vrijwilligers, die zorg dragen voor het vervoer van invaliden, is een actie ge start onder de naam Actie Ambulance. Een actie om geld bij elkaar te krijgen om in elk geval gedeeltelijk de aankoop van een nieuwe ambulance te financieren, die ruimte zal gaan bieden voor vier brancards. Zo’n wagen zal een kleine veertig mille kosten. Met de col lectes ten noorden van het Kanaal is al zo’n zevenduizend gulden bijeen ge bracht. De collectie in Velsen vindt plaats van negen tot en met veertien december. Op het gebied van het container vervoer bijvoorbeeld zijn geen spec taculaire ontwikkelingen te verwach ten. Bovendien heeft Rotterdam een zeer uitgebreide voor containers. Door de zware concurrentie var Rotterdam zal het volgens wethouder Ockeloen ook al niet mogelijk zijn veel nieuwe klanten aan te trekken voor de aanvoer van erts. De ontwik keling op het gebied van de scheeps bouw is zo dat olietankers steeds groter worden gebouwd. De voorha ven is voor vaartuigen boven de 180.000 ton niet toegankelijk, terwijl nu al tankers in aanbouw zijn van 275.000 tot 300.000 ton. en griet; 1325 kisten koolvis; kisten wijting; kisten schar; 1 Aan de vrijdagmarkt werd aange voerd: 16.610kg. tong; 172 kisten tarbot kisten kabeljauw; 132 41 kisten schelvis; 732 1405 kisten schol; 131 kist haring; 2 kisten makreel; 223 kisten diversen. IJMUIDEN. „Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar u bent een benijdenswaardig man, dat u vanaf van daag niets meer met al die onderwijs toestanden, die nu gaande zijn, te maken zal hebben” aldus sprak vrijdagavond in een van de zalen van de Petrakerk aan de Spaarnestraat leao-onderwijsin- specteur de heer B. Putters tot de heer A. Voerman, die na 23 jaar de Klout van Soeterwoudeschool voor leao had ge diend, zijn directeursfunctie neerlegde. VAN DE HARINGVISSERIJ in het Engelse Kanaal valt verder weinig goeds te vermelden. De meeste schepen die het in deze omgeving een week of langer hebben geprobeerd, verplaatsten zich dan ook wegens hun „misoogsten” naar de zuid-west kust van Ierland. Naar verluidt is hier voldoende haring aanwe zig, maar het vissen wordt op deze plaatsen nu eenmaal in verband met de territoriale bepalingen verboden. En om dat de Ieren hier als gevolg van de slechte weersomstandigheden met hun kleine schepen evenmin in staat zijn geweest de netten uit te gooien, kan de haring in dit geval als lachende derde worden aangemerkt. Toch hopen de Ne derlandse vissers binnenkort ver uit de Ierse kust nog menig harinkje te ver schalken. Dit in tegenstelling tot de visserij in het Kanaal, de Seine-baai en anders bekende vangplaatsen aan da westkust van België en Frankrijk. Per 40 kg: krab 26-20; inktvis 78-76; poontjes 26-25; lever 80-54; kuit 94; bot 26-22; haai 45-25; baars 140; ham 102-82; tongschar 143-94; schar 60-40; haring één 45; makreel twee 47; wijting drie 65-31; wijting vier 46-42; schartong 64; rode poon 128: tarbot 262-147; griet 181- 95; kabeljauw één 114-63; kabeljauw twee 134-67; kabeljauw drie 94-68; ka beljauw vier 90-70; kabeljauw vijf 100- 45; koolvis één 53; koolvis twee 54; koolvis drie 68; schelvis één 114-94; schelvis twee 120-116; schelvis drie 114- 110; schol één 72-64; schol twee 74-67; schol drie 73-62; schol vier 88-45. Maar recreatieve uitstapjes, waarvoor taxies of ambulances gehuurd moeten worden, zijn niet te declareren een aan gezien de huur van een ambulance een paar honderd gulden kost, zijn de mees te patiënten hierdoor gedwongen thuis te blij ren. De aanvragen bij de IHD nemen in aantal toe. Het zijn ook niet alleen parti culieren die van huis worden gehaald, maar de IHD rijdt ook voor bejaarden centra en revalidatieklinieken. Patiënten uit Heliomare, die het weekend naar huis mogen, worden vaak ook door de IHD gebracht en gehaald. Al met al komt de IHD op zo’n tweeduizend klanten per jaar, voor wie de tachtig vrijwilligers gedurende de week en de weekeinden klaar staan. Oorspronkelijk is deze stichting opge zet voor het vervoer binnen de IJmond, maar omdat diensten als deze haast niet bestaan, komen er vaak ook verzoeken binnen van mensen uit andere delen van het land. De heer Koks: „Hoe vervelend we het ook vinden, maar veel van die verzoeken moeten we weigeren, omdat we het hier al zo druk hebben.” De „klanten” van het IHD krijgen de service geheel gratis. Net als de rolstoe len of krukken, die in noodgevallen belangeloos worden uitgeleend. Het geld dat toch nodig is om de wagens nu nog één rolstoel-ambulance en één ge wone ambulance te laten rijden, komt uit de opbrengsten van oud papier, lompen en metalen. De heer Koks: „Misschien hebben we wel niet genoeg aan de weg getimmerd, maar we wilden geen publiciteit voordat de zaak goed op poten stond. Maar nu ALDUS WERD schipper Pronk' ge dwongen zijn reis te onderbreken en de thuisvaart te beginnen, met aan boord het stoffelijk overschot van een van zijn beste vrienden. Arie Hofland is vijfen dertig jaar schipper geweest bij dezelfde rederij Van der Zwan en hij had zich nog maar betrekkelijk korte tijd geleden van de brug teruggetrokken, om voor deze rederij de belangen aan de wal waar te nemen. Dinsdagmiddag werd zijn stoffelijk overschot onder een bij zonder grote belangstelling op de alge mene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag teraardebesteld. Mede hierom doet de I. H. D. een oproep voor vrijwilligers: chauffeurs en chauffeuses. EHBO-ers (er rijdt op de wagens altijd of een EHBO-er of een verpleegster mee), krantenophalers en straks voor de collecte zijn eventuele collectanten ook welkom. In het kader van de Actie Ambulance lopen zaterdag 7 december muziekkorp sen door IJmuiden, rijden er reklame- wagens, om vast de aandacht van het publiek te vestigen op de collecte die in de week' daaropvolgend wordt gehouden. Donaties voor de Actie Ambulance kan men storten bij de Coöp. Rabo Bank, rekeningnummer 37.35.77.702, ten name van de Actie Ambulance. Zieke of invalide mensen die gebruik willen ma ken van de vervoersmogelijkheden van de stichting I.H.D. kunnen zich telefo nisch opgeven bij de heer P. H. Koks (tel. 14412) en de heer P. Flaton (tel. 12742). Deze rolstoel-ambulance is één van de twee wagens waarmee de Hulpdienst mensen vervoert niet op eigen gelegenheid 1 De besommingen waren: IJM 20 17.000, WR 1 3.900, WR 66 11.000, WR 68 f 2.000, WR 136 21.000, KW 34 42.800, KW 145 51.800. KW 175 58.200. VL 112 ƒ7.600, HD 43 ƒ3.300, VD 6 12.000, VD 25 700, VD 1 en VD 46 f 1.900, VD 19 en VD 73 8.200. i v h”s; - - - - :-■/v- a - y;

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5