VERZOEK OM DUURTETOESLAC Social Zwitserse frank sterk omhoog GBirdy^ Kamerlid Beekmans houdt beschuldigingen over onregelmatigheden artsen vol o EEG-conjunctuur zwakt verder af 1 BEURS HM E ■w Mi 3’1 Bij nieuw erfrecht meer voor de overblijvende echtgenoot uitkeringen Ül 3 I Ili|| kfWI i ÖJI ii Gigantisch werk dat jaren duurt Elke week zijner18 Birdy tafelgarnituren te winnen in onze puzzelcampage. Winkelw. f25^ lJ een miljoen gulden aan prijzen I s BA I - WR ■h» ECONOMIE ATE R D A G 2 3 NOVEMBER 19 7 4 9 Geruchten Paniek ‘EXCLUSIVE*' ‘EXCLUSIVE Li Zo weinig Brieven Besparing 10 percent Eindeloze procedure ja (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. J. A. P. M. Beekmans, Tweede-Kamerlid voor D’66, houdt voet bij stuk: „Er zijn veel artsen die knoeien. Dat wordt ze ook gemakkelijk gemaakt door de ondoorzichtigheid van de contracten met de ziekenfondsen. Controle op verstrekkingen en kwaliteit is moeilijk, maar de ziekenfondsen zouden er meer aan moeten doen. De organisaties hebben echter te weinig greep op de individuele fondsen en de fondsen zelf hebben te veel greep op hun geneeskundige adviseurs. Er zijn grote besparingen in de gezondheidszorg mogelijk”. wj r gsr' f -M? (Van een medewerker) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) Gaat hij met zijn bewijzen nog naar „Ik vind het wel wat griezelig dat men zich alleen afzet tegen het onthul len van fraudes”, zegt Beekmans. „Het is helemaal niet de bedoeling dat er een gunstigst in Frankrijk, België en Luxem burg. Ze verzwakt het sterkst, aldus het recente rapport in Denemarken en Ier land. Het maandrapport oordeelt niet erg gunstig over de werkgelegenheid. In alle lidstaten is het aantal voor de seizoen gecorrigeerde werklozen in de laatste maanden verder toegenomen. De werk loosheid beweegt zich tussen de 2,4 pet in de Duitse Bondsrepubliek tot 6,6 pet in Denemarken. In de meeste landen ligt het percentage bij de 3. Het rapport noemt het opmerkelijk dat het aantal werkloze vrouwen sneller stijgt dan het aantal mannen. De Europe se Commissie denkt dat dit niet alleen een uiting van structurele moeilijkheden in de textielindustrie is. Ook rationalise ring in de dienstensectoren, waar veel vrouwelijke werknemers zijn, speelt een rol. 2. Het recht om tot een bedrag van ten hoogste f 15.000 inboedelgoederen tot zich te nemen. Onder dit bedrag zijn dan de eigen kleren en sieraden ook begrepen. Het bedrag kan in de loop van de tijd aan de prijsontwikkelingen wor den aangepast. 1 Het recht om de woning en de daartoe behorende inboedel zonder enige vergoeding zes maanden te blijven ge bruiken. Dit voorkomt dus, dat de echt genoot, die geen erfgenaam is, 1 op straat wordt gezet. Die andere rechten voor de echtgenoot zijn de volgende: Kan hij nog iets meer vertellen over de ontvangen reacties? kosten toch staan. Zo’n mentaliteit is voor mij niet hoopgevend”. 1 A het GOZ had aangevraagd, is Beekmans bepaald niet onder de indruk gekomen van wat de ziekenfondsen tot dusver aan de misstanden hebben gedaan. Op zijn vraag, waarom er zo weinig is gedaan, was het antwoord, dat de on doorzichtigheid van de contracten het probleem is. Ze zijn vaak voor meerdere uitleg vatbaar. „Ja”, zegt Beekmans, „op die manier komen we niet veel verder”. In het gesprek is aan de orde gesteld, dat het betoog van 7 november (en het vervolg op 8 november) in het algemeen draaide om drie punten: de ondoorzich tigheid van de contracten tussen zieken fondsen en artsen; de wenselijkheid van meer kwaliteitscontrole in de gezond heidszorg en de verschrijvingen of frau- deringen. Beekmans betreurt het dat de kwestie zich in hoofdzaak op het laatste punt is gaan toespitsen. ARNHEM. In de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog kwam de gedachte naar voren ons Bur- gerlijk Wetboek, dat door de ont wikkelingen in de samenleving op tal van punten gebreken vertoon de, te vervangen door een nieuw burgerlijk wetboek. Daarbij wilde men gebruik maken van de grote kennis van de eminente jurist, prof, mr. E. M. Meyers. Deze kreeg en aanvaardde de opdracht dit gigan tische werk aan te vangen. Hij is hiermee een eindweegs ge komen, maar zijn werk werd door zijn overlijden afgebroken. Andere juristen moesten zijn werk voort zetten, een werk dat al veel jaren heeft gekost en nog jaren zal voort- duren. schrijving op de 10 percent-lening van de Gasunie dramatische vormen aan. Zelfs nog op een emissiekoers van 100,75 percent. Enkele dagen voor de inschrij ving hadden Zwitserse banken al voor verscheidene miljarden ingetekend. „De heer Hendriks heeft gevraagd of ik bereid zou zijn de gegevens te over leggen. Daar heb ik niet bevestigend op geantwoord. Verder is er niets gebeurd. Men mag van mij niet verwachten dat ik op de stoep ga zitten bij de inspectie. De ziekenfondsen zitten duidelijk met de kwestie van het melden bij de Justitie. In het verleden zijn er gevallen „afge kocht”. Fraude die bij de Justitie werd aangegeven, werd nogal eens gesepo neerd, omdat de officier geen deugdelij ke bewijzen kon opdiepen. Daar heb je dan de gevolgen van de onduidelijkhe den in de overeenkomsten. Dan speelt de Justitie de bal terug”. gen van het erfrecht reeds nu in het erfrecht op te nemen. Een ontwerp van wet daartoe is in maart van dit jaar bij de. Tweede Kamer ingediend. Bij de totstandkoming van dit ont werp heeft de minister overleg gepleegd met enkele notariële deskundigen. Ver schillende verbeteringen zijn daarvan het gevolg geweest. Heeft Beekmans de ziekenfondsverte- genwoordigers namen genoemd en frau degevallen beschreven die hem bekend zijn? „Dat wist ik wel, maar ik heb pas na 15 oktober concrete gegevens verzameld, zodat ik daarna in het openbaar kon spreken. Nu zeggen de ziekenfondsmen sen: het zijn er zo weinig. Maar ik stel: als ik er in zo weinig tijd al zo’n aantal bijeen heb, wat moet er dan eigenlijk wel aan de hand zijn? „De ziekenfondsen zeggen dat zij der gelijke merkwaardige recepten als die ik genoemd heb ook al eens in hun bladen aan de kaak hebben gesteld. Maar ik zal u zeggen wat er daarna is gebeurd. Degene die dit had gepubliceerd, was een geneeskundig adviseur en deze arts heeft van zijn bestuur beknottende voorwaarden moeten accepteren op zijn aanstellingscontract. Hij mag niet meer zonder toestemming naar buiten optre den, dus ook niet publiceren. Dat is een h.’.l AU Op de dag dat de ziekenfondsvertegen woordigers met het D’66-Kamerlid spra ken, verscheen van bestuurder drs. F. H. Werkman, bestuurder van de Federatie VMZ, in „De Ziekenfondsgids” een arti kel over deze kwestie. Werkman, die ook bij het gesprek was, spreekt over het optreden van Beekmans als van „natte- vingerwerk”. Hij zegt dat de controle is geïntensiveerd en dat er naar aanleiding van de brief aan de apotheekhoudende huisartsen „vrijwel geen nieuwe geval len” van onjuiste declaraties aan het licht zijn gekomen. Beekmans: „Dat kun je niet zo geïso leerd zeggen ten aanzien van de ver schrijvingen. Het is wel zo dat er flinke bezuinigingen in de gezondheidszorg mo gelijk zijn. De kwaliteit kan worden verbeterd met minder investeringskos ten. We hebben bijvoorbeeld veel te veel geld in bedden gestoken. Er kunnen minder ligdagen worden gemaakt. De artsen moeten prijsbewuster worden: ze doen te gemakkelijk allerlei ingrepen en maken onnodige kosten. Bovendien wor den er dan nog verschrijvingen gepleegd. De ziekenfondsen moeten beter de kwa liteit bewaken”. heksenjacht wordt ontketend. Maar dat er iets mis, is, praat niemand mij uit het hoofd. Dat ik dat in de Kamer aan de orde heb gesteld, gebeurde omdat ik als parlementslid een verantwoordelijkheid heb. In het verleden is er te weinig werk van gemaakt. Ik hoop dat dit rumoer ertoe bij draagt dat daarmee bij’ de toekomstige wetgevende arbeid reke ning wordt gehouden. „Nu, als we dat alles eens bij elkaar nemen, dan schat ik dat er op de totale ziekenfondsomzet 10 percent kan worden bespaard, dus een half miljard, en op de totale kosten van de gezondheidszorg een miljard. Maar de ziekenfondsen moeten zich er niet vanaf maken door te zeggen: of je een bedrag nu hier opschrijft of daar, ergens moeten die de inspectie voor de volksgezondheid, zoals staatssecretaris Hendriks heeft ge suggereerd? Als er geen fraude zou worden ge pleegd, hoeveel besparing zou dat dan opleveren? „De reacties van de kant van de artsen gaan ook alleen in op het punt van de fraude. Ik heb in de Kamer gezegd het percentage frauduleuze han delingen op 10 te taxeren. Maar mijn betoog ging er in het algemeen om, om aan de orde te stellen dat er in de gezondheidszorg veel te verbeteren valt door dadelijke contracten en goede kwalite -controles. Zo lang dat niet is geregeld, ontstaan er uitwassen, zoals ik die op papier heb gekregen.” werden overstroomd met dollars die ze uit de markt namen om te verhinderen dat hun eigen natio nale valuta’s door buitenlandse vraag niet te zeer zouden stijgen en daardoor de externe economische positie van deze drie landen niet te zeer zou aantasten. BRUSSEL (ANP). Het conjunc- tuurklimaat in de EEG koelt nog verder af- Ondernemers in de gemeenschap oor delen ongunstig over hun ordervoorra- den en de produktie-ontwikkeling. De voorraden eindprodukten nemen toe. Ondanks dit alles is het over het geheel genomen nog niet tot een conjunctuur- inzinking in de gemeenschap gekomen en de industriële bedrijvigheid heeft zich op een hoog niveau gestabiliseerd. Dat staat in het meest recente maandelijks conjunctuurrapport van de EEG in Brussel. voorbeeld van een handelwijze van zie kenfondsdirecties. Daaraan kunnen de overkoepelende organisaties niets doen.” Verder heeft Beekmans met voldoe ning van de ziekenfondsafgevaardigden gehoord dat zij bezig zijn de reacties op de brief van het GOZ aan de apotheek houdende huisartsen te verzamelen en te bezien wat ermee moet worden gedaan. In deze brief werden deze artsen na drukkelijk gewezen op de bepalingen inzake het declareren en werd hun mee gedeeld dat de controle zou worden verscherpt. Hoewel de ziekenfondsen ontkennen dat deze brief een soort „ge neraal pardon” inhoudt, bestaan daaro ver nog steeds misverstanden. De regering van dit land, dat kort geleden in een vlaag van optimisme de boete op buitenlandse saldi bij Zwitserse banken had afgeschaft, haastte zich nu weer de negatieve renteclausule op dit geld te herstellen. Buitenlanders zullen vanaf 31 oktober weer een rente op hun bank- en spaardeposito’s in Zwitserland moeten betalen van niet minder dan 12 procent, tegen 8 procent voor de laatste opheffing. Dit is niet mis en riep als eerste reactie een soort paniek bij bui tenlandse houders op. Ondertussen had het Damrak al een fiks staartje van de dollarlawine op Zwitserse banken meegekregen. De arbi trage kocht in opdracht van Zwitserse banken in de eerste helft van deze week enorme posten obligaties uit onze markt. De noteringen schoten hierdoor als ra ketten de lucht in. Zo liep de nieuwe staatslening van 9,75 percent Nederland- 1974 op van 100,5 percent tot 102 per cent. De 10,5 percent-Nederland-1974 steeg van bijna 104 percent tot 107 percent en de nieuwste lening van de Bank Nederlandse Gemeenten van 104 percent tot 106,2 percent. Deze ontwikkeling was ook bevorder lijk voor de rest van de obligatiemarkt en zelfs pandbrieven, die door het bui tenlandse beleggingskapitaal nu niet di rect bovenaan de aankooplijst geplaatst worden, konden weer flink aantrekken. Onder deze omstandigheden nam de in- De bezettingsgraad in de investerings- goederen- en halffabrikatenindustrie is nog zeer goed. In de ijzer- en staalin dustrie kan men met de leveringen de vraag zelfs nog niet bijhouden. De pro- duktie in deze bedrijfstak was in sep tember ongeveer 6 pet hoger dan vorig jaar. De conjunctuur verloopt relatief het Sedert Beekmans, die arts is en als keel-, neus- en oorarts op Goeree-Over- flakkee jarenlang praktijk voerde, in de Tweede Kamer tijdens het volksgezond- heidsdebat zijn geruchtmakende uitlatin gen deed over het honoreringssysteem, de kwaliteit en de medische knoeierijen, heeft hij er als het ware „een praktijk bij”. Dat was op 7 november en sedert dien stromen de reacties binnen. Ondertussen begonnen in Amsterdam weer geruchten over discontoverlaging te circuleren en nam bovendien de vrees toe dat ook in ons land de rem op buitenlands kapitaalimport zou kunnen worden ingesteld. Het guldencircuit met de obligatieguldens ligt nog vers in het geheugen. Voor het echter zover is, zal toch wel moeten blijken in hoeverre de buitenlandse aankopen nu inderdaad doorzetten. Later in de week nam de Zwitserse belangstelling al behoorlijk af. Op de aandelenmarkt ging het weer duf toe. Wall Street verloor flink terrein en naderde weer de 600. De vrees voor een volledig stilleggen van de autopro- duktie steeg met de dag toen Chrysler bekendmaakte driekwart van zijn be drijf buiten werking te stellen. Ook de hoop op een spoedige beëindiging van het conflict in de kolenmijnen ging in rook op. Daarbij ondermijnde de nieuwe dollarcrisis nog het vertrouwen, zodat de Newyorkse effectenbeurs weinig reden had tot een opgewekte stemming. Zowel deze beurs als de Europese bleven deze week duidelijke baisse-beurzen, met al leen tegen het weekeinde een zekere neiging tot herstel op grond van dek- kingsaankopen. Buitenlands beleggingskapitaal was deze week met aandelen Koninklijke Petroleum aan de markt en liet ons hoofdfonds hierdoor rond f 5 teruglopen. De andere internationals hielden redelijk goed stand. Het blaaspijpje zat Heineken nog altijd dwars, met hierdoor ook een verlies van 5. Maar Van Ommeren kon even 10 aantrekken. „Die contracten zijn te veel gebaseerd op vertrouwen en dat zou moeten ver anderen. Maar ais artsen en fondsen elkaar dekken, dan gebeurt er niets. De ziekenfondsen zouden zich bij het ma ken van contracten zeer hard moeten opstellen v?or de doorzichtigheid. Maar die ondoorzichtige contracten worden steeds goedgekeurd door de Ziekenfonds raad. En daarna weer door de staatsse cretaris, die overigens de bevoegdheid heeft tot schorsing of vernietiging. Hij zou daarvan wat meer gebruik moeten maken.” Hij neemt aan dat de door Beekmans genoemde gevallen door de desbetreffen de adviserende geneeskundigen ter ken nis zijn gebracht van de directie en/of het bestuur van de desbetreffende zie kenfondsen en dat hierop maatregelen door de betrokken ziekenfondsen zijn getroffen. „In elk geval leent de positie van de adviserende geneeskundigen van de ziekenfondsen zich niet voor het zelfstandig verstrekken van gegevens van deze aard aan derden”, aldus Werk man. 3. Het recht op een som ineens, nodig voor het voldoende verzorgd ach terblijven van de langstlevende. Dit laatste recht van de langstlevende zal belangrijke gevolgen kunnen hebben Het is namelijk mogelijk, dat de behoef ten van deze echtgenoot zodanig zijn, dat voor zijn of haar verzorging een som nodig is die de hele nalatenschap omvat of zelfs overtreft. „Ik heb hier drie mappen met brieven, daarin wordt geklaagd over behandelin gen. over rekeningen en nog veel meer. Ik ben net terug van de Wereldvoedsel- conferentie en heb nog geen tijd gehad cl die brieven nauwkeurig te schiften. Maar in grote lijnen bevestigen ze wel Wat ik in de Kamer heb gezegd”, aldus Beekmans woensdagmiddag, kort nadat hij met vertegenwoordigers van het Ge organiseerd Overleg Ziekenfondsorgani- haties had gesproken. In dat twee uur durende gesprek, dat Het eerste boek, dat onder meer de gevolgen huwelijk, echtscheiding, ouder lijke macht en voogdij behandelt, enkele jaren geleden wet geworden; en kele andere boeken zijn al door de Staten Generaal aangenomen, maar wachten nog op invoering. Een ervan is het vierde boek, dat het erfrecht bevat. Het notariaat, dat bij uitstek met het erfrecht in de praktijk vertrouwd is. heeft (scherpe kritiek op het voorgestelde erfrecht van het vierde boek geleverd De kritiek ging zo ver dat de Eerste Kamer de toenmalige minister van justi tie heeft laten beloven, dat vóór de invoering van de nieuwe wet eerst nog overleg met het notariaat zou plaatsvin den. Het vooruitzicht bestaat, dat de invoe ring van het vierde boek en dus van het nieuwe erfrecht nog jaren op zich zal laten wachten. Daarom bestond het verlangen enkele belangrijke verbeterin- Beekmans vindt overigens wel dat al deze briefschrijvers de plicht hebben verkeerde handelingen te melden. Uiter aard is daaraan voor hen risico verbon den. „En over melden gesproken: de kwestie van de vibramveine (een sterk antibioticum), waarin ik kan aantonen dat er artsen zijn die grote hoeveelheden voorschrijven, waarvan maar een deel bij de patiënt komt, heeft nu in één geval tot melding bij de justitie geleid. Ik moet er wel bij zeggen dat dit geval uit 1972 dateert”. Ook schrijft deze bestuurder, dat niet in alle gevallen sprake is van opzettelijk frauduleus handelen, maar dat ook on bekendheid met dë regels een rol speelt. „Als dan bovendien de ervaring nog leert dat aangifte bij de justitiële autori teiten in sommige gevallen tot een ein deloze nrocediire leidt en het benadeelde ziekenfonds in dat geval vee'I moeilijker zijn geld terugziet' (de advocaat van dë betrokken medewerker probeert er im mers zoveel mogeliik uit te halen), dan hebben wij er toch wel begrip voor dat soms, zeker in de minder zware en minder duidelijke gevallen, volstaan wordt met een terugvordering van het te veel betaalde”, aldus Werkman. schap van de echtgenoot is ook, dat deze met een door de notaris af te geven verklaring van erfrecht, weer op korte termijn geld van de bank- of giroreke ningen of van spaarbankboekjes zal kunnen afhalen. Bij het huidige systeem kan het voorkomen dat kinderen die erfgenaam zijn, alles blokkeren door niet mee te werken of door verblijf in het buitenland. Behalve het enig erfgenaamschap worden in de voorgestelde regeling nog andere rechten toegekend aan de langst levende echtgenoot. Deze rechten kunnen niet bij testament worden aangetast en zullen vooral van belang kunnen zijn als de langstlevende als erfgenaam bij tes tament is uitgesloten of, met andere woorden, is onterfd. Desalniettemin steeg de Zwitserse frank toch tot bijna de waarde van 1, nadat de normale koersverhouding steeds om de 85 cent had geschommeld. De oorzaak' van dit abormale verschijn sel was de welhaast onvoorstelbare im portstroom van vreemd, en dan vooral oliekapitaal, dat uit wantrouwen tegen de economische situatie in Amerika nu onverwacht weer zijn weg zocht naar het kleine Zwitserland. Wist hij dat dit soort fraude voor komt? „Ik heb wel een aantal gevallen uit eengezet en ik kreeg de indruk dat men sommige daarvan ook kende. Maar als het GOZ bij de Ziekenfondsraad gaat praten, kan het wel meer gegevens krij gen. Daar heb ik trouwens ook inlichtin gen vandaan. Voor zover het nodig is, kan ik pas meer gevallen overleggen na ruggespraak met degenen die mij deze hebben geleverd”. s mI Een groep werklozen in Amsterdam heeft op de binnenplaats van het hoofdstedelijk stadhuis een petitie met meer dan 2.500 handtekeningen aangeboden. Zij vragen f 200 ineens als duurtetoeslag. 'f „Ik moet ze nog ordenen. Er zijn ook veel rekeningen bij die natuurlijk moei lijk te controleren zijn, helaas overigens. Maar wat mij wel opvalt, is dat er ook brieven bij zijn van wat ik maar zal noemen „supporters uit het veld”. Röntgenlaboranten, apothekersassisten ten, personeelsleden van ziekenhuizen schrijven mij' dat ik gelijk heb en dat zij blij zijn dat deze zaken eens aan de orde worden gesteld. Er komen zoveel klachten, dat ik me niet kan voorstellen dat er niet iets fout zit.” Een van de eerste voorgëstelde verbe teringen is de gelijkstelling van natuur lijke kinderen (buiten het huwelijk ge boren kinderen) met wettige kinderen. Onder het huidige erfrecht hebben na tuurlijke kinderen maar zeer beperkte rechten. Dit sociaal onrecht wordt door het voorstel weggenomen. Een andere belangrijke wijziging is de positie van de langstlevende echtgenoot in het nieuwe erfrecht. Als er geen testament is, wordt hij enig erfgenaam, dus eigenaar van de hele nalatenschap. De kinderen komen als erfgenamen op de fweede plaats. Zij komen in zekere zin pas aan de beurt als er geen echtge noot meer is. Financieel is de echtgenoot er niet op vooruit gegaan. Dit is dan ook een is van de punten, waarop in de onlangs gehouden algemene vergadering van de Koninklijke Notariële Broederschap veel kritiek is uigeoefend. De preadviseur vóór deze vergadering, mr. F. M. J. Hermans en mr. A. L. M. Soons, beiden kandidaat-notaris, gaven erevenals anderen in de debatten in deze vergade ring— de voorkeur aan de uitkeringen aan de kinderen pas opeisbaar te maken bij overlijden van de langstlevende of bij gebeurtenissen, die een langer uitstel van betaling aan de kinderen niet zou den rechtvaardigen. In principe zouden volgens hun oordeeldat in een enque- te onder het notariaat in grote meerder heid, namelijk meer dan 90 percent, werd onderschrevende kinderen moeten wachten tot beide ouders zouden zijn overleden. Een voordeel van het enig erfgenaam- AMSTERDAM De Amster damse beurs was deze week in hoofdzaak een valutabeurs met daar overheen nog een recessie- beurs. Maar in hoofdzaak toch een valutabeurs, omdat de rage voor Zwitserse franks deze week ook onze effectenbeurs niet zonder meer voorbijging. Voor het Pond Sterling en de Amerikaanse dollar was vooral de eerste helft van deze week een moeilijke tijd. Beide lagen onder zware internationale druk. De Duitse, Nederlandse en vooral Zwitserse nationale banken „Mistige ziekenfonds contracten oorzaak fraude” F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9