Holiday on Ice MODECIRCUS MET Iaat op dreef GEVARIEERD Oud porselein litho’s en aquarellen duur geveild BEESTENSPUL Aart van Dobbenburgh: Reynaert de Vos als multinational Annie M. G. Schmidt krijgt Edmond Hustinx-prijs Hoe maakt uzelf thuis vruchtenwijn? „Rooie Sien" verfilmd rW ■Jtël to b* I4 In Bloemendaals gemeentehuis thee minent KitchenAid vaatwasmachines bijHSR „Jungle Opera” in Brakke Grond Franse componist Raymond Legrand overleden I j „Prix Medicis” en „Prix Femina” Tijdens colloquim toneelauteurs 1 1974 NOVEMBER KUNST 2 6 Verschilvergelijkers onder keukenkiezers ontdekken KitchenAid. Welbekend wereldmerk. Geavanceerde techniek. Geborgen in modem vormgegeven dienstbaarheid. Beslist niet goedkoper dan andere. U ziet zelf wel waarom. KitchenAid vaatwasmachines staan ingebouwd te kijk, in de keukentoonzaal van HSR. lost. Wel, we noemen het „fun- fur” of in goed Nederlands: nep bont. Het is Borg Textiles, dat er borg voor staat dat al die nep- toestanden er toch nog zo „beest achtig” mogèlijk uitzien. Men imiteert met evenveel gemak een ocelot en een lynx als een vos of een nerts. Gestoofde vis met paprika (4 personen) „HST IS HARIG en er komt geen beest aan te pas”. Een moderaadseltje denk ik, dat door velen van u vlot zal zijn opge- F leletoOnaSttene'«' e'Sen P „aterdag °°U°Pnd ÖO-16 Uün’ geopen° S. W. J. Piek en Zn. B.V. sinds 1916 schoonmaakspecialisten 13 U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haaq^d 23 X (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J. HEIJER. (ADVERTENTIE) De thema’s van dit colloquium van de „Vereniging van Vlaamse toneelauteurs” en de „Vereniging van Nederlandse to neel- radio- en televisieschrijvers” zijn „dramaturgie en televisie”, „de film” en „het script”. Op 14 december gaan de deelnemers via een gesloten TV-circuit kijken naar een vertoning an een colla ge van fragmenten uit diverse Neder landse en Vlaamse TV-programma’s, in geleid door Dimitri Frenkel Frank. In de avonduren wordt de première Imitatie-nerts en -leer verwerkt in een blouson en jasje naar een ont werp van Bulté uit Waarschoot. Deze vrolijke scene met Willeke Alberti en Jules Hamel vormt een van de opna men in de verfilming van het levende toneelstuk „Rooie Sien” die deze week in Utrecht plaatsgrijpt. Decor is het eta blissement De nieuwe Dietsche dat vol gens producent Rob du Mee goed de stijl van de jaren dertig weergeeft. Rooie Sien is de tiende speelfilm van Du Mee en regisseur Frans Weisz. Het ver- 3M Duikertjes. Uitstekende thee. Die niet duur is bovendien. Maar wel makkelijk. jfc, r L Die laatste zijn minder bekend dan de litho’s, die een zeer ruime verspreiding kennen, vooral omdat vele ervan als illustraties zijn verschenen in de romans ’’’«istoi en Dostojefsky. Andere li- -aos rijn als bekende affiches verspreid VANDAAG DAMES. BENT u ech ter alleen aan de beurt. Laten wij eens even kijken naar die grappige, sportieve blousons en let eens bij die leuke korte jasjes op die met ’n ocelot print. Ja, en dan die collectie lange jassen eventueel te completeren met bijpassende mutsen en enveloptassen van hetzelfde materiaal. En wat te zeggen van dat imitatie suède jasje met manchetten en kraag van „vosse- borg”? Leuke, lange naden en een grove rits zorgen hier voor een speel se belijning. Nepnerts en -leer wor den omgetoverd tot een blouson en een jasje waarbij de „leren” tussen- zetsels een grotere soepelheid bevor deren. TOT ZOVER DAN WAT Borg met wat borg aan de buitenkant doet. Legio zijn evenwel de mogelijkheden om een lekker wollen of katoenen kledingstuk met dit materiaal te voe ren. In diverse zaken vindt u hiervan voorbeelden te over. Doch behalve genoeglijk warm, kan het evenzeer gegeven van de korte Nederlandse speel film „Don’t move baby” van Bod Eer hart. Deze film is naar het verhaal „De jongen met het mes” van Remco Cam- pert. De hoofrollen worden vertolkt door Gees Linnebank, Huib Roos, Roelant Ra- dier, Henk Votel, Willeke van Ammel- rooy en Long Tall Ernie and the Sha kers. „Don’t move baby” is het filmde buut van Eerhart. NU ZAL HET VOOR hen, die zon der meer een aversie hebben tegen het verwerken van welke dierehuid dan ook, beslist geen halszaak zijn, want zij zullen dit surrogaat evenmin aan hun lijf willen hebben. Voor deze respectabele en principiële lieden zijn er evenwel zoveel mooie mantels van wol en wat dies meer zij in de handel, dat ze bepaald niet in de kou behoeven te staan. Maar goed, voor die vriendinnen die iets bontachtigs voor een zacht prijsje wensen, is Borg een modieuze uitkomst. OM HET EVEN HEEL duidelijk te stellen, borg lijkt in de verste verte niet op echt bont en wat de warmte betreft zal de onvervalste dierehuid het pleit glansrijk winnen. Een ding staat zonder meer vast; er worden van borg bijzonder geinige kleding stukken gemaakt waarvan men veel plezier kan hebben. Naast de effen uitvoeringen zijn er, zoals reeds ge zegd, allerlei prints (ocelot, lynx, etc.), maar ook veelkleurige ruiten en strepen. Borg wordt verder nog ver werkt met imitatie leer en dito suède of met geweven en gebreide wollen materialen. Op deze wijze komt men tot de verrassendste collecties voor vrijwel de ganse familie. Op zondag 15 december wordt het colloquium, dat mogelijk is door de steun van de Belgische en Nederlandse regering en het provinciaal Anjerfonds, gesloten met een discussie over het on derwerp „is ’t script de bottleneck? AMSTERDAM. „Jungle Opera” een cabaretachtige musical van Jaap van der Merwe, is een bewerking van het aloude verhaal van Reynaert de Vos. Moraal: onze parlementaire democratie deugt niet. Dat stelsel vergunt de kapi talistische uitbuiter zich te onttrekken aan de rechtvaardigheid, zoals Reynaert door list en bedrog aan de galg ontsnapt. En wie is het haasje? Juist, Cuwaert de Haas- Reynaert bijt hem de onnozele hals af. Cuwaert is de gewone arbeider, die dan inspraak mag hebben en wiens vakbondsleider het tot minister brengen kan, maar het haalt geen moer uit. Multinational Reynaert is ongrijpbaar. AMSTERDAM (ANP). Annie M. G. Schmidt krijgt dit jaar de Edmond Hus tinx-prijs, de „prijs voor Nederlandstali ge toneelauteurs”, die sinds de instelling in 1966 is toegekend aan onder meer Jan de Hartog, Hugo Claus, Dimitri Frenkel Frank en Hans Keuls. De prijs zal haar op zaterdag 14 december in Maastricht tijdens het dan te houden colloquium voor toneelschrijvers worden uitgereikt door de Belgische minister voor de Ne derlandse cultuur, mevrouw Rika de Backer. Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden tomaten, 1 lof 2 in schijven gesneden ontpitte paprika's in boter of olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g lichtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal /S&-, 20 min. in hete oven gaar worden. Bedruipen met tomatenketchup. Opdienen met aardappelpuree. 'JJsZ BLOEMENDAAL. In de expositie- kelder van het gemeentehuis exposeert i Aart van Dobbenburgh tot en met 14 december zijn lithografiën en boven dien een aantal van zijn aquarellen. AMSTERDAM. Het is alweer lang geleden dat onze schaatssterren Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel met hun Rietbergers en dubbele axels internatio nale successen boekten. Gisteravond be vonden zij zich tussen het publiek in de Amsterdamse Jaap Edenhal, waar de nieuwe show van Holiday on Ice in première ging. Jaap van der Merwe heeft de figuren uit de oude fabel op schrandere wijze het gezicht gegeven van begrippen die in onze traditionele Nederlandse machts verhoudingen aan de orde van de dag zijn en waren. Maar hij haalt wel erg veel, zo niet alles wat mis is, overhoop. Het zicht op wat hij betogen wil verlies je wel eens. Lange tijd dacht ik dat Van der Merwe een soort moedeloosheid pre dikt, in de trant van: het helpt allemaal geen zier wat we ook mogen strijden voor een rechtvaardiger wereld. Hij geeft in satirische vorm veel voor beelden van de gang van zaken in ons land, maar je ziet eerder die voorbeel den dan het stelsel dat dit alles mogelijk maakt. Misschien dat er wel een liedje in zit dat me had moeten helpen, maar dan is de tekst me ontgaan- Niet alle liedjes worden door de spelers van de vormingstheatergroep Nieuwe Komedie, die de musical uitvoert, even goed gear ticuleerd gezonden. Bovendien munt „Jungle Opera” niet overal uit door eenvoud, noch in tekst noch in situaties. Maar vooral het tweede deel, waarin de rechtzitting van Reynaert wordt uitge beeld, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. PARIJS (AFP). De Franse compo nist en dirigent Raymond Legrand is maandag op 66-jarige leeftijd in een kliniek bij Parijs gestorven. Toen hij 17 jaar was, dirigeerde hij al. In de oorlog stichtte hij een eigen or kest. Na de bevrijding werd hij artistiek directeur van een grote platenmaat schappij en begeleiedr op de piano van beroemdheden als Maurice Chevalier, Fernandel en Edith Piaf. Hij compo neerde ook filmmuziek. In 1966 werd het muziekspel „Jehan- ne Verité”, dat hij samen met zijn vrouw, de zangeres Colette Renard, maakte, een volkomen mislukking. De Eric Oosthoek heeft de voorstelling plezierig geregisseerd, met hulp van José Lewis voor de vele showdansjes. Wie de muziek heeft geschreven blijkt niet uit het programma (Van der Merwe?), maar de arrangementen zijn van Henk van Dijk die ook het begeleidende trio leidt. De wat jazzy muziek past zich aan bij het soort dat niet ongebruikelijk is in ons vaderlandse cabaretwezen. De spelers en de musici zijn steeds zichtbaar in het eenvoudige decor, be staande uit trap en glijbaan, van Frits van der Ven. De bedoeling is dat er een ongedwongen sfeertje ontstaat, waarin de spelers telkens naar voren komen om de verschillende rollen vertellend te spe len en te zingen. Het publiek wordt uiteraard rechtstreeks aangesproken. Als er genoeg publiek in de zaal zit, komt dat sfeertje ongetwijfeld- Gisteren ging de eerste voorstelling in de Brakke Grond te Amsterdam en is tot en met 7 december te zien, behalve op 1 en 5 december Bel of schrijf naar 't Gulden Okshoofd, Zomerdijk 34, Zwartsluis, tel. 05208-2631*. Vraag dan waar in uw buurt Vin de la Maison te koop is, het komplete hobby- pakket om zelf thuis vruchtenwijn te maken. Haal vervolgens zo'n pakket, lees de gebruiksaanwijzing en ga aan de slag. Goede vruchtenwijn van eigen hand is uw beloning. Ondanks het aantrekken van enkele vedetten schuilt de kracht van deze Amerikaanse ijsrevue niet in de eerste plaats in atletische sprongen, waarvan de een tikje ouder geworden Sjoukje een exponente was, maar meer in de spectaculaire aankleding, de show en de lichteffecten. Het duurde overigens nogal lang voor dat „Holiday on Ice” op dreef kwam. Het programma was lief en aardig en vooral de kinderen konden de capriolen van een Asterix en een voortreffelijke clown met een mime, die ik bij het optreden van circussen de laatste jaren niet heb gezien, best waarderen. Daarentegen werd een imitatie van de rock-opera een uiterst matig aftreksel van de West Sidestory die andere Amerikaanse cho reografen ooit’ hebben gemaakt. Pas na de pauze kwam er de nodige vaart in het programma. De figuren op het ijs dartelden door de historie van de Europese kostummkultuur om elkaar in Europese kostuumkultuur om elkaar in een vrolijk en meeslepend Israëlisch dacht U van touwtje springende chim pansees op schaatsen, die bereid zijn een vuurdoop te ondergaan? Al met al was het een ontspannend avondje met aan het slot bloemen voor Sjoukje en Joan. Toch aardig nva die Amerikanen. R. S. De topverkoop was een zeer grote polychroom gedecoreerde terrine in de vorm van een haan met op zijn borst een wapen in een ovaal, die 21.500 opbracht. Zeer hoge prijzen werden voorts betaald voor een paar familie verte schotels uit de achttiende eeuw met een decor van een shamisen spelen de heer aan een tafel in een tuin, die 10.700 opbracht, en een paar Chine-de- commande familie verte groepen voor stellende een Hollandse heer en een dame uit de K’ang-hsi periode, die voor 11.800 weggingen. Rond de tienduizend gulden zaten ook een vijfdelig lamri kaststel 9800), een polychroom gedecoreerde groep, voor stellende een Hollandse vrouw in kle derdracht met kanten mutsje 10.200), een familie rose eierschaaltje uit de Yung-Cheng periode 9300) en een fa milie rose eierschaaltje met een decor van drie kwartels uit dezelfde periode 8700). Naar Japan werden verkocht een gro te diepe schotel met een decor van twee watervogels op een rots in een achtkan tig perk uit de periode, Ming, Wan-Li 3500). een Chine-de-commande schotel gezellig kleurig zijn. Want op het Borgse kleurenpalet blijkt dat niets te dol is, hetgeen overigens in deze sombere dagen uitstekend van pas komt. Wat voor beestenspul u dan ook aan het lijf trekt, in het mode- circus blijkt niets onmogelijk. haal, gebaseerd op het gelijknamige to neelstuk van Marius Spree en bewerkt door Beppie Nooy jr. die de rol van Sien sr. voor haar rekening neGmt, speelt in de drie grote steden in de jaren 1912, 1923 en 1932. De opnamen zullen tot half december duren. De première is met Pasen gepland. Vor „Rooie Sien” is een bedrag van 1,2 miljoen uitgetrokken. voor de reclassering en dergelijke doel einden. De expositie omvat een zeer groot aantal bladen. Omdat slechts enkele maanden geleden een soortgelijke expo sitie in Zandvoort’s gemeenschapshuis is gehouden en toen uitvoerin is gerecen seerd, blijft het nu bij dit berichtje en een foto van een van de litho’s „Debo rah”, onder de aantekening, dat het een heel mooie tentoonstelling is, veel be langstelling waard. AMSTERDAM (ANP). Kopers vooral uit Nederland, Frankrijk, Enge land en Japan hebben maandag op een grote veiling van polychroom en blauw gedecoreerd Chinees en Japans porselein en aardewerk bjj Mak van Waay in Amsterdam vofgens de veilinghouder „sensationele prijzen betaald. De mees te van de 294 stukken gingen vlot en gemakkelijk weg voor prijzen, die over het algemeen twee- of driemaal hoger lagen dan de geschatte waarden. Nog een ..ocelot”-versie van Brigitte Bonnard. Piek stoomt piekfijn uw tapijten schoon Niet goed geld terug. 2 behandelingen aan huis a 2,50 m2, indien nodig vol gende behandeling a ƒ0,75 m2 Telefoon 023 - 31 32 15 Kantooruren tapijtafd. 9-12 uur. 4 Jasje mei enveloptas van imitatie ocelot naar een ontwerp van Bri gitte Bonnard uit Amsterdam. 9/ vincie terug. PARIJS (AFP). De „Prix Medicis” voor de beste Franse roman is dit jaar toegekend aan de schrijver Dominique Fernandez voor zijn boek „Porporino ou les mystères de Napels’’. De „Prix Medicis” voor de beste bui tenlandse roman ging naar de Argentijn Julio Cortazar voor „Le Ivre de Manu el”. De „Prix Femina”, is verleend aan René-Victor Pilhes voor zijn roman „L’Imprecateur” die vorige week ook de „Prix Goncourt” kreeg. 3200 en een schotel met een decor van F’ang-hoans rond een cirkel met het monogram van de VOC Japan 4800) 16 ja

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13