Staatssecretaris: Werkgevers behandelen chauffeurs onjuist Misschien toch nog een kans voor Singer Jubileum Unesco Nederland voor groot deel genegeerd bedrijven Èw PvdA en CPN: „Besteding simpuls toespitsen op randprovincies Voor USFA geen andere Philips- vestiging De lichtgewicht Singer Starlet I Weinig hoop op een centraal akkoord '1 GELD Werkgelegenheid Groningen iets uitgebreid een miljoen gulden aan prijzen in BOOSHEID OVER UITSTOTING VAN ISRAEL INDUSTRIEBOND NW: OPENBARE VERGADERING BIJZONDERE KAMERCOMMISSIE M3 iMMMWi IE recht, k - Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! 4 De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet heeft vannacht besloten hard op te treden tegen de blokkade van de zestien grensovergangen door actievoerende vrachtwagenchauffeurs. Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat heeft dit meegedeeld na nog uitvoerig overleg met het actie comité van chauffeurs. De heer Van Hulten zei te weten, dat deze chauf feurs niet uit zichzelf de actie voeren, maar daartoe zijn aangezet door deling van de bestemde 600 delingslijn van de nota te volgen. individuele werkgevers. „Het gaat in feite om de invoering van de tacho graaf, het instrument dat duidelijk maakt welke bedrijven zich aan de regels van het rijtijdenbesluit houden en welke niet”. voor dit onderdeel miljoen de ver- DEN HAAG (ANP) PvdA en CPN hebben gisteren verzet aan getekend tegen het feit dat de re gering niet van plan schijnt te zijn de aangekondigde bestedingsimpuls volledig toe te spitsen op de rand provincies en een enkele grote stad in het westen. Tijdens de openbare vergadering van de bijzondere Kamercommissie voor de interim- nota werkloosheidsbestrijding zei de heer Wierenga (PvdA) het onbe grijpelijk te vinden dat de in de interimnota ontwikkelde lijn in het zojuist gepresenteerde pakket maatregelen niet wordt doorge trokken. De daarin aangekondigde impuls zal het meeste effect heb ben in de gebieden met de grootste economische activiteit, dus in het westen. Onaanvaardbaar uit sociaal oogpunt, vond Wierenga, mede doordat in de randprovincies vol doende besteksklare plannen gereed zijn. Hij vroeg de ministers Boers ma, Sociale Zaken, en Lubbers van Economische Zaken, bij de ver- Kabinet treedt hard op tegen wegblokade L (Van onze Haagse redactie) I tieve Door de uitstoting van Israel uit Une sco dreigt het kinderfonds van de Vere- Voor de werknemers is er nog één lichtpuntje: misschien krijgt de Tweede Kamer het kabinet Den-Üyl zo ver om Minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) hield een felicitatie- rede. Van de aanwezigen gaven enkelen luid blijk van hun afkeuring, dat de bewindsman in zijn toespraak met geen woord repte over de uitstoting van Is rael. Nationale-Ne- haar b Staatssecretaris Van Hulten heeft de chauffeurs gezegd, dat hij bereid zou zijn om gedurende een aantal weken geen processen-verbaai tegen door de tachograaf geconstateerde overtredingen te laten opmaken, doch alleen rapporten te laten uitbrengen om die met de werkgevers- en werknemersorganisaties te laten bespreken. Dit op voorwaarde, dat de chauffeurs en hun werkgevers de actie zouden stopzetten. De chauffeurs wilden hiervan niets weten. DEN HAAG. „Zoals de zaken er nu voorstaan valt een centraal akkoord voor het jaar 1975 te vergeten”, aldus WIK, orgaan van de Industriebond NVV, in het nummer dat deze week verschijnt. „Op de belangrijkste punten verklei ning van de inkomensverschillen, open baarheid van inkomens, alle werknemers onder de CAO weigeren de werkge vers medewerking. Op 4 december ko men partijen nogmaals bij elkaar, maar het ziet er naar uit dat verbeteringen in materiële en immateriële sfeer per be drijfstak afgedwongen moeten worden. „Het rijtijdenbesluit is niet veranderd en zal na 1 december ook niet verande ren. Het enige wat nu gebeurt, is dat de tachograaf op de wagens wordt gemon teerd. Ik ben ervan overtufgd geweest dat de botsing vroeg of laat moest komen. Het Koninklijke Besluit tot de opstelling van de tachograaf in de wa gens werd op 2 augustus getekend. Men is dus rijkelijk te laat met het aanteke nen van protest”, aldus de heer Van Hulten. Nationaal Grondbezit: lager jaarresul taat. Nationaal Grondbezit rekent dit jaar op een lager resultaat dan in 1973 werd behaald (netto concem- winst f 7,2 miljoen). De aankondiging van het interimdividend zal in de eerste week van januari 1975 plaats vinden (v.j. 1,36). De gang van zaken in het derde kwartaal bij de moeder maatschappij en het merendeel van de overige activiteiten was bevredigend ondanks de teruggang van de econo mische situatie in vooral de bouwnij verheid. De liquiditeitspositie van het bedrijf is zeer ruim, aldus het bedrijf. De Raad van Commissarissen stelt voor drs. L. A. M. Hoogeveen, plaats vervangend lid van de Raad van Be stuur, per 1 januari 1975 te benoemen tot lid van de Raad van Bestuur. Trouw en Co. British Petroleum Group wil een meerderheidsbelang verkrijgen in Trouw en Co (veevoederproducent). BP wil deze meerderheid verkrijgen via een aandelenemissie door Trouw. Trouw streeft naar uitbreiding van het aandelenkapitaal 10 mln. waar van geplaatst en volgestort 2,6 mln.) met het oog op voortgaande expansie. Trouw zou door deelneming van BP verzekerd zijn van een nauwe en blijvende samenwerking met de toon aangevende producent van een geiMMi nieuwe eiwitbron. De advieskoersen voor buitenlands nigde Naties, Unicef, gedupeerd te wor den. Financiële bijdragen worden inge trokken en de verkoop van de bekende Unicef-wenskaarten loopt terug- Het be stuur van het Nederlands Comité Unicef heeft daarom met nadruk verklaard dat de uitstoting van Israel uit Unesco geen enkele invloed heeft op de verhouding tussen Unicef en Israel. Unicef blijft trouw aan zijn beginsel: geen onder scheid naar ras, godsdienst, nationaliteit of politieke richting. vergaand overleg tussen werknemers, werkgevers en bedrijfsverenigingen aan te zwengelen, terwijl in het experimen tele vlak bezien zal worden of de richt lijnen geen aanpassing behoeven. Maar uitgangspunt moet blijven dat men het recht heeft om vast te stellen of aange boden arbeid wel passend is. Men hoeft niet dwangmatig maar elk soort werk te aanvaarden. De heer Wieringa kwam met een mo tie waarin hij de regering verzocht de objecten in het kader van het werkgele genheidsprogramma in het bij zonde: ten behoeve van de bouw groot f 300 mln. te doen uitvoeren in het noorden, oosten en zuiden van het land, alsmede in enkele grote steden buiten dat gebied waar de werkloosheid duidelijk boven het lande lijk gemiddelde ligt. De motie was me- de-ondertekend door leden van de KVP en de ARP. Minister Gruijters zei het structuuron derzoek in de bouwwereld noodzakelijk te vinden om de structurele moeilijkhe den te kunnen oplossen. In de eerste plaats zal er evenwel een behoorlijke behoefte-analyse voor de komende jaren moeten zijn. „We moeten weten wat de kwalitatieve en kwantitatieve behoeften zijn, daarna vaststellen wat de mogelijk heden voor de overheid zijn. Dan pas kan de overcapaciteit van de bouw vast gesteld worden”, zei de bewindsman. De staatssecretaris had maandagavond de chauffeurs voorgerekend dat hun werkgevers hen niet juist behandelden voor wat betreft de uitbetaling van de zeer vele overuren. De heer Van Hulten kwam tot de slotsom dat een chauffeur soms 27 uur op een wagen zit en daarvoor netto 465 uitbetaald krijgt. „Op grond van de cao had deze chauf feur f 576,73 moeten hebben”. De minister van economische zaken sprak maandag in de Tweede Kamer over Singer bij de behandeling van de interim-nota werkgelegenheid door een bijzondere kamercommissie. De Kamer zal zich in latere termijn nog over de interim-nota werkgelegenheid uitspre ken. Lubbers achtte het niet uitgesloten dat men toch nog tot een oplossing komt hetzij binnen het bedrijf, hetzij door overname. Zouden de honderden in onze kerheid verkerende Singer-mensen uit deze informaties hoop kunnen putten, troostrijk was ook de mededeling van minister Boersma dat een stichting voor herplaatsing van de Singer-mensen met de vakbonden zal worden besproken. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) AMSTERDAM De uitstoting van Israel uit de Unesco heeft een domper gezet op de viering van het 25-jarig bestaan van het Unesco Centrum Neder land gisteren in het Tropeninstituut in Amsterdam. Veel plaatselijke afdelingen en individueel genodigden waren niet op het feest verschenen wegens de resolutie tegen Israel waarvoor de meerderheid van de 135 bij de Unesco aangesloten landen zich heeft uitgesproken. “bedrijfsleven. Ook hij zag het gevaar dat de gebieden waar het jarenlang slecht gesteld is geweest met de werkgelegen heid niet voldoende aan hun trekken komen. Hij vroeg meer aandacht voor de regio’s dan nu in de stukken van de regering tot uitdrukking komt. Van der Lek (PSP) noemde de nota een teleurstellend en verontrustend stuk, dat deels ten koste van verworvenheden van de arbeider gaat. Minister Boersma kon niet de grens aangeven tussen de conjuncturele en de structurele aspecten van de heersende werkloosheid. In sons zeer kort tijdsbe stek variëren deze als een soort eb- en vloedbeweging met dan de nadruk op de conjuncturele en dan weer nadruk op de structurele zijde. Hij kondigde aan dat in de vervolgnota over de werkgelegen heid, die volgende maand verschijnt, een aantal structurele problemen zal worden aangesneden. Bovendien onderzoekt het Centraal Planbureau de kwantificering van de structurele werkloosheid. Van integrale arbeidstijdverkorting, noch van het begrip passende arbeid twee onderwerpen die door enkele Ka merleden waren aangekaart zei de minister hoge verwachtingen te hebben als oplossingen voor het werkgelegen heidsvraagstuk. Passende arbeid moet niet als een soort wonderolie beschouwd worden. De bedoeling is over dit punt eerste fase hiervan is gereed en omvat een slangenfabriek. Het aantal werkne mers is reeds met ruim honderd toege nomen tot 375. Met de tweede fase kosten f 6 miljoen zal het aantal tot circa 500 stijgen- Verwacht wordt dat de omzet van Trelleborg van ruim f 35 miljoen in 1979 zal zijn verdubbeld. De staatssecretaris zei ook niet te willen ingaan op de eis van de vracht wagenchauffeurs om de helft van het aantal verplichte rusturen in de cabine van een rijdende auto te mogen door brengen. „Dat laat de volksgezondheid niet toe. Men slaapt pas goed bij een geluidssterkte van maximaal 35 decibel. Een vrachtwagen produceert minimaal 45 decibel”. Volgens het rijtijdenbesluit moeten de chauffeurs acht uren slapen in een stilstaande auto of in een hotel bed. Ook wil de regering niets weten van de eis om de maximumsnelheid van 80 km per uur op te voeren tot 90- „Ik heb hen gezegd dat ze nu ook al 90 rijden en dat als 90 km het toegestane maximum wordt, er toch weer 100 wordt gereden. Hierop heb ik van de heren geen com mentaar gehad”, aldus de staatssecreta ris. DEN HAAG. De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economi sche Zaken) hebben de hoop op het behoud van een stuk werkgelegenheid bij Singer in Nijmegen nog niet opgege ven. Lubbers vertelde maandag aan een speciale Tweede-Kamercommissie aan vankelijk geen reële kans meer te zien voor voortzetting van het Singer-bedrijf. Later was hij wat voorzichtiger met zijn opmerking, dat de regering rekening houdt met het feit dat het bedrijf -vel eens zou moeten sluiten. (Van onze correspondent) HELMOND. Philips zal in Helmond geen vervangend bedrijf stichten voor USFA. Dit werd gistermiddag tijdens een bespreking meegedeeld aan verte genwoordigers van de vakbonden en het gemeentebestuur. Na de sluiting van de USFA-vestiglng begin dit jaar maakte Philips met de vakbonden en het ge meentebestuur de afspraak te zullen on derzoeken of wellicht andere onderdelen van het concern voor huisvesting in Helmond in aanmerking zouden kunnen komen. Op grond van een in opdracht van Philips gemaakt beschikbaarheidsrapport concludeert de onderneming dat het ar beidspotentieel in Helmond in kwalita tief opzicht de stichting van een ander Philipsbedrijf in die gemeente ongewenst maakt. Het gemeentebestuur daarente gen wil wel zo’n vestiging omdat het te kampen heeft met de grote werkloosheid onder de inwoners, voornamelijk in de textielindustrie- Bovendien pendelen er dagelijks enkele duizenden Helmonders naar Philips Eindhoven. De bezetting van USFA-Helmond door een twintigtal werkneemsters was daar ook voor een deel op gebaseerd. Omdat Philips besloot USFA-Helmond samen te voegen met het moederbedrijf Eindhoven en de produktie daar te con centreren, viel in Helmond een stuk werkgelegenheid weg. Het personeel werd gedwongen of ontslag te nemen, of op en neer te gaan reizen. Dit stuitte op groot verzet, te meer omdat een markt onderzoek, naar aanleiding waarvan USFA-Helmond werd gesticht, een grote groei van het bedrijf had voorspeld. 7» Het bestuur van Unicef-Nederland be treurt het dat een aantal regeringen het lidmaatschap van de Verenigde naties en het op zichzelf goede principe „één land één stem” misbruikt om op uitslui tend politieke gronden een hun niet welgevallig land te treffen. De kinderen in de ontwikkelingslan den hebben in ieder geval part noch deel aan deze politieke kwestie en mo gen daarvan niet de slachtoffers worden, aldus Unicef-Nederland in een maandag uitgegeven verklaring. Met de verwerving van het meerder heidsbelang is ruim 26 mln. gemoeid. Verder zal Nationale-Nederlanden nog dit jaar een aanvullende investering van circa 13 mln. in de Peerless door deelneming in een aandelencom missie, aldus Nationale-Nederlanden. Peerless is een midelgrote schadever- zekeringsmaatschappij met activa van ruim 160 mln. en een bruto premie- inkomen van ruim 130 mln. Nationale-Nederlanden. derlanden heeft via haar dochter maatschappij De Nederlanden van 1845 ruim 50 percent van het aande lenkapitaal van de Amerikaanse scha- deverzekeringsmaatschappij Peerless Insurance Company te Keene (New Hampshire) verworven. maatregelen te nemen die verder gaan dan de nu voorgestelde. Ook daar is niet veel hoop op”, aldus Wik. Het blad vervolgt: „Tot nu toe zijn alle plannen die in die richting gingen van een tikkeltje structurele maatschap pij verbetering af gehouden door confessi onele partijen die niet alleen werkne mers, maar ook 'werkgevers te vriend moeten houden. Zo zullen we dit jaar wel verder modderen: progressieven en confessione len en oppositie touwtrekkend over de hoogte van het bedrag waarmee de eco nomie geholpen moet worden, werkne mers en werklozen wachtend op echte oplossingen voor de ziekte van ons sys teem. Voor deze laatste groepen biedt het ontbreken van een centraal akkoord meer perspectief, dan een opgedrongen vals akkoord, aldus WIK. Ook het NKV schat de kans op een centraal akkoord erg klein. In zijn or gaan „Ruim Zicht” zegt het NKV, als er een akkoord komt dat er uitziet zoals de werkgevers willen, het een akkoord wordt dat geen enkele bijdrage levert aan een herverdeling van inkomens in ons land. Het NKV betreurt dat, want de vakbeweging wil geen loonfabriek zijn. Het beleid is daar ook een uiting van. Met kracht worden in het bedrijfs leven verbeteringen van de zeggenschap nagestreefd, uitbreiding van het bedrij- venwerk, openbaarheid van inkomens. De werkgevers vragen een zeer hoge prijs als ze willen dat dat streven voor een jaar op een laag pitje wordt gezet”, aldus het NKV - CPN-woordvoerder Meis was het op gevallen dat de uitgaven voor aanvul lende werken in de drie noordelijke provincies met zeker een derde zijn verminderd ten opzichte van de jaren tot en met 1972. Dat scheelt zeker 400 miljoen gulden. Als de regering zou kunnen toezeggen dat dit bedrag er als nog bij komt zouden we zaken kunnen doen, aldus Meis. Vrij algemeen was de klacht dat er te weinig inzicht is in de grootte van de structurele werkloosheid. Welk deel is nu conjunctureel en welk deel structu reel, zo vroeg men. Verscheidene Ka merleden bepleitten het voeren van een goed opgezet arbeidsmarktbeleid, terwijl de heer Veilenga (PvdA) maatregelen vroeg tot het tijdig signaleren van nega- ontwikkelingen. Van Gorkum (PPR) drong aan op meer gegevens zo wel over de vraag naar als het aanbod van arbeid. Zowel Van der Gun (PvdA) als Riet kerk (VVD) meenden dat de beleidsvoor- nemers wat concreter zouden kunnen zijn, waarbij eerstgenoemde zei dat deze zaken meer betrokken dienen te worden in de gesprekken met het georganiseerd De gemeentepolitie- en rijkspolitiepos- ten bij de grensovergangen kregen de afgelopen nacht om 12 uur van het kabinet de opdracht de autonummers te noteren van de vrachtwagens die de grensposten blokkeerden. Daarna moes ten de chauffeurs in de diverse café’s worden opgezocht en worden verzocht hun voertuigen te verwijderen. Gebeur de dat niet, dan zou ook tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Luk te deze actie nog niet, dan had het kabinet nog een derde mogelijkheid ach ter de hand om de actie te breken. Wat er dan zou gaan gebeuren wilde de staatssecretaris geheim houden, doch in middels was reeds bekend geworden, dat mobiele brigades opdracht hadden ge kregen zich gereed te houden- Prins Claus heeft gisteren in het Gro ningse Hoogezand de uitbreiding van Trelleborg Rubberfabrieken b.v. officieel in gebruik gesteld. Met een investering van circa 22 miljoen gulden schept het bedrijf extra werkgelegenheid voor on geveer 250 mensen in het noorden van het land- Het bedrijf is een dochteron derneming van de Zweedse Trelleborg- groep. Het concern is één van de tien grootste Europese rubberindustrieën. Met de Nederlandse vestiging in 1962 in Hoogezand werd een brug naar de EEG geslagen voor de vervaardiging van ac cubakken. In 1972 werd begonnen met de uitbreiding van circa 13.000 vierkante meter tot 21.500 vierkante meter. De De directeur van het Unesco Centrum Nederland, mr. F. H. Tunissen, verklaar de bij de opening van de jubileumvie ring dat van de vijftig plaatselijke comi- té’s bijna de helft had bedankt. „Zij lieten ons vrijwel allen weten dat zij de schrapping van Israel niet op rekening van ons centrum wilden schrijven en dat zij het centrum, de directie en de staf niets kwalijk namen, maar zij kon den het niet opbrengen om deze middag hier te verschijnen”. Mr. Tunissen zei dit te betreuren maar er ook begrip voor te kunnen opbrengen. „Maar wij missen deze comité’s, die ons jarenlang vrijwil lig en onbaatzuchtig alle mogelijke steun hebben gegeven, vandaag enorm”, aldus de Unesco-directeur. 2.53- 2.63 5.88- 6.18 6.70- 7.00 102.00-105.00 35.75- 39.25 9.00- 10.50 2.55- 2.65 53.50- 57.00 92.00- 95.00 58.25- 61.25 46.00- 49.00 42.50- 45.50 14.38- 14.68 4.30- 4.60 7.70- 9.20 68.00- 71.00 13.50- 16.50 -SU.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15