JUVENTUS AAST OP REVANCHE VOOR AFGANG VAN BELGRADO MANAGER HANS KRAAY IS OPTIMISTISCH VOETBAL DEKKER EN VAN DER LEM UITGESCHAKELD DUKLA’S KEEPER VIKTOR: Okker-Riessen in eindstrijd STORMBBB Pijnen mist maat VYCPALEC: „WE HEBBEN NU JUISTE EVENWICHT” „A JAX OP WEG NAAR BETER „We hebben winst op Twente nodig” Toeschouwers door Marc Serné door Theo Klein TURIJN. Op de terreinen van het stadion Comunale, de accom modatie van de gemeente Turijn waar zowel Juventus als Torino hun thuiswedstrijden voor de Itali aanse competitie afwerken, loopt vrijwel dagelijks nog steeds de 53- jarige Cestmir Vycpalek rond. Deze beminnelijke, ietwat Fadrhonc- achtige figuur, was trainer van het Juventus dat op 31 mei 1973 in Belgrado in de finale van de Euro pa Cup 1 met 1-0 van Ajax verloor. Teleurstelling 19 F 1 (Van onze sportredactie) FC Amsterdam is hard aan een succesje toe AMSTERDAM. Als er één eredivi sieclub hard toe is aan een oppepper, dan is dat FC Amsterdam. Uiterlijk mag de schijn van de jolige ploeg in en om het Olympisch Stadion nog worden op gehouden, in werkelijkheid is er op het ogenblik voor de lieverdjes weinig reden tot lachen. Na de overdonderende neder laag bij NAC en de niet minder fatale uitschakeling voor het nationale beker toernooi door Roda verkeert de glorieuze overwinnaar van Internazionale op nati onaal niveau in een trieste positie. Met zeven punten komt op de ranglijst zelfs de rode streep in zicht, een toestand die nauwelijks meer hoop mag geven op een evenaring, laat staan een verbetering van de vijfde plaats van vorig jaar, terwijl Roda de FC afgelopen zondag de kans ontnam om dan ten minste nog furore in de strijd om de nationale cup te kunnen maken. Haan, Dusbaba en Geels (v.l.n.r.) proberen de propeller van een oud vliegtuigje, na aankomst op de luchthaven van Turijn. Maar al deze mutaties hebben er wel toe bijgedragen dat Juventus sinds Bel- PRAAG. Ivo Viktor wordt in internationale voetbalkringen nog altijd unaniem beschouwd als de beste doelverdediger van Tsjechoslowakjje Dukla Praag dankte het de laatste weken dan ook voor een niet gering deel aan zijn in Tsjechoslowakije nog altijd ongeëvenaarde keeperskwaliteiten, dat de in Praag weinig populaire legerploeg de aansluiting met de nationale voetbaltop niet volledig verloor. Erg somber ziet Viktor die dubbele confrontatie met FC Twente trouwens niet tegemoet. Onmiddellijk na de loting sprak hij kort en bondig: „Met Ajax als tegenstander zou het toernooi voor ons waarschijnlijk na deze ronde zijn afgelopen. Nu geef ik ons een goede kans de kwartfinales te bereiken”. Waaruit eens te meer mag blijken welke reputatie de Amsterdame club in de loop der jaren heeft opgebouwd. De terugval van Dukla is de laatste weken onmiskenbaar. Ivo Viktor heeft daar wel een verklaring voor: „De ploeg vecht de laatste tijd meer tegen zich zelf dan tegen de tegenstander. De angst om te verliezen overheerst. Daarom worden er vooral op het middenveld erg veel fouten gemaakt. Bovendien heb ben wij tot dusver dit seizoen erg veel blessures gehad. En zoiets is natuurlijk ook niet bevorderlijk voor een constante prestatie.” Hoeveel toeschouwers er morgenmid dag komen om de eerste confrontatie tussen beide teams bij te wonen, is nog niet duidelijk. Omdat het duel vanwege de kans op mist, die zich in dit jaarge tijde bijna dagelijks in de Povlakte volgens mij onze grootste kans op een doelpunt.”. ontdekken, dat ik geloof dat we het dieptepunt gehad hebben”, aldus Van der Meent. Pim van der Meent is met de volgen de spelers naar Zeist afgereisd: Jong bloed, Bekedam, Franz, Koopman, Flin- kevleugel, Bianchi, Husers, Jansen, Otto, Visser, Van de Ban, Van der Merkt, Meyer, Karte en Cornwall. De Tour de France zal volgend jaar ligen op de Chamns Elvsees in het Pim van der Meent: „Het publiek in Nederland is verwend.” om I len. had akt ivas lere nks ;kig nog ten. in »et- rord fge- re- >ver weg ider it n it int eet is sen I ijk iax ie- roit ril- bij aar in zo aar ad. it kt Is 1- er ijf ch I e” or I ar o- rg ti jk I de is ok ns tar tje je ijk en Iet of bij tl Ie n u !t P n n it :n g rt vormt, is vervroegd tot woensdagmiddag drie uur, zullen heel wat liefhebbers een vrije middag moeten nemen. Maar dat is volgens Juventus-perschef Refrigeri niet zo’n probleem. Hij verwacht dat het stadion, waar zo’n 70.000 mensen in kunnen, voor ongeveer driekwart gevuld zal zijn. Vycpalek: „Tegen Ajax moet dit Ju ventus nog beter tot zijn recht komen dan in de Italiaanse competitie. Ajax probeert nog steeds te voetballen. Dat ligt Juventus wel. We hebben ons ge kwalificeerd voor deze derde ronde door eerst Vorwarts Berlin uit te schakelen en daarna het Schotse Hibernians met 4- 2 in Schotland en met 4-t hier te verslaan. Dat zijn bepaald geen Italiaan se uitslagen”. Uitgerekend die sterk verdedigende in stelling van de meeste Italiaanse teams vormt voor het wat aanvallender inge stelde new look Juventus een enorm probleem. De reputatie van het elftal uit Turijn is zo enorm, dat de meeste tegen standers wel bij voorbaat een verdedi gend concept, in het Italiaanse voetbal nog steeds meer gebruik dan uitzonde ring, hanteren. Daarom heeft de vrolijk ogende Vycpalek, wat de wedstrijden tegen Ajax betreft, al weer zijn eigen theorieën. Refrigeri: „Ajax is tenslotte toch een naam. Zeker hier in Italië. Bovendien willen de Italianen nu weleens een re vanche zien voor de verloren wedstrij den en ook voor de nederlaag van ons nationale team vorige week in Rotter- wedstrijd daarom niet op een gunstiger dam. Wat de publiciteit betreft kon deze tijdstip vallen”. De voortekenen maken die optimisti sche kijk voorlopig op zijn minst onge loofwaardig. Morgen treedt het zwaar gehandicapte Amsterdam aan tegen een fysiek en mentaal superieur Fortuna, dat over alle spelers, inclusief de inter nationals Geye, Herzog en Seel, kan beschikken. Vooral de afwezigheid van Chris Dekker haalt een streep door de plannen van Van der Meent. Hij had een tactiek uitgestippeld met de blonde Zaankanter als de centrale pion. Door de blessure van de belangrijke middenvel der wordt de Amsterdamse oefenmeester nu gedwongen de hele zaak om te gooi en. Van der Meent: „Ik hoop toch nog iets van mijn plannetje te kunnen red den. We zullen Fortuna moeten pakken zoals we Inter gepakt hebben: met sluwheid, door verrassing. We zullen de Duitsers niet in de kaart spelen door te gaan jagen. Want dat kunnen zij ook, als het moet tweemaal drie kwartier lang”. ZURICH - De Belg Patrick Sercu, die met René Pijnen zou rijden, is gisteravond niet gestart voor de zesdaag se van Zurich. De Belg wordt geplaagd door een open wond op het zitvlak. Pijnen rijdt nu met de Zwitser Erich Spahn, die oorspronkelijk gekoppeld was Zij zegevierden binnen een uur over het als eerste geplaatste tweetal Marga ret Court-Diane Fromholz(6-2, 6-3). De kennis van Dukla's doelman Viktor van het Nederlandse voetbal is beperkt. Van Twente kent hij alleen Schrijvers en Cruyff (rechts) vereert hij als zijn grote voorbeeld. je een bal op de doelman terugspeelt, dan breekt er een hels kabaal los. Bo vendien is het een elftal dat geweldig is voor het eigen publiek. Dat bleek ook tegen Roma. Maar een tegendoelpunt is goud waard, omdat dit ten eerste dubbel telt in een uitwedstrijd en doelpunten toch schaars zullen worden tegen dit Juventus. Een moeilijkheid extra, omdat Juventus zelf voor een Italiaans elftal wèl veel scoort”. De knie van Hulshoff heeft zich na de wedstrijd tegen Helmond Sport beter gehouden dan dit tot nu toe ook maar na één wedstrijd van de voorstopper het geval is geweest. Ajax zal dan ook met zijn ideale achterhoede, Schrijvers, Suurbier, Blankenburg, Hulshoff en Krol kunnen spelen. Dusbaba verhuist daardoor naar het middenveld, waar hij betreft is de glamour van het Neder landse „München-team” wat verbleekt, zoals ook het Juventus-van-nu een con frontatie met het Ajax-van-nu wel aan durft. Parola: „Wij maken beslist niet de vergissing om Ajax te onderschatten. Daar heeft het elftal ook nu nog een veel te grote naam voor. Wel geloof ik dat de kansen gelijk liggen. De Belgra- do-situatie was zo, dat wij een goede ploeg hadden, maar Ajax het sterkste clubteam ter wereld was. Die tijd is voorbij. Het kunnen nu interessante wedstrijden worden”. Maar tegelijkertijd is die opmerking een aardige indicatie van de geringe kennis die Viktor heeft van de laatste ontwikkelingen in het Nederlandse voet bal en de rol die FC Twente daarin nu al jaren speelt. Zijn feitenkennis is vol ledig gebaseerd op het recente wereldkampioenschap in West-Duitsland. „In Duitsland heeft Nederland grote indruk op mij gemaakt. Vooral een speler als Cruyff is een genie. Ik bewonder hem, omdat je als tegenstander nooit tevoren kunt bepalen wat hjj met de bal gaat doen. Toch heb ik me erover verbaasd hoe hij zich buiten het veld gedraagt. Ik heb eens met hem in een Europees elftal gespeeld. In de rust werd hij er door de trainer uitgehaald. Op de reserve bank stak hU later rustig een sigaret op. Bjj ons is zoiets ondenkbaar. Zo’n speler zou door de trainer met een zweep uit het stadion worden gejaagd.” Zijn kennis over FC Twente reikt niet verder dan Piet Schrijvers, de inmid dels reeds enkele maanden geleden naar Ajax verhuisde doelman. Viktor: „Ne derlandse ploegen prefereren doorgaans technisch voetbal. Twente zal daarop geen uitzondering vormen. Tenslotte behoort de club in Nederland tot de top. Juist tegen dergelijke ploegen speelt Dukla zijn beste wedstrijden.” Dat mag een waarschuwing voor Ajax zijn. Bovendien heeft de interland Ne- derland-Italië de zaak er voor Ajax niet eenvoudiger op gemaakt. Zoff, Anastasi, Causio en Morini. allen zijn er nog van overtuigd dat, wanneer de Russische scheidsrechter Kasakov de bal op de penaltystip had gelegd toen Rijsbergen Boninsegna onderuit schopte, het super- elftal van Nederland een nederlaag zou hebben geleden in Rotterdam. Wat dat De aanvankelijk zo riante uitzichten op een hernieuwde machtsgreep in het vaderlandse voetbal, nadat Dukla in de jaren ’60 ook buiten de eigen lands grenzen Jiuropese faam had verworven, dreigen nu te worden verstoord. Tot groot verdriet van de vaderlandse voetballeiders, die Dukla graag terug willen zien aan de Europese top. „Daarom”, zegt Viktor aan de vooravond van Dukla FC Twente, „moeten we in dit toernooi in elk geval de volgende ronde berei ken. Voor het zelfvertrouwen van de ploeg zou dat een enorme stimulans bete kenen. En zo’n opkikker kunnen we op dit moment best gebruiken.” Het is een theorie die herinneringen oproept aan de derde treffer van Neder land tegen Italië. Ook toen speelden Neeskens en de opgekomen Suurbier de gehele Italiaanse defensie, dié tot op dat moment imponerend stand had gehou den, totaal uiteen, zodat Cruyff gemak kelijk kon scoren. Kraay: „Zulke details zijn belangrijk, omdat ik Juventus een beetje met Stoke City vergelijk. Dat was ook zo’n tegenstander die in Nederland vreselijk onderschat werd, maar ons toch bijna uit het UEFA-Cuptoemooi kegelde”. Verder is Kraay tot de conclusie geko men dat de bal in eigen ploeg houden een belangrijk wapen wordt. Kraay: „Dat irriteert dit Juventus duidelijk. Als feit dat ze zelfs door hun prestaties in de UEFA Cup nauwelijks erkenning van het grote publiek kunnen verwachten. Velen, vooral de jongere spelers in de selectie, hadden er na de verrassende 2-1 zege in de uitwedstrijd tegen Inter op gerekend dat zij twee weken later door die krachttoer tienduizenden mensen naar het Olympisch Stadion zouden trekken. In gedachten waanden zij zich al in een situatie die aan de glorietijden van Ajax zou doen denken. Een return op eigen grond voor 40, 50.000 mensen. Die voorspellingen werden al snel af- gezwakt toen de voorverkoop stroef bleek te lopen. Het werden er 30.000, maar op het moment dat de lieverdjes zij aan zij met de Italianen het veld opkwamen, konden zij niet meer dan 18.000 toeschouwers op de tribunes ont waren. Van der Meent: „Dat is voor veel jongens een zware tegenvaller geweest. Niet voor een Jongbloed of een Flinke- vleugel, maar wel voor de jongere spe lers. Die hadden zich er veel meer van voorgesteld. Ze dachten inderdaad er kenning af te kunnen dwingen. Die sti mulans is nu al weer voor een groot deel verdwenen. Ze zullen toch wel proberen om nu ook tegen Fortuna weer hun uiterste best te doen voor zichzelf en voor de ploeg, maar de hoop dat ze daardoor meer mensen naar het stadion zouden kunnen lokken, is er geloof ik niet meer”. Pim van der Meent heeft zo zijn eigen uitgesproken mening over de houding en de mentaliteit van het Nederlandse pu bliek in het algemeen en het voetbalpu bliek in het bijzonder. Hij is er voor 200 procent van overtuigd dat het voorna melijk aan de gemakzucht („Ze worden te veel verwend. Er zijn te veel alterna tieven”) van de voetballiefhebbers te wijten is dat de stadions en met name het Olympisch Stadion, steeds leger wor den. „Ik ben er dan ook van overtuigd dat er woensdag (waarvoor de kaartverkoop opnieuw bar slecht loopt, red.) geen toeschouwer méér op de tribune zou zitten, wanneer onze thuiswedstrijd te gen Inter aantrekkelijker was geweest. Dat heeft er op het ogenblik weinig mee te maken. Allereerst willen de mensen resultaten. Maar zelfs dan nog zijn ze je snel vergeten. Dat hebben we vorig jaar ervaren, dat zien we dit seizoen weer en dat blijkt opnieuw bij het UEFA-Cup- voetbal”, aldus een teleurgestelde Van der Meent, die vurig hoopt dat deze derde ronde tegen de Duitsers de lang verwachte ommekeer zal brengen. Is het dan niet voor een uitgebr?ide supportersschare, dan toch voor de ploeg zelf. Nog meer teleurstellingen zouden voor de rest van het seizoen verstrek kende gevolgen kunnen hebben. Van der Meent bezweert dat het zover echter nooit zal komen. „Wij hebben tegen NAC ons dieptepunt bereikt. Ondanks de nederlaag van afgelopen zondag heb ik in Kerkrade toch al weer zoveel positie- JOHANNESBURGfAFP). De 18-ja- rige Zuidafrikaanse Ilona Kloss en de Australische Kerry Melville, die elkaar vandaag in de finale van het dames enkelspel zullen bestrijden, hebben gis teren de damesdubbelfinale gewonnen van de Zuidafrikaanse tenniskampioen schappen. Maar wellicht nog meer dan deze trieste opsomming knaagt aan de stadi- Opstelling Juventus: Zoff - Scirea, Morini, Cuccureddo en Gentile - Causio, Viola. Furino - Damiani, Anastasi, Bet- tega. Scheidsrechter is de Oostenrijker Schiller. Kraay: „Hoewel ik pas morgen defini tief het elftal bekend maak, ligt deze opstelling enigszins voor de hand. Op papier is dit onder de gegeven omstan digheden de sterkst denkbare. Bovendien is Ajax de laatste weken toch op weg naar een wat beter voetbal in mijn ogen. Het begint allemaal weer wat soepeler te lopen. Dat komt natuurlijk ook omdat we zo langzamerhand al heel wat wedstrijden hebben gespeeld. Hoe wel het juist tegen Juventus natuurlijk een nadeel is dat je twee uitgekookte voetballers als Brokamp en Rep, die situaties uit kunnen buiten als geen ander, kwijt bent”. grado eigenlijk alleen maar sterker ge worden is. Het team telt in doelman Dipo Zoff, Morini, Causio en Anastasi ook vier volwaardige Italiaanse interna tionals, en daarom weet trainer Carlo Parola terecht: „We hadden vorig sei zoen nog niet het juiste evenwicht met het nieuwe Juventus gevonden en zijn daardoor ten slotte op de derde plaats van de ranglijst geëindigd. Maar nu hebben wij het sterkste clubelftal van Italië. De eerste plaats die wij momen teel innemen in de competitie is daar een gevolg van. We hebben afgelopen zondag tegen Roma weliswaar maar met 1-0 gewonnen, maar tegen een zo sterk verdedigende tegenstander is dat geen wonder”. De honkbalploeg van de Verenigde Staten is wereldkampioen bij de ama teurs geworden door een 9-2 zege op Nicaragua. TURIJN. Vooral na het bekijken van de wedstrijd Juventus-As Roma is Ajax-manager Hans Kraay tot de con clusie gekomen dat hij in zijn verdedi gers Ruud Krol en Wim Suurbier enkele kapitale krachten heeft, die misschien een beslissing kunnen forceren in de bijzonder lastige wedstrijd tegen Juven tus. Kraay: „Hoewel Juventus zeker een wat avontuuriijker en gevaariijker voet bal speelt dan andere Italiaanse elftal len, wordt het in de competitie nauwe lijks of nooit geconfronteerd met opko mende vleugelverdedigers. Krol en Suurbier hebben van nature de neiging al om op te komen, maar wat belangrij- ker is, geheel op grond van jarenlange routine. Zij hebben ook de feeling om hel juiste moment te kiezen. Daar ligt Bij dat alles komt aan de vooravond van het UEFA Cup-treffen met Fortuna Düsseldorf nog een blessurelijst die er niet om liegt. Gisteren sprak clubarts dr. Faber een veto uit over het meespelen van Chris Dekker (ernstige enkelblessu re) en Gerard van der Lem (water in de rechterknie). Zij zullen zelfs het korte trainingskamp in Zeist niet meemaken. Twijfel bestaat er voorts over de blessu res vn Jan Fransz en Leen van der Merkt en de lichte griep van Frits Flinkevleugel. Morgen zal er pas over hun „bruikbaarheid” beslist worden. Trainer Pim van der Meent gaat er voorlopig van uit dat ze alle drie zullen spelen. Hij kan bijna niet anders, want zonder dit trio zou zijn beschikbare selectie nog slechts uit 12 man bestaan, en dat inclusief Cornwall die een jaar op non-actief heeft gestaan en reserve- doelman Bekedam. Versterking kan er eventueel nog worden verwacht van de 23-jarige ex- Volewijcker Ten Bosch, die zondag als vervanger van Jan Fransz zij ndebuut maakte. Deze nieuweling kampt echter met bijzondere problemen, omdat hij van zijn werkgever niet altijd toestem ming krijgt om er voor het voetbal tussenuit te trekken. Daarom was het gisteren nog onzeker of Ten Bosch, die eerder deze week een contract bij Am sterdam tekende, in de gelegenheid zal worden gesteld om zich tijdig bij zijn collega’s in het trainingskamp in Zeist te voegen. geflankeerd wordt door Gerrie Mühren. Arie Haan en Jan Mulder. Als spitsen zullen Arno Steffenhagen en Ruud Geels spelen. Al voor deze voor Juventus zo belang rijke wedstrijd was beslist dat Vycpa lek zou worden opgevolgd door Carlo Parola, de huidige oefenmeester van de Italiaanse lijstaanvoerder. Met Parola haalde het bestuur een wat jongere en daardoor meer ambitieuze trainer bin nen. Maar de club, min of meer eigen dom van multinational Fiat, heeft geld genoeg om een correcte politiek tegeno ver haar belangrijkste werknemers te voeren. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit de tegenwoordige positie van Vycpalek. Hij is, met het volledige behoud van zijn vroegere trainerssalaris, nu scout van Juventus. Vycpalek heeft in die situatie al aardig wat nuttig werk voor de Turijnse club verricht. Geruggesteund door een niet aflatende stroom van miljarden lires van het Italiaanse automobielconcern wist Vyc palek van het „Belgrado-Juventus” bij voorbeeld de verouderde Marchetti bij Atalanta in te ruilen voor de huidige rechtervleugelverdediger Scirea. Gentile werd gekocht van Varese en bovendien werd de jeugd-international Damiani van Vicenza aangetrokken. Het enige echte vertrek dat hier tegenover stond Was dat van Helmut Haller naar Aals- burch. Gerrit Wodsink werd in de voorlaat ste motorcross om het kampioenschap van Amerika vierde. Zijn teamgenoot Roger Decoster kan de titel al niet meer ontgaan. Uitslagen achtste finales Engelse Lea gue Cup. Aston Villa-Hartlepool 6-1. Colchester United-Southampton 1-0. Het indoor- atletiekseizoen wordt op 25 januari in Arnhem geopend met een sterk internationaal programma. Oud-wereldkampioen halfzwaarge- wicht (boksen) Vicente Rondon is na een val van de trap ernstig gewond in een ziekenhuis in Caracas opgenomen. Het bestuur van de Westduitse atle- tiekbond heeft Düsseldorf kandidaat ge steld voor de eerste wereldkampioen schappen, die waarschijnlijk in ’79 zul len worden gehouden. De Amerikaan Jimmy Connors pro longeerde zijn titel in het heren enkel spel. In de finale zegevierde hij met 7-6, 6-3, 6-1 over zijn landgenoot Arthur Ashe. Tom Okker en zijn Amerikaanse part ner Marty Riessen bereikten de finale van het herendubbelspel. Zij versloegen de combinatie Gottfried-Ramirez (VS- Mex) met 3-6, 7-6, 7-5, 7-6. Okker en Riessen krijgen in de eindstrijd Bob Hewitt en Frew McMillan als tegenstan der. In de halve finale versloegen zij de Amerikaan Arthur Ashe en de Austra liër Ken Rosewall met 6-7. 6-4, 6-2, 6-3. onbewoners de teleurstelling over het ve punten (karakter, strijdlust) kunnen hartje van Parijs. De laatste rijdt met Leo Duyndam. •h' -- L -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19