Londense brievenbussen ontploffen: 20 gewonden Oe Thant overleden schuwden Peking voor PLO EIST UITLEVERING Burton hekelt Churchill Mandaat VN-troepen wordt verlengd I „VS waar- aanval Russen” 1 ■F Kapers zijn leven voorlopig nog niet zeker Missie van Kissinger toch mislukt Onderzoek in Siberië naar aardgas „Lafaard en moordenaar” Heftige aanval van joodse Duitsers op Bonn DAG 26 1974 3 „Draconisch” Toegejuicht NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND LONDEN (Reuter en UPI) In Londen zijn gisteravond bommen ontploft in twee brievenbussen. Door een explosie in een dergelijke bus bij het drukke Piccadilly Circus werden acht mensen gewond. Bij de andere ontploffing in het noord- Tweede termijn westelijke deel van de Britse hoofdstad werd een man gewond. P Uitputting IRA thans in heel Groot-Brittannië tot verboden organisatie verklaard van De vier bemanningsleden van de Britse VC-10 vertellen journalisten tijdens een persconferentie over de spannende momen- gedragen aan de PLO, dan betekent dat nog niet dat PLO-agenten hen niet zou den weten te vinden, zo menen waarne mers in Tunis. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) illeen eilig- ivaar, en in ik en i wa- heer ver- iard. drie iking Ro- actie l het >r de van i een 'eno- t ge even rtand cheid iding eden vier- arbij aan hade :eren van uit lam- pri- van (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) ken en met beide benen op de grond stonden”. De film waarin Burton optreedt, was speciaal gemaakt ter gelegenheid van het eeuwfeest van Churchills geboorte, dat met postzegels, tentoonstellingen en onthullingen van standbeelden in Enge land is gevierd, om nog niet te spreken van speciale tv-films in de meest pare lende kleuren. De om opera- viertal „zal moeten boeten voor deze mis daad”. Oe Thant is overleden in het Colum bia-Presbyterian Medical Centre in New York, waar hij vrijdag in verband met een tumor in een kaak was opgenomen. Hij leed al geruime tijd aan kanker waarvoor hij enige malen werd geope reerd. Toen Oe Thant aftrad als secretaris generaal verklaarde hij op een perscon ferentie dat hij zich zeer opgelucht voel de. en voor voor >ruik ebu- het >bele ima- op- een NEW YORK (REUTER, ANP) De Birmaanse diplomaat Oe Thant (foto), die van 1961 tot 1972 secretaris-generaal van de VN is geweest, is gisteren op 65- jarige leeftijd overleden. Dit heeft een VN-woordvoerder in New York meege deeld. Oe Thant trad op 30 december 1971 om gezondheidsredenen af nadat de Oostenrijker dr. Kurt Waldheim tot zijn opvolger was benoemd. Ei in be sman niet- TH- van rrou- eling •volle 'ade- van TOU- c af- rning irstel ilden i de een van alles lees- ge- even •post :omt, daar I de k is iden eens ities. ’eïn- anen eur- raak door uit- van sson- le de ingen epten jster- n de uit lijnde :stor- iters- in de niets foren arden ogere n het wor- l 21- ilden leer bank aling half /aar- Den van aan- :haf- arige rnber De over laats teren Frey als t het vrij- arbij spra- jrril- a-or- olitie ïlijke Iheid eslag De zes Ieren die na de beide bomaan slagen in Birmingham konden worden gearresteerd, verschenen gisteren voor de rechter. Zij werden in eerste instantie beschuldigd van moord op het 17-jarige meisje Jane Davies, dat bij de aanslag op een van de beide pubs om het leven kwam. Beschuldigingen van moord in de overige gevallen volgt binnenkort. Vier van de zes mannen waren zonder werk. Ze waren allen al geruime tijd geleden vanuit Ierland naar Engeland gekomen. Toen de verdachten in de arrestanten wagen naar de cel werden terugge bracht, werden zij door de wachtende menigte uitgejouwd. WASHINGTON. (AFP) De Verenig de Staten hebben dit jaar de volksrepu bliek China driemaal gewaarschuwd voor de dreiging van een Russische aan val. Dit schreef gisteren de gezaghebben de Amerikaanse krant Washington Post. De verklaring van minister Jenkins werd in het Lagerhuis unaniem toege juicht. Hij werd slechts onderbroken door kreten dïe eisten dat de maatrege len nog strenger hadden dienen iit te vallen. Ook het thema van de doodstraf voor terroristen kwam weer aan de orde. Hoewel de herinvoering van de doodstraf voor „gewone” moordenaars waarschijnlijk niet veel kans zal maken, wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat de doodstraf voor terroris ten opnieuw zal kunnen worden inge voerd. landse zaken, Roy Jenkins, gistermiddag in het Lagerhuis bekend. Hij noemde deze maatregelen zelf „draconisch.” Toch wilde minister Jenkins de politie en de veiligheidsautoriteiten nu alle macht ge ven om meteen op te treden tegen terroristen en degenen die van terroristi sche, activiteiten worden verdacht. LONDEN De Britse acteur Richard Burton (ex-echtgenoot van Elizabeth Taylor) heeft in een artikel in de New York Times geschreven dat hij de vroe gere oorlogleider Winston Churchill een „lafaard” en een „moordenaar” vindt. Deze verrassende ontboezeming kwam nadat Burton de opnamen had beëindigd voor een tv-film, die zondag door de BBC-televisie zal worden vertoond. Ze zal ook in de Verenigde Staten te zien zijn en is gebaseerd op het eerste deel van Winston Churchills oorlogsmemoi- res. PARIJS. (Rtr) De Sovjet-Unie, Ja pan en de Amerikaanse maatschappijen El Paso Natural Gas Company en Occi dental Petroleum Company hebben na twee weken onderhandelen in Parijs een overeenkomst afgesloten voor het zoeken naar aardgas in Siberië. Aangenomen wordt dat zich in het gebied van Ja- koetsk (Oost-Siberië) een gasreserve be vindt van ten minste één biljoen en mogelijk zelfs dertien biljoen kubieke meter- De exploratiekosten komen voor 400 miljoen dollar voor rekening van de Sovjet-Unie. Daarentegen werd er veel kritiek op hem uitgeoefend, toen hij in mei 1967 op verzoek van president Nasser van Egyp te het waarnemerskorps van de VN van het schiereiland Sinaï terugtrok, waar door vrijwel onmiddellijk de Zesdaagse Oorlog tussen Israel en zijn Arabische buurstaten uitbrak. Thant streefde er zoveel mogelijk naar, geen partij te kiezen tussen de twee supermogendhe den, Rusland en de VS. JERUZALEM Het staat vrijwel vast dat Syrië bereid zal z(jn het man daat van de troepen van de Verenigde Naties op de hoogten van Golan te verlengen. Dat betekent niet dat de kans op vrede in het Midden-Oosten groot is, want het is ook duidelijk geworden dat de vredesmissie van Kissinger is vastgelopen. Later explodeerde nog een derde brie venbus voor een bioscoop bij het Victo- ria-station. Daarbij vielen 11 gewonden, van wie er een ernstig aan toe was. De stations Charing Cross en Euston werden ontruimd, nadat er telefonisch gewaarschuwd was voor een bomaan slag. Er werd echter geen bom gevonden. Onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker, meldt: De IRA, de Ierse organi satie die met gewelddadige methoden streeft naar de „bevrijding” van Ulster, zal eind deze week in Groot-Brittannië een verboden organisatie zijn, waarvan de leden voortaan voor vijf jaar de gevangenis indraaien als de politie hen te pakken krijgt. Datzelfde geldt voor personen die IRA-leden financieel of op andere manier steun verlenen. De politie kan, in samenwerking met snelrechters, gevangenisstraffen tot een maximum van zes maanden uitspreken tegen al diegenen van wie men zelfs maar het vermoeden heeft dat zij lid van de IRA zijn of haar steunen. Later werd hij met algemene stem men voor vijf jaar gekozen. Na afloop van deze vijf jaar werd hij voor een tweede termijn gekozen, na grote druk van Oost en West, hoewel hij er aanvan kelijk weinig voor voelde. In het eerste jaar van zijn functie kreeg Oe Thant te maken met de con frontatie van de twee grote kemmo- gendhedien Amerika en Rusland wegens de opstelling van Russische raketten op Cuba. Thant oogstte lof voor zijn tus senkomst bij die gelegenheid, zoals hij ook geprezen werd om het zenden van een vredesmacht naar Cyprus in 1964 en om zijn bemiddeling tussen India en Pakistan na hun grensoorlog in septem ber. Tunesië heeft nog geen besluit geno men over wat er zal gebeuren met de kapers, zo zei de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken Habib Chatti op een persconferentie. Het is in het verle den wel vaker gebeurd dat extremisti sche commando’s werden overgedragen aan de PLO, zoals bijvoorbeeld de acht mannen die de overval op de ambassade van Saoedi-Arabië in Kartoem pleegden en het vijftal dat het bloedbad op het vliegveld van Rome aanrichtte. Maar het is nooit bekend of de PLO strafmaatre gelen tegen hen heeft genomen. In de zaak van de vier kapers van de VC-10 heeft de PLO aangekondigd dat het De vier vliegtuigkapers zullen hun leven waarschijnlijk voorlopig niet zeker zijn. Zelfs al zou Tunesië hun hebben beloofd dat ze niet zullen worden over- De nieuwe wet. die nog tegen het eind van deze week van kracht zal worden, bepaalt bovendien dat de politie voor taan gerechtigd is iedereen zonder bevel tot inhechtenisneming te arresteren, waarvan ze vindt dat hij of zij ervan De Israëlische minister van defensie Peres zei te verwachten dat Syrië vlak voor het mandaat van de UNDOF (Uni ted Nations Disengagement Observers Force) zaterdag zal aflopen, akkoord zal gaan met de verlenging daarvan. De vraag is echter, voor hoe lang. Israel houdt vast aan een periode van zes maanden, maar Syrië wil zich niet tot enige termijn verplichten en stelt als voorwaarde dat, tegelijk met de verlen ging, vastgesteld moet worden wanneer de vredesconferentie in Genève zal wor den hervat. De reden dat Syrië bereid zal zijn de aanwezigheid van de VN-troepen nog enige tijd te dulden, is Egypte. Door het slechter worden van de Egyptisch-Russi- sche betrekkingen gedurende het afgelo pen jaar heeft Rusland enige tijd de wapenleveranties naar Egypte opge schort pas de laatste tijd zijn deze weer op gang gekomen. Dat heeft tot gevolg gehad, dat Egypte nog niet op volle oorlogssterkte is. Syrië zou het bij een conflict dat nu zou uitbreken waarschijnlijk zonder Egypti sche hulp moeten stellen. De ogenschijnlijke vermindering van de spanning betekent echter niet dat de vredeskansen groter zijn geworden. Het is nu al duidelijk dat de bemiddeling- De vroegere privé-secretaris van Churchill, Sir John Colville, de organisa tor van de herdenkingstentoonstelling voor Churchill in Londen, zei: „De vraag rijst wat de heer Burton zelf gedurende de oorlog deed”. spogingen van Kissinger mislukt zijn, afgaande op uitlatingen van Egyptische diplomaten. De betrekkingen tussen Amerika en Egypte zijn de laatste tijd aanzienlijk verkoeld en Egyptische zegs lieden laten duidelijk weten dat Kissin ger in Cairo niets meer te zoeken heeft. Er valt op het ogenblik niets te onder handelen tussen Egypte en Israel, en daarom ook niets te bemiddelen voor Kissinger. Israel wil geen gebied meer opgeven zonder daar politieke concessies van Arabische kant voor terug te krij gen. Egypte kan op haar beurt geen politieke concessies doen als gevolg van de besluiten die vorige maand op de topconferentie in Rabat zijn genomen. Nu is wel duidelijk, naar Egyptische diplomaten openlijk zeggen, dat Egypte niet veel anders kan doen dan het Arabische kamp volgen in de harde lijn, waartoe in Rabat besloten is. Dat bete kent, dat Egypte terugkeert naar het Russische kamp, precies een jaar nadat Kissinger met aanvankelijk zoveel suc ces aan zijn vredesmissie begon. zonnebrillen, de armbanden, de baretten en andere fantasiestukken die door de IRA-leden in het openbaar worden ge dragen als zij bijvoorbeeld een van hun doden een plechtige begrafenis willen geven. Minister Jenkins verklaarde dat hij nog geen identiteitskaarten wilde invoe ren met vingerafdrukken en foto’s van de drager. Hij vertelde het Lagerhuis dat dit zeer veel tijd en geld zal vergen en dat dergelijke kaarten eenvoudig te vervalsen zouden zijn, zodat hun doel matigheid gering moest worden geacht. De politie zal krachtens de nieuwe wet de bevoegdheid krijgen om alle reizigers van en naar Ierland voortaan aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Tot nu toe was een korte on dervraging niet ongewoon, maar het doorzoeken of landurig aan de tand voelen van reizigers was, althans offici eel, niet mogelijk. BONN. (AFP) De centrale raad van de joden in West-Duitsland heeft gisteren een ongewoon heftige aanval gedaan op de regering in Bonn, naar aanleiding van een recente rede van de Westduitse afgevaardigde bij de Verenig de Naties en de houding van de Bonds republiek in het Palestinadebat in de algemene vergadering. Bonn onthield zich toen van stemming naar aanleiding van een pro-Palestijnse resolutie. De centrale raad vindt deze houding te onbegrijpelijker, waar zich wrede ter reurdaden van Palestijnen hebben af ge speeld op Westduits grondgebied (München). De houding kan niet worden goedgepraat met het excuus dat de lan den van de Europese Economische Ge meenschap een solidair standpunt moe ten innemen, aldus de raad. Andere maatregelen die in de wet zullen worden afgekondigd zijn, dat het op straffe van drie maanden gevangenis straf verboden zal zijn in het openbaar uniformen of onderdelen van uniformen te dragen die de verdenking kunnen wekken dat de drager tot de IRA be hoort. Hiermee wordt gedoeld op de In een artikel, op de voorpagina, van uit Peking, schrijft de Britse specialist in Aziatische kwesties Neville Maxwell dat de vice-premier van China, Teng Hsiao Ping, toespelingen op deze waar schuwingen maakte tegenover buiten landse bezoekers. Hoewel de naam van de Verenigde Staten niet werd genoemd, was het duidelijk dat de waarschuwin gen slechts van die kant konden zijn gekomen, aldus Maxwell. Peking zou de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen heb ben getroffen, zonder er overigens echt in te geloven. De Chinese leiders zouden niet langer geloven in een dergelijke militaire drei ging vanuit de Sovjet-Unie. Volgens Pe king is het een „schijnbeweging” om te verhullen dat Moskou juist het oog heeft laten vallen op Wgst-Europa. Maxwell suggereert dat sinds 1969 tus sen Washington en Peking een akkoord bestaat op grond waarvan Amerika de Chinezen op de hoogte houdt van alle Russische troepenbewegingen, die via zijn net van ruimtesatellieten kunnen worden waargenomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft gis termiddag in de Chinese hoofdstad een samenkomst gehad met de Chinese pre mier, Tsjoe En Lai, aldus is van bevoeg de Chinese zijde vernomen. Egypte heeft er bij PLO-leider Jasser Arafat op aangedrongen zijn gezag waar te maken en te bewijzen dat de PLO de enige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk is. Libië en Irak, anders nog wel eens vluchthavens voor extremisti sche Palestijnse commando’s, hebban de ze kaping krachtig veroordeeld. Het viertal lijkt niet te kunnen rekenen op vrienden in de Arabische wereld. Onze redacteur in Bonn tekent hierbij aan: De Westduitse regering beschouwt het neerschieten in Tunis van de West duitse bankier Kehl, door de kapers van het Britse vliegtuig, als een gewone misdaad en niet als een politieke moord. Dat verklaarde gisteren regeringswoord voerder Klaus Boiling op een persconfe rentie in Bonn. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de Westduitse regering momen teel de mogelijkheid van uitlevering van de guerrilla’s onderzoekt. De internatio nale politieorganisatie, Interpol, zou reeds ingeschakeld zijn in deze moord zaak. Oe Thant betrok op 3 november 1961 als tijdelijk secretaris-generaal zijn bu reau op de 28ste verdieping van de wolkenkrabber van de volkerenorganisa tie aan de Newyorkse East River als opvolger van de Zweed Dag Ham mer skjöld. Door de last van de wereldproblemen die ruim tien jaar op zijn schouders hadden gedrukt, leed hij toen aan alge hele uitputting. Een half jaar tevoren was hij ingestort. Van zijn artsen kreeg hij de raad langdurig met vakantie te gaan, voor het eerst sinds ruim vier jaar. Burton schreef in de New York Ti mes: „Churchill spelen betekent hem te haten” en hij vervolgt: „Ik stelde op nieuw bij mijzelf vast dat ik Churchill en alle anderen van zijn soort haat. Ik haat ze met een vreselijke haat”. Burton: „Churchill bezat meer absolu te macht dan een Engelsman sinds Cromwell ooit bezat. Gedurende een be paalde periode gelukkig maar een korte was hij in staat de absolute macht van eien middeleeuwse bandieten hoofdman uit te oefenen. Welke man die zijn gezonde verstand bezit en die vanaf zijn geboorte ideeën als eer en eerlijk heid ingebakken gekregen heeft, zou in 1939 van de Duitsers hebben kunnen zeggen dat zij moeten bloeden en bran den, moeten worden verpletterd onder een massa van smeulende puinhopen? Was dat het kind Churchill, dat worstel de om uit de moederbuik te komen en dat brabbeltaal uitsloeg over uitroeiing en vernietiging? Of was het de man Churchill als men tenminste ooit van hem kan beweren dat hij boven het kleuterschoolstadium uitgegroeid is die probeerde vreselijk leven te blazen in die verschrikkelijke woorden?”, aldus Burton in zijn artikel. Burton vindt dat Churchill net zo goed zichzelf had kunnen bedoelen toen hij (in zijn memoires) over Hitler sprak als van „dat morbide wezen met zijn verscheurend® drift, die opslagplaats van menselijke misdaad”. Vervolgens stelt Burton de rol van Churchill in de beruchte bombardemen ten op Dresden aan de kaak en hij beschuldigt de held aller Britten van lafheid in de Eerste Wereldoorlog. Bo vendien was Churchill nog niet eens zo geestig als men wel denkt, aldus Burton, die de indruk kreeg dat Churchill iedere „Zogenaamde grap eindeloos moest voor bereiden, terwijl hij in het debat eon- >Uat onder de tafel werd gepraat door «genstanders die wel snel konden den- verdacht kan worden in de ruimste zin deel te hebben aan terroristische activi teiten, die in het wetsontwerp worden beschreven. Deze verdachten zullen maximaal vijf dagen door de politie vastgehouden kunnen worden voor ver hoor, zonder dat ze enig recht kunnen doen gelden op gerechtelijke bijstand. Ook zullen zij hun vingerafdrukken moeten geven om de politie in staat te stellen hun achtergronden te onderzoe ken. ten die zij aan boord van het toestel onder bedreiging van de Pale stijnse kapers doormaakten. V.l.n.r.: stewardess Josie Bruck- shaw, co-piloot Michael Wood, gezagvoerder James Futcher en boordwerktuigkundige Frank Sharpies. Ze zijn inmiddels terug gekeerd naar Londen. Deze en vele andere maatregelen maakte de Britse minister voor binnen- BEIROET (Reuter, AFP, UPI en DPA) De Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) heeft Tunesië gevraagd om uitlevering van de vier Palestijnen die de Britse VC- 10 hebben gekaapt en een van de gegijzelde passagiers doodschoten. Dit is gemeld door het Palestijnse persbureau Wafa in Beiroet. Uit levering van de kapers is nodig „op dat wij alle facetten van deze ope ratie kunnen ophelderen en de partij die er achter zit kunnen ont maskeren”, aldus de verklaring. Volgens Wafa zal binnenkort een PLO-commissie van onderzoek in Tunis arriveren, die te werk zal gaan „om de algehele waarheid te onthullen”. PLO zal dan stappen ondernamen een eind te maken aan dergelijke c" ties, „die bedoeld zijn om de Palestijnse en de Arabische zaak in de ogen van de wereld te schaden”. Een Londense politieman in burger onderzoekt de scherven die overbleven van een ontplofte brievenbus. Op de achtergrond de aankondiging van een dagblad met het opschrift: „Londen op zijn hoede voor bommen van de IRA’’. x' ■r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3